صفحه 4 از 6 نخستنخست 123456 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 31 تا 40 , از مجموع 60

موضوع: روش های ثبت و زمان سنجی اختفا های نجومی

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای تالار عكاسی
    شماره عضویت
    2731
    تشکر شده 4,902 بار در 439 ارسال

روش های ثبت و زمان سنجی اختفا های نجومی

یکی از مهم ترین پدیده های نجومی که اطلاعات علمی بسیار با ارزشی را در اختیار اخترشناسان قرار می دهد، اختفا است. در این تاپیک می خواهیم روش های رصدی و زمان سنجی اختفا های نجومی و انواع آن را مورد بررسی قرار دهیم و به نحوه ی تهیه ی گزارش های علمی از اختفا بپردازیم.

امضای ایشان
    .

2. Top | #31
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    276
    تشکر شده 366 بار در 46 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط mohsen4465 نمایش پست ها
    یک هزارم ثانیه؟!!!! فکر نکنم گوشی من بیشتر از 30 فریم در ثانیه بگیره!!!!!!!!!!!!! مگه اینکه از این دوربین ها که باهاش صحنه ی آهسته ی ترکیدن حباب رو میگیرن بخرم! آقای iooi ما مثلاً آماتوریم ها بعد اونوقت حرفه ای بخوایم بشیم دقت باید چقدر باشه؟ فکر نمیکنین رصد ویدئویی بهتر باشه حتی با کیفیت کم دوربین های ما. چون بهرحال میشه اونو فریم به فریم برسی کرد. تو رصد با چشم همون وقفه زمانی بین دیدن و فشار دادن دکمه Stop کورنومتر خودش بتنهایی میتونه چند دهم ثانیه اختلاف ایجاد کنه. یا مثلاً پلک زدن بد هنگام میتونه چند دهم دیگه بهش اضافه کنه. فکر نمیکنین رصد ویدئویی برای یک آماتور حتی با دوربین معمولی بهتر باشه.

فقط مشکل میزان دقت دوربین در ثبت زمان capture شدن فایل ویدئوییه که اونهم تو پست قبلم گفتم باید تست بشه و میزان اختلافش مشخص بشه. البته یک سری ترفند هم میشه زد؛ مثلاً قبل از شروع اتصال دوربین به تلسکوپ ضبط ویدئو رو فعال کنیم و بعد از یک زمانسنج که در حد دهم ثانیه زمان میگیره فیلم برداری کنیم و بعد دوربین رو به تلسکوپ وصل کنیم و در آخر کار دوباره اونو از تلسکوپ خارج کنیم و دوباره از زمانسنج فیلم بگیریم. در پایان کار توی کامپیوتر دیگه لازم نیست بریم زمان ثبت شده داخل Meta دیتای فایل رو ببینم (که به نظر من دقت نداره) و فقط کافیه داخل ویدئو لحظه ای که از ساعت فیلم میگرفتیم رو ببینم که مثلاً تو فلان فریم ساعت جهانی چند بوده. بنظرم اینطوری خیلی دقیق زمانسنجی بشه کرد. فقط یه زمانسنج دقیق میخواد.
    ببینین، دقیقا به دلیل اینکه هر دوربینی نهایتا میتونه 25 یا نهایتا 30 فریم در ثانیه بگیره، واسه همین شما حساب کنید میبینید که هر فریم میشه تقریبا 0.04 ثانیه، پس اگر اختفا بین دو تا فریم باشه که بتونیم تشخیصش بدیم، دقت ما میرسه تا حد 0.02 ثانیه، خب من وقتی میگم که دقت حدود 0.001 می خواییم به دلیل اینه که وقتی شما زمان سنجی می کنید در مورد یک موضوعی که دقت خودتون توش 0.02 ثانیه است، مرجع زمانی شما باید 10 برابر دقیق تر از اون باشه، یعنی میشه 0.002 ثانیه ! مرجع زمانی رو با چیز دیگه ای که خود زمان سنجی واقعه است اشتباه نگیرید ! اینا واقعا فرق دارن ! به جای فیلم گرفتن از خود زمان سنج یا منبع زمانی، شما مثلا اگر از نرم افزار BeeperSync استفاده کنید، میتونید در هر ثانیه یه صدای بیپ با اختلاف 40 میلی ثانیه داشته باشین که خب خیلی دقیق میشه اگه از روش هایی که تو خبرنامه ی 18 توضیح دادم استفاده کنید، تحلیل فیلم هم به واقع اصلا به صورت دستی درست نیست و هیچ دقتی نداره، اگر زمان رو به صورت بیپ داشته باشید همون نرم افزار LiMovie میتونه با دقت بالا فیلم رو تحلیل کنه براتون ! در مورد آماتور و حرفه ای، واقعا الان دیگه آماتور های دیگر کشور ها مثل ما عقب مونده کار نمی کنن، آماتور یعنی کسی که کارش به درد بخوره ! نه اینکه فقط نگاه کنه و کاری انجام نده ! اون میشه یه علاقه مند، intrested ، نه یک منجم آماتور ! پس اگر می خواییم واقعا خودمون رو منجم آماتور بدونیم باید کاری بکنیم که به درد بخوره، به درد نخوردن داده گیری نمیشه کار آماتوری، البته منظورم این نیست که کار با دقت پایین رو انجام ندین ها، نه اصلا ! منظورم اینه که کاری که با دقت پایین انجام میشه، منتظر نقد شدنش باشین و از این نقد شدن بیاییم یاد بگیریم که دقت رو هی بالاتر ببریم تا به سطح یه کار به درد بخور برسه !

3. 9 کاربر مقابل از iooi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #32
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    276
    تشکر شده 366 بار در 46 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط مهدی ناصری نمایش پست ها
    خیلی ممنونم آقای ولی پور. از پست آقای ولی پور این طور برداشت می کنم که در سطح آماتوری برای این اختفا اصلا نیازی به زمان سنجی نیست (به هر روشی، روش های ما که کلا غلط در اومد!!!)، اما آیا هیچ پروژه ی علمی برای این نوع اختفا ها وجود نداره؟ فقط ارزش دیدن یا تمرین رو دارن و داده های علمی نمیدن؟
    ببینید، از دست من ناراحت نشین که دارم به چالش می کشم این بحث هارو، کسایی که از نزدیک منو میشناسن میدونن که به رحم کردن توی نقد هیچ و هیچ اعتقادی ندارم، همونطور که در مورد خودم این بی رحمی رو واجب می دونم ! من نگفتم همه ی روش های شما غلط از آب در اومد، تو پست بالا توضیح دادم که چرا نقد کردم و اعتقاد دارم که روش های اشتباه رو انجام دادن و بعدش نقد اونها باعث افزایش کارایی ما و افزایش استاندارد های نجوم رصدی تو کشور میشه ! به زبون ساده باعث میشه کسایی که حتی نمی دونن زمان سنجی دقیقا یعنی چی، شروع کنن به یاد گرفتن مفاهیم پایه ای برای این موضوع ! پروژه که خب دیره برای تعریف کردن، اما باز مثل همون گذر زهره، میشه سرعت حرکت زاویه ای و خطی و قطر مشتری و اینارو حساب کرد با زمان سنجی دقیق، که دیگه از حوصله ی بحث خارج میشه که روش هاش رو توضیح بدم ! اما به عنوان یه پروژه که خودتون بخوایین تعریف کنین بدونین که با زمان ورود و خروج دقیق، بعدا میتونین تحلیل ها رو انجام بدین، مهم ترین و اولین قدم داده گیری درسته، بعدش میشه راجع به نحوه ی تحلیل و به دست آوردن اطلاعات ازش صحبت کرد، و این اشکال نجوم آماتوری ایرانه که منتظرن همه که یه چیزای دهن پر کن توضیح داده بشه و بعد ملت برن دنبالش ، هر داده ای قابل اتکا باشه، قابلیت تحلیل رو داره، تحلیل داده مرحله ای بعد از داده گیریه، واسه همین من فوکوس مطالبی که می گم در مورد نحوه ی درست و دقیق داده گیری خواهد بود و محاسبات و پروژه هایی که میشه تعریف کرد رو به ذهن خلاق خود دوستان خواهم سپرد...

5. 10 کاربر مقابل از iooi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #33
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    436
    تشکر شده 6,249 بار در 703 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط iooi نمایش پست ها
    ببینید، از دست من ناراحت نشین که دارم به چالش می کشم این بحث هارو، کسایی که از نزدیک منو میشناسن میدونن که به رحم کردن توی نقد هیچ و هیچ اعتقادی ندارم، همونطور که در مورد خودم این بی رحمی رو واجب می دونم ! من نگفتم همه ی روش های شما غلط از آب در اومد، تو پست بالا توضیح دادم که چرا نقد کردم و اعتقاد دارم که روش های اشتباه رو انجام دادن و بعدش نقد اونها باعث افزایش کارایی ما و افزایش استاندارد های نجوم رصدی تو کشور میشه ! به زبون ساده باعث میشه کسایی که حتی نمی دونن زمان سنجی دقیقا یعنی چی، شروع کنن به یاد گرفتن مفاهیم پایه ای برای این موضوع ! پروژه که خب دیره برای تعریف کردن، اما باز مثل همون گذر زهره، میشه سرعت حرکت زاویه ای و خطی و قطر مشتری و اینارو حساب کرد با زمان سنجی دقیق، که دیگه از حوصله ی بحث خارج میشه که روش هاش رو توضیح بدم ! اما به عنوان یه پروژه که خودتون بخوایین تعریف کنین بدونین که با زمان ورود و خروج دقیق، بعدا میتونین تحلیل ها رو انجام بدین، مهم ترین و اولین قدم داده گیری درسته، بعدش میشه راجع به نحوه ی تحلیل و به دست آوردن اطلاعات ازش صحبت کرد، و این اشکال نجوم آماتوری ایرانه که منتظرن همه که یه چیزای دهن پر کن توضیح داده بشه و بعد ملت برن دنبالش ، هر داده ای قابل اتکا باشه، قابلیت تحلیل رو داره، تحلیل داده مرحله ای بعد از داده گیریه، واسه همین من فوکوس مطالبی که می گم در مورد نحوه ی درست و دقیق داده گیری خواهد بود و محاسبات و پروژه هایی که میشه تعریف کرد رو به ذهن خلاق خود دوستان خواهم سپرد...
    آقای ولی پور ما همه اینجا برای یادگیری دور هم جمع شدیم اگر که میشه این روش ها رو حتی اگر هم شده خیلی مفصل توضیحاتش رو قرار بدین که ما هم استفاده کنیم
    امضای ایشان

7. 8 کاربر مقابل از gandom عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #34
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    4006
    تشکر شده 143 بار در 30 ارسال

برای زمان سنجی اختفای ماه و سیارات با استفاده از دوربین dslr، روشی به ذهنم رسیده که البته از صحت آن اطمینانی ندارم، یعنی نشنیده ام از این روش استفاده شود اما اشکالی در آن نمی بینم. با استفاده از این روش می توان همزمان هم زمان سنجی کرد، هم یک تایم لپس تهیه کرد و هم به عکاسی از مراحل اختفا رسید! اما نحوه ی اجرای این روش: دقایقی پیش از آغاز اختفا دوربین را به تلسکوپ وصل می کنیم (در یک بزرگنمایی قابل قبول برای دیدن جزئیات، خیلی پایین نباشد)، با نگاه به زمان جهانی، در یک لحظه ی مشخص شات زدن را شروع می کنیم و زمان آغاز را روی کاغذ ثبت می کنیم، در حالی که دوربین را روی عکاسی پیاپی با اختلاف مثلا 2 ثانیه بین هر شات گذاشته ایم، بین هر دو شات از داخل چشمی دوربین می توانیم اختفا را مشاهده کنیم (البته ابزار لازم برای این روش عبارتند از یک دوربین dslr، یک ریموت تایمر دار، مقر موتور دار و کارت حافظه ی دست کم 4 گیگابایتی)!!! به این ترتیب تا پایان پنهان شدن سیاره پشت ماه شات می زنیم؛ سپس عکس ها روی کامپیوتر می ریزیم و با دقت لبه ی ماه و سیاره را بررسی می کنیم که در کدام فریم با هم مماس اند (اگر فاصله ی بین هر دو شات 2 ثانیه بوده و شات اول با دقت ثبت شده باشد، دقت این زمان سنجی حداکثر 1 ثانیه است اما از این نظر که احتمال موفقیت آن بسیار بالا و با یک تیر 3 نشان می زند به صرفه است). زمان فریم را بدست می آوریم (فراموش نکنیم فاصله ی نوردهی بین هر شات را هم محاسبه کنیم) و زمان سنجی با موفقیت پایان می پذیرد! به این ترتیب هم زمان سنجی کردیم، هم قادر به تهیه ی تایم لپس با استفاده از این عکس ها هستیم و هم کار عکاسی را انجام داده ایم.
    همان طور که گفتم این روش را جایی ندیده ام و شاید دقیق نباشد (اگر منبعی از این روش دارید لطفا معرفی کنید که از صحت آن مطمئن شویم)، اگر نقصی در آن می بینید لطفا بیان کنید که ببینیم این روش قابل اجرا هست یا خیر. همچنین اگر سوالی یا نظر یا هر چیز دیگری در مورد اختفای ماه و مشتری مانده لطفا مطرح کنید که بتوانیم روش ها را کامل بررسی کنیم و در زمان سنجی این اختفا موفق شویم. فراموش نکنید در صورت از دست دادن این اختفا، باید تا سال 2019 صبر کنیم تا در ایران اختفای ماه و زحل را ببینیم.
    یعنی به عبارتی می گین با عکس های پشت سر هم یک فیلم تهیه کنیم که هم بتوان آن را به تایم لپس تبدیل کرد ، هم زمان سنجی انجام گیرد و هم عکاسی رو انجام بدیم ؟؟؟
    امضای ایشان
    یادتان باشد كه زمان شما محدود است، پس زمانتان را با زندگی كردن به جای زندگی بقیه هدر ندهید.
    << استیو جابز >>

9. 3 کاربر مقابل از خشایار زمانیان عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #35
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    2731

محاسبه اندازه زاویه ای مشتری در اختفای 25 تیر

این مطلب را امروز در مجله ی نجوم خواندم، فکر کردم بد نباشد این جا بنویسم.

ابتدا سرعت حرکت مداری ماه را از طریق فرمول زیر به دست می آوریم:

در این فرمول، a اندازه ی قطر بزرگ مدار ماه و برابر با 384400 کیلومتر است، r فاصله ی ماه تا زمین در زمان رخ دادن اختفاست که با استفاده از نرم افزار هایی مثل استاری نایت به دست می آید و مو نیز عدد ثابتی برابر با 398600 است.
    وقتی سرعت ماه را بر حسب کیلومتر بر ثانیه از طریق فرمول بالا به دست آوردیم، این عدد را بر فاصله ماه تقسیم می کنیم تا سرعت زاویه ای به دست آید، زیرا:

یا

از این رابطه سرعت زاویه ای ماه بر حسب رادیان بر ثانیه به دست می آید که باید به ثانیه قوسی بر ثانیه تبدیل شود. سپس این عدد را در اختلاف زمانی بین تماس اول و دوم ضرب می کنیم واندازه زاویه ای مشتری محاسبه می شود.
    زاویه ی مسیر حرکت ماه در آسمان با خطوط میل مختصات استوایی 77 درجه و برای مشتری 80 درجه است، این اختلاف 3 درجه ای خطای اندکی در کار ما ایجاد می کند که باید با فرمول زیر آن را محاسبه کرد:

اگر بین عددی که ما به دست آورده ایم با اندازه ی زاویه ای پیش بینی شده ی مشتری کمتر از 10 درصد اختلاف داشته باشد، زمان سنجی ما قابل قبول است.

ویرایش توسط مهدی ناصری : 07-05-2012 در ساعت 05:13 PM
    امضای ایشان
    .

11. 10 کاربر مقابل از مهدی ناصری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #36
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    4475
    تشکر شده 658 بار در 85 ارسال

در این فرمول، a اندازه ی قطر بزرگ مدار ماه و برابر با 384400 کیلومتر است، r فاصله ی ماه تا زمین در زمان رخ دادن اختفاست که با استفاده از نرم افزار هایی مثل استاری نایت به دست می آید و مو نیز عدد ثابتی برابر با 398600 است.
    وقتی سرعت ماه را بر حسب کیلومتر بر ثانیه از طریق فرمول بالا به دست آوردیم، این عدد را بر فاصله ماه تقسیم می کنیم تا سرعت زاویه ای به دست آید، زیرا:

یا

از این رابطه سرعت زاویه ای ماه بر حسب رادیان بر ثانیه به دست می آید که باید به ثانیه قوسی بر ثانیه تبدیل شود. سپس این عدد را در اختلاف زمانی بین تماس اول و دوم ضرب می کنیم واندازه زاویه ای مشتری محاسبه می شود.
    زاویه ی مسیر حرکت ماه در آسمان با خطوط میل مختصات استوایی 77 درجه و برای مشتری 80 درجه است، این اختلاف 3 درجه ای خطای اندکی در کار ما ایجاد می کند که باید با فرمول زیر آن را محاسبه کرد:

اگر بین عددی که ما به دست آورده ایم با اندازه ی زاویه ای پیش بینی شده ی مشتری کمتر از 10 درصد اختلاف داشته باشد، زمان سنجی ما قابل قبول است.

فقط من نفهمیدم کسینوس اختلاف 3 درجه ای را چطور باید محاسبه کنیم؟

ببخشید سرعت زاویه ای چیه؟
    هر رادیان چند درجه است؟
    اندازه زاویه ای چیه؟
    زاویه ی مسیر حرکت ماه در آسمان با خطوط میل مختصات استوایی چیه؟
    امضای ایشان
    به پدر و مادر خود حتی اف هم نگویید.

وقتی خدا مشکلاتت رو حل می‌کنه، تو به توانایی‌های او ایمان داری
    وقتی خدا مشکلاتت رو حل نمی‌کنه، او به توانایی‌های تو ایمان داره

13. 3 کاربر مقابل از SSgumS عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #37
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    2731

نقل قول نوشته اصلی توسط SSgumS نمایش پست ها
    ببخشید سرعت زاویه ای چیه؟
    هر رادیان چند درجه است؟
    اندازه زاویه ای چیه؟
    زاویه ی مسیر حرکت ماه در آسمان با خطوط میل مختصات استوایی چیه؟
    سرعت زاویه ای یعنی جسم آسمانی در هر ثانیه چند ثانیه قوسی مسیر را در آسمان طی می کند.
    هر رادیان تقریبا برابر با 57.396 درجه است.
    اندازه زاویه ای یعنی از بالا و پایین جسم آسمانی خطی به سمت ناظر زمینی بکشیم، زاویه ای که از تقاطع این دو خط بوجود می آید اندازه ی زاویه ای جسم است؛ مثلا برای ماه حدود نیم درجه است. شکل زیر را ببینید، زاویه ی شکل گرفته اندازه ی زاویه ای جسم مقابل است:

در مورد سوال چهارم هم اگر زاویه ی خطی که ماه در آسمان ظاهرا از روی آن عبور می کند را با خطوط میل در آسمان اندازه بگیریم، این کمیت به دست می آید (البته از این معنی که گفتم مطمئن نیستم، در این رابطه مهم عددی بود که در فرمول قرار می گیرد).
    امضای ایشان
    .

15. 8 کاربر مقابل از مهدی ناصری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #38
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    2731

نقل قول نوشته اصلی توسط خشایار زمانیان نمایش پست ها
    یعنی به عبارتی می گین با عکس های پشت سر هم یک فیلم تهیه کنیم که هم بتوان آن را به تایم لپس تبدیل کرد ، هم زمان سنجی انجام گیرد و هم عکاسی رو انجام بدیم ؟؟؟
    عکاسی و تهیه ی تایم لپس که امکان پذیر است، من می خواستم علاوه بر این دو زمان سنجی هم به روش عکاسی متوالی انجام بشه که آقای ولی پور گفتن خطا دارد و امکان پذیر نیست.
    امضای ایشان
    .

17. 5 کاربر مقابل از مهدی ناصری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #39
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    2731

محاسبه فاصله زمین تا مشتری حین اختفا

با استفاده از دو عدد اندازه ی زاویه ای (که نحوه ی به دست آوردن آن را در پست های قبلی توضیح دادم) و در دست داشتن قطر مشتری (که آقای ولی پور گفتن میشه با زمان سنجی محاسبه کرد، ممنون می شویم اگر روش محاسبه را توضیح بدهند)، می توان فاصله ی زمین تا مشتری را با یک فرمول ساده محاسبه کرد. فرمول محاسبه:

در این رابطه، تتا برابر با اندازه ی زاویه ای جسم بر حسب رادیان و D قطر جسم است. d نیز فاصله جسم تا ناظر است بر حسب همان واحدی که D را با آن بیان کردیم.
    برای اینکه به جای رادیان از ثانیه ی قوسی استفاده کنیم، رابطه را این طور تعریف می کنیم (هر رادیان برابر با 206265 ثانیه ی قوسی است):

به این ترتیب تتا را بر حسب ثانیه ی قوسی نوشته و با جاگذاری در رابطه، فاصله ی مشتری تا زمین را محاسبه می کنیم.
    ویرایش توسط مهدی ناصری : 07-05-2012 در ساعت 05:20 PM دلیل: اصلاح غلط املایی
    امضای ایشان
    .

19. 10 کاربر مقابل از مهدی ناصری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #40
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    4475
    تشکر شده 658 بار در 85 ارسال

روش های ثبت و زمان سنجی اختفا های نجومی         

یا

ببخشید من توی کتاب ها حوندم که قطر ماه 3476 کیلومتر است
    امضای ایشان
    به پدر و مادر خود حتی اف هم نگویید.

وقتی خدا مشکلاتت رو حل می‌کنه، تو به توانایی‌های او ایمان داری
    وقتی خدا مشکلاتت رو حل نمی‌کنه، او به توانایی‌های تو ایمان داره

صفحه 4 از 6 نخستنخست 123456 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع