صفحه 6 از 9 نخستنخست ... 23456789 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 51 تا 60 , از مجموع 88

موضوع: پديده‌های رصدی ماه و ساير قمرهای منظومه شمسي

1. Top | #1
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98
    تشکر شده 21,151 بار در 1,931 ارسال

smile پديده‌های رصدی ماه و ساير قمرهای منظومه شمسي

تقریبا" در تمامی مجلات نجومی خارجی و ایرانی,قسمتها و صفحاتی وجود دارند که پای ثابت مطالب یک مجله در هر ماه میباشند.

از بارزترین این صفحات و مطالب میتونیم به نقشه آسمان هر ماه- اهله های ماه-موقعیت سیارات-پدیده های مربوط به قمرهای گالیله ای مشتری و همینطور قمرهای زحل و ...

از آن جمله هستند.

در فروم آوااستار بعضی از تاپیکهاي تالار رصدی به بعضی از این مقولات پرداخته شده است.لیکن ذکر و بررسی پدیده های مربوط به قمرهای مشتری و زحل خالی بود....

این اقمار از جمله هدفهای جذاب و تقریبا همیشگی نجوم رصدی هستند.

پدیده هائی همچون گذر قمرها از مقابل سیارات- اختفا قمرها و گذر سایه قمرها از جمله پدیده های مهم در اهداف رصدی هستند.

در این تایپیک به ذکر پدیده های مرتبط به رصد تمامی قمرهای منظومه شمسی خواهیم پرداخت.

اهله های قمر زمین نیز در همین تایپیک پیگیری خواهد شد.
    ویرایش توسط Mostafa : 11-08-2012 در ساعت 09:55 AM
    امضای ایشان

وقتی آرامش را در خود نیابید, جستجوی آن در جای دیگر, کار بیهوده ای است.

2. Top | #51
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

گذر سایه کالیستو گذر فوق العاده زیبایی بود. همونطور که حدس زده بودم سایه مرئی کالیستو بزرگتر از تمام سایه تئوری اون بود. دقیقاً از پارسال حضور ذهن ندارم که سایه آیو از کالیستو کوچکتر بود یا بزرگتر ولی فکر کنم به مقدار کمی بزرگتر از سایه آیو باشه. نیم سایه و تمام سایه رو نمیشد تشخیص داد و در کل یه قرص سیاه با لبه تیز دیده میشد. بهرحال تمام سایه کالیستو انقدر بزرگ نیست و بنظرم اثر پراش باید اونو بزرگتر کرده باشه. با بزرگنمایی 60 برابر بشکل نقطه‌ای کوچک روی قرص کوچک مشتری دیده میشد. در بزرگنمایی 100 برابر زیبایی اون چشم نواز بود و براحتی دیده میشد. در 300 برابر قرص سایه بخوبی دیده میشد و زیبایی خاصی داشت؛ و در 600 برابر که دیگه زیبایی وصف ناپذیری داشت و واقعاً مجذوب کننده بود. با موبایلم چندتا تیکه فیلم ازش گرفتم که اگه نتایج کار خوب در اومد عکس نهایی رو براتون میذارم.

و اما امشب...

امشب هم برای کسایی که عاشق مشتری و اقمار گالیله‌ای اونن یه شب رویاییه. گذر همزمان سایه اقمار آیو و اروپا بهمراه گذر خود این اقمار در بهترین شرایط رصدی. این گذر دوتایی در 44 دقیقه بامداد با برخورد لبه سایه آیو با قرص مشتری آغاز میشه. در ساعت 1:20 بامداد سایه اروپا با قرص مشتری برخورد خواهد داشت. دقایقی قبل از 2 بامداد آیو آرام آرام وارد قرص مشتری میشه. اندکی قبل از ساعت 3 بامداد سایه آیو از روی قرص مشتری خارج میشه و این در حالیکه آیو در کورسی بهمراه سایه اروپا تقریباً به مرکز مشتری رسیده. اگر اشتباه نکنم لکه سرخ مشتری در این لحظه باید در آستانه طلوع از لبه شرقی مشتری باشه که البته دیدنش در این وضعیت مشکله. در ساعت 3:53 دقیقه بامداد گوله برفی مشتری (اروپا - بنظر من روی قرص مشتری یادآور یه گوله برفیه) با قرص مشتری برخورد میکنه و وارد اون میشه. اروپا در این لحظه بایستی دقیقاً پشت لکه سرخ قرار بگیره و بهمراه اون روی قرص مشتری حرکت کنه. البته اگه خوش شانس باشیم و حساب کتاب من یکم پس و پیش در بیاد شاید هم بیافته روی لکه سرخ. این اولین باریه که سعی میکنم مکان لکه سرخ مشتری رو پیش بینی کنم و بنابراین هیچ تضمینی نمیدم که لکه سرخ مشتری دقیقاً در مکان‌هایی باشه که گفتم. اگه اشتباه از آب دراومد به بزرگی خودتون ببخشید.

ساعت 4 بامداد سایه اروپا و حدود یک ربع بعد آیو از روی قرص مشتری خارج خواهند شد.

تصاویر مربوط به موقعیت شبیه‌سازی شده اقمار مشتری در ساعت 2:22 بامداد می‌باشند. (در نمای قطبی دایره زرد زیر تصویر جهت خورشید و خط سمت راست آن جهت زمین را نشان می‌دهند)
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

3. 10 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #52
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153

گذر سایه گانیمد

امیدوارم گذرهای زیبایی که تو پست‌های قبلی بهشون اشاره شد رو از دست نداده باشین. مخصوصاً گذر سایه و زیباتر از اون خود گانیمد که فردای گذر دوتایی اروپا و آیو رخ داد که بدلیل قطع شدن سرور آوا متأسفانه نشد که بگم. جدای از گذر سایه گانیمد گذر خود گانیمد بسیار بسیار جذاب و دلنواز بود و با وجود اینکه بشدت وسط رصد خوابم گرفته بود (بدلیل سه شب بیداری بخاطر این رخدادهای زیبای پشت سر هم) اما باز هم بسیار لذت بردم. گانیمد دقیقاً همونطور که در عکس‌های فضاپیماها دیده میشه احساس میشد. نه اینکه چیزی روش دیده بشه. خیلی خیلی کوچیک بود اما رنگ خاکستری قرص کوچک و زیبای اون تمام مدت - حتی در مرکز قرص مشتری - روی مشتری بخوبی دیده میشد. که با وجود داشتن لقب بزرگترین قمر منظومه شمسی (بزرگتر از عُطارد!) بازهم در مقابل غول منظومه شمسی همچون کوتوله‌ای خاکستری رنگ دیده میشد.

و اما امشب بازهم گذر سایه گانیمد رو داریم. گذر دیرتر از اونی شروع میشه که پس از اون بشه گذر خود گانیمد رو هم دید اما در عوض اینبار گذر سایه رو میشه در ارتفاع و شرایط دید بهتری مشاهده کرد. سایه گانیمد اونطور که در رصد قبلیم دیدمش تقریباً هم اندازه سایه کالیستو بود؛ البته بنظر کمی بزرگتر. بنابراین مطمئناً ما بجز تمام سایه نیم سایه رو هم میبینیم وگرنه تمام سایه کالیستو خیلی کوچکتر هست و نباید به این بزرگی دیده بشه. اگه تابحال گذر سایه اقمار مشتری رو بخاطر ابزار ضعیف ندیدید پیشنهاد میکنم حتماً گذر امشب رو از دست ندید. با بزرگنمایی 60 برابر هم براحتی دیده میشه و در 100 برابر که دیگه بدون شک باید بتونید تشخیصش بدید.

گذر حوالی ساعت 1:50 دقیقه بامداد و در ارتفاع مناسب 53 درجه شروع میشه و در ساعت تقریباً 3:45 بامداد به اوج خودش میرسه. گذر این سایه بزرگ تا دقایقی پس از 5 بامداد ادامه خواهد داشت.

ضمناً امشب مشتری در حالی طلوع میکنه که سایه آیو و همچنین لکه سرخ زیبا رو روی قرص خودش داره که بترتیب لکه سرخ در جلو، سایه در وسط و سپس آیو در پشت سر از روی قرص معلوم مشتری عبور میکنن. حوالی ساعت 22:30 اروپا وارد سایه مشتری میشه و تا ساعت 3:28 بامداد که دوباره از پشت قرص مشتری سر بیرون میاره از نظر مخفی میمونه. گذر سایه آیو ساعت 23:21 به پایان میرسه و پس از اون خود آیو که تا 30 دقیقه نیمه شب روی قرص مشتری خواهد بود. البته حتماً در این نیم ساعت آخر اونو خوب زیر نظر بگیرید مخصوصاً هنگام خروج از لبه مشتری که مطمئناً اونو خیلی متفاوت و زیبا خواهید دید.

نمای زمینی و قطبی منظومه مشتری برای ساعت 3:45 بامداد.
    در نمای قطبی دایره زرد زیر تصویر جهت خورشید و خط سمت راست آن جهت دید ناظر از زمین را نشان میدهند.
    امضای ایشان
    Benjamin Franklin

5. 7 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #53
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153

واقعاً سیاه بود!!! خیلی بیشتر از اون چیزی که فکر میکردم! اینهو زغال! کالیستو رو میگم!

امروز صبح کالیستو دومین قمر بزرگ مشتری رو در حال گذر از روی قرص مشتری رصد کردم. واقعاً سیاه بود. اصلاً فکرشو نمیکردم. برخلاف آیو و اروپا که روی قرص مشتری و مخصوصاً در وسط قرص محو میشن، کالیستو و گانیمد بخوبی روی قرص مشتری قابل تشخیصن. گانیمد بصورت قرص کوچک خاکستری زیبایی دیده میشه اما این کالیستو اونقدر سیاهه که اگه امروز صبح بی هوا میدیدینش حتماً فکر میکردید سایه گانیمد که اون نزدیکی بود روی مشتری افتاده و بعدش هم مطمئناً با ورود دومین سایه سردرگم میشدید که چی به چیه! البته من از قبل اطلاع داشتم که گذر کالیستو در راهه (چقدر نامردم که نگفتم مگه نه! شرمنده یادم رفت!) و همینطور مطالبی در مورد سیاه بودن چهره کالیستو هنگام گذرش از روی مشتری خونده بودم. بنابراین میدونستم که دارم به چی نگاه میکنم. چهره کالیستو اونقدر سیاه بود که با ورود سایه گانیمد اصلاً نمیشد بین اون و سایه گانیمد فرقی گذاشت جز اینکه کالیستو بنظر یه کوچولو بزرگتر احساس میشد. البته شاید چون سایه گانیمد روی لبه قرص مشتری بود و مایل دیده میشد کوچکتر بنظر میرسید.

با همه این‌ها در تعجبم که چطور چنین جرم سیاه رنگی روی زمینه آسمون مثل یه ستاره میدرخشه و اینکه سیستم بینایی ما چقدر جالبه و یک جرم یکسان رو در پس زمینه‌های مختلف به چه شکل‌هایی میبینه. در زمینه آسمون مثل ستاره میدرخشه اما در مقایسه با ابرهای مشتری همچون یه گوله زغاله! فکر کنم لکه‌های خورشید هم همچین حالتی داشته باشن.
    ویرایش توسط mohsen4465 : 11-15-2013 در ساعت 05:29 PM
    امضای ایشان
    Benjamin Franklin

7. 11 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #54
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153

گذر اروپا - امشب

امشب می‌تونید شاهد گذر سایه و سپس خود اروپا از روی سطح مشتری باشید. اروپا یکی از اقماریه که گذر اون از روی مشتری خیلی زیباست و همانند یک گوله برفی سفید رنگ دیده میشه و از این لحاظ کاملاً برعکس خواهر بزرگتر خودش کالیستو هست که از زغال هم سیاه‌تره! البته به احتمال زیاد در میانه قرص مشتری طبق معمول بایستی محو بشه. از اونجایی که اروپا کوچکترین قمر گالیله‌ایه و کوچکترین سایه رو داره بنابراین بهترین زمان برای رصد گذرهای اون حوالی حضیض زمینی مشتریه. بنابراین از اونجایی که کمتر از دو هفته تا حضیض مشتری باقی مونده، گذر امشب خیلی برای رصد مناسبه و این قمر رو می‌تونید کمی درشت‌تر از قبل ببیند.

ضمناً لکه‌ی سرخ پر اُبُهت مشتری رو می‌تونید بین ساعات 20 تا 22 در وضعیت مناسبی رصد کنید (ساعت 21 دقیقاً در مرکز مشتری).

نمای زمینی برای ساعت 22/31

نمای قطبی برای ساعت 22/31
    در قاب پایین دایره زرد جهت خورشید و خط ممتد کنار آن جهت زمین را نشان می‌دهند.
    امضای ایشان
    Benjamin Franklin

9. 10 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #55
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153

Talking قمری که به سایه‌ش میگه زکی!!!

سلام
    میدونم که همگی بدجوری درگیر درس خوندن هستید و میدونم که بخاطر این تعطیلات امتحان اکثر ماها افتاده روز شنبه (از جمله خود من) اما چه کنیم که بعضی مواقع شب امتحان و شب رصدی با هم قاطی پاتی میشن و باید یه جوری باها هردوشون کنار اومد.

امشب هم یک رویداد جذاب نجومی منتظر ماست که نمیگم کمیابه اما تکرارش نسبتاً دیر به دیر پیش میاد. بویژه اینکه اینبار ساعاتی قبل از حضیض زمینی مشتری روی میده. با وجود اینکه هنوز سه روز دیگه تا مقابله سیاره مشتری باقی مونده، اما تا حضیض زمینی این سیاره زمان زیادی باقی نمونده. حضیض زمینی مشتری فردا صبح رأس ساعت 9:12 صبح به وقت ایران روی میده. اما تقریباً 9 ساعت قبل از این حضیض و در ساعت 30 دقیقه بامداد می‌تونیم شاهد ورود سایه کالیستو بر روی قرص مشتری باشیم. نیم ساعت بعد، یعنی ساعت 1 بامداد خود کالیستو هم وارد قرص مشتری میشه و طولی نمیکشه که خود کالیستو هم تبدیل به قرصی سیاه رنگ به تاریکی سایه خودش میشه.

در تجربه قبلیم در رصد سایه گانیمد و خود کالیستو نتونسته بودم بین این دو هیچ تفاوتی رو حس کنم. درست مثل این بود که دوتا سایه در کنار هم روی قرص مشتری قرار گرفتن. گذر امشب هم تکرار دیگه‌ای برای اون تجربه ‌هست بویژه اینکه اینبار این سایه خود کالیستو هست که در کنار اون روی قرص مشتری دیده میشه و این فرصتیه که کمتر پیش میاد. حضیض مشتری + ساعت بسیار مناسب گذر + کالیستویی که هر بار گردش اون بدور مشتری 17 روز طول میکشه ترکیب آنچنان زیبایی رو خلق کردن که شاید جز خراب کردن امتحان پایان ترم شما هدف دیگه‌ای نداشته باشن اما باز هم ستودنیه.

دوستانی که ابزار ضعیفتری در اختیار دارن: امشب بهترین شب برای شماست چون یک قمر بزرگ در بزرگترین اندازه ظاهری خودش در کنار یه سایه بزرگ روی قرص مشتری براحتی قابل رصده.

تصاویر، شبیه سازی گذر کالیستو و سایه آن را رأس ساعت 2:30 بامداد روز 4 ژانویه 2014 نشان می‌دهند.

کالیستو از نگاه وویجر I
    5 مارس 1979
    ویرایش توسط mohsen4465 : 01-03-2014 در ساعت 01:27 PM دلیل: افزودن تصویر کالیستو
    امضای ایشان
    Benjamin Franklin

11. 6 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #56
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153

نمیدونم گذر استثنائی کالیستو رو دیدید یا نه ولی من متأسفانه به هوای ابری برخوردم. اون شب تلسکوپ رو داخل حیاط آماده کردم و خودم بالا منتظر موندم تا شاید ابرها حداقل برای دقایقی برن کنار. اما متأسفانه ساعاتی بعد صدای بارون شدید منو شکه کرد. بهرحال با هر بدبختی بود تلسکوپ رو بالا آوردم و تا حدود یک ساعتی مشغول خشک کردنش شدم (و همچنین خشک کردن خودم). امیدوارم تو موتور و کنترل دستیش آب نرفته باشه.

بهرحال همچنان اینجا هوا ابریه و متأسفانه گذر زیبای امشب رو هم از دست دادم. امشب آیو، تنها قمر آتش‌فشانی منظومه شمسی، در حالی از روی قرص مشتری عبور میکنه که نیمی از سایه خودش رو پوشونده. بنابراین برخلاف مواقع دیگه، امشب میتونید آیو رو تمام مدت روی قرص مشتری دنبال کنید (حتی وسط قرص مشتری). البته تجربه رصدی قبلیم از چنین گذری (پارسال) بهم میگه که رصد سایش باید سخت باشه و به ابزار قوی احتیاج داره چون فقط هلال نازکی از این سایه رو میشه تشخیص داد. سال قبل هلال نازک مشابهی رو فقط تو بزرگنمایی 600 برابر میتونستم براحتی تشخیص بدم. البته دقیقاً یادم نیست که خود آیو هم تو زوم پایین دیده میشد یا نه. ولی از اون گذر سال قبل یه پست تو همین تاپیک گذاشته بودم که اگه بگردید باید بتونید پیداش کنید. بهرحال ابزار قوی‌ای میخواد؛ اگه ابزار مناسب رو دارید از دستش ندید، واقعاً زیباست. این گذر ساعت 1:07 بامداد شروع میشه.

ضمناً لکه سرخ مشتری هم همین الان قابل رصده. ساعت 20:53 به مرکز قرص مشتری میرسه و تا ساعت 22:30 میشه اونو دید و لذت برد.

امضای ایشان
    Benjamin Franklin

13. 7 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #57
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153

Mini Moon و گذر Io

امشب قمر زمین در اوج مداری خودش رُخ روشن خودش رو بسوی زمین قرار میده. بله امشب می‌تونیم شاهد یکی از کوچکترین قرص ‌های ماه بدر باشیم؛ Mini Moon !

ماه کامل امشب 14 درصد کوچکتر و 30 درصد کم نورتر از حالت عادی خودش خواهد بود. این ماه کوچکترین ماه کامل 2014 هست پس امیدوارم مثل من به هوای ابری برخورد نکنید.

ماه، بامداد فردا صبح رأس ساعت 5:23 دقیقه به اوج مداری خودش میرسه و سه ساعت بعد در ساعت 8:24 با قرص کامل میدرخشه. ضمناً میل نسبتاً زیاد ماه در کنار ارتفاع نسبتاً زیاد دایرة البروج باعث شده که این Mini Moon در نیمه شب ارتفاع زیادی از افق بگیره (70 درجه).

کمتر از 10 درجه اونطرفتر سیاره مشتری با نور خیره کننده‌ای میدرخشه و اگه با تلسکوپ بسراغش برید می‌تونید شاهد گذر زیبای قمر گوگردی مشتری، Io باشید. Io رأس ساعت 21:17 به قرص مشتری میرسه و این درحالیه که لکه سرخ رنگ مشتری در همین لحظه در زیر پای Io دیده میشه. این گذر زیبا با ورود سایه Io بسیار چشم نوازتر خواهد شد.
    امضای ایشان
    Benjamin Franklin

15. 8 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #58
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    4264
    تشکر شده 692 بار در 88 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط mohsen4465 نمایش پست ها
    امشب آیو، تنها قمر آتش‌فشانی منظومه شمسی، در حالی از روی قرص مشتری عبور میکنه که نیمی از سایه خودش رو پوشونده. بنابراین برخلاف مواقع دیگه، امشب میتونید آیو رو تمام مدت روی قرص مشتری دنبال کنید (حتی وسط قرص مشتری)
    سلام
    من دیشب داشتم وبکمم رو برای عکاسی از مشتری تنظیم می کردم که همچین چیزی گرفتم :

این نور لبه ی مشتری به نظرتون نویز هست یا قمر یا کلا یه چیز دیگس ؟
    امضای ایشان
    در نظر بازی ما بیخبران حیرانند / من چنینم که نمودم دگر ایشان دانند
    عاقلان نقطه ی پرگار وجودند ولی / عشق داند که در این دایره سرگردانند
    عهد ما با لب شیرین دهنان بست خدا / ما همه بنده و این قوم خداوندانند
    مفلسانیم و هوای می و مستی داریم / آه اگر خرقه ی پشمین به گرو نستانند

17. 5 کاربر مقابل از محمد سروش عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #59
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153

نقل قول نوشته اصلی توسط محمد سروش نمایش پست ها
    سلام
    من دیشب داشتم وبکمم رو برای عکاسی از مشتری تنظیم می کردم که همچین چیزی گرفتم :

این نور لبه ی مشتری به نظرتون نویز هست یا قمر یا کلا یه چیز دیگس ؟
    اون نور قمر Io هست و این عکس رو هم بایستی حدود ساعت 21:15 گرفته باشید. در ادامه بترتیب اروپا، گانیمد و کالیستو قرار دارن.
    امضای ایشان
    Benjamin Franklin

19. 6 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #60
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    4264
    تشکر شده 692 بار در 88 ارسال

پديده‌های رصدی ماه و ساير قمرهای منظومه شمسي         
    نقل قول نوشته اصلی توسط mohsen4465 نمایش پست ها
    اون نور قمر Io هست و این عکس رو هم بایستی حدود ساعت 21:15 گرفته باشید. در ادامه بترتیب اروپا، گانیمد و کالیستو قرار دارن.
    مشکوک شده بودم بهش !
    بله دیشب از 9 تا 9:30 عکاسی کردم و این عکس رو هم اواسط کار گرفتم

ممنون بابت راهنمایی
    امضای ایشان
    در نظر بازی ما بیخبران حیرانند / من چنینم که نمودم دگر ایشان دانند
    عاقلان نقطه ی پرگار وجودند ولی / عشق داند که در این دایره سرگردانند
    عهد ما با لب شیرین دهنان بست خدا / ما همه بنده و این قوم خداوندانند
    مفلسانیم و هوای می و مستی داریم / آه اگر خرقه ی پشمین به گرو نستانند

21. 4 کاربر مقابل از محمد سروش عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 6 از 9 نخستنخست ... 23456789 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)