صفحه 25 از 75 نخستنخست ... 1521222324252627282935 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 241 تا 250 , از مجموع 741

موضوع: پرسش و پاسخ اختر فیزیک

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    5
    تشکر شده 2,230 بار در 263 ارسال

Question پرسش و پاسخ اختر فیزیک

دوستان عزیز

با سلام

لطفا پرسشهای راجع به کیهان شناسی و اختر فیزیک را در این تاپیک مطرح کنید

ممنون
    ویرایش توسط Ehsan : 01-17-2013 در ساعت 11:55 PM

2. Top | #241
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای فعالیت در فروم
    شماره عضویت
    1590
    تشکر شده 11,473 بار در 1,308 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط *artemis نمایش پست ها
    سلام بر همگی
    همین الان یه سوال برام پیش اومد اونم اینه که بر چه اساسی میتونن دما یا ویژگی های دیگه مربوط به ستاره ها، اجرامی اسمانی دوردست رو پیدا کنند یا تخمین بزنند
    در مورد دما باید که از روی دانستن فاصله و قدر ظاهریش و شعاع بدست آورد
    داریم:
    m-M=2.5xlog(B/b)
    از این b که شار ستاره است را بدست می آوردن
    سپس با فرمول زیر دما را بدست می آوردن
    b=(r/d)^2xT^4x6.67x10^-8
    همچنین می توان از فرمول زیر بدست آورد
    دما ضرب در طول موج با بیشترین شدت برابر است با 2898x10^-6

3. 4 کاربر مقابل از Astronomy عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #242
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    2400
    تشکر شده 6,172 بار در 666 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط astronomy نمایش پست ها
    این سوال از ریشه غلط است زیرا هیج موجی حتی امواج ایکس و گاما نیز نمی توانند از سیاهچاله بگریزند
    پس چه طور با استفاده از رادیو تلسکوپ ها منابع اشعه ایکس رو دریافت میکنن و حدس می زنن که مربوط به یک سیاه چاله باشه به طور مثال توی صورت فلکی دجاجه یک منبع اشعه ایکس هست که حدس زده میشه مربوط به یک سیاه چاله باشه.
    من فکر نکنم که اینطور باشه چون من چند جا اینو خوندم

5. 2 کاربر مقابل از مسعود فرح بخش عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #243
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای فعالیت در فروم
    شماره عضویت
    1590
    تشکر شده 11,473 بار در 1,308 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط masoud farahbakhsh نمایش پست ها
    پس چه طور با استفاده از رادیو تلسکوپ ها منابع اشعه ایکس رو دریافت میکنن و حدس می زنن که مربوط به یک سیاه چاله باشه به طور مثال توی صورت فلکی دجاجه یک منبع اشعه ایکس هست که حدس زده میشه مربوط به یک سیاه چاله باشه.
    من فکر نکنم که اینطور باشه چون من چند جا اینو خوندم
    دانشمندان با دیدن امواج بسیار پر انرژی می فهمند که احتمالا ستاره یا جرم عظیمی در حال بلعیده شدن توسط یک سیاهچاله هست که داره به خاطر کش اومدن و تغییرات زیاد و سقوط ، قبل از ورود کامل به سیاهچاله از خود اشعه های پر انرژی را ساطع می کند.
    ویرایش توسط *sh : 12-16-2011 در ساعت 09:02 PM دلیل: ادبی

7. 5 کاربر مقابل از Astronomy عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #244
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    2400

نقل قول نوشته اصلی توسط *artemis نمایش پست ها
    سلام بر همگی
    همین الان یه سوال برام پیش اومد اونم اینه که بر چه اساسی میتونن دما یا ویژگی های دیگه مربوط به ستاره ها، اجرامی اسمانی دوردست رو پیدا کنند یا تخمین بزنند
    همونطور که جناب astronomy فرمودن،یکی از راه های محاسبه دما،ابتدا ثبت بزرگترین طول موجی که از ستاره گسیل میشه و سپس با استفاده از رابطه زیر که به قانون وین مشهوره دما رو اندازه گیری می کنن
    پرسش و پاسخ اختر فیزیک-99999999999-jpg

9. 5 کاربر مقابل از مسعود فرح بخش عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #245
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    1512
    تشکر شده 53 بار در 14 ارسال

پس از کشف اشعه ی x در حالی که زیستشناسان آن را به طور مصنوعی تولید و مورد استفاده قرار می دادند منجمان نیز احتمال دادند که این اشعه در طبیعت نیز تولید می شود.بسیاری از موارد مورد بررسی قرار گرفتند ، ولی تنها موردی که دارای تابش پرتوی x بود ، خورشید بود که آن هم تابشی بسیار ضعیف داشت.سپس یک طیفنگار به فضا فرستاده شد تا ماه را مورد بررسی قرار دهد ولی ماه هم هیچ گونه پرتوی x از خود ساتع نمی کند.در سفر این طیف نگار به فضا یک اتفاق کاملا غیر منتظره افتاد. آن هم این بود که طیف نگار وجود یک منبع بسیار قدرتمند پرتوی x را از آن سوی کیهان گزارش می کرد.منجمان پی بردند که این جسم باید به طور حتم بسیار فشرده و سنگین باشد.جرم حدودی آن را در حدود نه برابر جرم خورشید برآورد کردند که از جرم یک ستاره ی نوترونی بسیار بیشتر است.در نتیجه پی بردند که گاز های موجود در قرص برافزایشی که دمای بسیار بالایی هم دارند و از ستاره های اطراف سیاه چاله جذب می شوند هنگامی که به افق رویداد سیاه چاله نزدیک می شود با نیروی گرانشی بسیار عظیم آن مواجه می شوند و این گرانش عظیم اتم های گاز را از هم می درد و تنها در کسری از ثانیه قبل از این که برای همیشه به درون افق رویداد برود به شدت از خود پرتوی x ساتع می کنند و این تشعشات در فضا پخش می شوند و بعد از مدتی به زمین می رسند و موضع سیاه چاله ها را برای دانشمندان مشخص می کنند.
    علاوه بر تشعشعات پرتوی x دانشمندان در برخی از سیاه چاله ها که چیزی نزدیک و یا خود ابر سیاهچاله هستند ، از خود پرتوی های اشعه ی گاما ساتع می کنند.که در باره ی چگونگی ساتع شدن این پرتو ها نظریه های متفاوتی وجود دارد که توجیحات متفاوتی دارند یه عنوان مثال یک توجیه آن این است که این پرتو ها در اثر پدیده ی ستاره لرزه در ستاره ه ی نوترونی ایجاد می شوند.دیگر توجیه این است که در منظومه های دو تایی که از یک ستاره ی معمولی و یک سیاه چاله تشکیل شده است ، سیاه چاله سرانجام تمام مواد ستاره ی همدم را می بلعد و آنچه از ستاره باقی می ماند یک قرص مانند قرص برافزایشی است.بعد از چند ثانیه سیاه چاله باقی مانده ی ستاره را می بلعد ، در فرآبندی که درخشش مهیبی از پرتو های گاما را در بردارد.در سناریوی دیگر این اتفاق زمانی اتفاق می افتد که یک سیاه چاله با ستاره ی نوترونی و یا سیاه چاله ی دیگر برخورد می کند در اثر این برخورد ، دوجسم به یک جسم تبدیل می شوند واین تبدیل با آزاد شدن بسیار زیاد انرژی همراه است.در مدلی دیگر این عمل زمانی روی می دهد که مردم در روی زمین شاهد تولد یک سیاهچاله در زاویه ای مناسب باشند.در این مدل رمبش یک ستاره بزرگ به یک سیاهچاله که با یک انفجار ابر نواختری عظیم همراه است. این انفجار با آزاد شدن میزان زیادی پرتوی گاما از قطب های جرم در حال رمبش ، همراه است.
    دَستِمان درد گرفت!
    ویرایش توسط sina asadi : 12-17-2011 در ساعت 07:58 PM
    امضای ایشان
    نمرده ام ، نمی میرم و نخواهم مرد ، اما فرصت تا همین فرداست! -سینا اسدی

11. 3 کاربر مقابل از sina asadi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #246
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    2400

یک سوال دیگه،
    جایی خونده بودم که اگه جرم ستاره ای بیشتر از 2ر1 برابر جرم خورشید باشه(همون حد چاندراشكار) ستاره بعد از مرگ تبدیل به ستاره نوترونی میشه و همینطور حد ستاره نوترونی که 2ر3 برابر جرم خورشید هستش
    ولی امروز مستندی دیدم که حد 2ر1 رو می گفت 9 برابر واسه تبدیل ستاره به ستاره نوترونی
    حالا این حد ها چقدرن؟

سوال بعدی؟
    جرا سرعت چرخش ماه به دور زمین با سرعت چرخش به دور خودش برابره؟

13. 2 کاربر مقابل از مسعود فرح بخش عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #247
    کاربر ممتاز
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    737
    تشکر شده 3,855 بار در 697 ارسال

یک سوال دیگه،
    جایی خونده بودم که اگه جرم ستاره ای بیشتر از 2ر1 برابر جرم خورشید باشه(همون حد چاندراسكار) ستاره بعد از مرگ تبدیل به ستاره نوترونی میشه و همینطور حد ستاره نوترونی که 2ر3 برابر جرم خورشید هستش
    ولی امروز مستندی دیدم که حد 2ر1 رو می گفت 9 برابر واسه تبدیل ستاره به ستاره نوترونی
    حالا این حد ها چقدرن؟

سوال بعدی؟
    در مورد اول جرم ستاره ی اولیه برای تبدیل شدن به کوتوله سفید ، 4 تا 5 برابر جرم خورشید هست . و در واقع حد چاندراسکار ، میگه که بیشترین جرمی که کوتوله سفید میتونه داشته باشه چقدره (چون همونطور که میدونید توی کوتوله سفید حجم و جرم رابطه عکس دارند و بنابراین برای پایداری یه کوتوله سفید جرمش نباید از یه مقدار بیشتر بشه که بهش حد چاندراسکار میگن ) توجه کنید که قبل از تبدیل ستاره با جرم اولیه به کوتوله سفید مقداری جرمش رو هم از دست میده . و یه ستاره مثلا با جرم 3 جرم خورشید (که بیشتر از حد چاندارسکار است ) در نهایت که کوتوله سفید بشه ممکنه جرمش کمتر از حد بشه .
    ..........
    در مورد سوال دوم ، این اثر به خاطر نیروی جزر و مدیه که باعث اصطکاک میشه و نتیجش دور شدن قمر از سیاره مادر هست ، و همزمان با این دور شدن تمایل به همزمانی دوره ها ایجاد میشه و به همین خاطر در مجموعه های قدیمی این چنین اثری معمولا مشاهده میشه . و تمامی مجموعه های دوست دارند به این مرحله برسند . چون در این صورت پایداری بیشتری وجود داره (به خاطر کمتر اثر کردن نیروی جزر و مدی ) . این جمله آخر رو کاملا از خودم گفتم و هیچ منبعی نداره !! . دوستانه اگر اشکالی در چیزایی که گفتم هست بگین ممنون میشم !!
    امضای ایشان
    مستقبل این مجلس جز قصه ماضی نیست
    تا صبحدم محشر دی خفته به فرداها

15. 4 کاربر مقابل از solh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #248
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    2400

نقل قول نوشته اصلی توسط solh نمایش پست ها
    در مورد اول جرم ستاره ی اولیه برای تبدیل شدن به کوتوله سفید ، 4 تا 5 برابر جرم خورشید هست . و در واقع حد چاندراسکار ، میگه که بیشترین جرمی که کوتوله سفید میتونه داشته باشه چقدره (چون همونطور که میدونید توی کوتوله سفید حجم و جرم رابطه عکس دارند و بنابراین برای پایداری یه کوتوله سفید جرمش نباید از یه مقدار بیشتر بشه که بهش حد چاندراسکار میگن ) توجه کنید که قبل از تبدیل ستاره با جرم اولیه به کوتوله سفید مقداری جرمش رو هم از دست میده . و یه ستاره مثلا با جرم 3 جرم خورشید (که بیشتر از حد چاندارسکار است ) در نهایت که کوتوله سفید بشه ممکنه جرمش کمتر از حد بشه .
    ..........
    در مورد این توضیح فرمایش شما منطقی به نظر میرسه که حد بعد از فروپاشی ستاره تعریف میشه نه قبلش ولی عینا جمله کتاب رو نقل میکنم:
    ستاره ای که به پایان عمر گرما خسته ای خود نزدیک می شود،اگر جرمش(یعنی جرم ستاره)بیش از 2ر1 برابر جرم خورشید باشد نمی تواند به کوتوله سفید تحول یابد.(منبع:نجوم به زبان ساده)
    اینجا داره قبل از فروپاشی ستاره و مرگ اون صحبت میکنه

17. 5 کاربر مقابل از مسعود فرح بخش عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #249
    کاربر ممتاز
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    737
    تشکر شده 3,855 بار در 697 ارسال

در مورد این توضیح فرمایش شما منطقی به نظر میرسه که حد بعد از فروپاشی ستاره تعریف میشه نه قبلش ولی عینا جمله کتاب رو نقل میکنم:
    ستاره ای که به پایان عمر گرما خسته ای خود نزدیک می شود،اگر جرمش(یعنی جرم ستاره)بیش از 2ر1 برابر جرم خورشید باشد نمی تواند به کوتوله سفید تحول یابد.(منبع:نجوم به زبان ساده)
    اینجا داره قبل از فروپاشی ستاره و مرگ اون صحبت میکنه
    خوب من هم همین رو میگم ، شما به این جمله توجه کن : پایان عمر گرمایی . حالا پایان عمر گرمایی جرمش میتونه از جرم داخل رشته اصلی کمتر باشه (و این طور هم هست ) خوب آخرش هم همون چیزی رو گفته که من گفتم ، با این تفاوت نگارشی، که من گفتم کوتوله سفید پایدار نیست و اینجا گفته تشکیل نمیشن (منظورم همون بود !!! اگه بد گفتم ببخشید ).پایان عمر گرمایی ، در نتیجه مراحلیه که جرم از دست میره .
    امضای ایشان
    مستقبل این مجلس جز قصه ماضی نیست
    تا صبحدم محشر دی خفته به فرداها

19. 5 کاربر مقابل از solh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #250
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

پرسش و پاسخ اختر فیزیک         
    یک سوال دیگه،
    جایی خونده بودم که اگه جرم ستاره ای بیشتر از 2ر1 برابر جرم خورشید باشه(همون حد چاندراشكار) ستاره بعد از مرگ تبدیل به ستاره نوترونی میشه و همینطور حد ستاره نوترونی که 2ر3 برابر جرم خورشید هستش
    حالا این حد ها چقدرن؟

سوال بعدی؟
    در مورد سوال اولتون

حد چاندراسکار برای کوتوله های سفید، 1.4 برابر خورشید و برای ستاره های نوترونی حدود 3.2 برابر خورشید است. دقت کنید که این حد، برای اون جرم باقی مونده از ستاره است که میخواد با انقباض گرانشی، تبدیل به کوتوله یا ستاره نوترونی باشه.

اما اون حد دیگه ای که شما شنیدید، مربوط به جرم ستاره قبل از مرگه. چون در مرگ، ستاره مقداری از موادش را به بیرون پرتاب میکنه.

مثلا ستاره ای با 3 برابر جرم خورشید، ممکنه دو سوم جرمش را به خارج پرتاب کنه و 1 جرم خورشید باقی بمونه که تبدیل به کوتوله سفید میشه.

اما اگر جرم ستاره 8 برابر خورشید باشه، جرمی که باقی میمونه، مثلا 2 برابر خورشیده و حاصلش یک ستاره نوترونی.

21. 8 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 25 از 75 نخستنخست ... 1521222324252627282935 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 2 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 2 مهمان ها)