صفحه 1 از 10 12345 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 92

موضوع: زمین شناسی

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    3665
    تشکر شده 5,416 بار در 440 ارسال

Post زمین شناسی

همونطور که قولشو داده بودم تاپیک زمین شناسی رو ایجاد کردم.

اما یک تعریف جامع از زمین شناسی :

زمین شناسی کاربرد علوم پایه (ریاضی، فیزیک، شیمی و زیست شناسی) در مطالعه زمین است. بنابراین زمین شناسی را صرفا یک رشته علوم پایه نباید به حساب آوریم. چون خود از ابزارهای علوم پایه استفاده میکند. این رشته یک رشته استراتژیک برای هر کشور است. چون هر کشور با توجه به منابع طبیعی خود باید برنامه اقتصادی اش رو تنظیم کند. هدف اصلی زمین شناسی هم پیدا کردن این منابع است ولی استخراج آن بعهده دوستان استخراج معدن.
    به عبارت دیگه زمین شناسی وضعیت لایه های درون زمین را برای ما روشن میکند. لایه هایی که گاهی هیچ رخنمونی در سطح زمین ندارند و از آن پیچیده تر بحث در مورد اینکه زمین در اعماق زیاد چه شرایط فیزیکی و شیمیایی ای دارد.

در بحث زمین شناسی دو سرشاخه اصلی داریم :

1) زمین شناسی فیزیکی
    2) زمین شناسی تاریخی

زمین شناسی فیزیکی بطور کلی راجع به فیزیک زمین، سنگهای تشکیل دهنده، وضعیت ساختاری (گسل، چین و ...) و زمین شناسی تاریخی راجبه آنچه در گذشته زمین اتفاق افتاده مثل، تغییرات سطح آب دریاها، وضعیت موجودات در گذشته (فسیل شناسی) و ... بحث میکند.

یک گسل خوردگی

ادامه دارد....
    ویرایش توسط Kianoosh.S : 09-09-2012 در ساعت 09:54 AM
    امضای ایشان
    در خرابات مغان نور خـــــــــــــدا میبینم
    این عجب بیـــــن که چه نوری ز کــــــجا میبینم

Follow Me On YouPic

2. Top | #2
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    3665

زمین شناس

اما زمین شناس چه کسی است؟؟؟

زمین شناس فردی است که با کسب دانش و مهارتهای دو شاخه مهم این رشته و بکار گیری آندو در مطالعات زمین شناسی به اهداف خود میرسد و مانند همه علوم و فنون ابزارهای خاص خودش را دارد.

این رشته در ایران بصورت کارشناسی در دانشگاه های مختلف ارائه میشود و در تحصیلات تکمیلی گرایش های زیادی دارد که نشان دهنده تخصصی بودن بالای رشته است. برخی از این گرایش ها :

1) زمین شناسی نفت (اکتشاف نفت)
    2) زمین شناسی مهندسی (بین رشته ای. بکار بردن تخصصی زمین شناسی در عمران و ساخت سازه ها)
    3) هیدرولوژی و هیدروژئولوژی (اکتشاف آب و وضعیت آب در لایه های زمین)
    4) فسیل شناسی یا دیرینه شناسی
    5) سنگ شناسی یا پترولوژی
    6) رسوب شناسی (بحث در مورد محیطهای رسوبی و سنگهای رسوبی، کاربرد در نفت، آب و فسیل شناسی. مرتبط با زمین شناسی تاریخی)
    7) زمین شناسی اقتصادی (اکتشاف معادن)
    8) ژئوشیمی
    9) تکتونیک

ابزارهایی که یک زمین شناس از آن بهره میرد :
    1) اسید hcl برای شناسایی ابتدایی سنگهای آهکی بر سر زمین
    2) لوپ یا نوعی ذره بین مخصوص
    3) gps
    4) چکش زمین شناسی
    5) نقشه های پایه، زمین شناسی و هوایی
    6) کمپاس و .....

میکروسکوپهای خاصی هم زمین شناسان دارند که از آنها میتونم به :
    1) میکروسکوپ پلاریزان
    2) میکروسکوپ انعکاسی
    3) بیناکولار
    4) میکروسکوپ الکترونی و ...

اما متاسفانه این رشته جایگاه مطلوبی در ایران نداره. با وجود اینکه در دبیرستان این رشته کتاب داره ولی گاها مدارس از معلمین غیر متخصص که رشته مرتبطی با زمین شناسی ندارن برای تدریس استفاده میکنن و دانش آموزان هم قربانیان این اشتباهن.
    خیلی خوشحالم که نجوم با وجود نداشتن کتابی در سطح آموزش و پرورش تا این حد در کشور علاقمند پیدا کرده و امیدوارم روزی جایگاه زمین شناسی هم بهتر شود....
    امضای ایشان

Follow Me On YouPic

3. 19 کاربر مقابل از Kianoosh.S عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #3
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    3665

عکاسی زمین شناسی

کی گفته فقط عکاسی نجومی داریم چه میدون دید بازش چه اعماق آسمانش؟؟ عکاسی زمین شناسی هم چه در میدون دید باز و چه در اعماق سنگها (عکاسی میکروسکوپیک) پیشرفت کرده. فقط حیف که خیلی مظلوم. مثالش همین تاپیک که در راستای علوم سیاره ای هم که ایجاد شده ولی دریغ از مشارکت بچه ها عوض بحثهای کیهانشاسی که بنظر اینجانب ربطی به نجوم آماتوری نداره و فقط اطلاعات ما حاصل مطالعه اس؛ کلی طرفدار داره. نه فقط در اینجا، بلکه من در سر کلاسهام نیز با این مشکل روبروم. بگذریم.....

این پست یکی از سررشته های تاپیک زمین شناسیست. روی عکسها فک کنین و نتیجه اش و اینجا بگین. مشارکت کنین. تا مبحث اصلی شروع شه.

تصویر شماره یک

تصویر شماره دو
    امضای ایشان

Follow Me On YouPic

5. 16 کاربر مقابل از Kianoosh.S عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #4
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

سلام آقای ثابت زاده
    فکر کنم این عکس مقطع یک شهاب سنگه. آخه تا اونجا که معلومه ماده زمینه سنگ از جنس فلزه. خود کانی های داخل سنگ هم یخورده عجیب غریبن. با وجود درشت بودن بلورها یجورایی زیاده از حد تو زمینه ریز-بافت سنگ پراکنده ان که فکر کنم نشون دهنده جاذبه ی کم مکان تشکیل سنگ باشه.
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

7. 8 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #5
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    5251
    تشکر شده 7 بار در 1 ارسال

سلام آقای ثابتی زاده،
    واقعا متاسفم که این رشته هنوز جایگاه اصلی خودشو توی کشورمون پیدانکرده.چون تاحالا فکرمیکردم باوجوداینکه ایران دارای گسلهای متعددکلیدیه وجزء کشورهای زلزله خیزجهان کار زمین شناسای ما حداقل توی کارهای ساخت و ساز وعمرانی نقش خیلی مؤثری رو ایفامیکنه!!!!!
    درمورد تصاویر من فکر میکنم باید متعلق به یک کانی از سنگ های آذرین باشه البته در مورد تصویر دوم بیشتر اطمینان دارم چون از اونچیزهایی که از کتاب علوم راهنماییم یادم میاد همیشه عکس این سنگای آذرین عجیب غریب بود حالا چه برسه برن زیرمیکروسکوب؟!!!

9. 7 کاربر مقابل از shaian عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #6
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    3665

کانی شناسی

در ابتدا از شایان عزیز تشکر میکنم که اولین پست خودش رو در تاپیک زمین شناسی نوشت. و همینطور از آقا محسن که مشتری پر و پا قرص این تاپیک هست.

هر دو دوست اشاره نزدیکی به عکس ها داشتند. متاسفانه تنها فوکال چشمی میکروسکوپ رو یادم مونده. (این عکسها رو زمانی که ترم سوم بودم، یعنی پائیز 87؛ 4 سال پیش گرفتم) تصویر شماره یک فوکال چشمی = 20X و تصویر شماره دو = 40X. بزرگنمایی میکروسکوپ هم که میدونین دیگه (فوکال عدسی چشمی * فوکال عدسی شیئ)
    "راستی این عکسها به روش آفوکال و از پشت چشمی میکروسکوپ پلاریزان کارل زایس گرفتم."

اما این تصاویر مقطع نازک از یک سنگ آذرین می باشد.برخی کانی های موجود در این سنگ عبارتند از :
    1) الیوین (که در تصاویر برنگ آبی می بینین)
    2) پلاژیوکلاز (در مقطع خاکستری و بلورها کشیده اند)
    3) بیوتیت یا نوعی از گروه کانی میکاها (در مقطع قهوه ای رنگ دیده میشوند)

بحث کانی شناسی یکی از مباحث بسیار پایه و مهم در زمین شناسی و حتی منظومه شمسی است. چرا که مطالعه هر سنگی در عالم نیازمند داشتن این دانش پایه است. یعنی این بحث رو میتوان تعمیم داد به سنگهای منظومه شمسی. من در آینده تصاویر میکروسکوپی از شهاب سنگ رو در اینجا خواهم گذاشت. این رشته با مباحث شیمی و ترمودینامیک در ارتباط است. و در رشته زمین شناسی دارای دو درس پیش نیاز میباشد. یعنی بلور شناسی هندسی و بلور شناسی نوری. که از اولی بخاطر سنگینی مطالب صرفنظر کرده و فقط در آینده شکل برخی بلورها رو نشون میدم. بلورشناسی نوری هم که رفتار نوری کانی ها رو بررسی میکنه و تا حدی بهش خواهیم پرداخت.

در مورد این سنگ باید بگم همونطور که میبینید برخی بلورها اندازه بزرگی دارند و برخی که قسمت عمده زمینه سنگ رو تشکیل داده اند دانه ریزند. علت رو باید در سرعت رشد بلور کانی پیدا کرد. برخی فرصت رشد در شرایط ترمودینامیکی محیط رو داشتند و توانسته اند فضای بزرگتری از ماگما رو اشغال کرده و منجمد شوند و برخی که در مراحل پایانی و سرد شدن ماگما تشکیل شده اند بخاطر کمبود فضا که توسط کانی های قبلی اشغال شده بود نتوانسته اند زیاد رشد کنند.

اما بطور کلی کانی ها رو به دو دسته تقسیم میکنیم :

1) کانی های سیلیکاته
    2)کانی های غیرسیلیکاته

این بحث ادامه دارد....

سنگ اسکوری - نوعی سنگ آتشفشانی (به سنگ پا هم مشهور)
    ویرایش توسط Kianoosh.S : 09-15-2012 در ساعت 10:50 PM
    امضای ایشان

Follow Me On YouPic

11. 11 کاربر مقابل از Kianoosh.S عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #7
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    کاربر برگزیده زمستان 91
    شماره عضویت
    1461
    تشکر شده 2,676 بار در 337 ارسال

ببخشید آقای ثابتی زاده میشه در مورد بیوتیت و پلاژیوکلاز ها یکم بیشتر توضیح بدین و همچنین در مورد رنگهایی که در سنگ وجود دارند
    و یه سوال دیگه این دوسنگ که اینجا هستن چه تفاوتی در بلورشون هست و نحوه ی تشکیل اونا چطوریه؟؟
    امضای ایشان

به یاد ستار خان یگانه قهرمان آزادی ایران

13. 8 کاربر مقابل از nakhodaye aseman عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #8
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط nakhodaye aseman نمایش پست ها
    و یه سوال دیگه این دوسنگ که اینجا هستن چه تفاوتی در بلورشون هست و نحوه ی تشکیل اونا چطوریه؟؟
    فکر کنم سنگ دوم یا همون اسکوری همون سنگی باشه که معلق در میان زمین و آسمان تشکیل میشه! (گدازه های پرتابی آتشفشان ) من بچه که بودم یدونه از این سنگ ها رو تو حیاط خونمون پیدا کردم خیلی جالب بود. وزنشم خیلی کم بود. البته آقا کیانوش توضیحات بهتری میتونن بدن.

آقای ثابت زاده الان که به دوران کودکیم و زمانی که تو حیاط خونمون و لب دریا سنگ جمع میکردم و میشکوندم، فکر میکنم یاد سنگی افتادم که همیشه واسم جای سوال باقی موند. یه بار لب دریا دستم خورد به یه سنگ و دیدم که صدای زنگ فلز داد. خیلی تعجب کردم. اولش فکر کردم فلزه. ولی قیافش اصلاً شبیه فلز نبود و طرحهای خیلی ظریف روش نشون میداد که سنگه. خاکستری پررنگ و تقریباً میله ای شکل با لبه های گرد بود. بردمش خونه و طبق معمول با چکش افتادم به جونش بفهمم توش چه شکلیه. هر چی با چکش میزدم نمیشکست. تا حالا تو عمرم سنگ به این سفتی ندیده بودم. گذاشتمش رو سندون و با پتک افتادم به جونش. اصن انگاری نشکن بود. با هر ضربه صدای زنگ فلزی مانند شدیدی میداد طوری که دیگه نزدیک بود باور کنم فلزه. اما وقتی با تمام قدرت زدم بلاخره شکست. داخلش رگه های خیلی نازک طلا پیدا کردم. البته نه در اون حد که بشه استخراجش کرد. الان که بهش فکر میکنم احساس میکنم که شهابسنگ بوده. بنظر شما چجور سنگی میتونه صدای زنگ بده، یعنی من یه شهاب سنگ 1 کیلویی رو شکوندم و نابودش کردم.
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

15. 8 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #9
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    3665

کانی شناسی 2

اما قسمت دوم از بحث کانی شناسی اختصاص داره به موجودیت کانی. قبلش راجب سوال ناخدای آسمان باید بگم که به مرور به این پرسشها پاسخ میدم. اما اگه دقت میکردین متوجه میشدین که هر دو تصویر از یک مقطع سنگ. تصویر شماره 2 فقط بزرگنمایی بالاتری دارد.
    در مورد سنگ مشکوک آقای محسن هم میتونم بگم که شاید اون سنگ که طلایی رنگ دیده میشده، کانی پیریت بوده باشه. با ترکیب شیمیایی FeS2

تصویر شماره یک : نمونه ای از یک میکروسکوپ پلاریزان که تصویر مقطع سنگ پستهای قبل و تهییه کرده بودم

کانی واحد سازنده هر سنگی است. خود کانی هم از عناصریست که بصورت ترکیبات مولکولی خنثی (بدون بار) در کنار هم مجموعه از کانی ها را تشکیل میدهند.

کانی به ماده ای طبیعی، جامد، متبلور و غیرآلی گویند که دارای ترکیب شیمیایی نسبتا ثابتی هم باشد.

تصویر شماره دو : تصویر کانی آمتیست با ترکیب شیمیایی Sio2 از آفریقای جنوبی. در ایران هم آمتیست میتوان پیدا کرد

جسم متبلور هم جسمی است که داری نظم سه بعدی خاصی باشد . کانی ها در سیستم تبلورهای مشخصی متبلور میشوند. از این جمله میتوان به سیستم کوبیک، ارتورومبیک، هگزاگونال، تتراگونال و ... اشاره کرد. بررسی سیستم تبلور کانی ها بحثی بسیار پیچیده است و نه تنها دانشجویان زمین شناسی (البته در سطح نیازهای این رشته) که دانشجویان فیزیک هم واحدی بنام Crystallography را میگذرانند. گفتنی است محققان برای شناسایی دقیق کانی ها (بغیر از مطالعه میکروسکوپ نوری یا پلاریزان) از میکروسکوپهای الکترونی استفاده میکنند، و برای شناسایی دقیق از روی سیستمهای تبلور به شناسایی دقیق هر کانی میرسند.

تصویر شماره سه : شماتیکی از اتاق کار یک بلور شناس و میکروسکوپ الکترونیش

کانه نیز به کانی هایی اطلاق میشوند که ارزش اقتصادی دارند.

تصویر شماره چهار : کانه مس

کانی های سازنده سنگها هم مانند سه دسته اصلی سنگها تقسیم بندی میشوند. و همونطور که میدونین سنگهای حاصل از انجماد ماگما اولین کانی های سازنده و به نوعی پدر همه کانی های حال حاضر میباشند. چرا که زمین در ابتدای تشکیل مایع و ماگمایی بود و هیچ یک از فرآیندهای رسوبی (تشکیل سنگهای رسوبی) و یا فرآیندهای دگرگونی وجود نداشتند.

این بحث ادامه دارد........

امضای ایشان

Follow Me On YouPic

17. 10 کاربر مقابل از Kianoosh.S عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #10
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

زمین شناسی         
    با تشکر از آقا کیانوش گرامی بابت این بحث مفید و خوب

سوالی داشتم و اونم اینه که کانی ها فقط در شرایط گرمای مواد ماگما ایجاد می شوند؟ یعنی در حال حاضر در اعماق زمین تولید می شوند که دما و فشار بالاست و بعد به سطح زمین می آیند در فرآیندهای زمین شناختی؟ اگر پس از مدتی کانه های ایران از معادن استخراج شود مانند سوختهای فسیلی قابل جایگزینی نیستند؟

19. 9 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 1 از 10 12345 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)