صفحه 5 از 6 نخستنخست 123456 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 41 تا 50 , از مجموع 51

موضوع: مرز فیزیک و نجوم کجاست؟

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای فعالیت در فروم
    شماره عضویت
    1590
    تشکر شده 11,473 بار در 1,308 ارسال

Post مرز فیزیک و نجوم کجاست؟

براستی مرز نجوم و فیزیک کجاست؟

همه ی ما میدانیم که نجوم تا حد بسیار زیادی به فیزیک وابسته است!

اما آیا هرچیزی که ما امروزه نجوم میخوانیم و در آن از معادلات فیزیکی استفاده میکنیم، نجوم است؟ یا همان فیزیک که فقط در ابعاد نجومی مطرح میشود؟!؟

به کمک شما سعی میکنیم در این بحث مرز روشنی میان نجوم و فیزیک مشخص کنیم

2. Top | #41
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    3172
    تشکر شده 329 بار در 38 ارسال

نه درست میفرمایید....واژه لغوی پدیده به چیزی نو ظهور برمیگرده....

درک زیبایی آسمان شاید یه چیزی حسی باشه ولی باز هم تاثیر دریافت نور از چشم ما ..تشکیل تصویر.. و پردازش اون به مغز و..سرانجام ایجاد حس زیبایی است ،
    نظر شخصی من اینه که بیشتر علومی که تا به الان انسان قادر به تجزیه و تحلیلش شده، با هم به صورت ادغام شده ای در حال حرکت اند. مثلا ما تو زمینه کیهان شناسی چیزی داریم که الان دانشمندان زیادی در حال بررسی بر روی یافتن کدهای زنتیکی dna موجود در شهاب سنگها و تشابهش با کدژنتیکی موجودات زنده کره زمین هستند و حالا چیزیه که در زیست شناسی و ژنتیک است و وارد قلمرو کیهان شناسی و نجوم شده.......پس مرز قرار دادن آیا بر روی علوم صحیح هست؟
    امضای ایشان
    you can always find the sun within yourself if you will only search

3. 6 کاربر مقابل از estardast عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #42
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    5136
    تشکر شده 29 بار در 5 ارسال

به نظر من نجوم تلفیقی از علم ستاره شناسی با فیزیکه .....
    فزیک جزئی از نجومه! نمیشه ک براش حد گذاش!
    مث این میمونه بگیم مرز میان دست با خود انسان کجاست!!

5. 3 کاربر مقابل از nafiseh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #43
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

علم نجوم = علم فضا یا علم کائنات

خود علم هم در اینجا = تمامی انواع علم. همه انواع علوم از فیزیک گرفته تا شیمی، زمین شناسی، زیست شناسی و ... .

کلاً دانش و آگاهی ما از کائنات علم نجوم ماست.

خلاص
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

7. 3 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #44
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    545
    تشکر شده 17,035 بار در 1,523 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط nafiseh نمایش پست ها
    به نظر من نجوم تلفیقی از علم ستاره شناسی با فیزیکه .....
    فزیک جزئی از نجومه! نمیشه ک براش حد گذاش!
    مث این میمونه بگیم مرز میان دست با خود انسان کجاست!!
    وقتی می‌گید a جزئی از b است بارِ معنایی که ایجاد می‌کنه اینه که a زیر مجموعه ی b هستش و هر چیزی به a مربوط باشه به b هم مربوطه و اصطلاحا هر عضوی در a باشه در b هم هست. با این تفاسیر وقتی می‌گید:«فزیک جزئی از نجومه» یعنی هر مسئله ای مسئله ی خاصِ فیزیک محسوب بشه در حوزه ی نجوم هم قابل بحث هستش. حالا من سوالی دارم، ربطِ مسائلِ زیر به نجوم دقیقا چیه؟

1.یافتنِ ماده برای ابررسانایی دمای اتاق و توضیحِ کلی پدیده ی ابررسانایی (که تا کنون انجام نشده)
    2.بررسی خواصِ ابرشاره‌ای فرمیون‌ها در دماهای بسیار پایین
    3.توضیح پدیده‌ی هدایتِ یکسویه در پیوندِ نیم‌رساناها
    4.یافتن فرمالیسم‌ها و تفاسیرِ مختلف برای نظریه کوانتم
    5.کامپیوتر‌های کوانتمی
    6.نانو رباطها
    7.نظریه پخش گرما با رسانش
    امضای ایشان
    یک سر به هوای کوچک در این دنیای بزرگ

9. 8 کاربر مقابل از Ehsan عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #45
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153

نقل قول نوشته اصلی توسط Ehsan نمایش پست ها
    وقتی می‌گید a جزئی از b است بارِ معنایی که ایجاد می‌کنه اینه که a زیر مجموعه ی b هستش و هر چیزی به a مربوط باشه به b هم مربوطه و اصطلاحا هر عضوی در a باشه در b هم هست. با این تفاسیر وقتی می‌گید:«فزیک جزئی از نجومه» یعنی هر مسئله ای مسئله ی خاصِ فیزیک محسوب بشه در حوزه ی نجوم هم قابل بحث هستش. حالا من سوالی دارم، ربطِ مسائلِ زیر به نجوم دقیقا چیه؟

1.یافتنِ ماده برای ابررسانایی دمای اتاق و توضیحِ کلی پدیده ی ابررسانایی (که تا کنون انجام نشده)
    5.کامپیوتر‌های کوانتمی
    6.نانو رباطها
    سلام آقا احسان
    بنظر من مثالی که نفیسه خانم زدند خیلی مناسب بود. حالت مجموعه و زیر مجموعه که شما گفتید حتی با وجود اینکه در ظاهر در مورد نجوم و فیزیک صدق نمیکنه اما در واقعیت صدق میکنه. کلاً همه علوم در واقع یکی هستند و این تنها بدلیل ناتوانی مغز ماست که علوم مختلف رو مجزا تصور میکنیم و بعد وقتی به سراغ مرز بندی دقیق اونها میریم میبینیم که هیچ مرزی بین اونها نیست و این مرزها همش یکجور تخیل بوده. آقای مصدق هم در این مورد قبلاً توضیح خوبی دادن:
    نقل قول نوشته اصلی توسط smhm نمایش پست ها
    یه جمله معروفی هست بین عرفا که میگن: العلم نقطه کثرها الجهلاء (علم، یک نقطه است اما جاهلان آن را کثرت دادند و برچسب گذاری کردند. علم فیزیک، علم شیمی، علم نجوم، علم زیست، و...).
    یعنی اگر ما واقعا در یک علم چنان عمیق شویم می رسیم به آنجا که می بینیم همه به یک چیز می رسند و هیچ مرزی بین علوم وجود نداره. بعبارتی دیگر همه علوم در یک نقطه متلاقی می شوند و این نقطه نهایت دانش بشر است.
    حتماً دیدن که نقاش‌ها قبل از شروع نقاشی با دوتا دستشون کادر درست میکنن و میگیرن سمت منظره‌ای که میخوان بکشن. کادرشون رو میتونن بسته تر بگیرن یا بازتر. میتونن نزدیکتر بشن و وارد جزئیات یک شیء بشن یا دورتر بشن و ارتباط کلی‌تر بین اون شیء با اشیاء و محیط اطرافش رو در کادر قرار بدن. اصلاً میتونن کلاً پس زمینه رو حذف کنن. این طبقه بندی‌هایی هم که ما از علم انجام دادیم (فیزیک، شیمی و ...) همگی در واقع کادرها (نگاه‌ها)ی مختلف ما نسبت به جهانه. اینکه بریم تو دل ماده و مولکول‌های اونو از نزدیک ببینیم یا اینکه بیایم بیرون و سیاره رو دور ستاره‌اش ببینیم هیچ فرقی نمیکنه. علم شیمی در هر دو حالت همونجا هست حالا اگه ما نمی‌بینیمش بخاطر محدودیت‌های حسی و هوشی ماست.

منظور کلی من اینه که درسته که از زبان ریاضی مثال نفیسه خانم فیزیک رو جزئی از نجوم فرض میکنه اما از زاویه دید مغز و هوش بشر چیزی که تو کادر بسته فیزیک دیده میشه با چیزی که تو کادر باز نجوم دیده میشه فرق داره. یعنی ماهیت و سرشت همه علوم یکیه اما مغز ما اونها رو داخل کادربندی‌های مختلف و جدا از هم درک میکنه.
    امضای ایشان
    Benjamin Franklin

11. 3 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #46
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    6504
    تشکر شده 30 بار در 3 ارسال

همه علوم (فیزیک، شیمی، زیست، نجوم...) با هم همپوشانی دارن
    یکی از اساتیدم مثال جالبی میزد : علم مثل یه جنگل میمونه وقتی از روی زمین به درخت ها نگاه کنی تنه ی اونها رو جدا جدا و تفکیک پذیر میبینی اما هرچی بالا تر بری شاخ و برگ ها در هم پیچیده اند و سخت می شه دقیق بگی این شاخه مال کدوم تنه درخت هست.
    علوم پایه و کلا علومی که انسان تاحالا بهشون دست پیدا کرده همه اجزای یه کل واحد هستند. درست مثل همون یه نقطه!

13. 7 کاربر مقابل از shahabi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #47
    مدیر ارشد

عنوان کاربر
    مدير ارشد
    شماره عضویت
    545
    تشکر شده 17,035 بار در 1,523 ارسال

من منکرِ بی مرز بودن و وحدتِ علوم نیستم، اما کسی که به وحدتِ علوم معتقده و با یک نگاهِ وحدت‌گرایانه ذکر می‌کنه که فیزیک جزئی از نجومه، انتظار خواهم داشت که نجوم رو هم جزئی از فیزیک بدونه و این رو ذکر کنه و اگر یک طرفِ قضیه رو ذکر کنه و طرفِ دیگر رو نه، منظور ناقص بیان خواهد شد و من هم دقیقا به همین خاطر واکنش نشون دادم

از طرفی این نگاهِ وحدت گرایانه ذاتِ قضیه‌است و درسته اما در هر صورت وقتی ما از فیزیک صحبت می‌کنیم مجموعه‌ای بسیار خاص از معرفتِ بشری به ذهنِ ما خطور می‌کنه و وقتی از شیمی صحبت می‌کنیم مجموعه‌ای دیگر، پس باید یه تعاریفی ارائه بدیم که بدونیم وقتی داریم می‌گیم فیزیک دقیقا منظورمون چیه و وقتی می‌گیم نجوم منظورمون چیه و در کل یک دسته بندی از دانشمون داشته باشیم.

این نگاهِ وحدت‌گرایانه همیشه هم جوابگو نیست و ممکنه سر در گممون کنه.
    امضای ایشان
    یک سر به هوای کوچک در این دنیای بزرگ

15. 4 کاربر مقابل از Ehsan عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #48
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153

بنظر من مرز فیزیک و نجوم مثل مرز فضاست. هیچ خط مشخصی نیست که بشه گفت از اینجا به بعد فضاست و در واقع اتمسفر زمین خیلی آروم با بالاتر رفتن رقیق‌ و رقیق‌تر میشه. در مورد فیزیک و نجوم هم همینطوره.

در خصوص مدنظر قرار دادن نجوم بعنوان قسمتی از فیزیک بنظر من چندان جالب نمیشه. چون کادر نجوم بزرگتره و کلاً تمام کائنات و تمامی دانش ما از جهان رو دربرمیگیره.
    امضای ایشان
    Benjamin Franklin

17. 3 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #49
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    5136
    تشکر شده 29 بار در 5 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Ehsan نمایش پست ها

5.کامپیوتر‌های کوانتمی
    6.نانو رباطها
    تو این دنیا همه چی ب همه چی ربط داره!مطمئن باشین جو فضا تو واکنشات و جرم و کلا همه چیه زمین نقش داره تو ی خواص ماده ها حتی!نمیگم مستقیم(شایدم مستقیم)ولی کلا نقش داره میگین نه
    وایسین تاعلم بشر ک پیشرفت کرد بهتون اثبات کنه:dمن خودم فعلا سنم با ب جایی قد نمیده،دستمم ب جایی بند نیست!وگرن خوده شخص من اثباتش میکرم!
    بعله خودم شخص من!نخند!:ا جدی گفتم!:d

19. 3 کاربر مقابل از nafiseh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #50
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    11909
    تشکر شده 17 بار در 12 ارسال

مرز فیزیک و نجوم کجاست؟         
    نقل قول نوشته اصلی توسط mohsen4465 نمایش پست ها
    بنظر من مرز فیزیک و نجوم مثل مرز فضاست. هیچ خط مشخصی نیست که بشه گفت از اینجا به بعد فضاست و در واقع اتمسفر زمین خیلی آروم با بالاتر رفتن رقیق‌ و رقیق‌تر میشه. در مورد فیزیک و نجوم هم همینطوره.

در خصوص مدنظر قرار دادن نجوم بعنوان قسمتی از فیزیک بنظر من چندان جالب نمیشه. چون کادر نجوم بزرگتره و کلاً تمام کائنات و تمامی دانش ما از جهان رو دربرمیگیره.
    احتمالا اگه گفته میشه نجوم بخشی از فیزیکه بخاطر اینه که بسیاری از دانشمندان اعتقاد دارند جهان توسط علم فیزیک بوجود آمده ینی علم فیزیک احتمالا قدرت بوجود آوردن عالم رو داره اما باید دانست چگونه؟؟؟؟

صفحه 5 از 6 نخستنخست 123456 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)