صفحه 3 از 6 نخستنخست 123456 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 30 , از مجموع 55

موضوع: چگونه و از کجا المپیاد را شروع کنیم ؟

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای ويكی نجوم
    شماره عضویت
    960
    تشکر شده 6,841 بار در 934 ارسال

Talking چگونه و از کجا المپیاد را شروع کنیم ؟

خوب احتمالا هنگامی که خواسته اید برای المیپاد نجوم مطالعه ی خود را شروع کنید حتما در ابتدا با مشکل روبه رو خواهید شد و شاید حتی از خواندن برای المپیاد منصرف شوید .

اینهمه فرمول ، سینوس ها و کسینوس های بی معنا ، درک ناصحیح از سوال شاید شمارا هم عاصی کرده باشد یا حتی مجبور شوید قید المپیاد نجوم را بزنید و دیگر مطالعه نداشته باشید که خیلی بعید است .

ما در این تاپیک قصد داریم به طور کلی به بررسی راهکار های مقابله با اینطور سردرگمی ها بپردازیم تا شاید شما و من المپیادی در ابتدای المپیاد با مشکل کم تری روبه رو شویم

موفق و پیروز باشید .

2. Top | #21
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    8184
    تشکر شده 238 بار در 58 ارسال

سلام آقای اکبر نیا من امسال دوم بودم و سال بعد نیز سوم هستم با توجه به اینکه من منابع زیر را خواندم اگه میشه یه برنامه به من بدهید :
    1-مکانیک کلپنر فصل 1و2و3و6و9
    2-فیزیک هالیدی تقریبا همش
    3-توماس در حدی که کابرد مشتق و مشتق و انتگرال گرفتن را بلدم
    4-کتاب مدرن 10 فصل اول
    5-مکانیک فولز فصل 6
    6-کیهان شناسی هیچی بلد نیستم
    7-تحلیل داده هیچی بلد نیستم
    8-نجوم کروی فصل 1و2و3
    اگه میشه بفرمایید بهتره تو تابستون کدوم کار ها رو انجام بدم با تشکر از زحمات شما

3. 7 کاربر مقابل از univers عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #22
    کاربر ممتاز
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    737
    تشکر شده 3,855 بار در 697 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط univers نمایش پست ها
    سلام آقای اکبر نیا من امسال دوم بودم و سال بعد نیز سوم هستم با توجه به اینکه من منابع زیر را خواندم اگه میشه یه برنامه به من بدهید :
    4-کتاب مدرن 10 فصل اول
    5-مکانیک فولز فصل 6
    8-نجوم کروی فصل 1و2و3
    اگه میشه بفرمایید بهتره تو تابستون کدوم کار ها رو انجام بدم با تشکر از زحمات شما
    فکر کنم آقای اکبر نیا ندیدند ، من پاسخ میدم بقیه بیان بگن تکمیلیاشو !

اول اینکه خیلی خوب خوندی از نظر من ، اصلا نگران تحلیل داده و کیهانشناسی نباش من وقتی رفتم دوره اصلا کیهانشناسی و تحلیل داده نخونده بودم(کیهانشناسی چند فصل آخر اختر فیزیک مقدماتی رو خونده بودم البته !) ولی توی دوره نمرات این دو سر فصل از بقیه درس هام خیلی بیشتر بود(نسبت به بقیه بچه ها ) !

1.فصل 5 کلپنر رو خوب یاد بگیر .مشتقات جزئی و انتگرال گیری چند گانه بلد باشی خیلی خوبه . فاولز هم فصل اول بخون.

2.توی پیوست های کتاب ماریون معادلات دیفرانسیل رو مثل جزوه آورده ، سعی کن بهش مسلط بشی و چنتا مثال فیزیک برای حل پیدا کنی که کاربردش تو دستت بیاد (میتونی به فصول معادلات دیفرانسیل کتاب های ریاضی نگاه بندازی معمولا چنتا مثال فیزیکی توشون هست )، از ماریون فصل گرانش رو بلد باشی خیلی خوبه ، سعی کن تمریناتش رو حل کنی و بتونی انتگرال گیری رو روی اشکال خوب پیاده کنی برای نیرو و...

3.کیهانشناسی فعلا همون فصل 29 مدرن رو بخون مسلط که شدی از بقیه بپرس چی خوندن(معمولا رایدن رو هم پیشنهاد میکنن!).
    4. تحلیل داده فکر کنم کتاب فیزیک عملی نشر دانشگاهی چند فصل اولش خیلی خوب باشه ، باز بپرس چنتا کتاب انگلیسی خوب هست برای دانلود احتمالا که بهتر هم باشه ! در کل موضوع ساده ایه نسبتا و فقط مشکلش به نظرم احتمالاتشه که تنها راهش مسئله حل کردنه .

5.نجوم کروی که حل مسئه هست بیشتر ، ولی تاکید بسیار میکنم بر ترکیب مکانیک و کروی که مسئله زیاد ازش هست ولی من هنوز نمیدونم باید چی رو خوند تا بتونی حلش کنی ! هنوز نتونستم یکی از این مسائل رو حل کنم !!!

6.اختر فیزیک اصولا اطلاعات نمیخاد و بیشتر فکر درست و هشیاری میخاد همون روند مدرن رو با مسئله قاطی کنی زیاد هم هست ! فصل اول و دوم فیلیپس هم جالبه ! ستاره ای هم یه نگاه بنداز مخصوصا جلد اول (وقت گیر نیست ).

7. اگر کمیته تغییر نکنه تاکید بسیار میکنم که کتاب هایی که میخونی و مسائلی که حل میکنی رو توی ذهنت داشته باشی و برشون مسلط باشی ، چون سوال تکراری بسیار بسیار محتمله .

8. در نهایت فقط حل مسئله است ، از نظر شخصی من شما با یه ماه وقت گذاشتن از الان برای تکمیل اطلاعات کیهانشناسی و تحلیل داده و اخترفیزیک در بالاترین سطح ممکنی به شرطی که تا میتونی مسئله حل کنی . مرور کن و مسئله حل کن.

موفق باشی .
    امضای ایشان
    مستقبل این مجلس جز قصه ماضی نیست
    تا صبحدم محشر دی خفته به فرداها

5. 10 کاربر مقابل از solh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #23
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    6720
    تشکر شده 684 بار در 123 ارسال

4-کتاب مدرن 10 فصل اول
    5-مکانیک فولز فصل 6
    8-نجوم کروی فصل 1و2و3
    برای تحلیل داده کتاب فیزیک عملی و مبانی احتمال هست که میتونه مفید باشه
    این دو کتاب زیر هم در زمینه مکانیک سماوی حتما مطالعه کن :
    1) Orbital Mechanics for Engineering Students
    2) celestial mechanic by tatum
    و فصل 24 کتاب مدرن هم برای دینامیک کهکشانی جدیدا مرسوم شده که سوال میدن
    موق باشید

7. 5 کاربر مقابل از m.Sadat عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #24
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

سلام

جواب سوال univers را دوستان تقریبا به خوبی دادند که من هم قبولشون دارم و همونها قابل اجراست فقط من بگم که:

اخترفیزیک همونطور که دوستان گفتند کتاب مدرن خوب هست و شما هم حجم خوبیش را خوندی در ادامه هم سایر فصلهایی که لازم هست را مطالعه کن. به نظرم در کنارش کتاب فیلیپس و کتابهای مشابه را هم بخونی دید بهتری از اخترفیزیک خواهی داشت. یعنی کلا اگر وقت داری از خواندن چند کتاب در یک مبحث استقبال کن چون روی دیدت از اون موضوع موثر هست و نگاه عمیقتری بهت میده

به نظرم کتاب مبانی ستاره شناسی هم که هم فارسی و هم انگلیسیش منتشر شده کتاب خوبی هست و میتونی در کنار سایر کتابها برای جمع بندی مطالعه اش کنی

برای کیهان شناسی اون 2 فصل مدرن هست ولی من کتاب لیدل را هم پیشنهاد می کنم که به فارسی ترجمه شده و ترجمه خوبی هم داره. از کتابهای دیگر کیهان شناسی هم ساده تر هست

برای مکانیک مطالعه خوبی داشتی ولی در زمینه مکانیک سماوی مطالعه یکم بیشتری نیازه از جمله کتاب اولی که آقا محمد معرفی کرد که کتاب خوبیه. برای اینکه حجم کارت زیاد نشه فعلا همین یک کتاب کافیه سراغ دومی نرو که گیج نشی

نجوم کروی فصل پنجش را هم میتونی برای مکانیک سماوی مطالعه کنی.

کلا چیزی که توی المپیاد مهمه حل مساله است شما مطالعه خوبی داشتی و همین چیزهایی که گفته شد را اگر مطالعه کنی کافیه. اما حل مساله خیلی مهمه باید تا جایی که میتونی مساله ببینی و حل کنی و بعد رفع اشکال کنی در تمام موضوع ها

در مورد برنامه ریزی هم بیشتر بستگی به شرایط خودت داره من به همه توصیه ام اینه که در هر زمان، همه درسها را با هم پیش ببرید و ازشون مساله حل کنید. از هر مبحث یک کتاب در هر زمان کافیه. مثلا همه کتابهای اخترفیزیک را باهم نخون یکی را به عنوان کتاب اصلی بخون و اگر مطلبی را توش متوجه نشدی برو فصل مربوط یک کتاب دیگر را ببین که کمکت کنه. بعد که یک کتاب تموم شد برو سراغ بعدی.

موفق باشی

9. 11 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #25
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    8184
    تشکر شده 238 بار در 58 ارسال

کتاب تاتوم و اوربیتال مکانیک رو به صورت انگلیسی دارم.این دو کتاب ترجمه دارن؟چند فصل باید از اوربیتال بخونم؟ ممنون

11. 4 کاربر مقابل از univers عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #26
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    مدال طلای جهانی المپياد نجوم
    شماره عضویت
    3538
    تشکر شده 4,710 بار در 536 ارسال

کتاب تاتوم و اوربیتال مکانیک رو به صورت انگلیسی دارم.این دو کتاب ترجمه دارن؟چند فصل باید از اوربیتال بخونم؟ ممنون
    اوربیتال رو تا فصل 6 باید خواند! ترجمه ای هم از این دو کتاب فک نکنم موجود باشه.
    امضای ایشان
    عجیب ترین چیزی که تا به حال تو نجوم دیدم نه ابعاد و ارقام ماه و ستاره و فاصله و جرم اجرام کیهانیه و نه اسرار سر به مهر درون سیاهچاله ها !
    اینه که یک علاقه مشترک چه جوری می تونه این همه آدمو با هم آشنا کنه !

13. 6 کاربر مقابل از arashgmn عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #27
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    8582
    تشکر شده 19 بار در 4 ارسال

سلام اقای اکبرنیا من درباره ی زمان برگزاری المپیاد نجوم ومقطع سنی ان خبر ندارم توی اینتر نت هم گشتم ولی نتونستم چیزی پیداکنم البته میدونم هست ولی من بلد نبودم ازکدوم سایت پیدا کنم اگه میشه منوراهنمایی کنیدبعد درباره ی کتاب هایی که گفته بودین برای المپیاد خیلی متشکرم فقط بعضیاشون مثل کل مثلثا ت دبیرستان خیلی سخته چون من هنوز اول دبیرستانم ونمیدونم چطوری برنامه ریزی کنم که بتونم ریاضی دیفرانسیل و.... روبخونم اگه میشه درباره ی این موضوع راهنمایم کنید

15. 4 کاربر مقابل از نرگس پورغفاری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #28
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط نرگس پورغفاری نمایش پست ها
    سلام اقای اکبرنیا من درباره ی زمان برگزاری المپیاد نجوم ومقطع سنی ان خبر ندارم توی اینتر نت هم گشتم ولی نتونستم چیزی پیداکنم البته میدونم هست ولی من بلد نبودم ازکدوم سایت پیدا کنم اگه میشه منوراهنمایی کنیدبعد درباره ی کتاب هایی که گفته بودین برای المپیاد خیلی متشکرم فقط بعضیاشون مثل کل مثلثا ت دبیرستان خیلی سخته چون من هنوز اول دبیرستانم ونمیدونم چطوری برنامه ریزی کنم که بتونم ریاضی دیفرانسیل و.... روبخونم اگه میشه درباره ی این موضوع راهنمایم کنید
    سلام به شما

زمان برگزاری مرحله المپیاد نجوم هر سال بهمن یا اسفند ماه هست و مرحله دوم هم اردیبهشت ماه برگزار میشه. همه پایه های دبیرستان قادر به شرکت در مرحله اول هستند اما در مرحله دوم فقط پایه های دوم و سوم امکان قبولی و کسب مدال المپیاد دارند

در مورد ریاضی شما نیازی نیست از الان دیفرانسیل و حسابان بخونید همونطور که گفتم در سال اول دبیرستان فقط همون مباحث مثلثات دبیرستان و سایر مطالبی که پیش از این برای بازه زمانی اول توضیح دادم را بخونید کافیه. حساب دیفرانسیل و انتگرال را بگذارید برای سال دوم. اگر خوندن مثلثات از کتابهای دبیرستان براتون سخته میتونید از کتابهای کمک آموزشی مختلفی که برای این مبحث نوشته شده کمک بگیرید

17. 9 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #29
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4783
    تشکر شده 1,158 بار در 208 ارسال

سلام
    من خیلی دوست دارم در المپیاد شرکت کنم
    اطلاعاتم تقریبا در مورد آسمان ،رصد ،کار با تلسکوپ کامله
    امسال هم کلاس دوم رشته ریاضی فیزیک هستم ولی مطالعاتم در مورد اختر فیزیک و کیهانشناسی خیلی کم بوده و تقریبا مطالعاتی نداشتم
    از کجا باید شروع کنم ،چه کتاب هایی رو باید بخونم ؟ ریاضیات و فیزیک در چه سطحی برای المپیاد لازمه؟
    می خواستم ببینم چه جوری هست من می تونم امسال شرکت کنم یا باید خودمو آماده کنم برای سال بعد ؟
    اگه بخوام مطالعاتم رو از همین الان شروع کنم شما چه پیشنهاداتی دارید؟
    در ضمن من نتونستم نمونه سوالات مرحله اول رو دانلود کنم اگه امکانش هست لینک بزارید
    با تشکر
    امضای ایشان
    من برگشتم

19. کاربر مقابل از علیرضا محمدی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

20. Top | #30
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    مدال طلای جهانی المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1713
    تشکر شده 423 بار در 67 ارسال

چگونه و از کجا المپیاد را شروع کنیم ؟         
    نقل قول نوشته اصلی توسط علیرضا محمدی نمایش پست ها
    سلام
    من خیلی دوست دارم در المپیاد شرکت کنم
    اطلاعاتم تقریبا در مورد آسمان ،رصد ،کار با تلسکوپ کامله
    امسال هم کلاس دوم رشته ریاضی فیزیک هستم ولی مطالعاتم در مورد اختر فیزیک و کیهانشناسی خیلی کم بوده و تقریبا مطالعاتی نداشتم
    از کجا باید شروع کنم ،چه کتاب هایی رو باید بخونم ؟ ریاضیات و فیزیک در چه سطحی برای المپیاد لازمه؟
    می خواستم ببینم چه جوری هست من می تونم امسال شرکت کنم یا باید خودمو آماده کنم برای سال بعد ؟
    اگه بخوام مطالعاتم رو از همین الان شروع کنم شما چه پیشنهاداتی دارید؟
    در ضمن من نتونستم نمونه سوالات مرحله اول رو دانلود کنم اگه امکانش هست لینک بزارید
    با تشکر
    سلام.
    لان یکی در دوره هست که حدودا ۳-۴ ماه خونده و مرحله ۲ قبول شده پس برای شما دیر نشده.
    من پیشنهاد می کنم ریاضی و مکانیک سماوی تون رو سریع قوی کنید و بعد اخترفیزیک. چون ریاضیه اخترفیزیک زیادتره.
    می تونید با کتاب توماس برای ریاضی و فصول نیرو مرکزی فولز یا ماریون و یا کلپنر شروع کنید.

21. 2 کاربر مقابل از ali zeynali عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 3 از 6 نخستنخست 123456 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 2 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 2 مهمان ها)