صفحه 1 از 6 12345 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 51

موضوع: مرز فیزیک و نجوم کجاست؟

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای فعالیت در فروم
    شماره عضویت
    1590
    تشکر شده 11,473 بار در 1,308 ارسال

Post مرز فیزیک و نجوم کجاست؟

براستی مرز نجوم و فیزیک کجاست؟

همه ی ما میدانیم که نجوم تا حد بسیار زیادی به فیزیک وابسته است!

اما آیا هرچیزی که ما امروزه نجوم میخوانیم و در آن از معادلات فیزیکی استفاده میکنیم، نجوم است؟ یا همان فیزیک که فقط در ابعاد نجومی مطرح میشود؟!؟

به کمک شما سعی میکنیم در این بحث مرز روشنی میان نجوم و فیزیک مشخص کنیم

2. Top | #2
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوا استار
    مدال برنز كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    941
    تشکر شده 1,006 بار در 247 ارسال

فیزیک اگه نبود نجوم نمی تونست پیشرفت زیادی بکنه!به نظر من مرزی وجود نداره!

3. 8 کاربر مقابل از المپیاد نجوم عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #3
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای فعالیت در فروم
    شماره عضویت
    1590
    تشکر شده 11,473 بار در 1,308 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط المپیاد نجوم نمایش پست ها
    فیزیک اگه نبود نجوم نمی تونست پیشرفت زیادی بکنه!به نظر من مرزی وجود نداره!
    تو این شکی نیست!

اما اگه ریاضی هم نبود، فیزیک نمیتونست پیشرفتی بکنه!! پس هیچ مرزی بین فیزیک و ریاضی نیست؟؟؟

درسته که برخی علوم اگر نباشند علوم دیگر پیشرفت نمیکردند! اما نمیتونیم بگیم هیچ مرزی میان آنها نیست!

فیزیک جدا کار خودش رو میکنه و نجوم هم جدا!! و میشه از فیزیک در نجوم استفاده کرد! در واقع ما فیزیک رو وسیله ی نجوم قرار میدیم، نه خود نجوم!

5. 16 کاربر مقابل از Astronomy عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #4
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    3294
    تشکر شده 449 بار در 46 ارسال

نجوم علمي كه شاخه هاي زيادي داره....قسمتي از اون فيزيك و رياضي قسمتي هم هنر مشاهده و رصد كردن در واقع هنوز بين مردم عادي نجوم فقط جنبه رصدي داره و فيزيك و رياضيش واسشون فرقي نداره...اما براي ما..نمي شه گفت نجوم بدون فيزيك هيچه يا معنايي نداره...فكر مي كنم اختر فيزيك و جنبه هاي فزيكي علم نجوم فقط چندين ساله كه مهم واقع شدن و تا قبل از اون نجوم بيشتر جنبه رصدي و رياضيات داشته...

7. 12 کاربر مقابل از farimah sh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #5

عنوان کاربر
    شماره عضویت
    17
    تشکر شده 12,423 بار در 1,283 ارسال

این رو من اصلا راستش قبول ندارم که نجوم زیر شاخه ی علوم دیگه باشه چرا که بشر از همون ابتدا که در راه علم افتاد یکی از دلایلش شگفتی های آسمون تاریکه بالای سرشون بود و همیشه با این سوالات که بالای سره ما چی میگذره شب رو صبح میکردند.
    پس میشه گفت از قدیمی ترین علوم هستش ونجوم نمیتونه زیر شاخه ی فیزیکی که 1000 ساله شکل گرفته باشه
    امضای ایشان
    [CENTER][COLOR="navy"][B]as days and nights,
    would pass me by
    i tell myself that i was waiting for a sign
    then she appeared,
    a love so fine,
    my valentine[/B]
    [/COLOR]:ORLY::ORLY::ORLY::ORLY:

[/CENTER]

9. 13 کاربر مقابل از yperseusy عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #6
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    2166
    تشکر شده 7,688 بار در 659 ارسال

مرز نجوم و فیزیک

به نظر من مرز نجوم و فیزیک خیلی کمرنگه ولی خوب به قول دوستان توی معادلات و مسائل یه جورایی نجوم به فیزیک وابسته است اما خوب هممون میدونیم که نجوم به خاطر تعریف شدنش تو آسمون بدون مرزه اما علم فیزیک تو بعضی موارد ، شرایط خاصی می طلبه و بررسیش تو همه جا ممکن نیست .
    البته این یکمی فرق نجوم با فیزیک شد
    .

11. 11 کاربر مقابل از رخساره روشنی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #7
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    545
    تشکر شده 17,035 بار در 1,523 ارسال

Thumbs up

به وضوح برای ِ این که چنین بحثی به نتیجه برسه لازمه به تعاریف رجوع کنیم! می دونم خسته اید از بس تعریف تعریف کردم ولی این فقط راهش همینه!!!

چند تا تعریف می شه از فیزیک ارائه داد یکیش شناخت ِ رفتار ِ طبیعت هستش با استفاده از تجربه و آزمایش و داده گیری. ممکنه اعتراض کنید که خوب با این تعریف زیست شناسی هم در زیر مجموعه ی ِ فیزیک جا می گیره چه برسه به نجوم!

اما خوب همه ی ِ ما دیدی داریم که مثلا وقتی یک سوال برامون مطرح میشه ، متن ِ سوال به فیزیک مربوط می شه یا زیست شناسی (البته در بعضی جاها بین ِ رشته ای میشه)! پس چه طور تعریف کنیم به این مشکل بر نخوریم؟

می گیم فیزیک شناخت ِ رفتار ِ کیهان و جهان در بنیادی ترین سطح ممکن هست به کمک روابط ِ ریاضی و استدلال های ِ منطقی.

(همین جا یک نکته پیش میاد! دوستانی که میگید فیزیک بدون ریاضی پیش رفت نمی کرد! اصلا فیزیک بدون ریاضی مثل ِ غذای ِ بدون ماده است! اصلا چنین مفهومی وجود نداره! حتی اگر ریاضی دانانی وجود نداشتند فیزیک دانها مجبور بودند ریاضیات ِ مورد نیاز ِ خودشون رو ابداع کنند کما این که نیوتون دقیقا همین کار رو کرد و حساب دیفرانسیل رو به خاطر ِ نظریه های ِ فیزیکیش بنا نهاد)

بنیادی ترین سطح: منظورم اینه که بررسی ِ ساختارهای ِ خیلی پیچیده مثل ِ ترکیبهای ِ اتمی و زیست شناسی دیگه به فیزیک مربوط نمیشه! فیزیک بنیان ِ اینها رو تشکیل میده اما خود ِ اینها نیست!

حالا اگر این تعریف ِ بالا رو قبول می کنید بریم مرحله ی ِ بعد!

اگر نجوم رو علمی تعریف کنید که در اون به شناخت ِ رفتار ِ طبیعت در مقیاس ِ بنیادی و فرا جوی می پردازه به وضوح دارید از فیزیک حرف می زنید فقط حوضه ی ِ فیزیک رو محدود کردید به ورای ِ جو ِ زمین و در اون واقعا براتون مسئله نیست که مثلا نانو تیوپ کربنی چطور ساخته میشه!

پس با این حساب مرزی وجود نداره کما این که نجوم در بیشتر ِ محیط های ِ علمی و دانشگاهی کاملا زیر مجموعه ی ِ فیزیک حساب می شه حتی بحث ِ رصدی و اینها جزو فیزیک حساب می شه! ( نه این رصد توش فیزیک هست! بلکه فیزیک همون رصد هستش!!!!)

اما اگر نجوم رو به عنوان ِ یک شناخت از آسمان به هر نحوی تعریف کنید که مثلا شعر و ادبیات و معماری و صورت ِ فلکی هم بهش مربوط می شه دیگه اینا فیزیک نیست!

پس مرزی وجود داره!!

حتی ما رشته های مثل ِ اختر زیست شناسی داریم که تقریبا ربطی به فیزیک ندارند ولی به نجوم مربوط می شوند و این دیگه می شه همونی که فیزیک نیست! و البته این میشه یک شناخت! (البته اختر زیست شناسی کفه ی ِ بسیار سنگین تری در حوضه ی ِ زیست شناسی داره تا فیزیک یا نجوم!)

نتیجه:

پس کلا این که مرزی باشه یا نباشه کاملا به این بستگی داره که چی رو نجوم بنامید!

اگر هر شناختی راجع به آسمان رو نجوم می نامید بله مرزی هست!

اگر شناخت ِ علمی-فیزیکی منظورتون هست که نه! مرزی نیست! نجوم می شه زیر مجموعه ای از فیزیک!
    امضای ایشان
    یک سر به هوای کوچک در این دنیای بزرگ

13. Top | #8
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    3294
    تشکر شده 449 بار در 46 ارسال

اما از يك ديدگاه ديگه علم فيزيك نياز به نجوم نداره ...يعني حتي اگه نجوم نباشه مي تونه پيشرفت كنه..اما در نبود علم فيزيك،نجوم ملزم ميشه تا علم فيزيك رو توليد كنه....چون بخشي از نجوم از علم فيزيك جدانشدنيه....در واقع همون كاري كه نيوتن كرد و ديفرانسيل را ابداع كرد...در واقع محاسبات فيزيكي نيوتن نياز به دانشي به نام ديفرانسيل داشت ..اما مسلما حساب ديفرانسيل نيازي به محاسبات فيزيكي نيوتن نداشت.پس فيزيك رو مي تونيم علمي تقريبا مستقل از نجوم حساب كنيم و نجوم رو علمي وابسته به فيزيك....

14. 11 کاربر مقابل از farimah sh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

15. Top | #9
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1003
    تشکر شده 3,297 بار در 484 ارسال

چند وقت پیش تو یک مستندی دیدم که یکی از کارشناسان ناسا (به نظرم) می گفت: من وقتی سر کار هستم به مدلها و معادلات فیزیکی و ریاضی اجرام کیهانی فکر می کنم. اما وقتی شب به خانه بر می گردم و در حالیکه توی قایق شخصی خودم بر روی یک دریاچه آرام و ساکت خوابیدم و به آسمان نگاه می کنم، دیگه به فیزیک فکر نمی کنم فقط به زیبایی آسمان و ستارگان می اندیشم و مبهوت شگفتی های آن هستم.

به نظر من فیزیک هر چند در صدد توجیه پدیده ها و زیبایی های جهان هست اما خود زیبایی را نمی تواند درک و توجیه کند. حس قشنگی که با دیدن آسمان برای انسان ایجاد می شه دیگه ربطی به فیزیک نداره.

نجوم آنچیزی است که وجود دارد اما فیزیک آن چیزی است که ما آن را بوجود می آوریم. هر دو زیباست ولی این کجا و آن کجا.

16. 12 کاربر مقابل از smhm عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

17. Top | #10
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    4079
    تشکر شده 208 بار در 41 ارسال

مرز فیزیک و نجوم کجاست؟         
    نجوم آنچیزی است که وجود دارد اما فیزیک آن چیزی است که ما آن را بوجود می آوریم.[/quote]

فیزیک آن چیزی است که ما آن را بوجود می آوریم!نه... اتفاقاً فیزیک رو ما به وجود نمی آوریم.ساختار طبیعت آن را تحمیل می کند!
    امضای ایشان
    .::frisch gewagt ist halb gewonnen::.
    .::جرأت نیمی از پیروزی است::.

18. 9 کاربر مقابل از Armin.etemad عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 1 از 6 12345 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)