صفحه 11 از 13 نخستنخست ... 78910111213 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 101 تا 110 , از مجموع 130

موضوع: پرسش و پاسخ مکانیک سماوی

1. Top | #1
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    11
    تشکر شده 133 بار در 26 ارسال

Question پرسش و پاسخ مکانیک سماوی

با سلام

اين تاپيك برای مطرح نمودن سوالات مربوط به مکانیک سماوی ایجاد شده است. می توانید سوالات خود را مطرح نموده و با کمک اساتید و دوستان گرامی به جواب خود برسید.

موفق باشيد

برای من این سوال پیش آمده که واقعاً گرانش چی هست؟
    اصلاً چرا گرانش به وجود می آید؟

2. 9 کاربر مقابل از بی ستاره عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

3. Top | #101
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    902
    تشکر شده 5,824 بار در 808 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط shazde نمایش پست ها
    سلام
    ميشه بگين چيجورى ميشه سرعت كره زمين را توسط سرعت ثابت شتاب گرانشى زمين به دست بياريم؟ با توجه به اينكه ثابت گرانشى زمين، ٩/٨ متر بر ثانيه به توان دو( مجزور ثانيه) است توضيح بدين ممنون ميشم. يا اصلاً اين مجذور ثانيه، اينجا به چه معنى است،؟
    سلام

اون قمستی که قرمز کردم عبارت نادرستی هست. شتاب ِ گرانشی ای که سرعتش ثابت باشه وجود نداره. اصلا شتاب و سرعت ثابت یه جا جمع نمیشه! لازمه ی وجود شتاب، وجود سرعت متغییر هست ( و اساسا تعریف شتاب هم برپایه ی دیفرانسیل ( تغییرات ) سرعت هست) . لذا اگر ممکنه منظورتان رو کمی واضح تر بیان کنید ، راهنمایی بهتری هم دریافت خواهید کرد.

بر این اساس تنها چیزی که برای محاسبه ی سرعت کره ی زمین می تونم بگم مطالعه این پست هست.

مجذور ثانیه در شتاب گرانشی از تعریف سرعت بدست میاد . در تعریف سرعت میگیم : ، پس واحد سرعت m/s میشه و شتاب رو اینطور تعریف می کنیم : . پس در مخرج زمان مجداا تکرار میشه یعنی میشه m/s^2 . مقدارش ( 9.8 ) رو هم از ترکیب قانون دوم نیوتن و قانون جهانی گرانش یعنی ترکیب می کنند ، اعداد لازم رو قرار میدن ساده شدش میشه 9.81 .

4. 6 کاربر مقابل از Amin-Mehraji عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

5. Top | #102
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوا استار
    مدال برنز كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    941
    تشکر شده 1,006 بار در 247 ارسال

سلام.
    من توی فهم صورت مسائل 18 و 19 فصل 5 اسمارت دچار مشکل شدم.میشه صورت مساله رو برام تشریح کنین؟البته حل نکنین تا خودم تلاش کنم بعد نشد می پرسم.
    توی ماریون هم دو سوال بود که قید این که جسم روی مقطع مخروطی حرکت کند را وارد کرده بود.شبیه سوال 76 مجموعه سوالات آقای چرتاب.کلا این قید هارو چه طوری استفاده کنم؟میشه یه سوال این طوریو حلشو بذارین تا بفهمم؟
    ممنون!
    امضای ایشان
    نبیند مدعی جز خویشتن را
    که دارد پرده ی پندار در پیش
    گرت چشم خدابینی ببخشند
    نبینی هیچ کس عاجزتر از خویش

#سعدی

6. 4 کاربر مقابل از المپیاد نجوم عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

7. Top | #103
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    مدال نقره جهانی المپياد نجوم
    شماره عضویت
    2792
    تشکر شده 2,813 بار در 260 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط المپیاد نجوم نمایش پست ها
    سلام.
    من توی فهم صورت مسائل 18 و 19 فصل 5 اسمارت دچار مشکل شدم.میشه صورت مساله رو برام تشریح کنین؟البته حل نکنین تا خودم تلاش کنم بعد نشد می پرسم.
    توی ماریون هم دو سوال بود که قید این که جسم روی مقطع مخروطی حرکت کند را وارد کرده بود.شبیه سوال 76 مجموعه سوالات آقای چرتاب.کلا این قید هارو چه طوری استفاده کنم؟میشه یه سوال این طوریو حلشو بذارین تا بفهمم؟
    ممنون!
    سلام
    سوال 18 و 19 اسمارت میگه که دو نقطه روی سهمی دارم که فاصله خطی شون k هست . یعنی فاصله ای که اگر با خط بهم وصلشون کنیم ، نه فاصلشون روی سهمی . همینطور فاصله این دو نقطه از جرم مرکزی رو هم با r و r1 نشون داده حالا مدت زمانی که طول میکشه تا یک جسم روی این مدار سهمی از یکی از این نقطه ها تا نقطه بعدی حرکت کنه رو بدست بیار . باید کلی بنویسی و ساده کنی تا به اون رابطه برسی .
    درباره سوال هایی که مخروط داره . این سوال ها خیلی ساده هست ، باید سرعت جسم رو بر حسب xو y و z بنویسی ، بعد این مولفه ها رو بر حسب r (فاصله جسم از محور مخروط) و زاویه راس مخروط و زاویه با یکی از محور ها بنویسی . اون وقت خیلی ساده همه چیز محاسبه میشه . (البته نه به این سادگی که من گفتم !!!)
    امضای ایشان
    اگر دیدی در آسمانت هیچ ستاره ای نیست ، غمگین و ناامید نباش ، بدان که روز است .

8. 10 کاربر مقابل از shariatzadeh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

9. Top | #104
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

سلام
    امروز از حرکت انتقالی عطارد تو استاری نایت یه فیلم تهیه کردم که میتونید تو این پست ببینیدش. اما سوالی که برام ایجاد کرده اینه که چرا عطارد بعضی جاها ترمز دستی میکشه؟ حتماً به همین دلیله که خورشید در عطارد دوبار غروب میکنه. اما واقعاً هیکل به این گندگی وایمیسته یا اینکه زاویه دید چنین خطایی ایجاد میکنه؟ (زاویه دید: مرکز خورشید). ضمناً مکث‌های چرخشی دقیقاً در نقاط خاصی روی میده.
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

10. 8 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

11. Top | #105
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    مدال نقره جهانی المپياد نجوم
    شماره عضویت
    2792
    تشکر شده 2,813 بار در 260 ارسال

باید به این نکته توجه کنید که دوربین دقیقا چه چیزی را ثبت می کند ؟
    عطارد در حال حرکت به دور خورشید است . دوربین طوری می چرخد که عطارد از مرکز تصویر تکان نمی خورد ، یعنی با سرعتی برابر سرعت زاویه ای لحظه ای عطارد به دور خورشید . توجه داشته باشید که مدار عطارد یک بیضی تقریبا کشیده با خروج از مرکز تقریبی 0.2 است . پس تفاوت سرعت لحظه ای انتقالی آن در نقاط مختلف مدار کاملا محسوس است .
    خود عطارد نیز در حال گردش است ، اما با سرعتی ثابت که از سرعت زاویه ای میانگین مدار بیشتر است .
    دوربین در هر لحظه تفاوت سرعت زاویه ای وضعی عطارد و سرعت زاویه ای لحظه ای عطارد به دور خورشید را ثبت می کند .
    انتظار داریم وقتی عطارد در حضیض مدارش است یعنی وقتی اندازه آن بزرگتر است (چون نزدیک تر است) سرعت زاویه ای آن نیز به دور خورشید بیشتر باشد و در اوج بر عکس . پس در حضیض ، هنگامی که اندازه ظاهری عطارد بیشینه است اختلاف سرعت های زاویه ای گفته شده کمینه است در واقع از دید دوربین عطارد ترمز کرده . برعکس در اوج وقتی عطارد دورتر می شود و سرعت زاویه ای اش کمینه می شود ، اختلاف سرعت های زاویه ای بیشتر شده و عطارد گاز می دهد .
    این ها همه از دید دوربین است و خود عطارد ( با هیکل بزرگش ) کار خاصی انجام نمی دهد !!!
    امضای ایشان
    اگر دیدی در آسمانت هیچ ستاره ای نیست ، غمگین و ناامید نباش ، بدان که روز است .

12. 14 کاربر مقابل از shariatzadeh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

13. Top | #106
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    8202
    تشکر شده 308 بار در 61 ارسال

Question How...؟

ایا با چرخش معکوس زمین...!
    ساعت ها به سمت چپ می چرخیدند...؟
    خورشید از مغرب طلوع می کرد...؟
    جازبه هم تغییر میکرد (کم می شد یا زیاد)...؟
    امضای ایشان

14. Top | #107
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    مدال طلای جهانی المپياد نجوم
    شماره عضویت
    3538
    تشکر شده 4,710 بار در 536 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط KIAN SH نمایش پست ها
    ایا با چرخش معکوس زمین...!
    ساعت ها به سمت چپ می چرخیدند...؟
    خورشید از مغرب طلوع می کرد...؟
    جازبه هم تغییر میکرد (کم می شد یا زیاد)...؟
    1. بهتره ساعت رو تنها وسیله ای برای سنجش زمان تلقی کنیم. یکم بازتر توضیح میدم:

ما با دیدن تغییر یک سری چیزها متوجه تغییر کمیتی می شیم که اسم اون رو می ذاریم زمان. مثلا هممون با گذشت زمان پیر میشیم (در واقع اگه کمیت زمان تغییر نمی کرد، ما همین جوری جوان می موندیم) یا همه می دونیم که در یه موقعی از شبانه روز ، خورشید طلوع و تو یه موقعی غروب می کنه(اگه مکان خورشید تغییری نمی کرد ، همواره یا شب بود یا روز). برای خیلی از چیزهای دیگه مثال های مشابهی وجود داره. ما دوست داریم آهنگ تغییر این کمیت رو بدونیم (که بتونیم کارهای روزمرمون رو برنامه ریزی کنیم). برای همین ابزاری می سازیم به اسم ساعت که توی مراحل ساخت، جوری طراحی شده که (طبق تعریف) تو یه روز عقربه ی ساعت شمارش دوبار از 12 به سمت 3 بره و از اون طرف یه 12 برسه . ما می تونستیم که ساعت رو جوری بسازیم که عقربه هاش برعکس حرکت کنه. در حقیقت ، ساعت هیچ علمی به این که زمان چگونه می گذره نداره. فقط یه نموده ، از گذر(یا همون تغییر) زمان. حالا اگه زمین یهو جهت چرخشش عوض بشه ، ساعت به عنوان یه وسیله مکانیکی، چنین چیزی رو نمی فهمه (چون برنامه ریزی شده که مثل ساعت (!) کار کنه). بنابراین عقربه هاش به همون جهت خواهند چرخید .

2. بله . از مغرب طلوع می کرد. اگه زمین برعکس می چرخید، خورشید از غرب طلوع می کرد. الان تو سیاره ناهید یه همچین وضعیه ...

3. جاذبه به کمیت جرم بستگی داره که جهت دوران توی اون بی تاثیره. یعنی جاذبه تغییری نمی کنه و همون مقدار قبلی خودش رو داره.
    امضای ایشان
    عجیب ترین چیزی که تا به حال تو نجوم دیدم نه ابعاد و ارقام ماه و ستاره و فاصله و جرم اجرام کیهانیه و نه اسرار سر به مهر درون سیاهچاله ها !
    اینه که یک علاقه مشترک چه جوری می تونه این همه آدمو با هم آشنا کنه !

15. 5 کاربر مقابل از arashgmn عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #108
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    2742
    تشکر شده 512 بار در 81 ارسال

نیروی گریز از مرکز چه جوری باعث شده که استوای مشتری برجسته بشه؟
    کلا میشه درمورد نیروز گریز از مرکزم توضیح بدید
    ممنون
    امضای ایشان
    اگر شب تا صبح به خاطر از دست دادن خورشيد اشك بريزي،لذت ديدن ستاره ها رو از دست ميدي.

17. 2 کاربر مقابل از fateme.kokabi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #109
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    7153
    تشکر شده 424 بار در 83 ارسال

نیروی گریز از مرکز شبه نيرو است که به سمت بیرون بر یک جسم در حال دوران احساس می‌گردد و ناشی از لختی (اینرسی) است. این کمیت را هر وقتی که شیئی در جاده‌ای منحنی یا پیچ داری حرکت می‌کند ملاحظه می‌کنیم. دلیل چرخش سیارات بدور خورشید، بدون آنکه در خورشید سقوط کنند همین لختی است.
    یک شبه نيرو، نمایش نيرويي غیرواقعی است که هنگامی دیده می‌شود که ناظر در یک دستگاه مرجع لخت قرار نداشته‌باشد یعنی مثلا در یک دستگاه مرجع چرخان باشد.
    نماد این شبه‌نیرو a<sub>c</sub> و ابعاد آن <sub>[طول]</sub> <sub>[زمان]</sub>(۲-) (طول ضربدر مجذور زمان) می‌باشد. واحد آن متر بر مجذور ثانیه است. نوع کاربرد این کمیت برداری و نرده‌ای است.
    اطلاعات يكم از مغز خودم و بقيش از ويكيپديا.
    دليل برآمدگي سطح مشتري هم همينه.جاذبه ي خورشي مشتري كه از جنس گازه رو ميكشه از طرفي ديگه نيروي گريز ميكشدش.و همينطور چرخش سريع مشتري هم(البته دقيق مطمئن نيستم)باعثشه.
    امضای ایشان
    به آسمان بنگر
    قدري تامل كن
    آنوقت است كه به خدا و قدرت الهي پي ميبري.
    سري به وبلاگ منم بزنيد.موضوعش نجومه.

19. 5 کاربر مقابل از سينا منجم عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #110
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    2779
    تشکر شده 359 بار در 77 ارسال

پرسش و پاسخ مکانیک سماوی         
    دوستان کسی میتونه این معادله دیفرانسیلی رو حل کنه؟؟؟
    dθ/dr=L/(mr^2 ) 1/√(2/m(E-U_eff))=L/r 1/√(2Emr^2-2mr^2C ln⁡r-2L^2 )
    امضای ایشان
    “It's easier to run
    Replacing this pain with something numb
    It's so much easier to go
    Than face all this pain here all alone.”
    ― Linkin Park

صفحه 11 از 13 نخستنخست ... 78910111213 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)