صفحه 19 از 20 نخستنخست ... 9151617181920 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 181 تا 190 , از مجموع 192

موضوع: زمین در خطر

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

Exclamation زمین در خطر

سلام به تمام دوستان

این تاپیک را به درخواست یکی از کاربران جدید با نام کاربری I ♥ O ایجاد کردم. همان طور که از نام کاربریشون میشه تشخیص داد ایشون از دوستداران کره زمین هستند(مثل بسیاری از خود ما).

اما این تاپیک برای چه ایجاد شده؟ میدونیم که سیاره زمین را خطرات زیادی تهدید میکنه. برخی از این خطرات از جانب اجرام نجومی مانند سیارکها و اجرام سنگی منظومه شمسی است که تاپیکی در این مورد داریم به نام
    برخورد از نوع نزدیک . برخی دیگر از خطرات از جانب اجرام نجومی دیگر هم ممکن است ما را تهدید کند مانند انفجارهای ستاره ای نزدیک، انفجارهای پرتو گاما و ... .

اما چه خطری بیش از همه زمین را تهدید می‌کند؟ شاید پاسخ به این سوال تلخ باشد اما شواهد نشان می‌دهد که خود انسانها و توسعه ناپایدار جوامع بزرگترین تهدید برای زمین هستند. این تهدیدها همه جا دیده می شود از افزایش گازهای گلخانه ای و گرمایش زمین بگیرید تا نیروگاه ها و زرادخانه های هسته ای، مواد شیمیایی موجود در صنعت، کاهش مساحت جنگلها در اثر قطع درختان و تغییر اکوسیستم ها به وسیله انسان.

در این تاپیک می خواهیم درباره خطرات بیرونی و درونی که زمین را تهدید می کنندصحبت کنیم. درباره برخی از این خطرات را در سایر تاپیکها هم صحبتهایی شده ولی اینجا علاوه بر بیان خطرات، جایی است برای پیدا کردن راهکارهایی برای جلوگیری از اتفاق افتادن فجایع!

فقط لطفا از موضوع خاصی شروع بشه و پس از اتمام به صورت منظم بریم سراغ سایر موضوعات

این گوی و این میدان

2. Top | #181
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    7312
    تشکر شده 2,399 بار در 324 ارسال

واقعا شنيدنيه.ولي اگه قرار باشه كمتر از اين مقدار انرژي به زمين بياد به ساير بخش هايي كه از اين انرژي استفاده ميشه ضرر ميرسونه!
    ميشه كامل تر توضيح بدين؟

3. 4 کاربر مقابل از aysa عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #182
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    7476
    تشکر شده 4,689 بار در 597 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط aysa نمایش پست ها
    واقعا شنيدنيه.ولي اگه قرار باشه كمتر از اين مقدار انرژي به زمين بياد به ساير بخش هايي كه از اين انرژي استفاده ميشه ضرر ميرسونه!
    ميشه كامل تر توضيح بدين؟
    اصلا از کجا میخوایم این سیارک بیاریم؟با چه نیرویی میخوایم جابجاش کنیم؟یعنی خودمون یه سیارک رو زمین بسازیم بعد بفرستیم فضا؟؟؟ نگید که میخوان از مدار سیارکی منظومه شمسی یکیو بکشن بیارن بذارن بین زمین خورشید...!!!

این لینک خبره

http://www.hupaa.com/201212220804510...A7%D9%86%DB%8C
    امضای ایشان
    با احتیاط نا امید شوید معجزه خبر نمیکند

5. 6 کاربر مقابل از مداد رنگیهام عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #183
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    7312

نقل قول نوشته اصلی توسط مداد رنگیهام نمایش پست ها
    اصلا از کجا میخوایم این سیارک بیاریم؟با چه نیرویی میخوایم جابجاش کنیم؟یعنی خودمون یه سیارک رو زمین بسازیم بعد بفرستیم فضا؟؟؟ نگید که میخوان از مدار سیارکی منظومه شمسی یکیو بکشن بیارن بذارن بین زمین خورشید...!!!

این لینک خبره

http://www.hupaa.com/201212220804510...A7%D9%86%DB%8C
    اين كه خودمون بسازيم ببريم فضا كه عملي نيست!مگه سيارك رو ميسازن؟
    بايد از كمربنده بيارن كه اينا نميتونن برن به مريخ چه برسه به اين كه يه سيارك بيارن!
    ولي اگه بتونن يه سياركي كه از نزديكي زمين ميگذره بگيرن عالي ميشه!

7. Top | #184
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    6139
    تشکر شده 321 بار در 34 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط mohsen4465 نمایش پست ها
    بنظر من این قضیه نه به دولت ارتباطی داره نه به روش تربیت. اینکه یک فرد پوست موز یا بیسکوئیت رو از پنجره ماشینش به بیرون میندازه نه به دولت ارتباط داره نه به روش تربیت. این کاملاً مربوط به ذات خود فرده. خودم رو مثال میزنم. تا اونجایی که یادمه خود من حتی یکبار هم زباله تو خیابون ننداختم و حتی پوست آدامس یا شوکولات رو هم زیر پام ننداختم. بنظرتون اینو کی به من یاد داده. هیچ کس. بنظر من این رفتار یک رفتار غریزیه و ارتباطی با تربیت نداره. دلیلشم فکر کنم همونطور که آقای اکبرنیا گفتند به کوته فکری مربوط میشه که خود این کوته فکری فکر کنم غریزی باشه. این رو خیلی راحت میشه اثبات کرد بدین صورت که بیایم و به این فکر کنیم که اولین ژاپنی‌ها چطور به این میزان نظم و ترتیب و ادب رسیدن. آیا کسی یادشون داده؟ اگه جواب مثبت باشه مجدداً این سوال مطرح میشه که کی این نظم و ادب رو به اونها یاد داده؟ اگه باز هم کسی معرفی بشه دوباره این سوال بوجود میاد که کی به اون فرد اینو یاد داده؟ و الی آخر. نتیجه اینکه این نوع رفتار الزاماً بایستی غریزی باشه وگرنه هرگز شکل نمیگرفت.

به قول سعدی:

آشغال نینداختن از که آموختی؟
    از نگریستن به آشغال توی جوب.
    بنابراین بنظر من رفتارهای ناشایست مردم ما همگی غریزیه.
    ولی من به جای غریزه بهش میگم "عذاب وجدان"که فک میکنم عذاب وجدان ذاتی نیست و بازم مربوط

میشه به محیطی که ادم توش قرار میگیره.مثلا اگه من تو خانواده ای بزرگ بشم که آشغال ریختن رو زمینو

نادرست میدونن،اگه رو زمین آشغال بریزم عذاب وجدان میگیرم.پس دوباره مربوط میشه به روش تربیت و

دولت(که چه جوری یه فرهنگی رواج پیدا کنه)

البته من به سوال شما نمیتونم جواب بدم.اگه منظورتونو درست فهمیده باشم نمیشه "ذات"افرادو تغییر داد

و مثلا راضیشون کرد که رو زمین آشغال نریزن.ولی اگه اینطوری باشه که یعنی هیچ کاری نمیشه کرد!

اگه اشتباه گفتم لطفا زودتر بهم بگین دارم از ناراحتی میمیرم

درواقع الان سوالم اینه که غریزه تغییر میکنه یا نه؟
    ویرایش توسط Negin_GH : 06-01-2013 در ساعت 02:47 PM

8. کاربر مقابل از Negin_GH عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

9. Top | #185
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    7312

مطمئنا تغيير ميكنه.مگه در شرايطي كه فرد واقعا بخواد.
    البته بعضي غريزه ها هستن كه به زيست مربوط اند.من با اونا كاري ندارم.ولي يه روان پزشك خوب اين موضوع رو گفته كه هركي بخواد ميتونه به خواستش برسه!(از لحاظ رفتار وهمچنين كنترل مغز)
    فك كنم از بحث خارج ميشيم.پس لطفا همكاري كنين.

10. 2 کاربر مقابل از aysa عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

11. Top | #186
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    5839
    تشکر شده 1,240 بار در 176 ارسال

تو عکسی که جناب اکبرنیا گذاشتن نوشه 6 هفته ولی وسیله مشخص نیس !!!
    میدونین چیه؟!
    ویرایش توسط skynight : 06-02-2013 در ساعت 10:11 PM
    امضای ایشان
    I hope God grant you the serenity and power to struggle on

12. Top | #187
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

دی اکسیدکربن

خب تا اینجای کار من بدجوری از دی اکسیدکربن حمایت کردم. هر کی ندونه فکر میکنه بچاره عجب حلال زاده ای بوده که تازه اینهمه در حقش ناحقی شده. برای اینکه این طرز فکر رو کمی عوض کنیم بهتره بسراغ خطر دیگه ای بریم که اکوسیستم زمین رو تهدید میکنه و اینبار برخلاف گرمایش جهانی با قطعیت 100% میتونیم دی اکسیدکربن رو به عنوان مقصر اصلی معرفی کنیم:

اگه کمی از فرآیندهای شیمیایی اطلاع داشته باشید حتماً میدونید که دی اکسیدکربن بعنوان یک اکسیدنافلزی میتونه با آب واکنش بده و اسید تولید کنه. خطری هم که گفتم در واقع همینه؛ اسیدی شدن اقیانوس‌ها. تقریباً 30 تا 40 درصده دی اکسیدکربنی که ما انسانها به اتمسفر زمین تزریق میکنیم جذب آب اقیانوس‌ها، رودخانه‌ها و دریاچه‌ها میشه. از یک طرف این خیلی خوبه چون اگه اینطور نبود تا حالا هممون تو دود اگزوز ماشینهامون خفه شده بودیم! اما از طرف دیگه باید اینو در نظر گرفت که اقیانوس ها هم ظرفیت خاصی دارن و بیشتر از اون این دی اکسیدکربن میتونه برای اکوسیستم دریاها خطرساز بشه. دی اکسید کربن در واکنشی تعادلی با مولکول آب اسیدکربنیک تولید میکنه. خوشبختانه سنگ‌ها و رسوبات آهکی که رد طبیعت فراوان هم هستن با این اسید وارد واکنش میشن و اونو تا حد زیادی خنثی میکنن اما نه با جدا کردن کربنات از آب بلکه با حل کردن خودشون در آب. اسکلت مرجان ها و صدفهای جانوران آبزی همگی آهکی هستن و میتونن بعنوان منبعی برای این واکنش استفاده بشن.

در آب اقیانوس‌ها در اثر عواملی مانند حرارت، عمق و فشار مرزی بنام «لیزوکلاین» بوجود میاد که در بالای این مرز کربنات کلسیم بصورت اشباع در میاد اما در زیر این مرز غلظت یون‌های کلسیم و کربنات همچنان کمتر از حد اشباعه. بنابراین در بالای این مرز کربنات کلسیم میتونه رسوب کنه و پوسته آهکی جانوران رو بسازه ولی در زیر این مرز پوسته های آهکی حل میشن. با افزایش غلظت دی اکسید کربن اتمسفر و انحلال اون در آب این مرز هم بالاتر و بالاتر میاد که این میتونه تأثیرات زیادی روی اکوسیستم دریاها و اقیانوسها بگذاره.

آهک به دو شکل کریستالی «آراگونیت» و «کلسیت» میتونه رسوب کنه. آراگونیت قابلیت انحلال بیشتری داره و بنابراین مرز اشباع آراگونیت به سطح آب همواره کمتره و موجوداتی که کلسیم رو بشکل آراگونیت رسوب میدن در مقابل پدیده اسیدی شدن اقیانوس‌ها حساسترن. تحقیقات اخیر نشون میده که توانایی رسوبدهی کلسیم در مرجان‌ها، جلبک‌های کوکولیتوفور، جلبک‌های مرجانی، روزن‌داران، آبزیان صدف‌دار و بال‌پایان کاهش پیدا کرده (یا بهتره بگیم فرآیند انحلال آهک رسوب داده شده اونها افزایش پیدا کرده).

بهرحال بعضی از تحقیقات نتایجی معکوس رو برای افزایش خاصیت اسیدی اقیانوس ها و رسوب گذاری کلسیم توسط موجودات نشون دادن. از جمله مطالعه‌ای در 2008 نشون داد که رسوبگذاری کلسیم کوکولیتوفورها پس از انقلاب صنعتی 40% افزایش پیدا کرده. دلیل این موضوع به پمپ‌های هیدروژنی این اورگانیسم‌ها برمیگرده که پروتون اضافی (اسید اضافی) رو از بدن جانور دفع میکنه و بدین ترتیب این اورگانیسم ها نه تنها از اسیدی شدن آب اقیانوسها صدمه ندیدن بلکه بدلیل افزایش غلظت کلسیم محلول از این اثر بهره برداری مطلوب کردن.

در حالی که اثر کلی این افزایش خاصیت اسیدی روی اکوسیستم دریاها هنوز بدرستی مشخص نشده اما این موضوع مشخص شده که اکثر موجودات در اثر این افزایش خصلت اسیدی آسیب دیدن. کاهش سرعت متابولیسم جامبو اسکوئیدها، کاهش قدرت سیستم ایمنی صدف‌ دوکپه‌ای آبی و کاهش قابلیت تشخیص بوی شکارچیان از غیرشکارچیان در دلقک ماهی های جوان از جمله تأثیرات نامطلوب دیگه‌ای هستن که توسط افزایش خصلت اسیدی اقیانوس‌ها روی دادن. در تحقیقی مشخص شده که کاهش PH به میزان 0.2 تا 0.4 تأثیر زیادی روی ستاره دریایی شکننده میگذاره. کمتر از 0.1% از لاروهای این ستاره دریایی در این شرایط بیشتر از 8 روز عمر خواهند کرد.

تخمین زده شده است که بین سالهای 1751 و 1994، PH سطحی اقیانوس ها از 8.25 به 8.14 کاهش پیدا کرده است که این بیانگر افزایش 30 درصدی غلظت پروتون است.

تغییرات PH آب اقیانوس‌ها از دهه 1700 لغایت 1990 میلادی.

منبع:
    خلاصه‌ شده از ویکی پدیا

-------------------------------------------------------------------------------------
    نقل قول نوشته اصلی توسط polaris-5 نمایش پست ها
    ولی من به جای غریزه بهش میگم "عذاب وجدان"که فک میکنم عذاب وجدان ذاتی نیست و بازم مربوط

میشه به محیطی که ادم توش قرار میگیره.مثلا اگه من تو خانواده ای بزرگ بشم که آشغال ریختن رو زمینو

نادرست میدونن،اگه رو زمین آشغال بریزم عذاب وجدان میگیرم.پس دوباره مربوط میشه به روش تربیت و

دولت(که چه جوری یه فرهنگی رواج پیدا کنه)

البته من به سوال شما نمیتونم جواب بدم.اگه منظورتونو درست فهمیده باشم نمیشه "ذات"افرادو تغییر داد

و مثلا راضیشون کرد که رو زمین آشغال نریزن.ولی اگه اینطوری باشه که یعنی هیچ کاری نمیشه کرد!

اگه اشتباه گفتم لطفا زودتر بهم بگین دارم از ناراحتی میمیرم

درواقع الان سوالم اینه که غریزه تغییر میکنه یا نه؟
    سلام
    اگه در ادامه به این پستتون جواب ندادم بخاطر این بود که این بحث‌ها نتیجه‌ای جز ناراحتی و دل آزردگی چیز دیگه‌ای با خودش نداره. ضمناً با محتوای تاپیک هم ارتباط نداره. اون پست خودم رو هم میخواستم پاک کنم ولی دیگه نمیشد.

به مباحث علمی بپردازیم بهتره.
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

13. 8 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #188
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    3948
    تشکر شده 1,128 بار در 87 ارسال

یکی از سیاستهایی که دولتها برای جلوگیری از آثار سوء کربن بر محیط زیست اعمال کردن، سیاست "مالیات بر کربن" هستش؛ یعنی با توجه به نوع سوختها (عمدتا سوختهای فسیلی) بر مصرف منابع یا وسایلی که تولید کربن می‌کنن مالیاتی تعلق میگیره. فایل زیر، میزان مالیات تصویب شده توسط دولت کانادا برای کربن است:

http://up.avastarco.com/images/24q958x5dn66b8im9a2y.pdf
    امضای ایشان
    من نمی خندم اگر بادکنک می ترکد

و نمی خندم اگر فلسفه ای، ماه را نصف کند...

15. 6 کاربر مقابل از elahe rafiei عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #189
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    7312

نقل قول نوشته اصلی توسط mohsen4465 نمایش پست ها
    -------------------------------------------------------------------------------------
    سلام
    اگه در ادامه به این پستتون جواب ندادم بخاطر این بود که این بحث‌ها نتیجه‌ای جز ناراحتی و دل آزردگی چیز دیگه‌ای با خودش نداره. ضمناً با محتوای تاپیک هم ارتباط نداره. اون پست خودم رو هم میخواستم پاک کنم ولی دیگه نمیشد.

به مباحث علمی بپردازیم بهتره.
    سلام
    منم كاملا باشما موافقم.راستش من فك ميكردم با اين كار يه كمكي ميكنم ولي برعكس شد
    ميزان بازديد ها هم كمتر شد.مقصر من بودم و معذرت ميخوام!!!
    -------------------------------------------------------------------------
    بعد يه سؤال:الان كدوم خطرناك تر شد co2ياh2o؟

17. 4 کاربر مقابل از aysa عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #190
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

زمین در خطر         
    سلام
    منم كاملا باشما موافقم.راستش من فك ميكردم با اين كار يه كمكي ميكنم ولي برعكس شد
    ميزان بازديد ها هم كمتر شد.مقصر من بودم و معذرت ميخوام!!!
    تقصیر شما چیه من پست گذاشتم.

بعد يه سؤال:الان كدوم خطرناك تر شد co2ياh2o؟
    هر دوشون. حالا اگه سیستمی طراحی کنیم که گاز احتراق رو قبل از ورود به جو سرد کنه تقریباً تمام مشکلات حل میشه. بخار آب کمتری وارد هوا میشه و از طرف دیگه چون بازده احتراق بالا میره بنابراین به سوزاندن سوخت کمتری احتیاج پیدا میکنیم و اونوقت دی اکسیدکربن آزاد شده هم کمتر میشه. اگه میزان دی اکسیدکربن به تناسب توان فتوسنتزی اورگانیسم ها (متناسب با تعداد درختان و فیتوپلانگتونها) پایین بیاد اونوقت دیگه خطرناک نیست.

بجای اینکه سوخت فسیلی رو مستقیماً در داخل اتومبیل ها مون بسوزونیم میتونیم اونو داخل نیروگاه ها با بازده بسیار بالاتر بسوزونیم و برق تولید کنیم. اتومبیلهامون رو هم میتونیم برقی کنیم تا از این انرژی استفاده کنن. چرا روی اتومبیل های بنزینی انقدر تعصب داریم؟چون اتومبیل برقی نمیتونه 250 کیلومتر در ساعت بره؟ یا مثلاً وقتی گاز میدیم موتورش صدا نمیده؟ آیا این واقعاً دلیل قانع کننده ایه؟
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

19. 5 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 19 از 20 نخستنخست ... 9151617181920 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع