صفحه 70 از 75 نخستنخست ... 2060666768697071727374 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 691 تا 700 , از مجموع 741

موضوع: پرسش و پاسخ اختر فیزیک

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    5
    تشکر شده 2,230 بار در 263 ارسال

Question پرسش و پاسخ اختر فیزیک

دوستان عزیز

با سلام

لطفا پرسشهای راجع به کیهان شناسی و اختر فیزیک را در این تاپیک مطرح کنید

ممنون
    ویرایش توسط Ehsan : 01-17-2013 در ساعت 11:55 PM

2. Top | #691
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    10767
    تشکر شده 22 بار در 7 ارسال

باسلام خدمت narcissus flower عزيز و همه دوستان. با تشكر از توضيحات مفيدتان .البته بايد مرا ببخشيد ، چون هنوز مركب عضويتم خشك نشده سئولاتي را مطرح ميكنم كه احتمالا از نظر اساتيد وساير دوستان سئولات پيش پا افتاده ايست.ولي همانطور كه قبلا گفتم اطلاعات من از نجوم خيلي كم است.اميد وارم باعث رنجش ساير دوستان نگردم.با توجه به نظريه انفجار بزرگ اين جرم و ماده است كه فضا و زمان را مي سازد.فرض كنيم از آخرين كهكشاني كه در لبه اين جهان وجود دارد و در حال انبساط است نوري هم جهت انبساط عالم و هم جهت حركت اين كهكشان به فضا گسيل شود، با توجه به اينكه در وراي اين كهكشان هنوز فضا و زماني ايجاد نگرديده است، وضعيت اين پرتو هاي نور گسيل شده به چه صورتي خواهد بود؟آيا اين پرتو هاي نور فضا و زمان جديدي را ايجاد خواهند كرد.
    باتشكر

3. 5 کاربر مقابل از رامين عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #692
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    شماره عضویت
    1
    تشکر شده 43,792 بار در 2,956 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط رامين نمایش پست ها
    باسلام خدمت narcissus flower عزيز و همه دوستان. با تشكر از توضيحات مفيدتان .البته بايد مرا ببخشيد ، چون هنوز مركب عضويتم خشك نشده سئولاتي را مطرح ميكنم كه احتمالا از نظر اساتيد وساير دوستان سئولات پيش پا افتاده ايست.ولي همانطور كه قبلا گفتم اطلاعات من از نجوم خيلي كم است.اميد وارم باعث رنجش ساير دوستان نگردم.با توجه به نظريه انفجار بزرگ اين جرم و ماده است كه فضا و زمان را مي سازد.فرض كنيم از آخرين كهكشاني كه در لبه اين جهان وجود دارد و در حال انبساط است نوري هم جهت انبساط عالم و هم جهت حركت اين كهكشان به فضا گسيل شود، با توجه به اينكه در وراي اين كهكشان هنوز فضا و زماني ايجاد نگرديده است، وضعيت اين پرتو هاي نور گسيل شده به چه صورتي خواهد بود؟آيا اين پرتو هاي نور فضا و زمان جديدي را ايجاد خواهند كرد.
    باتشكر
    سلام به شما جناب رامین گرامی

ورودتون رو به فروم خوش آمد عرض می کنم

سوالات شما نه پیش پا افتاده است و نه ساده ، سوالاتی است که ممکن است برای هرکسی که در باره عالم تفکر می کند پیش بیاید

اما درباره مطلبی که اشاره کردید ، باید توجه کنید که گاهی در شناختمان از کیهان به مواردی بر می خوریم که با زندگی تجربی ما در تناقض است و باید ذهنمان را با این تناقضات سازگار کنیم

یکی از دانسته های بشر ( تا امروز ) این است که عالم " لبه " ندارد !

با اینکه می دانیم که زمان مشخصی از بیگ بنگ گذشته است و طبیعتآ ابعاد عالم لایتناهی نیست و در حال انبساط است اما در عین حال نمی توانیم نقطه ای را به عنوان لبه عالم در نظر بگیریم

شاید دلیل آن این باشد که هنوز شناخت دقیقی از هندسه عالم نداریم و چه بسا سوال اساسی تر ، هندسه عالم باشد !

اما با توجه به همگنی و همسانگردی عالم ( اگر فرض کنیم درست اند ) در هر نقطه از عالم که حضور داشته باشیم ، در مقیاس بزرگ ، آن چیزی را می بینیم که از روی زمین مشاهده می کنیم
    امضای ایشان
    باده خور غم مخور و پند مقلد منیوش
    اعتبار سخن عام چه خواهد بودن

5. 8 کاربر مقابل از Mostafa عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #693
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    484
    تشکر شده 608 بار در 89 ارسال

سلام

اگر ما ثابت هابل را اینگونه تعریف کنیم ک
    H=100h
    که h عدم قطعیت آن است
    و بخواهیم چگالی کل ماده در ستارگان را نسبت ب چگالی بحرانی حساب کنیم میبینیم کسر کوچکی از چگالی بحرانی عالم است.
    سوال من توضیح بهتری برای جملات زیر است:
    "حال اگر چگالی بحرانی ب h^2 بستگی داشته باشد ، عدد نهایی مستقل از h است چرا ک این تخمین با افزودن شار تابش بدست آمده است."

منبع کتاب liddle فصل 9

سپاس
    امضای ایشان
    من خدا را دارم ،

کوله بارم بــــــر دوش ،

سفری بی همــــــراه ،

گم شدن تا ته تنــــهایی محض ،

هر کجا لرزیدی از سفر ترسیــدی ،

تو بگو از ته دل من خـــــــــــــــــــــدا را دارم.

7. 7 کاربر مقابل از Mehrnoosh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #694
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    137
    تشکر شده 5,538 بار در 611 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط رامين نمایش پست ها
    باتشكر

پوزش از تاخیر در پاسخ .امتحان و اینا....
    چرا ما تو ذهنمون برای جهان لبه در نظر میگیریم ؟چون به نظر من ما فکر میکنیم دیگر قسمت های جهان در همون گذشته موندند و فقط ما پیشتاز هستیم .اما اینجوری نیست .ما باید دو دیدگاه متفاوت در نظر بگیریم.
    انچه ما روی زمین میبینم به علت محدود بودن سرعت نور هست که اجازه نمیده ما همزمان حال دیگر جای دنیا رو ببینیم و ما به نسبت فاصله گذشته ی آنها رو میبینم .در واقع در این حالت ما تصور میکنیم از نظر زمانی در لبه هستیم و بقیه ی دنیا پشت سر ما.
    نور کهکشان ما قرار نیست به لبه بخوره و برگرده .... ما داریم با تصور کنونی و زمینی مون تولید فضازمان میکنیم بازهم تاکید میکنم ،اگر اعتقاد داشته باشیم ما پیشتاز فضازمان هستیم.
    اما در دیدگاه جهانی ،جهان همه جاش پویا هست و گذشته باقی نمانده و ما لبه ی جهان از نظر زمان و مکان نیستیم .بلکه اگر به فرض از بالا به کل کیهان نگاه کنیم ،نمیشه بگیم اووووو این نقطه ،نوک ولبه ی کیهان هست .ما هم مثل بقیه هستیم .و طبق فرمایش اقای امام این یعنی جایی به جایی ارحج نبوده و همگنی و همسانگردی داریم.

پس برای اینکه موضوع رو بهتر تحلیل کنید اول فرض کنید شما دارید از بالا دنیا رو در یک همزمانی نگاه میکنید.کل دنیا داره دچار تغییر میشه .بعد بیایید رو زمین .شما دیگه اون دور دورا رو نمیتونید در یک زمان ببینید بلکه دچار تاخیر زمانی میشید.یعنی نور کهکشانی به شما میرسه که تازه متولد شده اما در واقع در همین زمان اون کهکشان شاید خیلی پیر شده باشه... , اون هم با شما از دید بالا از نظر زمانی یکی هست نه پشت سر شما...

انشاالله تونسته باشم رفع ابهام کرده باشم

9. 8 کاربر مقابل از narcissus flower عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #695
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    10767
    تشکر شده 22 بار در 7 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط narcissus flower نمایش پست ها
    پوزش از تاخیر در پاسخ .امتحان و اینا....
    چرا ما تو ذهنمون برای جهان لبه در نظر میگیریم ؟چون به نظر من ما فکر میکنیم دیگر قسمت های جهان در همون گذشته موندند و فقط ما پیشتاز هستیم .اما اینجوری نیست .ما باید دو دیدگاه متفاوت در نظر بگیریم.
    انچه ما روی زمین میبینم به علت محدود بودن سرعت نور هست که اجازه نمیده ما همزمان حال دیگر جای دنیا رو ببینیم و ما به نسبت فاصله گذشته ی آنها رو میبینم .در واقع در این حالت ما تصور میکنیم از نظر زمانی در لبه هستیم و بقیه ی دنیا پشت سر ما.
    نور کهکشان ما قرار نیست به لبه بخوره و برگرده .... ما داریم با تصور کنونی و زمینی مون تولید فضازمان میکنیم بازهم تاکید میکنم ،اگر اعتقاد داشته باشیم ما پیشتاز فضازمان هستیم.
    اما در دیدگاه جهانی ،جهان همه جاش پویا هست و گذشته باقی نمانده و ما لبه ی جهان از نظر زمان و مکان نیستیم .بلکه اگر به فرض از بالا به کل کیهان نگاه کنیم ،نمیشه بگیم اووووو این نقطه ،نوک ولبه ی کیهان هست .ما هم مثل بقیه هستیم .و طبق فرمایش اقای امام این یعنی جایی به جایی ارحج نبوده و همگنی و همسانگردی داریم.

پس برای اینکه موضوع رو بهتر تحلیل کنید اول فرض کنید شما دارید از بالا دنیا رو در یک همزمانی نگاه میکنید.کل دنیا داره دچار تغییر میشه .بعد بیایید رو زمین .شما دیگه اون دور دورا رو نمیتونید در یک زمان ببینید بلکه دچار تاخیر زمانی میشید.یعنی نور کهکشانی به شما میرسه که تازه متولد شده اما در واقع در همین زمان اون کهکشان شاید خیلی پیر شده باشه... , اون هم با شما از دید بالا از نظر زمانی یکی هست نه پشت سر شما...

انشاالله تونسته باشم رفع ابهام کرده باشم
    باسلام خدمت flower عزيز و تشكر از توضيحات مفيدتان.ولي منظور من درآخرين سوالم اين نبود كه كهكشان ما در لبه فضا قراردارد.

11. کاربر مقابل از رامين عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

12. Top | #696
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    10400
    تشکر شده 12 بار در 3 ارسال

سوال

سلام
    من تازه واردم اینجا...یه سوال داشتم که امیدوارم جای مناسبی مطرح کرده باشم.
    کسی میتونه اثر light-travel-time رو توضیح بده؟

13. 4 کاربر مقابل از saye9 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #697
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    مدال طلای جهانی المپياد نجوم
    شماره عضویت
    3538
    تشکر شده 4,710 بار در 536 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Mehrnoosh نمایش پست ها
    سلام

اگر ما ثابت هابل را اینگونه تعریف کنیم ک
    H=100h
    که h عدم قطعیت آن است
    و بخواهیم چگالی کل ماده در ستارگان را نسبت ب چگالی بحرانی حساب کنیم میبینیم کسر کوچکی از چگالی بحرانی عالم است.
    سوال من توضیح بهتری برای جملات زیر است:
    "حال اگر چگالی بحرانی ب h^2 بستگی داشته باشد ، عدد نهایی مستقل از h است چرا ک این تخمین با افزودن شار تابش بدست آمده است."

منبع کتاب liddle فصل 9

سپاس
    سلام
    کسی جواب این سوال رو نمی‌دونه؟! خیلی مشتاقم ببینم واقعا چرا h ها ساده میشن...

نقل قول نوشته اصلی توسط saye9 نمایش پست ها
    سلام
    من تازه واردم اینجا...یه سوال داشتم که امیدوارم جای مناسبی مطرح کرده باشم.
    کسی میتونه اثر light-travel-time رو توضیح بده؟
    سلام به شما.

من مطمئن نیستم که اینی که میگم، دقیقا همونی باشه که هست. اما از اسمش این طور برمیاد:

سرعت نور محدوده و ما به طور آنی نمی‌تونیم از جهان پیرامونمون. مطلع بشیم . چون هنوز نورش نرسیده به ما. مثلا فرض کنید که داخل کهکشانی دور، ابرنواختری رخ بده. توی لحظه‌ی وقوع انفجار ابرنواختر، ما چیزی نمی‌بینیم. فرداش هم چیزی نمی‌بینیم. شاید تا چند صد هزار سال دیگه یا حتی بیشتر هم چیزی نبینیم. چون نور ابرنواختر هنوز داره مسیرش به سمت ما رو طی می کنه. در واقع نور یه زمانی لازم داره که خودشو به ما برسونه. این میشه "زمان سیر نور" (ترجمه‌ی تحت‌اللفظی اون عبارت شما ! البته توی متن ممکنه منظورش دقیقا این نبوده باشه. هر چند که به نظرم خیلی هم از این دور نمی‌تونه باشه... )
    امضای ایشان
    عجیب ترین چیزی که تا به حال تو نجوم دیدم نه ابعاد و ارقام ماه و ستاره و فاصله و جرم اجرام کیهانیه و نه اسرار سر به مهر درون سیاهچاله ها !
    اینه که یک علاقه مشترک چه جوری می تونه این همه آدمو با هم آشنا کنه !

15. 10 کاربر مقابل از arashgmn عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #698
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    10400
    تشکر شده 12 بار در 3 ارسال

سلام به شما.

من مطمئن نیستم که اینی که میگم، دقیقا همونی باشه که هست. اما از اسمش این طور برمیاد:

سرعت نور محدوده و ما به طور آنی نمی‌تونیم از جهان پیرامونمون. مطلع بشیم . چون هنوز نورش نرسیده به ما. مثلا فرض کنید که داخل کهکشانی دور، ابرنواختری رخ بده. توی لحظه‌ی وقوع انفجار ابرنواختر، ما چیزی نمی‌بینیم. فرداش هم چیزی نمی‌بینیم. شاید تا چند صد هزار سال دیگه یا حتی بیشتر هم چیزی نبینیم. چون نور ابرنواختر هنوز داره مسیرش به سمت ما رو طی می کنه. در واقع نور یه زمانی لازم داره که خودشو به ما برسونه. این میشه "زمان سیر نور" (ترجمه‌ی تحت‌اللفظی اون عبارت شما ! البته توی متن ممکنه منظورش دقیقا این نبوده باشه. هر چند که به نظرم خیلی هم از این دور نمی‌تونه باشه... )[/quote]

با تشکر از جوابتون
    بله این درسته اما من دارم روی یک سیستم دوتایی کار می کنم که زیاد هم دوتایی نیست و این اثر زمانی خیلی خودش رو نشون میده که سیستم از حات دوتایی دربیاد و یک جرم سومی پیدا بشه...جالب تر از اون اینه که جرم سوم باعث ایجاد تغییرات توی دوره ی ستاره ها میشه و وجود این جرم سوم رو از روی همین اثر سفر نور در زمان متوجه میشن...اما چطور؟؟؟؟؟
    این سوال منه

17. 2 کاربر مقابل از saye9 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #699
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    9965
    تشکر شده 376 بار در 94 ارسال

سلام
    اگر شعاع و جرم هر یک از سلولهای بدن ما به گونه ای بود که به یک سیاهچاله تبدیل میشد (یعنی شعاع سلول از شعاع شوارتزشیلدش کمتر میشد) ، آنوقت چه اتفاقی می افتاد؟؟؟
    امضای ایشان
    بـبــار ای ابـر مِی اندود من مسـتـانه ام کن
    بسوز اندیشه را از بیخ و بن، دیـــوانه ام کن
    چـو رودی بر روانـم شو روان ای دولت شـب
    بکَـن تن را ز من، من را ز جـان جانانه ام کن

19. 2 کاربر مقابل از fatemeh.zar عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #700
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    مدال طلای جهانی المپياد نجوم
    شماره عضویت
    3538
    تشکر شده 4,710 بار در 536 ارسال

پرسش و پاسخ اختر فیزیک         
    نقل قول نوشته اصلی توسط fatemeh.zar نمایش پست ها
    سلام
    اگر شعاع و جرم هر یک از سلولهای بدن ما به گونه ای بود که به یک سیاهچاله تبدیل میشد (یعنی شعاع سلول از شعاع شوارتزشیلدش کمتر میشد) ، آنوقت چه اتفاقی می افتاد؟؟؟
    علیک سلام

ما باید احتمالا در خودمون فرو میرفتیم و متلاشی می‌شدیم. البته جرم هر سلول خیلی که و برای این‌ که سیاهچاله بشه، باید به طرز باورناپذیر کوچیک بشه. شاید این مقایسه جالب باشه: برای این که کل بدن یک انسان 70 کیلویی (و نه فقط یه سلولشو) به سیاهچاله تبدیل کنیم، باید اون رو تو کره‌ای به شعاع 5 ضرب در 10 به توان منفی 26 متر فشرده کنیم! جالبه بدونیم که شعاع یک اتم از مرتبه‌ی 10 به توان منفی 10 متره. یعنی نسبت قد آدمی که سیاهچاله شده، به یه اتم، مثل نسبت یه قد آدم واقعی به طولی برابر با یک سال نوری می‌مونه.
    امضای ایشان
    عجیب ترین چیزی که تا به حال تو نجوم دیدم نه ابعاد و ارقام ماه و ستاره و فاصله و جرم اجرام کیهانیه و نه اسرار سر به مهر درون سیاهچاله ها !
    اینه که یک علاقه مشترک چه جوری می تونه این همه آدمو با هم آشنا کنه !

21. 5 کاربر مقابل از arashgmn عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 70 از 75 نخستنخست ... 2060666768697071727374 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 2 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 2 مهمان ها)