صفحه 3 از 9 نخستنخست 1234567 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 30 , از مجموع 88

موضوع: پديده‌های رصدی ماه و ساير قمرهای منظومه شمسي

1. Top | #1
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98
    تشکر شده 21,151 بار در 1,931 ارسال

smile پديده‌های رصدی ماه و ساير قمرهای منظومه شمسي

تقریبا" در تمامی مجلات نجومی خارجی و ایرانی,قسمتها و صفحاتی وجود دارند که پای ثابت مطالب یک مجله در هر ماه میباشند.

از بارزترین این صفحات و مطالب میتونیم به نقشه آسمان هر ماه- اهله های ماه-موقعیت سیارات-پدیده های مربوط به قمرهای گالیله ای مشتری و همینطور قمرهای زحل و ...

از آن جمله هستند.

در فروم آوااستار بعضی از تاپیکهاي تالار رصدی به بعضی از این مقولات پرداخته شده است.لیکن ذکر و بررسی پدیده های مربوط به قمرهای مشتری و زحل خالی بود....

این اقمار از جمله هدفهای جذاب و تقریبا همیشگی نجوم رصدی هستند.

پدیده هائی همچون گذر قمرها از مقابل سیارات- اختفا قمرها و گذر سایه قمرها از جمله پدیده های مهم در اهداف رصدی هستند.

در این تایپیک به ذکر پدیده های مرتبط به رصد تمامی قمرهای منظومه شمسی خواهیم پرداخت.

اهله های قمر زمین نیز در همین تایپیک پیگیری خواهد شد.
    ویرایش توسط Mostafa : 11-08-2012 در ساعت 09:55 AM
    امضای ایشان

وقتی آرامش را در خود نیابید, جستجوی آن در جای دیگر, کار بیهوده ای است.

2. Top | #21
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

و اما عروس منظومه شمسی، زحل...

از بین اقمار سیاره زیبای زحل، 7 قمر میتونن خورشید رو بطور کامل بپوشونن و یا به عبارتی خورشید رو اختفاء کنن و یا باز هم بعبارت دیگه ای تمام سایه خودشون رو روی زحل بندازن. این قمار عبارتند از: جانوس، میماس، انسلادوس، تتیس، دایونی، ریئا و تیتان. اونطور که من حساب کردم برای دیدن سایه این اقمار بر روی زحل در بهترین وضعیت (مقابله) به حداقل بزرگنمایی هایی برابر با 2145 برابر برای جانوس، 970 برابر برای میماس، 750 برابر برای انسلادوس، 355 برابر برای تتیس، 335 برابر برای دایونی، 250 برابر برای ریئا و 72 برابر برای تیتان لازمه تا سایه اونها رو در آستانه تشخیص قرار بده.خب با این اعداد و ارقام با یه تلسکوپ آماتوری خوب میشه سایه 4تا از قمرهای زحل رو با چشم دید که در این بین سایه تیتان حتی با تلسکوپ های کوچک هم بایستی دیده بشه.

برخلاف مشتری که سایه اقمار اون همیشه قابل رصده، زحل بخاطر انحراف محور نسبتاً زیاد خودش (26.7 درجه) در بیشتر اوقات گذر سایه، اختفاء قمر و گرفت قمر نداره. توسط استاری نایت براتون یه تصویر متحرک از رقص صفحه گردش اقمار زحل تهیه کردم. این نسخه با سرعت فریم پایینه. برای تماشای اون تو سرعت فریم بالا اینجا کلیک کنین. تاریخ ها مربوط به تاریخ های مقابله زحل میشن.

(گفتم شاید نسخه سریع مشتری هم بدردتون بخوره اونم آپلود کردم. از اینجا ببینین.)

مقابله زحل هر 378.09 روز زمینی رخ میده (تقریباً هر یکسال و دو هفته یکبار). یکدور گردش زحل بدور خورشید که تو تصویر متحرک بالا شبیه سازی شده، 29.4571 سال زمینی طول میکشه. بهرحال برای دیدن این سایه ها حداقل تا سال 2023 باید انتظار کشید.

گذر سایه و خود تیتان در 24 فوریه 2009.
    ثبت توسط وبکم (500 فریم) از پشت تلسکوپ آماتوری غول پیکر 24 اینچی دانشگاه اسکای سنتر آریزونا.
    Image by Sid Leach, Adam Block, and Francisco Arabia

گذر سایه تیتان در 2009 توسط تلسکوپ آماتوری.
    Stuart Parker

گذر تیتان و میماس در 2009 از نگاه تلسکوپ فضایی هابل.
    انسلادوس و دایونی در سمت چپ دیده میشن.
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

3. 16 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #22
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153

امشب ساعت 23:25 سایه آیو که باز هم بهش نزدیکتر شده میافته رو مشتری. خود آیو حدود ساعت 11:35 دقیقه اولین تماس خودش رو با قرص مشتری انجام میده و کمی بعد وارد قرص مشتری میشه. سایه آیو حدود ساعت 1:38 بامداد از روی قرص مشتری خارج میشه و خود آیو هم حدود 10 دقیقه بعد گذرشو تکمیل میکنه. این گذر سایه در مجموع 2 ساعت و 13 دقیقه طول میکشه.

بیاین یه حساب سرانگشتی کنیم ببینیم آیو کی برای گرفت برمیگرده:
    - آیو مدارش رو بدور مشتری تقریباً در هر 42 ساعت و نیم یکبار طی میکنه. نصفش میشه: 21 ساعت و ربع
    - نصف مدار یعنی از وسط مشتری تا دقیقاً پشت مشتری. پس ما باید به اندازه دوتا نصف مشتری زمان کم کنیم. یک نصف قرص مشتری بخاطر اینکه طول میکشه تا آیو از وسط قرص به نقطه پایان گذر برسه. یه نصف قرص مشتری هم بخاطر اینکه طول میکشه تا آیو پس از گرفت برسه دقیقاً پشت مشتری. خب طول گذر سایه یا آیو 2 ساعت و 13 دقیقه بوده که میشه به اندازه همون دوتا نصف مشتری. حالا دوتا زمان بدست اومده رو از هم کم میکنیم:

21 ساعت و ربع - 2 ساعت و 13 دقیقه = 19 ساعت 2 دقیقه.

اونو با زمان پایان گذر سایه آیو جمع میکنیم:

1:38 + 19:02 = 20:40

خب بذارین برم تو استاری نایت چک کنم...
    .
    .
    .
    .
    .
    اَه... نشد 4 دیقه اشتباه گفتم.
    امضای ایشان
    Benjamin Franklin

5. 13 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #23
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153

دو پدیده قمری زیبا برای شب رصدی امشب

اونطور که من متوجه شدم خیلی از دوستان از جمله خودم بخاطر ابری بودن هوای بامداد دیروز نتونستن مقارنه زیبای زهره و زحل رو ببینن. البته بامداد امروز هوا اینجا کمی باز شد و من تونستم از لابلای ابرها برای مدت کوتاهی مقارنه زحل و زهره رو با کمی فاصله بیشتر ببینم و ازش فیلم بگیرم. البته چون فاصله جدایی امروز صبح یکم زیاد شده بود دیگه فایده نداشت که تلسکوپ رو ببرم. در حالی که خیلی ها ممکنه بخاطر از دست دادن این پدیده زیبا ناراحت باشن در عوض باید بخاطر شب رصدی که امشب در پیش رو داریم خوشحال باشیم.

هوای اینجا همین الان واقعاً صاف و لاجوردیه و باید بشخصه شاهد یک شب کریستالی دیگه باشم. گمون کنم آسمون شهرهای شما هم احتمالاً صاف شده باشه. و اما در مورد دو پدیده زیبای شب رصدی که در پیش داریم.

اولین پدیده امشب که خیلی ها میدونن ماه گرفتگی نیم سایه قمر زمین به محض طلوع ماهه. این گرفت به وقت ایران ساعت 1558 ثانیه شروع میشه که البته تو این ساعت ماه هنوز طلوع نکرده. ماه با اختلاف کمی تقریباً همزمان با غروب آفتاب و در ساعت 1616 ثانیه طلوع میکنه (به افق تنکابن - افق تهران زیاد با افق تنکابن فرق نداره واسه همین تو همه پستهام زمان ها رو به افق شهر خودمون میگم - به افق تهران ساعت 1650). تو این زمان تقریباً نصف اون وارد نیم سایه زمین شده و همچنان به پیشروی در نیم سایه تا ساعت 18:03:00 به اوج گرفت نیم سایه ای خودش میرسه. پس از اون ماه شروع به خارج شدن از نیم سایه زمین میکنه و در ساعت 20:21:02 خسوف به پایان میرسه. این ماه گرفتگی با چشم غیر مسلح هم بشکل ناحیه ای کدر شده روی ماه قابل مشاهده ست اما این کدر شدگی تا زمانیکی سایه ماه 3/2 از قرص ماه رو نپوشونده باشه قابل تشخیص نیست. بنابراین این ماه گرفتگی رو به طور تقریبی در محدوده زمانی بین 17:30 تا 18:30 با چشم دیده میشه. ضمناً تشخیص اون بدون ابزار بستگی به شرایط جوی و کیفیت هوا هم داره.

و اما پدیده قمری زیبای دوم که زیبایی این شب رصدی رو دو چندان میکنه...

اینبار یک خورشید گرفتگی رو در فاصله تقریباً 609 میلیون کیلومتری از زمین و در دنیایی متفاوت میتونیم شاهد باشیم. حدود ساعت 2 بامداد و فقط 5 درجه دورتر از قمر زمین سایه بزرگترین قمر منظومه شمسی، گانیمد، به لبه غول منظومه شمسی برخورد میکنه. گذر این سایه غول پیکر از نیمکره جنوبی مشتری تا ساعت 4:20 بامداد ادامه داره؛ یعنی 2 ساعت و 20 دقیقه میتونیم شاهد این گذر زیبا باشیم. با وجود اینکه سایه گانیمد فاصله کوتاه تری رو روی قرص مشتری نسبت به آیو طی میکنه اما بدلیل فاصله بیشتر گانیمد از مشتری و در نتیجه سرعت گردش کمتر اون این گذر چند دقیقه ای بیشتر از گذر سایه آیو طول میکشه. ضمناً بخاطر فاصله بیشتر گانیمد نیم سایه کوچکی هم دور تمام سایه گانیمد ایجاد میشه که چون تجربه رصد گذر سایه گانیمد رو تابحال نداشتم نمیدونم دیده میشه یا نه. بهرحال امشب یکی از زیباترین و بهترین شبهای مهتابی برای رصده. شبهایی که تقریباً همه منجمان آماتور از اون فرار میکنن. امشب زیر نور ماه رصد کنین و لذت ببرین.

امضای ایشان
    Benjamin Franklin

7. 16 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #24
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98
    تشکر شده 21,151 بار در 1,931 ارسال

ماه گرفتگی نیم سایه ای هم به انجام رسید.

من با تلسکوپ این پدیده را رصد کردم ولی نتونستم مرز نیم سایه را تشخیص بدم با اینحال قسمتی از ماه تیره تر شده بود که قابل تشخیص بود.

نکته ای که باید در مورد ماه گرفتگی نیم سایه ای باید ذکر کنم این که:در پدیده های ماه گرفتگی که آخرین آنها در 19 آذر سال گذشته و 25 خرداد همان سال رخ داد همین پدیده هم روی داد(ماه گرفتگی نیم سایه ای)

ساعتی قبل و ساعتی بعد از ورود و خروج سایه زمین در ماه,نیم سایه ورود و خروج میکند که بسیار سخت قابل تشخیص است وشرایط بسیار مناسبی برای دیدن آن باید بوجود بیایند.

من حتی در اخبار امروز هم در این مورد شنیدم و خیلیها هم گمان میکردند که پدیده ای همچون ماه گرفتگی روی میدهد.در صورتیکه این پدیده بسیار محو و به سختی قابل رویت است.

در عکسهائی که از این پدیده گرفتم قسمت تیره تر ماه نیز مشخص است که در زیر میبینید با اینحال مرز نیم سایه قابل تشخیص نیست.

پديده‌های رصدی ماه و ساير قمرهای منظومه شمسي-dsc_0768fx-jpgپديده‌های رصدی ماه و ساير قمرهای منظومه شمسي-dsc_0768-jpg

همچنین همزمان با این پدیده سیاره مشتری کمی پائین سمت چپ قابل رویت بود که عکسی از این سیاره و قمرهای گالیله ای آن ثبت کردم که در این تصویر ترکیب اقمار را در آن ساعت میبینید.

پديده‌های رصدی ماه و ساير قمرهای منظومه شمسي-dsc_0818k-jpg

پائین سمت راست قمر کالیستو مشاهده میشود.قمر نزدیک به مشتری قمر یو میباشد.بالاتر از آن گانیمد و بعدی قمر اروپا است(بالا چپ).

برای دیدن تصاویر در سایز بزرگ برروی آنها کلیک کنید.
    امضای ایشان

وقتی آرامش را در خود نیابید, جستجوی آن در جای دیگر, کار بیهوده ای است.

9. Top | #25
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153

گذر نادر آیو... امشب

سلام
    امیدوارم گذر زیبای قمر اروپا رو تو این چند روزی که آوا در حال تغییر سرور بود از دست نداده باشین. زیبایی این گذر بیشتر به این دلیل بود که شب قبل از اون گذر بزرگترین قمر مشتری رو داشتیم. اروپا که کوچکترین قمر گالیله اییه سایه کوچکی داره و از لحاظ مقایسه ای میتونست پس از گذر سایه بزرگ گانیمد خیلی جالب باشه. البته جالب تر از اون دیدن خود اروپا بر روی قرص مشتری در ابتدای گذر یا انتهای اون بود. بدلیلی که خودم هنوز نمیدونم چرا؛ اقمار گالیله ای پس از رسیدن به نزدیکی های اوج گذر خودشون (وسط مشتری) در زمینه مشتری محو میشن و دیگه نمیشه تشخیصشون داد و این فقط سایشونه که دیده میشه. اما در کناره ها بخوبی روی مشتری دیده میشن. اروپا در نزدیکی لبه قرص مشتری واقعاً زیبا بود و میشد اونو اینهو یک گوله برفی کوچیک جلوتر از سایه خودش تشخیص داد. گانیمد سفید رنگ نبود ولی تو عکسی که گرفتم مثل اروپا سفید شده. فک کنم اوراکسپوژور شد.

گذر سایه و خود اروپا

گذر سایه و کمی بعد خود گانیمد

و اما امشب...
    مشتری فردا صبح ساعت 4:51 بامداد در مقابله قرار میگیره. البته رصد اون در نیمه شب که ارتفاع بیشتری داره خیلی بهتره. اما اتفاق جالبی که امشب میافته گذر آیو همزمان با مقابله مشتریه. این همزمانی باعث شده تا آیو و سایه اون روی هم بیافتن و فقط قسمتی هلالی شکل از سایه آیو پشت اون دیده بشه. باید منظره زیبا و جالبی رو خلق کنه. ضمناً اینبار دیگه باید بشه آیو رو حتی وسط قرص مشتری هم رصد کرد.

گذر ساعت 1:20 بامداد شروع میشه و تا ساعت 3:32 بامداد ادامه داره. از دستش ندین.

ویرایش توسط mohsen4465 : 12-03-2012 در ساعت 03:44 AM
    امضای ایشان
    Benjamin Franklin

10. 17 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

11. Top | #26
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153

خب گذر زیبا و بموقع آیو رو هم حتماً دیدین. البته تشخیص دادنش خیلی سخت تر از اونی بود که فکر میکردم. تو بزرگنمایی 300 برابر فقط موقعی تشخیص داده میشد که از قبل اطلاع داشته باشین که اونجا پشت آیو لبه سایه هم دیده میشه اونهم بشکل یک حاشیه سیاه بسیار نازک. حتی تو بزرگنمایی 600 برابر هم تشخیصش یکم سخت بود ولی دیده میشد. خیلی ضعیفتر از اونی بود که بشه ازش عکس گرفت ولی خب یه عکس با موبایلم ازش گرفتم. به قول معروف هَهِ سایه آیو پشت آیو تو عکس دیده میشه:

گذر آیو، حدود 45 دقیقه قبل از اوج مقابله

عکس های من که موبایلیه بی کیفیته اگه از بین دوستان کسی عکس حرفه ای تری گرفته بذاره اینجا خیلی خوشحال میشیم. مثل مال من موبایلی هم بود بذارین بازم خوشحال میشیم. ضمناً همونطور که پیش بینی کرده بودم اینبار آیو حتی وسط قرص مشتری هم دیده میشد.

خب و اما فردا شب باز هم آیو بهمراه سایه ش میاد که از روی مشتری رد بشه. اینبار یکم از سایش فاصله گرفته ولی هنوز بهش وصله. نکته جالب اینکه فردا شب اولین شبیه که آیو زودتر از سایه خودش وارد قرص مشتری میشه که این خودش نشون میده از مقابله رد شدیم. گذر آیو ساعت 19:45 شروع میشه و ساعت 22:00 آخرین گوشه سایه اون از روی قرص مشتری جدا میشه. ضمناً بدلیل نزدیک بودن سایه آیو این تخیل ایجاد میشه که آیو به مشتری خیلی نزدیکه؛ به عکس پایین نگاه کنین:

اونو با این عکس که مربوط به 15 روز پیشه مقایسه کنین:

امضای ایشان
    Benjamin Franklin

12. 14 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

13. Top | #27
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153

خب تا بدینجای کار با خورشیدگرفتگی های قمری مشتری و زحل آشنا شدیم. حالا به سومین غول گازی منظومه شمسی یعنی اورانوس میرسیم. از بین اقمار اورانوس 12 قمر قادر به ایجاد خورشید گرفتگی کامل بر روی اورانوس هستن که از این لحاظ اورانوس در رتبه اول سیارات منظومه شمسی قرار میگیره. این 12 قمر عبارتند از: کرسیدا، دسدمونا، ژولیت، پورشا، روزالیند، بلیندا، پاک، میراندا، آریل، آمبریل، تیتانیا و اوبرون. از جمله عواملی که باعث شده تا اورانوس چنین ترافیک سنگینی از گذر سایه رو داشته باشه فاصله زیاد اون از خورشیده. خورشید از اورانوس قطر ظاهری فقط معادل 2 دقیقه قوسی داره و بنابراین براحتی توسط اقمار کوچک هم دچار اختفاء میشه. بدلیل انحراف محوری بسیار زیاد اورانوس گذرها فقط در دو نقطه مقابل مدار اورانوس از زمین قابل مشاهده ان و از طرف دیگه بدلیل دوره تناوب مداری طولانی اورانوس وقفه طولانی ای معادل 42 سال بین این گذرها وجود داره. از اونجایی که آخرین گذر بین سال های 2007 تا 2008 انجام شد بنابراین اگه اونو از دست دادین باید چیزی حدود 37 سال دیگه انتظار بکشید تا دوباره شاهد گذرهای سایه، گذر اقمار، اختفاء اقمار و گرفت اونها باشین. البته مطمئناً به تلسکوپی بسیار بزرگ برای دیدن این رویدادها نیازه تا حدی که خودم بشخصه با تلسکوپ بزرگ 12 اینچی در بهترین شرایط جوی بسختی تونستم ابرون رو ببینم. برای دیدن تمام سایه این اقمار در سال 2050 به حداقل بزرگنمایی های معادل 554 برابر برای تیتانیا، 612 برابر برای اوبرون، 705 برابر برای آریل، 723 برابر برای آمبریل و 1807 برابر برای میراندا احتیاجه. سایه 7 قمر دیگه هم که دیگه احتیاجی به گفتن نداره (برای بزرگترین قمر بعدی یعنی پاک 5773 برابر!).

(در مورد بزرگنمایی های بالا باید بگم که تابحال برای زحل و مشتری با یه جمع و تفریق ساده خیلی تقریبی حساب میکردم اما لازم شد برای اورانوس دقت کار رو ببرم بالا. یه سه چهار روزی بدجور درگیر محاسبات هندسی و از این جور کارها بودم تا بلاخره تونستم به نتیجه مطلوب برسم. اصلاً فکر نمیکردم محاسبه سختی داشته باشه در حالی که واقعاً هندسه سختی داشت و کلی طول کشید تا فرمولهاشو درآوردم، مخصوصاً محاسبه قطر نیم سایه خیلی سخت بود. بهرحال نتیجه کارم رو بشکل یه فایل اکسل درآوردم تا دیگه احتیاجی به جمع و تفریق های دستی نباشه. میتونید این محاسبه گر رو از اینجا دانلود کنین. فایل اکسل 2010 هستش اما فکر کنم با 2007 هم اجرا بشه.)

خب و اما انیمیشن. انیمیشن زیبایی از چرخش اورانوس بهمراه صفحه گردش اقمار اون بدور خورشید رو از ایستگاهی رصدی زمینی براتون تهیه کردم که امیدوارم مفید واقع بشه. تاریخ ها مربوط به تاریخ های مقابله اورانوس طی 84 سال آینده هستن البته اگه بتونین بخونیدشون. (جدای شوخی با نرم افزار Quick Time Player میتونین فریم به فریم ببینین - حالا فکرشو بکنین چقدر طول کشید تا درستش کنم. حالا باز این خوب بود؛ موندم با نپتون چیکار کنم ). دوره مقابله اورانوس برابر با 369.66 روزه. یعنی تقریباً مقابله هر سال 4.5 روز دیرتر نسبت به مقابله سال قبلش انجام میشه. باز یعنی هر 1 سال و 4.5 روز در حالت مقابله قرار میگیره.

نسخه سایز بزرگ (1.3 مگابایت)
    سرعت فریم این انیمیشن برابر با سرعت فریم نسخه های سریع مشتری و زحله. پس اگه خواستین از لحاظ سرعت این گردش یه مقایسه نسبی انجام بدین اونو با نسخه های سریع مشتری و زحل مقایسه کنین.

بدلیل فاصله بسیار زیاد اورانوس از زمین دیدن و یا ثبت سایه های اقمار اون توسط تلسکوپ های آماتوری یکجور رکورد زنی بحساب میاد. حتی تیتانیا که بزرگترین سایه رو تشکیل میده همچنان به بزرگنمایی بالای 554 برابر و حداقل تلسکوپی با گشودگی دهانه 11 اینچ احتیاج داره. بشخصه نتونستم تصویری آماتوری از چنین گذرهایی تهیه کنم و این واسم خیلی عجیب بود. صرفاً تصویری از هابل رو پیدا کردم که چنین لحظه ای رو در خودش ثبت کرده؛ گذر آریل:

امضای ایشان
    Benjamin Franklin

14. 14 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

15. Top | #28
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153

Talking ضرب العجل نجومی!

نقل قول نوشته اصلی توسط rezash نمایش پست ها
    [RIGHT]در چرخش قمرهای گالیله ای مشتری بدور آن جالبترین صحنه گذر سایه از سطح مشتریست و گاهی پیش میآید که همزمان سایه دو قمر و در مواردی نادر سایه 3 قمر را با هم بر سطح مشتری خواهیم دید.

البته اختفای این اقمار و پدیدار شدن آنها از پس مشتری نیز دیدنی است.

تصویر زیر نمائی از خروج سایه گانیمد و ورود سایه یو است که در هفتم دیماه سال 1391 رخ میدهد.

پديده‌های رصدی ماه و ساير قمرهای منظومه شمسي-untitled-image8-jpg
    نزدیک بود از دستم در بره. امشب قراره گذر همزمان سایه گانیمد و آیو روی بده. باید خیلی جالب باشه. نسبتاً نادره بنابراین از دستش ندین و همین الان تلسکوپتون رو کول کنید برید تو حیاط.
    امضای ایشان
    Benjamin Franklin

16. 14 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

17. Top | #29
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153

اینم از عکس من از گذر همزمان سایه های گانیمد و آیو
    مثل همیشه با موبایل گرفتم
    امضای ایشان
    Benjamin Franklin

18. 13 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

19. Top | #30
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153

پديده‌های رصدی ماه و ساير قمرهای منظومه شمسي         
    اگه من اینجا رخدادهای قمری رو نگم هیچی دیگه نیست که بخواد اونو به ما اطلاع بده؟

دیشب گذر همزمان سایه‌های یو و گانیمد رو داشتیم. البته من دیدم ولی امیدوارم شما هم دیده باشین چون واقعاً هیجان انگیز بود. دو سایه همزمان به مرکز مشتری رسیده بودن و منظره بدیعی رو خلق کرده بودن. اگه ندیدین شاکی نشین که چرا نگفتم. خودم هم دیشب که برای رصد دنباله دار C/2012 K5 بساط رصدیم رو پهن کرده بودم شانسی دیدمش (میگن بعضی دنباله‌دارها شانس میارن ها همینجاست‎‌ها! ).

راستش ویندوزم مشکل پیدا کرده بود و فرمتش کردم بخاطر همین فعلاً استاری نایت ندارم (حالا بماند که با یه کلیک اشتباه زدم 1.5 ترابایت اطلاعات ارزشمندم رو پَروُندم و همچنان در حال Recovery هستم ) بخاطر همین اصلاً از این گذر خبر نداشتم. متأسفانه نشد از گذر زیبای دیشب عکس بگیرم. حتی نتونستم دل سیر ببینمش. همسایمون با کلی مهمون هجوم آوردن که میخوان با تلسکوپ آسمونو تماشا کنن. میزون وقتی که تازه گذر رو دیده بودم اومدن و میزون موقع پایان گذر رفتن. همشم میگفتن اون جرم، این جرم، نذاشتن یکم مشتری رو خوب ببینیم. (اینم اونجاست که میگن دنباله‌دارها بدشانسی هم میارن! ) خب بهرحال قمر یو و گانیمد با هم رزونانس مداری 1:4 دارن بنابراین اونطور که سرانگشتی حساب کردم حوالی ساعت 2 بامداد 11 ژانویه شاید بشه سایه آیو و گانیمد رو بار دیگه در لبه‌های قرص مشتری دید. هر کی استاری نایت داره چک کنه ببینه درست گفتم یا نه؟
    امضای ایشان
    Benjamin Franklin

20. 7 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 3 از 9 نخستنخست 1234567 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)