صفحه 5 از 82 نخستنخست 1234567891555 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 41 تا 50 , از مجموع 813

موضوع: پرسش و پاسخ رصدی

1. Top | #1
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    26
    تشکر شده 1,409 بار در 282 ارسال

Question پرسش و پاسخ رصدی

با سلام

اين تاپيك برای مطرح نمودن سوالات مربوط به نجوم رصدی ایجاد شده است. می توانید سوالات خود را مطرح نموده و با کمک اساتید و سایر دوستان عزیز به جواب خود برسید.

موفق باشيد
    ویرایش توسط stargazer : 12-18-2012 در ساعت 11:50 AM دلیل: تغییر پست اول

2. Top | #41
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    283
    تشکر شده 6,306 بار در 874 ارسال

ممنون orion که گفتی m57 میشه! (یادت میاد که توی رصد هم پرسیدم:D )

با اینکه همه ی پست هایی که داده شد خیلی خیلی عالی بود ولی من یه نظر کوچیک دارم و میدونم خیلی ها هم شنیدید! حتی همین جا استاد صادقیان هم توضیح دادن!
    همون اندازه گیری فاصله ای توسط خط کش!
    یه نخ مقاوم به گوشه ی خط کش با هر چی متصل کنید و اندازه ی نخ حدودا 57 سانتی متر بگیرید! حالا نخ رو به سمت خودتون بکشید تا اونجایی که جا داره (فقط مواطب باشید پاره نشه!) تا نزدیکی های چشمتون! اون سمت هم با دستتون خط کش رو نگه دارید! حالا هر زوایه ای خواستید رو میتونید با دقت خیلی خوب توی اسمون پیدا یا محاسبه کنید.
    به نظر من این بهترین،کم خرج ترین ( از نظر امکاناتی میگم وگرنه دو جفت دست رو همه دارن)، ساده ترین،تقریبا دقیقترین،راحت ترین کاره برای پیمایش! و از همه مهمتر اینکه همیشه همراهتون هست! این کار بیشتر واسه منجم هایی که مشل دارن وگرنه بعده یه مدت دیگه ب خط کش و این جور ادوات نیازی ندارن!

3. 6 کاربر مقابل از 169 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #42
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    53
    تشکر شده 8,834 بار در 819 ارسال
    نقل قول نوشته اصلی توسط astronomer169 نمایش پست ها
    ممنون orion که گفتی m57 میشه! (یادت میاد که توی رصد هم پرسیدم:d )
    !
    آره دقیقا به خاطر همین گفتم!!!!!!!!!
    امضای ایشان
    عاشق دستپخت مادرمم
    اگرم سرد باشه مشکلی نیس
    در عوض یه ادویه ای می زنه که بکره
    تو هیچ رستورانی نیست و اسمش عشقه

orion سابق!!!

5. 3 کاربر مقابل از Hojjat Zafarkhah عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #43
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    339
    تشکر شده 195 بار در 30 ارسال

سلام .سوال من در مورد علت ایجاد پدیده ی انالما ست؟واینکه چرا روی هر سیاره ای متفاوته؟به دلیل دوره تناوب های متفاوتشون؟

7. 4 کاربر مقابل از sepideh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #44
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    شماره عضویت
    1
    تشکر شده 43,792 بار در 2,956 ارسال

سلام سپيده خانم .

اين پديده دو دليل دارد :

1- انحراف محور چرخش زمين نسبت به خط عمود است ( همان 23.5 درجه ) كه دليل اختلاف ارتفاع خورشيد است .

2- اختلاف در مدت زمان روز نجومي و روز خورشيدي ( كه دليل اختلاف جزئي در سمت خورشيد را ايجاد ميكند )

اگر اين انحراف وجود نداشت ، دايره البروج همان استواي سماوي ميشد و ديگر آنالما به اين شكل به وجود نمي آمد .

دليل تفاوت آن در سيارات هم بيشتر اختلاف در مقدار انحراف محور چرخش از خط عمود است .

اميدوارم اين پاسخ مختصر ، مفيد هم واقع شود .

موفق باشيد

9. 7 کاربر مقابل از Mostafa عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #45
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    283

دقیقا مختصر و مفید بود توضیح آقای امام!! بهتر از این نمی شد!!!!!!!!

منم چند روز پیش داشتم با استاری نایت کار میکردم دیدم که شکل انالما ثابته فقط در عرض (فکر کنم) جغرافیایی مختلف جهتش عوش میکنه!!!و اینکه انالما در طی یک سال تشکیل میشه دیگه!!! ولی اگه سرعت چرخش رو بزارید رو سال اون موقع طی چند صد سال بازم انالما شکل میگیره!!! دلیل اینو نمی دونم!! شاید نمونه ی بزرگ شده ی همون آنالما یک ساله باشه!!!
    امضای ایشان
    .

11. 7 کاربر مقابل از 169 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #46
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    339
    تشکر شده 195 بار در 30 ارسال

بله ممنون از اقای امام. اقای astronomer169اگه میتونی شما هم در مورد این پدیده در چند صد سال توضیح بده .یعنی طی چند صدسال اصلا جا به جایی وتغییر شکل مختصری هم نداره؟

13. 4 کاربر مقابل از sepideh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #47
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    283

نقل قول نوشته اصلی توسط sepideh نمایش پست ها
    بله ممنون از اقای امام. اقای astronomer169اگه میتونی شما هم در مورد این پدیده در چند صد سال توضیح بده .یعنی طی چند صدسال اصلا جا به جایی وتغییر شکل مختصری هم نداره؟
    خب با عرض معذرت از همه به خاطر دیرکردم!!!تقصیر من نبود استاری نایت خودش نصب میشد ولی آپدیت هاش رو نصب میکردم دیگه باز نمی شد!!! شدیدا حالم گرفته میشد!بیشتر از 6 بار نصب کردم و تازه فهمیدم!!!
    خب اون عکس آنالمایی که در طی سال و در طی چند صد سال رو اینجا قرار میدم! امیدوارم اون عکس چند صد سال رو بتونه کسی توجیح کنه!
    نکته : من حساب کردم هر 1490 سال یه آنالما شکل میگیره! و اینکه در 1490سال بعدش انالما شبیه آنالما قبلی هست ولی روی همدیگر نمی افتن! کمی جابجای داره! یعنی خورشید در 1490 سال که میره و برمیگیرده تا میاد به نقطه شروع برسه کمی جابجا شده!
    عکس اولی واسه 365 روز ساله!
    عکس دومی واسه 1490سال از سال 2011 تا 3501!
    توجه : کمان قرمز رنگ، کمان استوای سماوی و کمان سبز رنگ، کمان دایره البروجی است!

آنالما در طی یک سال با انالما در طی 1490 سال کمی در زمنیه صورت فلکی حوا(مارافسای) جابجا شده و من فکر میکنم به خاطر حرکت خورشید باشه به دور کهکشان!حدس میزدنم!!

356 روز : http://img337.imageshack.us/img337/6686/77461960.jpg

1490 سال : http://img88.imageshack.us/img88/9595/36340935.jpg

عکس های پیوست :
    تصاویر کوچک فایل پیوست تصاویر کوچک فایل پیوست پرسش و پاسخ رصدی-01-jpg   پرسش و پاسخ رصدی-02-jpg  
    ویرایش توسط stargazer : 12-16-2012 در ساعت 01:11 PM
    امضای ایشان
    .

15. 8 کاربر مقابل از 169 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #48
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    283

خب با عرض معذرت از همه به خاطر دیرکردم!!!تقصیر من نبود استاری نایت خودش نصب میشد ولی آپدیت هاش رو نصب میکردم دیگه باز نمی شد!!! شدیدا حالم گرفته میشد!بیشتر از 6 بار نصب کردم و تازه فهمیدم!!!
    خب اون عکس آنالمایی که در طی سال و در طی چند صد سال رو اینجا قرار میدم! امیدوارم اون عکس چند صد سال رو بتونه کسی توجیح کنه!
    نکته : من حساب کردم هر 510 سال یه آنالما شکل میگیره! و اینکه در 1490سال بعدش انالما شبیه آنالما قبلی هست ولی روی همدیگر نمی افتن! کمی جابجای داره! یعنی خورشید در 510 سال که میره و برمیگیرده تا میاد به نقطه شروع برسه کمی جابجا شده!

آنالما در طی یک سال با انالما در طی 1490 سال کمی در زمنیه صورت فلکی حوا(مارافسای) جابجا شده و من فکر میکنم به خاطر حرکت خورشید باشه به دور کهکشان!حدس میزدنم!!

1490 سال : http://img88.imageshack.us/img88/9595/36340935.jpg

عکس های پیوست :

کسی نمیخواد نظر بده که چرا طی 1490 سال انالما شکل میگیره؟!!!! توی نت هم هیچ چیزی در این مورد گفته نشده!!! شاید یه پدیدهای که خودم کشفش کردم!!!
    امضای ایشان
    .

17. 4 کاربر مقابل از 169 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #49
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    26
    تشکر شده 1,409 بار در 282 ارسال
    نکته : من حساب کردم هر 510 سال یه آنالما شکل میگیره! و اینکه در 1490سال بعدش انالما شبیه آنالما قبلی هست ولی روی همدیگر نمی افتن! کمی جابجای داره! یعنی خورشید در 510 سال که میره و برمیگیرده تا میاد به نقطه شروع برسه کمی جابجا شده!

1490 سال : http://img88.imageshack.us/img88/959536340935.jpg

عکس های پیوست :
    دليل جابجايي انالما به نظر من حركت تقديمي زمينه! ، دوره تناوب حركت تقديمي زمين ٢٦٠٠٠ ساله ، و طي ١٥٠٠ سال ، خورشيد در زمينه ي اسمان زمين ، ٣٦٠ *١٥٠٠/٢٦٠٠٠ جابجا ميشه ، يعني ٢٠ درجه در دايره البروج !
    شايد دليل اين حركت هم همين باشه! 
    امضای ایشان
    گيرند همه روزه و من گيسويت / جويند همه هلال و من ابرويت
    از جمله ي اين دوازده ماهِ تمام / يك ماه مباركست و آن هم رويت

19. 4 کاربر مقابل از شايان سليم شهشهانى عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #50
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    283

پرسش و پاسخ رصدی         
    الان توی اتاری نایت ام و موقعیت خورشید روی سال 2010 اول ژانویه است و با 26000 سال (مقدارحرکت تقدیمی) بردم جلو یه دفعه و خورشید که اان توی جدی بود وقتیکه زمان رو 26000 سال دیگه بردم جلو خورشید حدودا 21 درجه به سمت صورت فلکی دلو جابجا شد! اگه حرت تقدیمی باشه بایستی تغییری نمی کرد و خورشید جاش ثابت بود به نظرم!نمیدونم والا!
    امضای ایشان
    .

21. 6 کاربر مقابل از 169 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 5 از 82 نخستنخست 1234567891555 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 3 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 3 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع