صفحه 2 از 5 نخستنخست 12345 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 , از مجموع 47

موضوع: مانورهای مداری

1. Top | #1
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    مدال نقره جهانی المپياد نجوم
    شماره عضویت
    2792
    تشکر شده 2,813 بار در 260 ارسال

Post مانورهای مداری

در سال 1997 فضاپیمای کاسینی از پایگاه فضایی کیپ کاناورال واقع در ایالت فلوریدا برای رسیدن به سیاره زحل پرتاب شد و پس از گذشت حدود هفت سال به سیاره زحل رسید .

مسیر حرکت کاسینی در شکل زیر نشان داده شده است :

همانطور که در شکل بالا مشاهده می کنید ، کاسینی برای رسیدن به زحل دوبار ازکنار سیاره زهره عبور کرده ، سپس از نزدیکی زمین گذشته ، در ادامه با سیاره مشتری ملاقات داشته و درنهایت به زحل رسیده است .

-چرا فضاپیمای کاسینی را مستقیما به زحل نفرستاده اند ؟

-چرا کاسینی برای رسیدن به زحل دوبار از کنار سیاره زهره عبور کرده است و دوباره به زمین بازگشته؟

-آیا کاسینی می توانست برای رسیدن به زحل مسیری را انتخاب کند که مدت زمان کمتری به طول انجامد؟

-آیا فضاپیمای کنجکاوی نیز برای رسیدن به مریخ چنین مسیر پیچیده ای را طی کرده است ؟

برای رسیدن به پاسخ سوالات بالا این تاپیک را دنبال کنید ...

پیشنهاد : قبل از شروع ، تاپیک مکانیک مداری را مرور بفرمایید .

مهم ترین موضوعات بحث شدهدر این تاپیک :

ویرایش توسط shariatzadeh : 10-12-2012 در ساعت 07:44 PM
    امضای ایشان
    اگر دیدی در آسمانت هیچ ستاره ای نیست ، غمگین و ناامید نباش ، بدان که روز است .

2. Top | #11
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوا استار
    مدال برنز كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    941
    تشکر شده 1,006 بار در 247 ارسال

جواب سوال اول رو منم همین در آوردم و گفتن درسته!
    سوال دوم میشه راه حلتونو بگید؟
    امضای ایشان
    نبیند مدعی جز خویشتن را
    که دارد پرده ی پندار در پیش
    گرت چشم خدابینی ببخشند
    نبینی هیچ کس عاجزتر از خویش

#سعدی

3. 3 کاربر مقابل از المپیاد نجوم عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #12
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    شماره عضویت
    2792

فرض کنید امروز زمین و مریخ در مقابله هستند . ما می خواهیم محموله ای را با استفاده از انتقال هوهمان به مریخ منتقل کنیم .
    هنگامی که محموله به مریخ می رسید مریخ باید در مقارنه باشد .
    مدت زمان سفر به مریخ همانطور که در پست 6 محاسبه کردیم تقریبا 259 روز طول می کشد .
    اما همانطور که آقای mohsen4465 محاسبه کردند تقریبا 390 روز بعد مریخ به مقارنه میرسد . (راه آقای mohsen4465 برای محاسبه دوره هلالی ، با راهی که من گفتم کاملا یکی است . ایشان فرض کردند که مریخ می ایستد و زمین پادساعتگرد به دور خورشید می گردد . اما در راه من زمین می ایستد و مریخ ساعتگرد به دور خورشید می گردد . هر دو پاسخ کاملا صحیح است .)

می دانیم که محموله و مریخ در مقارنه به هم می رسند یعنی 390 روز بعد . در حالی که سفر 259 روز طول می کشد پس باید محموله را 131=259-390 روز بعد پرتاب کنیم .
    131 روز صبر می کنیم بعد محموله را پرتاب می کنیم . محموله 259 روز در راه است و در این مدت 390 روزه مریخ در لحظه مقارنه محموله را دریافت می کند .

از تمام دوستان که در این بحث مشارکت کردند سپاس گزارم . از بقیه دوستان نیز دعوت می کنیم ما را همراهی کنند .
    امضای ایشان

5. 13 کاربر مقابل از shariatzadeh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #13
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط shariatzadeh نمایش پست ها
    فرض کنید امروز زمین و مریخ در مقابله هستند . ما می خواهیم محموله ای را با استفاده از انتقال هوهمان به مریخ منتقل کنیم .
    هنگامی که محموله به مریخ می رسید مریخ باید در مقارنه باشد .
    مدت زمان سفر به مریخ همانطور که در پست 6 محاسبه کردیم تقریبا 259 روز طول می کشد .
    اما همانطور که آقای mohsen4465 محاسبه کردند تقریبا 390 روز بعد مریخ به مقارنه میرسد . (راه آقای mohsen4465 برای محاسبه دوره هلالی ، با راهی که من گفتم کاملا یکی است . ایشان فرض کردند که مریخ می ایستد و زمین پادساعتگرد به دور خورشید می گردد . اما در راه من زمین می ایستد و مریخ ساعتگرد به دور خورشید می گردد . هر دو پاسخ کاملا صحیح است .)

می دانیم که محموله و مریخ در مقارنه به هم می رسند یعنی 390 روز بعد . در حالی که سفر 259 روز طول می کشد پس باید محموله را 131=259-390 روز بعد پرتاب کنیم .
    131 روز صبر می کنیم بعد محموله را پرتاب می کنیم . محموله 259 روز در راه است و در این مدت 390 روزه مریخ در لحظه مقارنه محموله را دریافت می کند .

از تمام دوستان که در این بحث مشارکت کردند سپاس گزارم . از بقیه دوستان نیز دعوت می کنیم ما را همراهی کنند .
    آقای شریعت زاده بحث خیلی جالب و جذاب شده. همونطور که شما گفتید محموله 259 روز بعد و مریخ 390 روز بعد به نقطه قرار ملاقات میرسن؛ بنابراین همدیگه رو ملاقات نمیکنن. بنابراین باید کاری کنیم که محموله 131 روز دیرتر به نقطه ملاقات برسه تا مریخ رو در اونجا ببینه. اما اینجا برای من یه سوالی پیش اومده. 131 روز بعد که دیگه زمین تو اون نقطه ی D نیستش که. چطور باید اینکار رو انجام بدیم؟ خیلی سخت شد.

امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

7. 2 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #14
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوا استار
    مدال برنز كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    941
    تشکر شده 1,006 بار در 247 ارسال

خوب شما مگه حرکت رو نسبی نکردید؟ زمین ثابت در نظر گرفته شد که به این جواب رسیدیم دیگه؟به نظرم دیگه نیاز به در نظر گرفتن این مورد که میگید نباشه!
    امضای ایشان
    نبیند مدعی جز خویشتن را
    که دارد پرده ی پندار در پیش
    گرت چشم خدابینی ببخشند
    نبینی هیچ کس عاجزتر از خویش

#سعدی

9. 5 کاربر مقابل از المپیاد نجوم عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #15
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153

آقای شریعت زاده یخورده فکر کردم به یه نتایجی رسیدم. ما باید 131 روز قبل از مقابله مریخ و زمین محموله رو به نقطه ی مقابل خط واصل زمین و خورشید پرتاب کنیم. درسته؟

نقل قول نوشته اصلی توسط المپیاد نجوم نمایش پست ها
    خوب شما مگه حرکت رو نسبی نکردید؟ زمین ثابت در نظر گرفته شد که به این جواب رسیدیم دیگه؟به نظرم دیگه نیاز به در نظر گرفتن این مورد که میگید نباشه!
    نمیدونم شایدم قاطی کردم.
    امضای ایشان
    Benjamin Franklin

11. 2 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #16
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    شماره عضویت
    2792

ببینید آقا محسن اصلا مهم نیست زمین کجاست یا مریخ کجاست . برای ما موقعیت این دو سیاره نسبت به هم اهمیت داره . در واقع زاویه ی زمین-خورشید-مریخ برای ما مهمه . چون ما درحال بررسی نسبی سیستم هستیم .
    امروز هر دو سیاره در مقابله هستند . مهم نیست 131 روز بعد زمین و مریخ هر کدام کجایند . مهم این است که نسبت به هم در موقعیتی قرار دارند که 259 روز بعد یکدیگر را در حالت مقارنه میبینند . در واقع شما در تمام طول این مدت می توانبد یکی از دو سیاره را ثابت در نظر بگیرید . شما پس از پرتاب محموله دیگر بی خیال زمین شوید . جای زمین اهمیتی ندارد .

اگر 131 روز قبل از مقارنه محموله را پرتاب کنیم ، پس از 259 روز که محموله در سفر است ، مریخ مقارنه را رد کرده . در حالی که باید این دو در مقارنه به هم برسند .
    امضای ایشان

13. 8 کاربر مقابل از shariatzadeh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #17
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

آقا محسن فکر کنم این شکل بتونه کمک کنه. در شکل زیر مکان مریخ و زمین هم در زمان پرتاب و همچنین در زمان رسیدن فضاپیما به مریخ نشون داده شده:

15. 10 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #18
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153

آقای شریعت زاده شرمنده هر چی فکر میکنم نمیفهمم. یکم بیشتر هم که فکر کردم دیدم بجای 131 روز دیرتر باید 84 روز زودتر از تاریخ مقابله محموله رو پرتاب کنیم. این شکل منظورمه:

طبق این شکل در لحظه ی پرتاب زمین و مریخ 84 روز تا مقابله فاصله دارن. 259 روز بعد مریخ و محموله همزمان به نقطه ملاقات میرسن.

شرمنده که بحث رو دارم به بیراهه میکشونم. در کل خیلی گیج شدم. بعداً این پست ها رو پاک کنین.
    ==============================
    با پست آقای اکبرنیا همزمان شد.
    امضای ایشان
    Benjamin Franklin

17. کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

18. Top | #19
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    شماره عضویت
    2792

نقل قول نوشته اصلی توسط mohsen4465 نمایش پست ها
    آقای شریعت زاده شرمنده هر چی فکر میکنم نمیفهمم. یکم بیشتر هم که فکر کردم دیدم بجای 131 روز دیرتر باید 84 روز زودتر از تاریخ مقابله محموله رو پرتاب کنیم. این شکل منظورمه:

طبق این شکل در لحظه ی پرتاب زمین و مریخ 84 روز تا مقابله فاصله دارن. 259 روز بعد مریخ و محموله همزمان به نقطه ملاقات میرسن.

شرمنده که بحث رو دارم به بیراهه میکشونم. در کل خیلی گیج شدم. بعداً این پست ها رو پاک کنین.
    ==============================
    با پست آقای اکبرنیا همزمان شد.
    ببینید وقتی درباره حرکت نسبی سیارات صحبت می کنیم باید حرکت انتقالی واقعی آنها به دور خورشید را فراموش کنیم و به جای دوره تناوب انتقالی ، دوره تناوب هلالی را به کار ببریم .

به شکل خودتون نگاه کنید . اگر 89 روز صبر کنیم مریخ به اندازه ای که در شکل نشان دادید حرکت می کند اما زمین هم حرکت می کند و نباید مکان آن را ثابت فرض کنیم .
    شما از یک طرف زمین را ثابت در نظر گرفتید یعنی حرکت نسبی در نظر گرفتید از طرفی درباره حرکت انتقالی مریخ به دور خورشید صحبت می کنید و حرکت نسبی را نادیده می گیرید .
    امضای ایشان

19. 11 کاربر مقابل از shariatzadeh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #20
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    شماره عضویت
    2792

انتقال هوهمان تعمیم یافته

مانورهای مداری         
    برای اینکه یک مدار کاملا دایروی داشته باشیم باید انرژی مدار دقیقا یک مقدار مشخص باشد. این مسئله غیر ممکن است چون عدم قطعیتی که در انجام یک پروژه وجود دارد به مراتب از دقت انرژی مدار بیشتر است . در هر صورت ما باید به دنبال یک انتقال دو ضربه ای بین مدار های بیضوی هم محور باشیم . به این نوع مانور مدار ، انتقال هوهمان تعمیم یافته می گویند . به شکل زیر توجه کنید :

به دو نکته زیر باید توجه کرد :
    1- محور های اصلی هر دو بیضی باید کاملا بر هم منطبق باشند به طوری که بیضی انتقال در نقاط اوج یا حضیض به دو مدار مماس باشد .
    2- همان طور که در شکل می بینید در این شرایط دو مدار انتقال هوهمان وجود دارد . که یکی از آنها از لحاظ انرژی به صرفه تر است . اما بسته به نیازی که از انجام مانور داریم از هر دو می توان استفاده کرد .

محاسبات مربوط به اندازه ضربه ها نیز مانند انتقال هوهمان دایروی است . اندازه تغییر سرعتی که باید به سفینه اعمال کنیم برابر با اختلاف سرعت درمدار اولیه و مدار هوهمان است .
    برای مثال در انتقال شماره 3 ، که از حضیض مدار 1 به اوج مدار 2 انجام شده است .در این انتقال حضیض مدار هوهمان به حضیض مدار 1 و اوج مدار هوهمان به اوج مدار 2 مماس است . اندازه تغییر سرعت اولیه برابر با اختلاف سرعت حضیض مدار هوهمان وحضیض مدار1 و اندازه تغییر سرعت دوم برابر با اختلاف سرعت اوج مدار 2 و اوج مدار 3 است .

در نهایت به این نکته اشاره می کنیم که انتقال هوهمان تعمیم یافته می تواند بین مدارهای بیضی و هزلولی یا مدار های بیضی و سهمی و هر دو مداردیگری به شرط هم محور بودن دو مدار انجام شود . به سوال ساده زیر توجه کنید :

سوال : ماهواره A در مداری هزلولی در حال گردش به دور زمین است به طوری که ارتفاع حضیض این مدار از سطح زمین 5000 کیلومتر و سرعت آن در نقطه حضیض 10 کیلومتر بر ثانیه است . ماهواره C در مداری دایروی در ارتفاع 500 کیلومتر از سطح زمین در حال گردش است . می خواهیم ماهواره A را به ماهواره C برسانیم . برای این کار در نقطه A سرعت ماهواره A را کم می کنیم تا به مدار انتقال هوهمان منتقل شود و در نقطه B نیز دوباره سرعت ماهواره را کم میکنیم تا وارد مدار ماهواره C شود و با آن برخورد کند . هنگامی که ماهواره A اولین تغییر سرعترا میدهد ماهواره C باید کجای مدار باشد؟ (زاویه φ چقدر است؟) تغییرات سرعت را نیز در هر مرحله حساب کنید .
    شعاع مدار زمین :6378 کیلومتر
    GM=398600 km^3/s^2

پاسخ : درجه 275.2=φ
    امضای ایشان

21. 9 کاربر مقابل از shariatzadeh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 2 از 5 نخستنخست 12345 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 2 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 2 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع