صفحه 8 از 12 نخستنخست ... 456789101112 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 71 تا 80 , از مجموع 117

موضوع: بهترین رصدگاه ها

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    5
    تشکر شده 2,230 بار در 263 ارسال

Post بهترین رصدگاه ها

پیشنهاد من برای این تاپیک معرفی بهترین رصدگاه های ایران است.
    تجربیات منجمان آماتوری اینجورجاها به درد همدیگه می خوره دیگه
    البته به نظر بنده بهتر است رصدگاه ها را به چند دسته تقسیم کنیم و بعد بحث را شروع کنیم:
    1. رصدهای عمومی
    2. رصدهای تخصصی
    3. رصد با محوریت عکاسی
    4. رصد با محوریت طبیعت گردی
    5. رصد در فصول مختلف
    و اگه دسته ی دیگری به ذهنتون می رسه بفرمایید چون خیلی خوبه

رصدگاههای بحث شده در این تایپیک: (که البته نیاز به تکمیل بیشتر دارند)

پلور،روستای مصر،کاروانسرای قلعه خرگوشی،نیاسر،الموت،رصدگاه باتلاق گاوخونی،کاروانسرای دیر گچین،رصدخانه بخش فیزیک دانشگاه فردوسی مشهد،رصدخانه آلاشت مازندران،دشت لار،مرکز تقویم شناسی موسسه ی ژئوفیزیک دانشگاه تهران،محله آهار،وادان،کاروانسرای قصر بهرام،رصدگاه ملی سه قلعه،ارتفاعات بلده،كوه سبلان،کویر مصر،کاروانسرای زین الدین(قصر منجمان)،خرانق،کویر شهداد ،روستای علی آباد سیور،سید آباد فیروزکوه،روستای فیلبند،برج رادکان،ابیانه،کویر مزینان،امام زاده داوود،کویرمصر
    ویرایش توسط rezash : 07-15-2013 در ساعت 10:41 PM

2. Top | #71
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    53
    تشکر شده 8,834 بار در 819 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط milad.n نمایش پست ها
    همون طور که شما گفتین کوه سبلان و دامنه هاش آسمان زیبایی داره ، مخصوصا از مسیر شابیل چون این مسیر در شمال شرقی کوه قرار داره و شهر اردبیل در جنوب شرقی ، پس آلودگی نوری شهر اردبیل هم حذف می شه.البته مسیر آلوارس هم دست کمی از شابیل نداره.از هر طرف شهر اردبیل حدود 20 کیلو متر خارج بشیم راه کهکشان به وضوح دیده می شه ،این گواه کم بودن آلودگی نوریه این منطقه است. البته یک شرط اصلی رو نباید فراموش کنیم! برای این که بتونیم بگیم یه مکان خاص برای رصد مناسبه حتما باید seeing اون مکان رو بیان کنیم و همون طور که می دونید یکی از فاکتور های اصلی تعیین seeing آسمان،تعداد روز های آفتابی و صاف است که کوه سبلان یا کلی تر استان اردبیل فاقد این فاکتوره و 260 روز از سال با آسمان ابری روبرو هست !!! پس باید بهتون تبریک بگم که در صعود به قله ی سبلان اون هم از شابیل با آسمون صاف مواجه شدید
    نقل قول نوشته اصلی توسط sunrise نمایش پست ها
    به کوه سبلان از جبهه های مختلف صعود میکنن/ من از شابیل رفتم ( مرداد ماه ) انصافا آسمونش عالی بود...
    شما منظورتون کدوم جبهه هست؟

گفتم كه من نرفتم نميدونم!!!كدوم جبهه رو بهم گفتن!!

ايشالا يكمي كه هوا گرم بشه و يكمي وضع درسا آرومتر بشه حتما ميرم و پستشو ميذارم!!!
    امضای ایشان
    عاشق دستپخت مادرمم
    اگرم سرد باشه مشکلی نیس
    در عوض یه ادویه ای می زنه که بکره
    تو هیچ رستورانی نیست و اسمش عشقه

orion سابق!!!

3. 6 کاربر مقابل از Hojjat Zafarkhah عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #72
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98
    تشکر شده 21,151 بار در 1,931 ارسال

با رسلام
    از دوستان کسی اطلاع داره که حول و حوش کاروانسرای مرنجاب جائی برای اسکان خانواده برای یکی دو شب هست؟
    امضای ایشان

وقتی آرامش را در خود نیابید, جستجوی آن در جای دیگر, کار بیهوده ای است.

5. 5 کاربر مقابل از rezash عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #73
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    شماره عضویت
    1
    تشکر شده 43,792 بار در 2,956 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط rezash نمایش پست ها
    با رسلام
    از دوستان کسی اطلاع داره که حول و حوش کاروانسرای مرنجاب جائی برای اسکان خانواده برای یکی دو شب هست؟
    سلام آقا رضا

اگر منظورتون از اطراف كاروانسرا در همان كوير باشه ، بايد بگم كه خود كاروانسرا اتاق ها رو اجاره ميده ( با رزرو قبلي ! ) و خيلي ها هم در اون اطراف چادر ميزنند و اسكان موقت ميكنند .

اما لازم به توضيح هست كه چند وقتيه اون منطقه به شدت نا امن شده و اصلآ پيشنهاد نميشه كه با تعداد كم و خانواده به اونجا بريد !

7. 7 کاربر مقابل از Mostafa عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #74
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    451
    تشکر شده 11,082 بار در 1,135 ارسال

کویر مصر چه طور؟ اونجا می شه رفت؟
    کویر تابستونا خطرناک یا زمستونا واسه عقرب و اینجورچیزا می گم؟
    امضای ایشان
    زندگیت رو روی یک قاعده بنا کن
    نه یک استثناء

9. 4 کاربر مقابل از karimisss عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #75
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    شماره عضویت
    1
    تشکر شده 43,792 بار در 2,956 ارسال

كوير مصر امنيت خيلي بيشتري داره ...

چون خوشبختانه هر كسي حاضر نيست اين مسير طولاني رو طي كنه

البته تورهاي طبيعت گردي زيادي جديدآ به اين روستا توريست ميبرند . اما در هر صورت در قالب برنامه هاي توريستي است و مشكلي ايجاد نميكند .

براي اسكان هم خانه هاي روستايي زيادي هستند كه اجاره ميدهند .

اما باز توصيه ميكنم براي بار اول حتمآ با يك راه بلد و با هماهنگي قبلي تشريف ببريد .

موفق باشيد

11. 9 کاربر مقابل از Mostafa عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #76
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98
    تشکر شده 21,151 بار در 1,931 ارسال

با تشکر از شما
    راستش قراره فردا سه تا خانواده بریم سمت شیراز من هم میخواستم از این فرصت استفاده کنم یه شب در کویر معطل کنم و بقیه ماجرا...ولی همش نگران جای خوابیدن و اطراق بودم.با این حساب همون تخت جمشید و پاسارگاد باید بهتر باشه.
    انشاءالله زحمت مرنجاب بمونه واسه شما با یه تور با بروبچه های اوا استار.ممنون.
    امضای ایشان

وقتی آرامش را در خود نیابید, جستجوی آن در جای دیگر, کار بیهوده ای است.

13. 5 کاربر مقابل از rezash عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #77
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    900
    تشکر شده 12,272 بار در 1,234 ارسال

یه رصدگاه، هم عمومی هم تخصصی و هم عکاسی نجومی

کاروانسرای زین الدین، قصر منجمان
    فایل پیوست 2030
    کاروانسرای زین الدین، در 62 کیلومتری جنوب یزد در شهرستان مهریز واقع شده است. این کاروانسرا متعلق به دوره صفوی و یکی از 999 کاروانسرایی است که به دستور شاه عباس صفوی ساخته شده است. گفته میشود این کاروانسرا به خاطر دیدار شاه عباس و زین الدین گنجعلی خان،حکمران وقت کرمان، ساخته شده است. معماری بی نظیر این بنا به عهده سلطان محمد معمار یزدی، معمار و طراح مجوعه تاریخی حمام و بازار گنجعلی خان کرمان است. چیزی که این کاروانسرا را از تمامی کاروانسراهای دیگر متمایز میکند، دوار بودن آن است. تنها یک کاروانسرای دوار دیگر در ایران وجود داشته که نزدیک کاشان است و اکنون تقریبا به کلی ویران شده است. مانند اکثر بناهای دوران اسلامی، بکارگیری اعداد مقدس مسلمانان نیز در این کاروانسرا دیده میشود، برای مثال این کاروانسرا دارای 5 برج و 12 صفه است.

حدود 10 سال پیش این کاروانسرا توسط براداران امامی، مورد مرمت قرار گرفت و هم اکنون از دید توریست های ایران یکی از 5سایت دیدینی مرکز ایران در کنار شهرهای یزد و اصفهان و روستای گرمه و... است. این کاروانسرا در سال 2005 از طرف سازمان یونسکو جایزه مرمت دریافت نمود و در سال2009 از طرف مجله تاتلر جزء 101هتل برتر دنیا شناخته شد، البته نه به عنوان یک هنل لوکس 6 ستاره بلکه بعنوان محلی که گردگشر در آن احساس آرامش و راحتی خاصی می کند، لازم به ذکر است که این کاروانسرا جزء 6 گل سرسبد در این رنگینگ نیز انتخاب شده است. در کتاب lonely planet معروفترین کتاب گردشگری جهان، زین الدین یکی از پیشنهادات برجسته این کتاب به گردشگران ایران و دوست داران تمدن چندین هزارساله این مرز و بوم است.

این همه زیبایی های به کنار، مطلب مورد نظر ما در اینجا، اسمان زیبای این کاروانسراست. نوروز 1389 اولین دوره از رصدهای شبانه که برای مسافران نوروزی شهر یزد به همت هتل پارسیان صفائیه یزد توسط کنسیرسیوم رصد یزد(متشکل از انجمن های نجوم ستاره پارس و آسمان کویر) برپا شده بود، در این کاروانسرا رقم خورد.تعداد 450 نفر از مسافران یزد در طی 6 شب در این برنامه شرکت کردند که این تعداد در نوروز 90 به بیش از 1000نفر رسید. شاید بیش از وهم انگیز بودن برنامه رصد برای کسانی که برای اولین بار آسمان را به گونه ای دیگر میدیدند و پا به آسمان می گشایند، زیبایی و منحصربه فرد بودن کاروانسرا مهمانان را به وجد می آورد.
    با توجه به فاصله نسبتا زیاد این کاروانسرا با شهر، آلودگی نوری کمی در شمال آسمان دیده میشود ولی قدر متوسط آسمان در شبهای تاریک و بی ماه به بیش از 5.5 میرسد، آلودگی غباری کم در افق و هوایی مطبوع و خنک کوه پایه های کویری، رصد را دل انگیز تر میکند. آسمانی فوق العاده زیبا در کاروانسرایی منحصر به فرد.

پس از شروع برنامه های رصدی گردشگری این کاروانسرا به یکی از برترین رصدگاه های منجمان یزدی برای برگزاری رصدها(چه توریستی و چه رصدهای تخصصی) تبدیل شد و هم اکنون نیز با هماهنگی مدیریت این کاروانسرا و با توجه به محدودیتهایی برای ایجاد تغییرات در چنین بناهایی وجود دارد، این کاروانسرا با همکاری منجمان یزدی، به قصر منجمان مبدل میشود. مکانی که هر گردشگری در آن میتواند از برنامه رصد آسمان شب برخوردار شود.
    امید میرود این کاروانسرا در آینده ای نزدیک با مدیریت موثر آقای کامران امامی ،همت اهالی نجوم یزد و راهنمایی های تورلیدرهای برجسته یزدی، به یکی از زیباترین رصدگاه های کشور تبدیل شود.
    امضای ایشان

15. 11 کاربر مقابل از رضا طامهری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #78
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    900
    تشکر شده 12,272 بار در 1,234 ارسال

خرانق، رصدگاهی آرمیده در آغوش کویر

در 80کیلومتری شهر یزد در مسیر یزد - مشهد و در راهی که همه به عشق مولایشان، امام هشتم، دل میبنند و راه کوتاه میکنند و دل کویر را میشکافند تا به عشقشان برسند، روستایی آرمیده که در حین کم فروغی و غریب بودن، همچون نگینی در دل کویر مرکزی ایران می درخشد. گرچه مانند و گرمه و مصر در اذهان نجومی ایران آشنا نیست اما با هزاران سال قدمت، چشم انتظار کسانی است که حتی برای لختی چشم به زیبایی هایش بگشاید.

نیست یکدم شکند خواب به چشم کس و لیک

غم این خفته چند

خواب در چشم ترم میشکند

ای زادگاه خورشید، از کجا می آیی؟

شاید همه میدانند مدتهاست خرانق در دل کویر مرکزی ایران آرمیده است، اما بهتر است بدانیم دقیقا از کی؟ چه چیزی خرانق را به نگینی در کویر مرکزی ایران مبدل کرده است.
    آثار این روستا را میتوان قلعه و برج و باروی، کاروانسرا، پل آبراه، بابا خادم عنوان نمود. گرچه بحث ما در اینجا جاذبه گردشگری خرانق نیست اما خالی از لطف نیست، اهالی دیار آسمان کمی هم با زمین زیر پایشان آشنا شوند

خرانق یعنی چه!؟
    پایه و اساس خرانق همان قلعه باستانی آن است که برخی مورخان، قدمت آنرا به زمان ساسانیان و 4000هزار سال پیش نسبت میدهند.
    خرانق را در گذشته "خورانق" میخواندند. خورانق به معنای زادگاه خورشید است. به همین علت نیز در بسیاری از تواریخ کهن خرانق را دیار خورشید یا زادگاه خورشید نامیده اند.

قلعه خرانق:
    قلعه ای با 6 برج دیده بانی، کوچه های تو در تو و هولناک، منار جنبان، خانه های چندطبقه و و و؛ تنها گفته هایی کوچک از قلعه 1هکتاری خرانق است.

گفته میشود خرانق مردم متمکنی داشته و از اینرو همواره عرصه تاخت و تاز دزدان و راهزنان بوده است. ورود به قلعه از طرف دزدان امری بس دشوار است و اما درصورتی که کسی می خواسته مخفیانه نیز دست به دزدی بزند، مطمئنا خروج از کوچه پس کوچه های این قلعه را آسان نمی یافته و بالاخره خود را در دام گزمه های قلعه اسیر می دیده است.
    اما زیباترین جاذبه قلعه، منار جنبان آن است که برفراز مسجدجامع و تکیه قلعه که جوانترین قسمت قلعه است، قرار دارد. منار جنبانی که در دوران سلجوقی ساخته شده و بسی کهنسال تر از منارجنبان معروف اصفهان است.

کاروانسرا(رصدخانه) خرانق
    عکس از مهدی زمانی

کاروانسرای خرانق متعلق به دوره قاجار است و به منظور رفاه بیشتر مسافران مشهد در مسیر ساخته شده است. در کاروانسرا قسمتی وجود دارد که بخاطر محدود بودن طاق آن در بالای سر همواره بعنوان رصدخانه خرانق قلمداد میشود و حتی برخی از ساکنان کهن خرانق، از وجود ابزارهای رصدی در این کاروانسرا سخن به میان می آورند.
    این کاروانسرا هم اکنون بازسازی شده و پذیرای عاشقان کویر است.

پل آبراه
    عکس از بابک امین تفرشی

پل آبراه به پلی اطلاق میشود که هم از بالای آن آب می گذرد و هم از زیر. پل آبراه خرانق، قدیمی ترین پل آبراه استان یزد و در کتب تاریخ یزد، قدمت بنای آن را به 10 قرن پیش نسبت میدهند.

میتراود مهتاب، میدرخشد شب تاب

آری! حتی اگر ماه، آسمان را به تخسیر خود در نیاورد، این شب تاب ها، امان رصد آسمان زیبای خرانق را نمیدهند. به مدد تکنولوژی، چراغ های معابر خرانق بزرگترین مانع رصدی برای خرانق است. برای فرار از این چراغها یا باید به رودخانه و پل آبراه پناه برد(که امان آسمان هست و امان جان نیست) و یا به روستاهای اطراف!
    بسیاری از اوقات، منجمان یزدی برای دیدن آسمانی شگرف و زیبا در خرانق به روستاهای اطراف(همچون میل سفید، دیرین، خشومن و...) آن پناه میبرند که البته کسب اجازه از صاحبان آن واجب نباشد، حکما لازم است.

آسمون دلتون پرستاره
    امضای ایشان

17. 16 کاربر مقابل از رضا طامهری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #79
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    16
    تشکر شده 8,571 بار در 984 ارسال

کویر شهداد

با فرا رسيدن فصل پاييز ، بهترين فصل كويرگردی، استان‌های كويری كشور براي پذيرايی از طبيعت‌گردان آماده می شوند.
    كرمان با داشتن بخش عمده‌ای از دشت لوت مهد شگفتی های كويری است. شهر افسانه‌ای كلوت‌ها ، مرتفع‌ترين هرم های ماسه‌ای دنيا، 40 مخروط آتشفشان کواترنر، پهنه‌های وسيع ماسه و ريگ با طيف رنگی قهوه‌ای روشن تا خاکستری و سياه نظير «گدار باروت»، گدازه‌های بازالتی چاله نظير «گندم بريان»، پهنه‌های شنی مواج، بزرگترين نبکاهای جهان (تپه‌های شنی پوشيده از گياه)، مرتفع‌ترين ربدوها (گلدان های نمكی بزرگ)، کوير پاشتری (سطح اين نوع زمين‌ها اين طور به نظر می رسد که پس از بارندگی زياد خيس شده و تعدادی شتر روی آن راه رفته‌اند) و هامادا (دشت‌هايی از ريگ) و رود شور شگفتی های بی نظير دشت لوت هستند.
    كمپ شهداد تنها كمپ كويری دشت لوت است كه فاصله كمی با شهر افسانه‌ای كلوت‌ها دارد. اين كمپ آلاچيق‌هايی با سطح سيمانی و ديواره‌ها و سقف چوبی دارد و به امكاناتی چون برق و سرويس بهداشتی مجهز است.
    نگهبانان شبانه‌روزی از كمپ محافظت می كنند و با هماهنگی انجام شده با نيروی انتظامی شهداد امنيت مسافران در كمپ برقرار می شود.
    اين كمپ حدود 20 كيلومتر با كلوت‌ها فاصله دارد و با طی جاده آسفالته شهداد به مهبندان می توان از كمپ به كلوت‌ها رسيد.
    زيبايی مثال نزدنی شب‌های كوير يكی از دلايل علاقه گردشگران به شب مانی در كوير است.
    کمپ کویری شهداد در حاشیه غربی کویر لوت در موقعیت جغرافیایی 34/30 شمالی و 51/57 شرقی قرار دارد. از امکانات این کمپ می توان به کپرهای زیبا که با برگ درختان نخل بنا شده , برق , آب آشامیدنی , امکانات خرید وسایل ضرورری , سرویس بهداشتی و حمام نام برد .

راه های ورود به منطقه :

برای رسیدن به کمپ کویری شهداد باید از 2 کیلومتری جاده شهداد به ماهان وارد جاده شهداد-مهبندان شد و پس از طی مسافت 15 کیلومتر , وارد جاده کمپ کویری شد . (سمت شرق جاده ) بعد از ورود به جاده کمپ پس از طی مسافتی در حدود 10 کیلومتر به کمپ کویری شهداد رسید .

منبع : www.irandeserts.com

19. 7 کاربر مقابل از Tahereh Ramezani عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #80
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    842
    تشکر شده 5,392 بار در 472 ارسال

بهترین رصدگاه ها         
    نقل قول نوشته اصلی توسط hasti نمایش پست ها

دیرگچین ، کاروانسرایی بسیار استوار و پرشکوه است که در دل پارک ملی کویر واقع شده و در متون تاریخی به نام های "قلعه دیر کاج"، "دژ کردشیر"، "دیرالجص" ، "قصرالجص" ،" قصرگچ" و "قلعه دیر" نیز خوانده شده و به عنوان منزلگاهی بسیار مهم در مسیر یکی از راههای باستانی منزلگاه های ایران بوده است. بنای امامزاده سید سلطان هم در بخش میانی روستای خاوه از توابع دهستان بهنام عرب جنوبی بخش جواد آباد واقع شده است . بنای اصلی آن دارای پلان مربع بوده که در چهار گوشه دارای چهار طاق نما است و ورودی آن مستطیل شکل ، و گنبدی بر بالای آن قرار دارد. کاروانسرای دیرگچین در دوره های مختلف از جمله دوران صفویه و قاجار مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است . با توجه به قدمت ، وسعت و اهمیت آن که در بیشتر منابع و متون به عنوان مادر کاروانسراهای ایران از آن نام برده شده است.شایان ذکر است این بنا محققان قدمت آن را دوران ساسانی - صفوی می دانند .

امکانات: برق ، سرویس بهداشتی

مسیرها :مسیر اول ، جاده آسفالته قم به روستای علی آباد و سپس مسیر خاکی نسبتا هموار تا دیر گچین .
    مسیر دوم ، چرم شهر ورامین بعد از طی مسافتی در حدود 20 کیلومتر ( خاکی ) به دیر گچین می رسید.

قبل از حرکت به سوی موقعیت با اداره میراث فرهنگی استان تماس برقرار کرده واز قابل استفاده بودن بنا مطمئن شوید زیرا که اکثر کاروانسراها معمولا تحت تعمیر هستند .

دوستان سلام

من از وجود این تاپیک خبر نداشتم چون اغلب فقط تاپیک های به روز شدرو می خونم این تاپیک هم چند وقت بود به روز نشده بود .من کل مطالب این تاپیک رو خوندم . دوستان تهرانی اغلب دنبال جایی بودن که برای رصد مناسب باشه و مهم تر به تهران نزدیک باشه. خانوم هستی هم تو صفحات اول کاروانسرای دیرگچین رو با اطلاعات سایت برساوش معرفی کردن .

خب می خوام به دوستان یه سری اطلاعات تکمیلی درباره این کاروانسرا رو بدم .

اول از همه درباره ی دسترسی به کاروانسرا این رو بگم که الان تمام مسیر از تهران تا کاروانسرا آسفالت است این مورد رو گفتم چون سایت برساوش تو اطلاعاتی که در بالا هم می بینید داده نوشته جاده خاکی ولی الان چند وقته که دیگه تمام مسیر اسفالته .

دومین مورد اینکه این کاروانسرا با اینکه در محدوده ی استان تهرانه (تا جایی که من می دونم ) چون قم میراث تاریخی و فرهنگی کم داشته دادنش دست میراث فرهنگی قم پس قبل از اینکه تشریف ببرید رصد ، یه تلفن به میراث فرهنگی قم بزنید اونام میگن درخواستتون رو فکس کنید وقتی فکس می کنید دو روز صبر می کنید هیچ تلفنی نمی زنن بعد دو روز تلفن می زنید می گن کارتون درست شده ( این روند مراحل اداری تا دو سه ماه پیش بود اگه تو این مدت تغییر کرده من نمی دونم در ضمن باید با معاون گردشگری صحبت کنید ) (یه چیز دیگه لازم نیست بگید می خوایم شب تو کاروانسرا اقامت کنیم فقط بگید یه بازدیده ، دلیلش رو تو نکته بعدی گفتم)

سومین مورد که خیلی باید بهش توجه کنید اینکه که این کاوانسرا مثلا در دست تعمیر هست ولی هیچ کاری روش انجام نمیشه (یه زن و شوهر مجموع کارگرای تعمیر یکی از بزرگ ترین کاروانسراهای ایرانن که چون به همونام رسیدگی نمیشه هیچ کاری نمی کنن فقط وقتی من رفته بودم چون فکر می کردن ما بازرسیم آجرارو از این ور به اون ور می بردن که ما فکر کنیم که با چه مشقتی دارن کار می کنن مام دلمون خیلیییییییییییییی سوخت براشون ) داشتم سومین مورد رو می گفتم، برای همین که تعمیر نشده خیلی فرسوده است و اقامت از دو لحاظ توش خطر داره یکی مار و عقرب که با توجه به اینکه یکی دو تا شتر هم تو کاروانسرا هست احتمالش بیشتره. دومیش اینکه که اگه برین رو سقف کاروانسرا ممکنه شما با سقف بیاید پایین و اگه شما برین زیر سقف ،سقف بیاد رو شما (البته این مواردی که گفتم برای بازدید مشکل ایجاد نمی کنه ولی پیشنهاد می کنم که تا تعمیر کاروانسرا تموم نشده (ان شاءالله 120 سال دیگه ) شب را در کاروانسرا اقامت نکنید ) (در ضمن فکر نکنین چون مثلا من از مار می ترسم می گم اونجا اقامت نکنین افراد با تجربه فروم می دونن جاهایی که قدیمیه و حیواناتی مثل شتر زندگی می کنن اصلا برای اقامت مناسب نیستن ) در ادامه توضیح دادم کجا برای موندن مناسبه .

چهارمین مورد : برای یک شب رصدی بعد از بازدید از کاروانسرا از جاده رد شین (با ماشین ) همین طور تو جاده های خاکی ادامه بدین تا یه جایی پیدا کنین که خطر مار و عقرب کمتر باشه ( در این مورد من که دیگه استاد شدم ) دلیل دور شدن از جاده اینه که نور ماشین ها اذیتتون نکنه(البته جادش بسیار کم تردده ) به اندازه ای از جاده دورشین که کاروانسرا به سختی معلوم باشه .سعی کنید مناسب ترین مکان را برای رصد انتخاب کنید .

پنجمین مورد که در بالام بهش اشاره کردم آلودگی نوری شهر تهران هنوز تا حدودی مزاحمه ولی افق کاملا باز است.

من خودم تا حالا دو شب رصدی تو این منطقه بودم تصاویر کاروانسرا رو تا ساعت 3 می زارم اگه نکته ای یادم اومد تو همون پست عکسا اشاره می کنم .

امیدوارم مطالبم مفید بوده باشه .
    ویرایش توسط mahdad_haghighi : 09-13-2011 در ساعت 12:35 PM

21. 12 کاربر مقابل از mahdad_haghighi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 8 از 12 نخستنخست ... 456789101112 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع