صفحه 2 از 5 نخستنخست 12345 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 , از مجموع 41

موضوع: سفر به مریخ ; مشکلات و چالش ها

1. Top | #1
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    26
    تشکر شده 1,409 بار در 282 ارسال

سفر به مریخ ; مشکلات و چالش ها

این تاپیک قصد دارد مشکلات سفر به مریخ را زیر ذره بین قرار دهد!

---------------------------------------------------

ماهنامه ی نجوم در شماره ی 196 در قسمت ژرفا توضیحاتی داده است!

برنامه ی اسمان شب هم در دوشنبه ، 1389/06/29 با حضور اقای شهرام یزدان پناه برنامه ای برای سفر به مریخ داشت!
    ویرایش توسط شايان سليم شهشهانى : 09-21-2010 در ساعت 03:55 PM

2. 14 کاربر مقابل از شايان سليم شهشهانى عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

3. Top | #11
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    2400
    تشکر شده 6,172 بار در 666 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط mamdoo نمایش پست ها
    سلام!
    میشه لطفا چند تا از آزمایشهایی که باید افراد انجام بدن رو توضیح بدین؟
    اتفاقا این سوال شما ،برای من هم سوال هستش
    فزض کنید الان آقای ایکس می خواد بره مریخ ،
    چه تست های روانشناسی و فیزیکی و علمی و ... رو باید پشت سر بگذاره؟
    برای مثال فقط اگه جنبه روانشاسی رو در نظر بگیریم خوب می دونیم که الان آزمایشاتی بر روی زمین انجام شده که تاثیر انزوای بلند مدت رو در شرایط شبیه سازی شده روی انسان نشون داده و نتیجی مثبتی هم در بر داشته ولی خوب این یه آزمون عملی بلند مدت بودش ولی برای اون شخصی که می خواد بره مریخ که نمی تونن یه دوره چند ماهه در انزوا قرارش بدن بعد که نتیجه مثبت بود بگن حالا شما بفرما مریخ!!!
    چه تست هایی روانشاسی باید گرفته بشه؟
    از لحاظ بدنی چه قدر باید آماده باشن؟
    خیلی از این آزمون ها
    خواهشا از دوستان هر کی اطلاعاتی در این زمینه داره بیان کنه،خیلی بحث جالبی می تونه بشه
    ممنون

پ ن :2 تا پست همزمان شدن

نقل قول نوشته اصلی توسط پیمان اکبرنیا نمایش پست ها
    منظورتون آزمایشهایی است که پیش از سفر به مریخ باید انجام شود؟

تستهای بسیاری هست:

1- تست سلامت جسمی: افراد باید از نظر بدنی در بهترین شرایط باشند.
    2- تست سلامت روانی: یکی از بزرگترین مشکلاتی که فضانوردان را تهدید میکند خطر اثرات روانی دور بودن از زمین و امکانات است! این که به هیچ عنوان به خانواده و نزدیکان دسترسی ندارند و مدت طولانی از زمین دور خواهند بود. و این که در صورت پشیمانی هیچ راه بازگشتی به زمین نیست و باید حدود 3 سال در سفر باشند تا کل ماموریت را به اتمام برسانند.
    3- تستهای مهارتی: یک فضانورد برای سفر به مریخ باید مهارتهای بسیاری در زمینه های مختلف مهندسی، علمی، پزشکی و ... داشته باشد.

قطعا تستهای بیشتری هم هست که الان به ذهنم نمیرسد.
    اصلا در کل دنیا چند نفر پیدا میشن که همه این هارو با هم داشته باشن؟

4. 9 کاربر مقابل از مسعود فرح بخش عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

5. Top | #12
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    977
    تشکر شده 259 بار در 36 ارسال

منظورتون آزمایشهایی است که پیش از سفر به مریخ باید انجام شود؟

تستهای بسیاری هست:

1- تست سلامت جسمی: افراد باید از نظر بدنی در بهترین شرایط باشند.
    2- تست سلامت روانی: یکی از بزرگترین مشکلاتی که فضانوردان را تهدید میکند خطر اثرات روانی دور بودن از زمین و امکانات است! این که به هیچ عنوان به خانواده و نزدیکان دسترسی ندارند و مدت طولانی از زمین دور خواهند بود. و این که در صورت پشیمانی هیچ راه بازگشتی به زمین نیست و باید حدود 3 سال در سفر باشند تا کل ماموریت را به اتمام برسانند.
    3- تستهای مهارتی: یک فضانورد برای سفر به مریخ باید مهارتهای بسیاری در زمینه های مختلف مهندسی، علمی، پزشکی و ... داشته باشد.

