صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 13

موضوع: رصد های تکراری !

1. Top | #1
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    281
    تشکر شده 282 بار در 33 ارسال

رصد های تکراری !

در حالیکه گالیله 400 سال قبل با تلسکوپ های دست ساز عمق منظومه شمسی را رصد کردواقعا رصد های تکراری و تشویق به اینگونه رصد ها تحت عنوان روز ، ماه و سال نجوم توسط گروه های نجومی در سراسر کشور چه دردی از نجوم پیشرفته دنیا را دوا خواهد کرد آنهم در حالیکه ساخته دست بشر از منظومه شمسی نیز عبور کرده و آنوقت ما هنوز در حال تشویق بقیه به رصد کردن مشتری و مریخ و هلال ماه نو هستیم ! فکر نمی کنید خودمان را سر کار گذاشته ایم و در حال درجا زدن هستیم ! چه وقت قرار است ما منجمین ایرانی تحت هدایت انجمن نجوم ایران دست به رقابت های مهم و دست اول در عرصه نجوم جهانی بزنیم ؟ ایا فقط دیدن آسمان شب و بر گزاری مسابقاتی مانند رصد مثلا 120 کهکشان و ... باری به هر جهت بودن و نمایش اینکه ما هم در حال مثلا یک فعالیت های نجومی هستیم را در ذهن متبلور نمیکند ؟ ایا وقت آن نرسیده که نجوم ایران صرفا مترجم فعالیت های دانشمندان دیگر کشور ها نباشد و از همه اعضا یاری بطلبد . ظاهرا مدتهاست که رصد های تکراری مشتری و مریخ و ماه دورانشان بسر آمده است .

فرهاد داودوندی انجمن نجوم شهرستان بروجرد

2. 14 کاربر مقابل از farhad عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

3. Top | #2
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    54
    تشکر شده 8,442 بار در 878 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط farhad نمایش پست ها

ایا وقت آن نرسیده که نجوم ایران صرفا مترجم فعالیت های دانشمندان دیگر کشور ها نباشد و از همه اعضا یاری بطلبد .
    این قسمت حرفتون رو برای خیلی از گرایش های علمی - اگر نگم رشته های علمی - می شه تعمیم داد!
    امضای ایشان
    گاهی ستاره هدیه کن به مشت پوچ شب ها ...

4. 6 کاربر مقابل از ستاره بنیادی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

5. Top | #3
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98
    تشکر شده 21,151 بار در 1,931 ارسال

البته این گونه فعالیتها برای ترویج نجوم و علاقه مندی احاد مردم به این طبیعت فراموش شده بد نیست.ولی در دراز مدت یک علاقه مند به نجوم باید حیطه فعالیت خود را گسترش دهد.وبه نظر من باید در شاخه ای از نجوم که علاقه مندی بیشتری دارد ثابت قدم بماند از قبیل شکار دنباله دارها ابرنواخترها و حتی رصد درازمدت سیاراتی مثل مشتری و زحل و غیره...و تغییرات این اجرام همینطور رصد ماه و هلالهایش که در جای خود مهم هستند.البته علاقه مندی باعث میشه خیلی از این رصدهای تکراری باز هم جذاب بشه.تو اسمون هم که تا دلت بخواد ستاره ست از انواع ستاره های متغییر تا منظومه هائی با سیارات و اقماری که به دور خود دارند. که این هم اسمون مطبوع و ابزار خاص خودش رو احتیاج داره.
    امضای ایشان

وقتی آرامش را در خود نیابید, جستجوی آن در جای دیگر, کار بیهوده ای است.

6. 10 کاربر مقابل از rezash عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

7. Top | #4
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    431
    تشکر شده 258 بار در 55 ارسال

خوب اگه این طوری که شما میگی باشه باید راه حلی برای حل این مشکل باشه .همه راه حل پیشنهادی شونو بگن.راستی خوب این ربطی به مردم و جامعه نداره.باید قبول کنیم امکانات نجوم در ایران خیلی پایینه و اصلا سرمایه گذاری تو این زمینه نیست.
    امضای ایشان
    انسان قسمتی از کل است،
    که ما به آن می گوییم جهان ، قسمتی که محدود است در زمان و مکان. او خودش را،
    افکارش را و احساسش را مثل چیزی جدا از بقیه تجربه می کند- نوعی فریب بصری از
    هوشیاریش. این اغفال برای ما نوعی از زندان است، مهر و عاطفه منحصر میشود به
    امیال خودمان و اندکی اشخاص نزدیکتر به ما. وظیفه ما باید این باشد که از این
    زندان "با فراختر کردن دایره مهربانیمان برای در آغوش گرفتن همه مخلوقات و
    زیبایی طبیعت" خودمان را آزاد کنیم. (
    آلبرت انشتین)

8. 2 کاربر مقابل از Hooman عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

9. Top | #5
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    584
    تشکر شده 12,837 بار در 1,573 ارسال

ببخشید من یه چیزی بگم؟
    حرفتون درست که نجوم باید پیشرفت کنه و نباید در جا بزنه. اما شاید همین احاد مردم که میگین وقتی واسشون همین رصدهای ساده تکراری رو بزاری اونوقت علاقه شون رو به آسمون نشون بدن و شاید جامعه نجوم گسترده تر شد و همین گسترده تر شدن باعث میشه تقاضای مردم برای یادگیری بالاتر بره و همین مردم بشن پشتوانه خوبی برای جامعه نجومی اونوقت هم مسئولین یه فکری می کنن چون می بینن اشتیاق مردم به این سمته هم اینکه ماها خودمونو جمع و جور می کنیم و مجبوریم روز بروز خودمونو آپدیت کنیم تا جلوی سوالات ریز و درشت مردم علاقه مند کم نیاریم. رفته رفته این دانش هم پیشرفت می کنه و جا میفته.
    نمیدونم چقدر با این حرفم موافقین اما من اینطوری فکر می کنم که باید این اشتیاق تو مردم ایجاد بشه تا هم اونا یاد بگیرن هم ما پیشرفت کنیم.
    امضای ایشان
    برگ در انتهاي زوال مي افتد و ميوه در ابتداي کمال … بنگر که چگونه مي افتي ؟!

10. 6 کاربر مقابل از stargazer عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

11. Top | #6
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    283
    تشکر شده 6,306 بار در 874 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Hooman نمایش پست ها
    خوب اگه این طوری که شما میگی باشه باید راه حلی برای حل این مشکل باشه .همه راه حل پیشنهادی شونو بگن.راستی خوب این ربطی به مردم و جامعه نداره.باید قبول کنیم امکانات نجوم در ایران خیلی پایینه و اصلا سرمایه گذاری تو این زمینه نیست.
    درسته و واقعیتیه که امکانات و تجهیزات نجومی در کشور در سطح پایینه ولی یه نکته ای هست: اگه این امکانات هم بود می تونستیم حداکثر استفاده رو کنیم!؟ الان ما تشنه ی ابزارهای نجومی نیستیم!
    منظورتون از امکانات نجومی دقیقا چیه؟!
    و البته بازم درسته که سرمایه گذاری نیست!البته شامل نجوم کشور نمیشه و شامل سایر رشته های علوم پاییه هم میشه!
    امضای ایشان
    .

12. 5 کاربر مقابل از 169 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

13. Top | #7
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    283

نقل قول نوشته اصلی توسط stargazer1389 نمایش پست ها
    ببخشید من یه چیزی بگم؟
    حرفتون درست که نجوم باید پیشرفت کنه و نباید در جا بزنه. اما شاید همین احاد مردم که میگین وقتی واسشون همین رصدهای ساده تکراری رو بزاری اونوقت علاقه شون رو به آسمون نشون بدن و شاید جامعه نجوم گسترده تر شد و همین گسترده تر شدن باعث میشه تقاضای مردم برای یادگیری بالاتر بره و همین مردم بشن پشتوانه خوبی برای جامعه نجومی اونوقت هم مسئولین یه فکری می کنن چون می بینن اشتیاق مردم به این سمته هم اینکه ماها خودمونو جمع و جور می کنیم و مجبوریم روز بروز خودمونو آپدیت کنیم تا جلوی سوالات ریز و درشت مردم علاقه مند کم نیاریم. رفته رفته این دانش هم پیشرفت می کنه و جا میفته.
    نمیدونم چقدر با این حرفم موافقین اما من اینطوری فکر می کنم که باید این اشتیاق تو مردم ایجاد بشه تا هم اونا یاد بگیرن هم ما پیشرفت کنیم.
    اینم راه حلی ست ولی من چندتا چیز می خوام بگم :
    اول : خب صحبت در مورد مردم عادی است! متاسفانه کمتر خانواده ای است که در گیر مشکلات زندگی نباشه و کسانی میتونن توی این راه قدم بزارن که یه کم از زندگی و مشکلات دور شده باشن! نمیشه روی عمده ی مردم حساب باز کرد!
    دوم : یه کم هم ریسک هستش! اگه نجوم رو بد بفهمونیم به مردم اون موقع مشکل دوتاست! یکی آگاهی دادن دوباره که این واجبه و دومی افزایش سطح نجوم!
    سوم: فهموندن نجوم و چرا نجوم می به مردم عادی سخته! درسته رصد می گذاریم و بهشون رو علاقه مند به نجوم می کنیم ولی چرا نجوم و چیه نجوم رو معمولا آموزش نمی دیم و اگه هم بدیم باید مطمئن بشیم که اون چیزی که رسوندیم به مخاطبمون ایا همونی رو که میخوایم رسوندیم یا چیزه دیگه ای برداشت کردن!
    چهارم: زمان اموزش و همگانی کردن نجوم یه کم طولانیه! چون اول باید آموزش بدیم(فعلا در حال اموزش هستیم در کشور)،دوم باید منتظر عکس العملشون بمونیم و در نهایت منتظر کارشون!نمی دونم چقدر طول میکشه!

به نظرم مشکل اصلی گرفتاری مردم عادیه! البته همه گرفتارن به نوعی ولی گرفتاری که توی کشور هست ادمو از خیلی چیزهای مهم می اندازه چه برسه به نجوم!
    - راه حل منطقی و خوبی ست ولی 4تا چیزی هم که گفتم حداقل همراه این راه حل حساب کنید.
    امضای ایشان
    .

14. 5 کاربر مقابل از 169 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

15. Top | #8
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    367
    تشکر شده 1,202 بار در 151 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط astronomer169 نمایش پست ها
    اول : خب صحبت در مورد مردم عادی است! متاسفانه کمتر خانواده ای است که در گیر مشکلات زندگی نباشه و کسانی میتونن توی این راه قدم بزارن که یه کم از زندگی و مشکلات دور شده باشن! نمیشه روی عمده ی مردم حساب باز کرد!
    دوم : یه کم هم ریسک هستش! اگه نجوم رو بد بفهمونیم به مردم اون موقع مشکل دوتاست! یکی آگاهی دادن دوباره که این واجبه و دومی افزایش سطح نجوم!
    سوم: فهموندن نجوم و چرا نجوم می به مردم عادی سخته! درسته رصد می گذاریم و بهشون رو علاقه مند به نجوم می کنیم ولی چرا نجوم و چیه نجوم رو معمولا آموزش نمی دیم و اگه هم بدیم باید مطمئن بشیم که اون چیزی که رسوندیم به مخاطبمون ایا همونی رو که میخوایم رسوندیم یا چیزه دیگه ای برداشت کردن!
    چهارم: زمان اموزش و همگانی کردن نجوم یه کم طولانیه! چون اول باید آموزش بدیم(فعلا در حال اموزش هستیم در کشور)،دوم باید منتظر عکس العملشون بمونیم و در نهایت منتظر کارشون!نمی دونم چقدر طول میکشه!

به نظرم مشکل اصلی گرفتاری مردم عادیه! البته همه گرفتارن به نوعی ولی گرفتاری که توی کشور هست ادمو از خیلی چیزهای مهم می اندازه چه برسه به نجوم!
    - راه حل منطقی و خوبی ست ولی 4تا چیزی هم که گفتم حداقل همراه این راه حل حساب کنید.
    در مورد مطلب اولتون باید بگم نه فقط ایرانیا بلکه تمام مردم دنیا هر کس به نحوی درگیر مشکلات شون هستن ولی با این حال همه کار میکنن از کارای علمی تا هنری و تفریحی... تقریبا هیچ کدوم از مشکلاتشون باعث نشده که کارایی مثل مسافرت و کتاب خوندن و ورزش و... رو انجام ندن مگر اینکه خودشون نخوان ولی اگه بخوان میتونن (خواستن ،توانستن است)

دوم و سوم... اگه افرادی که فن بیان خوبی دارن این کار رو انجام بدن نه ریسک داره نه دوباره کاریه به راحتی هم همه ی افراد، مطلب رو متوجه میشن.
    بالاخره هر کاری ، سختی های خودش رو داره !

درمورد چهارمی نظری ندارم!!!
    امضای ایشان
    حوض نقاشی تان پر ماهی باد

16. 6 کاربر مقابل از tahoo عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

17. Top | #9
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    584
    تشکر شده 12,837 بار در 1,573 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط astronomer169 نمایش پست ها

حرفهای شمام منطقین و درست. اما راجع به دوم و سوم هر کاری ریسک داره و هرچیزی که بخاد انجام بشه و خوبم انجام بشه طول میکشه تا نتیجه بده. باید برنامه ریزی کوتاه مدت و بلند مدت واسش بشه. همون کاری که اروپاییها و آمریکاییها سالهاست انجام میدن. و اینکه شما درست میگین الانشم خیلیا که ممکنه ما هم جزوشون باشیم ممکنه تو حرفهامون بعضی چیزا رو بد بگیم یا اشتباه اما من نوعی وقتی یه دفعه یه سوالی ازم شد که بلد نبودم اول اینکه باید بگم" نمیدونم و ایشالا پیدا میکنم جوابشو و دفعه بعد بهتون میگم"، نه اینکه واسه لوطی نباختن یه چیزی به هم ببافم و دوم اینکه یه دفعه که این سوال ازم شدو نمی دونستم برم دنبالش و جوابشو پیدا کنم و دفعه بعد ارائه بدم همین باعث پیشرفتمون میشه وقتی خودمونو متعهد بدونیم که درست یاد بگیریم، جواب صحیح رو بدیم و دنبالش باشیم و آپدیت کنیم اطلاعاتمونو.
    نکته بعدی هم که هست تو رصدهای عادی و بقول شما تکراری و عمومی که برگزار میشه فقط مفاهیم عادی و اجرام ساده رو به ملت نشون میدیم از جمله صور فلکی و سیارات و ماه و یکی دوتا سحابی. بعد این وسط هرکه علاقه مند به بیشتر دونستن و یادگیری بود به کلاسهای آموزشی ارجاعش میدیم و به اساتیدی که مطالب رو عمقی تر و مفصلتر بیان می کنن. پس اساتید امکان خطاشون کمتره (البته اساتیدم باید آپدیت باشن و به ندانستنشون اعتراف کنن و برن دنبال سوالاتی که مبهمه و دفعه بعد ارائه بدن. این مورد رو من در اساتید دیگه هم دیدم نه نجومی حتی اساتید دانشگاهی).
    خلاصه اینکه اگه متعهد باشیم به این چیزا خوب میتونیم نجوم و جامعه نجومی رو ترویج بدیم بین مردم عادی. چیزی که من خودم توی رصدهای عمومی که در عید نوروز برای مردم شهرهای دیگه (میهمان) در یزد برگزار می کردیم، دیدم این بود که شاید کم کمش 50% از این برنامه و دونستن مطالب خوششون میومد و بعضی وقتها سوالهایی میکردن که عجیب غریب بود و نشون از علاقه شون داشت. پس بنظرم خوب میشه رو علاقه مردم سرمایه گذاری کرد. البته با برنامه و هدف نه یرخی.
    راجع به فن بیان مروجین هم کاملا با tahoo موافقم.
    امضای ایشان
    برگ در انتهاي زوال مي افتد و ميوه در ابتداي کمال … بنگر که چگونه مي افتي ؟!

18. 3 کاربر مقابل از stargazer عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

19. Top | #10
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    283

رصد های  تکراری !         
    نقل قول نوشته اصلی توسط tahoo نمایش پست ها
    در مورد مطلب اولتون باید بگم نه فقط ایرانیا بلکه تمام مردم دنیا هر کس به نحوی درگیر مشکلات شون هستن ولی با این حال همه کار میکنن از کارای علمی تا هنری و تفریحی... تقریبا هیچ کدوم از مشکلاتشون باعث نشده که کارایی مثل مسافرت و کتاب خوندن و ورزش و... رو انجام ندن مگر اینکه خودشون نخوان ولی اگه بخوان میتونن (خواستن ،توانستن است)

دوم و سوم... اگه افرادی که فن بیان خوبی دارن این کار رو انجام بدن نه ریسک داره نه دوباره کاریه به راحتی هم همه ی افراد، مطلب رو متوجه میشن.
    بالاخره هر کاری ، سختی های خودش رو داره !

درمورد چهارمی نظری ندارم!!!
    ممنون از نظرتون خانم tahoo
    خب اگه مردم دنیا گرفتار باشن مردم ایران گرفتارتر تر (خانم sh* اینو ویرایش نکنید خودم میخواستم دوتا "تر" باشه!)هستند حالا اگه مردم ایران(کلا منظورمه) اگه این قدر فعالیت دارند به دور از گرفتاری های زندگی اگه اهل مطالعه هستن میانگین مطالعه برای یه فرد در ایران این قدر کم(نمیدونم چند دقیقه در روز ولی زیر 15دقیقه فکر کنم بود!) و یا مردم اهل ورزش بودن این درصد(بالای 80درصد) بالای اضافه وزن و یا این همه اهل گردش و تفریح بودن بناهای تاریخی مون این طوری نابود نمی شد و ... خلاصه حرفم اینه که مردم اکثرا گرفتارن و البته بدشونم نمیاد که از پشت تلسکوپ ماه رو ببینن! من نظرم اینه که مردم نمی تونن پشتوانه ی خوبی برای نجوم باشند! البته این نظر شخصیمه! هر کسی ازاده هر چیزی که فکر میکنه درسته رو انجام بده!
    - ولی در مورد نحوه ی بیان، حرفتون کاملا درست و عالی ست!
    امضای ایشان
    .

20. 5 کاربر مقابل از 169 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)