صفحه 3 از 10 نخستنخست 1234567 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 30 , از مجموع 92

موضوع: زمین شناسی

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    3665
    تشکر شده 5,416 بار در 440 ارسال

Post زمین شناسی

همونطور که قولشو داده بودم تاپیک زمین شناسی رو ایجاد کردم.

اما یک تعریف جامع از زمین شناسی :

زمین شناسی کاربرد علوم پایه (ریاضی، فیزیک، شیمی و زیست شناسی) در مطالعه زمین است. بنابراین زمین شناسی را صرفا یک رشته علوم پایه نباید به حساب آوریم. چون خود از ابزارهای علوم پایه استفاده میکند. این رشته یک رشته استراتژیک برای هر کشور است. چون هر کشور با توجه به منابع طبیعی خود باید برنامه اقتصادی اش رو تنظیم کند. هدف اصلی زمین شناسی هم پیدا کردن این منابع است ولی استخراج آن بعهده دوستان استخراج معدن.
    به عبارت دیگه زمین شناسی وضعیت لایه های درون زمین را برای ما روشن میکند. لایه هایی که گاهی هیچ رخنمونی در سطح زمین ندارند و از آن پیچیده تر بحث در مورد اینکه زمین در اعماق زیاد چه شرایط فیزیکی و شیمیایی ای دارد.

در بحث زمین شناسی دو سرشاخه اصلی داریم :

1) زمین شناسی فیزیکی
    2) زمین شناسی تاریخی

زمین شناسی فیزیکی بطور کلی راجع به فیزیک زمین، سنگهای تشکیل دهنده، وضعیت ساختاری (گسل، چین و ...) و زمین شناسی تاریخی راجبه آنچه در گذشته زمین اتفاق افتاده مثل، تغییرات سطح آب دریاها، وضعیت موجودات در گذشته (فسیل شناسی) و ... بحث میکند.

یک گسل خوردگی

ادامه دارد....
    ویرایش توسط Kianoosh.S : 09-09-2012 در ساعت 09:54 AM
    امضای ایشان
    در خرابات مغان نور خـــــــــــــدا میبینم
    این عجب بیـــــن که چه نوری ز کــــــجا میبینم

Follow Me On YouPic

2. Top | #21
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    6023
    تشکر شده 864 بار در 125 ارسال

بحث فوق العاده تخصصي هست...
    اول بايد از كل شروع ميكرديد بعد وارد جزئيات ميشديد تا براي امثالي مثل من انقدر گيج كننده نباشه!!!
    از سنگ هاي سطحي زمين كه ساده تر هستن شروع ميكرديد و كم كم به سنگ هايي كه در اعماق زمين هستند ميرسيديد و بحث رو خاتمه ميداديد... از ساده شروع كنيد بعد وارد مباحث سخت و تخصصي بشيد يك دفعه شوك به آدم وارد ميشه...
    امضای ایشان
    زندگی پاداش است نه یک مکافات
    فرصتی است کوتاه تا ببالی، بیابی
    بدانی، بیندیشی، بفهمی و زیبا بنگری
    و در نهایت در قلب ها بمانی

3. 2 کاربر مقابل از Behnaz sasani عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #22
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Behnaz sasani نمایش پست ها
    بحث فوق العاده تخصصي هست...
    اول بايد از كل شروع ميكرديد بعد وارد جزئيات ميشديد تا براي امثالي مثل من انقدر گيج كننده نباشه!!!
    از سنگ هاي سطحي زمين كه ساده تر هستن شروع ميكرديد و كم كم به سنگ هايي كه در اعماق زمين هستند ميرسيديد و بحث رو خاتمه ميداديد... از ساده شروع كنيد بعد وارد مباحث سخت و تخصصي بشيد يك دفعه شوك به آدم وارد ميشه...
    درسته تخصصیه در حدی که خود من هم که دارم پست میزنم بهمراه شما دارم یاد میگیرم!
    اما از طرف دیگه بنده این مورد ساده بودن مطلب که گفتید رو قبول ندارم. اینجا آوااستاره، یه فورام تخصصی! مطالب باید تخصصی باشن تا یه فرقی با بقیه پیدا کنیم وگرنه باز میشیم همونی که بودیم. البته اگه وارد عمق مطلب بشید میبینید که اصلاً سخت نیست. اگه مثلاً یهو میاومدیم و میگفتیم پیروکسن و آمفیبول در فلان مرحله از تبلور گدازه شکل میگیرن بنظرتون خوب بود؟ مطمئناً بیشتر گیج میشدید چون اونوقت این سوال پیش میاومد که این پیروکسن و آمفیبول اصلاً چی هستن و چه فرقی با هم دارن؟ این اشتباهییه که بنظر من تو خیلی از کتابهای زمین شناسی میکنن. دانش شیمی مهمترین سنگ بنای زمین شناسیه و متأسفانه اونطور که از تاپیک «شیمی نجوم» فهمیدم کلاً اینجا هیچکی حوصله شیمی رو نداره. بهرحال ما اینجا هدفمون بیرون دادن یک زمین شناس سیاره ای خوبه و مطمئناً این فرد بایستی دانش خوبی از شیمی داشته باشه. پس تنبلی رو بذارین کنار و زود برین یکم کتب پایه شیمیتون رو مطالعه کنید. در حد ظرفیت عناصر و نوع پیوندها اطلاعاتتون رو قوی کنید کافیه.

ضمناً ما فعلاً داریم ساختارهای سیلیکاتی رو بررسی میکنیم. اصلاً به فرمول ها دقت نکنین و صرفاً به خود ساختار (جزیره ای، دوتایی، حلقوی، زنجیره ای و ...) توجه کنید. همه سیلیکاتن. تفاوت کلی همین ساختارهاست.
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

5. 3 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #23
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    6023

منظور من اينه كه آسه آسه نه يك دفعه بريم سر اصل مطلب. حتي يك بچه ي كلاس اول كه هنوز خوندن و نوشتن بلد نيست براي اين كه دستش به قلم عادت كنه اول كشيدن خط و خطوط رو بهش ياد ميدن بعد ميرن سراغ الفبا و بعد كلمه ساختن و جمله ساختن. مطمئنا هستن كاربرهايي كه هيچ گونه آگاهي از زمين شناسي و شيمي نداشته باشن.
    خودم رو نميگم ها بعضي از كاربرها كه سن و سالشون پايينتره و هنوز دانش آموزن...

مثلا در مورد طبقه بندي سنگ هاي رسوبي- آذرين- دگرگوني چيزي نگفتيد و حتي يك توضيح مختصري هم راجع بهشون نداديد فورا در مورد كاني و خصوصيات شيميايي و ساختار فيزيكي صحبت كرديد.
    حتي خصوصيات فيزيكي و شيميايي سنگ ها هم با هم فرق داره و طبقه بندي ميشن...

مانند طبقه بندي شيميايي سنگ ها:

كربنات ها- سولفات ها- اكسيدها- سيليكات ها.

اگه رشته ي شما تجربي بوده بايد بدونيد كه مثل زمين شناسي دوران دبيرستان پيش بريم بهتره اول يك شماي كلي بديم بعد وارد جزئيات بشيم و يك سري اطلاعات به روز به متنمون اضافه كنيم تا هم به قول خودتون گفتني چيزي يادبگيريم و ياد بديم.
    از لطفتون ممنون و سپاسگزارم بابت پست هاي خوبتون.

ویرایش توسط Behnaz sasani : 12-09-2012 در ساعت 06:09 PM
    امضای ایشان

7. 2 کاربر مقابل از Behnaz sasani عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #24
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    3665
    تشکر شده 5,416 بار در 440 ارسال

در پاسخ خانم ساسانی باید بگم که من در تاپیک های اول به طبقه بندی و چرخه سنگ اشاره کردم . در ضمن بن مایه سنگها، کانی ها هستند و بر اساس کانی های سنگ ساز تصمیم گرفتیم پیش بریم. در ابتدا کانی های آذرین و سپس رسوبی و دگردگونی. شما از اول مطلب و دنبال نکردین.

الفبای سنگها هم کانی هاست.
    امضای ایشان
    در خرابات مغان نور خـــــــــــــدا میبینم
    این عجب بیـــــن که چه نوری ز کــــــجا میبینم

Follow Me On YouPic

9. 3 کاربر مقابل از Kianoosh.S عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #25
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    6023

نقل قول نوشته اصلی توسط Kianoosh.S نمایش پست ها
    در پاسخ خانم ساسانی باید بگم که من در تاپیک های اول به طبقه بندی و چرخه سنگ اشاره کردم . در ضمن بن مایه سنگها، کانی ها هستند و بر اساس کانی های سنگ ساز تصمیم گرفتیم پیش بریم. در ابتدا کانی های آذرین و سپس رسوبی و دگردگونی. شما از اول مطلب و دنبال نکردین.

الفبای سنگها هم کانی هاست.
    درسته سازنده ي سنگ ها چند نوع كاني هستش ولي بهتر اين بود يك شماي كلي ميداديد و راجع به طبقه بندي سنگ ها صحبت ميكرديد بعد كم كم وارد جزئيات ميشديد. شما اول از كوچكترين جزء سازنده ي سنگ كه همون كاني هست شروع كرديد. به هر حال تاپيك شماست هر جور دوست داريد و مايل هستيد بحث رو شروع كنيد من فقط نظرم رو دادم. اتفاقا من از اول تاپيك رو مطالعه كردم كه الان دارم نظرم رو ميدم.
    ما هم دوست داريم داخل بحث جذاب زمين شناسي شركت كنيم ولي اگه به اين ترتيب باشه تعداد معدودي داخل بحث شركت خواهند كرد.
    گستاخي من رو ببخشيد منظوري نداشتم...
    امضای ایشان

11. 2 کاربر مقابل از Behnaz sasani عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #26
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Behnaz sasani نمایش پست ها
    درسته سازنده ي سنگ ها چند نوع كاني هستش ولي بهتر اين بود يك شماي كلي ميداديد و راجع به طبقه بندي سنگ ها صحبت ميكرديد بعد كم كم وارد جزئيات ميشديد. شما اول از كوچكترين جزء سازنده ي سنگ كه همون كاني هست شروع كرديد. به هر حال تاپيك شماست هر جور دوست داريد و مايل هستيد بحث رو شروع كنيد من فقط نظرم رو دادم. اتفاقا من از اول تاپيك رو مطالعه كردم كه الان دارم نظرم رو ميدم.
    ما هم دوست داريم داخل بحث جذاب زمين شناسي شركت كنيم ولي اگه به اين ترتيب باشه تعداد معدودي داخل بحث شركت خواهند كرد.
    گستاخي من رو ببخشيد منظوري نداشتم...
    منظورتون رو فهمیدم. منظورتون اینه که اول یک شمای کلی از سنگ ها بدیم. مثلاً سیلیکات ها، کربنات ها، فسفات ها و ... . بعد در مورد هر کدوم وارد جزئیات بشیم. خب درسته اینجوری هم خوب بود اما خیلی طولانی میشد. در عوض ما تصمیم گرفتیم روش دیگه ای رو پیش بگیریم و مهمترین و اصلی ترین کانی های سازنده سنگ ها رو بررسی کنیم و کانی های کم اهمیت تر رو بذاریم برای آخر بحث. سیلیکات ها همونطور که در ابتدای پست 19 گفتم جزء مهمترین کانی ها هستن و بسیار فراوانن. برای فراوانیش کافیه بگم که سیلیسیم پس از اکسیژن فراوان ترین عنصر روی زمینه و در نتیجه آنیون حاصل از این دو عنصر یعنی سیلیکات در طبیعت بسیار بسیار غالبه. حدود %90 از کانی های پوسته زمین از خانواده سیلیکاتها هستن. یعنی با شناختن سیلیکات ها ما تقریباً %90 راه رو رفتیم! بنابراین یک زمین شناس سیاره ای در مرحله اول باید سیلیکات ها رو تمام و کمال بشناسه. در مرحله بعد بسراغ خانواده های فراوان دیگه میریم و اونها رو بررسی میکنیم.

حالا باز هم نظر شما قابل احترامه و اگه باز هم لازم میدونید با آقای ثابتی زاده هماهنگ کنید تا یه وقفه ای انجام بشه و در این بین ایشون توضیحات بیشتری در مورد طبقه بندی کلی کانی ها و ... ارائه بدن.
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

13. 3 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #27
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    6023

چرخه ی سنگ

با تشكر از آقاي ثابتي زاده

سنگ به موادى گفته مى شود که به طور طبيعى از اجتماع يک يا چند نوع کانى تشکيل شده باشند.
    در زمين، سه گروه سنگ، با سه روش تشکيل و منشأ جداگانه وجود دارد:
    سنگ هاى آذرين، محصول انجماد مواد مذاب درونى زمين اند که درداخل يا سطح پوسته سرد و تبديل به سنگ شده اند.
    سنگ هاى رسوبى، ممکن است از فرسايش و هوازدگى سنگ هاى قبلى ورسوب آن ها در جاى مناسب به وجود آيند، يا از بقاياى موجوداتزنده ی قديمى تشکيل شوند. بعضى از سنگ هاى رسوبى هم حاصل تبخير شديد آب هاى اشباع از املاح خاص و برجاى ماندن آن املاح اند.
    سنگ هاى دگرگون شده، در صورتى تشکيل مى شوند که ترکيب شيميايى يا ساختار يک سنگ در حالت جامد، در درون زمين و تحت تأثير گرما، فشار و واکنش هاى شيميايى خاص عوض شود.
    در طول زمان هاى دراز و دخالت عوامل مختلف فيزيکى و شيميايى، سنگ هاى هر گروه به سنگ هاى ديگر تبديل مى شوند؛چنان که سنگ هاى مختلف، در روى زمين تحت تأثير عوامل فرساينده اى چون هوا، آب، يخچال، باد و غيره قرار مى گيرند و خرد مى شوند. مواد حاصل به قسمت هاى ديگرى حمل مى شوند و در
    آن جا به صورت رسوب درمى آيند و سرانجام، سنگ هاى رسوبىجديدى را مى سازند. سنگ هاى رسوبى ممکن است در اعماق زمين مدفون شوند و در آن جا تحت تأثير گرما و فشار به سنگ هاى دگرگون شده مبدل شوند، يا آن که پس از ذوب، سنگ هاى آذرينجديدى را حاصل آورند.
    سنگ هاى آذرين هم تحت تأثير فشار و حرارت دگرگون مى شوند.
    به مجموعه ی اين تغييرات و تبديل حالت ها، چرخه ی سنگ گفته مى شود.

امضای ایشان

15. 5 کاربر مقابل از Behnaz sasani عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #28
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    6023

كاني و چگونگي تشكيل آن

کانی چیست؟

کانی عبارت است از عناصر یا ترکیبات شیمیایی طبیعی جامد ، همگن ، متبلور و ایزوتروپ با ترکیبات شیمیایی نسبتاً معین که در زمین یافت می‌‌شود. خواص فیزیکیکانیها در حدود مشخص ممکن است تغییر نمایند. کانیها به صورت اجسام هندسی با ساختمان اتمی منظم متبلور می‌گردند که به آن بلور می‌گویند. اگر بلور یک کانی را به قطعات کوچک و کوچکتر تقسیم نماییم سرانجام به کوچکترین جزء دارای شکل هندسی منظم خواهیم رسید که آن را واحد تبلور ، سلول اولیه و یا سلول واحد بلور می‌نامند. از کنار هم قراردادن واحدهای تبلور شبکه بلور که سازنده اجسام متبلور است ایجاد می‌گردد.
    همان طور كه ميدانيم از تجمع كاني ها سنگ ساخته مي شود در طبيعت حدود 3000 نوع كاني پيدا مي شود كه از لحاظ تركيب- شكل ظاهري- رنگ- اندازه و... بسيار متفاوتند. يك علت عمده ي اين تفاوت چگونگي تشكيل آنهاست.
    بعضي از كاني ها از انجماد مواد مذاب به وجود مي آيند مانند كاني هايي كه در تشكيل سنگ هاي آذرين دخالت دارند.

گرانيت( نوعي سنگ آذرين)

بعضي از سرد شدن بخارها در سطح يا شكاف هاي موجود در سنگ ها به وجود مي آيند مانند تشكيل گوگرد در قله كوه آتشفشاني دماوند.

گوگرد

برخي از كاني ها از تبخير محلول هايي كه به حد اشباع رسيده اند به وجود مي آيند مثلا از تبخير شديد آب دريا نمك و گچ تشكيل مي شود.

نمك

Gypsum (گچ)

بعضي از كاني ها نيز از تخريب كاني هاي ديگر به وجود مي آيند. مثلا از تجزيه و تخريب كاني هاي سنگ هاي آذرين كاني هاي رسي غير محلول و كاني هاي كربناتي و حتي سيليس به وجود مي آيد.
    بعضي ديگر هم در نتيجه وارد آمدن فشار و گرماي زياد بر روي كاني هاي ديگر به وجود مي آيند مثلا گرافيت بر اثر گرما و فشار زياد از آنتراسيت به وجود مي آيد.

گرافيت

آنتراسيت
    امضای ایشان

17. 5 کاربر مقابل از Behnaz sasani عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #29
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    6023

شناسایی کانی ها

برای مطالعه و شناسایی سنگ ها لازم است اجزای سازنده آنها یعنی کانی ها را بشناسیم.
    با استفاده از بعضی خواص فیزیکی کانی ها که معمولا نیاز به ابزارهای پیچیده ندارند ما می توانیم برخی از کانی ها را شناسایی کنیم و مهمترین خواص فیزیکی کانی ها که برای شناسایی آنها موثر است عبارتند از:

1- شکل بلور
    2- درجه سختی
    3- جلا
    4- سطح شکست یا رخ
    5- چگالی نسبی
    6- رنگ و رنگ خاکه
    7- راههای شناسایی دیگر کانی ها
    در ادامه به بررسی تک تک این موارد خواهیم پرداخت...
    امضای ایشان

19. 4 کاربر مقابل از Behnaz sasani عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #30
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    6023

شکل بلور

زمین شناسی         

تقریبا همه ی کانیها به صورت متبلور دیده می شوند. جسم متبلور دارای نظم درونی سه بعدی است. یعنی در آن اتم ها ی سازنده مطابق نظم معینی پهلوی هم قرار می گیرند. در نتیجه بلور دارای سطوح صاف است و به یال ها و سطوح خارجی محدود می شود. اگر ذرات شکر یا سنگ نمک را با ذره بین مشاهده کرده باشید دارای شکل منظم و سطوح صاف هستند.

بلورها در اندازه های متفاوتی تشکیل می شوند.گاهی بلورها به حدی درشت هستند که با چشم قابل مشاهده اند که به آنها درشت بلور میگویند. در بعضی موارد بلورها به حدی ریز هستند که با میکروسکوپ قابل مشاهده اند که به آنها ریز بلور گویند و یا برخی فقط با پرتوهای
    X قابل مشاهده اند که به آنها مخفی بلور گویند مانند کانی های رسی که در تشکیل خاک شرکت دارند.
    اندازه ی بلورها به شرایط تشکیل آنها بستگی دارد. هر چه برای تشکیل یک بلور زمان بیشتری صرف شده باشد بلور درشتر می شود. نکته بسیار مهم و جالب در مورد بلورها آن است که گرچه شکل و اندازه ظاهری آنها ممکن است متفاوت باشد اما زوایای بین سطوح مشابه آن در تمام بلورهای یک کانی معین یکسان و تغییر ناپذیر است.از این خصوصیت برای شناسایی کانی ها استفاده می شود.

اندازه بلورها

در طبیعت گاهی بلورهای عظیمی پیدا می شود. بعضی از اقسام بریل که یک کانی قیمتی محسوب می شود وزنی تا چندین تن دارند.بلورهای ژیپس در کشور خودمان به اندازه هایی حدود 50 سانتیمتر یافت می شود که در دنیا بی نظیر است. در پست های پیشین در مورد شکل بلور به طور مفصل توضیح داده شده.
    امضای ایشان

21. 4 کاربر مقابل از Behnaz sasani عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 3 از 10 نخستنخست 1234567 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)