صفحه 73 از 82 نخستنخست ... 2363697071727374757677 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 721 تا 730 , از مجموع 813

موضوع: پرسش و پاسخ رصدی

1. Top | #1
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    26
    تشکر شده 1,409 بار در 282 ارسال

Question پرسش و پاسخ رصدی

با سلام

اين تاپيك برای مطرح نمودن سوالات مربوط به نجوم رصدی ایجاد شده است. می توانید سوالات خود را مطرح نموده و با کمک اساتید و سایر دوستان عزیز به جواب خود برسید.

موفق باشيد
    ویرایش توسط stargazer : 12-18-2012 در ساعت 11:50 AM دلیل: تغییر پست اول

2. Top | #721
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    7476
    تشکر شده 4,689 بار در 597 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط mohsen4465 نمایش پست ها
    میگم این عدم وجود مکانی ویژه برای علوم غیر مرتبط با نجوم هم واسه خودش یه معضلی شده‌ها. ای کاش یه تالار بنام "تالار علوم" هم داشتیم. حالا جدای این حرفا من واسم یه سوالی پیش اومده که هر چی گشتم نفهمیدم کجا بپرسمش. دیگه مرتبط ترین جای غیر مرتبطی که پیدا کردم همینجا بود.

خب و اما سوالم: میدونیم که چشم ما یه میدان دید خاصی داره و در آن واحد از کل میدان دید روی شبکیه چشم تصویر تشکیل میشه. از طرف دیگه میدونیم که نگاه کردن مستقیم به خورشید کار بسیار خطرناکیه. اما طبق مورد اول ما حتی اگه به یه نقطه غیر از خورشید هم نگاه کنیم بازهم احتمال زیادی وجود داره که تصویر خورشید داخل میدان دید ما قرار بگیره. تنها فرق در این حالت اینه که تصویر خورشید بجای اینکه در مرکز شبکیه بیافته در یکی از گوشه‌هاش میافته. پس چرا آسیبی به چشمهای ما نمیرسونه. آیا بازهم ضرر داره و ما ازش بی خبریم؟
    معمولا به خاطر نور شدید خورشید کمتر کسی میتونه بدون استفاده از فیلترهای نور مرئی یا در زمان هایی غیر از خورشید گرفتگی برای مدت طولانی به خورشید نگاه کنه و بیشترین آسیب ها هم در همین موارد رخ میده.وقتی شما به خورشید یا هر جسم دیگه ای خیره بشید تصویر جسمتون میوفته روی نقطه ای از شبکیه به نام ماکولا یا لکه زرد:

این نقطه از چشم به خاطر تراکم بالای گیرنده های نوریش حالا چه گیرنده های مخروطی چه گیرنده های استوانه ای مهمترین نقطه از چشم در تشخیص رنگ ظرافت و جزییات تصویری که شما میبینید هست و به خاطر اینکه موقع خیره شدن به خورشید تصویر خورشید روی این نقطه در کانون عدسی چشم تشکیل میشه و اکثر پرتوها در این نقطه متمرکز میشن آسیب وارده میتونه شدید باشه مثله وقتی که شما یه کاغذو بگیرید زیر یه عدسی محدب تا تصویر خورشید رو کاغذ تشکیل بشه چه اتفاقی میوفته؟اگر آزمایش رو دقیق انجام بدین (یعنی تصویر خورشید در کوچکترین حالت ممکن دقیقا در کانون عدسی ایجاد بشه) کاغذ در نقطه ای که تصویر خورشید روش افتاده شروع میکنه به سوختن.
    تخریب ماکولا باعث میشه مرکز تصویری که میبینید سیاه باشه:

نیمی از پرتوهای خورشید فروسرخ هستن و بیشترین آسیب رو هم همین پرتو هنگام خیره شدن به خورشید از پشت فیلترهای نور مرئی ایجاد میکنن و باعث سوختن شبکیه میشن.
    در هر حال خیره شدن به خورشید خطرناک هست و باید ازش اجتناب کرد.
    امضای ایشان
    با احتیاط نا امید شوید معجزه خبر نمیکند

3. 8 کاربر مقابل از مداد رنگیهام عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #722
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    6390
    تشکر شده 174 بار در 25 ارسال

سلام دوستان، من یه سوال داشتم در رابطه با چگونگی فهمیدن رویداد ها ی آسمان از روی نرم افزار هایی مثل استاری نایت!
    رویداد هایی مثل مقارنه و مقابله و بارش های شهابی رو چه طور پیدا کنیم؟
    مثلا رویداد مقارنه رو اگر همین طوری به ترتیب روز عوض کنیم ممکنه بتونیم مقارنه ی دو سیاره رو پیدا کنیم، که مشخصه ش هم نزدیک بودن همون دو سیارس! اما خیلی وقت گیره و نمیتونیم همه ی مقارنه ها رو هم استخراج کنیم، چون بعضیارو ممکنه نبینیم!! کسی راه کوتاه تر سراغ داره؟
    اما در رابطه با بارش های شهابی من کلا هیچی ازشون تو استاری نایت نمیبینم و نمیتونم پیدا کنم، چون مشخصه ای ندارن یا اگه دارن من نمیدونم! اگه میدونین میشه بگید مشخصه ش چیه و تو تصویر چه طور میفته؟
    و درباره با مقابله یا تربیع سیارات هم از کجا بفهمیم مثلا امروز مقابله ی خورشید و نپتونه؟ تو تصویر چه طور میفته؟

5. 7 کاربر مقابل از mehrnoosh00 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #723
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98
    تشکر شده 21,151 بار در 1,931 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط mehrnoosh00 نمایش پست ها
    سلام دوستان، من یه سوال داشتم در رابطه با چگونگی فهمیدن رویداد ها ی آسمان از روی نرم افزار هایی مثل استاری نایت!
    رویداد هایی مثل مقارنه و مقابله و بارش های شهابی رو چه طور پیدا کنیم؟
    مثلا رویداد مقارنه رو اگر همین طوری به ترتیب روز عوض کنیم ممکنه بتونیم مقارنه ی دو سیاره رو پیدا کنیم، که مشخصه ش هم نزدیک بودن همون دو سیارس! اما خیلی وقت گیره و نمیتونیم همه ی مقارنه ها رو هم استخراج کنیم، چون بعضیارو ممکنه نبینیم!! کسی راه کوتاه تر سراغ داره؟
    اما در رابطه با بارش های شهابی من کلا هیچی ازشون تو استاری نایت نمیبینم و نمیتونم پیدا کنم، چون مشخصه ای ندارن یا اگه دارن من نمیدونم! اگه میدونین میشه بگید مشخصه ش چیه و تو تصویر چه طور میفته؟
    و درباره با مقابله یا تربیع سیارات هم از کجا بفهمیم مثلا امروز مقابله ی خورشید و نپتونه؟ تو تصویر چه طور میفته؟
    در نرم افزار استاری نایت,چند قسمت برای پیگیری رویدادهای نجومی وجود دارد.

از نوار ستونی سمت چپ از صفحه اصلی استاری نایت,گزینه " events " رویدادهای هر روزه را ثبت میکند که اغلب رقص اقمار مشتری را ذکر کرده است.

البته در این قسمت میتوان با تنظیمات دلخواه,رویدادهای مورد نظر را کاوش کرد.

همچنین در همین نوار, کلید ستونی " skycalender " نیز رویدادها را به طور ماهانه قرار میدهد که البته برای استفاده باید هر از چند گاهی استاری نایت را آپدیت کنید.

همچنین میتوانید با تنظیماتی تقویم نجومی نیز تهیه کنید.

به نظر من بهتر است کتاب "شب پر ستاره" , که راهنمای مربوط به استاری نایت میباشد را تهیه کنید و جزئیات بهتر و بیشتری را در آن ببینید.

در مورد بارشهای شهابی نیز میتوانید تنظیماتی را اجرا کنید که این رویداد را نیز یادآوری کند.
    امضای ایشان

وقتی آرامش را در خود نیابید, جستجوی آن در جای دیگر, کار بیهوده ای است.

7. 11 کاربر مقابل از rezash عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #724
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    9683
    تشکر شده 46 بار در 8 ارسال

سلام میشه کمکم کنید تا مشتری رو پیدا کنم?(در هوای روشن صبح)

9. 3 کاربر مقابل از Masoume falaki عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #725
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4783
    تشکر شده 1,158 بار در 208 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Masoume falaki نمایش پست ها
    سلام اگه همین الان برید بیرون می تونید سمت شرق اونو پیدا کنید

پرنورترین جرم آسمانی که توی شرق می بینید مشتری است
    امضای ایشان
    من برگشتم

11. 9 کاربر مقابل از علیرضا محمدی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #726
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98
    تشکر شده 21,151 بار در 1,931 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Masoume falaki نمایش پست ها
    این شبها میتوانید سیاره مشتری را از ابتدای شب تا نزدیک به صبح مشاهده کنید.

این سیاره چند روز پیش در موقعیت مقابله قرار داشت.در این حالت, زمین, میان خورشید و سیاره مشتری قرار میگیرد.

در هنگام مقابله سیارات خارجی منظومه شمسی,سیاره مورد نظر,از ابتدای شب تا هنگام طلوع خورشید قابل رویت است و در کل سال,بهترین موقعیت و شرایط رصدی را دارا خواهد بود.

در این شبها میتوانید پس از غروب خورشید به سمت شرق آسمان نظر کنید تا پرنورترین جرم آسمانی(به جز ماه) را که همان مشتری است ببینید.

به همان دلیل مقابله ,این سیاره مطمئنا با ماه کامل نیز مقارنه خواهد داشت.

رویداد همنشینی سیاره مشتری و ماه در نشانی زیر:

http://almanac.avastarco.com/detail....631&modal=true
    امضای ایشان

وقتی آرامش را در خود نیابید, جستجوی آن در جای دیگر, کار بیهوده ای است.

13. 15 کاربر مقابل از rezash عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #727
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    8566
    تشکر شده 967 بار در 177 ارسال

جزوه يا كتابي هست كه اطلاعات كامل رو براي اسمان بمون بده _ براي ليدري يعني بياد توضيح بده نام هاي مختلفشون رو بكه و از اين جيزا؟
    امضای ایشان
    مرکز ستاره شناسی ستارگان نوین

مرجع سه بعدی نجوم ایران

www.setareganovin.com

15. 3 کاربر مقابل از amir abbas saedi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #728
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    918
    تشکر شده 5,275 بار در 411 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط amir abbas saedi نمایش پست ها
    جزوه يا كتابي هست كه اطلاعات كامل رو براي اسمان بمون بده _ براي ليدري يعني بياد توضيح بده نام هاي مختلفشون رو بكه و از اين جيزا؟
    مهندس دالکی دو کتاب با نام های "راهنمای ماهانه اسمان شب" و "صورت های فلکی" رو ترجمه کردن که اطلاعات تقریبا کاملی داره
    (نشر گیتاشناسی)
    امضای ایشان
    Though my soul may set in darkness, it will rise in perfect light;
    I have loved the stars too fondly to be fearful of the night
    Follow me on 1X

17. 4 کاربر مقابل از Amirali عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #729
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    شماره عضویت
    1
    تشکر شده 43,792 بار در 2,956 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط amir abbas saedi نمایش پست ها
    ضمن تشكر از اميرعلي عزيز كه پاسخ شما رو دادند

فقط من يك سوال برام پيش اومد ....

اين جمله تون كه گفتيد " براي ليدري " يعني چي ؟

19. 3 کاربر مقابل از Mostafa عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #730
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    10275
    تشکر شده 15 بار در 4 ارسال

پرسش و پاسخ رصدی         
    سلام به همه بچه های اهل آسمون سایت خیلی جالبی دارید خیلی لذت بردم از همتون ممنونم،خدا قوت.بچه ها من رشته معماریم و دارم واسه پایان نامم یه موزه نجوم طراحی میکنم و هدفم آموزش مباحث نجومی از طریق روش های تعاملی هست ولی اطلاعات زیادی درمورد رصدخانه و بخش هاش ندارم می خوام ازتون خواهش کنم واسم توضیح بدید که چه جور جایی واسه ساخت رصد خونه مناسب هست و یه رصد خونه چه بخشایی داره.در ضمن واسه قسمت گالری ها هم ازتون کمک میخوام. لطفا بهم پیشنهاد بدید که چه قسمتهایی براش در نظر بگیرم.البته خودم چندتا گالری تو ذهنم هست اسماشونو مینویسم بهم بگید چه اطلاعاتی رو میتونم توی هر قسمت قرار بدم. (گالری های :به فضا خوش آمدید،شروع دنیا،کهکشان ما، منظومه شمسی،کاوشگران کوچک که مخصوص بچه ها هست،تاریخچه نجوم در دنیا،معرفی ابزار نجومی،معرفی بزرگان نجوم،نجوم در فرهنگ های مختلف)و بخش آسمان نما و کلاس های اموزشی هم داره. اگه باهام هم فکری کنید ممنون میشم

21. 3 کاربر مقابل از ati16 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 73 از 82 نخستنخست ... 2363697071727374757677 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع