صفحه 7 از 20 نخستنخست ... 3456789101117 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 61 تا 70 , از مجموع 192

موضوع: زمین در خطر

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

Exclamation زمین در خطر

سلام به تمام دوستان

این تاپیک را به درخواست یکی از کاربران جدید با نام کاربری I ♥ O ایجاد کردم. همان طور که از نام کاربریشون میشه تشخیص داد ایشون از دوستداران کره زمین هستند(مثل بسیاری از خود ما).

اما این تاپیک برای چه ایجاد شده؟ میدونیم که سیاره زمین را خطرات زیادی تهدید میکنه. برخی از این خطرات از جانب اجرام نجومی مانند سیارکها و اجرام سنگی منظومه شمسی است که تاپیکی در این مورد داریم به نام
    برخورد از نوع نزدیک . برخی دیگر از خطرات از جانب اجرام نجومی دیگر هم ممکن است ما را تهدید کند مانند انفجارهای ستاره ای نزدیک، انفجارهای پرتو گاما و ... .

اما چه خطری بیش از همه زمین را تهدید می‌کند؟ شاید پاسخ به این سوال تلخ باشد اما شواهد نشان می‌دهد که خود انسانها و توسعه ناپایدار جوامع بزرگترین تهدید برای زمین هستند. این تهدیدها همه جا دیده می شود از افزایش گازهای گلخانه ای و گرمایش زمین بگیرید تا نیروگاه ها و زرادخانه های هسته ای، مواد شیمیایی موجود در صنعت، کاهش مساحت جنگلها در اثر قطع درختان و تغییر اکوسیستم ها به وسیله انسان.

در این تاپیک می خواهیم درباره خطرات بیرونی و درونی که زمین را تهدید می کنندصحبت کنیم. درباره برخی از این خطرات را در سایر تاپیکها هم صحبتهایی شده ولی اینجا علاوه بر بیان خطرات، جایی است برای پیدا کردن راهکارهایی برای جلوگیری از اتفاق افتادن فجایع!

فقط لطفا از موضوع خاصی شروع بشه و پس از اتمام به صورت منظم بریم سراغ سایر موضوعات

این گوی و این میدان

2. Top | #61
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

اِه... پاک یادم رفته بود که همچین بحثی داریم. یه پست دیگه میخواستم بزنم الان یادم اومد.

خب تا بدینجای کار بدین نتیجه رسیدیم که CO2 برخلاف اون چیزی که بیشتر دانشمندان در موردش میگن، همچین بد هم نیست (حتی خوب هم هست!). حالا قصد دارم پا رو فراتر بذارم و شما رو به این واقعیت نزدیک کنم که قطع درختان همچین بد کاری هم نیست!!!()
    ==========================================
    قطع درختان خوب یا بد؟!

جواب 99.999999986 درصد از مردم جهان به این سوال اینه که این کار بدیه. اما 0.000000014 درصد از مردم جهان (یعنی فقط من ) میگن (یعنی میگم) کار خوبیه! خب و اما چرا؟

خب قبل از هر چیز باید بهتون بگم که من این مورد رو فقط و فقط و فقط به یک شرط قبول دارم که کار خوبیه و در غیر اینصورت اون رو اشتباهی بزرگ عنوان میکنم (فقطش رو در ادامه میگم چیه). گفتم یه وقت مطلبو نخونده نرید اره موتوری بخرید، واسه همین اول هشدار لازم رو دادم. خب حتماً میدونید که CO2 اونطور که تا بدینجا گفتیم گاز خوبیه اما چون درخت کم داریم بنابراین تو اتمسفر انباشته شده. البته حجم عظیمی از اون جذب آب اقیانوس ها و آهک داخل اونها میشه اما بهرحال مقدارش در اتمسفر افزایش پیدا کرده که این افزایش در کنار کمبود درخت بخودی خود باعث عدم تعادل در واکنش شیمایی که در پست های قبل گفتم میشه. بنابراین باید راهی برای کاهش دادن مقدار این گاز پیدا کرد. یکی از روش هایی که بسرعت به ذهن میرسه و توسط اکثر دانشمندان عنوان میشه کاهش مصرف سوخت های فسیلیه. اما راهکار بهتری هم وجود داره که علاوه بر کاهش دی اکسید کربن باعث افزایش غلظت اکسیژن میشه، و اون چیزی نیست جز افزایش دادن تعداد فتوسنتز کننده ها یا همون درخت ها.

پس چرا من گفتم قطع درختان خوبه؟ خب طبق آزمایشی که تو پست 57 گفتم (نهال و گلدون)، گیاهان دی اکسید کربن جذب شده رو به دو طریق مصرف میکنن: 1) تبدیل به قند 2) تبدیل به ساختار. تبدیل به ساختار اتفاقیه که بطور عمده در یک نهال روی میده ولی عمده فعالیت فتوسنتزی یک درخت پیر تبدیل به قنده. نکته هم همینجاست؛ سن درخت. درختان جوان بدلیل رشد سریعتر و فعالیت کالبدسازی میزان CO2 بیشتری رو نسبت به یک درخت پیر جذب میکنن. در نتیجه ما بجای افزایش دادن تعداد درختان میتونیم از درختان و گیاهان سریع الرشد و جوان استفاده کنیم. این همون شرطیه که برای قطع درختان در ابتدای بحث گفتم. یعنی درختان پیر رو قطع کنیم فقط و فقط به این شرط که در ازای اونها چند درخت جوان بکاریم. بدین ترتیب سرعت فتوسنتز افزایش پیدا میکنه و CO2 اضافی از اتمسفر زمین حذف میشه. فرآیند قطع درختان پیر حتماً میبایستی خیلی برنامه ریزی شده و بهمراه جایگزینی اون با نهال های جدید همراه باشه در غیر اینصورت فاجعه ای جبران ناپذیر روی میده. درختان قطع شده میتونن بعنوان منبع مناسبی از چوب مورد استفاده ما قرار بگیرن. البته این درختان نبایستی بقصد سوزاندن چوب اونها قطع بشن که مسلماً حجم عظیمی از CO2 دوباره به اتمسفر برمیگرده. بلکه بایستی به اونها بعنوان یک انبار CO2 نگاه کرد و از اونها در صنایع چوبی استفاده کرد تا بدین شکل CO2 در داخل کالبد اونها برای سالیان سال باقی بمونه. چوب یکی از ارزشمندترین کالاهاست و بدین شکل مطمئناً زیبایی بخش خانه های ما هم خواهد شد. اگر همگام با چرخه های طبیعت پیش بریم طبیعت همه چیز به ما میده. ضمناً با افزایش سرعت فتوسنتز گرمای زمین هم تا حد زیادی کاهش پیدا میکنه.
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

3. 5 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #62
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط mohsen4465 نمایش پست ها
    اِه... پاک یادم رفته بود که همچین بحثی داریم. یه پست دیگه میخواستم بزنم الان یادم اومد.

خب تا بدینجای کار بدین نتیجه رسیدیم که CO2 برخلاف اون چیزی که بیشتر دانشمندان در موردش میگن، همچین بد هم نیست (حتی خوب هم هست!). حالا قصد دارم پا رو فراتر بذارم و شما رو به این واقعیت نزدیک کنم که قطع درختان همچین بد کاری هم نیست!!!()
    ==========================================
    قطع درختان خوب یا بد؟!

جواب 99.999999986 درصد از مردم جهان به این سوال اینه که این کار بدیه. اما 0.000000014 درصد از مردم جهان (یعنی فقط من ) میگن (یعنی میگم) کار خوبیه! خب و اما چرا؟

خب قبل از هر چیز باید بهتون بگم که من این مورد رو فقط و فقط و فقط به یک شرط قبول دارم که کار خوبیه و در غیر اینصورت اون رو اشتباهی بزرگ عنوان میکنم (فقطش رو در ادامه میگم چیه). گفتم یه وقت مطلبو نخونده نرید اره موتوری بخرید، واسه همین اول هشدار لازم رو دادم. خب حتماً میدونید که CO2 اونطور که تا بدینجا گفتیم گاز خوبیه اما چون درخت کم داریم بنابراین تو اتمسفر انباشته شده. البته حجم عظیمی از اون جذب آب اقیانوس ها و آهک داخل اونها میشه اما بهرحال مقدارش در اتمسفر افزایش پیدا کرده که این افزایش در کنار کمبود درخت بخودی خود باعث عدم تعادل در واکنش شیمایی که در پست های قبل گفتم میشه. بنابراین باید راهی برای کاهش دادن مقدار این گاز پیدا کرد. یکی از روش هایی که بسرعت به ذهن میرسه و توسط اکثر دانشمندان عنوان میشه کاهش مصرف سوخت های فسیلیه. اما راهکار بهتری هم وجود داره که علاوه بر کاهش دی اکسید کربن باعث افزایش غلظت اکسیژن میشه، و اون چیزی نیست جز افزایش دادن تعداد فتوسنتز کننده ها یا همون درخت ها.

پس چرا من گفتم قطع درختان خوبه؟ خب طبق آزمایشی که تو پست 57 گفتم (نهال و گلدون)، گیاهان دی اکسید کربن جذب شده رو به دو طریق مصرف میکنن: 1) تبدیل به قند 2) تبدیل به ساختار. تبدیل به ساختار اتفاقیه که بطور عمده در یک نهال روی میده ولی عمده فعالیت فتوسنتزی یک درخت پیر تبدیل به قنده. نکته هم همینجاست؛ سن درخت. درختان جوان بدلیل رشد سریعتر و فعالیت کالبدسازی میزان CO2 بیشتری رو نسبت به یک درخت پیر جذب میکنن. در نتیجه ما بجای افزایش دادن تعداد درختان میتونیم از درختان و گیاهان سریع الرشد و جوان استفاده کنیم. این همون شرطیه که برای قطع درختان در ابتدای بحث گفتم. یعنی درختان پیر رو قطع کنیم فقط و فقط به این شرط که در ازای اونها چند درخت جوان بکاریم. بدین ترتیب سرعت فتوسنتز افزایش پیدا میکنه و CO2 اضافی از اتمسفر زمین حذف میشه. فرآیند قطع درختان پیر حتماً میبایستی خیلی برنامه ریزی شده و بهمراه جایگزینی اون با نهال های جدید همراه باشه در غیر اینصورت فاجعه ای جبران ناپذیر روی میده. درختان قطع شده میتونن بعنوان منبع مناسبی از چوب مورد استفاده ما قرار بگیرن. البته این درختان نبایستی بقصد سوزاندن چوب اونها قطع بشن که مسلماً حجم عظیمی از CO2 دوباره به اتمسفر برمیگرده. بلکه بایستی به اونها بعنوان یک انبار CO2 نگاه کرد و از اونها در صنایع چوبی استفاده کرد تا بدین شکل CO2 در داخل کالبد اونها برای سالیان سال باقی بمونه. چوب یکی از ارزشمندترین کالاهاست و بدین شکل مطمئناً زیبایی بخش خانه های ما هم خواهد شد. اگر همگام با چرخه های طبیعت پیش بریم طبیعت همه چیز به ما میده. ضمناً با افزایش سرعت فتوسنتز گرمای زمین هم تا حد زیادی کاهش پیدا میکنه.
    البته به یک شرط مهم توجه نکردید که یک درخت فقط یک درخت نیست که بخواهیم قطعش کنیم و چند نهال بکاریم هر درخت خودش یک اکوسیستم هست. به این معنی که اگر ما یک جنگل را قطع کنیم و به جاش تعداد زیادی نهال بکاریم، فقط درختان را قطع نکردیم بلکه محل زندگی هزاران میلیارد موجود زنده در رو و زیر خاک را از بین برده ایم. تعداد بسیاری از جانداران از اندازه کوچک میکروسکوپی گرفته تا حیوانات بزرگ، زندگی شون به درختان بزرگ و شاخ و برگ و ریشه شون بستگی داره پس یک جنگل جوان اصلا با یک جنگل پیر قابل مقایسه نیست (از دیدگاه اکوسیستمی). و خب می دونیم که نابود کردن یک اکوسیستم چه عواقب بدی برای محیط زیست محلی و جهانی داره...

5. 9 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #63
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153

نقل قول نوشته اصلی توسط پیمان اکبرنیا نمایش پست ها
    البته به یک شرط مهم توجه نکردید که یک درخت فقط یک درخت نیست که بخواهیم قطعش کنیم و چند نهال بکاریم هر درخت خودش یک اکوسیستم هست. به این معنی که اگر ما یک جنگل را قطع کنیم و به جاش تعداد زیادی نهال بکاریم، فقط درختان را قطع نکردیم بلکه محل زندگی هزاران میلیارد موجود زنده در رو و زیر خاک را از بین برده ایم. تعداد بسیاری از جانداران از اندازه کوچک میکروسکوپی گرفته تا حیوانات بزرگ، زندگی شون به درختان بزرگ و شاخ و برگ و ریشه شون بستگی داره پس یک جنگل جوان اصلا با یک جنگل پیر قابل مقایسه نیست (از دیدگاه اکوسیستمی). و خب می دونیم که نابود کردن یک اکوسیستم چه عواقب بدی برای محیط زیست محلی و جهانی داره...
    راست میگید ها آقای اکبرنیا
    ولی خب بازم میشه یه کاری کرد. یکی در میون درخت ها رو بزنیم.

جدای شوخی تو این پست چندتا روش ساده برای سرد کردن زمین میخوام بگم که البته همه میدونیم ولی کلاً جهت یادآوریه:

1) استفاده از تکنولوژی روز جهت کاهش مصرف سوخت اتومبیل و حتی جایگزینی اتومبیل برقی با احتراقی
    2) عایق بندی ساختمان ها و دوجداره کردن پنجره ها برای کاهش مصرف سوخت
    3) گرفتن گرمای آب شرب و استخرها به هر روش ممکن قبل از وارد شدن به طبیعت
    4) کاهش مصرف سوخت فسیلی تا جای ممکن و جایگزینی اون با انرژی های آزاد طبیعت (آب، باد، هسته ای و ...)
    5) چمن کاری پشت بام (و در صورت لزوم نصب دروازه جهت گل کوچیک )
    و ...
    امضای ایشان
    Benjamin Franklin

7. 6 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #64
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1764
    تشکر شده 4,023 بار در 349 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط mohsen4465 نمایش پست ها
    راست میگید ها آقای اکبرنیا
    ولی خب بازم میشه یه کاری کرد. یکی در میون درخت ها رو بزنیم.

جدای شوخی تو این پست چندتا روش ساده برای سرد کردن زمین میخوام بگم که البته همه میدونیم ولی کلاً جهت یادآوریه:

1) استفاده از تکنولوژی روز جهت کاهش مصرف سوخت اتومبیل و حتی جایگزینی اتومبیل برقی با احتراقی
    2) عایق بندی ساختمان ها و دوجداره کردن پنجره ها برای کاهش مصرف سوخت
    3) گرفتن گرمای آب شرب و استخرها به هر روش ممکن قبل از وارد شدن به طبیعت
    4) کاهش مصرف سوخت فسیلی تا جای ممکن و جایگزینی اون با انرژی های آزاد طبیعت (آب، باد، هسته ای و ...)
    5) چمن کاری پشت بام (و در صورت لزوم نصب دروازه جهت گل کوچیک )
    و ...
    شنيدين ميگن پيشگيري بهتر (يا پيش ) از درمان!
    خوب محسن جان اين روشها خيلي خوب است و البته هدف دانشمندان هم پيدا كردن راههاي ساده و ارزان براي دست يافتن به اين هدفهاست ولي با ريشه يابي و پيشگيري در واقع به درمان دست پيدا ميكنيم كه از قرار شما يكي از راههاي درمان را قطع درختان و ذخيره ي co2 معرفي كردين!
    امضای ایشان
    مرگ اگر مرگ است آيد پيش من
    تا كشم خوش در كنارش تنگ تنگ

من از او جانی برم بی رنگ و بو
    او ز من دلقی ستاند رنگ رنگ

9. 6 کاربر مقابل از gissoo عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #65
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    6023
    تشکر شده 864 بار در 125 ارسال

حالا که در مورد درخت بحث داغه لازم دیدم یه مطلب مهمی رو تو این پست بذارم
    به شهروندان عزیز رشتی بر نخوره ها!!! کل ایران و دنیا باید این مساله رو رعایت کنن تا بتونیم هم صرفه جویی داشته باشیم هم سیاره ی عزیزمون رو از گرما نجات بدیم .

کاغذ کمتر درختان بیشتر:
    کمک به ریه های زمین با بازیافت زباله
    رشت - خبرگزاری مهر: نخستین و مهمترین دلیل بازیافت کاغذ حفظ جنگلها به عنوان ریه های زمین و حفظ محیط زیست است چرا که برای هر تن کاغذ باید 17 اصله درخت را قطع کرد، هر درخت به شکل متوسط سالانه شش کیلوگرم دی اکسید کربن را تبدیل به اکسیژن می کند.
    به گزارش خبرنگار مهر، در دنیای امروز هر کشوری که بتواند بر منابع بیشتری تسلط یابد، منابع موجود را بهینه تر مصرف و منابع مصرف شده را باز تولید کند، از قدرت بالاتری بهره خواهد برد.
    در دنیای کنونی که منابع محدود هستند، بازتولید و بازیافت منابع اهمیت بسیاری یافته است، بسیاری از صنایع موجود بیشتر از اینکه به تولید مواد جدید مشغول باشند به بازتولید و بازیافت مواد مصرف شده مشغولند.
    کاغذ یکی از مهمترین مواد مصرفی در زندگی روزانه بشر و همچنین مواد صنعتی است تا جائیکه که به کاغذ " سلطان زائدات " نیز گفته می شود.
    یک کارشناس مدیریت شهری در این باره گفت: با توجه به نقش بازیافت در کاهش تولید زباله و هزینه های دفع آن و سود اقتصادی ناشی از بازیافت، توجه به مسئله بازیافت در محل تولید توسط تولید کنندگان زباله از جایگاه و اولویت اصلی در مدیریت پسماندها برخوردار است.
    توجه نداشتن به بازیافت کاغذ و مقوا باعث هدر رفتن سرمایه ملی می شود
    محمد ابراهیم تشکری با اشاره به اینکه زباله های شهری از اجزای مختلفی چون کاغذ و مقوا تشکیل می شود، افزود: عدم توجه به کاغذ، مقوا و بازیافت آن باعث هدر رفتن سرمایه ملی و همچنین باعث ضرر و زیان به محیط زیست و از بین رفتن جنگلها خواهد شد.
    وی همچنین به روشهای استفاده از پسماندهای کاغذ و مقوا، اهمیت زیست محیطی و اقتصادی و مدیریت بازیافت کاغذ اشاره کرد و اظهارداشت: بازیافت کاغذ و محصولات کاغذی یکی از موارد مهم در استفاده از پسماند به سبب سهولت بازیابی کاغذ و مقوای باطله امروزه بازیابی ضایعات و زباله های کاغذی بطور قابل ملاحظه ای بیشتر از بازیابی مواد دیگر مثل شیشه پلاستیکی و انواع فلزات است.
    این کارشناس مدیریت شهری گفت: با توجه به عواملی از قبیل افزایش مصرف سرانه کاغذ در کشور، کمبود فزآینده چوب و منابع سلولزی جنگلی مشکلات فزآینده زیست محیطی و غیره توسعه صنعت بازیافت الیاف سلولزی از کاغذهای باطله درکشور امری اجتناب ناپذیر به نظر می رسد.
    وی ادامه داد: امروزه با پیشرفت تکنولوژی و افزایش جمعیت و گسترش شهرنشینی روز به روز مشکلات زیست محیطی افزوده می شود که یکی از مهمترین آنها دفع غیر بهداشتی مواد زائد جامد بوده که در نتیجه فعالیتهای بشری و عدم رعایت ضوابط زیست محیطی عواقب خطرناکی را بوجود آورده است.
    به این ترتیب بازیافت کاغذ، منابع اقتصادی، عدم وابستگی برای ورود خمیر کاغذ، کاهش آلودگی، جلوگیری از قطع درختان و کاهش تولید زباله را به دنبال خواهد داشت، به کمک بازیافت کاغذ می‌ توان از قطع شدن درختان زیادی جلوگیری کرد.
    بازیافت هر تن کاغذ می ‌تواند زمینه اشتغال برای پنج نفر را فراهم کند به کمک بازیافت کاغذ، میزان انرژی مورد نیاز به یک چهارم و آب مورد نیاز به یک صدم کاهش می ‌یابد، برای تهیه هر تن کاغذ از چوب ۴۴۰ هزار لیتر آب مصرف می ‌شود در حالیکه برای تهیه آن از کاغذ باطله هزار و ۸۰۰ لیتر آب کافی است.
    تهیه کاغذ از کاغذهای بازیافتی ۳۰ تا ۵۵ درصد انرژی کمتری نیاز دارد و ۹۵ درصد آلودگی کمتری ایجاد می‌کند همینطور به کمک بازیافت ۲۵ درصد از کاغذهای موجود در زباله ‌های شهری می ‌توان سالانه از قطع یک میلیون و 700 هزار درخت جلوگیری کرد.
    بازیافت گامی حیاتی برای حفاظت از محیط زیست است
    بنابراین اگر هر شخص کاغذهای باطله خود را در طول یک سال جمع کند معادل 1.5 اصله درخت است و اگر همه ایرانی ها این کار را انجام دهند، از قطع ۱۰۰ میلیون درخت در طول یک سال جلوگیری کرده ‌اند، همچنین برای تهیه مصرف سالانه دستمال کاغذی هر خانواده ایرانی نیاز به قطع 1.5 اصله درخت است.
    استفاده از کاغذ بازیافت شده به جای تهیه آن از چوب درختان موجب کاهش آلودگی هوا به میزان ۷۴ درصد، کاهش آلودگی آب به میزان ۳۵ درصد و کاهش مصرف آب به میزان ۵۸ درصد خواهد شد به همین دلیل ۵۰ درصد کاغذ تولید شده در کشورهای توسعه یافته از کاغذهای بازیافتی است.
    رئیس کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای اسلامی کلانشهر رشت گفت: بازیافت کاغذ علاوه بر منافع اقتصادی موجب عدم وابستگی برای ورود خمیر کاغذ، کاهش آلودگی، ممانعت از قطع درختان و کمک به سیستم جمع ‌آوری و دفن زباله ‌های تولیدی می‌شود.
    حجت ‌الاسلام محمد حسن‌ خواه افزود: روزنامه ‌ها، کاغذهای باطله و دفترچه‌ های تمام شده بچه ها را هرگز دور نریخته بلکه آنها را از سایر زباله ‌ها جدا و به ماموران بازیافت تحویل دهید.
    وی اظهارداشت: در سالهای اخیر به دلیل کمبود منابع طبیعی و جلوگیری از اثرات تخریب محیط‌ زیست، بازیافت کاغذ از کاغذ های باطله، مورد توجه قرار گرفته است.
    رئیس کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای اسلامی کلانشهر رشت گفت: تفکر بازیافت کاغذ با اهداف کلی مثل جلوگیری از غارت بی رویه منابع طبیعی، کاهش در مصرف انرژی و تقلیل میزان زباله برای کاهش هزینه ‌های دفع و تغییر الگوی مصرف به وجود آمد.
    وی افزود: با توجه به اینکه کاغذ ماده ‌ای فاسد شدنی نیست، بهترین روش جمع ‌آوری آن از درب منازل، ادارات و مدارس قبل از مخلوط شدن با بقیه پسماندها است.
    حسن خواه با بیان اینکه بازیافت کاغذ دارای ابعاد مختلفی که از مهمترین ابعاد آن بعد اقتصادی است، یادآورشد: بدون شک با جداسازی زباله ‌های کاغذ و وارد ساختن مجدد آن در چرخه تولید می‌توان از آن به عنوان یک ماده خام در تولید کالاهای جدید مصرفی استفاده کرد.
    37 تن کاغذ مخلوط با زباله در شهر رشت دور ریخته می شود
    به هر حال کاغذهای مورد مصرف از چوب درختان قطع شده به دست می ‌آید، برداشت روزافزون از درختان این منابع حیاتی اکوسیستم، نابودی جنگلها را به دنبال خواهد داشت، بازیافت و تولید از کاغذ های باطله به جای چوب نه تنها سبب حفظ جنگلها می‌ شود بلکه انرژی مورد نیاز را برای تولید یک تن کاغذ به سه چهارم تقلیل می ‌دهد.
    با جمع ‌آوری و بازیافت کاغذ توسط دانش‌آموزان در مدارس و کارمندان در ادارات می‌توان روحیه مسئولیت ‌پذیری و صرفه‌ جویی را تقویت کرد، متاسفانه اکثر مردم کشور نمی ‌دانند که همه پسماندها دور ریختنی نیستند.
    همچنین به دلیل اهمیت زباله‌ ها که به طلای کثیف معروف شده با جمع ‌آوری اصولی آن می ‌توان باعث تغییر الگوی مصرف در جامعه شد.
    آموزش و آگاه سازی مردم از این طرح با کمک تمامی نهادهای فرهنگی از قبیل صدا و سیما، آموزش تفکیک از مبدا با قراردادن سطلهای چند قسمتی و در اختیار کیسه ‌های زباله رایگان به شهروندان، جمع ‌آوری زباله کاغذ دوبار در هفته‌ و حتی خریدن کاغذها از مردم توسط غرفه‌ های ویژه خرید، استخدام مهندسان بهداشت محیط در مناطق بازیافت و شهرداری برای نظارت به خصوص در مدارس، کارخانجات و ادارات که منبع اصلی مصرف زباله کاغذ هستند و همینطور گسترش کارخانجات بازیافت کاغذ و حمایت از آنها، راهکارهایست که می توان برای دستیابی به بازیافت کاغذ پیش گرفت.
    از مشکلات عمده در ارتباط با مدیریت پسماند تولید و دفع بی رویه مواد زائد از قبیل کاغذ و مقوا در محیط زیست است که این امر بدون توجه به مقوله بازیافت و استفاده مجدد از مواد بازیافتی سبب تخریب منابع طبیعی، ایجاد صدمات جبران ناپذیری بر محیط زیست و هدر رفتن سرمایه های ملی کشور می شود.
    مدیرعامل سازمان پسماندهای شهرداری کلانشهر رشت از جمع آوری 7.5 تن کاغذ در چهارمین جشنواره سازمان مدیریت پسماند خبرداد و گفت: با کاغذهای جمع آوری شده در این جشنواره کاغذ سازمان مدیریت پسماند های شهرداری رشت از قطع 127 اصله درخت جلوگیری و در مصرف سه میلیون لیترآب، صرفه جویی شد.
    سیامک دوستدار افزود: مدیریت پسماند شهرداری رشت در راستای انجام رسالت خویش نسبت به ترویج فرهنگ تفکیک زباله از مبدا مجموعه فعالیتهای را مد نظر قرار داده از اینرو نظر به اتمام سال تحصیلی مدارس و دانشگاهها، اقدام به برگزاری چهارمین جشنواره کاغذ کرده است.
    وی اظهار داشت: در جشنواره سال گذشته 9 هزار و 980 کیلو کاغذ جمع آوری شده و در پنج ساعت چهار میلیون لیتر آب و 40 هزار کیلو وات برق صرفه جویی و از قطع 148 درخت جلوگیری شد.
    مدیرعامل سازمان پسماندهای شهرداری کلانشهر رشت ادامه داد: در شهر رشت 37 تن کاغذ مخلوط در زباله دور ریخته می شود که با بازیافت آن می توان روزانه از قطع 567 اصله درخت تنومند جلوگیری و به میزان 12 میلیون لیتر آب و 120 هزار کیلووات انرژی برق صرفه جویی کرد.
    حالا همین عدد رو در ایران و دنیا بخوایم محاسبه کنیم رقم
    خیلی بالایی بدست میاد...!
    ما با بازیافت کاغذ و قطع نکردن درختان در تمام زمینه ها صرفه جویی رو خواهیم داشت.
    بازم میگید درختارو قطع کنیم؟!

ویرایش توسط Behnaz sasani : 12-27-2012 در ساعت 11:42 AM
    امضای ایشان
    زندگی پاداش است نه یک مکافات
    فرصتی است کوتاه تا ببالی، بیابی
    بدانی، بیندیشی، بفهمی و زیبا بنگری
    و در نهایت در قلب ها بمانی

11. 4 کاربر مقابل از Behnaz sasani عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #66
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    900
    تشکر شده 12,272 بار در 1,234 ارسال

تمام بحث هایی ک صورت گرفته محترم و صد در صد درست
    اما دوستان نباید یک طرفه به قاضی رفت
    بیایم به سمت صنعتی قضیه هم نگاه کنیم....
    کاغذ بازیافتی هرگز کیفیت کاغذهای تهیه شده از چوب رو نداره!!! نه اینکه بگم خب بیایم جنگل ها رو قطع کنیم !نه! من میگم اینکه برگردیم بگیم بیاین کاغذ بازیافتی مصرف کنیمم درست نیست چون هم تعداد بیشماری انسان که از تولید کاغذ امرار معاش میکنن بیکار میشن و هم یه عالمه کارخونه و تازه این روش هیچوقت عملی نیست چون نه قراره کارخونه ها تعطیل بشن و نه همه جا از کاغذ بازیافتی استفاده بشه!
    مشکل اینجاست که همیشه با پاک کردن صورت مسئله میخوایم اونو حل کنیم! راه کاری چند سالی هست که داره به صورت صنعتی اجرا میشه
    کارخونه های عظیم تولید کاغذ در دنیا برای خودشون جنگلهای مصنوعی ایجاد میکنن و از درختهای اونجا کاغذها رو تولید میکنند
    حداقلش اینه که از ذخیره سیارمون بهره برداری نمیکنن و تاحدی هم تا اون درختها برای قطع اماده بشه یه کم(خیلی ناچیز) به تولید اکسیژن هم کمک میشه! البته بحث اکوسیستم که پیمان جان بهش اشاره کردن هنوز پابرجاست و البته یه بحث دیگه که به تغییر اقلیم مربوط میشه! خیلی بحث طولانی میشه وگرنه بحث تغییر اقلیم رو هم مطرح میکردم!
    البته نباید از این موضوع هم چشم پوشی کرد که این روزها و فقط به خاطر گرانی مواد اولیه(ونه دلسوزی و هوشمندی مسئولان) تمام کاغذهای مصرفی ما روانه واحدهای بازیافت میشن(چون بصرفه است) ولی به علت قدیمی بودن سیستم تولید نهایت بهره وری ما از کاغذهای مصرفی، تولید کارتن هست که کارایی رو محدود میکنه و مارو به تولید کاغذ جدید مجبور...
    ولی خب باید هردوجنبه قضیه رو درنظر گرفت
    ببخشید سرتونو درداوردم
    امضای ایشان

13. 6 کاربر مقابل از رضا طامهری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #67
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    6023
    تشکر شده 864 بار در 125 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Rezatamehri نمایش پست ها
    راه کاری چند سالی هست که داره به صورت صنعتی اجرا میشه
    کارخونه های عظیم تولید کاغذ در دنیا برای خودشون جنگلهای مصنوعی ایجاد میکنن و از درختهای اونجا کاغذها رو تولید میکنند.

تو ایران که فکر نکنم همچین راهی رو جلوی پای کارخانه داران تولید کاغذ و تولید وسایل چوبی گذاشته باشن!!!
    برای مثال کافیست داخل گوگل در مورد (قطع درختان چند ساله در ایران) جست وجویی داشته باشید آدم واقعا ناراحت میشه!
    قطع درخت 830 ساله در مازندران!
    قطع درختان چند صد ساله سعدآباد!
    و.... نه فقط ایران کل دنیا اهمیتی به این موضوع نمیده!
    البته برخی از کشورها این موضوع رو رعایت میکنن ولی متاسفانه به تعداد معدود و انگشت شمارن.
    از یک طرف در برخی از شهرهای کشور قطع درختان چند صد ساله رو میبینی از طرف دیگه هم هستن برخی جاها که روی درختان قدیمی معابرشون پلاک گذاری کردن و هر درخت شناسنامه ی مخصوص به خودش رو داره.
    اگه همچین قانونی توی کل دنیا اعمال میشد دیگه شاهد قطع شدن درختان با قدمت چند صد ساله نبودیم.
    امضای ایشان
    زندگی پاداش است نه یک مکافات
    فرصتی است کوتاه تا ببالی، بیابی
    بدانی، بیندیشی، بفهمی و زیبا بنگری
    و در نهایت در قلب ها بمانی

15. 6 کاربر مقابل از Behnaz sasani عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #68
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153

نقل قول نوشته اصلی توسط Rezatamehri نمایش پست ها
    تمام بحث هایی ک صورت گرفته محترم و صد در صد درست
    اما دوستان نباید یک طرفه به قاضی رفت
    بیایم به سمت صنعتی قضیه هم نگاه کنیم....
    کاغذ بازیافتی هرگز کیفیت کاغذهای تهیه شده از چوب رو نداره!!! نه اینکه بگم خب بیایم جنگل ها رو قطع کنیم !نه! من میگم اینکه برگردیم بگیم بیاین کاغذ بازیافتی مصرف کنیمم درست نیست چون هم تعداد بیشماری انسان که از تولید کاغذ امرار معاش میکنن بیکار میشن و هم یه عالمه کارخونه و تازه این روش هیچوقت عملی نیست چون نه قراره کارخونه ها تعطیل بشن و نه همه جا از کاغذ بازیافتی استفاده بشه!
    مشکل اینجاست که همیشه با پاک کردن صورت مسئله میخوایم اونو حل کنیم! راه کاری چند سالی هست که داره به صورت صنعتی اجرا میشه
    کارخونه های عظیم تولید کاغذ در دنیا برای خودشون جنگلهای مصنوعی ایجاد میکنن و از درختهای اونجا کاغذها رو تولید میکنند
    حداقلش اینه که از ذخیره سیارمون بهره برداری نمیکنن و تاحدی هم تا اون درختها برای قطع اماده بشه یه کم(خیلی ناچیز) به تولید اکسیژن هم کمک میشه! البته بحث اکوسیستم که پیمان جان بهش اشاره کردن هنوز پابرجاست و البته یه بحث دیگه که به تغییر اقلیم مربوط میشه! خیلی بحث طولانی میشه وگرنه بحث تغییر اقلیم رو هم مطرح میکردم!
    البته نباید از این موضوع هم چشم پوشی کرد که این روزها و فقط به خاطر گرانی مواد اولیه(ونه دلسوزی و هوشمندی مسئولان) تمام کاغذهای مصرفی ما روانه واحدهای بازیافت میشن(چون بصرفه است) ولی به علت قدیمی بودن سیستم تولید نهایت بهره وری ما از کاغذهای مصرفی، تولید کارتن هست که کارایی رو محدود میکنه و مارو به تولید کاغذ جدید مجبور...
    ولی خب باید هردوجنبه قضیه رو درنظر گرفت
    ببخشید سرتونو درداوردم
    اگر از تکنولوژی روز و علم نوین به خوبی استفاده بشه اونوقت هر چیزی ممکن میشه. این به صرفه نبودن های اقتصادی صرفاً بهانه اییه برای کارخانه داران تا از زیر کار و مسئولیت بیشتر خودشون رو رها کنن و تا جای ممکن آسوده تر پول در بیارن. اگه از علوم روز به خوبی استفاده بشه بازیافت از زباله نه تنها بی صرفه نیست بلکه بسیار پربازه تر هم میشه. مشکل عدم امکان تولید کاغذ سفید از کاغذ بازیافتی و سود کمتر ناشی از اون نیست بلکه مشکل صرفاً و صرفاً سخت تر بودن و پیچیده تر بودن فرآیند کاریه. اگر شهرداری مسئولیت پذیر باشه و سیستم حمل و نقل زباله صحیحی رو در شهر اجرا کنه، اگر تمام مردم مسئولیت پذیر باشن و زباله ها رو تفکیک کنن و در سطل های جمع آوری مختلف بندازن، اگر از نیرو و توان متخصصان و محققان در زمینه بازیافت زباله ها بنحو احسن استفاده بشه، اگر تمام این مجموعه نظمی دقیق همچون یک ساعت داشته باشه، اونوقت همه چیز ممکن میشه. تنبلی و بی مسئولیتی تنها عامل مشکلات بشره.
    امضای ایشان
    Benjamin Franklin

17. 7 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #69
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    5218
    تشکر شده 2,377 بار در 289 ارسال

گرم شدن زمین

گرم شدن کلی کره زمین به معنای افزایش میانگین دمای سطح زمین است.از اواخر سال های 1800 میانگین دمای کلی 4/0 تا 8/0 درجه سانتی گراد افزایش یافته است.بسیاری از کارشناسان پیش بینی کرده اند که میانگین دمای زمین در سال 2100 4/1 تا 8/5 درجه سانتی گراد افزایش خواهد یافت.این مقدار افزایش بیشترین مقداری است که ظرف هزار سال اخیر برای زمین پیش آمده است.
    دانشمندان نگران این مشکل هستند که انسان ها و اکوسیستم های طبیعی نتوانند خود را با این تغییرات سریع آب و هوایی وفق دهند.اکوسیستم شامل ارگانیزمهای زنده و محیط فیزیکی در یک محدوده مشخص است.این گرم شدن عمومی می تواند منتج به ضرر های فراوانی شود به همین دلیل کشور هایی در سراسر جهان به منظور کنترل این بحران قرار دادی را با نام پروتوکل کیوتو طرح کرده اند.

منبع:کتاب شناخت فضا و منظومه شمسی

ادامه دارد...

امضای ایشان
    آخرین سنگر سکوت،حق ما گرفتنی نیست

19. 5 کاربر مقابل از Soroush Samadi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #70
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1003
    تشکر شده 3,297 بار در 484 ارسال

زمین در خطر         
    این گرم شدن زمین چند سالی است که دانشمندان در مورد آن هشدار داده اند. اما موضوعی که خیلی مهمه عامل این قضیه هست.
    اغلب معتقد به عامل بیرونی هستند (نظیر گازهای گلخانه ای، انحراف محور و ...) اما بعضی هم عامل درونی برای گرم شدن زمین در نظر گرفتند. یعنی یکسری فعل و انفعالات ناشناخته در مرکز زمین داره اتفاق میافته که منجر به گرم شدن پوسته زمین میشه. در مورد این موضوع کسی خبری یا اطلاعاتی دارد؟؟

21. 5 کاربر مقابل از smhm عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 7 از 20 نخستنخست ... 3456789101117 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع