صفحه 11 از 16 نخستنخست ... 789101112131415 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 101 تا 110 , از مجموع 159

موضوع: پرسش و پاسخ نجوم کروی

1. Top | #1
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    68
    تشکر شده 116 بار در 22 ارسال

Question پرسش و پاسخ نجوم کروی

با سلام

اين تاپيك برای مطرح نمودن سوالات مربوط به نجوم کروی ایجاد شده است. می توانید سوالات خود را مطرح نموده و با کمک اساتید و دوستان گرامی به جواب خود برسید.

موفق باشيد
    ویرایش توسط stargazer : 12-18-2012 در ساعت 11:53 AM دلیل: تغییر پست اول
    امضای ایشان
    اي دل طريق رندي از محتسب بياموز

مست است و در حق او كس اين گمان ندارد

2. 28 کاربر مقابل از افسانه مهاجري عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

3. Top | #101
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    شماره عضویت
    1
    تشکر شده 43,792 بار در 2,956 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط aminp نمایش پست ها
    سلام خدمت دوستان،
    من طول و عرض جغرافیایی یک شهر رو دارم، به چه صورت می‌تونم بقیه شهرهایی که فاصلشون با این شهر کمتر از 100 کیلومتر هست رو پیدا کنم؟ فرض رو بر این بگیرید که طول و عرض همهٔ شهرها رو دارم.
    سلام به شما

در ابتدا ورودتون رو خوش آمد عرض ميكنم

اگر سوال شما براي مورد خاصي است كه خب مي توانيد در مورد شهر مورد نظر با استفاده از يك نقشه و مقياس به راحتي به جواب برسيد

اما اگر سوال شما كلي است و به صورت يك مسئله با آن برخورد مي كنيد ، اگر به روابط نجوم كروي مسلط باشيد به راحتي مي توانيد با تشكيل يك مثلث كروي شامل سه راس

شهر a , شهر b و قطب شمال ( يا جنوب ) فاصله بين دو شهر را محاسبه كنيد
    امضای ایشان
    باده خور غم مخور و پند مقلد منیوش
    اعتبار سخن عام چه خواهد بودن

4. 5 کاربر مقابل از Mostafa عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

5. Top | #102
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    8660
    تشکر شده 11 بار در 3 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Mostafa نمایش پست ها
    سلام به شما

در ابتدا ورودتون رو خوش آمد عرض ميكنم

اگر سوال شما براي مورد خاصي است كه خب مي توانيد در مورد شهر مورد نظر با استفاده از يك نقشه و مقياس به راحتي به جواب برسيد

اما اگر سوال شما كلي است و به صورت يك مسئله با آن برخورد مي كنيد ، اگر به روابط نجوم كروي مسلط باشيد به راحتي مي توانيد با تشكيل يك مثلث كروي شامل سه راس

شهر a , شهر b و قطب شمال ( يا جنوب ) فاصله بين دو شهر را محاسبه كنيد
    سپاس،
    با حساب کردن فاصله دو شهر مشکلی ندارم...
    بعنوان مثال:
    با در اختیار داشتن طول و عرض یک شهر، میخوام ببینم چه شهرهایی با این شهر کمتر از 100 کیلومتر فاصله دارن؟
    راه اول که به ذهن خودم اومد این بود که فاصلهٔ شهر الف رو با همهٔ شهرهای اطراف بدست بیارم و در پایان شهرهایی که فاصلشون کمتر از 100 هست رو جدا کنم. اما با توجه به گسترده بودن کاری که قصد انجامش دارم از نظر زمانی وقت زیادی رو تلف می‌کنه.
    بدنبال این هستم که آیا از طول و عرض شهر الف می‌شه زودتر به نتیجه رسید؟ مثلا بگیم طول و عرض شهرهای مورد نظر باید توی این رنج باشن که فاصلشون کمتر از 100 باشه...
    (اگر ایرادی به نوشته‌هام وارده بذارید به حساب اینکه تخصصی ندارم در این زمینه)

6. 4 کاربر مقابل از aminp عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

7. Top | #103
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

سپاس،
    بعنوان مثال:
    با در اختیار داشتن طول و عرض یک شهر، میخوام ببینم چه شهرهایی با این شهر کمتر از 100 کیلومتر فاصله دارن؟
    راه اول که به ذهن خودم اومد این بود که فاصلهٔ شهر الف رو با همهٔ شهرهای اطراف بدست بیارم و در پایان شهرهایی که فاصلشون کمتر از 100 هست رو جدا کنم. اما با توجه به گسترده بودن کاری که قصد انجامش دارم از نظر زمانی وقت زیادی رو تلف می‌کنه.
    بدنبال این هستم که آیا از طول و عرض شهر الف می‌شه زودتر به نتیجه رسید؟ مثلا بگیم طول و عرض شهرهای مورد نظر باید توی این رنج باشن که فاصلشون کمتر از 100 باشه...
    سلام

نه با استفاده مستقیم فقط از عرض و طول نمیشه. همون که اشاره شد باید با فرمول مثلثات کروی فاصله شهر از شهرهای اطراف را حساب کنید ببینید کمتر از 100 میشه یا نه.

اما برای سادگی کار میشه این کار را با برنامه کامپیوتری به سادگی انجام داد. یعنی شما یک برنامه بنویسید که اطلاعات طول و عرض جغرافیایی را بگیره بعد بگذاره در اون فرمول مثلثات کروی و برای همه شهرهای مورد نظر در یک حلقه، محسبات را انجام بده و تمام شهرهایی که کمتر از 10 کیلومتر فاصله دارند را محاسبه کنه. کد چنین برنامه ای برای شخصی که برنامه نویسی بلده باید خیلی ساده باشه. من میتونم فلوچارتش را بکشم ولی برنامه نویسی الان کمی یادم رفته و بلد نیستم

8. 7 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

9. Top | #104
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    شماره عضویت
    1
    تشکر شده 43,792 بار در 2,956 ارسال

سپاس،
    بعنوان مثال:

آها ، حالا متوجه سوالتون شدم

ببينيد ، چون شما 2 تا پارامتر متغير به نام طول و عرض جغرافيايي داريد ، طبيعتآ بدست آورن شهر هاي مطلوب در سوال ، به صورت تابعي وابسته به اين 2 پارامتر خواهد بود

احتمالا ميشه فرمولي بدست آورد كه شما طول و عرض جغرافيايي شهر رو به اون بديد و مثلا اگر خروجي اون از يك مقدار معين كمتر بود ، بگيم كه اين شهر فاصله اش در حد مورد نياز ما است .

اما همين كار هم به هر حال به صورت موردي ، وقت گير است

يعني در حقيقت شما تابعي داريد كه بايد به صورت دستي به آن مقدار بدهيد و خروجي بگيريد يا مثلا براي آن يك برنامه بنويسيد .

ولي باز اگر دوستان ديگر هم نظري داشته باشند ، خوشحال ميشويم كه بشنويم

----

با آقاي اكبرنيا خط رو خط شديم !
    امضای ایشان
    باده خور غم مخور و پند مقلد منیوش
    اعتبار سخن عام چه خواهد بودن

10. 6 کاربر مقابل از Mostafa عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

11. Top | #105
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    8660
    تشکر شده 11 بار در 3 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط پیمان اکبرنیا نمایش پست ها
    سلام

نه با استفاده مستقیم فقط از عرض و طول نمیشه. همون که اشاره شد باید با فرمول مثلثات کروی فاصله شهر از شهرهای اطراف را حساب کنید ببینید کمتر از 100 میشه یا نه.

اما برای سادگی کار میشه این کار را با برنامه کامپیوتری به سادگی انجام داد. یعنی شما یک برنامه بنویسید که اطلاعات طول و عرض جغرافیایی را بگیره بعد بگذاره در اون فرمول مثلثات کروی و برای همه شهرهای مورد نظر در یک حلقه، محسبات را انجام بده و تمام شهرهایی که کمتر از 10 کیلومتر فاصله دارند را محاسبه کنه. کد چنین برنامه ای برای شخصی که برنامه نویسی بلده باید خیلی ساده باشه. من میتونم فلوچارتش را بکشم ولی برنامه نویسی الان کمی یادم رفته و بلد نیستم
    دوستی توی پ.خ جواب زیر رو دادن:
    "نظر من اینه که اگه محیط استوا رو بدونیم قضیه حله مثلا فرض کنید اگه شهری با نام a داشته باشیم و محیط زمین 360 کیلومتر باشد در نتیجه هر 1 درجه 1 کیلومتر است پس همه مکان های که طول و عرض جغرافیایی شان مثبت یا منفی یک درجه با طول و عرض جغرافیایی شهر a فاصله داشته باشند پاسخ مورد نظر است .
    ممکنه جوابم اشتباه باشه ولی بازم اگه روش جدیدی به ذهنم رسید حتما خواهم گفت."
    منم یه همچین چیزی تو ذهنم بود، امکانش هست اگر روی همین موضوع کارکنیم جواب بگیریم؟
    بابت برنامه هم، من خودم برنامه نویسم و گوشه‌ای از پروژه‌ای که انجام میدم مربوط میشه به جغرافیا و از این قبیل بحث‌ها.
    مطابق صحبت های شما رو قبلا انجام دادم، اما از نظر زمانی بهینه نیست، و احتمالا روش بهتری وجود داره.
    به هر حال ممنونم ازت پیمان جان؛
    اگر بازم صحبتی دارین که می‌تونه کمکم کنه لطفا بهم بگین.

-----
    مصطفی جان توی بدست آوردن همین فرمول میشه کمکم کنی؟
    یه سرنخ بدین خودم پیگیرش می‌شم

12. 3 کاربر مقابل از aminp عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

13. Top | #106
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

دوستی توی پ.خ جواب زیر رو دادن:
    "نظر من اینه که اگه محیط استوا رو بدونیم قضیه حله مثلا فرض کنید اگه شهری با نام a داشته باشیم و محیط زمین 360 کیلومتر باشد در نتیجه هر 1 درجه 1 کیلومتر است پس همه مکان های که طول و عرض جغرافیایی شان مثبت یا منفی یک درجه با طول و عرض جغرافیایی شهر a فاصله داشته باشند پاسخ مورد نظر است .
    ممکنه جوابم اشتباه باشه ولی بازم اگه روش جدیدی به ذهنم رسید حتما خواهم گفت."
    منم یه همچین چیزی تو ذهنم بود، امکانش هست اگر روی همین موضوع کارکنیم جواب بگیریم؟
    بابت برنامه هم، من خودم برنامه نویسم و گوشه‌ای از پروژه‌ای که انجام میدم مربوط میشه به جغرافیا و از این قبیل بحث‌ها.
    مطابق صحبت های شما رو قبلا انجام دادم، اما از نظر زمانی بهینه نیست، و احتمالا روش بهتری وجود داره.
    به هر حال ممنونم ازت پیمان جان؛
    اگر بازم صحبتی دارین که می‌تونه کمکم کنه لطفا بهم بگین.

-----
    مصطفی جان توی بدست آوردن همین فرمول میشه کمکم کنی؟
    یه سرنخ بدین خودم پیگیرش می‌شم
    اون قضیه محیط استوا که گفتید نمیشه چون اونطوری یک مستطیل اطراف هر نقطه به دست میاد نه یک دایره. و ضمنا مشکلی که داره اینه که برای مدارهای بالاتر از استوا باید دونه دونه محیطش محاسبه بشه.

من دارم به این فکر می کنم که چون 100 کیلومتر نسبت به شعاع زمین عدد کوچکی هست احتمالا بشه از یک تقریبهایی استفاده کرد. ولی الان نصفه شب هست و خیلی سر حال نیستم. باز فردا روش فکر میکنم برای یک روش ساده تر

14. 7 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

15. Top | #107
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1003
    تشکر شده 3,297 بار در 484 ارسال

فرمول کلی فاصله زاویه ای بین دو شهر:cos d = sin f1.sin f2 + cos f1.cos f2.cos(L1-L2) l
    (f1 و f2 عرض های جغرافیایی دو شهر - L1 و L2 طول های جغرافیایی دو شهر - d فاصله زاویه ای دو شهر بر روی کره زمین)

اما با توجه به اینکه مسافت 100 کیلومتر مقدار کمی است و معادل 0.016 رادیان بر روی زمین است، بنابراین می توان فرمول فوق را با استفاده از قواعد دیفرانسل به صورت زیر ساده کرد:
    d = dL.cosf.sqr(1-df.tgf) ll
    (dL اختلاف طول جغرافیایی - df اختلاف عرض جغرافیایی - d فاصله زاویه ای)
    بنابراین طول ها و عرضهایی که به ازای آن در معادله فوق مقدار d کمتر از 0.016 باشد جواب مسئله است.

16. 8 کاربر مقابل از smhm عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

17. Top | #108
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    7312
    تشکر شده 2,399 بار در 324 ارسال

سلام.
    دوستان ميشه در مورد اين كه چطور بعد وميل ويا سمت ارتفاع يك جرم آسماني مثل ستاره رو به دست ميتونيم بياريم توضيح بدين؟
    بايد مسئله چه چيزهايي بده كه بتونيم با اون به جوابمون برسيم؟
    همين از راحت سؤال ها مثلا.چون تازه خوندن اين موضوع رو شروع كردم!
    -------------------------------------------------------------------
    نمونه سؤال برا المپياد از اين بخش از كجا ميتونم در بيارم؟
    ببخشيد اگه سؤالم تكراري بود.اين موضوع رو براي المپياد ميخوام.نجوم كروي اسمارت يه همچين سؤالايي نداره.!
    ممنونم

18. 4 کاربر مقابل از aysa عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

19. Top | #109
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    مدال طلای جهانی المپياد نجوم
    شماره عضویت
    3538
    تشکر شده 4,710 بار در 536 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط aysa نمایش پست ها
    سلام.
    دوستان ميشه در مورد اين كه چطور بعد وميل ويا سمت ارتفاع يك جرم آسماني مثل ستاره رو به دست ميتونيم بياريم توضيح بدين؟
    بايد مسئله چه چيزهايي بده كه بتونيم با اون به جوابمون برسيم؟
    همين از راحت سؤال ها مثلا.چون تازه خوندن اين موضوع رو شروع كردم!
    -------------------------------------------------------------------
    نمونه سؤال برا المپياد از اين بخش از كجا ميتونم در بيارم؟
    ببخشيد اگه سؤالم تكراري بود.اين موضوع رو براي المپياد ميخوام.نجوم كروي اسمارت يه همچين سؤالايي نداره.!
    ممنونم
    به تاپیک نجوم کروی از صفر تا ... سر بزنید. مطالب خوبی گفته شده.
    امضای ایشان
    عجیب ترین چیزی که تا به حال تو نجوم دیدم نه ابعاد و ارقام ماه و ستاره و فاصله و جرم اجرام کیهانیه و نه اسرار سر به مهر درون سیاهچاله ها !
    اینه که یک علاقه مشترک چه جوری می تونه این همه آدمو با هم آشنا کنه !

20. 6 کاربر مقابل از arashgmn عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

21. Top | #110
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    7326
    تشکر شده 77 بار در 16 ارسال

پرسش و پاسخ نجوم کروی         
    سلام
    تعریف دایره قائم اصلی و مبدا رو بگید.
    امضای ایشان
    "اولین جرعه از جام علوم طبیعی شما را به یک کافر مبدل می سازد,اما در انتهای این جام خداوند در انتظار شما نشسته است" (ورنر هایزنبرگ)

22. کاربر مقابل از ali s.k عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

صفحه 11 از 16 نخستنخست ... 789101112131415 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)