صفحه 48 از 75 نخستنخست ... 3844454647484950515258 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 471 تا 480 , از مجموع 741

موضوع: پرسش و پاسخ اختر فیزیک

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    5
    تشکر شده 2,230 بار در 263 ارسال

Question پرسش و پاسخ اختر فیزیک

دوستان عزیز

با سلام

لطفا پرسشهای راجع به کیهان شناسی و اختر فیزیک را در این تاپیک مطرح کنید

ممنون
    ویرایش توسط Ehsan : 01-17-2013 در ساعت 11:55 PM

2. Top | #471
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    5841
    تشکر شده 1,000 بار در 112 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط nassershamsaiy نمایش پست ها
    سلام خدمت همه :

کمی درمورد نجوم مطالعه کردم ولی چند سوال در ذهنم هست اگه کسی کمک بکنه توضیح بده ممنونمی شم.

یکی اینکه تو کتاب های مختلف نوشته اند ما امواج رادیویی باقی مانده از انفجار بزرگ را وهمچنین اشعه های نوری که در ان زمان به راه افتاده و الان به ما رسیده هست دریافت می کنیم !

مگه نورسریع ترین در همه کاهینات نیست پس چی طوری ما در هنگام انفجار بزرگ از نور جلوزدیم؟ شاید هم برداشت من اشتباه باشه لطفا یکی توضیح بده.

دوم اینکه: گفته می شه ستاره های و درکل همه کرات به تدریج به نوعی می میرند و اکثرا باانفجاری بزرگ به نام سوپرنوا متلاشی شده تنها هسته مرکزی بعضی از ان باقی می ماند.خوب همه این حوادث باعث تولید نور بیشتر در جهان هستی می شود و قاعدتا باید میزاننور در جهان هستی رو به افزایش باشد ایا این طور هست؟؟

شرمنده ،چون نمی دونستم سوالم را کجا مطرح کنم یعنی جای معین برای ان ندیدم بنا این جامطرح کردم.

ممنونم میشوماگه کسی جواب بدهد.
    سلام دوست عزیز
    سؤال هوشمندانه‌ای پرسیدید.
    در حقیقت سؤالی مشابه این (سؤال نخست) باعث شد که ایده‌ی تورم در کیهان‌شناسی مطرح شود. اعتقاد بر این است که جهان در آغاز، دچار یک انبساط بسیار سریع و عظیم شده است، بسیار سریع‌تر از سرعت نور. تعجب نکنید، هیچ چیزی نمی‌تواند سریع‌تر از نور در میان فضا حرکت کند، اما خود فضا می‌تواند با سرعتی بیش از نور منبسط شود!
    در حقیقت به همین دلیل، و با توجه به رابطه‌ی بین سرعت دور شدن و فاصله، نور اجسام بسیار دور هرگز به ما نمی‌رسد. اگر به 100 میلیارد سال دیگر سفر کنیم، هر ناظری در کهکشان، جهانی کاملاً خالی را خواهد دید. انبساط جهان سبب شده است که تمام کهکشانها به ورای افق دید ما منتقل شوند!

در مورد سؤال دوم شما نیز پاسخ زیر احتمالاً راه گشا می‌باشد:
    انرژی قابل تبدیل به گونه‌های مختلف است، نور به گرما و دیگر صورتهای انرژی (مثلاً تبدیلات انرژی خورشید را در روی زمین در نظر بگیرید)، ضمن اینکه بر اساس رابطه اینشتین، انرژی و ماده قابل تبدیل به یکدیگرند. مهم این است که مجموع انرژی و ماده در جهان پایستار است.
    انفجار ستارگان باعث تزریق مواد به درون محیط بین‌ستاره‌ای میشود و از انقباض و رمبش این مواد، ستارگان جدید متولد می‌گردد. به عبارت دیگر، همزمان با مرگ ستارگان، ستاره‌های تازه به دنیا می‌آیند.
    اما بر اساس فرایند هاوکینگ و بسیاری پدیده‌های کوانتومی، نهایتاً پس از 10 به توان 10 به توان 26 سال!! آنچه باقی می‌ماند تابشی است که دمای آن نزدیک به صفر مطلق است (به قسمت آخر پاسخ قبلی توجه کنید، در آن زمان جهان بسیار گسترش یافته است).
    موفق باشید
    امضای ایشان
    «مبارزه با احمق و حماقت مبارزه با نفاق نیز هست، زیرا احمق ابزار دست منافق است»
    علامه شهید مطهری

3. 10 کاربر مقابل از gshahali عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #472
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    5841
    تشکر شده 1,000 بار در 112 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط BigBang نمایش پست ها
    سلام
    بعد از اینکه ستاره متولد میشه عمده ی هسته اش به هلیم تبدیل میشه وسپس آغاز واکنش هسته ای هلیوم ها رخ میده!(دراین مرحله هلیوم به کربن و انرژی خیلی زیاد تبدیل میشه!)
    درمرحله ی بعدی ستاره باد میکنه وبعداز مدتی به غول سرخ تبدیل میشه.
    حالا اگه غول سرخمون کم جرم باشه(یعنی جرمش حدوداً کمتر از 1.4 جرم خورشید باشه) لایه های سطحیشو ازدست میده و به کوتوله سفید تبدیل میشه(جنسش:کربن)!کوتوله سفید هم پس از مدتی به کوتوله سیاه تبدیل میشه!
    این دو مرحله(کوتوله سفید و کوتوله سیاه) مرگ غول غول سرخ کم جرمه در نتیجه جواب سوال دومتون اینه که ستاره گرم کوتوله نداریم!

اگه مرکز ستاره هنگام تشکیل ستاره اونقدر داغ نشه که بتونه واکنش های هسته ای توش رخ بده ستاره تشکیل نمیشه و بلافاصله سرد میشه وبه کوتوله قهوه ای(که هیچ نوری نداره و به سختی دیده میشه)تبدیل میشه!
    درضمن هنوز تو کیهان کوتوله سیاه نداریم چون سن کیهان اونقدر بالا نرفته که هیچ کوتوله ی سفید فرصت کنه به کوتوله سیاه تبدیل بشه!(ازین موضوع خیلی مطمئن نیستم اگه کسی مطمئنه ممنون میشم به منم بگه!)
    امیدوارم جوابی که دادم درست باشه و به دردتون بخوره!
    سلام دوست عزیز
    فقط یک توضیح:
    جرم ماکزیمم 1.4 جرم خورشید مربوط به زمانی است که کوتوله سفید به وجود آمده است. به عبارت دیگر، هیچ کوتوله سفیدی نمیتواند جرمی بیشتر از 1.4 جرم خورشید داشته باشد (معروف به حد چاندراسخار).
    معمولاً سرنوشت ستارگانی که جرم آنها بر روی رشته اصلی کمتر 8 برابر جرم خورشید است، به کوتوله سفید ختم میشود.
    موفق باشید.
    امضای ایشان
    «مبارزه با احمق و حماقت مبارزه با نفاق نیز هست، زیرا احمق ابزار دست منافق است»
    علامه شهید مطهری

5. 8 کاربر مقابل از gshahali عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #473
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    2148
    تشکر شده 206 بار در 41 ارسال

سلام به اساتيد
    ميخواستم بپرسم آيا جمله زير درست است ؟
    يعني واقعآ ما نمي دانيم چرا گرانش وجود دارد و فقط نتيجه آنرا مي بينيم و توضيح ديگري ندارد؟
    مرسي

متأسفانه گرانش چیزی نیست که بتوان آن را توضیح داد!
    درواقع فیزیک علمی نیست که چرایی قضایا را توضیح دهد بلکه چگونگی را توضیح می دهد.
    تنها چیزی که می توان در رابطه با گرانش گفت این است:
    نیرویی است که هر جسمی که جرم داشته باشد سایر اجرام را به سمت خود می کشاند!

7. 6 کاربر مقابل از albertini عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #474
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    545
    تشکر شده 17,035 بار در 1,523 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط albertini نمایش پست ها
    سلام به اساتيد
    ميخواستم بپرسم آيا جمله زير درست است ؟
    يعني واقعآ ما نمي دانيم چرا گرانش وجود دارد و فقط نتيجه آنرا مي بينيم و توضيح ديگري ندارد؟
    مرسي
    من نمی دونم چرا این رو برای ِ گرانش همیشه مطرح می کنند!! یعنی با این انتظار از «چرا» خیلی نیرو های ِ دیگه هم مشمول ِ این سوال میشن! «چرا» نیروی ِ مغناطیسی؟ «چرا» نیروی ِ هسته ای؟ و ....

خوب من احتمال میدم این انتظار از «چرا» در واقع انتظاری راجع به ماهیت ِ نیروی ِ گرانش هستش، خوب تا حدودی ماهیت ِ نیروی ِ گرانش رو میشه به هندسه ی ِ خمیده ی ِ فضا در حضور ِ ماده ربط داد اما چرای ِ بعدی که مطرح میشه اینه که «چرا» هندسه ی ِ فضا با ماده خمیده میشه؟ و اگر اون هم توضیح داده بشه باز هم چراهایی تا بی نهایت ادامه پیدا می کنه.

در واقع توی ِ حوزه ی ِ فیزیک تنها انتظاری که شما باید از جواب ِ یک «چرا» داشته باشید، یک نظریه ی ِ ریاضی هستش که به خوبی نتایج ِ قابل پیشبینی و قابل اندازه گیری داشته باشه و صحتش با آزمایش قابل تایید باشه. فراتر از این چراها مربوط به فلسفه و فراتر میشه و در حوزه ی ِ فیزیک نیست. فیزیک در حوزه ی ِ خودش گرانش رو به خوبی توضیح داده (البته اگر از گرانش ِ کوانتمی صرف ِ نظر کنیم)
    امضای ایشان
    یک سر به هوای کوچک در این دنیای بزرگ

9. 12 کاربر مقابل از Ehsan عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #475
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    2742
    تشکر شده 512 بار در 81 ارسال

سلام من یه سوال دارم که مطمئن نیستم
    اینکه از سیاهچاله ها اشعه ی ایکس ساتع میشه درسته؟
    اگه درسته دلیلش چیه؟
    امضای ایشان
    اگر شب تا صبح به خاطر از دست دادن خورشيد اشك بريزي،لذت ديدن ستاره ها رو از دست ميدي.

11. 3 کاربر مقابل از fateme.kokabi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #476
    کاربر ممتاز
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    737
    تشکر شده 3,855 بار در 697 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط fateme.kokabi نمایش پست ها
    سلام من یه سوال دارم که مطمئن نیستم
    اینکه از سیاهچاله ها اشعه ی ایکس ساتع میشه درسته؟
    اگه درسته دلیلش چیه؟
    بله ، وابسته به جرم مقدار انرژی رو به صورت اشعه تابش میکنن و کم کم تبخیر میشن .

در مورد دلیلش فکر کنم باید دلایلش رو بیشتر از جنبه ی ریاضی وار کوانتوم پرسید ، هرچند حالا چیز هایی مینویسم . ولی خوب زیاد هم مفهوم نیست به نظرم در بعضی جاها .
    اول اینکه شاید این لینک کمک کنه ، ولی یا خیلی بد ترجمه کردن یا اینکه من درست و حسابی چیزی رو نگرفتم ازش !
    تا اونجایی که به یاد دارم این موضوع یعنی تابش هم برای سیاهچاله های چرخان در نظر گرفته میشه (که دلیل این که چرا فقط چرخان رو خیلی دوست دارم بدونم )، و کلا به اسم تابش هاوکینگ مشهوره ، در تصور اولیه این که سیاهچاله تابش نکنه ابهامی که ایجاد میشه در مورد دما و آنتروپی هست که با توجه به اصل عدم قطعیت و شاید موارد دیگه ، نمیشه صفر تصورش کرد برای سیاهچاله ( میدونید که دما هم تابش رو ایجاب میکنه ).

اما چیزی که من فهمیدم در مورد روند تابش ! اول اینکه طبق اصل عدم قطعیت محاسبات ما در مورد مکان و انرژی نمیتونه دقیق باشه و نمیشه به نوع خاصی از مکان و انرژی به طور یقین صحبت کرد ، که این موضوع در مورد خلا هم برقراره ، یعنی شما نمیتونید از خلا کامل صحبت کنید ، چون اصل عدم قطعیت میگه که اندازه گیری انرژی توسط ما دارای عدم قطعیته ، یعنی احتمال وجود انرژی _ذره ، هیچ وقت به صفر نمیرسه . و شاید بشه گفت انگار دائم در جایی که خلا تصور میگنیم ، ذرات و پاد ذراتی به وجود میان و از بین میرن ( اگه از بین نرن قانون پایستگی انرژی رو زیر سوال میبرن ) .
    حالا در افق رویداد سیاهچاله ها چه اتفاقی میفته ؟ بر اساس چیزی که گفتم در اونجا هم این پاد ذرات و ذرات تشکیل میشن ، ولی اونجا شرایط خاصی داره ، به دلیل گرانش قوی سیاهچاله یکی از از این ذرات به درون سیاهچاله سقوط میکنه (و به دلیلی که نمیدونم نوشته شده ذره ی با بار منفی سقوط میکنه ) خوب حالا چه اتفاقی افتاده ، از خلا دو ذره در مجوع خنثی رو داشتیم حالا یکی از اونها به درون سیاهچاله رفته ، لاجرم برای برقرار پایستگی جرم_انرژی ذره ی با بار مثبت باید فرار کنه ، و ما اونو به صورت تابش هوکینگ دریافت میکنیم .

توجه کنید که در کل انرژی سیاهچاله کم شده، این رو گفتم چون فکر کردم شاید تصور بشه خوب ذره ی منفی که وارد سیاهچاله شده چطور انرژی کم شده !!البته اینا تصورات من بود ، زیاد مطمئن نباشید !
    امضای ایشان
    مستقبل این مجلس جز قصه ماضی نیست
    تا صبحدم محشر دی خفته به فرداها

13. 7 کاربر مقابل از solh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #477
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

با تشکر از solh عزیز

اون تابشی که ایشون فرمودند تابش هاوکینگ از سیاهچاله ها هست و خب بحثهای زیادی هم میشه درباره اش کرد.

یک حالت دیگه هم هست و اون هم اینه که اگر سیاهچاله ماده ستاره های دیگر یا مواد میان ستاره ای را به سمت خودش جذب کنه، در مسیر رسیدن به سیاهچاله در اثر اصطکاک بین ذرات ماده بسیار داغ خواهد شد و شروع به تابش خواهد کرد. دمای ماده در حدی زیاده که این تابش در ناحیه پرتو ایکس خواهد بود این تابش از داخل سیاهچاله نیست بلکه از مواد اطرافش هست که در اثر گرم شدن، قبل از رفتن داخل سیاهچاله حسابی تابش می کنند

15. 13 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #478
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    2569
    تشکر شده 74 بار در 19 ارسال

درود بر دوستان اوا استار دوستان سوالی داشتم در باره اینکه ایا سایتی در باره مشخصات ستارگان مثل جرم شعاع چگالی و بسیاری از ویژگی های دیگه که به صورت کامل وطبقه بندی شده مثلا بر اساس فاصله اونها از زمین هست؟فارسی یا انگلیسی

17. 7 کاربر مقابل از payam57 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #479
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط payam57 نمایش پست ها
    درود بر دوستان اوا استار دوستان سوالی داشتم در باره اینکه ایا سایتی در باره مشخصات ستارگان مثل جرم شعاع چگالی و بسیاری از ویژگی های دیگه که به صورت کامل وطبقه بندی شده مثلا بر اساس فاصله اونها از زمین هست؟فارسی یا انگلیسی
    دوست عزیز یکی از بزرگترین پایگاه های داده درباره ستارگان پایگاه SIMBAD هست که توش میتونید مشخصات بیش از 7 میلیون جرم آسمانی را پیدا کنید.

http://simbad.u-strasbg.fr/simbad/

البته برای کار کردن باهاش باید بدونید دنبال چه ستاره ای هستید و اسمش در کاتالوگ یا مختصاتش را بدونید. سایتش راهنمای فعالیت داره.

19. 18 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #480
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    6814
    تشکر شده 718 بار در 90 ارسال

پرسش و پاسخ اختر فیزیک         
    سلام یه سوال داشتم....
    کسی از استادان میتونه نظریه ی ریسمان رو به صورت ساده مختصر توضیح بده؟
    ممنون میشم...

21. 5 کاربر مقابل از Navid MMM عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 48 از 75 نخستنخست ... 3844454647484950515258 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)