صفحه 68 از 75 نخستنخست ... 1858646566676869707172 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 671 تا 680 , از مجموع 741

موضوع: پرسش و پاسخ اختر فیزیک

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    5
    تشکر شده 2,230 بار در 263 ارسال

Question پرسش و پاسخ اختر فیزیک

دوستان عزیز

با سلام

لطفا پرسشهای راجع به کیهان شناسی و اختر فیزیک را در این تاپیک مطرح کنید

ممنون
    ویرایش توسط Ehsan : 01-17-2013 در ساعت 11:55 PM

2. Top | #671
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    10779
    تشکر شده 10 بار در 5 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط fatemeh.zar نمایش پست ها
    سلام
    به آوا استار خوش آمدید
    من فقط یه نکته درباره ی اتفاقات شانسی میگم و بقیشو میسپارم به اساتید.
    شما به چی میگن اتفاق شانسی؟؟؟ به چیزی که ما توش نظمی نمی بینیم آره؟؟ ولی خب این لزوما به این معنا نیست که توی اون نظمی وجود نداره. شاید علم ما هنوز اونقدر پیشرفت نکرده که نظمشو تشخیص بدیم. تازه الان که دیگه کوانتوم واویلا کرده کلّی از چیزایی که مردم اسمش رو میگذاشتن ماوراء الطبیعی و یا معجزه رو براش دلیل علمی اورده. اینطوری بخایم فکر کنیم باید بگیم خدا الان هیچ کارست و بریم دیگه نه؟
    سلام ممنون
    ممنون از پاسختون
    منظورم از اتفاقات شانسی مثل پرتاب تاس و دختر یا پسر بودن نوزاد و ...
    راستش سوال اصلیم اینه ، گفته میشه احتمال این که از لحظه ی بیگ بنگ جهان خودبخود به الان که حیات هست و منظمه برسه نزدیک به صفره . پس حتماً خدا جهان رو به اینجا رسونده .
    حالا اگه قبول کنیم خدا جهان رو به اینجا رسونده دخالت خدا به چه شکل بوده ؟
    جمله ی آخرتونو متوجه نشدم ، سوال منم همینه

3. 2 کاربر مقابل از vahid96 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #672
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    9965
    تشکر شده 376 بار در 94 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط vahid96 نمایش پست ها
    سلام ممنون
    ممنون از پاسختون
    منظورم از اتفاقات شانسی مثل پرتاب تاس و دختر یا پسر بودن نوزاد و ...
    راستش سوال اصلیم اینه ، گفته میشه احتمال این که از لحظه ی بیگ بنگ جهان خودبخود به الان که حیات هست و منظمه برسه نزدیک به صفره . پس حتماً خدا جهان رو به اینجا رسونده .
    حالا اگه قبول کنیم خدا جهان رو به اینجا رسونده دخالت خدا به چه شکل بوده ؟
    جمله ی آخرتونو متوجه نشدم ، سوال منم همینه
    من جواب سوال اصلیتون رو بلد نیستم! (جمله ی آخرم)
    اما خب من میگم چیزایی که میگی شانسیه شانسی نیست!
    مثلا همین پرتاب تاس. شما سرعت اولیه و زاویه ای که نیرو تحت اون وارد میشه رو به اضافه ی نیروی گرانشی و اصطکاک هوا بده به کامپیوتر دقیقا برات حساب میکنه که این تاسی که میندازی بالا چند تا چرخ میخوره بعد میاد زمین! و روی کدوم وجهش میوفته. ما بهش میگیم شانسی چون این محاسبات رو انجام نمیدیم!! و هر دفعه هم نتیجه تفاوت میکنه چونکه شرایط اولیه اش فرق کرده. پس این رو نمیشه یه اتفاق شانسی تلقی کرد. شاید در مورد بقیه ی اتفاقات شانسی هم همینطور باشه. (من سررشته ای تو زیست ندارم که بگم تولد نوزاد دختر یا پسر اتفاقی هست یا نه. ولی حتی اگه الان از نظر دانشمندا اتفاقی باشه هم شاید بخاطر محدودیت علم الان ماست.)
    کلا کل حرفم این بود که نمیشه با این قاطعیت گفت که اتفاق هایی شانسی می افتند!
    امضای ایشان
    بـبــار ای ابـر مِی اندود من مسـتـانه ام کن
    بسوز اندیشه را از بیخ و بن، دیـــوانه ام کن
    چـو رودی بر روانـم شو روان ای دولت شـب
    بکَـن تن را ز من، من را ز جـان جانانه ام کن

5. 2 کاربر مقابل از fatemeh.zar عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #673
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    10779
    تشکر شده 10 بار در 5 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط fatemeh.zar نمایش پست ها
    من جواب سوال اصلیتون رو بلد نیستم! (جمله ی آخرم)
    اما خب من میگم چیزایی که میگی شانسیه شانسی نیست!
    مثلا همین پرتاب تاس. شما سرعت اولیه و زاویه ای که نیرو تحت اون وارد میشه رو به اضافه ی نیروی گرانشی و اصطکاک هوا بده به کامپیوتر دقیقا برات حساب میکنه که این تاسی که میندازی بالا چند تا چرخ میخوره بعد میاد زمین! و روی کدوم وجهش میوفته. ما بهش میگیم شانسی چون این محاسبات رو انجام نمیدیم!! و هر دفعه هم نتیجه تفاوت میکنه چونکه شرایط اولیه اش فرق کرده. پس این رو نمیشه یه اتفاق شانسی تلقی کرد. شاید در مورد بقیه ی اتفاقات شانسی هم همینطور باشه. (من سررشته ای تو زیست ندارم که بگم تولد نوزاد دختر یا پسر اتفاقی هست یا نه. ولی حتی اگه الان از نظر دانشمندا اتفاقی باشه هم شاید بخاطر محدودیت علم الان ماست.)
    کلا کل حرفم این بود که نمیشه با این قاطعیت گفت که اتفاق هایی شانسی می افتند!
    حرفتون خیلی جالبه
    لطفاً اگه میخواید با همین دیدگاه نظرتون رو راجع به سوال اصلیم بگید

7. کاربر مقابل از vahid96 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

8. Top | #674
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    9965
    تشکر شده 376 بار در 94 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط vahid96 نمایش پست ها
    حرفتون خیلی جالبه
    لطفاً اگه میخواید با همین دیدگاه نظرتون رو راجع به سوال اصلیم بگید
    شاید بهتر باشه سوالتون رو توی این تاپیک بپرسین چون سوالتون بیشتر فلسفیه.
    http://forum.avastarco.com/forum/sho...AC%D9%88%D9%85
    من هم فکرهام رو میکنم میگم
    امضای ایشان
    بـبــار ای ابـر مِی اندود من مسـتـانه ام کن
    بسوز اندیشه را از بیخ و بن، دیـــوانه ام کن
    چـو رودی بر روانـم شو روان ای دولت شـب
    بکَـن تن را ز من، من را ز جـان جانانه ام کن

9. کاربر مقابل از fatemeh.zar عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

10. Top | #675
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    10767
    تشکر شده 22 بار در 7 ارسال

باسلام خدمت دوستان .يك سوال در مورد نظريه مهبانگ دارم اميدوارم اساتيد محترم به زبان ساده توضيح دهند. بر اساس فرضيات دانشمندان عمر جهان در حدود 13 ميليارد سال است و از طرفي آخرين كهكشانهائي كه با تلسكوپ رويت شده نيز تقريبا در همين حدود از ما فاصله دارن(13 ميليارد سال نوري) .اين يعني بعد از انفجار بزرگ اين دسته از كهكشانها با سرعت نور به آن نقطه رسيده است.از طرفي نوري كه از آن كهكشانها به زمين مي رسد مربوط به 13 ميليارد سال پيش است و اين به اين معني است كه كهكشانهاي مورد نظر به محض وقوع مهبانگ به آن نقطه رسيده است.چطور اين امر امكان پذير است. با تشكر

11. 3 کاربر مقابل از رامين عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #676
    کاربر ممتاز
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    737
    تشکر شده 3,855 بار در 697 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط رامين نمایش پست ها
    باسلام خدمت دوستان .يك سوال در مورد نظريه مهبانگ دارم اميدوارم اساتيد محترم به زبان ساده توضيح دهند. بر اساس فرضيات دانشمندان عمر جهان در حدود 13 ميليارد سال است و از طرفي آخرين كهكشانهائي كه با تلسكوپ رويت شده نيز تقريبا در همين حدود از ما فاصله دارن(13 ميليارد سال نوري) .اين يعني بعد از انفجار بزرگ اين دسته از كهكشانها با سرعت نور به آن نقطه رسيده است.از طرفي نوري كه از آن كهكشانها به زمين مي رسد مربوط به 13 ميليارد سال پيش است و اين به اين معني است كه كهكشانهاي مورد نظر به محض وقوع مهبانگ به آن نقطه رسيده است.چطور اين امر امكان پذير است. با تشكر
    این تصویر فکر میکنم به اندازه ی کافی گویا هست :

13. 4 کاربر مقابل از solh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #677
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    7263
    تشکر شده 286 بار در 53 ارسال

سلام ،
    من یه سوال اخترفیزیکی داشتم ، اینجا مطرح می کنم ،
    یک ذره ی غیر نسبیتی رو در نظر بگیرید که در حال شتاب گرفتن هستش ، تکانه و به تبعیت انرژی بواسطه ی افزایش سرعت زیاد می شن ،
    اگه سرعت رو تا حد زیادی بالا ببریم ( اما به سرعت نور نرسونیم ! ) احتمالش هست که به خاطر اصل عدم قطعیت سرعت ذره از سرعت نور بیشتر بشه !
    ممکنه احتمالش کم باشه ولی وقتی این بحث مطرح می شه توی مقیاس های بزرگ می تونیم بگیم ذراتی داریم که سرعتشون از سرعت نور بیشتره موجود هستن ،
    این خدشه ای به نظریه ی نسبیت وارد نمی کنه ؟ یعنی اون ذره فوتون هایی رو می بینه که دارن در جهت خلاف تابش به سمتش میان یا به بیانی دیگه ، داره گذشته رو می بینه !
    ویرایش توسط Pale_Rider : 05-23-2014 در ساعت 03:30 PM
    امضای ایشان
    شاهزادهی جوان تو در قطب سرد فقط مرگ را پیدا خواهد کرد ...

15. 6 کاربر مقابل از Pale_Rider عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #678
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    10768
    تشکر شده 29 بار در 4 ارسال

درود دوستان عزیز و با تشکر از این محیط علمی

راستش با مطرح کردن این موضوع یه سوالی توی ذهنم ایجاد شده که چند وقته بهش فکر میکنم ولی راستش از کسی نپرسیده بودم.

اون چیزی که من فهمیدم اینه که دانشمندان با استفاده از تلسکوپ هابل و قرار دادن این تلسکوپ در یک جهت خاص کهکشان هایی با عمر 13 میلیارد سال نوری رو کشف کردند. با این مشکلی ندارم ولی سوالی توی ذهنم هست اینه اگر تلسکوپ هابل رو دقیقا در جهت معکوس جهت اولیه قرار بدیم و دورترین کهکشانی رو که میشه باهاش رصد کنیم رو پیدا کنیم عمر این کهکشان چند سال نوری میتونه باشه؟
    دو سناریو قابل طرح هست:
    1- مثلا کهکشانی بالای یک میلیارد سال نوری فاصله پیدا کنند که اونوقت فاصله این کهکشان کشف شده با کهکشانی که 13 میلیارد سال نوری با زمین فاصله داره بیش از 14 میلیارد سال نوری میشه که در اینصورت زمانی که برای بیگ بنگ بیان شده (13.7 میلیارد سال) محل اشکال هست. مگر اینکه گفته بشه فاصله این دو کهکشان از مسیری دیگه کمتر از 13 میلیارد ساله که دراونصورت باید ابعاد فضایی رو بیش از سه بعد در نظر گرفت!
    2- فاصله دورترین کهکشان با ما در اون جهت خیلی کم باشه که در اونصورت سوالات اساسی دیگه ای مطرح میشه از جمله اینکه اگر کهکشان انقدر نزدیکه پس بعد از این فاصله چه چیزی قرار گرفته و ...

ببخشید اگه خیلی طولانی شد، اگر شما اطلاعاتی در این زمینه دارید ما رو هم بی بهره نذارید.
    با تشکر از شما
    امضای ایشان

17. 4 کاربر مقابل از AmirMohsen عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #679
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    545
    تشکر شده 17,035 بار در 1,523 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Pale_Rider نمایش پست ها
    سلام ،
    من یه سوال اخترفیزیکی داشتم ، اینجا مطرح می کنم ،
    یک ذره ی غیر نسبیتی رو در نظر بگیرید که در حال شتاب گرفتن هستش ، تکانه و به تبعیت انرژی بواسطه ی افزایش سرعت زیاد می شن ،
    اگه سرعت رو تا حد زیادی بالا ببریم ( اما به سرعت نور نرسونیم ! ) احتمالش هست که به خاطر اصل عدم قطعیت سرعت ذره از سرعت نور بیشتر بشه !
    ممکنه احتمالش کم باشه ولی وقتی این بحث مطرح می شه توی مقیاس های بزرگ می تونیم بگیم ذراتی داریم که سرعتشون از سرعت نور بیشتره موجود هستن ،
    این خدشه ای به نظریه ی نسبیت وارد نمی کنه ؟ یعنی اون ذره فوتون هایی رو می بینه که دارن در جهت خلاف تابش به سمتش میان یا به بیانی دیگه ، داره گذشته رو می بینه !
    اگر اصلِ عدمِ قطعیت رو وارد بر تکانه بدونیم نه نسبیت نقض نمیشه، چون مثلا پیشبینی میشه که ذره می‌تونه در تکانه‌ی بسیار بسیار بالا حضور داشته باشه اما میدونیم که تکانه‌ی بسیار بالا منجر به سرعتی کمتر از سرعتِ نور میشه (سرعت به سرعتِ نور میل کنه تکانه به بینهایت میل می‌کنه) بنا بر این سرعت بیشتر از نور نمیشه، البته بحثِ دقیقترش مربوط به نظریه میدان میشه که من ازش بی اطلاع هستم

نقل قول نوشته اصلی توسط AmirMohsen نمایش پست ها
    درود دوستان عزیز و با تشکر از این محیط علمی

راستش با مطرح کردن این موضوع یه سوالی توی ذهنم ایجاد شده که چند وقته بهش فکر میکنم ولی راستش از کسی نپرسیده بودم.

اون چیزی که من فهمیدم اینه که دانشمندان با استفاده از تلسکوپ هابل و قرار دادن این تلسکوپ در یک جهت خاص کهکشان هایی با عمر 13 میلیارد سال نوری رو کشف کردند. با این مشکلی ندارم ولی سوالی توی ذهنم هست اینه اگر تلسکوپ هابل رو دقیقا در جهت معکوس جهت اولیه قرار بدیم و دورترین کهکشانی رو که میشه باهاش رصد کنیم رو پیدا کنیم عمر این کهکشان چند سال نوری میتونه باشه؟
    دو سناریو قابل طرح هست:
    1- مثلا کهکشانی بالای یک میلیارد سال نوری فاصله پیدا کنند که اونوقت فاصله این کهکشان کشف شده با کهکشانی که 13 میلیارد سال نوری با زمین فاصله داره بیش از 14 میلیارد سال نوری میشه که در اینصورت زمانی که برای بیگ بنگ بیان شده (13.7 میلیارد سال) محل اشکال هست. مگر اینکه گفته بشه فاصله این دو کهکشان از مسیری دیگه کمتر از 13 میلیارد ساله که دراونصورت باید ابعاد فضایی رو بیش از سه بعد در نظر گرفت!
    2- فاصله دورترین کهکشان با ما در اون جهت خیلی کم باشه که در اونصورت سوالات اساسی دیگه ای مطرح میشه از جمله اینکه اگر کهکشان انقدر نزدیکه پس بعد از این فاصله چه چیزی قرار گرفته و ...

ببخشید اگه خیلی طولانی شد، اگر شما اطلاعاتی در این زمینه دارید ما رو هم بی بهره نذارید.
    با تشکر از شما

سوالِ شما به جاست، اگر ما در جهتِ مخالف نگاه کنیم می‌تونیم کهکشانی با فاصله‌ی 13 میلیارد سال رو هم ببینیم، پس یعنی این دو کهکشان 26 میلیارد سال از هم فاصله دارند؟ بله! نکته اینه که این دو کهکشان فعلا نمی‌تونن همدیگر رو ببینند چون نور فرصت نکرده هنوز از یکی به اون یکی برسه (در واقع فاصله‌ی 13 میلیارد سالِ نوری که ما از کهکشان داریم فاصله‌ی کنونی نیست، بلکه فاصله‌ی 13 میلیارد سالِ پیشِ ماست! فاصله ی کنونی ما از اون کهکشان احتمالا خیلی بیشتره چون ما اون کهکشان رو داریم در زمانی که خیلی ازش گذشته رصد می‌کنیم)
    امضای ایشان
    یک سر به هوای کوچک در این دنیای بزرگ

19. 8 کاربر مقابل از Ehsan عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #680
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    7263
    تشکر شده 286 بار در 53 ارسال

پرسش و پاسخ اختر فیزیک         
    نقل قول نوشته اصلی توسط Ehsan نمایش پست ها
    اگر اصلِ عدمِ قطعیت رو وارد بر تکانه بدونیم نه نسبیت نقض نمیشه، چون مثلا پیشبینی میشه که ذره می‌تونه در تکانه‌ی بسیار بسیار بالا حضور داشته باشه اما میدونیم که تکانه‌ی بسیار بالا منجر به سرعتی کمتر از سرعتِ نور میشه (سرعت به سرعتِ نور میل کنه تکانه به بینهایت میل می‌کنه) بنا بر این سرعت بیشتر از نور نمیشه، البته بحثِ دقیقترش مربوط به نظریه میدان میشه که من ازش بی اطلاع هستم
    درسته ، ولی این وقتیه که ذره رو فرانسبیتی در نظر بگیریم و در اصل جرم در حال تبدیل شدن به انرژی هستش ولی چیزی که ذهن منو مشغول کرده اینه که تونل زدنی که توی اصل عدم قطعیت داریم زمان رو نمی شناسه ، یعنی از حالت 1 به 2 رسیدن ذره رو نمی تونیم مشاهده کنیم اما می بینیم که در حالت اول و دوم حضور داره ، وقتی از سرعت کم شروع می کنیم می تونیم تکانه رو برابر همون mv در نظر بگیریم ، اگه بخواد تونل بزنه ( چون فرآیند رو نمی بینیم ! ) جرمش تغییر نمی کنه و فقط سرعتشه که تغییر می کنه و به بالاتر از C هم برسه احتمالا :|
    امضای ایشان
    شاهزادهی جوان تو در قطب سرد فقط مرگ را پیدا خواهد کرد ...

21. 2 کاربر مقابل از Pale_Rider عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 68 از 75 نخستنخست ... 1858646566676869707172 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)