صفحه 7 از 15 نخستنخست ... 34567891011 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 61 تا 70 , از مجموع 147

موضوع: ریخت شناسی ماه

1. Top | #1
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    6114
    تشکر شده 2,560 بار در 294 ارسال

Post ریخت شناسی ماه

باسلام

در این تاپیک قصد داریم با کمک دوستان به شناسایی سطح ماه بپردازیم تا به طور کامل این سطح را شناسایی و با اسامی این سطوح اشنا شویم .

البته در حال حاضر به چند مورد سرکشی میکنیم .

از دوستان تقاضا دارم که در این موارد که اعلام شده مطالب خود را ارسال نمایند

1 . دریاها (دریا . دریاچه . باتلاق . خلیج)

2 . دشت های دیواره ای
    ویرایش توسط SAEED560 : 11-27-2012 در ساعت 12:34 PM

2. Top | #61
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    6114

سلام

اون روزای که کوچیک بودم یادم میاد که مادرم یه داستان برام تعریف میکرد که خوابم ببره . اون داستان از این قرار بود که تو اسمون خدا ،دوتا عاشق هستند که همیشه دنبال هم میگردند و هیچ وقت به هم نمیرسن . یکیشون خورشیده و اون یکی هم ماهه . خورشید که با گرمای عشقش همه رو گرم میکنه و تو این کار ازهیچ کس دریغی نداره و ماه هم که از نور عشقش همیشه جلوه میگیره مشغول عشق بازی خدایی هستند . ولی یه سوال همیشه تو ذهنم بود و هست که چرا این دوتا تنها هستند و حتی ما زمینی ها هم که از عشق اونها با خبر هستیم تنهاشون میزاریم .
    وقتی این تاپیک ایجاد شد پیش خودم گفتم شاید با این کار یه ذره از تنهایی ماه کم بشه و با پیدا کردن دوستان تازه دلگرم تر بشه . روز های اول جنب و جوش زیادی بود ولی حالا خبری از هیچ کدوم از دوستان نیست و یه جورایی بازم تنها موند .
    ای بابا فکر کنم نباید اینا رو میگفتم ولی دلم برای ماه سوخت .................................................. .
    امضای ایشان
    اهل ابادی عشقم ز همین ویرانم
    همه رفتند ولی با دل خود میمانم
    همسفر باشم اگر با تپش شب بوها
    دست اخر به گلستان تو سرگردانم
    هر چه کردم که نگویم دل ما هم تنگ است
    خیره شد یاد تو بر ما که خودم میدانم

3. 14 کاربر مقابل از SAEED560 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #62
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    6023
    تشکر شده 864 بار در 125 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط SAEED560 نمایش پست ها
    سلام

اون روزای که کوچیک بودم یادم میاد که مادرم یه داستان برام تعریف میکرد که خوابم ببره . اون داستان از این قرار بود که تو اسمون خدا ،دوتا عاشق هستند که همیشه دنبال هم میگردند و هیچ وقت به هم نمیرسن . یکیشون خورشیده و اون یکی هم ماهه . خورشید که با گرمای عشقش همه رو گرم میکنه و تو این کار ازهیچ کس دریغی نداره و ماه هم که از نور عشقش همیشه جلوه میگیره مشغول عشق بازی خدایی هستند . ولی یه سوال همیشه تو ذهنم بود و هست که چرا این دوتا تنها هستند و حتی ما زمینی ها هم که از عشق اونها با خبر هستیم تنهاشون میزاریم .
    وقتی این تاپیک ایجاد شد پیش خودم گفتم شاید با این کار یه ذره از تنهایی ماه کم بشه و با پیدا کردن دوستان تازه دلگرم تر بشه . روز های اول جنب و جوش زیادی بود ولی حالا خبری از هیچ کدوم از دوستان نیست و یه جورایی بازم تنها موند .
    ای بابا فکر کنم نباید اینا رو میگفتم ولی دلم برای ماه سوخت .................................................. .

آخی نازی ی ی راست میگید دوست عزیز
    من این چند روز مشغله ی کاریم به اوج خودش رسیده بود و نتونستم سری به تاپیکمون بزنم دلم خیلی تنگ شده بود و الان خوشحالم که فرصت اندکی پیدا شد تا مطلبی رو بذارم
    .

سلام

عادت کرده بودیم که در مورد روی پیدای ماه صحبت کنیم و مطلب بنویسیم ولی حالا نوبتی هم باشه باید بریم سراغ اون سمتی که دیده نمیشه و دریایی که اسمشو گذاشتند دریای هوشمندی .
    این دریا درست در نیمه ناپیدای ماه قرار داره . این دریا در حوضه هوشمندی و مواد این حوضه مربوط به دوره پیشا شهدی است . دهانه برخوردی تامسون یکی از دهانه های برخوردی این دریا می باشد .قطر ان 112 کیلومتر و بالاترین سیل گدازه ایی را دارا می باشد البته در این دریا .
    http://up.avastarco.com/images/0gxvm563baqjfkad11kr.jpg

در ادامه ی صحبت های شما باید بگم که:

دریای هوشمندی با نام لاتین Mare Ingenii

مواد خود دریاوار هوشمندی و دهانه‌های برخوردی پیرامونش مربوط به دوره ی رگباری بالا هستند. عارضه سیاه‌ رنگ مدوری که در صحنه این دریاوار غلبه دارد و در لینک گذاشته شده توسط دوستمون مشاهده میکنید دهانه برخوردی تامسون با ۱۱۲ کیلومتر قطر است. مواد این دهانه به سمت شرق سرریز داشته‌اند.
    پوشش گدازه‌ای دریاوار هوشمندی به طور ناکامل و نازک است. بیشترین سیل گدازه در دهانه تامسون مشاهده می‌شود.
    دهانه ای که به رنگ خاکستری روشن که در جنوب دریای هوشمندی دیده می‌شود آبروچف نام دارد.
    این دریا در ۳۳٫۷ درجه ی جنوبی و ۱۶۳٫۵ درجه ی شرقی بر روی ماه قرار دارد. قطر این دریا 318 کیلومتر میباشد.

امضای ایشان
    زندگی پاداش است نه یک مکافات
    فرصتی است کوتاه تا ببالی، بیابی
    بدانی، بیندیشی، بفهمی و زیبا بنگری
    و در نهایت در قلب ها بمانی

5. 12 کاربر مقابل از Behnaz sasani عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #63
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    6114

دریای ابخوست
    اول بگم که ابخوست به معنی جزیره است .
    این دریا در حوضه ابخوست ها و در جنوب دریای رگبارها واقع است . مواد تشکیل دهنده این حوضه از دوره رگبار سفلی است البته مواد خود دریا از دوره رگبار علیا به جا مانده .
    همسایگی این دریا از شرق با دهانه کپرنیک و از غرب با دهانه کپلر است .
    امضای ایشان

7. 13 کاربر مقابل از SAEED560 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #64
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    6023

دریای ابخوست
    اول بگم که ابخوست به معنی جزیره است .
    این دریا در حوضه ابخوست ها و در جنوب دریای رگبارها واقع است . مواد تشکیل دهنده این حوضه از دوره رگبار سفلی است البته مواد خود دریا از دوره رگبار علیا به جا مانده .
    همسایگی این دریا از شرق با دهانه کپرنیک و از غرب با دهانه کپلر است .

در ادامه

دریای آبخوست‌ها به لاتین Mare Insularum و در ۷٫۵ درجه شمالی و ۳۰٫۹ درجه غربی بر روی ماه قرار دارد.
    قطر این دریا 513 کیلومتر می باشد.
    اقیانوس طوفان ها از سوی جنوب غربی به دریای آبخوست‌ها می‌پیوندد. کوپرنیک یکی از چشمگیرترین دهانه‌های سطح ماه است و همان طور که در شکل مشاهده می کنید پرتوهای برخوردی دهانه‌های کوپرنیک و کپلر تا درون دریای آبخوست‌ها ادامه می‌یابد. دهانه ی فرامورو در نزدیکی آن‌ها قرار دارد.
    خلیج جوشان امتداد شمال شرقی دریای آبخوست‌ها را تشکیل می‌دهد.

محل قرارگیری بر روی ماه

دریای آبخوست ها

امضای ایشان

9. 16 کاربر مقابل از Behnaz sasani عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #65
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    4379
    تشکر شده 2,609 بار در 166 ارسال

دریای کناره

دریای کِناره (Mare Marginis) یکی از دریاوارهای سطح کره ماه است. این دریاوار در کناره و لبهٔ سمت پیدای ماه قرار گرفته‌است.
    قطر این دریاوار ۴۲۰ کیلومتر است و در شمال آن دهانه بیرونی (به نام دانشمند ایرانی ابوریحان بیرونی)، در جنوب شرقی آن دهانه ابن یونس (به نام اخترشناس مصری) و در شمال باختری آن دهانه گودارد (به نام دانشمند آمریکایی) قرار دارد.
    دریاوار کناره، شکلی ناهماهنگ دارد و قطر پوشش بازالتی آن حد اکثر ۲ کیلومتر است که نسبتاً نازک به شمار می‌آید. به این خاطر به نظر می‌آید که سطح این دریاوار برخلاف دیگر دریاوارها که دهانه‌های برخوردی هستند، منطقه‌ای پست بوده که گدازه‌ها بر روی آن شاریده‌اند.

محل دریای کناره در کرهٔ ماه.

منبع:ویکی پدیا

.
    امضای ایشان
    اسمان بار امانت نتوانست کشید

قرعه کار به نام من دیوانه زدند

11. 14 کاربر مقابل از شادي شهراييني عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #66
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    6023

نقل قول نوشته اصلی توسط شادي شهراييني نمایش پست ها
    دریای کناره

دریای کِناره (Mare Marginis) یکی از دریاوارهای سطح کره ماه است. این دریاوار در کناره و لبهٔ سمت پیدای ماه قرار گرفته‌است.
    قطر این دریاوار ۴۲۰ کیلومتر است و در شمال آن دهانه بیرونی (به نام دانشمند ایرانی ابوریحان بیرونی)، در جنوب شرقی آن دهانه ابن یونس (به نام اخترشناس مصری) و در شمال باختری آن دهانه گودارد (به نام دانشمند آمریکایی) قرار دارد.
    دریاوار کناره، شکلی ناهماهنگ دارد و قطر پوشش بازالتی آن حد اکثر ۲ کیلومتر است که نسبتاً نازک به شمار می‌آید. به این خاطر به نظر می‌آید که سطح این دریاوار برخلاف دیگر دریاوارها که دهانه‌های برخوردی هستند، منطقه‌ای پست بوده که گدازه‌ها بر روی آن شاریده‌اند.

ممنون از توضیح کاملتون

این دریا در ۱۳٫۳ درجه شمالی و ۸۶٫۱ درجه شرقی بر روی ماه قرار دارد.

محل قرار گیری این دریا بر روی ماه

امضای ایشان

13. 13 کاربر مقابل از Behnaz sasani عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #67
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    6114

سلام
    منبع از ویکیپدیا فارسی

دریای مُسکُوی (به لاتین: Mare Moscoviense) یکی از دریاوارهای کره ماه است.

این دریاوار در حوضهٔ مسکوی واقع شده و از اندک دریاوارهای سمت پنهان ماه است. با وجود این‌که در میان یک بستر بزرگ برخوردی جای گرفته اما سطح دریای مسکوی هماند دریای کناره نازک به نظر می‌آید.

سطح دریای مسکوی هم‌چنین نسبت به زمین بیرون از این بستر و بلندی‌های سمت پنهان ماه بسیار پست‌تر است.

ژرفای زیاد این دریاوار نسبت به زمین‌های پیرامون ممکن است توضیحی برای مختص بودن ویژگی‌های آن در منطقه پنهان ماه باشد. در این سمت از ماه کمتر حوضه‌ای یافت می‌شود که عمق آن به اندازه‌ای باشد که اجازه فوران‌های آتش‌فشانی و تشکیل دریاوارها را بدهد. به این خاطر، با وجود این‌که دهانه‌های برخوردی زیادی در هر دو سمت ماه دیده می‌شود اما تفاوت‌ها عمق‌ها باعث شده که دریاوارهای بزرگ بیشتر در سمت پیدای ماه تشکیل شوند. ظاهراً تعداد بارهایی که گدازه‌های زیرسطحی در سمت پیدای ماه به سطح رسیده‌اند بیشتر و آسان‌تر از سمت پنهان بوده‌است.
    امضای ایشان

15. 13 کاربر مقابل از SAEED560 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #68
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    6023

سلام
    منبع از ویکیپدیا فارسی

دریای مُسکُوی (به لاتین: Mare Moscoviense) یکی از دریاوارهای کره ماه است.

این دریاوار در حوضهٔ مسکوی واقع شده و از اندک دریاوارهای سمت پنهان ماه است. با وجود این‌که در میان یک بستر بزرگ برخوردی جای گرفته اما سطح دریای مسکوی هماند دریای کناره نازک به نظر می‌آید.

سطح دریای مسکوی هم‌چنین نسبت به زمین بیرون از این بستر و بلندی‌های سمت پنهان ماه بسیار پست‌تر است.

ژرفای زیاد این دریاوار نسبت به زمین‌های پیرامون ممکن است توضیحی برای مختص بودن ویژگی‌های آن در منطقه پنهان ماه باشد. در این سمت از ماه کمتر حوضه‌ای یافت می‌شود که عمق آن به اندازه‌ای باشد که اجازه فوران‌های آتش‌فشانی و تشکیل دریاوارها را بدهد. به این خاطر، با وجود این‌که دهانه‌های برخوردی زیادی در هر دو سمت ماه دیده می‌شود اما تفاوت‌ها عمق‌ها باعث شده که دریاوارهای بزرگ بیشتر در سمت پیدای ماه تشکیل شوند. ظاهراً تعداد بارهایی که گدازه‌های زیرسطحی در سمت پیدای ماه به سطح رسیده‌اند بیشتر و آسان‌تر از سمت پنهان بوده‌است.

از توضیحات کاملتون سپاسگزارم دوست عزیز
    در ادامه ی صحبت شما باید بگم که:
    این دریا در ۲۷٫۳ درجه شمالی و ۱۴۷٫۹درجه شرقی بر روی سمت پنهان ماه قرار دارد. قطر این دریا ۲۷۷ کیلومتر می باشد.

محل قرار گیری این دریا در سمت پنهان ماه

امضای ایشان

17. 14 کاربر مقابل از Behnaz sasani عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #69
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

با تشکر از زحمات دوستان به خصوص خانم Behnaz sasani و آقای SAEED560 که به خوبی تاپیک را پیش می برند.

حالا که یک دریا از سمت دیگر ماه مطرح شد، بفرمایید که اصلا چرا آن سمت ماه دریاهای بسیار کمی دارد و سمتی که به طرف زمین است پر از دریا است؟

19. 15 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #70
    کاربر طلایی عکاسی

عنوان کاربر
    كاربر طلايی عكاسی
    شماره عضویت
    254
    تشکر شده 3,054 بار در 218 ارسال

ریخت شناسی ماه         
    نقل قول نوشته اصلی توسط پیمان اکبرنیا نمایش پست ها
    با تشکر از زحمات دوستان به خصوص خانم Behnaz sasani و آقای SAEED560 که به خوبی تاپیک را پیش می برند.

حالا که یک دریا از سمت دیگر ماه مطرح شد، بفرمایید که اصلا چرا آن سمت ماه دریاهای بسیار کمی دارد و سمتی که به طرف زمین است پر از دریا است؟

سلام من زود بگم برم.
    اینطور که من میدونم دلیل اینه که دریاهای ماه همون مواد مذاب اوایل تشکیل ماه هستند که وقتی سرد شدند به حالت تیره دراومدند.
    حالا چرا آن سمت ماه دریاهای بسیار کمی دارد دلیلی نداره جز جاذبه زمین که در گذشته مواد سیال رو به سمت خودش کشونده؛ مثل جزرومد!
    امضای ایشان
    "ارزش واقعی هر تلسکوپ به این است که چند نفر با آن به عالم نگریسته اند." جان دابسون

21. 14 کاربر مقابل از محمد مهدی عسگری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 7 از 15 نخستنخست ... 34567891011 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)