صفحه 16 از 20 نخستنخست ... 6121314151617181920 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 151 تا 160 , از مجموع 192

موضوع: زمین در خطر

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

Exclamation زمین در خطر

سلام به تمام دوستان

این تاپیک را به درخواست یکی از کاربران جدید با نام کاربری I ♥ O ایجاد کردم. همان طور که از نام کاربریشون میشه تشخیص داد ایشون از دوستداران کره زمین هستند(مثل بسیاری از خود ما).

اما این تاپیک برای چه ایجاد شده؟ میدونیم که سیاره زمین را خطرات زیادی تهدید میکنه. برخی از این خطرات از جانب اجرام نجومی مانند سیارکها و اجرام سنگی منظومه شمسی است که تاپیکی در این مورد داریم به نام
    برخورد از نوع نزدیک . برخی دیگر از خطرات از جانب اجرام نجومی دیگر هم ممکن است ما را تهدید کند مانند انفجارهای ستاره ای نزدیک، انفجارهای پرتو گاما و ... .

اما چه خطری بیش از همه زمین را تهدید می‌کند؟ شاید پاسخ به این سوال تلخ باشد اما شواهد نشان می‌دهد که خود انسانها و توسعه ناپایدار جوامع بزرگترین تهدید برای زمین هستند. این تهدیدها همه جا دیده می شود از افزایش گازهای گلخانه ای و گرمایش زمین بگیرید تا نیروگاه ها و زرادخانه های هسته ای، مواد شیمیایی موجود در صنعت، کاهش مساحت جنگلها در اثر قطع درختان و تغییر اکوسیستم ها به وسیله انسان.

در این تاپیک می خواهیم درباره خطرات بیرونی و درونی که زمین را تهدید می کنندصحبت کنیم. درباره برخی از این خطرات را در سایر تاپیکها هم صحبتهایی شده ولی اینجا علاوه بر بیان خطرات، جایی است برای پیدا کردن راهکارهایی برای جلوگیری از اتفاق افتادن فجایع!

فقط لطفا از موضوع خاصی شروع بشه و پس از اتمام به صورت منظم بریم سراغ سایر موضوعات

این گوی و این میدان

2. Top | #151
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

تو پست قبلی آب رو بعنوان مقصر اصلی گرم شدن زمین عنوان کردم و قرار شد که یکم در این خصوص توضیح بدم.

آب از لحاظ متفاوت بودن بین تمام مواد حرف اول رو میزنه. جزو بهترین حلال هاست، وقتی یخ میزنه برعکس بسیاری از مواد حجمش بیشتر میشه، دربین مایعات غیریونی و غیر فلزی بیشترین کشش سطحی رو داره، در بین مولکول های چند اتمی بعد از آمونیاک مقام دوم رو از لحاظ گرمای ویژه و گرمای نهان ذوب داره و همینطور گرمای نهان تبخیر اون هم بسیار بالاست. برای چنین ماده ای اصلاً عجیب نیست که بگیم آب بیشترین اثر گلخانه ای رو داره:

according to josh willis, of nasa's jet propulsion laboratory, the oceans absorb one thousand times more heat than the atmosphere (air) and are holding 80 to 90% of the heat of global warming.

90 درصد اثر گلخانه ‌ای گرمایش زمین مربوط به اثر آب میشه. اثر گلخانه ای آب اونقدر زیاده که حتی بدون ابزارهای اندازه گیری هم میشه اثر گلخانه ای اونو حس کرد. برای بهتر درک کردنش کافیه تا یک لحظه به بیابان های داغ و سوزانی فکر کنید که شب هایی بسیار سرد دارن. برعکس مناطقی خنکتر که رطوبت بالایی دارن اما شب هایی بمراتب گرم تر دارن. این نشون میده که فقدان رطوبت چقدر روی سرعت خنک شدن زمین تأثیر داره.

به نمودار زیر نگاه کنید:

این نمودار میزان رطوبت هوا رو در بولدر، کلورادو نشون میده. همونطور که در نمودار می بینید میزان رطوبت هوا در طی سال های مختلف افزایش پیدا کرده. این افزایش رطوبت نه تنها باعث گرم شدن زمین میشه بلکه حتی به تخریب لایه اوزون هم کمک میکنه:

Besides implications for climate change, increased water vapor can affect the rate of chemical ozone loss, for example, by increasing the incidence of polar stratospheric clouds.

افزایش رطوبت هوا سبب ایجاد اثر گلخانه ای میشه. اثر گلخانه ای سبب گرم شدن زمین میشه و این گرم شدن هم مجدداً آب بیشتری رو تبخیر میکنه. بنابراین اثر گلخانه ای آب سبب تشدید بیشتر این اثر میشه.

حالا سوال اینه که دلیل این افزایش رطوبت چیه؟

دانشمندان میگن که اثر گلخانه ای ضعیفتر گازهایی مانند دی اکسید کربن و متان باعث ایجاد یک افزایش کوچک در دمای زمین شده که سپس این افزایش کوچک دما باعث افزایش بیشتر تبخیر آب شده. تبخیر بیشتر آب هم به نوبه خودش باعث تشدید اثر گلخانه ای شده و آب بیشتری رو تبخیر کرده.

بهرحال قبل از اینکه این فرضیه رو قبول کنم قصد دارم چند احتمال دیگه رو بررسی کنم چون همونطور که تو پست قبلی گفتم غلظت دی اکسید کربن خیلی کمتر از اونیه که بخواد تأثیر خاصی روی گرمای زمین بذاره. من احساس میکنم این رطوبت اضافی اتمسفر نه بدلیل آزاد کردن CO2 توسط انسان بلکه به طور مستقیم توسط آزاد کردن بخار آب به اتمسفر توسط انسان ایجاد شده. ما همواره در گوشه و کنار زندگی خودمون و در صنایع از آب بعنوان یک ماده خنک کننده استفاده میکنیم. موتور اتومبیل های ما در کنار هر 16 مولکول CO2ـ، 18 مولکول آب به اتمسفر آزاد میکنن. CO2 تغییر فاز نمیده اما H2O هنگامی که در ارتفاعات بالای جو به صورت ابر متراکم شد گرمای نهان تبخیر بسیار بالای خودش رو آزاد میکنه و اگه منجمد بشه گرمای نهان ذوب رو هم آزاد میکنه. اینها همه باعث گرم شدن اتمسفر زمین میشن. در واقع ما داریم به طور مصنوعی انرژی خورشیدی رو به آب منتقل میکنیم. آیا بنظر شما مقصر اصلی آب نیست؟
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

3. 8 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #152
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

من پیشنهاد می‌کنم برای مستندتر حرف زدن، بیاییم و مقاله‌های زیر را ترجمه کنیم:

http://www.ucsusa.org/global_warming...rming-faq.html

http://climate.nasa.gov/causes

در این دو مقاله اثرات همه عوامل گرمایش کره زمین در نظر گرفته شده و بر اساس بررسی‌های علمی، نشون داده شده که کدام اثرها مهم‌تر است و چرا؟

درسته که اثر گلخانه‌ای آب از CO2 بیشتره ولی انسان چند درصد آب موجود جو را تحت تاثیر قرار داره و چند درصد روی تغییر CO2 تاثیر داشته؟ اثر متان این وسط چیه؟

5. 10 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #153
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    7904
    تشکر شده 640 بار در 126 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط nakhodaye aseman نمایش پست ها
    درود
    فکر نکنم موریانه ها زیاد تاثیری در درختان داشته باشند چون الان الانش هم دارند از محافظ چوب استفاده می کنند و جلوی خوردگی و فساد چوب می شوند .
    بعدش هر چیزی یه چرخه ی طبیعی داره اگه قرار باشه موریانه 165 ch4 و 55 میلیون تن Co2 تولید کنند تو چرخه ی طبیعی مطمئنا مصرف می شود و زیان زیادی به طبیعت وارد نمی کند
    طبیعت میتونه خودش رو بسازه اگر ما در آن دخالتی نداشته باشیم
    درسته که یه مقداری از این گاز ها طبیعیه اما با روند گرم شدن زمین فعالییت موجودات هم بیشتر میشه، برای درک بهتر این موضوع به مثال زیر توجه کنید:

بعضی از پالایشگاه ها یا کارخانه ها برای خنک کردن دستگاه های خود از آب رودخانه ها،دریاچه ها ویا دریا ها استفاده می کنند ،به طوریکه آب وقتی دستگاه ها رو خنک می کنه خودش گرم میشه و وقتی این آب دوباره به رودخانه یا... بر میگرده باعث گرمتر شدن اب کل رودخانه یا... میشه.درسته که ممکنه این مقدار به نظر قابل توجه نباشه،اما همین مقدار گرمای اضافی باعث فعال تر شدن باکتری های هوازی درون آب میشه و به تبع باکتری های هوازی با فعال تر شدن اکسیژن بیشتری مصرف می کنند و از طرفی ماهی ها هم فعال تر میشن یعنی ماهی ها هم به اکسیژن بیشتری نیاز دارند اما این در حالیه که اکسیژن آب کمتر شده و در نهایت به مردن ماهی ها ختم میشه.
    این یه مثال بود از آلودگی گرمایی آب.

حالا اگر به جای باکتری های هوازی در آب،موریانه ها رو در زمین فرض کنیم ،یه همچین روندی که در آب اتفاق میافته روی سطح زمین هم داره اتفاق میافته.یعنی با زیاد تر شدن گاز های گلخانه ای زمین گرم تر شده و با گرم تر شدن زمین بخار آب بیشتری به صورت ابر(بخار آب فشرده شده) یا به صورت معمولی توی جو زمین باقی میمونه و بقیه قضیه رو خودتون می دونید...
    امضای ایشان
    بعد 6 ماه دوری از آوایی ها برگشتم
    دلم براتون تنگ شده بود

7. 3 کاربر مقابل از s_karam76 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #154
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153

برای درک بهتر مطلب یک سوال ساده میپرسم:

کدامیک گرمتر است؟

1) هوایی خشک ولی با دی اکسید کربن بالا 2) هوایی بدون دی اکسید کربن اما با رطوبت بالا

من میگم گزینه 2. ضمناً مقدار بخار آبی که توسط انسان به طور مصنوعی وارد اتمسفر زمین میشه بسیار بسیار بالاتر از مقدار دی اکسیدکربنیه که توسط انسان وارد اتمسفر میشه. در فرآیند سوختن سوخت های فسیلی همواره بهمراه دی اکسید کربن، همون مقدار بخار آب هم تولید میشه و این در حالیه که ما از آب بعنوان یک خنک کننده هم در صنایعمون استفاده میکنیم. و باز از طرف دیگه میدونیم که خصلت گلخانه ای بخار آب از دی اکسید کربن بیشتره. بنابراین من مقصر اصلی رو آب میدونم.
    ویرایش توسط mohsen4465 : 05-18-2013 در ساعت 05:02 PM
    امضای ایشان
    Benjamin Franklin

9. 4 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #155
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    7904

نقل قول نوشته اصلی توسط mohsen4465 نمایش پست ها
    برای درک بهتر مطلب یک سوال ساده میپرسم:

کدامیک گرمتر است؟

1) هوایی خشک ولی با دی اکسید کربن بالا 2) هوایی بدون دی اکسید کربن اما با رطوبت بالا

من میگم گزینه 2. ضمناً مقدار بخار آبی که توسط انسان به طور مصنوعی وارد اتمسفر زمین میشه بسیار بسیار بالاتر از مقدار دی اکسیدکربنیه که توسط انسان وارد اتمسفر میشه. در فرآیند سوختن سوخت های فسیلی همواره همون مقدار بخار آب هم تولید میشه و این در حالیه که ما از آب بعنوان یک خنک کننده هم در صنایعمون استفاده میکنیم. و باز از طرف دیگه میدونیم که خصلت گلخانه ای بخار آب از دی اکسید کربن بیشتره. بنابراین من مقصر اصلی رو آب میدونم.
    منم با اینکه آب بیشترین تاثیر رو داره موافقم،
    اما نمی دونم این از روی باور غلطه یا چیز دیگه ایی است که همه میگن co2 بیشترین اثر رو داره؟
    امضای ایشان
    دلم براتون تنگ شده بود

11. 3 کاربر مقابل از s_karam76 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #156
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    7312
    تشکر شده 2,399 بار در 324 ارسال

[QUOTE=mohsen4465;60599]برای درک بهتر مطلب یک سوال ساده میپرسم:

کدامیک گرمتر است؟

منم ميگم 2.چون حتي توي مناطقي هم كه بارندگي زياده هوا گرمتره. در ضمن هم اثر گلخانه اي داره و هم معمولا در جايي كه رطوبت زياده co2هم بيشتره.ولي نمي دونم چرا .شايد اشتباه ميكنم!!!

13. 3 کاربر مقابل از aysa عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #157
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    7904

نظرتون چیه که این بحث گاز گلخانه ایی رو تموم کنیم و یه بحث جدید شروع کنیم؟
    امضای ایشان
    دلم براتون تنگ شده بود

15. Top | #158
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    3948
    تشکر شده 1,128 بار در 87 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط s_karam76 نمایش پست ها

ببخشید، من در جریان تاپیک نیستم. درباره انرژی های تجدیدپذیر (renewable energy) صحبت کردید؟
    امضای ایشان
    من نمی خندم اگر بادکنک می ترکد

و نمی خندم اگر فلسفه ای، ماه را نصف کند...

16. کاربر مقابل از elahe rafiei عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

17. Top | #159
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153

نقل قول نوشته اصلی توسط s_karam76 نمایش پست ها
    بابا ما تازه مجرمو پیدا کردیم بعد شما میگید ولش کنیم بره! حداقل بذارید یکم بیشتر در مورد این مجرم صحبت کنیم بعد. بعدش هم بنظرم بریم سراغ همدستش همون دی اکسید کربن. حالا من هی اونو تبرئه میکنم فکر نکنید همچین بچه پاک و نجیبیه. بموقعش میریم سراغش متوجه میشید این co2 چه کارهای بدتری داره میکنه ما ازش غافلیم. بعدشم خوب یخورده به راه حلشم فکر کنیم بد نیست.

نقل قول نوشته اصلی توسط elahe rafiei نمایش پست ها
    ببخشید، من در جریان تاپیک نیستم. درباره انرژی های تجدیدپذیر (renewable energy) صحبت کردید؟
    بله اما موضوع بحث خود انرژی نبود بلکه یکم بحث منحرف شد. بیشتر قصدمون این بود که ببینیم استفاده از کدوم منابع انرژی برای زمین خطرناکه.
    امضای ایشان
    Benjamin Franklin

18. 5 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

19. Top | #160
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    3948
    تشکر شده 1,128 بار در 87 ارسال

زمین در خطر         
    نقل قول نوشته اصلی توسط mohsen4465 نمایش پست ها
    بابا ما تازه مجرمو پیدا کردیم بعد شما میگید ولش کنیم بره! حداقل بذارید یکم بیشتر در مورد این مجرم صحبت کنیم بعد. بعدش هم بنظرم بریم سراغ همدستش همون دی اکسید کربن. حالا من هی اونو تبرئه میکنم فکر نکنید همچین بچه پاک و نجیبیه. بموقعش میریم سراغش متوجه میشید این co2 چه کارهای بدتری داره میکنه ما ازش غافلیم. بعدشم خوب یخورده به راه حلشم فکر کنیم بد نیست.

بله اما موضوع بحث خود انرژی نبود بلکه یکم بحث منحرف شد. بیشتر قصدمون این بود که ببینیم استفاده از کدوم منابع انرژی برای زمین خطرناکه.
    خوب من پیشنهاد می کنم بعد از اینکه به طور کامل مجرم رو شناسایی و به اشد مجازات رسوندین، یه بحثی هم راجع به مسائل مربوط به انرژی بکنیم که یکی از مهمترین موضوعات روز دنیاست، همین مبحث co2 هم که می فرمایید در زیر مجموعه مباحث انرژی یه بحث مفصلی داره و البته راه حل هایی هم در دنیا براش در نظر گرفتن... حالا فعلا به حساب اون یکی مجرم برسید تا به حساب این یکی هم برسیم
    امضای ایشان
    من نمی خندم اگر بادکنک می ترکد

و نمی خندم اگر فلسفه ای، ماه را نصف کند...

20. 5 کاربر مقابل از elahe rafiei عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 16 از 20 نخستنخست ... 6121314151617181920 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع