صفحه 27 از 74 نخستنخست ... 1723242526272829303137 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 261 تا 270 , از مجموع 740

موضوع: پرسش و پاسخ اختر فیزیک

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    5
    تشکر شده 2,230 بار در 263 ارسال

Question پرسش و پاسخ اختر فیزیک

دوستان عزیز

با سلام

لطفا پرسشهای راجع به کیهان شناسی و اختر فیزیک را در این تاپیک مطرح کنید

ممنون
    ویرایش توسط Ehsan : 01-17-2013 در ساعت 11:55 PM

2. Top | #261
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    2400
    تشکر شده 6,172 بار در 666 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط space نمایش پست ها
    اونطور که من یادم میاد
    تو مدرسه به ما میگفتم صفر کلوین وجود نداره چرا؟چون معنی صفر کلوین اینه که اتم ها از حرکت می ایستند جنبش مولکول ها صفر میشه و فکر میکنم این نشدنیه
    در کل فکر میکنم نمیشه صفر کلوین وجود داشته باشه مگه اینکه هیچ ماده ای وجود نداشته باشه یعنی خلاء واقعی بدون حتی یک اتم که همچین چیزی وجود نداره
    اگه اشتباه هست بگین
    صفر کلوین دمایی هست که تو اون دما،آنتروپی سیستم دیگه از اون کمتر امکان نداره بشه،و یعنی تمام حرکت های زیر اتمی متوقف می شن و دیگه از اون پایین تر نداریم
    البته شاید جواب این سوال که چرا دما از 2.7 کمتر نمیشه این باشه که آنتروپی همیشه داره در جهت افزایش به صورت خود به خوذی تغییر می کنه و افزایش آنتروپی اجازه نمیده که از اون کمتر بشه ولی حالا چرا آنتروپی تو فضا تا این حد کم میشه که دما به 2.7 برسه و دیگه از اون کمتر نشه هنوز واسم سواله

3. کاربر مقابل از مسعود فرح بخش عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

4. Top | #262
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    545
    تشکر شده 17,035 بار در 1,523 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط space نمایش پست ها
    اونطور که من یادم میاد
    تو مدرسه به ما میگفتم صفر کلوین وجود نداره چرا؟چون معنی صفر کلوین اینه که اتم ها از حرکت می ایستند جنبش مولکول ها صفر میشه و فکر میکنم این نشدنیه
    در کل فکر میکنم نمیشه صفر کلوین وجود داشته باشه مگه اینکه هیچ ماده ای وجود نداشته باشه یعنی خلاء واقعی بدون حتی یک اتم که همچین چیزی وجود نداره
    اگه اشتباه هست بگین
    نمیدونم احتمالا مدرسه ی ِ شما خیلی خفن بوده! چون این که اتمها از حرکت هیچ وقت نمی ایستند دلیل ِ کوانتمی داره نه کلاسیک! یعنی در ترمو دینامیک ِ کلاسیک میشه که اتمها همگی بایستند اما در عمل هم تا حدود ِ بسیار خوبی میشه به صفر ِ کلوین نزدیک شد و انرژی ِ ذرات رو به انرژی ِ پایه ی ِ کوانتمی رسوند.

اگر وسواس ِ کوانتمی به خرج بدیم خوب بله میشه گفت صفر ِ کلوین فقط وقتی به وجود میاد که هیچ ذره ای در یک فضای ِ نا متناهی (و نه متناهی) وجود نداشته باشه!

نقل قول نوشته اصلی توسط masoud farahbakhsh نمایش پست ها
    صفر کلوین دمایی هست که تو اون دما،آنتروپی سیستم دیگه از اون کمتر امکان نداره بشه،و یعنی تمام حرکت های زیر اتمی متوقف می شن و دیگه از اون پایین تر نداریم
    البته شاید جواب این سوال که چرا دما از 2.7 کمتر نمیشه این باشه که آنتروپی همیشه داره در جهت افزایش به صورت خود به خوذی تغییر می کنه و افزایش آنتروپی اجازه نمیده که از اون کمتر بشه ولی حالا چرا آنتروپی تو فضا تا این حد کم میشه که دما به 2.7 برسه و دیگه از اون کمتر نشه هنوز واسم سواله
    من سوال رو متوجه نشدم! چرا دمای ِ جهان این قدر کمه؟ یا این که چرا سیستمی در فضای ِ خلا به 2.7 کلوین میرسه؟

یا شایدم یه چیز ِ دیگه!
    امضای ایشان
    یک سر به هوای کوچک در این دنیای بزرگ

5. 7 کاربر مقابل از Ehsan عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #263
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    2400

نقل قول نوشته اصلی توسط Ehsan نمایش پست ها
    ن!

من سوال رو متوجه نشدم! چرا دمای ِ جهان این قدر کمه؟ یا این که چرا سیستمی در فضای ِ خلا به 2.7 کلوین میرسه؟

یا شایدم یه چیز ِ دیگه!
    چرا آنتروپی نمی تونه تو فضا از این حد کمتر بشه که دمای جسم یا همون ذره از 2.7 کلوین کمتر بشه؟
    از لحاظ آزمایشگاهی که دانشمندا تونستن به 100 پیکو کلوین یعنی تقریبا همون صفر مطلق برسن اما چرا تو فضا همچین چیزی امکان پذیر نیست؟دمای 2.7 با توجه به شرایط دمای بالایی هستش،(هلیم تو اون دما اگه اشتباه نکنم هنوز گاز هستش) در صورتی که می دونیم منبع گرمایی از ذره خیلی خیلی فاصله داره وپس چی میشه که تعادلی برقرار می شه تا اون دما حفظ بشه؟

7. 3 کاربر مقابل از مسعود فرح بخش عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #264
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    545
    تشکر شده 17,035 بار در 1,523 ارسال

چرا آنتروپی نمی تونه تو فضا از این حد کمتر بشه که دمای جسم یا همون ذره از 2.7 کلوین کمتر بشه؟
    از لحاظ آزمایشگاهی که دانشمندا تونستن به 100 پیکو کلوین یعنی تقریبا همون صفر مطلق برسن اما چرا تو فضا همچین چیزی امکان پذیر نیست؟دمای 2.7 با توجه به شرایط دمای بالایی هستش،(هلیم تو اون دما اگه اشتباه نکنم هنوز گاز هستش) در صورتی که می دونیم منبع گرمایی از ذره خیلی خیلی فاصله داره وپس چی میشه که تعادلی برقرار می شه تا اون دما حفظ بشه؟
    هلیوم تو حدودا 4 درجه ی ِ کلوین جوش میاد (کمتر از اون مایع هستش)

اما این که چرا تو فضا نمیشه از این مقدار کمتر بشه رو هم گفتم: تابش زمینه ی ِ کیهان! تابش ِ زمینه ی ِ کیهان یک منبع ِ گرمایی محسوب میشه که از همه طرف به جسم میرسه و دماش رو زیاد میکنه. فرقی نداره کجا ایستادید. به هر حال از همه طرف این تابش شما رو احطه کرده.

البته باز هم میگم اگر جسم جاذب نباشه و بازتاب کنه (خصوصا در طول ِ موج ِ ریزموج)، ممکنه دماش خیلی کمتر از این هم بشه.
    امضای ایشان
    یک سر به هوای کوچک در این دنیای بزرگ

9. 7 کاربر مقابل از Ehsan عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #265
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    2400

دوستان من یک سوال دیگه داستم؟(یکی نیست بگه آخه چقدر سوال می پرسی؟؟)
    چند وقت پیش جناب astronomy خبری رو مبنی بر کشف کوچک ترین سیاه چاله مطرح کردن که جرمی کمتر از سه برابر خورشید داره.چه طور چنین چیزی ممکنه؟بر می گردم به سوالی که تو همین تاپیک راجع به حد چاندراسیکار پرسیده بودم.جرم این سیاه چاله با اصول این حد نمی خونه و باید ستاره نوترونی باشه

(با عرض شرمندگی من یک روز منتظر موندم تا سوال بالا جواب داده بشه و بعد این سوال رو مطرح کنم ولی هنوز به اون سوال جواب داده نشده)

11. 4 کاربر مقابل از مسعود فرح بخش عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #266
    کاربر ممتاز
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    737
    تشکر شده 3,855 بار در 697 ارسال

دوستان من یک سوال دیگه داستم؟(یکی نیست بگه آخه چقدر سوال می پرسی؟؟)
    چند وقت پیش جناب astronomy خبری رو مبنی بر کشف کوچک ترین سیاه چاله مطرح کردن که جرمی کمتر از سه برابر خورشید داره.چه طور چنین چیزی ممکنه؟بر می گردم به سوالی که تو همین تاپیک راجع به حد چاندراسیکار پرسیده بودم.جرم این سیاه چاله با اصول این حد نمی خونه و باید ستاره نوترونی باشه

(با عرض شرمندگی من یک روز منتظر موندم تا سوال بالا جواب داده بشه و بعد این سوال رو مطرح کنم ولی هنوز به اون سوال جواب داده نشده)
    سیاهچاله هایی که در ابتدای عالم به وجود آمده اند ، جرم کمتری نسبت به آنچه از بقایای ستارگان به وجو می آیند دارند(احتمالا!)، شاید به این دلیل منطقی باشد که فکر کنیم این سیاهچاله از نوع سیاهچاله های اولیه است . البته مطمئن نیستم !!
    امضای ایشان
    مستقبل این مجلس جز قصه ماضی نیست
    تا صبحدم محشر دی خفته به فرداها

13. 7 کاربر مقابل از solh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #267
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    1667
    تشکر شده 84 بار در 15 ارسال

سلام
    -چندتا سوال داشتم در مورد سياهچاله ها...
    چه فرضيه اي در مورد بوجود اومدن ريز سياهچاله ها وجود داره?يعني از كجا اومدن واز چي ساخته شدن?همين طور سياهچاله هاي بزرگ وسط كهكشانها?و
    از مركز يك سياهچاله تا افق رويداد اون چه چيزي وجود داره?ايا فضا-زمان خاص خودشونو دارن?

ممنون

15. 5 کاربر مقابل از parvin عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #268
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    2400

نقل قول نوشته اصلی توسط parvin نمایش پست ها
    سلام
    -چندتا سوال داشتم در مورد سياهچاله ها...
    چه فرضيه اي در مورد بوجود اومدن ريز سياهچاله ها وجود داره?يعني از كجا اومدن واز چي ساخته شدن?همين طور سياهچاله هاي بزرگ وسط كهكشانها?و
    از مركز يك سياهچاله تا افق رويداد اون چه چيزي وجود داره?ايا فضا-زمان خاص خودشونو دارن?

ممنون
    سلام ..
    در مورد سوال آخر
    من دیشب داشتم مستندی رو نگاه می کردم شاید این جمله ای که می گم پاسخ دقیق سوال شما نباشه ولی جمله جالبیه در مورد افق رویداد سیاه چاله که دیشب شنیدم...
    افق رویداد سیاه چاله در واقع نقطه حد نهایی فهم بشر هستش.

17. 5 کاربر مقابل از مسعود فرح بخش عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #269
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    2400

در مورد سیاه چاله های ریز
    در واقع نظریه این سیاه چاله ها رو پروفسور هاوکینگ مطرح کرده
    هاوکینگ نشان داد که در آغاز انبساط عالم یعنی درست بعد مهبانگ فشار بسیار زیاد و چگالی بسیار زیاد ماده به قدری زیاد بوده که اجسام کوچک تر تونستند رمبش کنند و این ریز سیاه چاله ها رو تشکیل بدن.جرم این سیاه چاله ها حدود 10 به توان 15 گرم تخمین زده میشه و حجمشون هم چیزی در حدود یک پروتون هست.این سیاه چاله ها به خاطر اندازه بسیار کوچکشان تاثیر زیادی بر محیط اطراف خودشون ندارن و آشکار ساختن آنخا حتی از فاصله چند ده متری هم دشوار است.تخمین زده میشه که در حدود 10 به توان 23 تا از این سیاه چاله ها در کهکشان خودمون موجود باشن
    منبع:ساختار ستارگان و کهشکان ها ،پاول هاج

19. 8 کاربر مقابل از مسعود فرح بخش عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #270
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    1667
    تشکر شده 84 بار در 15 ارسال

پرسش و پاسخ اختر فیزیک         
    نقل قول نوشته اصلی توسط Ehsan نمایش پست ها
    همچنان درگیر ِ همکاریتونم......!
    دینامیک بودن:
    نسبیت ِ عام یک نظریه ی فوقالعاده زیباست! تو نسبیت عام این جوری میشه که خمیدگی ِ فضا-زمان مستقیما به وجود ِ انرژی(درستترش تکانه است) -ماده ربط داده می شه. یعنی به ازای توزیعی از تکانه-ماده در فضا، فضا-زمان شکل می گیریه و هندسه اش تغییر می کنه. یه مثال می تونه روشن کننده باشه: معادله ی نسبیت ِ عام انیشتین در حالت کلی حل نشده ولی می شه با یک سری از ساده سازی ها حلش کرد. یکی از این ساده سازی ها رو شوارتز شیلد انجام داد. شوارتزشیلد فرض کرد که یک کره ی یک نواخت ِ ناچرخان داریم. بعد یک فرض ِ دیگه هم انجام داد که خیلی مهمه: فرض کرد فضا-زمان به حالت پایدار رسیده و با زمان تغییر نمی کنه. بعد یکی از معروفترین حل ها رو انجام داد که به اسم خودش معروفه و در حالت حدی هم به معادلات ِ نیوتن منجر می شه. این که شوارتز شیلد فضا-زمان رو به تعادل رسیده فرض کرده یعنی این که فضا-زمان می تونه با زمان تغییر کنه. یک مثال دیگه بهتره:
    حل کِر: تو این حل یک فرض ِ بالا برداشته میشه: کره می چرخه! در این حالت می دونیم که با معادلات نیوتن فرقی ایجاد نمی شه ولی توجه کنید که چرخش باعث ِ یک توزیع انرژی میشه! این توزیع ِ انرژی نهایتا منجر به تغییر در شکل ِ فضا-زمان می شه و اون رو با خودش به چرخش در میاره.
    حالا برگردیم به حل ِ شوارتز شیلد: در این حل اگر فرض کنیم فضا-زمان به پایداری نرسیده باشه مجبوریم تغییرش رو با زمان حساب کنیم. یک حالتش این میشه که یک هو اون ماده ی کروی به وجود بیاد. در این صورت فضا-زمان شروع به تغییر می کنه و این تغییر کم کم در تمام جهات پخش می شه و بعد از مدت طولانی به پایداری میرسه.
    نکته اینه که تغییرات ِ فضا-زمان در معادله ی موجی با سرعت ِ نور صدق می کنه! یعنی امواج ِ گرانشی با سرعت ِ نور می تونند وجود داشته باشند.
    با سلام
    مطالب جالبي بود.با اجازه يه سوال ميپرسم
    چرخش فضا-زمان منظور همون خميدگيشه?يا فرق دارن?

21. 6 کاربر مقابل از parvin عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 27 از 74 نخستنخست ... 1723242526272829303137 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)