صفحه 5 از 10 نخستنخست 123456789 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 41 تا 50 , از مجموع 92

موضوع: زمین شناسی

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    3665
    تشکر شده 5,416 بار در 440 ارسال

Post زمین شناسی

همونطور که قولشو داده بودم تاپیک زمین شناسی رو ایجاد کردم.

اما یک تعریف جامع از زمین شناسی :

زمین شناسی کاربرد علوم پایه (ریاضی، فیزیک، شیمی و زیست شناسی) در مطالعه زمین است. بنابراین زمین شناسی را صرفا یک رشته علوم پایه نباید به حساب آوریم. چون خود از ابزارهای علوم پایه استفاده میکند. این رشته یک رشته استراتژیک برای هر کشور است. چون هر کشور با توجه به منابع طبیعی خود باید برنامه اقتصادی اش رو تنظیم کند. هدف اصلی زمین شناسی هم پیدا کردن این منابع است ولی استخراج آن بعهده دوستان استخراج معدن.
    به عبارت دیگه زمین شناسی وضعیت لایه های درون زمین را برای ما روشن میکند. لایه هایی که گاهی هیچ رخنمونی در سطح زمین ندارند و از آن پیچیده تر بحث در مورد اینکه زمین در اعماق زیاد چه شرایط فیزیکی و شیمیایی ای دارد.

در بحث زمین شناسی دو سرشاخه اصلی داریم :

1) زمین شناسی فیزیکی
    2) زمین شناسی تاریخی

زمین شناسی فیزیکی بطور کلی راجع به فیزیک زمین، سنگهای تشکیل دهنده، وضعیت ساختاری (گسل، چین و ...) و زمین شناسی تاریخی راجبه آنچه در گذشته زمین اتفاق افتاده مثل، تغییرات سطح آب دریاها، وضعیت موجودات در گذشته (فسیل شناسی) و ... بحث میکند.

یک گسل خوردگی

ادامه دارد....
    ویرایش توسط Kianoosh.S : 09-09-2012 در ساعت 09:54 AM
    امضای ایشان
    در خرابات مغان نور خـــــــــــــدا میبینم
    این عجب بیـــــن که چه نوری ز کــــــجا میبینم

Follow Me On YouPic

2. Top | #41
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Behnaz sasani نمایش پست ها

همچنین می‌توان وزن یک نمونه را در هوا و به صورت غوطه‌ور در آب از طریق ترازو به دست آورد.
    من این جمله رو خوب متوجه نشدم. در هوا یا در آب؟
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

3. 4 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #42
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    6023
    تشکر شده 864 بار در 125 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط mohsen4465 نمایش پست ها
    من این جمله رو خوب متوجه نشدم. در هوا یا در آب؟

شاید منظور هر دو باشه!!!
    منظور از هوا اینه که مستقیم روی ترازو بذاریم و وزن کنیم ویا غوطه ور در آب کنیم و به وسیله استوانه مدرج جرم رو محاسبه کنیم یا بر روی ترازو این کار رو انجام بدیم.

در جمله بندی اشتباه به وجود آمده! مرسی تذکر دادید. به هر حال درستش همینه که گفتم.

امضای ایشان
    زندگی پاداش است نه یک مکافات
    فرصتی است کوتاه تا ببالی، بیابی
    بدانی، بیندیشی، بفهمی و زیبا بنگری
    و در نهایت در قلب ها بمانی

5. 4 کاربر مقابل از Behnaz sasani عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #43
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Behnaz sasani نمایش پست ها
    شاید منظور هر دو باشه!!!
    منظور از هوا اینه که مستقیم روی ترازو بذاریم و وزن کنیم ویا غوطه ور در آب کنیم و به وسیله استوانه مدرج جرم رو محاسبه کنیم یا بر روی ترازو این کار رو انجام بدیم.

در جمله بندی اشتباه به وجود آمده! مرسی تذکر دادید. به هر حال درستش همینه که گفتم.

خب در این مورد یکم تحقیق کردم. اون کسی که این متنو نوشته یه چیزایی میدونسته اما نه کامل. میشه گفت نصف نیمه گفته. حتماً میدونید که در زمین شناسی بجای چگالی از وزن مخصوص (چگالی نسبی) استفاده میکنن. چگالی نسبی یعنی نسبت چگالی یک ماده در دو محیط مختلف (در این مورد آب و هوا). روش کار بدین صورته که یکبار جسم رو در هوا وزن میکنند و بار دیگه زیر آب. سپس از رابطه زیر برای بدست آوردن چگالی نسبی استفاده میکنن:

Wair: وزن در هوا Wwater: وزن در آب

البته وزن زیر آب به این معنی نیست که جسمو بندازیم تو کاسه آب بذاریم رو ترازو بلکه این خود ترازوه که باید بره زیر آب! از اونجایی که بردن ترازو زیر آب کار عاقلانه‌ای نیست یا حداقل پردردسره به همین خاطر از تکنیک دیگه‌ای استفاده میشه. یکبار وزن جسم رو در هوا اندازه میگیرن، و بعد از اون وزن کاسه‌ای لبریز از آب رو میسنجن، سپس جسم رو بداخل این کاسه لبریز میندازن و بازهم وزن رو اندازه میگیرن. اختلاف بین وزن کاسه لبریز و کاسه لبریزی که داخلش جسم قرار گرفته برابر با وزن آبیه که از ظرف بیرون ریخته. این همون مخرج کسره.
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

7. 5 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #44
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    6023
    تشکر شده 864 بار در 125 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط mohsen4465 نمایش پست ها
    خب در این مورد یکم تحقیق کردم. اون کسی که این متنو نوشته یه چیزایی میدونسته اما نه کامل. میشه گفت نصف نیمه گفته. حتماً میدونید که در زمین شناسی بجای چگالی از وزن مخصوص (چگالی نسبی) استفاده میکنن. چگالی نسبی یعنی نسبت چگالی یک ماده در دو محیط مختلف (در این مورد آب و هوا). روش کار بدین صورته که یکبار جسم رو در هوا وزن میکنند و بار دیگه زیر آب. سپس از رابطه زیر برای بدست آوردن چگالی نسبی استفاده میکنن:

Wair: وزن در هوا Wwater: وزن در آب

البته وزن زیر آب به این معنی نیست که جسمو بندازیم تو کاسه آب بذاریم رو ترازو بلکه این خود ترازوه که باید بره زیر آب! از اونجایی که بردن ترازو زیر آب کار عاقلانه‌ای نیست یا حداقل پردردسره به همین خاطر از تکنیک دیگه‌ای استفاده میشه. یکبار وزن جسم رو در هوا اندازه میگیرن، و بعد از اون وزن کاسه‌ای لبریز از آب رو میسنجن، سپس جسم رو بداخل این کاسه لبریز میندازن و بازهم وزن رو اندازه میگیرن. اختلاف بین وزن کاسه لبریز و کاسه لبریزی که داخلش جسم قرار گرفته برابر با وزن آبیه که از ظرف بیرون ریخته. این همون مخرج کسره.

مرسی... من اشتباه فکر می کردم! پس این طور هست که شما فرمودید.
    از اطلاع رسانی صحیحتون ممنون.
    امضای ایشان
    زندگی پاداش است نه یک مکافات
    فرصتی است کوتاه تا ببالی، بیابی
    بدانی، بیندیشی، بفهمی و زیبا بنگری
    و در نهایت در قلب ها بمانی

9. 5 کاربر مقابل از Behnaz sasani عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #45
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    3665
    تشکر شده 5,416 بار در 440 ارسال

بلورشناسی

خب از دوستانی که دارن به خوبی مطالب و پیش میبرن متشکرم خدا اجرتون بده من به شما نشان طلایه داران عرصه زمین رو اعطا میکنم
    بقیه هم بیان و مشارکت کنن
    به خدا این زمین شناسی دست کمی از نجوم نداره ها ... (به روزی فک کنین که تورهای زمین شناسی بزاریم تو آوا استار )

بحث روشهای شناخت کانی ها داره پیش میره. فقط میمونه دو سه مورد که بقیه دوستان کاملش میکنن. (مثل رنگ خاکه و روشهای مکمل)

حالا من یکی از مباحث شیرین و بسیار مهم شناخت کانی ها رو خدمتتون معرفی میکنم. البته نمیخوام بحثشو خیلی باز کنم. چون خیلی تخصصیس. فقط میخوام یه سری الگوی های شکل گیری کانی ها رو معرفی کنم که با کاغذ یا مقوا بتونین اونا رو بسازین.

بحث اصلی همچنان پیش خواهد رفت و در ادامه کانی های آذرین و رسوبی و دگرگونی رو دوستان محبت میکنن و پیش میبرن.

بطور کلی تمام کانی ها بلوری، تاکید میکنم کانی هایی که فرصت رشد بلوری دارن و بلوری هستن (برخی کانی ها مثل ابسیدین بلوری نیست و آمورف یا بی شکل است. چون بلورهای آن فرصت رشد نداشته) در این هفت سیستم بلوری که در شکل بالا هم میبینید متبلور میشن.

از هر سیستم بلوری چند مثال کانی شناسی هم زده شده. جالب بدونین با روشهای میکروسکوپ الکترونی شبکه بلوری کانی رو شناسی و از این طریق کانی شناخته میشود.

من در آینده الگوهای ساخت کانی ها رو اینجا قرار میدم.
    امضای ایشان
    در خرابات مغان نور خـــــــــــــدا میبینم
    این عجب بیـــــن که چه نوری ز کــــــجا میبینم

Follow Me On YouPic

11. 13 کاربر مقابل از Kianoosh.S عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #46
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    334
    تشکر شده 1,431 بار در 143 ارسال

Cool الگوهای ساختی بلور شناسی هندسی

با سلام به دوستان گرامی

این اولین پست من توی این تاپیکه (و البته اولین پست بعد از مدت ها در آوا استار). خیلی دوست داشتم توی این تاپیک مطلب بنویسم ولی متاسفانه مشکلات زندگی اجازه نمیداد!! با اجازه از جناب ثابتی زاده بنده الگو های ساخت رو برای دوستان علاقه مند قرار میدم. شما میتونید با پرینت کردن این الگوها روی کاغذ یا مقوای نازک و برش آنها و تا زدن از روی خط چین ها این بلور ها رو به صورت سه بعدی بسازید. پیشنهاد میکنم برای کاردستی هم که شده یکی از این بلور ها رو برای خودتون بسازید و روی میزتون قرار بدین و ببینید چقدر طرفدار داره!

نمای کلی از الگو ها

یک نمونه سه بعدی بنام هگزا اکتاهدرال

الگو های ساخت فرم های بلور به همراه نام
    شکل سه بعدی بلور ها در سیستم کوبیک
    امضای ایشان

13. 14 کاربر مقابل از geologist عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #47
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1003
    تشکر شده 3,297 بار در 484 ارسال

یک سوال داشتم که مربوط به ساختار درونی زمین میشه (البته ظاهرا اینجا بحث بیشتر به سمت سنگ شناسی جهتدار شده)
    سوال اینه که چرا محور مغناطیسی زمین منطبق بر قطر زمین نیست و چیزی حدود 1200 کیلومتر از مرکز زمین فاصله داره؟!
    اگر منشاء مغناطیس زمین دوران لایه های درونی زمین است این دوران طبیعتا باید در مرکز زمین و بر روی محور چرخشی زمین انجام بشه نه جایی دیگر.

15. 8 کاربر مقابل از smhm عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #48
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    104
    تشکر شده 13,425 بار در 1,655 ارسال

سلام دوستان عزیز
    یه کتاب مصور دیدم توی یه سایت در مورد سنگ ها و مواد معدنی، گفتم شاید مرتبط با این تاپیک باشه.

میتونید در اینجا توضیحات بیشتر رو ببینید و دانلود کنید.
    ویرایش توسط آسمون : 02-10-2013 در ساعت 06:54 PM
    امضای ایشان
    کمی ستاره روی صورتم بپاش
    سعی میکنم شبیه کهکشان شوم

17. 10 کاربر مقابل از آسمون عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #49
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    5510
    تشکر شده 927 بار در 142 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط nakhodaye aseman نمایش پست ها
    درجه سختی
    درجه سختی، میزان مقاومت یک کانی در برابر خراشیده شدن را نشان می‌دهد.سختی کانی به نوع پیوند و چگونگی استقرار اتمها در مولکولهای آن بستگی دارد. برای مقایسه سختی، دوکانی را بر روی هم می‌کشند، کانی دارای سختی بیشتر بر روی کانی کم مقاومت‌تر خط می اندازد، و اگر دو کانی دارای سختی یکسان باشند می‌توانند بر روی همدیگر خط بی‌اندازند. البته باید توجه نمود که آیا واقعاً خراشیدگی پدید آمده است یا خیر، زیرا کانی‌های نرم ممکن است اثری از خود بر روی کانیهای مقاومتر پدید آورند که البته این اثر با مالش پاک می‌گردد.میزان سختی و برخی از کانیها در سطوح مختلف متفاوت است. مثلاً برخی از سطوح سینیت را به راحتی می‌توان با ناخن خراش داد ولی رویه دیگر آن بسیار مقاوم بوده و سختی آن بسیار بالا است.جهت شناسایی کانیها عموماً‌ از جدول سختی موس Mohs استفاده می‌گردد.
    1 تالک
    2ژیپس
    3کلسیت
    4فلوئورین
    5آپاتیت
    6ارتوز
    7کوارتز
    8توپاز
    9کرندوم
    10الماس
    باسلام به دوستان گرامی
    الماس نام خود را از خاصيت سختي بالاي آن و از كلمه يوناني (adamas) به معني غير قابل تسخير (unconquerable) گرفته است هيچ چيز از نظر سختي نمي تواند با الماس رقابت كند سختي الماس (با درجه سختي10) 140 بار بيشتر از كرندم با درجه سختي 9 وگوهر هاي مربوط به اين خانواده يعني ياقوت قرمز(ruby) و ياقوت كبود(sapphire) مي باشد با وجود اينكه سختي الماس در جهت هاي مختلف كريستالي متفاوت است يك الماس را فقط مي توان با يك الماس ديگر يا پودر الماس برش داد.
    در مقیاس موهو الماس سخت ترین و گرافیک نرم ترین است .حال آنکه اتمهای تشکیل دهنده هر دو کربن است.این تفاوت ناشی از آن است که در الماس اتمهای کربن در یک شبکه سه بعدی به یکدیگر متصل هستند در حالی که در گرافیک ورقه هایی هستند که با پیوند های سست به یکدیگر متصل اند.
    برای به دست آوردن تنها 5 گرم الماس می باید به میزان 1000 کیلو گرم استخراج معدن داشته باشیدکه تنها 20 ذرصد آن کیفیت لازم جواهری را دارد و مابقی در صنعت مورد استفاده قرار می گیرد
    منبع :اینترنت
    امضای ایشان
    در دهـــر، هـر آنـکه نـیـم نانـی دارد - از بـهـر نشــست ، آشــیانی دارد
    نه خادم کس بود، نه مخدوم کس - گو : شاد بزی که خوش جهانی دارد

19. 3 کاربر مقابل از toraj1358 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #50
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    5510
    تشکر شده 927 بار در 142 ارسال

زمین شناسی         
    تاریخچه الماس :

سلطان جواهرات امروزه ندرتاً در مجموعه جواهرات باستانی یافت شده است و این احتمال می رود که انواع اندازه های الماس در جهان به معنای کمیاب بوده است. آداماس در یکی از نشان های یهود وجود دارد ولی دلایلی وجود دارند که این نام به سنگی سست تر از الماس اشاره می کند: احتمالاً سافیر بی رنگ و یا توپاز بی رنگ بوده است . روی هر قطعه جواهر از این نشان یهودی نام یکی از قبایل بنی اسرائیل حکاکی شده است (12 قبیله)

کاهن بزرگ یهودی از آداماس برای رسیدن به تصمیم نهایی ، از قانون استفاده می کرد. اگر این سنگ کدر می شد حکم بر ضد آن مورد بود و اگر روشن می شد قضاوت به نفع آن مورد بود.

احتمالاً الماس برای اولین بار به عنوان وسیله تراش جواهر به کار می رفته است و سختی زیاد آن ، استفاده از آن را برای این هدف مؤثر کرده است . یونانیان باستان فکر می کردند که تنها راه شکستن الماس فرو کردن آن در خون بز است و بعد از آن به راحتی شکسته می شود . نزدیک کردن الماس به کانی لوداستون (مگنتیت دارای خاصیت مغناطیسی) اثر آنرا از بین می برد. این دو ویژگی توسط بسیاری از پژوهشگران رد شده اند. تا قرن 18 فکر می شد که الماس زهر دارد، خاصیتی که کسانی که صاحب الماس بودند از آن راضی بودند زیرا افسانه زهری بودن الماس یکی از راه های مهم سرقت الماس را منتفی می کرد . بلع الماس و دفع آن نیز بعد از چند روز شایع بود . در ضمن فکر می شد که پودر الماس دارای زهر مهلکی باشد اما احتمالاً به آن آرسنیک می افزودند و کشندگی آن به خاطر آرسنیک بود . یک حادثه واقعی در تاریخ الماس بزرگ و معروف سنسی اتفاق افتاده است که یک خدمتگزار مورد اعتماد الماس را حمل می کرده که مورد تاراج دزدان قرار می گیرد ولی دزدان نمی توانند الماس را پیدا کنند و او را می کشند و بعدها الماس از شکم او پیدا شد و به خزانه باز گردانده شد . الماس به شکل وسیعی برای حفاظت از بشر ، به عنوان طلسم تصور می شد و الماس درخشندگی و خیره کنندگی و با زتاب شدید نور داشت . همچنین در مبارزات طلسم شکست ناپذیری بود . در شرق گاهی به عنوان چشم سوم بت از آن استفاده می شد.
    امضای ایشان
    در دهـــر، هـر آنـکه نـیـم نانـی دارد - از بـهـر نشــست ، آشــیانی دارد
    نه خادم کس بود، نه مخدوم کس - گو : شاد بزی که خوش جهانی دارد

21. 2 کاربر مقابل از toraj1358 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 5 از 10 نخستنخست 123456789 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)