صفحه 1 از 10 12345 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 99

موضوع: نورهای آسمانی

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

Question نورهای آسمانی

سلام به همه دوستان و همراهان

با یک تاپیک بسیار مهیج در خدمت شما هستم که مطمئنم مشابه این تاپیک و مطالبش را به این صورت گسترده و یکجا و به زبان فارسی تا به حال ندیده اید اگر این تاپیک تموم بشه که فکر کنم چندین ماه طول بکشه، مجموعه ای بسیار ارزشمند خواهد شد.

همه ما اجرامی را در آسمان می شناسیم و رصد می کنیم از جمله ستاره، سیاره، سحابی، کهکشان، دنباله دار، شهاب، قمرهای واقعی و مصنوعی.(درباره این اجرام میتونید در آکادمی نجوم آوااستار و تاپیکهای مختلف تالار رصدی اطلاعات کسب کنید) اما برخی از پدیده های آسمانی هستند که در طی روز یا شب دیده می شوند و جز هیچ کدام از این دسته ها قرار نمی گیرند.

امتیاز تصویر: ویکیپدیا

در این تاپیک میخواهیم درباره پدیده های نوری گسترده ای صحبت کنیم که درباره برخی از اونها را تا به حال شنیدید یا آنها را در آسمان دیدید و برخی را تا به حال اسمی ازشون نشنیدید و ندید. لیست زیر بخش عمده مطالبی را نشون میده که میخواهیم به تدریج درباره شون صحبت کنیم. فقط لازمه که حتما به ترتیب پیش بریم و دونه به دونه درباره این پدیده ها صحبت کنیم و بعد از تموم شدن بریم سراغ بعدی بررسی علمی این پدیده ها نیاز به دانش مقدماتی نورشناسی درباره شکست، بازتاب، پراش و پراکندگی نور داره.

رنگین کمان خورشید , رنگین کمان ماه، هاله های ماه و خورشید , شفق و فلق , شفق قطبی , سایه زمین , الماس غبار , درخش سبز , ابرهای درخشان , نور دایره البروجی , سراب , گگن شاین , کمان زیر سمت الراسی , گلوری , تاج , طلوع کاذب , قوس مه , کمانهای نوری , خرمن خورشید , ستونهای نور و ... .

قطعا پیشرفت این تاپیک به کمک همه نیاز داره و سوالات و نظرات و مطالب شما میتونه خیلی موثر و مفید باشه
    ویرایش توسط پیمان اکبرنیا : 10-15-2012 در ساعت 10:55 PM

2. Top | #2
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    4703
    تشکر شده 375 بار در 31 ارسال

رنگین کمان بر اثر تابش نور خورشید بر قطرات باران ایجاد میشود
    باران مانند منشور عمل کرده و باعث شکست و تجزیه نور خورشید میشود و نورها بر اساس قدرت (طول موج) شکستگی پیدا میکنند !
    رنگ آخر در رنگین‌کمان بنفش است، نه ارغوانی. نیوتن بطور ابتکاری (۱۶۷۲م) تنها پنج رنگ اصلی را نامگذاری کرد: قرمز، زرد، سبز، آبی و بنفش. نارنجی و نیلی را بعداً اضافه کرد، تا در توافق با تعداد نّت‌ها در مقیاسی موسیقیایی هفت رنگ را بدهد "ویکی پدیا"

"امتیاز تصویر : ویکی پدیا"

3. Top | #3
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

خب سوالی دارم و اونم اینه که مکانیزم نوری رنگین کمان به چه صورت است و رنگین کمان در کجای آسمان و در چه فاصله ای از خورشید تشکیل می شود؟

4. 24 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

5. Top | #4
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1574
    تشکر شده 2,674 بار در 300 ارسال

منم یه سوال دیگه دارم
    چرا بیشتر مواقع کمانِ رنگین کمان به سمت زمینه؟
    این سوال رو پرسیدم چون مدتی پیش تصویری عجیب دیدم که در اون رنگین کمان بصورت برعکس تشکیل شده بود.
    امضای ایشان

Imagination
    is more important than knowledge

6. 17 کاربر مقابل از space عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

7. Top | #5
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    4703

آقا پیمان منظورتون از مکانیسم چیه ؟
    اما در مورد سئوال دومتون محل مشخصی توی آسمان نداره ! به ناظر و موقعیت خورشید بستگی داره ! همه قطره ها هم نور رو میشکونن ! اما بعضی از نورا به چشم ناظر میرسه پس نمیتونیم فاصلشو از زمین بگیم ! "محل یک رنگین‌کمان در آسمان نسبت به ناظر همیشه در سوی مخالف خورشید است، و همیشه رنگین‌کمان درونی روشنتر از رنگین‌کمان بیرونی است. مرکز کمان سایهٔ سر ناظر است، یا بطور دقیقتر نقطهٔ پادخورشیدی (که در طول روز زیر افق است)، در زاویهٔ 40 تا 42درجه نسبت به خط بین سر ناظر و سایه‌اش ظاهر می‌شود. در نتیجه، اگر خورشید بالاتر از 42درجه باشد، رنگین‌کمان زیر خط افق خواهد بود و معمولاً به مقدار کافی قطره باران بین افق (یعنی، ارتفاع چشم) و زمین وجود ندارد، تا رنگین‌کمان تشکیل دهند. استثناها زمانی رخ می‌دهند که ارتفاع ناظر از سطح زمین بیشتر شود، برای مثال در یک هواپیما، در بالای کوه، یا بالای یک آبشار."

منبع : ویکی پدیا (دانشنامه آزاد)

بعد یه نکته دیگه زاویه شکست باید بین 40 تا 42 باشه ! غیر از اون دیده نمیشه !!!
    ویرایش توسط miladpn : 09-28-2012 در ساعت 05:06 PM

8. 15 کاربر مقابل از miladpn عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

9. Top | #6
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    4703

space جان فکر میکنم این رنگین کمانی که شما دیدید ! دوتایی بوده ! چون با دوبار انعکاس نور باعث تشکیل رنگین کمان میشه

10. 11 کاربر مقابل از miladpn عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

11. Top | #7
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    5521
    تشکر شده 195 بار در 37 ارسال

كسي رنگين كمون وارونه شنيده!!؟...اگه شنيدين... يه توضيحي بدين قبلا تو يه كتاب عكسشو ديده بودم... (تو كودكي) خونده بدم چون پيشرفته بو چيزي نهميده بودم الانم يادم نمياد...

12. 7 کاربر مقابل از sk..galaxy عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

13. Top | #8
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    906
    تشکر شده 3,386 بار در 317 ارسال

خب سوالی دارم و اونم اینه که مکانیزم نوری رنگین کمان به چه صورت است و رنگین
    کمان در کجای آسمان و در چه فاصله ای از خورشید تشکیل می شود؟
    آقا اجازه!! ما بگیم؟
    من دبیرستان خیلی به رنگین کمان علاقه مند شده بودم و همون موقع یه سری سرچ کردم در موردش، هنوز هم پدیده ای هست که برام جذابه!
    خوب وقتی که ما به رنگین کمان نگاه میکنیم خورشید دقیقاً پشت ما قرار داره. یعنی رنگین کمان در خلاف جهت خورشید تشکیل میشه.
    و اما در مورد مکانیزم رنگی، به ما همیشه گفتند که رنگین کمان هفت رنگ هست از قرمز تا بنفش. اما واقعیت اینه که رنگین کمان یک طیف پیوسته از رنگها از قرمز تا بنفش هست.
    یک نکته جالب این هست که رنگین کمان یک شی فیزیکی نیست و به مکان قرار گرفتن ما و خورشید بستگی داره. به این معنی که تمام قطرات باران نور خورشید را یکسان شکسته و بازتاب میکنند اما فقط نور از بعضی قطرات باران به چشم ناظر میرسد. (با توجه به مکانی که قرار گرفته) در واقع اگر مکانی که من ایستادم با مکانی که شخص دیگه ای ایستاده تفاوت داشته باشه، ما دو رنگین کمان متفاوت رو میبینیم.
    برای اینکه بفهمیم رنگهای رنگین کمان چرا به این صورت هست باید این نکته رو بدونیم که نور خورشید مجموعه ای (طیف) از همه رنگ ها هست و وقتی که این رنگها با هم ترکیب میشن از دید ما سفید به نظر میرسن. (که این رو نیوتون شرح داده بود) و نکته دوم اینکه نور رنگهای مختلف (چون فرکانسهای مختلفی دارند) وقتی از یک محیط به محیط دیگه ای میره، به مقدار متفاوتی شکسته میشه. در خود رنگین کمان هم وقتی نور از قطرات آب میگذره، زاویه های انحراف رنگهای مختلف، متفاوت هست (مثلاً زاویه انحراف آبی بیشتر از قرمز). در واقع برای تشکیل رنگین کمان زمانی که نور ار قطره آب میگذره، دو بار شکسته میشه: یک بار هنگام وارد شدن به قطره و یک بار هم زمان خارج شدنش (البته فقط یک بازتاب داخلی داره)

اما در مورد رنگین کمان دوتایی (که همین رنگین کمان دومی هست که در اون رنگها برعکس رنگین کمان اصلی هستند، و در همین عکسی هم که آقای miladpn در پست دوم قرار دادن مشهود هست) -این فایل اکسل sheet secondary رو اگه ببینید بهتر متوجه میشین- دو بازتاب داریم. یعنی نور وقتی میخواد از قطره خارج بشه مقداریش هم دوباره در خود قطره بازتاب میشه و بعد از قطره خارج میشه. همون فایل نشون میده که چرا رنگها برعکس میشن.

یادم هست که در یک همایشی که پارسال برگزار شد آقای خدا شناس یه عکس نشون دادند که مربوط به رنگین کمان در قطب بود. رنگین کمانی که نشون دادند تک رنگ و سفید بود. در مورد چرایی این پدیده یه چیزهایی به ذهنم میرسه اما اگه کسی از دوستان بتونه این رو کامل شرح بده ممنون میشم!

14. Top | #9
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    5521
    تشکر شده 195 بار در 37 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط sk..galaxy نمایش پست ها
    كسي رنگين كمون وارونه شنيده!!؟...اگه شنيدين... يه توضيحي بدين قبلا تو يه كتاب عكسشو ديده بودم... (تو كودكي) خونده بدم چون پيشرفته بو چيزي نهميده بودم الانم يادم نمياد...
    اينم بگم منظور من از رنگين كمون وارونه رنگاش نيست يعني به شكل u(قوسش به طرف زمينه )

15. 8 کاربر مقابل از sk..galaxy عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #10
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    4703

نورهای آسمانی         
    ممنون
    بعد آزمون تجربی اینکه رنگین کمان در مکانهای مختلف به صورت های مختلف دیده میشه رو میتونید با آبپاش باغ یا حیاط منزل آزمایش کنید ! یکی مثلا بالا قرار بگیره یکی سمت چپ آبپاش و عکس بگیرن !

17. 6 کاربر مقابل از miladpn عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 1 از 10 12345 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع