صفحه 5 از 7 نخستنخست 1234567 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 41 تا 50 , از مجموع 69

موضوع: معماهای جالب

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    54
    تشکر شده 8,442 بار در 878 ارسال

معماهای جالب

مسئله اينه:

3 نفر با هم ميرن ساعت فروشي ، ساعت ميخرن 30000 تومن. يعني نفري 10000 تومن دادن. صاحب مغازه به

شاگردش ميگه قيمت ساعت 30000 تومن نبوده 25000 تومن بوده. برو 5000 تومن بهشون برگردون. شاگرد مغازه از

اين 5 تومن 2تومنشو واسه ي خودش برميداره .

3 تومن ديگرو ميده به اون سه نفر. (نفري 1000 تومن). پس با برگشت 1000 تومن نفري، اونها هركدوم 9000 تومن

دادند. حالا سوال اينجاست اگه 9×3= 27

2تومنم كه ش اگرد مغازه برداشته ، ميشه 29 تومن

پس اون 1000 تومنه كجاست؟

طراح سوال: پرفسور حسابی

--------------------------------

با تشکر از ستاره بنیادی عزیز
    نام این تاپیک را به معماهای جالب تغییر دادم که دوستان بتوانند معما هایی که خودشون طرح میکنند یا جایی دیدن و حد المقدور نجومی هستند رو قرار بدن.

موفق باشید
    آسمون
    ویرایش توسط آسمون : 03-26-2012 در ساعت 01:11 PM
    امضای ایشان
    گاهی ستاره هدیه کن به مشت پوچ شب ها ...

2. 21 کاربر مقابل از ستاره بنیادی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

3. Top | #41
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    358
    تشکر شده 788 بار در 121 ارسال

وطن پرستی

با سلام خدمت دوستان گرامی.

شب یلدا با تمام ماجراهایش تمام شد . کسوف جزئی قابل روئیت در ایران نیز با تمام شگفتیهایی که داشت پشت سر گذاشته شد.

به نظر من کسوف بهانه خوبی بود که بعضی از اعضاء فروم که فقط بصورت مجازی باهم در ارتباط بودند بتوانند _در فرهنگ سرای قانون در شهرک غرب تهران_ از نزدیک دیداری تازه کنند

و به تبادل اطلاعات بپردازند.

از آقای مهندس امام هم برای اجرای این برنامه بسیار متشکرم و برای همه دوستانی که در این برنامه شرکت داشتند آرزوی موفقیت میکنم.

هر جند جای من در این برنامه واقعا" خالی بود !!!

و از قرار معلوم تا 60 یا 70 سال دیگر در ایران پدیده کسوف نخواهیم داشت.یعنی اینکه دیدار به قیامت!!

و نوه و نتیجه های ما باید در کسوف بعدی همدیگر را ملاقات بکنند!!!

بخاطر اینکه این برنامه آخرین ملاقات اعضای فروم نباشد:

من پیشنهاد میکنم در روز چهار شنبه 22 دیماه یک برنامه بازدید علمی از موزه پروفسور حسابی برگزار گردد

علاوه بر بارعلمی که این قضیه دارد بهانه خوبی هم برای دیدار اعضاء فروم با یکدیگر میباشد.البته برای پر بارتر کردن برنامه میتوان پس از آن از مرکز علوم وستاره شناسی تهران

نیز بازدیدی بعمل آورد. که بعد از آن هم میتوان سری به رصد خانه زعفرانیه زد .( هر سه این مراکز به فاصله زمانی کمتر از 20 دقیقه از یکدیگر قرار دارند.)

من شخصا" متعهد پذیرایی اعضاء شرکت کننده در کافی شاپ موزه پروفسور حسابی بصرف یک فنجان نسکافه داغ میباشم.

در صورت تمایل میتوان یک برنامه ملاقات با بانو طریان را نیز ترتیب داد ( بستگی به نظر اعضاء دارد.)

در صورت اعلام رضایت اعضاء میتوان برای روز جمعه صبح24 دیماه یک سفر نیم روزه به تفرش جهت قرائت فاتحه بر مزار پروفسور حسابی نیز ترتیب داد.( با مینی بوس از میدان

آزادی تا تفرش کمتر از 2 ساعت راه است )

در صورتی که تصمیم به اجرای هر کدام از برنامه های فوق گرفته شد 3-2 تا پیشنهاد با ارزش دیگر دارم که در تهران ارائه مینمایم.

منتظر اعلام نظر دوستان در اینخصوص میباشم.

شب بخیر و به امید دیدار همگی دوستان در این برنامه

ویرایش توسط aflatoon : 01-07-2011 در ساعت 02:20 PM

4. 5 کاربر مقابل از aflatoon عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

5. Top | #42
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    358

حق شناسی....

با سلام و عرض شب بخیر خدمت همگی دوستان شب زنده دار...

محض ارادتمندی که به خدمتگزاران مملکت و علی الخصوص این بزرگوار دارم با خود عهد بستم تا وقتیکه در این فروم فعالیت میکنم نگذارم تاپیک مربوط به

پروفسور حسابی به صفحه 2 فروم منتقل شود.

هفته قبل بخاطر یک برنامه آموزش کوهنوردی که در تهران برگزار میشد مجبور شدم دو سه روزی را جلای وطن گفته و از شهر و دیار خود دل کنده و آواره غربت شده و در تهران

رحل اقامت بیفکنم.

البته همه اینها بهانه ای بیش نبود چون از مدتها قبل آرزوی دیدار موزه پروفسور حسابی را در دل داشتم فقط دنبال بهانه ای بودم که به تهران بروم .برنامه کوهنوردی

بهترین بهانه ای بود که میتوانستم داشته باشم.

روز 4 شنبه 22 دیماه صبح به تهران رسیدم و پس از تحویل گرفتن خوابگاه و مختصری استراحت به دفتر آوا استار برای زیارت مهندس امام رفتم که ایشان در محل نبودند.سپس

طی قراری که از قبل تعیین شده بود به موزه پروفسور حسابی (واقع در الهیه ) رفتم.

قرار بازدید برای 20 دقیقه در نظر گرفته شده بود ولی با شور و شعف فراوانی که نمیدانم از کجا در دل من ایجاد شده بود نزدیک به 2 ساعت به طول انجامید.

آتش رخسار گل خرمن بلبل بسوخت....... چهره خندان شمع آفت پروانه شد

قرار بود یک گروه از اعضاء کتابخانه پروفسور حسابی واقع در منطقه 17 تهران به بازدید از موزه بیایند و من نیز در معیت ایشان باشم . ساعت 2.5 ظهر حدود 25 نفر از

دانش آموزان دختر دبیرستانی به همراه مسئولین خود به موزه آمدند.

آقای دکتر پیدا ( از دستیاران پروفسور حسابی ) توضیحات رسا و جامع و کاملی از شخصیت و زندگی و اقدامات پروفسور حسابی برای ما تعریف کردند.( البته بیشتر من سوال

میکردم ) و ایشان جواب سوالات با متانت غیر قابل توصیفی بیان میفرمودند.

ساختمان موزه منزل شخصی پروفسور است که برای انجام امور تحقیقاتی بنام ( بنیاد پروفسور حسابی ) وقف شده است.ساختمان در 3 طبقه است که موزه در بالکن

طبقه سوم قرار دارد.

موزه شامل لوازم شخصی و لباسها و بعضی از مدارک و عکسها و لوازم آزمایشگاه و لوازم ورزشی و سایر اشیاء متعلق به ایشان میباشد.

در پایان از همگی دوستان و علاقمندان دعوت میکنم که برای یک بار هم که شده از این موزه بازدیدی بعمل آورند.

منزل حافظ کنون بارگه پادشاست......... دل سوی دلدار رفت جان بر جانانه شد

ویرایش توسط aflatoon : 01-20-2011 در ساعت 01:06 AM

6. 4 کاربر مقابل از aflatoon عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

7. Top | #43
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    489
    تشکر شده 1,408 بار در 275 ارسال

پيشنهاد مي كنم مقالات و ياد داشت هاي دكتر منصوري رو در مورد دكتر حسابي بخونيم و از ايشون يك بت نسازيم

8. 2 کاربر مقابل از m.aryayi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

9. Top | #44
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    358

آیینه حسن

نقل قول نوشته اصلی توسط m.aryayi نمایش پست ها
    پيشنهاد مي كنم مقالات و ياد داشت هاي دكتر منصوري رو در مورد دكتر حسابي بخونيم و از ايشون يك بت نسازيم
    *
    **
    **
    *
    بتی و بربطی و جام شرابی . . . . این هر سه مرا نقد تو را نسیه بهشت

دوست عزیز در تمام طول تاریخ 75 ساله دانشگاهی ایران شما چند نفر مثل پروفسور حسابی سراغ دارید؟

نه بخاطر وجود بعضی شایعه های غلط انداز ! بلکه بخاطر سوابق درخشان علمی و خدمات ارزنده و شایسته ای که در طول عمر بابرکتشان برای این کشور انجام داده اند.

خدمت شما عارضم عشق و علاقه من به جناب پروفسور نه بخاطر تعریف و تمجیدهای بیجایی است که در برخی سایتها از ایشان میشود است.

بلکه بخاطر حس وطن پرستی و میهن دوستی و انجام خدمات شایسته این بزرگوار میباشد.

من مقالات و دستنوشته های دکتر منصوری را قبلا" مطالعه کرده ام. به شما پیشنهاد میکنم اگر ساکن تهران هستید یک بار به موزه پروفسور حسابی سری بزنید.

آدرس آن واقع در الهیه بالاتر از سفارت ترکیه میباشد .

این مطلب را نه بعنوان یک پیشنهاد از طرف من بپذیرید بلکه بعنوان یکنفر هوپایی از موزه پدر فیزیک ایران دیدن کنید.

این کمترین کاری است که در مقام یک فیزیکدان جوان بعنوان سپاس از بنیانگذار فیزیک نوین ایران میتوانید انجام دهید

در پایان تقاضا میکنم شما به خدا پرستی خود مشغول بوده و ما را به پرستش بت خویش وا گذارید
    .

10. 4 کاربر مقابل از aflatoon عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

11. Top | #45
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    489

بهتون پيشنهاد مي كنم كتاب معماري علم در ايران دكتر منصوري رو بخونيد

ايشون دو نفر رو مثال زدند كه با اينكه در حد حسابي بودند ولي هيچ وقت شناخته نشدند
    اولي دكتر خمسوي كه به خاط برخورد بد افرادي مثل دكتر حسابي خانه نشين شدند و حتي در مراسم تنجليل خودشون شركت نكردند
    و دومي دكتر غفاري كه اكنون 103 سال دارند و علارقم علاقه به وطن به خاطر برخورد بد دانشگاه تهران با ايشون زندگي در آمريكا رو ترجيح دادند

بگذاريد از رشته هاي ديگه هم مثال بزنيم
    دكتر بهزاد ، پدر زيست شناسي ايران ، واقعا كه زندگي شون سوگ نامه بود
    دكتر هشترودي ، چند نفر تو اين فروم كه نجومي است مي دونستن دكتر هشترودي در محاسبات مربوط به سفر گاگارين دست داشتند؟
    دكتر سميعي ، يكي از سه برادر كه هر سه شون متخصص رشته هاي مختلف پزشكي اند ايشون الان رياست يكي از بزرگترين بيمارستان مغز و اعصاب در جهان رو بر عهده دارن و علارقم وابستگي شون نمي تونن در كشور فعاليت كنند و فقط چند سال يك بار (اون هم با دست پر) به كشور ميان
    و ...

دكتر حسابي همون فردي است كه در چند سال اول انقلاب حرف زدن ازشون كفر محسوب ميشد ولي بعد از چند سال تبديل به بت (idol) شدند !!

كسي نمي تونه و نمي خواد زحمات ايشون رو انكار كنه ولي نبايد كسي رو اونطور كه نيست نشون داد مطمئن باشيد سقوط كردن از ارتفاع بيشتر اسيب بيشتري رو در پي داره

در ضمن اكثريت بچه هاي هوپا (كه فكر كنم منم جزء شون باشم) كلا هيچكس و هيچ چيز رو نمي پرستن چه خدا باشه و چه دكتر حسابي!!!

12. 5 کاربر مقابل از m.aryayi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

13. Top | #46
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    54
    تشکر شده 8,442 بار در 878 ارسال

منم مطالعه کتاب جامعه شناسی نخبه کشی رو پیشنهاد می کنم

و معتقدم اعتبار شهرت اصلا اعتبار مناسبی نیست

البته بنده هوپایی هستم ولی خداپرست!!
    امضای ایشان
    گاهی ستاره هدیه کن به مشت پوچ شب ها ...

14. 6 کاربر مقابل از ستاره بنیادی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

15. Top | #47
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    358

با سلام...

نقل قول نوشته اصلی توسط m.aryayi نمایش پست ها
    بهتون پيشنهاد مي كنم كتاب معماري علم در ايران دكتر منصوري رو بخونيد

ايشون دو نفر رو مثال زدند كه با اينكه در حد حسابي بودند ولي هيچ وقت شناخته نشدند
    اولي دكتر خمسوي كه به خاط برخورد بد افرادي مثل دكتر حسابي خانه نشين شدند و حتي در مراسم تنجليل خودشون شركت نكردند
    و دومي دكتر غفاري كه اكنون 103 سال دارند و علارقم علاقه به وطن به خاطر برخورد بد دانشگاه تهران با ايشون زندگي در آمريكا رو ترجيح دادند

بگذاريد از رشته هاي ديگه هم مثال بزنيم
    دكتر بهزاد ، پدر زيست شناسي ايران ، واقعا كه زندگي شون سوگ نامه بود
    دكتر هشترودي ، چند نفر تو اين فروم كه نجومي است مي دونستن دكتر هشترودي در محاسبات مربوط به سفر گاگارين دست داشتند؟
    دكتر سميعي ، يكي از سه برادر كه هر سه شون متخصص رشته هاي مختلف پزشكي اند ايشون الان رياست يكي از بزرگترين بيمارستان مغز و اعصاب در جهان رو بر عهده دارن و علارقم وابستگي شون نمي تونن در كشور فعاليت كنند و فقط چند سال يك بار (اون هم با دست پر) به كشور ميان
    و ...

دكتر حسابي همون فردي است كه در چند سال اول انقلاب حرف زدن ازشون كفر محسوب ميشد ولي بعد از چند سال تبديل به بت (idol) شدند !!

كسي نمي تونه و نمي خواد زحمات ايشون رو انكار كنه ولي نبايد كسي رو اونطور كه نيست نشون داد مطمئن باشيد سقوط كردن از ارتفاع بيشتر اسيب بيشتري رو در پي داره

در ضمن اكثريت بچه هاي هوپا (كه فكر كنم منم جزء شون باشم) كلا هيچكس و هيچ چيز رو نمي پرستن چه خدا باشه و چه دكتر حسابي!!!
    *
    **
    **
    *
    خدمت شما دوست عزیز عارضم از یک ماه پیش تا کنون دنبال دریافت مطالب با ارزش در خصوص زندگی پروفسور حسابی بوده ام ولی هنوز دریافت نکرده ام.

قصد داشتم
    تا با قرار دادن این مطالب در تالار سایت به معرفی این بزرگوار بپردازم.

جواب شما باشد برای روزی که کلیات زندگی نامه پروفسور را در تالار نمایش دهم.

موفق باشید.

16. 4 کاربر مقابل از aflatoon عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

17. Top | #48
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    358

با سلام....

نقل قول نوشته اصلی توسط ستاره بنیادی نمایش پست ها
    منم مطالعه کتاب جامعه شناسی نخبه کشی رو پیشنهاد می کنم

و معتقدم اعتبار شهرت اصلا اعتبار مناسبی نیست

البته بنده هوپایی هستم ولی خداپرست!!
    *
    **
    **
    *
    خدمت شما دوست عزیز عرض کنم کتاب مورد نظر را در زمان چاپ دوم آن در سال 78 خوانده ام همینطور کتاب ما چگونه ما شدیم.

در پاسخ شما عرض کنم کتابی در پاسخ به هر دو این کتابها توسط کاظم علمداری بنام چرا غرب پیش رفت و ایران عقب ماند نوشته شده است.

در صورت تمایل مطالعه این کتاب را به شما و همه دوستان علاقمند دیگر توصیه مینمایم.

با تشکر از توجه شما

18. 4 کاربر مقابل از aflatoon عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

19. Top | #49
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    440
    تشکر شده 67 بار در 14 ارسال

ببخشید اقای اقا شما واقعا موس رو با انگشت شستتون فشار می دیدو
    نمونه ای از پارادوکس (اینو احسان گفته من نگفتم اگه غلط بود یخه اونو بگیرید) :
    ایا خدا قادر است جعبه ای انچنان سنگین بسازد که قادر به بلند کردنش نباشد
    خوب به نظر من بسه یکمم از نجوم بگین.

20. 2 کاربر مقابل از someone عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

21. Top | #50
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    489

معماهای جالب         
    PDF مقاله شیادی زیر لوای نام مرحوم حسابی

نوشنه دکتررضا منصوری ریاست انجمن فیزیک ایران و مدیر رصدخانه ملی ایران و سرگروه فیزیک دانشگاه صنعتی شریف و پیشگسوت فیزیک در ایران

ویرایش توسط محمدرضا صادقیان : 01-29-2011 در ساعت 10:30 PM دلیل: مرتب سازی

22. 2 کاربر مقابل از m.aryayi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 5 از 7 نخستنخست 1234567 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع