صفحه 49 از 82 نخستنخست ... 3945464748495051525359 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 481 تا 490 , از مجموع 813

موضوع: پرسش و پاسخ رصدی

1. Top | #1
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    26
    تشکر شده 1,409 بار در 282 ارسال

Question پرسش و پاسخ رصدی

با سلام

اين تاپيك برای مطرح نمودن سوالات مربوط به نجوم رصدی ایجاد شده است. می توانید سوالات خود را مطرح نموده و با کمک اساتید و سایر دوستان عزیز به جواب خود برسید.

موفق باشيد
    ویرایش توسط stargazer : 12-18-2012 در ساعت 11:50 AM دلیل: تغییر پست اول

2. Top | #481
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط taha nagahi نمایش پست ها
    ببخشید می خواستم بدانم بهترین زمان برای رصد کی هستش؟
    بهترین زمان برای رصد هر جرم زمانیه که اون جرم بیشترین ارتفاع ممکن خودش رو از افق داشته باشه. برای سیارات خارجی علاوه بر ارتفاع، بهترین زمان، زمان مقابله سیاره ست. بنابراین ترکیب این دو (تاریخ مقابله و رأس ساعت 00:00) بهترین زمان برای رصد سیارات خارجیه. بهترین زمان برای رصد سیارات داخلی هم زمان بیشترین کشیدگی غربی یا شرقی و در روشنایی صبح یا غروبه. بهترین زمان برای ماه متفاوته و بستگی به عوارضی داره که قصد دیدن اونها رو دارید ولی در کل عوارضی که در لبه نیمه تاریک و روشن ماه قرار دارن بهتر دیده میشن. ضمناً بهترین زمان رصد اجرام کم نور آسمان زمانیه که ماه در آسمان حضور نداره. بهترین زمان برای رصد ماهواره ها و اجرام مصنوعی هم ساعاتی قبل از طلوع یا بعد از غروب و مخصوصاً در فصل تابستانه. مریخ تقریباً هر دوسال یکبار در مقابله قرار میگیره اما بدلیل مدار بیضی شکلی که داره میتونه مقابله دور یا نزدیک انجام بده. مریخ در دوره های تقریباً 15 ساله نزدیکترین مقابله خودش رو انجام میده. آخرین بار این اتفاق در سال 2003 اتفاق افتاد. در طول یک شب رصدی هم ساعاتی قبل از طلوع خورشید بدلیل راکد شدن هوا عموماً بهترین زمان رصدیه.
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

3. 12 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #482
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    5361
    تشکر شده 52 بار در 20 ارسال

الان اگه من از شهر 3،4 کیلومتر دور بشم میتونم کهکشان راه شیری رو با چشم غیر مسلح ببینم؟

5. 4 کاربر مقابل از hadi669 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #483
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    545
    تشکر شده 17,035 بار در 1,523 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط hadi669 نمایش پست ها
    الان اگه من از شهر 3،4 کیلومتر دور بشم میتونم کهکشان راه شیری رو با چشم غیر مسلح ببینم؟
    البته بستگی به شهرش داره، در مورد ِ محل ِ سکونت ِ شما (تبریز که البته من خودمم اونجاییم ) کمی بیشتر از سه چهار کیلومتر باید دور بشید تا راحت ببینید! مثلا چیزی حدود ِ 10 کیلومت یه فاصله ی ِ کاملا مناسب برای ِ رصد هستش. (تو سه چهار کیلومتری هم می شه دید البته اگر انتهای ِ شهر رو پلیس راه قلمداد کنید و البته آلودگی ِ نوری مزاحمتون خواهد شد اما تا بعد از 10 20 کیلومتر دیگه آسمون ِ شما خیلی خوب می شه از اون بیشتر که دیگه اصلا فضایی می شه)
    امضای ایشان
    یک سر به هوای کوچک در این دنیای بزرگ

7. 12 کاربر مقابل از Ehsan عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #484
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    5361

نقل قول نوشته اصلی توسط Ehsan نمایش پست ها
    البته بستگی به شهرش داره، در مورد ِ محل ِ سکونت ِ شما (تبریز که البته من خودمم اونجاییم ) کمی بیشتر از سه چهار کیلومتر باید دور بشید تا راحت ببینید! مثلا چیزی حدود ِ 10 کیلومت یه فاصله ی ِ کاملا مناسب برای ِ رصد هستش. (تو سه چهار کیلومتری هم می شه دید البته اگر انتهای ِ شهر رو پلیس راه قلمداد کنید و البته آلودگی ِ نوری مزاحمتون خواهد شد اما تا بعد از 10 20 کیلومتر دیگه آسمون ِ شما خیلی خوب می شه از اون بیشتر که دیگه اصلا فضایی می شه)
    پس یعنی به راحتی میشه دید؟
    این واقعا یکی از آرزوهای منه و چند باری هم خوابش رو دیدم اما اگه خودش رو هم ببینم که عالی میشه
    من وقتی که راه شیری رو دیدم مثل اون عکسا میبینم یا چطوری؟

9. 7 کاربر مقابل از hadi669 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #485
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای ويكی نجوم
    شماره عضویت
    960
    تشکر شده 6,841 بار در 934 ارسال

ببینید عکس هایی که از راه شیری در سایت های مختلف میبینید معمولا نوردهی 30 ثانیه و یا کمتر رو دارند ., و قطعا به چشم مسلح نمیتوانید تصاویری مانند آن ها رو ببینید نوردهی بیشتری دارند .

شما به طور عادی در خارج از شهر ها و دور از آلودگی نوری کهکشان راه شیری رو مانند هاله ای در آسمان میبینید که تراکم اجرام در اون نقطه بیشتر از نقاط دیگر آسمان است .

به قول یکی از دوستان وقتی اولین بار راه شیری رو دیدند گفتند که عین شیری هست که رو آسمان ریخته و اون هم نمیدانست که دلیل نامگذاری کهکشان راه شیری به همین کلمه "شیر" ربط پیدا میکند .
    ویرایش توسط Mojtaba.M : 09-21-2012 در ساعت 10:52 AM
    امضای ایشان
    این سرا را سزا بیش از این است ....

11. 11 کاربر مقابل از Mojtaba.M عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #486
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98
    تشکر شده 21,151 بار در 1,931 ارسال

این واقعا یکی از آرزوهای منه و چند باری هم خوابش رو دیدم اما اگه خودش رو هم ببینم که عالی میشه
    آقا هادی از اینکه میبینم شوق دیدن آسمون داری خیلی خوشحال میشم.من هم اوائل همینطور بودم. همه علاقه مندان به آسمون همینطور دوست داشتن که هر چه زودتر زیبائیهای آسمان رو ببینند.

به نظر من برای رصد خارج شهر بهتره که با گروههای رصدی عازم بشوید.هم ابزار دارند هم تجربه برای منتقل کردن.

آوااستار هر از چندگاهی تورهای رصدی برگزار میکنه همنطور اگر بتونید در همین فروم پایه های رصد رو بیاموزید حتما به شما کمک خواهد کرد.

هر چقدر که ما براتون از آسمان و زیبائیهاش تعریف کنیم بازهم نمیتونیم حق مطلب رو بیان کنیم.دیدن آسمون با دو تا چشم یه چیز دیگه است.

امیدوارم همیشه این شوق رو در شما ببینم.و روزی برسه شما سوال اعضا رو پاسخ بدید.
    امضای ایشان

وقتی آرامش را در خود نیابید, جستجوی آن در جای دیگر, کار بیهوده ای است.

13. 14 کاربر مقابل از rezash عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #487
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

من بشخصه راه شیری رو اولین بار از حومه بین شهری و در کنار تیر برق های کنار جاده دیدم. یه چیزی حدود همون 3، 4 کیلومتری که گفتید. اما شهر شما همونطور که آقا احسان گفتند باید بیشتر فاصله بگیرید چون تبریز شهر خیلی بزرگتری نسبت به تنکابنه. ضمناً با این فاصله ای که من از مرکز شهرمون دارم باز هم هر شب نمیشه راه شیری رو دید و خیلی بستگی به کیفیت هوا داره. اون شبی که راه شیری رو برای اولین بار دیدم هوا واقعاً صاف و زلال بود و ستاره هاش اینهو برلیان برق میزدن. با چراغ قوه نور قرمز و یک نقشه آسمان داشتم دنبال صورت های فلکی مختلف میگشتم تا باهاشون و موقعیتشون نسبت به هم آشنا بشم. همین موقع بود که احساس کردم ابر لایه ای خیلی نازک و مبهمی تو آسمون قسمت سمت الرأس هست ولی بدون اینکه بهش دقت کنم باز هم به رصد ادامه دادم. حدود یکی دو ساعتی مشغول مطالعه و پیدا کردن صورت های فلکی بودم که یواش یواش نسبت به اون ابر لایه ای نازک مشکوک شدم. با اینکه یکی دو ساعتی گذشته بود اما اصلاً از جاش تکون نخورده بود. بیخیالش شدم دوباره به رصدم پرداختم. یه مقدار دیگه که گذشت دیگه بدجوری به اون ابره شک کردم. اینجا بود که احساس کردم که انگاری ابر نیست! گفتم نکنه کهکشان راه شیری که میگن همین باشه. آخه دقیقاً همونجایی بود که صورتهای فلکی دجاجه، عقاب و قوس قرار داشتن. یه نگاه به نقشه که انداختم دیدم آره دقیقاً خود خودشه. بدجوری کیف کردم. البته همونطور که گفتم فقط همون شب دیدمش و شب های بعد دیگه نتونستم تشخیصش بدم. دلیلشم به کیفیت فوق العاده هوا تو اون شب بود.
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

15. 5 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #488
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    5361

کهکشان آندرومدا رو میشه تو آسمان شهرهای بزرگ بدون فیلتر دید؟

17. 4 کاربر مقابل از hadi669 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #489
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    53
    تشکر شده 8,834 بار در 819 ارسال

کهکشان آندرومدا رو میشه تو آسمان شهرهای بزرگ بدون فیلتر دید؟
    اگه غیر مسلح منظورتون باشه که دیده نمیشه....من فقط تو شهرهای کوچیک اونم تو بعضی وقتا دیدم.....البته به سختی....
    اما بصورت مسلح تو شهرهایی مثل تهران اصفهان یا حتی تبریز.....فکر نکنم دیده بشه..... اگر هم حتی دیده بشه چندان چنگی به دل نمیزنه.....!!!
    امضای ایشان
    عاشق دستپخت مادرمم
    اگرم سرد باشه مشکلی نیس
    در عوض یه ادویه ای می زنه که بکره
    تو هیچ رستورانی نیست و اسمش عشقه

orion سابق!!!

19. 19 کاربر مقابل از Hojjat Zafarkhah عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #490
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    4475
    تشکر شده 658 بار در 85 ارسال

پرسش و پاسخ رصدی         
    نقل قول نوشته اصلی توسط orion نمایش پست ها
    اگه غیر مسلح منظورتون باشه که دیده نمیشه....من فقط تو شهرهای کوچیک اونم تو بعضی وقتا دیدم.....البته به سختی....
    اما بصورت مسلح تو شهرهایی مثل تهران اصفهان یا حتی تبریز.....فکر نکنم دیده بشه..... اگر هم حتی دیده بشه چندان چنگی به دل نمیزنه.....!!!
    سلام توي تهران هم ميشه اونو ديد و خيلي هم باهاش حال کرد :دي من توي تهران همين ٢ هفته پيش ساعت ١ نيمه شب بود که تونستم با تلسکوپ ٨ اينچم آندرومدا رو ببينم و هاله اي بيضي شکل بود که ميتونست آدم رو راضي کنه و خيلي هم هالش کوچيک نبود و چون اوليم بارم هم بود که آندرومدا رو ميديدم خيلي حال کردم :دي
    امضای ایشان
    به پدر و مادر خود حتی اف هم نگویید.

وقتی خدا مشکلاتت رو حل می‌کنه، تو به توانایی‌های او ایمان داری
    وقتی خدا مشکلاتت رو حل نمی‌کنه، او به توانایی‌های تو ایمان داره

21. 10 کاربر مقابل از SSgumS عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 49 از 82 نخستنخست ... 3945464748495051525359 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع