صفحه 1 از 6 12345 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 55

موضوع: چگونه و از کجا المپیاد را شروع کنیم ؟

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای ويكی نجوم
    شماره عضویت
    960
    تشکر شده 6,841 بار در 934 ارسال

Talking چگونه و از کجا المپیاد را شروع کنیم ؟

خوب احتمالا هنگامی که خواسته اید برای المیپاد نجوم مطالعه ی خود را شروع کنید حتما در ابتدا با مشکل روبه رو خواهید شد و شاید حتی از خواندن برای المپیاد منصرف شوید .

اینهمه فرمول ، سینوس ها و کسینوس های بی معنا ، درک ناصحیح از سوال شاید شمارا هم عاصی کرده باشد یا حتی مجبور شوید قید المپیاد نجوم را بزنید و دیگر مطالعه نداشته باشید که خیلی بعید است .

ما در این تاپیک قصد داریم به طور کلی به بررسی راهکار های مقابله با اینطور سردرگمی ها بپردازیم تا شاید شما و من المپیادی در ابتدای المپیاد با مشکل کم تری روبه رو شویم

موفق و پیروز باشید .

2. Top | #2
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    4555
    تشکر شده 70 بار در 7 ارسال

سلام و درود بر شما
    خیلی ممنون از اینکه این تایپیک رو ایجاد کردید فکر کنم خیلی به درد ما المپیادی ها بخوره ممنون

3. 18 کاربر مقابل از سحر دین محمدی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #3
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

با تشکر از آقا مجتبی برای ایجاد این تاپیک

اولین نکته ای که میخوام بهش اشاره کنم اینه:

باید در همون ابتدای راه هدفتون از خوندن المپیاد را مشخص کنید! این خیلی مهمه. اگر فقط برای معاف شدن از کنکور میخواهید المپیاد بدید خیلی اشتباهه چون واقعا ریسکش زیاده. فقط 10 نفر هر سال طلا میگیرند و از کنکور معاف میشوند.

این راهی است که نیاز به علاقه داره باید نجوم را با هدف لذت بردن و کسب مهارتهای جدید بخونید و در کنارش هدفتون قبولی در مراحل بالایی المپیاد هم باشه. باید سعی کنید درسهای مدرسه تون را هم تا جای ممکن خوب بخونید تا به کنکورتون ضربه نخوره.

و اما درباره خوندن برای المپیاد:

بعضی ها ممکنه هدفشون فقط قبولی در مرحله اول المپیاد باشه و بعضی ها هم هدف قبولی در مرحله 2 و کسب مدال را داشته باشند. راه این دو گروه کاملا تفاوت داره. گروه اول کار سختی پیش رو ندارند و حتی با چند ماه خوندن فشرده می توانند قبول بشوند ولی گروه دوم نیاز به برنامه ریزی بلند مدت برای دوره های بین حداقل 1 سال تا 3 ساله دارند.

در پست بعدی درباره مراحل کلی برنامه ریزی توضیح بیشتری خواهم داد.

5. Top | #4
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای ويكی نجوم
    شماره عضویت
    960
    تشکر شده 6,841 بار در 934 ارسال

خواهش میکنم آقای اکبرنیا ممنون ولی من با توجه به این که امسال تازه میخوام خوندن المپیاد رو شروع کنم برای همین این تاپیک رو ایجاد کردم چون فکر کردم فروم ما به یک همچین بخشی نیاز اساسی دارد .
    ولی در رابطه به موضوعی که گفتید به نظرم کسی که المپیاد میخونه اول از همه باید هدف رو مشخص کنه و آگاهی های لازم رو در رابطه با المپیاد داشته باشه و بعد این که اصلا چه طور شروع به مطالعه کنه من شخصا دلیلش رو نمیدونم ولی خوب فکر میکنم بیشتر اعضای تازه کار هم همین طور باشند که مدت کمی پس از شروع کردن سریع خسته میشوند و کتاب رو میبندند حالا نمیدونم شاید این به خاطر این هست که عموما مطالعه ی کافی رو از مسائل ریاضی و فیزیک دبیرستان بخوصوص ریاضی نداریم و به خاطر همین به مشکل بر میخوریم ..دوستان من این تاپیک رو با هدف مشارکت اعضا درست کردم پس خواهشا آن هایی که تجربه دارند و چه آن هایی که ندارند حداقل برای راهنمایی ما المپیادی ها دست به کار شوند ، خواهشا !
    امضای ایشان
    این سرا را سزا بیش از این است ....

6. Top | #5
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    1120

خب دوستان بحث المپیاد را با مقدمات درباره برنامه ریزی بلند مدت شروع میکنیم. برای این که یک المپیادی موفق باشید و در مرحله 2 قبول بشید باید دانش خودتون را در 3 حوزه قوی کنید:

1- نجوم: خب مشخصه که وقتی میخواهید المپیاد نجوم بخونید حتما باید نجوم بخونید! زیرشاخه های این بخش عبارتند از:

1- تاریخ نجوم
    2- منظومه شمسی و علوم فضایی
    3- اخترفیزیک
    4- کیهان شناسی
    5-نجوم رصدی
    6- ابزارشناسی
    7- نجوم کروی
    8- مکانیک سماوی (که پیش نیاز این قسمت، فیزیک پایه و مکانیک است)

2- فیزیک: المپیاد نجومی ها باید روی قسمت مکانیک از فیزیک کاملا تسلط داشته باشند و مقداری هم ترمودینامیک و الکترومغناطیس بلد باشند. البته شاید بشه گفت 90 درصد حجم فیزیک در المپیاد نجوم، همون مباحث مختلف مکانیک شامل سینماتیک و دینامیک باشه. این درس پیش‌نیاز درسهای مکانیک سماوی و اخترفیزیک هست و اگر فیزیک بلد نباشید، نمی‌تونید زیاد در این دو مبحث پیشرفت کنید.

3- ریاضی: در این قسمت دانش آموزان باید مباحث زیر را بلد باشند:

1- مثلثات مسطحه
    2- بردارها و حساب برداری
    3- حساب دیفرانسیل و انتگرال (تابع، حد، مشتق، انتگرال)
    4- اندکی مباحث تحلیل داده

در ادامه درباره این که اول باید از چی شروع کرد و چگونه و تا چه سطحی باید خوند صحبت میکنیم.

از المپیادی های عزیز فروم خواهش میکنم در بحث مشارکت کنند و تجربیات خودشون را در اختیار دیگران قرار بدهند

7. Top | #6
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلاي كشوري المپياد نجوم
    مدال برنز جهاني المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1783
    تشکر شده 2,171 بار در 243 ارسال

خوب من میگم خودم چجوری المپياد رو شروع كردم :

اشنایی من با نجوم از طریق المپیاد شروع شد. قبلش اصلا نمیدونستم نجوم چی هست!!حتی ساده ترین مباحث!
    من از اول دبیرستان شروع کردم که مدرسه هم به من کمک زیادی کرد البته.
    میخوام بگم واسه شروع نیازی نیست حتما قبلش نجوم و ریاضیات و مباحثو بلد باشی. میشه با یه برنامه ریزی خوب و راهنمایی از افرادی که تجربشو دارن (این خیلی مهمه چون باید یکسری منابعو داشته باشی و بدونی که چه خبره و هر سال چه چیزهایی درس داده میشه) به بهترین جایگاهشم برسی. کسایی هم که قبلش نجوم اماتوری کار کردن در بعضی مباحث رصد(مثله شناخت اسمون و کار با تلسکوپ ) جلوترن و مباحث مقدماتی مقداری بلدن. ولی بدونن که خیلی از مباحث اصلیو بلد نیستن
    اولش که میخواید شروع کنید یه ذره سخته چون باید مباحثی زودتر و فراتر از حد معمول بلد باشید ولی نباید شونه خالی کنید. خیلی موقعا شاید ناامید شید ولی بدونید که زود گذره.
    مباحثو که جناب اکبرنیا زحمتشو میکشن البته میتونید به منابع المپیادها و ازمون ها هم سری بزنید
    در نهایت بدونید واقعا زحمت میخواد و این از همش مهم تره
    امضای ایشان
    اگر ذهن ما اونقد ساده بود که راحت درکش میکردیم اونموقع اونقدر احمق بودیم که نمیتونستیم درکش کنیم

8. Top | #7
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    1120

چگونه برای المپیاد بخوانیم؟

خب دوستان در ادامه باید بررسی کنیم و ببینیم که یک المپیادی باید از کجا شروع کنه و به کجا برسه؟

اول از همه بگم این برنامه ریزی برای کسی است که هدفش قبولی در مرحله دوم المپیاد و کسب مدال است. لازمه بگم که لزومی نداره که همه به شیوه ای که اینجا بیان میشه درس بخونند. ممکنه کسی اینطوری راحت نباشه. این فقط یک راهنمایی است و برای افراد مختلف، لزوما برنامه ها یکی نیست (بسته به قابلیتها و استعدادهای فردی).

فرض میکنیم کسی که مورد بررسی ما است 2 یا 3 سال برای خوندن فرصت داره. در این صورت باید در این بازه ی 2 تا 3 ساله به ترتیب زیر پیش بره تا بتونه موفق باشه. ما این مدت زمان را به 3 دوره ی زمانی تقریبا مساوی (بین 8 ماه تا 1 ساله) تقسیم میکنیم و من توضیح میدم که در هر بازه ی زمانی باید چه مطالبی را مطالعه کرد:

1- بازه زمانی اول:

در بازه زمانی اول، ما باید پایه خودمون در تمامی دروس را قوی کنیم. برای این منظور باید از هر 3 شاخه ای که در بالا بهش پرداختیم، به صورت موازی مطالعه را آغاز کنیم.

الف: نجوم

در بازه ی زمانی اول باید نجوم عمومی و مقدماتی را تمام کنیم که عبارت است از:

- تاریخ نجوم به صورت تحلیلی
    - کل منظومه شمسی و ویژگی‌های اجرام منظومه شمسی، پیدایش منظومه شمسی، تحلیل خصوصیات سیارات و ... .
    - آشنایی با علوم فضا شامل تاریخ فضا، فضاپیماها و ماموریتهای فضایی گذشته و آینده. تلسکوپهای فضایی و ... .
    - آشنایی با ابزارهای نجومی (تلسکوپها) و چگونگی کارکرد آنها
    - اخترفیزیک پایه که شامل آشنایی با ستاره ها و چگونگی تحول ستاره ها، خوشه های ستاره ای و کهکشانها و مطالب محاسباتی مربوط به قدر، درخشندگی، روشنایی و مسائل مربوط به اونها میشه. هرچه می‌توانید اطلاعات درباره اخترفیزیک کسب کنید. کتاب نجوم دینامیکی یا نجوم به زبان ساده می‌تواند برای مطالعه مناسب باشد.
    - مطالب پایه در نجوم کروی شامل کره آسمان، دستگاه های مختصات سماوی و مفاهیم اولیه نجوم کروی است.
    - آشنایی مقدماتی با آسمان و صورتهای فلکی.

ب: فیزیک

در قسمت فیزیک دانش آموز باید در بازه ی زمانی اول تقریبا تمامی مطالب مکانیک پایه شامل سینماتیک در 1 و 2 بُعد، دینامیک، کار و انرژی، ضربه، حرکت دورانی و ... را فرا بگیره (مطالبی که در جلد 1 فیزیک هالیدی یا کتاب‌های فیزیک پایه مکانیک آمده است). اگر کتاب هالیدی برای شما سنگین است از کتابهای فیزیک پایه دبیرستان مثل فیزیک پایه فاطمی جلد 1 شروع کنید. مسئله زیاد حل کنید! شما باید مکانیک را بیشتر از یک المپیاد فیزیکی بلد باشید.

ج: ریاضی

دانش آموزان باید در مقطع زمانی اول مطالعه خودشون، مطالب مربوط به مثلثات پایه (یعنی کل مثلثات دبیرستان)، حساب برداری، و اوایل حساب دیفرانسیل یعنی تعریف تابع، حد، مشتق را مطالعه کنند. (یادگیری دقیق حد و مشتق در سال اول دبیرستان مهم نیست اگر براتون مطالب سنگینه نگران نباشید. فقط سعی کنید مفاهیم اولیه اش را از کتابهای ساده دبیرستانی بخونید)

در پست بعدی به بازه ی زمانی دوم خواهیم پرداخت. اگر سوالی هست بفرمایید

9. Top | #8
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    مدال نقره جهانی المپياد نجوم
    شماره عضویت
    476
    تشکر شده 1,198 بار در 220 ارسال

سلام.تشکر بابت ایجاد این تاپیک مفید.و البته یه اظهار نظری هم از بنده.

دقیقا یک سال پیش که شروع کردم اولش واقعا نمی دونستم المپیاد چیه!! با این که دو سالی نجوم کار کرده بودم(در حد رصد)بنابراین خیلی با علاقه شروع کردم.اما بدون برنامه.این طوری شد که سه ماه سردرگم می خوندم تا این که با المپیادی های آوایی آشنا شدم و برنامه گرفتم.اولش سخت بود بنابراین هدفم یکمی به معافیت و اینا سوق پیدا کرد.اما وقتی هالیدی رو شروع کردم دیگه تقریبا نجوم یادم رفت.یکی دو ماه پیش اخترفیزیک شروع کردم و فهمیدم نجوم چیه.کلا عاشقش شدم.و حالا المپیاد تقریبا واسم تفریح شده.اصل مطلب نجومه.

این همه گفتم که بگم هدف می تونه وسط کار تغییراتی بکنه.البته اصل ماجرا یعنی علاقه باید پایدار باشه.و این تحمل بالایی نیاز داره.(اینم بگم که شاید اولین چیزی که لازمه علاقه هست) بقیه چیزا خود به خود میان و میرن. همین طور که جلو میریم یه چیزایی دست گیرمون میشه.اینکه چی به دست آوردیم، چی می خوایم کسب کنیم و به چی می خوایم برسیم.

در مورد منابع که آقای اکبرنیا استادن و افتخار شاگردیشونو دارم.خیلی چیزا تو این تاپیک گفته میشه.اما بهتره حتما یه مشاور مخصوص واسه المپیاد داشته باشیم.المپیادی های آوا بهترینن...
    ...!«نظر شخصی بود»!...
    امضای ایشان
    آن كه به يافتن آب اطمينان دارد هرگز از تشنگي هلاك نمي شود.امام علي (ع)

10. 22 کاربر مقابل از celestial boy عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

11. Top | #9
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    1120

خب دوستان سلامی دوباره

در پست قبل گفتم که اگر بازه های زمانی برای مطالعه را 3 بازه در نظر بگیریم (که اختیاری هست البته و قانون نیست). با فرض این که هر بازه بین 8 ماه تا 1 سال زمان برای مطالعه نیاز داره و هدف قبولی در مرحله دوم هست، میریم سراغ بازه ی دوم:

1- بازه زمانی دوم:

الف: نجوم

در این بازه زمانی لازم هست که سطح خودتون را به مرحله اول المپیاد و حتی کمی بالاتر برسونید. لذا در زمینه نجوم باید مطالب زیر را مطالعه کنید:

-در زمینه اخترفیزیک، با توجه به این که در بازه زمانی قبلی مباحث مقدماتی و تعریفی را مطالعه کردید میرویم به سراغ مطالب محاسباتی و مفهومی تر. باید با سوالات سختتر قدر و روشنایی و درخشندگی، جسم سیاه و طیف، تابع پلانک، اثر دوپلر، رابطه ها و روشهای فاصله سنجی و قدرسنجی، نور و تلسکوپها با دیدگاه اخترفیزیکی و به دست آوردن روشنایی تصویر، ستاره های دوتایی و نمودارهای نوری، جذب در محیطهای پیوسته، و ... آشنا شوید.

- در زمینه نجوم کروی باید وارد مباحث محاسباتی و جدی تر شوید. مباحثی مثل مثلث کروی و روابط مثلثاتی کروی، کاربرد مثلث کروی در آسمان و نجوم از جمله تبدیل های دستگاه های مختصات، طلوع و غروب، حرکت خورشید در دایره البروج، مفهوم زوایای کوچک، شفق و فلق، زمان نجومی و خورشیدی، محاسبات ساعتهای آفتابی، اثر ارتفاع از سطح زمین بر افق، پدیده های شکست و ابیراهی و ... . باید مهارت حل مساله نجوم کروی خود را بالا برده و با جو مسائل آشنا شوید.

- در این بازه زمانی باید به تدریج شروع به حل نمونه سوالات المپیادهای آزمایشی و کتابهای حل مساله کرد. حل مساله از اهمیت فوق العاده ای برخورداره. باید با کار با ماشین حساب به خوبی آشنا شوید.

ب: فیزیک

در ادامه فیزیک پایه، باید سطح فیزیک خود را بالاتر ببرید، برای این منظور باید ابتدا سراغ کتابهایی سخت تر از هالیدی مانند دینامیک مریام و یا مکانیک کلپنر رفت و با دانستن مشتق و انتگرال، بار دیگر مطالب فیزیک پایه را به شیوه ای جدید بیاموزید. سپس به سراغ حرکت دایره ای رفته و مطالب سخت تر آن مثل مساله دو جسم و کاربرد مقاطع مخروطی در نجوم و مکانیک سماوی را فرا می گیرید. تسلط روی مساله دو جسم و مدار ستاره های دوتایی و سیارات و اقمار و مانورهای بین سیاره ای لازم است. لذا باید به سراغ کتابهایی بروید که به طور مشخص مسائل مکانیک سماوی دارند.

ج: ریاضی

در بازه زمانی دوم، باید سطح ریاضی خود را بالاتر برده و روی مبحث مشتق مسلط شوید. از خود مشتق مهمتر مباحث مربوط به کاربرد مشتق است که در همه کتابهای ریاضی پایه دانشگاه یافت می شود. سپس باید با انتگرال و روشهای انتگرال گیری و کاربرد انتگرالگیری آشنا شوید. شاید تسلط در انتگرال، آخرین مبحث ریاضی مورد نیاز برای مرحله دوم باشد. البته اندکی نیز مسائل تحلیل داده و چگونگی رد کردن نمودار از نقاط و به دست آوردن معادله خط از روی داده های عددی نیز می تواند مفید باشد

در پست بعد به سراغ آخرین بازه مطالعه میرویم. در انتها باید دوباره تاکید کنم که این تنها یک برنامه راهنمای پیشنهادی است و بسته به شرایط دانش آموزان ممکن است برای همه مناسب نباشد و مثل رژیم غذایی که برای هر فرد فرق می کند این برنامه نیز ممکن است با توجه به هر فرد تفاوتهایی داشته باشد بهترین راه مشورت با یکی از مدال آوران سالهای قبل و گرفتن راهنمایی از آنهاست.

12. 15 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

13. Top | #10
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    كاربر فعال آوااستار
    مدال طلاي كشوري المپياد نجوم
    مدال برنز جهاني المپياد نجوم
    شماره عضویت
    2843
    تشکر شده 130 بار در 12 ارسال

توصیات خاطره وار!!

چگونه و از کجا المپیاد را شروع کنیم ؟         
    خاطره گفتن برای آدمی مث من که عاشق حرف زدنه کار دوس داشتنیییه!
    این تاپیکم N وخته آپ نشده دیدم جای خوبیه!!
    خاطره گفتن از نوع المپیادیم خب برای یکی که المپیادو با هر نتیجه ای گذرونده قائدتن کار جالبیه
    و خب البته برا جوونا هم بی فایده نیست، این همون امریه که بهش می گن سال بالایی داشتن یا نداشتن
    که بعدن می فهمید مسئله این بوده است!
    الان فکر نکنید اومدم سرتونو ببرم و کلی می خوام حرف بزنم ولی یه سری تجربست دوس دارم بدونین و فقط همین!

المپیادو که شروع کردم نجوم دوس داشتم، شوخیم نداشتم! راه می رفتم می گفتم می خوام برم فیزیک!
    ببینید نمی شه بگیم انگیزه فرار از کنکور نبوده، این دیگه دو رو بازیه که بیام بگم نه اصلن این مد نظرم نبوده!
    اگه نبود می رفتم خوارزمی دیگه چرا بیام المپ؟؟
    با همه اینا و همه مشکلاتی که بود مث کم بودن تعدادمون بود، مدرسه بودجه کافی نداشت، سال بالایی نداشتیم، مدرسه توجیه نبود...
    اینایی که می گم کم مشکلاتی نیستا، کسی که الان داره می دونه!
    ولی خب هیچ فرایندی ایده آل نیست و همیشه هر روندی یه سری بخش مثبت داره یه سری بخش منفی.
    مثبتا که اکیه! منفیا رم باید با انگیزه ی خودمون جبران کنیم، یعنی اگه ما انگیزه داشته باشیم درصد قابل قبولیش حله!!
    به هر حال ما کلی درس می خوندیم (البته من بعد ها فهمیدم توهم می زدیم که داریم درس می خونیم)
    اول از همه سال بالایی نداشتنمون مسئله حل کردنمونو تحت شعاع قرار داد! شدید! یعنی مسئله حل می کردیما اما کی می تونست بگه درسته؟؟
    یه سال بالایی که حلشو بدونه! اما....
    ببینید ما معلم داشتیما ولی بلد نبودیم که چه جوری می شه از معلمامون یاد بگیریم، حرفم اینه!
    یعنی فک می کردیم الان چه خوب که بالاخره مشکل حل شده و ما کلاس داریم پس تمومه دیگه!
    البته که من خیلی از معلمام ممنونم که اگر نبودن ما هیچی نمی شدیم. اینایی که می گم ایراد عملکرد خودمه تو اون سه سال!
    یحتمل المپیاد ته تهش برای شما هم نتیجه گرفتنه، یعنی نتیجش براتون خیلی مهمه، و اگر اینه باید بگم
    المپیاد خیلی خیلی به میزان فکر کردنتون روی علمی که دارید یاد می گیرید بستگی داره
    ونه حل سوال دیدین (بلکه خودتون باید حل کنید!!) و رو خونی کتاب و سر کلاس بودن و جو گیر بودن!
    به حرفم گوش کنید این یک اخطار جدیه! از این قسمت قضیه خیلی خوردم! خیلی!

عقبم مونده بودیم، یعنی دوره شروع شده بود ولی کلی سرفصل رو ما اصلن ندیده بودیم تو زندگیمون!!
    سوال که قطعن حل نکرده بودیم ازش!! توی دوره می شه یه درسو جمع کرد، ولی یه درسو دیگه! نه N تا!
    از برنامتون جا نمونید و اگر موندید نا امید نشید و کم نیارید. هیچ چیزی جز باتلاش درست نمی شه

خلاصه همینه که می گم توصیه هام بعد این مدت! قرار بود زیاد حرف نزنم که زدم شرمنده
    دقیق و خلاق باشید، همه چیزو بفهمید، فقط نگاه نکنید
    موفق باشید دوستان
    امضای ایشان
    از گلی که نچیده ام، عطری به سرانگشتم نیست
    خاری در دل است

صفحه 1 از 6 12345 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)