صفحه 1 از 10 12345 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 98

موضوع: عکاسی از اعماق آسمان

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای تالار عكاسی
    شماره عضویت
    2731
    تشکر شده 4,902 بار در 439 ارسال

Cool عکاسی از اعماق آسمان

درود بر دوستداران آسمان

عکاسی اعماق آسمان معروف به Deep Sky یکی از قسمت های مهم عکاسی نجومی است که زیبایی کهکشان ها، سحابی ها و هر آنچه در ژرفای کیهان قابل عکاسی است را به نمایش می گذارد.

در این تاپیک قصد داریم با کمک هم مطالبی در خصوص اصول و تکنیک های عکاسی دیپ اسکای را به صورت کامل در اختیار علاقه مندان بگذاریم و به سوالات مربوط نیز پاسخ بدهیم.

مطالب قرار هست تمام اطلاعات عکاسی عمق آسمان، از ابزار های لازم و روش های ثبت تا ادیت و سایر مباحث مربوط را در بر بگیرد. امیدوارم با مشارکت دوستان بتوانیم نکات مفیدی را در این خصوص گرد آوری کنیم.

فهرست مطالب این تاپیک:

شیوه نامه
    مقدمه
    تلسکوپ، لنز؟!
    کاربرد تلسکوپ های شکستی در عکاسی نجومی

کاربرد تلسکوپ های آپوکروماتیک در عکاسی نجومی (1)
    کاربرد تلسکوپ های آپوکروماتیک در عکاسی نجومی (2)
    کاربرد تلسکوپ های بازتابی در عکاسی نجومی
    کاربرد تلسکوپ های نیوتنی در عکاسی نجومی (1)
    کاربرد تلسکوپ های نیوتنی در عکاسی نجومی (2)
    کاربرد تلسکوپ های کاسگرین در عکاسی نجومی
    کاربرد تلسکوپ های ریچی کرتین در عکاسی نجومی

کاربرد تلسکوپ‌های گریگورین در عکاسی نجومی
    کاربرد تلسکوپ‌های ترکیبی در عکاسی نجومی
    کاربرد تلسکوپ‌های اشمیت- کاسگرین در عکاسی نجومی
    کاربرد تلسکوپ‌های ماکستوف در عکاسی نجومی
    اهمیت استقرار مناسب در عکاسی نجومی
    استقرار استوایی (1)
    استقرار استوایی (2)
    فکوسر
    سیستم تصحیح ردیابی
    بخش پایانی ابزارها
    آماده سازی تجهیزات
    ثبت عکس
    مقابله با نویز در تصویر
    7 نکته‌ی کلیدی در عکاسی دیپ اسکای
    پردازش تصاویر نجومی
    انباشتن فریم‌ها
    پردازش ساده و ابتدایی
    5 نکته در مورد پردازش تصاویر عمق آسمان
    سخن آخر بخش آموزش تاپیک

2. Top | #2
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    5378
    تشکر شده 179 بار در 18 ارسال

سلام. من بابت اغاز بکار این تاپیک واقعا خوشحال شدم و فکر میکنم برای خیلی از علاقه مندان عکاسی از اسمان شب جالب ومفید باشه فقط یه خواهشی که از اقای ناصری و دوستان داشتم اگه براتون مقدور بود مطالب رو دقیقتر وساده تر بیان کنید که برای ما تازه کارها هم مفید باشه . با تشکر
    امضای ایشان
    سال ها ره می رویم و در مسیر * همچنان در منزل اول اسیر

3. Top | #3
    کاربر طلایی عکاسی
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    شماره عضویت
    2817
    تشکر شده 13,336 بار در 1,103 ارسال

بسیار عالی اقای ناصری عزیز

اگه امکان داره از اولش یعنی اتصال دوربین و قطبی کردن و ... شروع کنید که ما غیر نجومی ها هم بتونیم استفاده کنیم...و ممنون برای شروع این موضوع

امیدوارم بتونیم با استفاده از تجربیات شما عکاسی عمق اسمان رو شروع کنیم
    امضای ایشان
    ما را، نه غم دوزخ است و
    نه حرص بهشت...

4. Top | #4
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    2731

شیوه نامه

ممنون از دوستان گرامی، از این پست های اولیه مشخصه عکاسی عمق آسمان طرفداران زیادی داره!!

مطالب قرار هست از ابتدایی ترین مباحث (ابزار مناسب،...) شروع بشه و تا مراحل پایانی (ادیت،...) ادامه پیدا کنه. در میان بحث ها هم اگر سوالی مرتبط با بحث های پیشین بود پرسیده میشه تا با پاسخ دادن به اون یک نکته جدید در تاپیک قرار بگیره.

یک ایده هم دارم که دسترسی به مطالب رو برای فرد تازه وارد به بحث خیلی آسون می کنه؛ حدودا هر 10 نکته که در خصوص عکاسی دیپ اسکای مطرح شد، من لینک عنوان مطالب رو برای یکی از مدیران می فرستم تا در پست اول موضوع ویرایش کنند و قرار بگیره تا دسترسی به تمام مطالب راحت باشه.

امیدوارم با همکاری شما دوستان اصول و روش های عکاسی عمق آسمان رو تا حد مفصلی در این جا مطرح کنیم...
    امضای ایشان
    .

5. Top | #5
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    2731

مقدمه

خب دوستان بحث رو با یک مقدمه در مورد عکاسی دیپ اسکای شروع می کنیم...
    ----------------------------------------------------
    در ویکی نجوم در مورد عکاسی دیپ اسکای می خوانیم:

"عکاسی عمق آسمان (Deep sky)یکی از انواع عکاسی نجومی است که در آن عکس هایی از اعماق فضا، سحابی ها و کهکشان ها را شاهد هستیم. بر خلاف عکاسی در روز، عکاسی در شب نیاز به نوردهی های بسیار طولانی و بالاتر از 30 ثانیه را دارا می باشد. در عکاسی عمق آسمان نیز، نوردهی های چند دقیقه ای در حساسیت های بالا (عموما 800 به بالا) به کار می آیند تا اجرام کم نور به صورت با شکوه و با جزئیات نمایان شوند. میدان دید در این گونه عکس ها معمولا بسته است و از لنز های با فاصله کانونی بالا یا تلسکوپ استفاده می شود. "

در این تعریف بیان می کنیم که در عکاسی دیپ اسکای معمولا از لنزی با فاصله کانونی بلند (تلسکوپ یا لنز تلهنوردهی، دیافراگم و ایزو بالا استفاده می کنیم.

این سبک عکاسی فرآیند طولانی و پیچیده ای را برای خلق یک عکس می پیماید؛ ابتدا با انتخاب جرمی مناسب برای عکاسی و تهیه ابزار مناسب کار آغاز می گردد. زمان و مکان نیز باید مناسب باشند. تصویر به روشی که جرم مورد نظر نیازمند آن است ثبت می شود و سپس مرحله بسیار مهمی به نام پردازش پایان این مراحل خواهد بود.

کار های دیپ اسکای می توانند علمی یا هنری باشند؛ در تصاویر علمی که عموما توسط مراکز تحقیقاتی صورت می گیرد دیتای علمی استخراج می شود و ممکن است تصویری که نکات علمی زیادی دارد لزوما عکس زیبایی از نظر هنری نباشد (که معمولا هم نیست). اما در بخش هنری که بیشتر بین عکاسان نجومی آماتور رایج است، فرد عکاس به قصد ثبت اثری هنری فعالیت می کند و کمتر به داده گیری علمی توجه دارد. اگرچه نمی توان علم و هنر را از یکدیگر جدا کرد اما می توان بیان داشت که حیطه تخصصی هر کدام از روش ها یکی از آن دو است. (برای پیگیری چنین بحثی به تاپیک عکاسی نجومی علمي (مباحثه) مراجعه کنید)

حالا می خواهیم مراحل گرفتن یک عکس عمق آسمان را شرح دهیم. طبیعتا باید از نقطه شروع کار توضیحات را آغاز کنیم، یعنی ابزار مناسب و مورد نیاز برای عکاسی دیپ اسکای.
    در پست های بعدی به معرفی ابزار ها و بحث روی هر یک از آن ها خواهیم پرداخت...
    اگر می خواهید مطالعاتی ابتدایی در خصوص خود عکاسی نجومی داشته باشید می توانید به کتاب "عکاسی نجومی" از دکتر نورورزی و همچنین به بخش
    عکاسی نجومی ویکی نجوم مراجعه کنید.
    امضای ایشان
    .

6. Top | #6
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    2731

تلسکوپ، لنز؟!

طبیعتا دوربین برای عکاسی نیاز به لنزی مناسب دارد، اما در عکاسی نجومی قضیه لنز کاملا متفاوت است. در عکاسی نجومی در بسیاری از موارد به جای لنز از تلسکوپ استفاده می کنیم و البته لنز ها نیز بی استفاده نیستند. تلسکوپ ها در عکاسی دیپ اسکای به صرفه ترند زیرا:
    از نظر قیمتی می توان با هزینه ای بسیار کمتر از یک لنز تله با کیفیت، تلسکوپی آپوکروماتیک با کیفیت ایده آل خرید که بر خلاف لنز در رصد نیز قابل استفاده است. البته اگر فرد از قبل لنزی مناسب در اختیار داشته باشد استفاده از آن مانعی ندارد اما جهت خرید تلسکوپ معمول تر می باشد.
    لنز ها نیز در عکاسی میدان دید باز و یا در محدوده تله کوتاه برای عکاسی نجومی کاربرد دارند.

در رده تلسکوپ ها، تقسیم بندی آن ها به سه دسته شکستی، بازتابی و ترکیبی است.
    شکستی ها شامل آکروماتیک و آپوکرماتیک می باشند؛ آکرومات ها به علت خطای رنگی شدیدی که در اطراف ستاره ها در تصویر به جای می گذارند مناسب برای عکاسی نجومی نیستند، اما آپوکرومات ها از جمله ابزار آلات مناسب برای عکاسی نجومی می باشند.
    بازتابی ها شامل همان دسته ای است که از آینه به عنوان شیئی استفاده می کنند. تلسکوپ های رایج در این دسته اپتیک های نیوتنی اند که در عکاسی دیپ اسکای بد عمل نمی کنند، اما مشکلاتی هم دارند که به آن ها خواهیم پرداخت.
    ترکیبی ها شامل تمام اپتیک هایی است که در بر گیرنده آینه و عدسی در کنار هم هستند، مانند اشمیت کاسگرین، ماکسوتف نیوتنی و ماکسوتف کاسگرین از جمله آنان می باشند. این تلسکوپ ها معمولا هم در عکاسی از اجرام عمقی و در عکاسی از سیارات عالی عمل می کنند.

در مورد لنز های تله، در فواصل کانونی زیر 400-300 میلیمتر استفاده از لنز کار عجیبی نیست اما در عکاسی نجومی، به کار بردن لنزی با فاصله کانونی بیش از این کاری غیر معمول است.

در پست های آینده با جزئیات این تلسکوپ ها و لنز های مناسب و شرایط استفاده از آن ها آشنا می شویم.
    ---------------------------------
    جهت دریافت اطلاعات و مفاهیم اولیه از خود تلسکوپ ها به موضوعات تالار ابزار ها مراجعه شود.
    امضای ایشان
    .

7. Top | #7
    کاربر طلایی عکاسی
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    شماره عضویت
    2817
    تشکر شده 13,336 بار در 1,103 ارسال

درود بر مهدی عزیز

و سپاس فراوان برای استارت این موضوع

حالا که رسیدیم به این بخش یه سوال:

دوستی میگفت کیفیت اپتیک تلسکوپ های اپو به مراتب بهتر از لنزهای سری ال کنون می باشد و خطاهای رنگی کمتری دارن.با توجه به اینکه من از لنزهای سری ال استفاده کردم ( در عکاسی غیر نجومی ) و هیچ خطایی ندیدم میخواستم نظر شمارو در این مورد بدونم.

یعنی صرفنظر از قیمت بالای این لنزها آیا عکاسی با یک لنز مثلا ۸۰۰ میلی متر ال کنون بهتر از تلسکوپ آپو با همون فاصله کانونی هست یا نه؟!

چون تا جایی که من میدونم تکنولوژی ساخت این لنزها بسیار پیشرفته بوده و فکر نمیکنم چیزی کمتر از تلسکوپ داشته باشن.البته من از نظر اپتیکی عرض میکنم و اگه مورد دیگه ای هم هست که تلسکوپ رو برتری میده نسبت به لنز بفرمائید.

چون من در استفاده از لنز خیلی راحت تر از تلسکوپ هستم و اگه با لنز هم بشه عکسهای عمقی خوب گرفت خیلی خیلی خوشحال میشم ( عرض کردم صرفنظر از قیمت های نجومی لنزهای تله..شما فرض کن دوتاش دم دست باشه کدوم بهتره؟! )
    ویرایش توسط farshad : 02-06-2013 در ساعت 01:23 PM دلیل: بزک دوزک
    امضای ایشان
    ما را، نه غم دوزخ است و
    نه حرص بهشت...

8. Top | #8
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط farshad نمایش پست ها
    درود بر مهدی عزیز

دوستی میگفت کیفیت اپتیک تلسکوپ های اپو به مراتب بهتر از لنزهای سری ال کنون می باشد و خطاهای رنگی کمتری دارن.با توجه به اینکه من از لنزهای سری ال استفاده کردم ( در عکاسی غیر نجومی ) و هیچ خطایی ندیدم میخواستم نظر شمارو در این مورد بدونم.

یعنی صرفنظر از قیمت بالای این لنزها آیا عکاسی با یک لنز مثلا ۸۰۰ میلی متر ال کنون بهتر از تلسکوپ آپو با همون فاصله کانونی هست یا نه؟!

چون تا جایی که من میدونم تکنولوژی ساخت این لنزها بسیار پیشرفته بوده و فکر نمیکنم چیزی کمتر از تلسکوپ داشته باشن.البته من از نظر اپتیکی عرض میکنم و اگه مورد دیگه ای هم هست که تلسکوپ رو برتری میده نسبت به لنز بفرمائید.

چون من در استفاده از لنز خیلی راحت تر از تلسکوپ هستم و اگه با لنز هم بشه عکسهای عمقی خوب گرفت خیلی خیلی خوشحال میشم ( عرض کردم صرفنظر از قیمت های نجومی لنزهای تله..شما فرض کن دوتاش دم دست باشه کدوم بهتره؟! )
    من در زمینه دوربین‌های عکاسی و لنزهای اونها اصلاً چیزی نمیدونم و اصن تابحال از نزدیک لنز عکاسی ندیدم. اما صرفاً میخوام نظر شخصی خودمو بگم. بنظر من از اونجایی که شرکت‌های تلسکوپ‌سازی تمام تمرکز کاریشون روی اپتیک هست (مخصوصاً تلسکوپی از نوع آپو) و در مقابل ساخت لنز در کارخانه‌های تولید دوربین عکاسی فقط قسمتی از خط تولید دوربین رو شامل میشه و از طرف دیگه لنز تله بلند فقط قسمتی از کوچکتری از انواع مختلف لنزهای تولیدی این کارخونه ها رو شامل میشه، بنابراین من احساس میکنم که تلسکوپ آپو کیفیت بهتری داشته باشه. ضمناً لنزها عموماً برای کاربری های زمینی ساخته میشن و پیش زمینه فکری طراح اونها نور معمولی در سطح زمینه اما اجرام آسمانی نوری بمراتب ضعیفتر دارن. شاید اون کارخونه تلسکوپ‌سازی با در نظر گرفتن این مورد جنس شیشه‌ها و تعداد عناصر اپتیکش رو بنوعی انتخاب کنه که نور بیشتری رو عبور بدن اما اون کارخونه دوربین عکاسی چنین موردی رو برای عکاسی زمینی بی اهمیت بدونه و از ماده ارزانتری استفاده کنه.
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

9. Top | #9
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    2731

نقل قول نوشته اصلی توسط farshad نمایش پست ها
    درود بر مهدی عزیز

درود بر استاد شبستری
    شخصا من تا به حال لنز های سری ال رو در عکاسی عمق آسمان به کار نبردم و از نظر عملی نمی دونم چطور هستن و چه خطایی دارن، اما از نظر تئوری می تونم به شما بگم که:
    در صورتی که لنزی دیافراگم مناسب داشته باشه و زوم هم نباشه می تونه با شرایطی در عکاسی نجومی استفاده بشه. مثلا خود آقای سدهی در سلسله مقالات آموزش عکاسی نجومی در مجله نجوم، لنز 200 و 300 میلیمتر f/2.8 کنون رو از لنز های بسیار مناسب معرفی می کنن، شواهد کیفیت این لنز ها هم این سه عکس هستن که باهاشون گرفته شده:

سحابی های روح و قلب (200 میلیمتر)

سحابی تورپرده که سحابی مشهور ویل هم در این بین هست (300 میلیمتر)

سحابی های بارز صورت فلکی قوس، مرداب و سه تکه (300 میلیمتر)

اما در همون مقالات گفته شد که در فواصل کانونی بالاتر از 400 (به جز خود 400 میلیمتر) ستاره ها خوب ثبت نمیشن و باید سراغ تلسکوپ رفت. در این صورت نکته منفی که برای لنز ها محسوب میشه اینه که بسیاری از کهکشان ها رو باید با فاصله کانونی بیشتر از 400 میلیمتر ثبت کرد (به جز اجرامی مثل آندرومدا، مثلث و چنین کهکشان های بزرگی)، میشه گفت این لنز ها بیشتر برای سحابی ها قابل استفاده هستند تا کهکشان ها.
    در مورد همون فاصله کانونی 300 و 200 میلیمتر کنون با دیافراگم 2.8؛ لنز بسیار خوب عمل می کنه، اما تلسکوپ آپوکروماتیک صرفه بیشتری برای فردی مثل من داره که نگاهی هم به رصد می کنه، اما مثلا شما که قصد استفاده از لنز در عکاسی در روز رو هم دارید می تونید سراغ همین لنز ها برید و در عکاسی نجومی هم استفاده کنید.
    ----------------------------------
    در مورد آپوکروماتیک ها بیشتر بحث خواهیم کرد.
    امضای ایشان
    .

10. Top | #10
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    301
    تشکر شده 3,243 بار در 483 ارسال

عکاسی از اعماق آسمان         
    فاکتور قیمت و چند مورد دیگر وجود دارد که خرید یک اپوی با کیفیت را در مقابل یک لنز ال، توجیه می کند ! امکان سوار کردن قطعه جوینده . سیستم فوکوسر و کادر بندی کاملا قابل تغییر . چنانچه نیاز باشد کادر را تغییر دهید با 2 پیچ این کار عملی است ( البته نه تمام فوکوسر ها ) در

صورتی که اگر شما قصد تعویض کادر را با استفاده از یک لنز داشته باشید باید کل سیستم نگهدارده لنز را شل کنید و مجموعه دوربین و لنز را بچرخانید !

شاید به نظر برسد که این تعویض کادر زمان بر نیست، اما در یک شب عکاسی با احتمال وجود خطاهای مکرر در قسمتهای گوناگون، چند دقیقه هم بسیار با ارزش است . گشادگی بیشتر دهانه تلسکوپها و جذب بیشتر نور.

در کل، استفاده از یک تلسکوپ به دلیل ساختار فیزیکی تلسکوپ در تعادل گیری ، فوکوس، نگهداری و... بسیار مطلوب تر است ...

اگر یک لنز 400mm ال داشته باشید بسیاری از اجرام را جهت عکاسی از دست می دهید . در صورتی که با هزیه همان لنز می توانید یک اپوی کوچک و یک تلسکوپت ترکیبی بافاصله کانونی بلند تهیه کنیدو یا اینکه یک اپوی بزرگ با فاصله کانونی حدود 700 mmبا دهانه ای حدود

110 mm .
    امضای ایشان

صفحه 1 از 10 12345 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 6 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 6 مهمان ها)