قطعا تستهای بیشتری هم هست که الان به ذهنم نمیرسد.

بله منظورم همین نوع تست ها هست اما اینکه مثلا میگین مهارت توی زمینه های مهندسی،علمی...داشته باشه یعنی چی؟؟
    امضای ایشان
    رمز موفقیت فقط سه جملس:
    کسب تجربه از دیروز ، استفاده از امروز ، امید به فردا

ولی ما معمولا با این سه جمله خرابش میکنیم:
    حسرت از دیروز ، اتلاف امروز ، ترس از فردا

دکتر شریعتی

6. 6 کاربر مقابل از mamdoo عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

7. Top | #13
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

مسلما تعداد افرادی که این قابلیت را داشته باشند بسیار کم است.

اما این مهارتهای فنی و مهندسی هم یعنی این که شخص بتواند در صورت به وجود آمدن مشکلات فنی، آنها را بر طرف کند چون هیچ کمکی از جانب زمین وجود ندارد. و همچنین فرد باید بداند در مریخ باید چگونه داده های علمی جمع آوری کند و بسیاری موارد دیگر که میشه دربارش تحقیق کرد.

8. 7 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

9. Top | #14
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    مدال نقره جهانی المپياد نجوم
    شماره عضویت
    476
    تشکر شده 1,198 بار در 220 ارسال

سلام.
    اینی که گفتین هیچ کمکی از طرف زمین بهشون نمی رسه یعنی چی؟؟منظورتون تعمیرات فضاپیماست یا کنترل اون؟؟چون کنترلش که از رو زمین ممکنه.

یه سوال دیگه.هدف کلی از همچین سفری چیه؟؟میخوان برن اطلاعات جمع کنن یا مثلا یه چیزی رو مریخ بسازن؟؟ممکنه سکونتگاه بعدی انسان مریخ باشه؟؟
    امضای ایشان
    آن كه به يافتن آب اطمينان دارد هرگز از تشنگي هلاك نمي شود.امام علي (ع)

10. 5 کاربر مقابل از celestial boy عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

11. Top | #15
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    1120

طرح سفر به مریخ

سلام دوستان

در PDF زیر، طراحی مفهومی یک ماموریت سرنشین دار به مریخ را میبینید. این طرح مربوط به سال 2009 است و 3 نفر از متخصصان ناسا آن را طراحی کرده اند.

http://trs-new.jpl.nasa.gov/dspace/b.../1/09-3642.pdf

در لینک زیر هم لیست کل ماموریتهای طراحی شده برای سفر به مریخ را میبینید:

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of...e_20th_century

12. 7 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

13. Top | #16
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    1120

نقل قول نوشته اصلی توسط celestial boy نمایش پست ها
    سلام.
    اینی که گفتین هیچ کمکی از طرف زمین بهشون نمی رسه یعنی چی؟؟منظورتون تعمیرات فضاپیماست یا کنترل اون؟؟چون کنترلش که از رو زمین ممکنه.

یه سوال دیگه.هدف کلی از همچین سفری چیه؟؟میخوان برن اطلاعات جمع کنن یا مثلا یه چیزی رو مریخ بسازن؟؟ممکنه سکونتگاه بعدی انسان مریخ باشه؟؟
    یعنی از نظر پشتیبانی فنی هیچ کمکی نمیشه بکنن. منظورم تعمیرات است. دقت کنید که اگر حادثه ناگهانی رخ دهد امکان کمک گرفتن فکری از زمین هم وجود ندارد چون ارتباط رادیویی با زمین ممکن است مثلا 20 دقیقه طول بکشد و تا بخواهند کمک کنند، مشکل حادی ایجاد شود.

هدف کلی از این ماموریت هم چیزهای مختلفی هست. کنجکاوی درباره مریخ، کمک به پیشرفت تکنولوژی برای سفرهای آینده فضایی، آماده شدن برای زندگی انسان در فضا، حس غرور برای کشوری که اولین بار این کار را انجام دهد(که حاصل آن میتواند قدرتمند شدن کشور در عرصه جهانی باشد) و ... . هدفش را باید از کسانی بپرسیم که میخواهند این کار را انجام دهند.

14. 6 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

15. Top | #17
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

یه ایده!

بچه ها در مورد سفر به مریخ من یه ایده ای دارم. میخواستم اونو واسه سایت ناسا بفرستم ولی گفتم شاید یه چیزایی رو من ندونم و باعث بشه که بنظر متخصصان اونا ایده مسخره ای از آب در بیاد. برای همین فراموشش کردم. تا اینکه اینجا رو واسه گفتگوی نجومی پیدا کردم.

حالا در مورد ایده من برای سفر به مریخ:
    یکی از مشکلاتی بزرگی که برای سفر به مریخ باید مرتفع بشه مشکل جا و فضای فضانوردان و انبارهای آذوقه و ... ست. بدین معنی که چون سفر خیلی طولانیه بنابراین با یه کپسول کوچیک به اندازه کپسول کلمبیا که فضانوردان رو به ماه رسوند نمیشه به مریخ سفر کرد. بنابراین باید یک سفینه بزرگ و جادار ساخته بشه که هم فضانوردان داخل اون احساس یک زندانی بهشون دست نده و هم اینکه مواد و آذوقه ها رو براحتی بشه باهاش حمل کرد. مطمئناً ساختن چنین سفینه ای خیلی مشکل و پر هزینه ست و بودجه چندین سال ناسا رو شامل میشه؛ اما من یه ایده ای دارم و اون اینکه چرا از ایستگاه بین المللی بعنوان یک سفینه برای سفر به مریخ استفاده نمیشه؟ فکر کنم ایستگاه بین المللی جا و فضای کافی برای سفر حداقل 2 نفر به مریخ رو بتونه محیا کنه چه بسا حتی بزرگتر از چیزی که فضانوردان فکرشو میکنن. تنها کاری که باید کرد اینه که چندتا ماژول اضافی از جمله ماژول مریخ نشین و یه ماژول نیروی محرکه رو باید بهش اضافه کرد. بعد تنها کاری که باید انجام بشه اینه که ایستگاه فضایی رو در زمان مناسب از مدار زمین خارج کرد و اونو بسمت مریخ فرستاد. ایستگاه به اندازه کافی بزرگ هست که حتی سفر های رفت و برگشت طولانی تر از 1 سال هم برای فضانوردان دلنشین باشه. بعد از رسیدن به مریخ چند فضانورد وارد ماژول مریخ نشین شده و توسط اون فرود میان. سپس توسط ماژول دیگه ای که از قبل اونجا کار گذاشته شده (که البته این هم میتونه توسط ایستگاه حمل بشه) دوباره به ایستگاه بین المللی در مدار مریخ برگردن. ایستگاه توسط ماژول پیشرانه تعبیه شده دوباره از مدار مریخ خارج میشه و به مدار زمین برمیگرده. درست مثل یک اتوبوس فضایی! حالا نظر شما چیه. دوست دارم یکم در مورد بحث کنیم اگه ایراد داشت که هیچ ولی اگه همگی موافق بودیم از طرف انجمن به ناسا ایده مون رو اعلام کنیم.

آیا به نظر شما شدنیه؟
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

16. 4 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

17. Top | #18
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    1120

نقل قول نوشته اصلی توسط mohsen4465 نمایش پست ها
    بچه ها در مورد سفر به مریخ من یه ایده ای دارم. میخواستم اونو واسه سایت ناسا بفرستم ولی گفتم شاید یه چیزایی رو من ندونم و باعث بشه که بنظر متخصصان اونا ایده مسخره ای از آب در بیاد. برای همین فراموشش کردم. تا اینکه اینجا رو واسه گفتگوی نجومی پیدا کردم.

حالا در مورد ایده من برای سفر به مریخ:
    یکی از مشکلاتی بزرگی که برای سفر به مریخ باید مرتفع بشه مشکل جا و فضای فضانوردان و انبارهای آذوقه و ... ست. بدین معنی که چون سفر خیلی طولانیه بنابراین با یه کپسول کوچیک به اندازه کپسول کلمبیا که فضانوردان رو به ماه رسوند نمیشه به مریخ سفر کرد. بنابراین باید یک سفینه بزرگ و جادار ساخته بشه که هم فضانوردان داخل اون احساس یک زندانی بهشون دست نده و هم اینکه مواد و آذوقه ها رو براحتی بشه باهاش حمل کرد. مطمئناً ساختن چنین سفینه ای خیلی مشکل و پر هزینه ست و بودجه چندین سال ناسا رو شامل میشه؛ اما من یه ایده ای دارم و اون اینکه چرا از ایستگاه بین المللی بعنوان یک سفینه برای سفر به مریخ استفاده نمیشه؟ فکر کنم ایستگاه بین المللی جا و فضای کافی برای سفر حداقل 2 نفر به مریخ رو بتونه محیا کنه چه بسا حتی بزرگتر از چیزی که فضانوردان فکرشو میکنن. تنها کاری که باید کرد اینه که چندتا ماژول اضافی از جمله ماژول مریخ نشین و یه ماژول نیروی محرکه رو باید بهش اضافه کرد. بعد تنها کاری که باید انجام بشه اینه که ایستگاه فضایی رو در زمان مناسب از مدار زمین خارج کرد و اونو بسمت مریخ فرستاد. ایستگاه به اندازه کافی بزرگ هست که حتی سفر های رفت و برگشت طولانی تر از 1 سال هم برای فضانوردان دلنشین باشه. بعد از رسیدن به مریخ چند فضانورد وارد ماژول مریخ نشین شده و توسط اون فرود میان. سپس توسط ماژول دیگه ای که از قبل اونجا کار گذاشته شده (که البته این هم میتونه توسط ایستگاه حمل بشه) دوباره به ایستگاه بین المللی در مدار مریخ برگردن. ایستگاه توسط ماژول پیشرانه تعبیه شده دوباره از مدار مریخ خارج میشه و به مدار زمین برمیگرده. درست مثل یک اتوبوس فضایی! حالا نظر شما چیه. دوست دارم یکم در مورد بحث کنیم اگه ایراد داشت که هیچ ولی اگه همگی موافق بودیم از طرف انجمن به ناسا ایده مون رو اعلام کنیم.

آیا به نظر شما شدنیه؟
    سلام

ایده جالبی هست و اتفاقا تا بخشی هم اجرا میشه ولی نه به صورتی که شما گفتید.

ایستگاه فضایی اصلا برای سفر به مریخ طراحی نشده است و خب بسیاری از امکانات مورد نیاز برای سفر به مریخ را نداره.(فقط قضیه ماژولهای اضافه نیست، کل مجموعه با هدف دیگه ای طراحی شده). وقتی چیزی به این عظمت برای ماموریتی خاص طراحی شده، امکان تغییر کاربریش واقعا به قدری پر هزینه است که اصلا نمی صرفه. مثل این میمونه که شما بخواهید از یک پراید، توقع کارکرد یک لندکروز شاسی بلند را داشته باشید و باهاش از کوه بخواهید بروید بالا، خب اگر از اول یک شاسی بلند بسازید خیلی راحت تره تا این که بخواهید پراید را تبدیل به یک شاسی بلند کنید.

ایستگاه فضایی بین المللی میتونه به عنوان یک بندرگاه فضایی برای سفینه هایی که قصد سفر به مریخ را دارند به کار بره اما خودش امکان سفر به مریخ را نداره. در ضمن این را در نظر داشته باشید که اگر ایستگاه بره به مریخ، اونوقت وظایف ایستگاه را به چه ایستگاه دیگری بسپاریم؟

18. 4 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

19. Top | #19
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    2925
    تشکر شده 5,203 بار در 502 ارسال

یک ایده بهتر برای حمل اذوقه
    به جای اینکه اذوقه با سفینه اصلی حمل بشه که هم هزینه بر و جا گیر میشه با موشک اینهارو به سمت مریخ پرتاب کرد مثل پرتاب کاوشگر در یک جای معین بر سطح مریخ فرود بیاد
    این موشک میتونه اذوقه که برای مریخ و برگشت هست رو ببره و همچنین تجهیزات اصلی رو با خودش به مریخ ببره تا سفری بهتر و فضاپیمایی سبکتر داشته باشن تا مصرف سوخته کمتری داشته باشن
    امضای ایشان

20. کاربر مقابل از mohammad_reza عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

21. Top | #20
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

سفر به مریخ ; مشکلات و چالش ها         
    نقل قول نوشته اصلی توسط mohammad_reza نمایش پست ها
    یک ایده بهتر برای حمل اذوقه
    به جای اینکه اذوقه با سفینه اصلی حمل بشه که هم هزینه بر و جا گیر میشه با موشک اینهارو به سمت مریخ پرتاب کرد مثل پرتاب کاوشگر در یک جای معین بر سطح مریخ فرود بیاد
    این موشک میتونه اذوقه که برای مریخ و برگشت هست رو ببره و همچنین تجهیزات اصلی رو با خودش به مریخ ببره تا سفری بهتر و فضاپیمایی سبکتر داشته باشن تا مصرف سوخته کمتری داشته باشن
    این هم ایده خوبیه اما یک ریسک بسیار بزرگی داره و اون اینکه اگه فضاپیمای حمل آذوقه دچار حادثه بشه تکلیف چیه یا اگه فضانوران به هر دلیل نتونستن خودشون رو به محل آذوقه برسونن و یا با ماژول اون پهلو گیری کنن تکلیف چیه. بنابراین بهتره که آذوقه بهمراه سفینه فضانوردان حمل بشه تا حداقل نیمی از ریسک و دلهره سفر از بین بره.

سلام

ایده جالبی هست و اتفاقا تا بخشی هم اجرا میشه ولی نه به صورتی که شما گفتید.

ایستگاه فضایی اصلا برای سفر به مریخ طراحی نشده است و خب بسیاری از امکانات مورد نیاز برای سفر به مریخ را نداره.(فقط قضیه ماژولهای اضافه نیست، کل مجموعه با هدف دیگه ای طراحی شده). وقتی چیزی به این عظمت برای ماموریتی خاص طراحی شده، امکان تغییر کاربریش واقعا به قدری پر هزینه است که اصلا نمی صرفه. مثل این میمونه که شما بخواهید از یک پراید، توقع کارکرد یک لندکروز شاسی بلند را داشته باشید و باهاش از کوه بخواهید بروید بالا، خب اگر از اول یک شاسی بلند بسازید خیلی راحت تره تا این که بخواهید پراید را تبدیل به یک شاسی بلند کنید.

ایستگاه فضایی بین المللی میتونه به عنوان یک بندرگاه فضایی برای سفینه هایی که قصد سفر به مریخ را دارند به کار بره اما خودش امکان سفر به مریخ را نداره. در ضمن این را در نظر داشته باشید که اگر ایستگاه بره به مریخ، اونوقت وظایف ایستگاه را به چه ایستگاه دیگری بسپاریم؟
    ببینید ایستگاه قرار نیست هیچ کار خاصی انجام بده فقط و فقط از اتاقک ها و فضای بزرگتر داخل اون قراره بعنوان یک خونه برای فضانوردان استفاده بشه بنابراین میشه ازش استفاده کرد. تنها کاری که باید انجام بشه همش کمی Customize کردن ایستگاهه. از جمله نصب ماژول های پیشرانه برای به حرکت در آوردن ایستگاه و کنترل مسیر اون بسمت مریخ، نصب ماژول گیرنده و فرستنده پر قدرت تر برای برقراری ارتباط با ایستگاه از مریخ، نصب ماژول مریخ نشین، ماژول آذوقه، صفحات خورشیدی اضافی و در صورت لزوم ماژول RTG (سوخت هسته ای) و ... . در کل مثه این میمونه که فضاپیمای سفر به مریخ رو تکه تکه کنیم و قطعات اونو روی ایستگاه فضایی وصل کنیم تا فضانوردان از فضای بزرگتر ایستگاه در طول سفر استفاده کنن. هر طور که حساب کنید هزینش اگه کمتر نباشه بیشتر نیست و در عوض شما یک فضاپیمای بزرگتر دارین.

در مورد وظایف ایستگاه هم باید بگم که حداکثر 2 سال ایستگاه فضایی نداریم و بعد دوباره به مدار برمیگرده. مطمئناً سفر به مریخ بسیار مهمتر از وظایف خود ایستگاهه. ضمناً میتونیم اینطور تصور کنیم که ایستگاه یکی دو سال رفته مرخصی! مگه نه!
    بازم موافق نیستین؟
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

22. کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

صفحه 2 از 5 نخستنخست 12345 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع