صفحه 3 از 5 نخستنخست 12345 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 30 , از مجموع 47

موضوع: تاپیک جامع سرویس و تعمیر ابزارهای نجومی

1. Top | #1
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    900
    تشکر شده 12,272 بار در 1,234 ارسال

Post تاپیک جامع سرویس و تعمیر ابزارهای نجومی

با سلام خدمت دوستان گل اواستاری
    یکی از موضوعاتی که بعضا ذهن منجمان رو به سمت خود میکشاند، خراب شدن ابزارهایی است که در اختیار دارند
    از یک برهم خوردن هم خطی گرفته تا شکستن آینه یا عدسی و یا عدم پاسخگویی مقر!!
    در این تاپیک که با سیستم پرسش و پاسخ جلو خواهد رفت، اعضای گرامی مشکلات احتمالی که برای اپتیکشان(دو چشمی، تلسکوپ ، مقر و...) بوجود می آید را مطرح می سازند و با همکاری اعضای مطلع جواب سوال خود را خواهند گرفت

آسمون دلتون پرستاره
    ---------------
    پی نوشت: از این به بعد قرار است تا تجربیات سرویس ابزارها و اپتیکها را نیز در اینجا قرار داده تا کاربران دیگر هم بتوانند از آنها استفاده نمایند
    با تشکر
    ویرایش توسط رضا طامهری : 04-17-2013 در ساعت 05:10 PM دلیل: ادبی
    امضای ایشان

2. Top | #21
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    7904
    تشکر شده 640 بار در 126 ارسال

همین کارا روکردم اما فایده نداشت
    امشب دوباره میرم نتیجشو بهتون میگم
    امضای ایشان
    بعد 6 ماه دوری از آوایی ها برگشتم
    دلم براتون تنگ شده بود

3. 4 کاربر مقابل از s_karam76 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #22
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    8627
    تشکر شده 27 بار در 6 ارسال

سلام دوستان
    من یک تلسکوپ دابسونی 6 اینچ کلاسیک دارم
    چند وقت پیش برای ماراتن مسیه خواستم همخطش کنم هم خط کننده لیزری رو داخل فوکسر قرار دادم دیدم هم خط نیست گرفتم پیچ های مربوط به قسمت عنکبوتی تلسکوپ رو دست کاری کردم که فایده ای نداشت و کار خراب تر شد الان که همخط کننده رو ندارم و وقتی با تلسکوپم به یک ستاره نشونه میرم و از فکوس خارجش می کنم دایره نیست و بیضی شکل شده مطمئنم دیگه هم خط نیست لطفا راهنماییم کنید چی جور میشه همخطش کنم ترجیجا بدون هم خط کننده لیزری.
    با تشکر

5. 4 کاربر مقابل از Amir Asadi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #23
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای ويكی نجوم
    شماره عضویت
    960
    تشکر شده 6,841 بار در 934 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Amir Asadi نمایش پست ها
    سلام دوستان
    من یک تلسکوپ دابسونی 6 اینچ کلاسیک دارم
    چند وقت پیش برای ماراتن مسیه خواستم همخطش کنم هم خط کننده لیزری رو داخل فوکسر قرار دادم دیدم هم خط نیست گرفتم پیچ های مربوط به قسمت عنکبوتی تلسکوپ رو دست کاری کردم که فایده ای نداشت و کار خراب تر شد الان که همخط کننده رو ندارم و وقتی با تلسکوپم به یک ستاره نشونه میرم و از فکوس خارجش می کنم دایره نیست و بیضی شکل شده مطمئنم دیگه هم خط نیست لطفا راهنماییم کنید چی جور میشه همخطش کنم ترجیجا بدون هم خط کننده لیزری.
    با تشکر
    سلام بر شما دوست گرامی و خوشآمد گویی بابت ورودتون به سایت

در مورد هم خط کردن و یا موازی سازی تلسکوپ های نیوتنی ، در شماره 204 ماهنامه نجوم اطلاعات خوب و مفیدی رو میتونید پیدا کنید . من قسمتی از اون مقاله رو برای شما اینجا قرار میدم ، اگر مشکلی بود باز هم سوالتون رو بپرسید.

ـ روش کار
    در اين روش ما ابتدا آينه ي ثانويه را در محل مناسب تنظيم مي کنيم و سپس به آينه ي اوليه مي پردازيم. براي اين کار لازم است که شناختي ابتدايي و مختصر از اجزاي اپتيکي تلسکوپ مان داشته باشيم. آينه ي ثانويه آينه ي تخت کوچکي به شکل بيضي يا مستطيل است که به کمک 3 يا 4 (بسته به نوع تلسکوپ) پره، که به عنکبوتي معروف اند، در جاي خود محکم شده است.
    اين پره ها در انتهاي شان پيچ هايي دارند که مي توان به وسيله ي آن ها فاصله ي ثانويه را از کناره هاي لوله ي تلسکوپ تنظيم کرد. همچنين پيچ هايي در پشت مقر آينه ي ثانويه قرار دارند که از جلو لوله ي تلسکوپ قابل مشاهده اند.
    اين پيچ ها براي حرکت جلو و عقب ثانويه در امتداد لوله کاربرد دارند تا بتوانيم آينه ي ثانويه را کاملا در مقابل لوله ي کانوني و چشمي تلسکوپ قرار دهيم. هدف از اين کار اين است که آينه ي ثانويه بتواند تمام نور منعکس شده از آينه ي اوليه را به سمت چشمي بازتاب کند. پس اگر فقط زاويه ي 45 درجه اي ثانويه و فاصله ي مساوي آن از لبه ها در موازي سازي مورد نظر باشد مي توان از تنظيم اين فاصله ي طولي صرف نظر کرد (ما نيز در اين فرايند موازي سازي به سراغ اين پيچ ها نخواهيم رفت.)
    براي شروع کار ابتدا در پوش قطبي کننده (جعبه ي سوراخ دار فيلم 35 ميلي متري) را در محل چشمي تلسکوپ در داخل کانوني کننده قرار دهيد.
    پيچ کانوني کننده را تا انتها ببنديد و سپس از سوراخ درپوش به آينه ي ثانويه و تصوير اوليه، که در آن تشکيل شده است، نگاه کنيد. در اين حالت ممکن است بتوانيد سه گيره ي نگهدارنده ي آينه ي اوليه را در محيط تصوير ببينيد. در غير اين صورت، مثلا در هنگامي که فقط دو تا از گيره ها ديده مي شوند با استفاده از پيچ هاي تنظيم انتهاي پره هاي عنکبوتي، محل آينه ي ثانويه را طوري تنظيم کنيد که گيره ي سوم نيز در جاي خود قابل مشاهده باشد.
    حال پيچ کانوني را تا نيمه ي راه باز کنيد. اين کار سبب مي شود فاصله ي چشم تا آينه ي ثانويه و تصوير آينه ي اوليه در آن بيشتر شود و ميدان ديد کمي محدودتر از حالت قبل شود. در اين حالت اگر از سوراخ درپوش نگاه کنيم ممکن است لبه هاي سه گيره را ببينيم يا اين که نياز به تنظيم مجدد باشد.
    در اين حالت با استفاده از پيچ هاي تنظيم پره هاي ثانويه، با تنظيم دقيق تر گيره ي سوم را نيز در ميدان ديد قرار دهيد. براي قرار دادن هرچه دقيق تر آينه ي ثانويه در محل خود، اين بار کانوني کننده را تا انتها باز کنيد تا چشم در بيشترين فاصله ي ممکن از آينه ي ثانويه قرار بگيرد و مراحل تنظيم را در صورت نياز تکرار کنيد تا بهترين وضعيت براي آينه ي ثانويه به دست آيد.
    حال مي رسيم به آينه ي اوليه. قسمت عمده اي از فرايند موازي سازي براي آينه ي اصلي تلسکوپ در نور روز انجام مي شود. براي اين کار لوله ي تلسکوپ را بر مقر و پايه اش سوار کنيد و آن را به سمت ديواري روشن يا فضاي بازي که به اندازه ي کافي نور داشته باشد بگيريد. دوباره از ميان سوراخ در پوش نگاه کنيد. در ميدان ديد شما آينه ي اوليه و گيره هاي نگهدارنده ي آن و نيز سايه ي حاصل از آينه ي ثانويه و پره هاي نگهداره مشاهده خواهند شد. اگر قرص سايه ي آينه ثانويه کاملا در مرکز قرص روشن آينه ي اوليه قرار داشته باشد به معناي اين است که تلسکوپ موازي سازي شده است. ولي اگر فاصله ي قرص سايه از يکي از لبه هاي قرص روشن اوليه بيشتر يا کمتر باشد نشان دهنده ي نقص موازي سازي است و کار اصلي از اينجا شروع مي شود.
    اگر قسمت زيرين مقر آينه ي اوليه را نگاه کنيد (در برخي از تلسکوپ ها صفحه ي فلزي محافظي در انتهاي لوله قرار دارد که لازم است ابتدا اين صفحه باز شود) شش عدد پيچ را که دو به دو در زاويه ي 120 درجه نسبت به هم واقع شده اند، مشاهده خواهيد کرد. سه تا از اين پيچ ها که معمولا کوچک تر و از نوع آلن اند، پيچ هاي قفل آينه اند که آن را در محل تنظيم شده محکم مي کنند. از سه تاي ديگر، که از نوع پيچ هاي چهارسو يا قابل تنظيم با دست اند، براي تنظيم دقيق آينه ي اوليه استفاده مي شود.
    ابتدا پيچ هاي آلن را کمي باز کنيد تا آينه از حالت سفتي خارج شود و امکان تنظيم مکان آن فراهم شود. حال با نگاه کردن از ميان سوراخ درپوش لبه اي را، که قرص سايه به آن نزديک تر است، پيدا کنيد و يک دست تان را بر دهانه ي تلسکوپ در امتداد اين لبه قرار دهيد. به موازات محل دست تان در انتهاي لوله ي تلسکوپ و در مقر آينه ي اوليه ممکن است يکي از پيچ هاي تنظيم قرار داشته باشد. در غير اين صورت اين پيچ در نقطه ي مقابل قرار دارد. با کمي شل يا سفت کردن اين پيچ مي بينيد که قرص سايه در زمينه ي قرص روشن آينه ي اوليه جابه جا مي شود (براي لوله هاي اپتيکي بزرگ از دوست تان بخواهيد تا اين کار را براي تان انجام دهد).
    با آزمون و خطا جهت مناسب چرخش پيچ تنظيم را، که قرص سايه را به سمت مرکز قرص روشن هدايت مي کند، بيابيد و آن را در جهت مناسب بچرخانيد. در برخي از تلسکوپ ها از دايره ي کوچکي براي مشخص کردن مرکز آينه ي اوليه استفاده شده است که شاخص بسيار مفيدي براي هم مرکز کردن قرص روشن اوليه و قرص سايه ي آينه ي ثانويه باشد. طي انجام فرايند موازي سازي، با جابجا شدن قرص سايه در زمينه ي قرص روشن، اين شاخص نيز به سمت مرکز قرص سايه ي آينه ي ثانويه متمايل مي شود. بعد از اين مرحله دوباره از سوراخ درپوش نگاه کنيد و سمتي از قرص روشن را، که اين بار قرص سايه به آن نزديک تر است، مشخص کنيد و مراحل بالا را تکرار کنيد. با ادامه ي اين روند قرص سايه ي آينه ي ثانويه هر بار بيشتر به مرکز ميدان ديد (مرکز قرص روشن) متمايل مي شود تا اين که کاملا در ميانه ي آن قرار بگيرد. تا اينجا مي توان گفت که موازي سازي نسبي حاصل شده است. ادامه ي کار و موازي سازي دقيق را بايد شب هنگام و با نگاه کردن به ستاره اي نسبتاً پرنور انجام دهيد.
    در شبي که آسمان صاف و شفاف است تلسکوپ را بيرون ببريد و اجازه دهيد به مرور زمان کاملا با محيط هم دما شود و جريان هاي هوايي داخل لوله، که باعث آشفتگي و اعوجاج تصوير مي شوند، به کمترين حد برسند.
    ستاره ي نسبتا روشني را در ارتفاع مناسب از افق و تا جاي ممکن نزديک به سمت الراس انتخاب کنيد و تلسکوپ را به سمت آن نشانه برويد. با استفاده از چشمي اي که بزرگنمايي متوسط ايجاد مي کند (مانند چشمي 10 ميلي متري براي فاصله کانوني 650 ميلي متر) تصوير ستاره را در مرکز ميدان ديد قرار دهيد حال تصوير را کمي از حالت فوکوس خارج کنيد تا، به جاي تصوير نقطه اي ستاره، قرص روشن کوچکي را مشاهده کنيد. اگر شرايط ديد جوي خوب باشد مي بينيد که اين قرص به صورت يکنواخت روشن نيست بلکه از حلقه هاي روشن و تاريک هم مرکز تشکيل شده است که اين حلقه ها حاصل پراش نور ستاره از لبه هاي آينه ي ثانويه است. چنين قرصي را «قرص ايري» مي نامند.
    اگر فرايند موازي سازي را در طول روز به دقت انجام داده باشيد خواهيد ديد که حلقه هاي پراش به صورت کاملا متقارن در اطراف قرص سايه ي آينه ي ثانويه قرار گرفته اند در اين حالت، موازي سازي کامل است. اما اگر شکل حلقه ها نامتقارن باشد و قرص تيره به سمتي خاص متمايل باشد. لازم است موازي سازي دقيق نهايي را انجام دهيد. روش کار همان است که در موازي سازي مقدماتي در نور روز انجام داديد ولي بايد توجه داشته باشيد که در اين مرحله بايد پيچ هاي تنظيم آينه ي اوليه را خيلي کم باز يا بسته کنيد زيرا به سبب استفاده از بزرگنمايي بالا، کوچک ترين تغيير در موضع پيچ ها منجر به جابه جايي نسبتا بزرگي در شکل قرص ايري و قرص تاريک مرکز آن خواهد شد، پس بي دقتي در چرخاندن پيچ ها در اين مرحله ممکن است باعث بدتر شدن موازي سازي و هدر رفتن زحمت هاي قبلي شود!
    بعد از اين که دقت کافي و مطلوب را در تنظيم آينه ي اوليه به دست آورديد لازم است با بستن پيچ هاي قفل کننده (پيچ هاي آلن) آينه ي اوليه را در موقعيت تنظيم شده ي نهايي اش ثابت کنيد. توجه داشته باشيد که اين پيچ ها را نيز به آرامي و به اندازه ي کافي ببنديد (فقط تا جايي که انتهاي پيچ هاي آلن با آينه تماس جزيي پيدا کنند) تا از آمدن هرگونه فشار اضافي به آينه ي اوليه و جابه جايي آن اجتناب شود.
    بعد از اين مرحله، کار موازي سازي پايان مي يابد. مي توانيد نتيجه کار را، با مشاهده ي تصوير ستاره ي دو تايي نزديکي که در آستانه ي توان تفکيک تلسکوپ شماست و قبلا نمي توانستيد آن را به مولفه هايش تفکيک کنيد، بسنجيد.
    شکاف کاسيني در حلقه زحل يا کمربندهاي جوي مشتري و حتي لکه سرخ رنگ سطح آن مي توانند آزمون هاي مفيد بعدي باشند.
    امضای ایشان
    این سرا را سزا بیش از این است ....

7. 7 کاربر مقابل از Mojtaba.M عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #24
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    8627
    تشکر شده 27 بار در 6 ارسال

ممنون
    راهنمایی کردین خوشبختانه شماره 204 مجله نجوم رو تو آرشیو م داشتم کامل چند بار خوندمش سپس شروع به کار کردم و تعمیرش کردم . برای این که نتیجه کار رو بسنجم تصمیم گرفتم برم سراغ دو تایی ها توان تفکیک تلسکوپم 0.8 ثانیه قوسی هستش ولی من حداکثر تا 3 ثانیه قوسی رو میتونستم تفکیک کنم اونم با چشمی 10 میلیمتر ! این خوبه یا بد؟
    و یک چیز دیگه اینکه وقتی چشمی رو میزاشتم و از فکوس خارج می کردم خبری از قرص ايري نبود فقط یک دایره توپر که سایه آینه ثانویه و عنکبوتی ها روش افتاده بود . چرا قرص ایری دیده نمیشد ؟
    اینم عکساش

تاپیک جامع سرویس و تعمیر ابزارهای نجومی-img_15425-jpgتاپیک جامع سرویس و تعمیر ابزارهای نجومی-img_0021-jpg
    با تشکر

9. 7 کاربر مقابل از Amir Asadi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #25
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    900

نقل قول نوشته اصلی توسط Amir Asadi نمایش پست ها
    ممنون
    راهنمایی کردین خوشبختانه شماره 204 مجله نجوم رو تو آرشیو م داشتم کامل چند بار خوندمش سپس شروع به کار کردم و تعمیرش کردم . برای این که نتیجه کار رو بسنجم تصمیم گرفتم برم سراغ دو تایی ها توان تفکیک تلسکوپم 0.8 ثانیه قوسی هستش ولی من حداکثر تا 3 ثانیه قوسی رو میتونستم تفکیک کنم اونم با چشمی 10 میلیمتر ! این خوبه یا بد؟
    و یک چیز دیگه اینکه وقتی چشمی رو میزاشتم و از فکوس خارج می کردم خبری از قرص ايري نبود فقط یک دایره توپر که سایه آینه ثانویه و عنکبوتی ها روش افتاده بود . چرا قرص ایری دیده نمیشد ؟
    اینم عکساش

تاپیک جامع سرویس و تعمیر ابزارهای نجومی-img_15425-jpgتاپیک جامع سرویس و تعمیر ابزارهای نجومی-img_0021-jpg
    با تشکر
    تو تصاویری که قرار دادید من به نظرم هنوز اینه ثانویه هم خط نیست! چون خیلی وقتا با نتظیم اینه اولیه خواه و ناخواه اینه ثانویه از همخطی خارج میشه
    البته توان تفکیک تلسکوپ شما، در محیطهای بدور از الودگی نوری و اینه هایی کاملا تمیز حاصل میشه و به ازای الودگی نوری شهر اصلا نمیشه روی اون حساب باز کرد کما اینکه دیدن سیاراتی همچون مشتری با کمربندها(بسته به چشمی و بزرگنمایی مناسب) و یا ستارگان درخشانی مثل وگا به صورت نقطه ای میتونه نشانگر تنظیم صحیح شما باشه

راستی این دایره همون قرص ابری مدنظر هست
    امضای ایشان

11. 7 کاربر مقابل از رضا طامهری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #26
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    9257
    تشکر شده 1,066 بار در 151 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط s_karam76 نمایش پست ها
    همین کارا روکردم اما فایده نداشت
    امشب دوباره میرم نتیجشو بهتون میگم
    سلام امیدوارم حالتون خوب باشه و در این لحظه که بنده این پست رو قرار میدم مشکل فایندر شما هم حل شده باشه.
    اما لطفا" دقت کنید که فایندرها دارای یک رینگ لاستیکی یا در واقع اورینگ در قسمت جلو هستند. اگر این رینگ لاستیکی گم شده یا به هر علتی نباشد هیچگاه فایندر هم خط نخواهد شد.
    موفق باشید.

13. 5 کاربر مقابل از عباس احمدیان عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #27
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    4662
    تشکر شده 191 بار در 35 ارسال

سلام
    دوربین دوچشمی من 35*15 هست و فوکوسرش خراب شده ینی هرز شده فکر کنم وقتی میچرخونمش تا ی جایی اثر داره به بعدش دیگه فقط میچرخه ولی رو کیفیت تصویرش هیچ اثری نمیذاره. کسی میدونه باید چیکارش کنم؟
    از ترس اینکه نتونم جمعش کنم هیچوقت پیچاشو باز نکردم ک ببینم درست میشه یا نه ترسیدم خراب بشه یکسره و حالا همینطوری با دستم چشمی هاشو جلو عقب میکنم برا فوکوس تصویرش

15. 2 کاربر مقابل از newastronomer عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #28
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    9257
    تشکر شده 1,066 بار در 151 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط newastronomer نمایش پست ها
    سلام
    دوربین دوچشمی من 35*15 هست و فوکوسرش خراب شده ینی هرز شده فکر کنم وقتی میچرخونمش تا ی جایی اثر داره به بعدش دیگه فقط میچرخه ولی رو کیفیت تصویرش هیچ اثری نمیذاره.
    سلام دوست عزیز
    خیلی دوست دارم راهنماییت کنم تا مشکلش رو برطرف کنی اما واقعا" واسه بعضی کارا مشکله. مخصوصا" اینکه من ابزار شمارو ندارم تا با تصویر توضیح گام به گام بدم.و البته انجام بعضی کارا به متخصص و ابزار مخصوص نیاز داره.
    خوب در محور مرکزی دوچشمی شما یک پیچ برای فوکوس هست. زیر اون یک شافت شیار دار هست و بین این دو یک پین قرار داره. پین دوربین شما شل شده. اگه خواستید واستون درستش می کنم.
    موفق باشی
    امضای ایشان
    شرکت چشم انداز آسمان
    پیشرو در بومی سازی فن آوری های مرتبط با ستاره شناسی
    طراحی و تولید تجهیزات ستاره شناسی
    www.skyviews.ir

17. 5 کاربر مقابل از عباس احمدیان عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #29
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    2695
    تشکر شده 118 بار در 21 ارسال

سلام دوستان
    ببخشید من تا حالا چند بار با تلسکوپم رفتم کویر و الان روی آیینه اولیه تلسکوپم کلی خاک نشسته در حدی که کیفیت خیلی افت کرده
    از اون جایی که میترسم خودم دست به کار شمو ایینه رو باز کنم میخواستم از شما دوستان کمک بگیرم
    ممنون

19. 2 کاربر مقابل از amirvedadian عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #30
    کاربر ممتاز
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدیر ارشد
    شماره عضویت
    900

تاپیک جامع سرویس و تعمیر ابزارهای نجومی         
    نقل قول نوشته اصلی توسط amirvedadian نمایش پست ها
    سلام دوستان
    ببخشید من تا حالا چند بار با تلسکوپم رفتم کویر و الان روی آیینه اولیه تلسکوپم کلی خاک نشسته در حدی که کیفیت خیلی افت کرده
    از اون جایی که میترسم خودم دست به کار شمو ایینه رو باز کنم میخواستم از شما دوستان کمک بگیرم
    ممنون
    سلام دوست عزیز

نترسین کار سختی نیست... حتی خیلی اوقات دوستان رو راهنمایی میکنیم که اینه تلسکوپشون رو عوش کنن این که تمیز کردن و ریسکی نداره

در وهله اول تا اونجایی که راه داره اینه رو تمیز نکنین(متاسفانه بعضی از دوستان خیلی وسواس دارند و تمیز کردنهای مکرر به اینه صدمه میرسونه) ولی با توجه به موردی که شما ذکر کردین انگار چاره ای نیست

خب سه پیچ پیچ هست که اینه رو به بدنه وصل کرده.. اول با ماژیک یک خط روی نگه دارند اینه و بدنه تلسکوپ بکشید، اینجوری هنگام بستن اینه رو دقیقا همونجوری میبندین که قبلا بسته بوده و پیچ ها جابجا نمیشن!

یک محلول حاوی 40 درصد الکل صنعتی یا بهداشتی(بهداشتی بهتره چون مواد تلخ کننده ای که به الکل صنعتی میزنن رو نداره) و 60 اب مقطر(چه بهتره که از اب مقطرهایی که در مغازه ها به عنوان اب باطری ماشین فروخته میشه استفاده کنین اگر نه اب جوشیده هم خوبه) درتس کنین

ابتدا غبار اینه رو با فوت یا هرچی برطرف کنین بعد با یک پنبه خشک کاملا غبارها را برطرف کنین و پنبه ای دیگه رو به محلول موردنظرتون اغشته کنین و اینه رو تمیز کنین... فقط خشک نکنین چون رد میمونه رو اینه... اینه رو در جایی بذارید تا خشک بشه و بعد اون رو ببنید روی تلسکوپ.. یاتون نره اینه ثانویه هم تمیز کنین

و اما نکته ای برای جلوگیری از غباری شدن اینه اولیه در کویر و جاهای مشابه... هنگامی که به تلسکوپ نیازی ندارید کپ تلسکوپ رو روی اون قرار بدید تا چیزی واردش نشه... من تجربه ورود ملخ رو هم به تلسکوپ داشتم...

موفق باشید
    امضای ایشان

21. 8 کاربر مقابل از رضا طامهری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 3 از 5 نخستنخست 12345 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)