صفحه 1 از 5 12345 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 47

موضوع: تاپیک جامع سرویس و تعمیر ابزارهای نجومی

1. Top | #1
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    900
    تشکر شده 12,272 بار در 1,234 ارسال

Post تاپیک جامع سرویس و تعمیر ابزارهای نجومی

با سلام خدمت دوستان گل اواستاری
    یکی از موضوعاتی که بعضا ذهن منجمان رو به سمت خود میکشاند، خراب شدن ابزارهایی است که در اختیار دارند
    از یک برهم خوردن هم خطی گرفته تا شکستن آینه یا عدسی و یا عدم پاسخگویی مقر!!
    در این تاپیک که با سیستم پرسش و پاسخ جلو خواهد رفت، اعضای گرامی مشکلات احتمالی که برای اپتیکشان(دو چشمی، تلسکوپ ، مقر و...) بوجود می آید را مطرح می سازند و با همکاری اعضای مطلع جواب سوال خود را خواهند گرفت

آسمون دلتون پرستاره
    ---------------
    پی نوشت: از این به بعد قرار است تا تجربیات سرویس ابزارها و اپتیکها را نیز در اینجا قرار داده تا کاربران دیگر هم بتوانند از آنها استفاده نمایند
    با تشکر
    ویرایش توسط رضا طامهری : 04-17-2013 در ساعت 05:10 PM دلیل: ادبی
    امضای ایشان

2. Top | #2
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1482
    تشکر شده 507 بار در 64 ارسال

یکی از دلایل وارد آمدن آسیب یا از تنظیم خارج شدن قسمتهای مختلف تلسکوپ، خود استفاده کنندگان از این ابزارها هستند.
    به عبارت ساده تر: استفاده نا صحیح باعث بروز برخی مشکلات فنی در ابزارهای رصدی است.
    جناب Rezatamehri و دوستان اگر موافق باشند در کنار طرح مشکلات و سوالات دوستان، درباره این مسائل که عرض کردم هم کمی بنویسیم.
    امضای ایشان
    شراب تلخ می خواهم که مرد افکن بود زورش/////مگر یک دم بــرآسـایـم ز دنیا و شر شـورش
    بیاور مـی که نتوان شـد ز مـکـر آسـمـان ایمن/////بـه لعب زهره‏ ی چنگی و مریخ سلحشورش

3. 12 کاربر مقابل از BehzadQ عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #3
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    900

نقل قول نوشته اصلی توسط behzad. نمایش پست ها
    یکی از دلایل وارد آمدن آسیب یا از تنظیم خارج شدن قسمتهای مختلف تلسکوپ، خود استفاده کنندگان از این ابزارها هستند.
    به عبارت ساده تر: استفاده نا صحیح باعث بروز برخی مشکلات فنی در ابزارهای رصدی است.
    جناب Rezatamehri و دوستان اگر موافق باشند در کنار طرح مشکلات و سوالات دوستان، درباره این مسائل که عرض کردم هم کمی بنویسیم.
    با سلام خدمت دوست نازنین آقای Behzad
    بله مطمئنا خیلی اوقات دستکاری های خواسته یا ناخواسته میتواند صدمات جبران ناپذیری را به سیستم اپتیکی ما وارد کند مخصوصا اینکه در کشور قطعات یدکی تلسکوپها در دسترس نیست
    فکر میکنم بتواند مفید به فایده باشد
    امضای ایشان

5. 9 کاربر مقابل از رضا طامهری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #4
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1482
    تشکر شده 507 بار در 64 ارسال

يكي از قسمت هاي دم دستي و آسيب پذير تلسكوپ، جوينده يا Finder است. جوينده ها يا در حمل و نقل تلسكوپ به در و ديوار گير مي كنند! و يا در اثر وارد آمدن فشارهاي نامتعارف به آنها، دچار مشكلاتي مي شوند. ساختار جوينده و نگهدارنده آنها به گونه اي طراحي نشده كه تحمل فشارهاي زياد را داشته باشد.
    متاسفانه برخي از افراد گاهي براي بلند كردن لوله تلكسوپ و جابجايي آن از جوينده بعنوان دستگيره استفاده مي كنند! حتي در هنگام رصد نيز در موارد بسيار، جوينده كاربرد دستگيره پيدا مي كند و رصدگران براي جابجايي اپتيك به جهتهاي دلخواه از جوينده استفاده مي كنند كه اين قبيل اشتباهات باعث وارد آمدن صدماتي به ابزار رصدي آنها مي شود.
    هم خطي سازي جوينده تلسكوپ يكي از مشكلات رايج است. تقريباً همه ي استفاده كنندگان از تلسكوپ با روش هم خطي سازي جوينده با لوله اپتيك آشنايي دارند. اما مشكل اصلي زماني بروز مي كند كه هم خطي كردن بطور كامل و دقيق انجام نمي شود و هر شخص هر چه با چرخاندن پيچ هاي تنظيم جوينده تلاش مي كند، به نتيجه اي نمي رسد.
    اگر دچار اين مشكل شديد، مي توانيد با كمي جابجا كردن پايه ي جوينده اين ايراد را مرتفع كنيد. پايه ي جوينده ها معمولا با يك يا دو پيچ به بدنه تلسكوپ متصل شده است. هنگامي كه مشغول هم خطي سازي جوينده هستيد، اين پيچ(يا پيچ ها) را كمي شل كنيد تا پايه در جاي خود كمي تكان بخورد. اكنون هم خطي سازي را ادامه دهيد و در صورت وجود مشكل فوق، جوينده را از محل اتصال آن به تلسكوپ كمي به سمت مورد نظر حركت دهيد تابتوانيد با دقت بالا كار را انجام دهيد. هر از گاهي اتصال جوينده به تلسكوپ را كنترل كنيد تا اگر از جاي خود تكان خورده يا پيچ آن شل شده بود، آن را مجدداً محكم كنيد.

7. 7 کاربر مقابل از BehzadQ عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #5
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    2811
    تشکر شده 601 بار در 92 ارسال

تمیز کردن لنز دوربین های دو چشمی

مقوله مهمی که در مورد دوربین های دو چشمی مخصوصا آنهایی که اندود شده اند پاک کردن لنز اوناست.متاسفانه در بعضی ازجمع ها یا فروم ها شاهد گفتگو در مورد کارهای بسیار اشتباهی برای پاک کردن لنز دوربین هستیم از پاک کردن با آب دهان یا بخار دهان یا مایع ظرف شویی یا آب گرفته تا پاک کردن با دستمال مخصوص یا لنز پن و یا حتی بسته های تمیز کننده 40 تومانی.البته لازم به ذکر که حتی با روش خوبی مثل لنز پن بعضی ها شاهد خش هایی بر روی لنز خود میشوند.
    با وجود این افراط و تفریطی که وجود داره خواستم بدونم شما از نظر اصولی کدوم روش رو بهتر میدونید؟
    ویرایش توسط پیمان اکبرنیا : 08-25-2012 در ساعت 08:52 PM دلیل: انتقال پست

9. 4 کاربر مقابل از x11416 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #6
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    6114
    تشکر شده 2,560 بار در 294 ارسال

دوستان سلام
    چند وقت پیش وقتی می خواستم برای رصد تلسکوپ رو اماد ه کنم پایه از دستم افتاد و از اون موقع به بعد نواری که درجات بعد و میل روش نوشته شده شل شده متاسفانه هر وقت میخوام محور رو رو درجه جا به جا کنم کمی این درجات با چرخش جا به جا میشه از روی بدنه منظورمه . حالا به نظر شما دوستان راهکاری داره که من فلفل سیاهمو ( اسم تلسکوپمه)درست کنم .
    امضای ایشان
    اهل ابادی عشقم ز همین ویرانم
    همه رفتند ولی با دل خود میمانم
    همسفر باشم اگر با تپش شب بوها
    دست اخر به گلستان تو سرگردانم
    هر چه کردم که نگویم دل ما هم تنگ است
    خیره شد یاد تو بر ما که خودم میدانم

11. 6 کاربر مقابل از SAEED560 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #7
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    900

نقل قول نوشته اصلی توسط saeed560 نمایش پست ها
    دوستان سلام
    چند وقت پیش وقتی می خواستم برای رصد تلسکوپ رو اماد ه کنم پایه از دستم افتاد و از اون موقع به بعد نواری که درجات بعد و میل روش نوشته شده شل شده متاسفانه هر وقت میخوام محور رو رو درجه جا به جا کنم کمی این درجات با چرخش جا به جا میشه از روی بدنه منظورمه . حالا به نظر شما دوستان راهکاری داره که من فلفل سیاهمو ( اسم تلسکوپمه)درست کنم .
    سلام دوست گرامی
    صفحات مدرج بر روی مقرها جداگانه سوار میشن احتمالا در هنگام زمین خوردن کمی کج شدن و وقتی که مقر رو میچرخونید به محور کناری گیر میکنند و می چرخند.
    من دوتا راه کار دارم. از بعد و میل که فرمودین معلومه که مقرتون استوایی هست(برخی مقرهای سمت ارتفاعی مثل az4 هم صفحات درجه دارند) اگه میتونید صفحات رو بیارین بیرون که چه بهتر اگر نه ببینید روی صفحه کجاش کج و یا برامده شده که با محور کناریش گیر میکنه اون رو برطرف کنین و اگر جایی رو ملاحضه نکردین میتونین با چسب اهن یا همه کاری صفحه رو در جای خودش بچسبونین تا تکون نخوره(ممکنه بر اثر ضربه یه کم لق هم شده باشند)
    این کارا رو با فلفلتون بکنید اگه خوب نشد نمک زردچوبشو زیاد میکنیم تا خوب بشه!
    امضای ایشان

13. 7 کاربر مقابل از رضا طامهری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #8
    کاربر ممتاز
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    737
    تشکر شده 3,855 بار در 697 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط x11416 نمایش پست ها
    مقوله مهمی که در مورد دوربین های دو چشمی مخصوصا آنهایی که اندود شده اند پاک کردن لنز اوناست.متاسفانه در بعضی ازجمع ها یا فروم ها شاهد گفتگو در مورد کارهای بسیار اشتباهی برای پاک کردن لنز دوربین هستیم از پاک کردن با آب دهان یا بخار دهان یا مایع ظرف شویی یا آب گرفته تا پاک کردن با دستمال مخصوص یا لنز پن و یا حتی بسته های تمیز کننده 40 تومانی.البته لازم به ذکر که حتی با روش خوبی مثل لنز پن بعضی ها شاهد خش هایی بر روی لنز خود میشوند.
    با وجود این افراط و تفریطی که وجود داره خواستم بدونم شما از نظر اصولی کدوم روش رو بهتر میدونید؟
    یکی جواب بده !!
    چطوری باید تمیز کرد ؟؟؟؟
    امضای ایشان
    مستقبل این مجلس جز قصه ماضی نیست
    تا صبحدم محشر دی خفته به فرداها

15. 3 کاربر مقابل از solh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #9
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    6290
    تشکر شده 703 بار در 62 ارسال

سلام به همه .
    با تشکر از شما دوستان .
    چشمی چپ دوچشمی من از نظر وضوح دید دچار اشکالاتی شده که متاسفانه تو یزد نتونستم جایی رو واسه تعمیرش پیدا کنم .
    ایا من خودم میتونم اونو اصلاح کنم یا حتما باید به یه جایی بدم که تخصصش این کاره ؟
    ممنون

17. 7 کاربر مقابل از Arian Soltani عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #10
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    900

تاپیک جامع سرویس و تعمیر ابزارهای نجومی         
    نقل قول نوشته اصلی توسط Arian Soltani نمایش پست ها
    سلام به همه .
    با تشکر از شما دوستان .
    چشمی چپ دوچشمی من از نظر وضوح دید دچار اشکالاتی شده که متاسفانه تو یزد نتونستم جایی رو واسه تعمیرش پیدا کنم .
    ایا من خودم میتونم اونو اصلاح کنم یا حتما باید به یه جایی بدم که تخصصش این کاره ؟
    ممنون
    من که میدونم بابات زده زمین کذاشته گردن تو طفل معصوم
    چراخیابان فرخی، کوچه اوراژنس کلانتری، پاساژ مروارید طبقه دوم، تکنودوربین حائری
    اگه با تاپیک دوربینهای دوچشمی سلسترون مراجعه کنی پست ۹، تو دوربینهای سلسترون سری اسکای مستر یه پیچ واسه تنظیم هم خطی دوربینها هست اگه دوربینت داره میتونی خودتم تنظیمش کنی!!
    امضای ایشان

19. 12 کاربر مقابل از رضا طامهری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 1 از 5 12345 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)