صفحه 12 از 20 نخستنخست ... 28910111213141516 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 111 تا 120 , از مجموع 192

موضوع: زمین در خطر

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

Exclamation زمین در خطر

سلام به تمام دوستان

این تاپیک را به درخواست یکی از کاربران جدید با نام کاربری I ♥ O ایجاد کردم. همان طور که از نام کاربریشون میشه تشخیص داد ایشون از دوستداران کره زمین هستند(مثل بسیاری از خود ما).

اما این تاپیک برای چه ایجاد شده؟ میدونیم که سیاره زمین را خطرات زیادی تهدید میکنه. برخی از این خطرات از جانب اجرام نجومی مانند سیارکها و اجرام سنگی منظومه شمسی است که تاپیکی در این مورد داریم به نام
    برخورد از نوع نزدیک . برخی دیگر از خطرات از جانب اجرام نجومی دیگر هم ممکن است ما را تهدید کند مانند انفجارهای ستاره ای نزدیک، انفجارهای پرتو گاما و ... .

اما چه خطری بیش از همه زمین را تهدید می‌کند؟ شاید پاسخ به این سوال تلخ باشد اما شواهد نشان می‌دهد که خود انسانها و توسعه ناپایدار جوامع بزرگترین تهدید برای زمین هستند. این تهدیدها همه جا دیده می شود از افزایش گازهای گلخانه ای و گرمایش زمین بگیرید تا نیروگاه ها و زرادخانه های هسته ای، مواد شیمیایی موجود در صنعت، کاهش مساحت جنگلها در اثر قطع درختان و تغییر اکوسیستم ها به وسیله انسان.

در این تاپیک می خواهیم درباره خطرات بیرونی و درونی که زمین را تهدید می کنندصحبت کنیم. درباره برخی از این خطرات را در سایر تاپیکها هم صحبتهایی شده ولی اینجا علاوه بر بیان خطرات، جایی است برای پیدا کردن راهکارهایی برای جلوگیری از اتفاق افتادن فجایع!

فقط لطفا از موضوع خاصی شروع بشه و پس از اتمام به صورت منظم بریم سراغ سایر موضوعات

این گوی و این میدان

2. Top | #111
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    7904
    تشکر شده 640 بار در 126 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط سينا منجم نمایش پست ها
    با توجه به اين كه تازه داريم منابع اورانيوم رو در جهان كشف ميكنيم معلوم نيست.و نميشه تخمين زد.و اينكه غير از اورانيوم منابع ديگري هم براي سوخت اتمي هست.
    این حرفتون از منبعیه یا خودتون حدس میزنین؟
    امضای ایشان
    بعد 6 ماه دوری از آوایی ها برگشتم
    دلم براتون تنگ شده بود

3. 4 کاربر مقابل از s_karam76 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #112
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط s_karam76 نمایش پست ها
    انرژی هسته ای یک انرژی تجدید ناپذیر است و به همین دلیل بعد از استخراج همه ی عناصر رادیو اکتیو ها دیگه نمیشه از این انرژی استفاده کرد البته خیلی بیش تر از سوخت های فسیلی طول می کشد
    حلا سوال اینجاست که این زمان چند سال یا قرن است؟
    از اونجایی که این مدت زمان خیلی خیلی طولانیه بنابراین انرژی شکافت هسته ای جزء انرژی های پایدار طبیعت برای ما محسوب میشه. اما اینکه دقیقاً چقدر طول میکشه... رفتم یه تحقیقی انجام دادم و که نتیجش این بود که اورانیوم زمین به تنهایی برای میلیارها سال کافی خواهد بود و قبل از اینکه اورانیوم تموم بشه عمر خورشید به پایان میرسه.
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

5. 8 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #113
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

به نظر من شکافت هسته ای با توجه به خطرات و ضایعاتی که داره راه حل مناسبی نیست

اگر نیروگاه های همجوشی هسته ای روزی به صورت عملی راه اندازی بشوند بسیار عالیه چون اصلا ضایعات و همچنین خطراتی مثل حادثه چرنوبیل نداره یعنی کنترل نیروگاه از دست نمیره.

کسی از دوستان میدونه از نظر علمی چقدر با نیروگاه های همجوشی هسته ای فاصله داریم؟ من شنیدم که نمونه های آزمایشی ساخته شده اند ولی با هزینه بسیار بالا... اگر کسی خبر دقیقی داره اطلاع بده

7. 10 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #114
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153

نقل قول نوشته اصلی توسط پیمان اکبرنیا نمایش پست ها

اگر نیروگاه های همجوشی هسته ای روزی به صورت عملی راه اندازی بشوند بسیار عالیه چون اصلا ضایعات و همچنین خطراتی مثل حادثه چرنوبیل نداره یعنی کنترل نیروگاه از دست نمیره.

کسی از دوستان میدونه از نظر علمی چقدر با نیروگاه های همجوشی هسته ای فاصله داریم؟ من شنیدم که نمونه های آزمایشی ساخته شده اند ولی با هزینه بسیار بالا... اگر کسی خبر دقیقی داره اطلاع بده
    ولی جوش هسته ای که بدتر از شکافت هسته ایه چون در این حالت انرژی اضافی خلق میشه. در واقع یکجور خورشید مصنوعیه. میزان انرژی اضافی تولید شده شاید کم باشه اما بازهم روی گرمتر شدن زمین تأثیر میذاره. شکافت هسته ای هم از لحاظ تعادل انرژی چندان مناسب نیست. هرچند که این ایزوتوپ ها در طبیعت هم نهایتاً خودبخود متلاشی میشن اما در راکتورها این فرآیند شتاب میگیره.
    امضای ایشان
    Benjamin Franklin

9. 6 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #115
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    7312
    تشکر شده 2,399 بار در 324 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط mohsen4465 نمایش پست ها
    از اونجایی که این مدت زمان خیلی خیلی طولانیه بنابراین انرژی شکافت هسته ای جزء انرژی های پایدار طبیعت برای ما محسوب میشه. اما اینکه دقیقاً چقدر طول میکشه... رفتم یه تحقیقی انجام دادم و که نتیجش این بود که اورانیوم زمین به تنهایی برای میلیارها سال کافی خواهد بود و قبل از اینکه اورانیوم تموم بشه عمر خورشید به پایان میرسه.
    1.در اين صورت چرا ميگن تجديد ناپذيره.با اين كه خورشيد 5ميليارد سال ديگه عمر داره وبعد اون هيچي مااونو به عنوان منبع تجديد پذير نمي شناسيم.

2.انرژي حاصل از شكافت زياده يا همجوشي؟

11. 2 کاربر مقابل از aysa عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #116
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    7904

انرژي حاصل از شكافت زياده يا همجوشي؟
    اصلا قابل مقایسه نیست!مثل اینه که انرژی تولیدی خورشید رو با انرژی تولید یک نیروگاه هسته مقایسه کنی!(انرژی تولیدی=انرژی تبدیلی )
    به نظر من خیلی فاصله داریم و شاید نشه بهش دست یافت!چرا؟ چون تا حالا ماده ای ساخته نشده و یا وجود ندارد که بتونه در دمای خورشید ذوب یا بخار نشه!
    مثلا فرض کن که یه نیروگاه بسازن که از طریق همجوشی انرژی تولید کنه(به پرانتز قبلی مراجعه شود )اون وقته که کل نیروگاه تبدیل به مایع میشه
    امضای ایشان
    دلم براتون تنگ شده بود

13. 3 کاربر مقابل از s_karam76 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #117
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153

نقل قول نوشته اصلی توسط aysa نمایش پست ها
    1.در اين صورت چرا ميگن تجديد ناپذيره.با اين كه خورشيد 5ميليارد سال ديگه عمر داره وبعد اون هيچي مااونو به عنوان منبع تجديد پذير نمي شناسيم.

2.انرژي حاصل از شكافت زياده يا همجوشي؟
    1. اورانیوم منبعی تجدید ناپذیره اما چون زمان لازم برای اتمام تمامی منابع اورانیوم خیلی خیلی زیاده که این میزان ورای تصور انسانه بنابراین اونو جزء انرژی های پایدار طبیعت فرض میکنن. اینجوری بخواین حساب کنین حتی خورشید هم منبعی تجدید ناپذیره. اصن کل انرژی های دنیا تجدید ناپذیرن چون همگی نهایتاً سقوط میکنن داخل سیاه چاله ها و دنیا منجمد میشه (یکی از فرضیه های پایان کائنات).

2. انرژی جوش هسته ای 3 تا 4 بار بیشتر از شکافت هسته ایه.

اصلا قابل مقایسه نیست!مثل اینه که انرژی تولیدی خورشید رو با انرژی تولید یک نیروگاه هسته مقایسه کنی!(انرژی تولیدی=انرژی تبدیلی )
    به نظر من خیلی فاصله داریم و شاید نشه بهش دست یافت!چرا؟ چون تا حالا ماده ای ساخته نشده و یا وجود ندارد که بتونه در دمای خورشید ذوب یا بخار نشه!
    مثلا فرض کن که یه نیروگاه بسازن که از طریق همجوشی انرژی تولید کنه(به پرانتز قبلی مراجعه شود )اون وقته که کل نیروگاه تبدیل به مایع میشه
    اینجا دیگه اشتباه کردید. اینجا انرژی واقعاً داره خلق میشه. البته در ازای اون از جرم کاسته میشه.
    ضمناً انرژی در شرایط کنترل شده آزاد میشه نه اینکه مثل بمب هیدروژنی ناگهان آزاد بشه تا بخواد نیروگاه رو ذوب کنه! ساز و کارش رو نمیدونم چیه چون تا بحال ساخته نشده اما احتملاً انرژی آزاد شده از اون رو به یک سیال مثل آب میدن تا توربین رو بچرخونه. بنابراین خطر انفجار نیروگاه وجود نداره و از این لحاظ جوش هسته ای حتی از شکافت هسته ای هم ایمن تره.
    امضای ایشان
    Benjamin Franklin

15. 4 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #118
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    7153
    تشکر شده 424 بار در 83 ارسال

این حرفتون از منبعیه یا خودتون حدس میزنین؟
    اين حرف با منبعه.
    البته هنوز فكر نكنم كاري در رابطش انجام داده باشن.
    اورانيوم
    پلوتونيم
    نپتونيم
    البته در ويكيپديا گفته شده هر سه ي اين مواد راديو اكتيو شديد هستند.و نوعشون يه جوريه كه شكافت هسته اي در اونها امكان داره.
    از انرژي هاي نو همجوشي هسته ايست.عملي كه هر ستاره ي در هستش انجامش ميده.يعني تبديل هيدروژن به هليوم.موجب گرماي بسيار زيادي ميشه و ميشه از انرژي حاصل از اون برق توليد كرد.
    امضای ایشان
    به آسمان بنگر
    قدري تامل كن
    آنوقت است كه به خدا و قدرت الهي پي ميبري.
    سري به وبلاگ منم بزنيد.موضوعش نجومه.

17. 3 کاربر مقابل از سينا منجم عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #119
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1764
    تشکر شده 4,023 بار در 349 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط پیمان اکبرنیا نمایش پست ها

من در اين مورد كمی مطالعه كردم و فهميدم كه پيشرفته ترين پروژه های حال حاضر پروژه ی امريكایی NIT (National Ignition Facilities ) , پروژه ی بين المللی ITER (International Thermonuclear Experimental Reader) است كه هر يك با اهداف و تكنولوژی متفاوتی كار ميكنند.

به گزارش POPSCI يك همكاری بين المللی برای ساخت بزرگترين راكتور همجوشی (fusion based) در قالب پروژه ی ITER در جريان است، آزمايشهای خود را در سال 2019 در فرانسه آغاز و در صورت موفقيت داده های خود را برای طراحی DEMO كه يك نيروگاه 2000 تا 4000 مگاواتی است، در اختيار تيم ITER قرار ميدهد.
    ساخت اين نيروگاه نيز تا سال 2040 خواهد بود.

اينهم شمای داخلی ITER

برای مطالعه ی بيشتر به اينجا و اينجا مراجعه كنيد.
    امضای ایشان
    مرگ اگر مرگ است آيد پيش من
    تا كشم خوش در كنارش تنگ تنگ

من از او جانی برم بی رنگ و بو
    او ز من دلقی ستاند رنگ رنگ

19. 9 کاربر مقابل از gissoo عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #120
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    7904

زمین در خطر         
    اینجا دیگه اشتباه کردید. اینجا انرژی واقعاً داره خلق میشه. البته در ازای اون از جرم کاسته میشه.
    کاملا مخالفم!!!
    در اینجا هم انرژی تبدیل میشه!!
    انرژی درونی اتم های اورانیوم به انرژی گرمایی و نورانی!
    امضای ایشان
    دلم براتون تنگ شده بود

21. کاربر مقابل از s_karam76 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

صفحه 12 از 20 نخستنخست ... 28910111213141516 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع