صفحه 47 از 75 نخستنخست ... 3743444546474849505157 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 461 تا 470 , از مجموع 741

موضوع: پرسش و پاسخ اختر فیزیک

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    5
    تشکر شده 2,230 بار در 263 ارسال

Question پرسش و پاسخ اختر فیزیک

دوستان عزیز

با سلام

لطفا پرسشهای راجع به کیهان شناسی و اختر فیزیک را در این تاپیک مطرح کنید

ممنون
    ویرایش توسط Ehsan : 01-17-2013 در ساعت 11:55 PM

2. Top | #461
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    545
    تشکر شده 17,035 بار در 1,523 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط hadi soleimani نمایش پست ها
    با تشکر از احسان عزیز ولی من خیلی موافق این نیستم که هیج ارتباطی وجود نداره.یا نیست.ارتباطی هست. چون نه تنها ابوریحان بلکه شیخ طوسی و قبیله متمدن و مستقل مایاها با توسل به اتفاقات نجومی و حرکت سیارات خیلی پیش بینی هایی رو کرده بودند.ولی الان چون همه مباحث باید بصورت کارگاهی و تجربی مورد قبول قرار بگیره و در غیر این صورت به یک نظریه گفته میشه.لذا نمیتونیم این نوع پیشگویی ها بگوییم و یا حدس بزنیم یا انجام بدیم.
    من نگفتم ارتباطی وجود نداره! گفتم نمی دونیم ارتباطی وجود داره یا نه! از نظر ِ منطقی خیلی به نظر نمیاد ارتباطی وجود داشته باشه با این حال هنوز جانب ِ احتیاط رو رعایت می کنم و میگم که نمی دونیم ارتباطی وجود داره و واقعیت هم اینه که با تعریف ِ علمی ِ «دانستن» نمی دونیم که ارتباطی هست یا نه!

این عدم ِ دانایی فقط با آزمایش از بین میره. این همون شبه ِ علم هستش.
    امضای ایشان
    یک سر به هوای کوچک در این دنیای بزرگ

3. 5 کاربر مقابل از Ehsan عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #462
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    5987
    تشکر شده 117 بار در 16 ارسال

با تشكر از اقا احسان و اقا هادي عزيز. بنظر من اقا احسان وقتي ما نميدونيم ارتباطي هست يا نه نميتونيم بكيم نيست يا در دسته ي علم نيست ! بعدشم ما نميدونيم خيلي فرق داره با اينكه علم نميدونه جون ما هر جقدم بدونيم باز ميبينيم هيجي نميدونيم! من كه در حد سوال مطرح كردم ولي مطمعنم اين قضيه وجودداشته بس وقتي زماناي قديم باعلم نجوم تونستن. اينكارو انجام بدن حتما الان هم ميشه. مطمعننا هم ابوريحان باتخيلات وكاراي مذهبي اينكارو نكرده.دانشمنداهمه كاراشون بادليل وبرمبناي علمه. ولي خوب خيلي راحت ميتونيم بكيم ما ها ازش بي خبريم
    امضای ایشان
    پیش زاهد از رندی دم مزن که نتوان گفت
    با طبیب نامحرم حال درد پنهانی \
    باغبان چو من زینجا بگذرم حرامت باد
    گربه جای من سروی غیر دوست بنشانی...

5. کاربر مقابل از marsgirl8 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

6. Top | #463
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط marsgirl8 نمایش پست ها
    با تشكر از اقا احسان و اقا هادي عزيز. بنظر من اقا احسان وقتي ما نميدونيم ارتباطي هست يا نه نميتونيم بكيم نيست يا در دسته ي علم نيست ! بعدشم ما نميدونيم خيلي فرق داره با اينكه علم نميدونه جون ما هر جقدم بدونيم باز ميبينيم هيجي نميدونيم! من كه در حد سوال مطرح كردم ولي مطمعنم اين قضيه وجودداشته بس وقتي زماناي قديم باعلم نجوم تونستن. اينكارو انجام بدن حتما الان هم ميشه. مطمعننا هم ابوريحان باتخيلات وكاراي مذهبي اينكارو نكرده.دانشمنداهمه كاراشون بادليل وبرمبناي علمه. ولي خوب خيلي راحت ميتونيم بكيم ما ها ازش بي خبريم
    سلام به شما

این احتمال وجود داره که مطلبی که درباره ابوریحان فرمودید اصلا شایعه یا یک تحریف تاریخی باشه. مطمئنید درباره اش؟ یعنی متن تاریخی موثقی در این مورد موجود هست؟

7. 5 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #464
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    5987
    تشکر شده 117 بار در 16 ارسال

عليك سلام به شما !بله من خودم تو1برنامه ي علمي شنيدم اين مطلبو ولي اون موقع فكر نميكردم 1جا قراره درموردش توضيح بدم وكرنه حتما منبعشو حفظ ميكردم !
    امضای ایشان
    پیش زاهد از رندی دم مزن که نتوان گفت
    با طبیب نامحرم حال درد پنهانی \
    باغبان چو من زینجا بگذرم حرامت باد
    گربه جای من سروی غیر دوست بنشانی...

9. 2 کاربر مقابل از marsgirl8 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #465
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط marsgirl8 نمایش پست ها
    تو این فورام شاید من بیش تر از همه به پیش گویی و ماوراء طبیعه اعتقاد داشته باشم ولی حتی بنظر من هم این کاملاً غیر ممکنه که از روی شکل ظاهری اجرام آسمانی و موقعیتشون نسبت به همدیگه، حوادثی رو روی زمین پیش بینی کنیم. موقعیت ستارگان هیچ ارتباطی با عمر من و شما و حوادثی که قرار بیافته ندارن. مثلاً در مورد همین 2012 به هم راستایی خورشید با مرکز کهکشان اشاره میکنن چه بسا این اتفاق هر سال میافته (مگر اینکه بخوایم میلیمتری حساب کنیم) و همچنین کافیه تا از مکان دیگه ای از فضا به این هم راستایی نگاه کنیم تا تبدیل به یک وضعیت عادی بشه. کلاً این هم راستایی ها و موقعیت ستارگان و ... یک چیز ظاهریه و بسته به موقعیت ماست. اگه اینطور بخواین تصور کنیم پس ما میتونیم با سوار شدن بداخل یک سفینه فضایی و تغییر دادن مکان خودمون و در نتیجه موقعیت ظاهری ستارگان، آینده خودمون رو تغییر بدیم و مثلاً قبل از هم راستایی 2012 بریم در نقطه ای که اونجا هم راستایی همین الان وجود داره و باعث ایجاد یک حادثه شوم برای خودمون بشیم. این ها چیزی جز خرافه و شایعه نیست.

ضمناً اعتقادات ماوراء الطبیعه من هم یخورده متفاوته و پدیده های ماورائ الطبیعه رو جزء علوم کشف نشده میدونم. البته نه همشون رو. چون خیلی هاشون همونطور که گفتم خرافاته.
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

11. 4 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #466
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    مدال طلای جهانی المپياد نجوم
    شماره عضویت
    3538
    تشکر شده 4,710 بار در 536 ارسال

به نظر من یه سری چیزا مثل پیش گویی و طالع بینی یا جادوگری و مرتاض گری(ایشالا که درست نوشتم ) در قدیم وجود داشته و الانم یه سری افراد معدودی هستن تو دنیا که این کارا رو تا حدی می دونن . سند هایخیلی محکمی هم مبنی بر وجود این پدیده ها(ی ماوراالطبیعه) داشتیم و داریم. مثلا من در مورد جادوگری یه مثال میگم (البته این مثال رو همه شنیدیم و خیلی خاصه . برای همین ممکنه فکر بشه که هدف ، برداشت مذهبی یا علمی از ذکر این مثال بوده اما همین جا بگم که منظورم یه دوره ی تاریخیه که قبلا بوده و الان نیست. ) :
    حضرت موسی (ع) وقتی رفت پیش فرعون ، فرعون چند عدد جادوگر محترم انداخت جلو که ریسمان رو مار کردن . خوب من کار ندارم چه جوری . مسئله اینه که این اتفاق افتاده و تو قرآنم به صراحت اومده . پس نمیشه گفت وجود نداشته .
    برای طالع بینی و پیش گویی هم همین بس که تعداد افرادی زیادی وجو ددارن که وقتی بهشون میگی که نجوم بلدی( البته خیلی ادعای گنده ایه این!) می گن بیا فالم رو بگیر ! یا این که بگو فردا چی برام پیش میاد ... (احتمالا وقتی بهشون بگی المپیادی هم بودی فک می کنن تو این کارا خیلی خبره ای !!! این واقعا یه تجربه برا من بوده ها ...) از طرفی اگه خبری نبود ، تو این همه سال میان اقوام مختلف نوع بشر از آسیا گرفته تا آمریکای جنوبی ،قید این افکارو زده بودن .

اما مسئله اینه که در حال حاضر چنین پدیده هایی تقریبا منسوخ شدن ، به دلایلی که نمی دونیم ... . و البته این که اون زمان چطوری این پیش بینی ها رو انجام می دادن هم نمی دونیم ...
    ( راستی ما چی میدونیم ؟؟؟)
    امضای ایشان
    عجیب ترین چیزی که تا به حال تو نجوم دیدم نه ابعاد و ارقام ماه و ستاره و فاصله و جرم اجرام کیهانیه و نه اسرار سر به مهر درون سیاهچاله ها !
    اینه که یک علاقه مشترک چه جوری می تونه این همه آدمو با هم آشنا کنه !

13. 2 کاربر مقابل از arashgmn عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #467
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط arashgmn نمایش پست ها
    به نظر من یه سری چیزا مثل پیش گویی و طالع بینی یا جادوگری و مرتاض گری(ایشالا که درست نوشتم ) در قدیم وجود داشته و الانم یه سری افراد معدودی هستن تو دنیا که این کارا رو تا حدی می دونن . سند هایخیلی محکمی هم مبنی بر وجود این پدیده ها(ی ماوراالطبیعه) داشتیم و داریم. مثلا من در مورد جادوگری یه مثال میگم (البته این مثال رو همه شنیدیم و خیلی خاصه . برای همین ممکنه فکر بشه که هدف ، برداشت مذهبی یا علمی از ذکر این مثال بوده اما همین جا بگم که منظورم یه دوره ی تاریخیه که قبلا بوده و الان نیست. ) :
    حضرت موسی (ع) وقتی رفت پیش فرعون ، فرعون چند عدد جادوگر محترم انداخت جلو که ریسمان رو مار کردن . خوب من کار ندارم چه جوری . مسئله اینه که این اتفاق افتاده و تو قرآنم به صراحت اومده . پس نمیشه گفت وجود نداشته .
    برای طالع بینی و پیش گویی هم همین بس که تعداد افرادی زیادی وجو ددارن که وقتی بهشون میگی که نجوم بلدی( البته خیلی ادعای گنده ایه این!) می گن بیا فالم رو بگیر ! یا این که بگو فردا چی برام پیش میاد ... (احتمالا وقتی بهشون بگی المپیادی هم بودی فک می کنن تو این کارا خیلی خبره ای !!! این واقعا یه تجربه برا من بوده ها ...) از طرفی اگه خبری نبود ، تو این همه سال میان اقوام مختلف نوع بشر از آسیا گرفته تا آمریکای جنوبی ،قید این افکارو زده بودن .

اما مسئله اینه که در حال حاضر چنین پدیده هایی تقریبا منسوخ شدن ، به دلایلی که نمی دونیم ... . و البته این که اون زمان چطوری این پیش بینی ها رو انجام می دادن هم نمی دونیم ...
    ( راستی ما چی میدونیم ؟؟؟)
    تبدیل واقعی ریسمان به مار نه تنها نیاز به تغییر ساختار شیمیایی ریسمان بلکه نیاز به تغییرات هسته ای و تنظیم نسبت اتم ها داره. بنابراین اینکار به احتمال زیاد توسط هپنوتیزم دسته جمعی انجام شده. یعنی اون فرد (جادوگر) این توانایی رو داشته که افراد حاضر در محیط رو توسط نیرویی که فعلاً ناشناخته است به طور دسته جمعی هیپنوتیزم کنه و بهشون تلقین کنه که ریسمان به مار تبدیل شده در حالی که در واقعیت چنین اتفاقی نیافتاده. از این افراد امروزه تو هندوستان زیاده و جالب اینکه هیچکدومشون حاضر نیستن جلوی دوربین این کار رو بکنن، چون دوربین هیپنوتیزم نمیشه!
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

15. کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

16. Top | #468
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    5841
    تشکر شده 1,000 بار در 112 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط آریا برزن نمایش پست ها
    سلام دوستان خوش حالم که بعد از مدتی که از عضویتم میگذره دوباره به جمعتون پیوستم
    من یه سوال در مورد دما در خارج از جو زمین و فضای میان ستاره ای داشتم
    چون دقیقا نمی دونم فضا سرده یا گرمه ؟؟؟؟؟
    میشه توضیحی در باره ی دما در فضا بدید
    ممنون
    سلام دوست عزیز

قبل از هرچیز عید سعید غدیر را تبریک می‌گویم.
    البته دوستان دیگر پاسخهای خوبی دادند، اما به نظرم بد نیست این توضیح تکمیلی را هم ببینید.

اگر دماسنج را در تاریکترین نقطه جهان قرار دهیم، جایی که هیچ چیز اطراف آن نباشد، در ابتدا شروع به سرد شدن می‌کند. این مرحله ممکن است خیلی طول بکشد. پس از سرد شدن، شما دمای 2.7 درجه کلوین را مشاهده می‌کنید، و این دمای تابش زمینه ریزموج کیهان است. مهم نیست کجا بروید، هرجا باشید نمی‌توانید از این دما فرار کنید.

در لینکهای زیر می‌توانید توضیحات مفصل‌تری را ملاحظه کنید:

http://imagine.gsfc.nasa.gov/docs/as...s/980301b.html

http://www.wisegeek.com/what-is-the-...e-in-space.htm

http://wiki.answers.com/Q/What_is_th...ature_in_space

http://www.nasa.gov/audience/foreduc...mperature.html

موفق باشید.
    ویرایش توسط gshahali : 11-03-2012 در ساعت 09:41 PM
    امضای ایشان
    «مبارزه با احمق و حماقت مبارزه با نفاق نیز هست، زیرا احمق ابزار دست منافق است»
    علامه شهید مطهری

17. 10 کاربر مقابل از gshahali عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #469
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    6436
    تشکر شده 11 بار در 2 ارسال

سلام خدمت همه :

کمی درمورد نجوم مطالعه کردم ولی چند سوال در ذهنم هست اگه کسی کمک بکنه توضیح بده ممنونمی شم.

یکی اینکه تو کتاب های مختلف نوشته اند ما امواج رادیویی باقی مانده از انفجار بزرگ را وهمچنین اشعه های نوری که در ان زمان به راه افتاده و الان به ما رسیده هست دریافت می کنیم !

مگه نورسریع ترین در همه کاهینات نیست پس چی طوری ما در هنگام انفجار بزرگ از نور جلوزدیم؟ شاید هم برداشت من اشتباه باشه لطفا یکی توضیح بده.

دوم اینکه: گفته می شه ستاره های و درکل همه کرات به تدریج به نوعی می میرند و اکثرا باانفجاری بزرگ به نام سوپرنوا متلاشی شده تنها هسته مرکزی بعضی از ان باقی می ماند.خوب همه این حوادث باعث تولید نور بیشتر در جهان هستی می شود و قاعدتا باید میزاننور در جهان هستی رو به افزایش باشد ایا این طور هست؟؟

شرمنده ،چون نمی دونستم سوالم را کجا مطرح کنم یعنی جای معین برای ان ندیدم بنا این جامطرح کردم.

ممنونم میشوماگه کسی جواب بدهد.

19. 8 کاربر مقابل از nassershamsaiy عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #470
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98
    تشکر شده 21,151 بار در 1,931 ارسال

پرسش و پاسخ اختر فیزیک         
    در کل هستی تابشی وجود دارد که به آن تابش پس زمینه کیهانی میگویند.دلیل این تابش انفجار بزرگ میباشد.

پس از سالها بحث در مورد اینکه جهان از ابتدا بوده یا از انفجاری عظیم شکل گرفته است.دو دانشمند به نامهای پنزیاس و ویلسون به صورت خیلی تصادفی این تابش را کشف کرده و جایزه نوبل را دریافت کردند.

قبل از آن گاموف و دو شاگردش توسط محاسباتی این تابش را پیشبینی کرده بودند.در دهه آخر قرن بیستم ماهواره کوبه به این منظور به فضا پرتاب شد و توانست مهر تاییدی بر این نظریات باشد.

این تابش با اینکه مدتها از انفجار بزرگ میگذرد هنوز هم قابل مشاهده است و دمای آن حدود 2/7 کلوین میباشد.

در ابتدای هستی به این دلیل که هنوز فضا زمانی شکل نگرفته و اصلا نوری ساطع نشده بوده پس محدودیت سرعت نور مانعی نبوده است.بنابراین انفجار بزرگ خیلی سریعتر گسترش یافته است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد سرعت نور به این تایپیک(مباحثه) مراجعه کنید:

http://forum.avastarco.com/forum/sho...A8%D8%B1%D8%B3)
    امضای ایشان

وقتی آرامش را در خود نیابید, جستجوی آن در جای دیگر, کار بیهوده ای است.

21. 9 کاربر مقابل از rezash عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 47 از 75 نخستنخست ... 3743444546474849505157 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)