صفحه 34 از 82 نخستنخست ... 2430313233343536373844 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 331 تا 340 , از مجموع 813

موضوع: پرسش و پاسخ رصدی

1. Top | #1
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    26
    تشکر شده 1,409 بار در 282 ارسال

Question پرسش و پاسخ رصدی

با سلام

اين تاپيك برای مطرح نمودن سوالات مربوط به نجوم رصدی ایجاد شده است. می توانید سوالات خود را مطرح نموده و با کمک اساتید و سایر دوستان عزیز به جواب خود برسید.

موفق باشيد
    ویرایش توسط stargazer : 12-18-2012 در ساعت 11:50 AM دلیل: تغییر پست اول

2. Top | #331
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    2065
    تشکر شده 137 بار در 20 ارسال

ممنونم از همه دوستای خوب و با دانشم ... سوال دیگه که الان پیش اومد واسم اینه که تو شهرهای بزرگ کدوم سحابی ها رو می شه بدون دردسر رصد کرد ؟ منظورم با یه تلسکوپ ۸ اینچی معمولی و بدون فیلتر ... اگه دوستان عکس هم داشته باشند خیلی عالیه
    بعدش می خوام بدونم این فیلترهای آلودگی نوری چقدر در تصویر رصدی تاثیر گذارن از سحابی ها گرفته تا سیارات و ...

باز هم از همتون تشکر می کنم که کمک حال ما تازه کارا هستین ...

3. 6 کاربر مقابل از ario1sh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #332
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98
    تشکر شده 21,151 بار در 1,931 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط ario1sh نمایش پست ها
    ممنونم از همه دوستای خوب و با دانشم ... سوال دیگه که الان پیش اومد واسم اینه که تو شهرهای بزرگ کدوم سحابی ها رو می شه بدون دردسر رصد کرد ؟ منظورم با یه تلسکوپ ۸ اینچی معمولی و بدون فیلتر ... اگه دوستان عکس هم داشته باشند خیلی عالیه
    بعدش می خوام بدونم این فیلترهای آلودگی نوری چقدر در تصویر رصدی تاثیر گذارن از سحابی ها گرفته تا سیارات و ...

دوست عزيز

بهترين كار براي رصد و يافتن اجرام عمقي آسمان اعم از سحابيها و خوشه هاي ستاره اي وغيره... استفاده از" گردونه آسمان شب" و كتابچه راهنماي اجرام آسمانيست كه من براي ابتداي كار كتابچه" صورتهاي فلكي" ترجمه آقاي مهندس دالكي را پيشنهاد ميكنم.

با اين كار شما پس از يافتن صورتهاي فلكي در تمام فصول سال, اجرام عمقي آن صور فلكي را نيز رصد خواهيد كرد.

كل ايام سال اجرامي زيبا و بارز در آسمان شب خواهيد يافت و لذت خواهيد برد.

در اين ايام بهترين قسمتهاي آسمان كه بيشترين اجرام بارز را دارند صورتهاي فلكي قوس و عقرب در قسمت جنوبي آسمان و هنگام نيمه شب است.

اين قسمت به دليل قرار گيري در ناحيه مركز كهكشان راه شيري و از لحاظ وجود اجرام عمقي بسيار غني است و هر رصدگري را به شوق مي آورد.

چند سحابي و خوشه ستاره اي زيبا و بينظير در اين قسمت آسمان وجود دارد.

در ادامه شب نيز مثلث تابستاني كه از سه ستاره پرنور و بارز تشكيل شده است از ديگر مناطق پر جرم و زيباي آسمان است.

در ديگر ساعتهاي شب نيز اجرام زيادي خواهيد يافت.همچون ام 13 در جاثي وغيره...

ليكن حتما بايد از گردونه و نقشه استفاده كنيد.يا اينكه در رصدهاي دسته جمعي شركت كنيد كه بسيار بهتر و جالبتر است.

در اينگونه رصدها به صورت عملي تجربه رصد را كسب ميكنيد.در ابتداي كار لزوما نياز به فيلتر آلودگي نوري نداريد واين كار را پس از آشنائي بيشتر انجام دهيد.

بيشتر از چشم غير مسلح و همينطور اگر در دسترس تان بود از دوربين دو چشمي استفاده كنيد تا آشنائي بيشتري پيدا كنيد.

همه ما منجمين همينطور رصد را شروع كرديم.

به اميد ديدار زير آسمان صاف وپر جرم.
    امضای ایشان

وقتی آرامش را در خود نیابید, جستجوی آن در جای دیگر, کار بیهوده ای است.

5. 16 کاربر مقابل از rezash عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #333
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای تالار عكاسی
    شماره عضویت
    2731
    تشکر شده 4,902 بار در 439 ارسال

معمولا منجمانی که در شهر ها رصد می کنند، کمتر سراغ رصد کهکشان ها و سحابی ها می روند؛ اما در کل داخل آلودگی نوری شهر ها در شرایط مناسب رصدی تعدادی کهکشان یا سحابی قابل رصد هست. 4 کهکشان پر نور آسمان یعنی آندرومدا، m81، مثلث و حجار به علاوه ی سحابی هایی مثل جبار، مرداب و سه تکه اجرامی اند که در شهر رصد می شوند اما شاید برای اولین بار کمی سخت باشد درد سر هم احتمالا دارد (مثلا رصد کهکشان حجار برای اویل بار در شهر کاری است که قطعا کمی طول بکشد). البته در هر صورت باز هم نما های خیلی خوبی نسبت به خارج از شهر ندارید. در عوض خوشه های باز و کروی و همچنین ستارگان را می توان در شهر های بزرگ هم خیلی عالی رصد کرد. تصویر زیر، تصویری از سحابی جبار است که من بدون فیلتر آلودگی نوری در تهران با تلسکوپ 8 اینچ گرفته ام و البته نوردهی آن فکر کنم 20 ثانیه و کنتراستش در فوتوشاپ تنظیم شده است، در شهر سحابی جبار هنگام رصد به صورت هاله ای محو دیده خواهد شد که خارج از شهر پر نور تر است.

استفاده از گردونه برای رصد و کتاب هایی که نقشه ی آسمان دارند می تواند خیلی مفید باشد. به نظر من شما می توانید از کتاب "راهنمای ماهانه ی آسمان شب" ترجمه ی آقای احمد دالکی و در گام های پیشرفته تر هم برای شهر و هم خارج از شهر کتاب از "اطلس فشرده ی آسمان شب" ترجمه ی فرهاد ذکاوت استفاده کنید.
    در مورد فیلتر ها اینکه کلا به کار بری فیلتر ها در رصد بسیار کمک دهنده است و بعدا که کمی در رصد حرفه ای تر شدید حتما استفاده کنید. برای رصد سحابی ها فیلتر آلودگی نوری گاهی اوقات واقعا تصویر را بهتر می کند و گاهی هم ممکن است تاثیر نداشته باشد! برای ماه و سیارات از فیلتر های رنگی استفاده می کنند، مثلا فیلتر زرد در بهبود تصویر مشتری یا زحل بسیار خوب عمل می کند و ... که البته فیلتر ها تخصصی برای رصد سیارات هم وجود دارد، مثل فیلتر مخصوص مریخ که در رصد مریخ واقعا تصویر را بهتر می کند.
    فعلا شما با استفاده از نقشه از اجران آسان یاب آسمان شروع کنید و اجرام سخت تر و استفاده از فیلتر را برای کمی بعد بگذارید بهتر است.
    موفق باسید
    امضای ایشان
    .

7. 9 کاربر مقابل از مهدی ناصری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #334
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    2065

با تشکر از دوستان خوبم ...
    چگونه می توان در پیدا کردن اجرام از طریق بعد و میل مهارت پیدا کرد . آنهم تنها با چشم ...ترجیحن بعد و میل را هم مختصری توضیح بدهید ممنون می شم

9. 2 کاربر مقابل از ario1sh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #335
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    شماره عضویت
    1
    تشکر شده 43,792 بار در 2,956 ارسال

چگونه می توان در پیدا کردن اجرام از طریق بعد و میل مهارت پیدا کرد . آنهم تنها با چشم ...ترجیحن بعد و میل را هم مختصری توضیح بدهید ممنون می شم
    در مورد تخمين بعد و ميل اجرام ( اگر منظور سوالتان همين باشد ) :

- تخمين ميل بسيار ساده است ، كافي است فاصله زاويه اي يك جسم تا ستاره قطبي را پيدا كنيد و اين مقدار را از 90 كسر كنيد ، مقدار بدست آمده ميل تقريبي جسم است .

- در مورد تخمين بعد كمي كار سخت تر است ، براي اين كار لازم است درك مناسبي از كره آسمان ( استواي سماوي ، دايرة البروج ، دايره ساعتي و ... ) داشته باشيد و بر اساس آنها بعد را تخمين بزنيد

براي كسب اطلاعات بيشتر تاپيك اصول پيمايش را مطالعه كنيد

موفق باشيد
    امضای ایشان
    باده خور غم مخور و پند مقلد منیوش
    اعتبار سخن عام چه خواهد بودن

11. 11 کاربر مقابل از Mostafa عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #336
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98
    تشکر شده 21,151 بار در 1,931 ارسال

سعي كنيد در ابتدا از اصول پيمايش اسمان به نحو راحت تري استفاده كنيد.

براي مثال سمت و ارتفاع و جهت در ابتدا بهتر است.يا مكان يابي اجرام از طريق شناخت صور فلكي و ستارگان مهم. وسپس به بعد و ميل اجرام بپردازيد.

منجمين در سطوح بالاتر نيز بيشتر از اين روشها استفاده ميكنند.

مراكزي در دنيا وجود دارند كه هر چند سال يكبار بعد و ميل اجرام آسماني را به دقت تعيين ميكنند.به اين دليل كه ستارگان و اجرام عمقي آسمان تقريبا در اين مدت در آسمان ثابت هستند و تغيير محسوسي ندارند.(فكر كنم ارگانهاي دريانوردي در آمريكا از آن جمله هستند كه هر چند سال يكبار بعد و ميل ثوابت آسماني را تعيين ميكنند).

براي آشنائي بيشترتان با اصول پيمايش آسمان به اين تايپيكها مراجعه كنيد:
    http://forum.avastarco.com/forum/sho...85%D8%A7%D9%86

از استاد عزيز آقاي امام عذر خواهي ميكنم كه اين پست همزمان با پست ايشون شد.
    امضای ایشان

وقتی آرامش را در خود نیابید, جستجوی آن در جای دیگر, کار بیهوده ای است.

13. 11 کاربر مقابل از rezash عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #337
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    1421
    تشکر شده 461 بار در 83 ارسال

سلام من یه سوال داشتم من یادمه یه خورشید گرفتگی جزئی اتفاق افتاد معلم ما بهمون فویل داد از پشت فویل نگاه کردیم، خواستم بپرسم فویل به عنوان فیلتر روی دهانه تلسکوپم جواب میده؟
    امضای ایشان
    هر چه بود از دقیقه های نجوم
    با یکایک نهفته ها علوم
    خواندم و سر هر ورق جستم
    چون تو رو یافتم ورق شستم
    نظامی

15. 2 کاربر مقابل از saeedmozah عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #338
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای تالار عكاسی
    شماره عضویت
    2731
    تشکر شده 4,902 بار در 439 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط saeedmozah نمایش پست ها
    سلام من یه سوال داشتم من یادمه یه خورشید گرفتگی جزئی اتفاق افتاد معلم ما بهمون فویل داد از پشت فویل نگاه کردیم، خواستم بپرسم فویل به عنوان فیلتر روی دهانه تلسکوپم جواب میده؟
    فویل ضخامت زیادی داره و نور خورشید از اون اصلا رد نمی شه. معلم شما به شما ورقه ی مایلار داده که شبیه فویله اما ضخامت کمتری داره و روی تلسکوپ هم به عنوان فیلتر خیلی رایجه.
    امضای ایشان
    .

17. 4 کاربر مقابل از مهدی ناصری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #339
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    2065

من یه تلسکوپ ۸ اینچی دابسونی دارم . تصمیم دارم برای رصد گذر زهره یک فیلتر مایلار بر روی درپوش ورودی لوله تلسکوپ قرار بدم .
    حالا سوال من اینه که بعد از اون می شه از طریق چشمی مستقیما به خورشید نگاه کرد یا باید تصویر خورشید رو بر روی یک برگه ی سفید انداخت و به طور غیر مستقیم اون رو رصد کرد ...

19. 3 کاربر مقابل از ario1sh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #340
    کاربر طلایی عکاسی

عنوان کاربر
    كاربر طلايی عكاسی
    شماره عضویت
    254
    تشکر شده 3,054 بار در 218 ارسال

پرسش و پاسخ رصدی         
    من یه تلسکوپ ۸ اینچی دابسونی دارم . تصمیم دارم برای رصد گذر زهره یک فیلتر مایلار بر روی درپوش ورودی لوله تلسکوپ قرار بدم .
    حالا سوال من اینه که بعد از اون می شه از طریق چشمی مستقیما به خورشید نگاه کرد یا باید تصویر خورشید رو بر روی یک برگه ی سفید انداخت و به طور غیر مستقیم اون رو رصد کرد ...
    در صورت اطمینان از سلامت فیلتر و فیکس شدنش روی دهانه (هیچ نور فیلتر نشده ای رو عبور ندهد) میتونید با چشمی به طور مستقیم رصد کنید.
    امضای ایشان
    "ارزش واقعی هر تلسکوپ به این است که چند نفر با آن به عالم نگریسته اند." جان دابسون

21. 6 کاربر مقابل از محمد مهدی عسگری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 34 از 82 نخستنخست ... 2430313233343536373844 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع