صفحه 10 از 20 نخستنخست ... 67891011121314 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 91 تا 100 , از مجموع 192

موضوع: زمین در خطر

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

Exclamation زمین در خطر

سلام به تمام دوستان

این تاپیک را به درخواست یکی از کاربران جدید با نام کاربری I ♥ O ایجاد کردم. همان طور که از نام کاربریشون میشه تشخیص داد ایشون از دوستداران کره زمین هستند(مثل بسیاری از خود ما).

اما این تاپیک برای چه ایجاد شده؟ میدونیم که سیاره زمین را خطرات زیادی تهدید میکنه. برخی از این خطرات از جانب اجرام نجومی مانند سیارکها و اجرام سنگی منظومه شمسی است که تاپیکی در این مورد داریم به نام
    برخورد از نوع نزدیک . برخی دیگر از خطرات از جانب اجرام نجومی دیگر هم ممکن است ما را تهدید کند مانند انفجارهای ستاره ای نزدیک، انفجارهای پرتو گاما و ... .

اما چه خطری بیش از همه زمین را تهدید می‌کند؟ شاید پاسخ به این سوال تلخ باشد اما شواهد نشان می‌دهد که خود انسانها و توسعه ناپایدار جوامع بزرگترین تهدید برای زمین هستند. این تهدیدها همه جا دیده می شود از افزایش گازهای گلخانه ای و گرمایش زمین بگیرید تا نیروگاه ها و زرادخانه های هسته ای، مواد شیمیایی موجود در صنعت، کاهش مساحت جنگلها در اثر قطع درختان و تغییر اکوسیستم ها به وسیله انسان.

در این تاپیک می خواهیم درباره خطرات بیرونی و درونی که زمین را تهدید می کنندصحبت کنیم. درباره برخی از این خطرات را در سایر تاپیکها هم صحبتهایی شده ولی اینجا علاوه بر بیان خطرات، جایی است برای پیدا کردن راهکارهایی برای جلوگیری از اتفاق افتادن فجایع!

فقط لطفا از موضوع خاصی شروع بشه و پس از اتمام به صورت منظم بریم سراغ سایر موضوعات

این گوی و این میدان

2. Top | #91
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط ببعی نمایش پست ها
    من از بحث اينجا خيلي خوشم اومد
    واقعا آدمها بايد خيلي مواظب زمين باشند
    البته اونطوري كه نفرات قبلي هم گفتند بزرگترين عامل تهديد زندگي انسان روي زمين خود انسانه
    خورشيد كه تا چند ميليارد سال ديگه غول سرخ نميشه و مشكلي ايجاد نمي كنه
    اما گرم شدن زمين و از بين رفتن منابع تقصير خود انسانه

حالا من فقط 1 سوال دارم ؛ آيا گرم شدن زمين تقصير انسان است يا تغيير ذاتي اقليم زمين ميتونه اين مشكل رو ايجاد كنه ؟ يعني من ميگم شايد هم اگر انسان نبود باز زمين گرم ميشد
    ( به همون دليلي كه يكبار هم قبلا يخ زده )
    خورشید روز به روز در حال گرمتر شدنه. 1 میلیارد سال دیگه خورشید 10 درصد گرمتر از امروزه و درجه حرارت زمین حدود 40 درجه بیشتره. آخرین تخمین ها نشون داده که 20 درصد از گرمایش کنونی کره زمین بخاطر داغتر شدن خورشیده. با این حال سهم اصلی گرمایش زمین مربوط به فعالیت های خود ماست. دو راه برای مهارش وجود داره: 1- ماشین‌های خودمون رو پر بازده تر کنیم و از انرژی هایی نظیر انرژی سوخت های فسیلی، انرژی هسته ای و از همه بدتر از انرژی خورشیدی تا جای ممکن کمتر استفاده کنیم. 2- راهکاری برای کم کردن جذب انرژی خورشید توسط زمین پیشنهاد کنیم؛ از جمله نصب سطوح بازتاب کننده و یا همین آسفالت سفید.
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

3. 6 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #92
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    7904
    تشکر شده 640 بار در 126 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط mohsen4465 نمایش پست ها
    خورشید روز به روز در حال گرمتر شدنه. 1 میلیارد سال دیگه خورشید 10 درصد گرمتر از امروزه و درجه حرارت زمین حدود 40 درجه بیشتره. آخرین تخمین ها نشون داده که 20 درصد از گرمایش کنونی کره زمین بخاطر داغتر شدن خورشیده. با این حال سهم اصلی گرمایش زمین مربوط به فعالیت های خود ماست. دو راه برای مهارش وجود داره: 1- ماشین‌های خودمون رو پر بازده تر کنیم و از انرژی هایی نظیر انرژی سوخت های فسیلی، انرژی هسته ای و از همه بدتر از انرژی خورشیدی تا جای ممکن کمتر استفاده کنیم. 2- راهکاری برای کم کردن جذب انرژی خورشید توسط زمین پیشنهاد کنیم؛ از جمله نصب سطوح بازتاب کننده و یا همین آسفالت سفید.
    من که نمیفهم چرا انرژی خورشیدی ضرر داره؟
    لطفا بیشتر توضیح بدید
    امضای ایشان
    بعد 6 ماه دوری از آوایی ها برگشتم
    دلم براتون تنگ شده بود

5. 4 کاربر مقابل از s_karam76 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #93
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153

نقل قول نوشته اصلی توسط s_karam76 نمایش پست ها
    من که نمیفهم چرا انرژی خورشیدی ضرر داره؟
    لطفا بیشتر توضیح بدید
    در پست شماره 73 در این خصوص صحبت کردم. جذب مصنوعی انرژی خورشید بنظر من یکی از وحشتناکترین راه‌های کسب انرژیه. وحشتناکتر از اون اینه که همه فکر میکنن سلول خورشیدی پاک و تمیزه و تقریباً همه محققان در دنیا مردم رو دارن بسمت استفاده از اون تشویق میکنن. همه انگشت ها بسمت CO2 بیچاره ست در حالی که هیچ کس به این موضوع فکر نمیکنه که CO2 غذای گیاهانه و برعکس همه نسبت به سلول خورشیدی تفکر مثبتی دارن در حالیکه این سلول ها اگه زیاد بشن بسیار بسیار بیشتر از CO2 روی اقلیم زمین تأثیر منفی میذارن.
    امضای ایشان
    Benjamin Franklin

7. 3 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #94
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    7153
    تشکر شده 424 بار در 83 ارسال

البته اين رو هم بايد در نظر گرفت كه co2 ي اضافي بر روي زمين بازهم تاثير ميزاره.و همونطور كه آقاي اكبرنيا گفتن همه چيز در زمين از انرژي خورشيد تغزيه ميكنه.حالا ما چيزي رو استفاده ميكنيم كه اين انرژي رو به صورت انرژي برق ذخيره ميكنه.و همينطور co2 ي كم هم همينطور.آينده اي رو تصور كنيد كه اينقدر گاز كربنيك كم بشه كه گياهان پژمرده بشن و درختان بي حال.در زماني كه انسان نبود هم بالاخره زمين گرم ميشد اما درختان و گياهان انبوه اجازه ي گرم شدن رو نميدادند.كار ما اينه كه اينقدر به زمين آسيب نرسونيم.خودمون كه هر روز جمعيتمون زياد ميشه با هر نفصمون كلي مولكول كربن دي اكسيد به جو اضافه ميكنيم حداقل سعي كنيم :درختان رو كم تر قطع كنيم،ميزان توليد گاز كرنيك كارخانه ها و ماشينهامون رو كاهش بديم.،با طبيعت سازش كنيم.اگه اينكارو بكنيم گرم شدن زمين متوقف نميشه اما آهسته تر ميشه.حالا بياين در مورد اين چيزايي كه گفتم بحث كنيم و راهكارهايي براي اينها بديم شايد به ايده اي نو هم رسيديم.
    امضای ایشان
    به آسمان بنگر
    قدري تامل كن
    آنوقت است كه به خدا و قدرت الهي پي ميبري.
    سري به وبلاگ منم بزنيد.موضوعش نجومه.

9. 6 کاربر مقابل از سينا منجم عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #95
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    7904

من که اینطور فکر نمی کنم،مثلا 500-600 سال پیش که تقریبا co2 تولیدی انسان بسیار ناچیز بود ،گیاهان چطور فتوسنتز می کردند؟

من با استفاده از انرژی خورشیدی چندان موافق نیستم. ابزارهای جذب کننده نور خورشید با افزایش دادن غیرطبیعی انرژی جذب شده از خورشید باعث افزایش میزان انرژی دریافتی از خورشید و در نتیجه گرم شدن زمین میشن. البته استفاده از انرژی خورشیدی در مقیاس کم خطری نداره اما فراگیر کردن اون بخصوص با تبلیغات زیادی که در مورد پاک بودن اون میشه به مرور میتونه اونو تبدیل به یک عامل خطرناک برای گرم شدن زمین کنه. آینده ای رو تصور کنید که روی پشت بام تمام ساختمان ها، روی دیوارها و بدنه آپارتمان ها، حتی روی کف جاده ها و ... سلول خورشیدی نصب شده باشه. حالا از بالا به این منظره جدید از زمین نگاه کنید. چی میبینید؟ بله، شهر هایی که باز هم سیاه تر شدن؛ کاملاً سیاه. آیا بنظر شما افزایش دادن مصنوعی میزان جذب انرژی خورشیدی کار صحیحیه؟!
    به نظر من که کاملا درسته،توی این فرآیند فقط انرژی تابشی خورشید به انرژی الکتریکی تبدیل می کند و تولید گرمای کمی داره و اونم میشه به صفر نزدیکش کرد ،مثلا در آبگرمکن های خورشیدی این گرما به آب انتقال پیدا می کند و مشکل نداره(به نظر من).نظر شما چیه؟
    امضای ایشان
    دلم براتون تنگ شده بود

11. 6 کاربر مقابل از s_karam76 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #96
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    7904

در [url="http://forum.avastarco.com/forum/showthread.php?1234-زمین-در-خطر&p=51235&viewfull=1#post51235"] همه انگشت ها بسمت co2 بیچاره ست در حالی که هیچ کس به این موضوع فکر نمیکنه که co2 غذای گیاهانه و برعکس همه نسبت به سلول خورشیدی تفکر مثبتی دارن در حالیکه این سلول ها اگه زیاد بشن بسیار بسیار بیشتر از co2 روی اقلیم زمین تأثیر منفی میذارن.
    اگه از نظر دیگری نگاه کنیم باز هم co2 خطرناک تره!!!!!!چرا؟ شما فکر میکنید طبیعت چقدر دیگه توان استفاده از co2 برای فتوسنتز رو داره؟؟ 5سال؟10سال؟یا100سال؟!
    مهمترین بحران همینه.ما نمیدونیم گیاهان چه مدت می توانند در مقابل co2 تولیدی ما مقابله کنند و این خیلی وحشتناکه.گیاهان اگر در محیطی باشند که co2 خیلی زیادی وجود داشته باشد ،پژمرده و بی رنگ و رو میشوند و اگر خیلی مقدار co2 زیاد باشد موجب به خفگی آنها میشود!!!!!!!

من با استفاده از انرژی خورشیدی چندان موافق نیستم. ابزارهای جذب کننده نور خورشید با افزایش دادن غیرطبیعی انرژی جذب شده از خورشید باعث افزایش میزان انرژی دریافتی از خورشید و در نتیجه گرم شدن زمین میشن. البته استفاده از انرژی خورشیدی در مقیاس کم خطری نداره اما فراگیر کردن اون بخصوص با تبلیغات زیادی که در مورد پاک بودن اون میشه به مرور میتونه اونو تبدیل به یک عامل خطرناک برای گرم شدن زمین کنه. آینده ای رو تصور کنید که روی پشت بام تمام ساختمان ها، روی دیوارها و بدنه آپارتمان ها، حتی روی کف جاده ها و ... سلول خورشیدی نصب شده باشه. حالا از بالا به این منظره جدید از زمین نگاه کنید. چی میبینید؟ بله، شهر هایی که باز هم سیاه تر شدن؛ کاملاً سیاه. آیا بنظر شما افزایش دادن مصنوعی میزان جذب انرژی خورشیدی کار صحیحیه؟!
    اصلا ما چرا روی دریا ها سلول خورشیدی نذاریم،اینطوری دیگه فرقی با آب ها که رنگ تیره ای دارند ندارن!
    امضای ایشان
    دلم براتون تنگ شده بود

13. 4 کاربر مقابل از s_karam76 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #97
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153

نقل قول نوشته اصلی توسط سينا منجم نمایش پست ها
    البته اين رو هم بايد در نظر گرفت كه co2 ي اضافي بر روي زمين بازهم تاثير ميزاره.و همونطور كه آقاي اكبرنيا گفتن همه چيز در زمين از انرژي خورشيد تغزيه ميكنه.حالا ما چيزي رو استفاده ميكنيم كه اين انرژي رو به صورت انرژي برق ذخيره ميكنه.و همينطور co2 ي كم هم همينطور.آينده اي رو تصور كنيد كه اينقدر گاز كربنيك كم بشه كه گياهان پژمرده بشن و درختان بي حال.در زماني كه انسان نبود هم بالاخره زمين گرم ميشد اما درختان و گياهان انبوه اجازه ي گرم شدن رو نميدادند.كار ما اينه كه اينقدر به زمين آسيب نرسونيم.خودمون كه هر روز جمعيتمون زياد ميشه با هر نفصمون كلي مولكول كربن دي اكسيد به جو اضافه ميكنيم حداقل سعي كنيم :درختان رو كم تر قطع كنيم،ميزان توليد گاز كرنيك كارخانه ها و ماشينهامون رو كاهش بديم.،با طبيعت سازش كنيم.اگه اينكارو بكنيم گرم شدن زمين متوقف نميشه اما آهسته تر ميشه.حالا بياين در مورد اين چيزايي كه گفتم بحث كنيم و راهكارهايي براي اينها بديم شايد به ايده اي نو هم رسيديم.
    فرق سلولهای خورشیدی با بقیه مواد طبیعت اینه که سلول‌های خورشیدی سیری ناپذیر هستن. هر چقدر نور به اونها بتابه به انرزی الکتریکی تبدیل میشه و میره داخل باطری انبار میشه. اما اگه ما بیایم و از انرژی های آزاد در طبیعت استفاده کنیم اونوقت در واقع فقط مسیر چرخه انرژی رو تغییر دادیم نه مقدار اون رو. مثلاً انرژی آب رودخانه بجای اینکه صرف جوش و خروش آب و آزاد شدن گرما در طی اون بشه بشکل انرژی الکتریکی میاد داخل خونه های ما و همون مقدار انرژی داخل اتاقهای ما آزاد میشه. پس تعادل حفظ میشه. اما وقتی از سلول خورشیدی استفاده میکنیم هم لامپ خونه ما تو طبیعت گرما آزاد میکنه هم اون رودخونه خروشان. پس تعادل انرژی بهم میریزه.

من که اینطور فکر نمی کنم،مثلا 500-600 سال پیش که تقریبا co2 تولیدی انسان بسیار ناچیز بود ،گیاهان چطور فتوسنتز می کردند؟
    ما گیاهان رو میخوریم و CO2 پس میدیم و گیاهان دوباره برای ما غذا تولید میکنن و O2 تولید میکنن. این چرخه ای بوده که در گذشته وجود داشته. امروز هم این چرخه هست اما CO2 بصورت اضافی از منابع دیگر هم تولید میشه. گیاهان در این حالت CO2 بیشتری در اختیار دارن. بیشتر رشد میکنن و غذای بیشتر و O2 بیشتری تولید میکنن. با زیاد شدن غذا تعداد حیوانات بیشتر میشه. کلاً در این وضعیت فقط تعداد حیوانات، گیاهان، غلظت اکسیژن و دی اکسیدکربن بیشتر میشه و اتفاق خاصی نمی افته. پیشنهاد میکنم این پست رو بخونین.

به نظر من که کاملا درسته،توی این فرآیند فقط انرژی تابشی خورشید به انرژی الکتریکی تبدیل می کند و تولید گرمای کمی داره و اونم میشه به صفر نزدیکش کرد ،مثلا در آبگرمکن های خورشیدی این گرما به آب انتقال پیدا می کند و مشکل نداره(به نظر من).نظر شما چیه؟
    خب شکل انرژی عوض شده اما خود انرژی چی از بین که نرفته؟ بلاخره این انرژی الکتریکی یکجایی مصرف میشه و بشکل گرما آزاد میشه. مخصوصاً وقتی که منبعش بی انتها و رایگان هم باشه!

اگه از نظر دیگری نگاه کنیم باز هم co2 خطرناک تره!!!!!!چرا؟ شما فکر میکنید طبیعت چقدر دیگه توان استفاده از co2 برای فتوسنتز رو داره؟؟ 5سال؟10سال؟یا100سال؟!
    مهمترین بحران همینه.ما نمیدونیم گیاهان چه مدت می توانند در مقابل co2 تولیدی ما مقابله کنند و این خیلی وحشتناکه.گیاهان اگر در محیطی باشند که co2 خیلی زیادی وجود داشته باشد ،پژمرده و بی رنگ و رو میشوند و اگر خیلی مقدار co2 زیاد باشد موجب به خفگی آنها میشود!!!!!!!

اصلا ما چرا روی دریا ها سلول خورشیدی نذاریم،اینطوری دیگه فرقی با آب ها که رنگ تیره ای دارند ندارن!
    500 میلیون سال قبل غلظت CO2 هوا 20 برابر امروز بود در دوره ژوراسیک هم 4 تا 5 برابر بیشتر از امروز بود. بنابراین گیاهان به این راحتی ها آسیب نمی‌بینند. از طرف دیگه آب دریاها مقدار اعظمی از این CO2 رو جذب میکنه و فیتوپلانگتون‌ها با کمک اون فتوسنتز انجام میدن.

شما مثل اینکه قصد دارید زمین رو کاملاً با سلول‌های خورشیدی سیاه پوش کنید. به این شکل نگاه کنین:

از 174 پتاواتی که به زمین میتابه فقط 89 پتاواتش جذب میشه. حالا شما اگه زمینو با سلول خورشیدی بپوشونین کل این 174 پتاوات جذب میشه. فک کنم زهره خنکتر باشه اون موقع.
    امضای ایشان
    Benjamin Franklin

15. 6 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #98
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153

مزرعه سیاه!

آیا بهتر نیست بجای هر کدوم از این صفحات سیاه و زشت یک درخت کاشته بشه؟ من حتی همون علف هرزی رو که برای کاشتن این صفحات کنده شده رو به اینها ترجیه میدم.
    امضای ایشان
    Benjamin Franklin

17. 4 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #99
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    7312
    تشکر شده 2,399 بار در 324 ارسال

به نظر من خطرناك تراز co2 همين سلول هاي خورشيدين.(يعني منم با دوستان موافقم)ولي مشكل يكي دوتا نيست.اگه كلا اين سلول هارو برداريم بهره برداري از منابع ديگه بيشتر ميشه واين يعني CO2ي بيشتر...
    وهمون آشو همون كاسه.هيچ كدوم هم قابل جايگزيني نيستند.هر راهي كه تا حالا پيشنهاد شده شايد ازيه جنبه مفيد باشه ولي از طرف ديگه واسه زمين مضره. مهم ترين مشكل جهان افزايش جمعيته.اين موضوع كه مردم رو واسه فرزند بيشتر دوباره تو ايران تشويق ميكنن واقعا افتضاحه.با كاهش جمعيت شهرها كوچكتر گياهان بيشتر انرژي مورد استفاده كمتر CO2ي كمتر وزمين سردتر.ولي تنها مشكلي كه اصلا بهش توجه نميشه همينه.

19. 3 کاربر مقابل از aysa عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #100
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    7904

زمین در خطر         
    نقل قول نوشته اصلی توسط aysa نمایش پست ها
    اگه كلا اين سلول هارو برداريم بهره برداري از منابع ديگه بيشتر ميشه واين يعني co2ي بيشتر...
    وهمون آشو همون كاسه.هيچ كدوم هم قابل جايگزيني نيستند.هر راهي كه تا حالا پيشنهاد شده شايد ازيه جنبه مفيد باشه ولي از طرف ديگه واسه زمين مضره. مهم ترين مشكل جهان افزايش جمعيته.اين موضوع كه مردم رو واسه فرزند بيشتر دوباره تو ايران تشويق ميكنن واقعا افتضاحه.با كاهش جمعيت شهرها كوچكتر گياهان بيشتر انرژي مورد استفاده كمتر co2ي كمتر وزمين سردتر.ولي تنها مشكلي كه اصلا بهش توجه نميشه همينه.
    منم کاملا باشما موافقم،تازه به جز co2گاز های دیگری هم از سوختن سوخت های فسیلی ایجاد میشود مثلا از سوختن زغال سنگ و نفت so2تولید میشه. به واکنش های زیر توجه کنید:
    SO3<ـــــــــــــــــــــــــ ــــــــــــــــSO2+O
    SO3+H2Oـــــــــــــــــــــ ـ>H2SO4
    در واکنش های بالا SO2 تولید شده از سوختن نفت وزغال سنگ با یک اکسیژن ترکیب میشه و گاز SO3 به وجود می آد بعدش SO3 با بخار آب ترکیب میشه و اسید سولفوریک گازی شکل به وجود می آد که در باران حل میشه و تبدیل به باران اسیدی میشه
    CO2+H2Oـــــــــــــــــــــ ـ>H2CO3
    روند بالا همین جا برای کربن اتفاق میافته و کربنیک اسید گازی شکل میشه و باران های اسیدی

امضای ایشان
    دلم براتون تنگ شده بود

21. 5 کاربر مقابل از s_karam76 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 10 از 20 نخستنخست ... 67891011121314 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع