صفحه 2 از 2 نخستنخست 12
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 16 , از مجموع 16

موضوع: معرفی فضانوران

1. Top | #1
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    1433
    تشکر شده 838 بار در 92 ارسال

معرفی فضانوران

سلام به دوستان عزیز آوایی

صاحب این عکس رو که می شناسید؟!
    اولین کسی بود که در سال 1961 قدم از کره ی خاکی بیرون گذاشت و به فراسوی جو زمین سفر کرد.

بله یوری الکسی یویچ گاگارین اولین انسانی که به فضا رفت.

و همچنین این عکس که متعلق هست به والتینا ترشکووا. اولین زن فضانورد که در سال 1963 به فضا رفت و پس از بازگشت از سفر تاریخی خود به دور دنیا سفر کرد و اعلام کرد که ((زنان روسی روی زمین در دریا و در آسمان ها با مردان برابرند))

بی شک هر کدام از این دو نفر و همچنین کسانی که بعد از این دو فضانورد پا در عرصه ی فضانوردی گذاشتند زندگی جالبی داشته اند که دستاوردهای زیادی هم برای جامعه ی بشری داشته پس دانستنش خالی از لطف نیست.
    هدف این تاپیک هم معرفی فضانوردان و پرداختن به زندگی آنهاست. اینکه چه کارهایی انجام دادند و چه مراحلی را طی کردند تا به عنوان یک فضانوردن شناخته شدند و آیا به غیر از فضانوردی شغل دیگری هم داشته اند؟
    و همچنین دانستن اطلاعاتی از قبیل اینکه چند ساعت و در چه ماموریت هایی در فضا بودند و ...

منتظر پست های خوبتون هستیم...

یک خواهش هم داشتم و اون اینکه مطالبی در تاپیک قرار میدید کپی شده از مطلبی نباشه و از چند منبع گردآوری شده باشند و یا ترجمه یا خلاصه باشند.البته لطفا ممنون.
    ویرایش توسط پیمان اکبرنیا : 07-29-2012 در ساعت 09:28 PM

2. Top | #11
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

ببخشید یک سوال در مورد نیل آرمسترانگ داشتم. چرا آقای آرمسترانگ در هیچکدوم از فیلم های مستندی که درباره خاطرات سفر انسان به ماه ساخته شده و من تابحال دیدم حضور نداره؟ تقریباً همه ی فضانوردان هستن. من این مستند ها رو دیدم:

In The Shadow Of The Moon
    The Wonder of It All
    و یه چندتایی مصاحبه کوتاه دیگه فکر کنم تو وب دیدم.
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

3. 7 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #12
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    1433
    تشکر شده 838 بار در 92 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط mohsen4465 نمایش پست ها
    ببخشید یک سوال در مورد نیل آرمسترانگ داشتم. چرا آقای آرمسترانگ در هیچکدوم از فیلم های مستندی که درباره خاطرات سفر انسان به ماه ساخته شده و من تابحال دیدم حضور نداره؟ تقریباً همه ی فضانوردان هستن. من این مستند ها رو دیدم:

In The Shadow Of The Moon
    The Wonder of It All
    و یه چندتایی مصاحبه کوتاه دیگه فکر کنم تو وب دیدم.
    من تو وب گشتم نتونستم از ایشون ویدئویی پیدا کنم.
    ولی بر اساس مباحثی که تو سایت ها و فروم هایی مثل watchuseekو airliners دیدم گویا ارمسترانگ تمایلی به صحبت و مصاحبه نداشته.

اینکه این صحبت چقدر صحت داشته و چراییش رو دیگه بنده مطلع نیستم!
    امضای ایشان
    ...

5. 11 کاربر مقابل از Night* عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #13
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    7460
    تشکر شده 354 بار در 41 ارسال

جنیس واس (Janice Voss)
    مهندس آمریکایی و فضانورد ناسا بود که در ۸ اکتبر ۱۹۵۶ (۱۶ مهر ۱۳۳۵) در ایالت ایندیانای آمریکا متولد شد و در ۶ فوریه‌ی ۲۰۰۰ (۱۷ بهمن ۱۳۷۸) بر اثر ابتلا به سرطان درگذشت. او پنج بار به فضا پرواز کرده و در مجموع بیش از ۴۹ روز را در فضا سپری کرده بود و همچنان، تا پیش از مرگ، فضانورد فعال ناسا بود.
    خانم واس مدرک مهندسی خود را از دانشگاه پوردو در زمانی گرفت که در انجام پروژه‌ای در مرکز فضایی جانسون مشارکت داشت. در سال ۱۹۷۷ (۱۳۵۶) فوق‌لیسانس مهندسی برق و علوم کامپیوتر را از مؤسسه‌ی فناوری ماساچوستز (MIT) و ده سال بعد دکتری علوم هوانوردی/فضانوردی را از همان دانشگاه دریافت کرد.
    او در سال ۱۹۹۰ (۱۳۶۹) برای فضانوردی در ناسا انتخاب شد و در پنج مأموریت متخصص مأموریت بود. او در همه‌ی پروازهایش همراه با یک فضانورد زن دیگر بود. نخستین پرواز او به فضا سوار بر شاتل اندیور از ۲۱ ژوئن تا اول ژوئیه‌ی ۱۹۹۳ (۳۱ خرداد تا ۱۰ تیر ۱۳۷۲) بود. در این مأموریت ۱۰روزه فضانوردان درون ماژول اسپیس‌هَب ۲۲ آزمایش زیست‌پزشکی و علوم مواد را باموفقیت انجام دادند. این نخستین مأموریت اسپیس‌هب بود. او در این سفر با دیگر فضانورد زن، ننسی شرلوک کوری، هم‌سفر بود. دومین پرواز او نخستین ملاقات شاتل با ایستگاه فضایی میر روسیه بود. این مأموریت، که به نام مأموریت «در نزدیکی میر» نام داشت، با شاتل دیسکاوری و از ۳ تا ۱۱ فوریه‌ی ۱۹۹۵ (۱۴ تا ۲۲ بهمن ۱۳۷۳) انجام شد. این همان نخستین مأموریت تاریخ شاتل‌ها بود که فرمانده زن (آیلین کالینز) داشت. سومین پرواز خانم واس به فضا از ۴ تا ۸ آوریل ۱۹۹۷ (۱۵ تا ۱۹ فروردین ۱۳۷۶) سوار بر شاتل کلمبیا انجام شد. این مأموریت از ابتدا قرار بود ۱۵ روز به طول بیانجامد ولی به‌سبب بروز مشکلی در یکی از مخازن سوخت شاتل پس از نزدیک به چهار روز به زمین بازگشت. ادامه‌ی این مأموریت از اول تا ۱۷ ژوئیه‌ی ۱۹۹۷ (۱۰ تا ۲۶ تیر ۱۳۷۶) با همین گروه فضانوردان انجام شد و این تنها بار در تاریخ پروازهای فضایی بشر بود که گروه یکسانی از فضانوردان در بیش از یک مأموریت با هم به فضا رفتند. این پرواز چهارمین پرواز خانم واس محسوب می‌شد. آخرین پرواز او شرکت در پروژه‌ی مأموریت توپوگرافی راداری شاتل بود که با شاتل اندیور از ۱۱ تا ۲۲ فوریه‌ی ۲۰۰۰ (۲۲ بهمن تا ۳ اسفند ۱۳۷۸) انجام شد. هدف این مأموریت تدوین کامل‌ترین پایگاه داده‌های توپوگرافی دیجیتال تفکیک‌بالا از زمین بود که مشارکتی میان ناسا، سازمان ملی تصویربرداری و نقشه‌برداری آمریکا، و مرکز هوافضای آلمان بود.
    خانم واس از پاییز ۲۰۰۴ تا پاییز ۲۰۰۷‌ (۱۳۸۳-۱۳۸۶) مدیر علمی پروژه‌ی رصدخانه‌ی فضایی کپلر بود. این رصدخانه ماهواره‌ای با مأموریت یافتن سیاره‌های فراخورشیدی زمین‌مانند است که در بهار سال ۲۰۰۹ (۱۳۸۸) به مدار ارسال شد و هنوز هم مشغول کار است.
    امضای ایشان
    نه،پروانه ی من گریخت.....
    به شتاب یک شوق،
    به سبک باری یک خیال،
    به پریشانی یک آرزوی آشفته......
    چه میدانم چگونه؟
    ازتنهایی اتاق گریختم.
    خود را در پی او،به در خانه رساندم.
    گشودم،بیرون را نگریستم:
    کویر....آسمان....سکوت!
    (دکتر شریعتی)

7. 9 کاربر مقابل از gisu عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #14
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    720
    تشکر شده 593 بار در 78 ارسال

والنتينا ترشکوا
    اولين زن فضانورد- اتحاد جماهير شوروي
    والنتينا ولاديميرونا ترشکوا اولين زني است که به فضا رفت.اين پرواز 16 ‍ژوئن1963، دوسال بعد از پرواز يوري گاگارين انجام گرفت.طي اين پرواز ترشکوا در کپسول وستوک ،48 بار گرد زمين چرخيد و سه روز را در فضا سپري کرد.اين مدت زمان، از کل زمان پروازهاي فضايي ايالات متحده تا آن هنگام نيز بيشتر بود.
    والنتينا ششم مارس 1937 در خانواده اي پرجمعيت و کشاورز در روستاي کوچکي متولد شد.پس از کشته شدن پدرش در جنگ،ئي به همراه مادر و ساير اعضاي خانواده اش به شهر مهاجرت کرد.پس از اتمام مدرسه ،والنتينا در کارخانه نساجي مشغول به کار شد.در همين دوران به عضويت باشگاه چتربازان جوان در آمد و دوره اي را در مدرسه فني گذراند .درسال 1961 نامه اي به مرکز فضايي روسيه نوشت و در خواست دورهي آموزش فضانوردي کرد .به دليل تجارب مثبت والنتينا در چتربازي و ساير اولويت هاي وي به ساير زنان همرديف خود از طرف سازمان فضايي شوروي به عنوان اولين فضانورد زن انتخاب شد.
    پرواز 16 ‍وئن 1963،اولين و آخرين پرواز ترشکوا به فضا بود. وي در طول پرواز فضايي اش عکس هايي از افق زمين تهيه کرد که بعد ها در شناسايي لايه هاي ايروسول (ذرات معلق) داخل اتمسفر مورد استفاده قرار گرفتند .ترشکوا که بعد ها با يک فضانورد ازدواج کرد ،فعاليت خود را با سفر به سراسر دنيا وارائه تجارب خود به مردم دنيا ادامه داد.
    تصاویر کوچک فایل پیوست تصاویر کوچک فایل پیوست معرفی فضانوران-tereshkova-jpg  
    امضای ایشان
    هر کجا هستم باشم آسمان مال من است.

9. 8 کاربر مقابل از roset عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #15
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    80
    تشکر شده 5,177 بار در 631 ارسال

پنجاهمین سالگرد به فضا رفتن اولین بانوی فضانورد جهان والنتینا تراشکوا

همون طور که در پست قبل هم به معرفی اولین بانوی زن فضانورد اشاره شد من بازهم یه توضیح مختصر درباره ی این بانوی فضانورد میدم

پس از پرواز یوری گاگارین، نخستین فضانورد جهان، در سال ۱۹۶۱ به فضا سرگئی کرولوف، مهندس موشک‌های فضایی و برنامه‌ریز برنامه‌های فضایی شوروی، به این فکر افتاد که خوب است زنی را هم به فضا بفرستند تا عنوان نخستین زن فضانورد هم از آنِ فضانوردی روس شود. یک سال بعد، والنتینا ترشکوا (Valentina Tereshkova) برای پیوستن به گروه پنج‌نفره‌ی زنان فضانورد از میان بیش از ۴۰۰ داوطلب انتخاب شد. شرایط پذیرش آن‌ها این بود که چترباز، زیر ۳۰ سال، با قد کمتر از ۱۷۰ سانتی‌متر، و وزن کمتر از ۷۰ کیلوگرم باشند. والنتینا در آن زمان ۲۵ ساله و دارای گواهینامه‌ی چتربازی بود.

یوری گاگارین در کنار والنتیا ترشکوا

برخی معتقد بودند که روس‌ها فقط می‌خواهند یک بار زنی را به فضا بفرستند تا ببینند که آیا آن‌ها هم می‌توانند سختی سفر فضایی را همچون مردان تحمل کنند یا نه. برخی هم فرستادن فضانورد زن به فضا را تبلیغات سیاسی برای حزب کمونیست می‌دانستند. سرانجام هم خود نیکیتا خروشچف، نخست‌وزیر وقت شوروی، انتخاب نهایی را انجام داد و از میان ۲ نفر نهایی برگزیده‌ی گروه پنج‌نفره‌ی زنان، والنتینا را برای سفر به فضا برگزید؛ زیرا علی‌رغم اینکه هم‌گروهی‌اش در آزمایش‌های عملی بهتر از او بود،‌ والنتینا التزام خود را به حزب کمونیست نشان داده بود! سرانجام روز موعود فرارسید و والنتینا ترشکوا در ۱۶ ژوئن ۱۹۶۳ یعنی پنجاه سال و دوروز پیش ، سوار بر فضاپیمای وستوک ۶، به مدار زمین رفت و نخستین زن و نخستین فرد غیرنظامیِ فضانورد در جهان شد.

جالبه که این خانم هم اکنون که در سن 76 سالگی هست آماده ی رفتن به مریخ هم شده ، آفرین به این اراده

11. 6 کاربر مقابل از javadstar76 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #16
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    8548
    تشکر شده 203 بار در 22 ارسال

رازهایی در مورد مرگ یوری گاگارین

معرفی فضانوران         
    با گذشت 45 سال از مرگ یوری گاگارین نخستین فضانورد جهان، مستنداتی به دست آمده که راز مرگ وی را فاش می‌کند!
    یوری گاگارین در سال 1961 در حالی اولین سفر فضایی تاریخی را رقم زد که فقط 27 سال سن داشت.
    مدارگردی وی حول زمین در 12 آوریل این سال، فقط 108 دقیقه طول کشید و یکی از بزرگ‌ترین پیروزی‌های شوروی در جریان جنگ سرد بود.
    هفت سال بعد، این فضانورد روسی طی یک پرواز آموزشی در سانحه‌ای کشته شد؛ حادثه‌ای که علت آن تا پیش از این در هاله‌ای از ابهام باقی مانده بود.
    یکی از فرضیات موجود این بود که وی به دستور لئونید برژنف (سیاست‌مدار و رهبر شوروی از سال ۱۹۶۴ تا ۱۹۸۲ ) به دلیل جرم نامشخص یا عدم وفاداری به حزب، به قتل رسیده است.
    از دیگر فرضیات مطرح این بود که گاگارین خودکشی کرده یا این که هواپیمای وی به یک UFO اصابت کرده است.
    آرشیوهای محرمانه کاخ کرملین در اوایل سال 2011 حاکی از آن بود که جت MiG وی در تلاش برای ممانعت از برخورد با یک بالن در مسیر مارپیچ شدید افتاده، به زمین برخورد کرده و گاگارین در دم جان سپرده بود.
    اما اکنون پس از 45 سال، دلیل واقعی مرگ گاگارین به یاری فضانورد همکاری وی، آلکسی لئونف، می‌تواند فاش شود.
    لئونف اولین شخصی بود که در سال 1965 پیاده‌روی فضایی را انجام داد و عضوی از کمیته رسمی بود که برای بررسی این سانحه تشکیل شد.
    مهم‌تر از همه، وی در آن روز مرگبار ماه مارس در محل سانحه حضور داشته و هم‌اکنون گزارشی جدید را در این خصوص علنی کرده است.
    این مرد 79 ساله پس از انتشار جدید گزارشی محرمانه، سرانجام این فرصت را پیدا کرده که زنجیره واقعی رویدادهایی را فاش کند که در 20 سال گذشته قصد برملاکردن‌ آن‌ها را داشته است.
    وی توضیح می‌دهد: یک جنگندهSU-15 غیرمجاز در حال پرواز بود و به طور خطرناکی به هواپیمای گاگارین نزدیک شد. در این حالت خلبان به قوانین توجه نکرد و تا ارتفاع 450 متری پایین آمد. من آنجا بودم و با شاهدان در این خصوص صحبت کردم.
    این هواپیما در فاصله 10 تا 15 متری در درون ابرها به هواپیمای گاگارین نزدیک شد، آن را منحرف کرد و وی را به درون یک مسیر شدیدا مارپیچ عمیق با سرعت 750 کیلومتر در ساعت فرستاد.
    وی بر آموزش پرش با چتر در میدان هوایی Chkavlovsky واقع در شمال شرق مسکو، نظارت می‌کرد، یعنی جایی که گاگارین از آن جا اوج‌گیری‌اش را آغاز کرده بود.
    گاگارین در این زمان، معاون مدیر آموزشی مرکز آموزشی Cosmonaut بود و دوباره به عنوان یک خلبان جنگنده، فعالیتش را از سر گرفته بود.
    به دلیل آب و هوای نامناسب، لئونف منتظر تایید رسمی لغو تمرین‌های آن روز (27 مارس) بود.
    وی سپس امواج فراصوتی را شنید و چند ثانیه‌ بعد، صدای انفجاری به گوشش رسید.
    لئونف عضوی از کمیسیون دولتی بود که مسئولیت مطالعه این سانحه را بر عهده داشت و پس از بررسی، حقایق تحریف‌شده‌ای را کشف کرد.
    گرچه اظهارات لئونف، به نام خود وی درج شده اما در واقع، توسط کسی دیگری نوشته شده بود.
    این کیهان‌نورد روسی می‌گوید: انفجار ، یک و نیم یا دو ثانیه بعد از شنیده شدن امواج فراصوت رخ داد.
    وی می افزاید:هنگامی که من به کپی نوشتارهای موجود از چگونگی رخداد حادثه نگاه کردم، دریافتم که این سند فاصله صدا را به جای دو ثانیه‌ای که گزارش کرده بودم، 15 تا 20 ثانیه اعلام کرده بود. این نشان می‌داد که این دو جت نباید کمتر از 50 کیلومتر از یکدیگر فاصله داشته‌ باشند.
    لئونف می‌دانست که جت گاگارین برای 55 ثانیه و با سرعت 750 کیلومتر شیرجه رفته بود و بر این اساس، نتیجه‌گیری‌هایش را انجام داده بود.
    وی در ادامه اظهار می‌دارد: ما از یک رایانه برای بررسی خط مسیری که به این فاصله 55 ثانیه‌ای مرتبط بود، استفاده کردیم و مشخص شد که این مسیر مارپیچی عمیق است. یک جت می‌تواند در عمق مسیر مارپیچ شدیدغرق شود و اگر هواپیمایی سنگین‌تر و بزگتر،‌به آن نزدیک شود، مانند موج، جت را به شدت منحرف خواهد کرد. این دقیقا همان چیزی است که برای گاگارین اتفاق افتاد و این خط مسیر تنها مسیری است که با تمامی پارامترهای ورودی ما مطابقت دارد.
    با این حال، یک پرسش دیگر باقی است: خلبان دیگر چه کسی بود؟
    مردی که مسؤول مرگ گاگارین بود، هنوز زنده است و در سن 80 سالگی در وضعیت سلامتی نامناسبی به سر می‌برد، اما لئونف سوگند خورده که رازدار باشد و هیچ‌گاه هویت وی را فاش نکند.
    گاگارین به عنوان دانشجوی کالج صنعتی Saratov

گاگارین در سال 1963 (نفر وسط)

سرگرد یوری گاگارین

کپسول Vostok 1 و لباسی که گاگارین به تن داشت

مجسمه گاگارین در مرکز لند
    ویرایش توسط za H ra : 08-06-2013 در ساعت 04:28 PM

13. 6 کاربر مقابل از za H ra عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 2 از 2 نخستنخست 12

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع