صفحه 3 از 6 نخستنخست 123456 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 30 , از مجموع 60

موضوع: روش های ثبت و زمان سنجی اختفا های نجومی

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای تالار عكاسی
    شماره عضویت
    2731
    تشکر شده 4,902 بار در 439 ارسال

روش های ثبت و زمان سنجی اختفا های نجومی

یکی از مهم ترین پدیده های نجومی که اطلاعات علمی بسیار با ارزشی را در اختیار اخترشناسان قرار می دهد، اختفا است. در این تاپیک می خواهیم روش های رصدی و زمان سنجی اختفا های نجومی و انواع آن را مورد بررسی قرار دهیم و به نحوه ی تهیه ی گزارش های علمی از اختفا بپردازیم.

امضای ایشان
    .

2. Top | #21
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    4006
    تشکر شده 143 بار در 30 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط مهدی ناصری نمایش پست ها
    سوال خوب و مهمی رو مطرح کردید. همون طور که از اسم این تاپیک بر می آید بحث اصلی روش های زمان سنجی اختفا های نجومی است، بخش وسیعی از فعالیت های مجمع جهانی زمان سنجی اختفا های نجومی، بخش خاورمیانه (IOTA/ME) نیز معطوف به ترویج روش های پیشرفته ی زمان سنجی به منجمان آماتور است. در واقع زمان سنجی مهم ترین فعالیت در ثبت یک اختفاست چون عموم کمیت های مربوط به اختفا از داده های زمان سنجی به بدست آورده میشود. اما برای اینکه این کمیت ها به درستی محاسبه بشوند، لازمه که زمان سنجی خیلی دقیق باشد. برای زمان سنجی هر روز روش های جدیدی معرفی می شوند که زمان را به طور دقیق تر ثبت کنند، اما یکی از روش ها که به روش سنتی معروف است، همین روش بصری است. در هر زمان سنجی باید لحظات ورود و خروج جسم آسمانی کوچک پشت جسم دیگر ثبت شود، می توان با تنظیم کرنومتر با زمان جهانی و مشاهده از چشمی تلسکوپ زمان پیدا و پنهان شدن را ثبت کرد. دقت این روش در شرایط خوب حدود 0.3 ثانیه است، اما روش های دقیق تری هم برای زمان سنجی وجود دارد، مثل فیلم برداری از منظره ی اختفا. زمانی که ستاره ای درخشان پشت ماه پنهان می شود حتی بعضی اوقات می توان با زوم خود دوربین از ماه فیلم گرفت، بعدا فیلم را به فریم های سازنده تبدیل کرد. در مشاهده ی فریم ها می توان فریمی را بدست آورد که ستاره در لبه ی ماه معلوم است اما در فریم بعدی پنهان می شود. اگر از قبل زمان دوربین با زمان جهانی تنظیم شده باشد، می توان با مشاهده ی زمانی که با دقت صدم ثانیه روی این فریم قرار دارد را بدست آورد و لحظه ی پنهان شدن را فهمید. اخیرا روش های خاصی پیشنهاد شده اند که حتی دقت بالاتری هم دارند. اما روشی که گفتید (استفاده از کرنومتر) هم معمولا برای اولین تجربه ی زمان سنجی پیشنهاد می شود.
    در مورد سوال دوم شما، برای تعیین مناطقی که اختفا به صورت خراشان مشاهده می شود و پیش بینی زمان های آغاز و پایان اختفا از نرم افزار های پیش بینی اختفا استفاده می شود. از جمله ی این نرم افزار ها می توان به Occult Watcher اشاره کرد که لینک دانلود آن در سایت http://www.iota-me.com/ قرار دارد.
    اگر نکته ای هست بفرمایید.
    با تشکر از آقای ناصری . می خواستم بگم که بهتره که از روش فیلم برداری استفاده نکنید و یا اگه این کارو می کنید به یک فرد حرفه ای بسپارید ( البته می توانید برای به دست آوردن تجربه این کار را انجام دهید ولی زمان سنجی اختفا رو از دست میدید . ) ما برای زمان سنجی گذر زهره با آقای ناصری و صفایی ( SSgums ) از همین روش استفاده کردیم و زمان سنجیمون خراب شد .
    ویرایش توسط خشایار زمانیان : 07-05-2012 در ساعت 02:21 PM
    امضای ایشان
    یادتان باشد كه زمان شما محدود است، پس زمانتان را با زندگی كردن به جای زندگی بقیه هدر ندهید.
    << استیو جابز >>

3. 2 کاربر مقابل از خشایار زمانیان عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #22
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    2731

نقل قول نوشته اصلی توسط خشایار زمانیان نمایش پست ها
    با تشکر از آقای ناصری . می خواستم بگ که بهتره که از روش فیلم برداری استفاده نکنید و یا اگه این کارو می کنید به یک فرد حرفه ای بسپارید ( البته می توانید برای به دست آوردن تجربه این کار را انجام دهید ولی زمان سنجی اختفا رو از دست میدید . ) ما برای زمان سنجی گذر زهره با آقای ناصری و صفایی ( SSgums ) از همین روش استفاده کردیم و زمان سنجیمون خراب شد .
    با تشکر از شما؛ اتفاقا زمان سنجی به روش فیلم برداری احتمالا قوی ترین و دقیق ترین روش زمان سنجی برای افراد آماتور است. ما با هیچ روش آماتوری نمی توانیم به دقت زمان سنجی با فیلم برداری برسیم. چیزی که موجب عدم موفقیت گروه رصدی ما شد و توصیه می کنم دوستان هم از این تجربه استفاده کنند، سه چیز بود: 1- برای ارتباط دوربین به تلسکوپ از نگهدارنده استفاده نکردیم و این باعث می شود لرزش دست جزئیات را از بین ببرد. 2- از بزرگنمایی خیلی کمی استفاده کردیم به طوری که لبه ی زهره به طور واضح معلوم نبود. 3- استفاده از مقر موتور دار می توانست باعث سهولت زمان سنجی شود که این کار را هم نکردیم.
    البته من این روش را برای اختفای ستاره با ماه پیشنهاد کردم، روی ستارگان این روش حتی بدون تلسکوپ و با زوم خود دوربین هم جواب می دهد. اما برای اختفای سیارات با ماه یا گذر زهره که نیاز به تشخیص لبه ی سیاره داریم، وضعیت کمی سخت تر است.
    من احتمالا امشب روش فیلم برداری را آزمایش می کنم و موفقیت یا شکست آزمایش این روش را در این تاپیک مطرح می کنم؛ سایر روش ها را هم تا چند روز دیگر می نویسم که دوستان هر چه زود تر روش منتخب را برای اختفای ماه و مشتری انتخاب کنند.
    امضای ایشان
    .

5. 5 کاربر مقابل از مهدی ناصری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #23
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    2731

روش های زمان سنجی اختفای ماه و مشتری

خب، همان طور که گفتم امشب روش فیلم برداری را آزمایش کردم، نتیجه این بود که با استفاده از یک دوربین مناسب این روش امکان پذیر است. البته در هر شرایطی نه، کیفیت دوربین، استفاده از مقر موتور دار و مهم تر از همه استفاده از یک نگهدارنده ی خوب (خیلی مهم است) از عوامل تاثیر گذار بر موفقیت زمان سنجی اختفای سیارات با ماه با روش فیلم برداری هستند. زمان دوربین باید با زمان جهانی تنظیم باشد و بعد از پایان اختفا، فیلم به فریم های سازنده تبدیل شده و زمان با دقت بالا به دست می آید.
    پیشنهاد من این است که حتما چند روز قبل از اختفا روش خود را امتحان کنید و شاید مجبور به تغییر روش شوید. البته روش بصری هم می تواند روش بسیار خوبی باشد، اگر اولین اختفای خود را رصد می کنید سراغ روش بصری بروید چون احتمال موفقیت اولین زمان سنجی در این روش به علت سادگی بالاتر است.
    امضای ایشان
    .

7. 7 کاربر مقابل از مهدی ناصری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #24
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط خشایار زمانیان نمایش پست ها
    با تشکر از آقای ناصری . می خواستم بگ که بهتره که از روش فیلم برداری استفاده نکنید و یا اگه این کارو می کنید به یک فرد حرفه ای بسپارید ( البته می توانید برای به دست آوردن تجربه این کار را انجام دهید ولی زمان سنجی اختفا رو از دست میدید . ) ما برای زمان سنجی گذر زهره با آقای ناصری و صفایی ( SSgums ) از همین روش استفاده کردیم و زمان سنجیمون خراب شد .
    من هم عقیده دارم که فیلمبرداری بهترین روش برای یک آماتوره. چون بعد از فیلم برداری شما میتونین فریم به فریم ویدئو رو بررسی کنین تا بتونین لحظه ی دقیق برخورد یا اختفاء رو بدست بیارین. در مورد گذر زهره شما با توضیحاتی که آقای ناصری دادن من فکر میکنم کیفیت دوربین پایین بوده که در این حالت کیفیت تلسکوپ و هوا هر چقدر هم که بالا باشه اما دوربین اون رو خراب میکنه و باعث بوجود اومدن قطره سیاه میشه در حالی که در تصویر واقعی تلسکوپ ممکنه اصلاً قطره سیاهی دیده نشده باشه. باید از زوم بالاتر استفاده میکردین تا قطره سیاه ضبط نشه.

این فیلم جزء اولین فیلم های نجومی منه و پارسال که تازه تلسکوپ خریدم گرفتم. کیفیتش خیلی کمه و همونطور که شما گفتید نمیشه بخوبی زمان اختفاء رو تشخیص داد ولی مطمئناً این تصویر بی کیفیت چیزی نبود که من از درون تلسکوپ با چشمام میدیدم و تصویر بسیار شفاف و واضح بود اما کیفیت ضعیف دوربین فیلمبرداری موبایل اونو خراب کرد. بنظر من زمانسنجی با روش فیلمبرداری بسیار دقیقه اما بشرطی که از دوربین مناسب متصل شده به تلسکوپ استفاده بشه. البته با همین کیفیت کم هم اگه رو بزرگنمایی بالا میگرفتم به احتمال زیاد میشد دقیق زمانسنجی کرد:

http://www.aparat.com/v/be9def8256f8...4d5501ae249173
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

9. 3 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #25
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    2731

روشی دیگر...

برای زمان سنجی اختفای ماه و سیارات با استفاده از دوربین dslr، روشی به ذهنم رسیده که البته از صحت آن اطمینانی ندارم، یعنی نشنیده ام از این روش استفاده شود اما اشکالی در آن نمی بینم. با استفاده از این روش می توان همزمان هم زمان سنجی کرد، هم یک تایم لپس تهیه کرد و هم به عکاسی از مراحل اختفا رسید! اما نحوه ی اجرای این روش: دقایقی پیش از آغاز اختفا دوربین را به تلسکوپ وصل می کنیم (در یک بزرگنمایی قابل قبول برای دیدن جزئیات، خیلی پایین نباشد)، با نگاه به زمان جهانی، در یک لحظه ی مشخص شات زدن را شروع می کنیم و زمان آغاز را روی کاغذ ثبت می کنیم، در حالی که دوربین را روی عکاسی پیاپی با اختلاف مثلا 2 ثانیه بین هر شات گذاشته ایم، بین هر دو شات از داخل چشمی دوربین می توانیم اختفا را مشاهده کنیم (البته ابزار لازم برای این روش عبارتند از یک دوربین dslr، یک ریموت تایمر دار، مقر موتور دار و کارت حافظه ی دست کم 4 گیگابایتی)!!! به این ترتیب تا پایان پنهان شدن سیاره پشت ماه شات می زنیم؛ سپس عکس ها روی کامپیوتر می ریزیم و با دقت لبه ی ماه و سیاره را بررسی می کنیم که در کدام فریم با هم مماس اند (اگر فاصله ی بین هر دو شات 2 ثانیه بوده و شات اول با دقت ثبت شده باشد، دقت این زمان سنجی حداکثر 1 ثانیه است اما از این نظر که احتمال موفقیت آن بسیار بالا و با یک تیر 3 نشان می زند به صرفه است). زمان فریم را بدست می آوریم (فراموش نکنیم فاصله ی نوردهی بین هر شات را هم محاسبه کنیم) و زمان سنجی با موفقیت پایان می پذیرد! به این ترتیب هم زمان سنجی کردیم، هم قادر به تهیه ی تایم لپس با استفاده از این عکس ها هستیم و هم کار عکاسی را انجام داده ایم.
    همان طور که گفتم این روش را جایی ندیده ام و شاید دقیق نباشد (اگر منبعی از این روش دارید لطفا معرفی کنید که از صحت آن مطمئن شویم)، اگر نقصی در آن می بینید لطفا بیان کنید که ببینیم این روش قابل اجرا هست یا خیر. همچنین اگر سوالی یا نظر یا هر چیز دیگری در مورد اختفای ماه و مشتری مانده لطفا مطرح کنید که بتوانیم روش ها را کامل بررسی کنیم و در زمان سنجی این اختفا موفق شویم. فراموش نکنید در صورت از دست دادن این اختفا، باید تا سال 2019 صبر کنیم تا در ایران اختفای ماه و زحل را ببینیم.
    امضای ایشان
    .

11. 4 کاربر مقابل از مهدی ناصری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #26
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153

برای زمان سنجی اختفای ماه و سیارات با استفاده از دوربین dslr، روشی به ذهنم رسیده که البته از صحت آن اطمینانی ندارم، یعنی نشنیده ام از این روش استفاده شود اما اشکالی در آن نمی بینم. با استفاده از این روش می توان همزمان هم زمان سنجی کرد، هم یک تایم لپس تهیه کرد و هم به عکاسی از مراحل اختفا رسید! اما نحوه ی اجرای این روش: دقایقی پیش از آغاز اختفا دوربین را به تلسکوپ وصل می کنیم (در یک بزرگنمایی قابل قبول برای دیدن جزئیات، خیلی پایین نباشد)، با نگاه به زمان جهانی، در یک لحظه ی مشخص شات زدن را شروع می کنیم و زمان آغاز را روی کاغذ ثبت می کنیم، در حالی که دوربین را روی عکاسی پیاپی با اختلاف مثلا 2 ثانیه بین هر شات گذاشته ایم، بین هر دو شات از داخل چشمی دوربین می توانیم اختفا را مشاهده کنیم (البته ابزار لازم برای این روش عبارتند از یک دوربین dslr، یک ریموت تایمر دار، مقر موتور دار و کارت حافظه ی دست کم 4 گیگابایتی)!!! به این ترتیب تا پایان پنهان شدن سیاره پشت ماه شات می زنیم؛ سپس عکس ها روی کامپیوتر می ریزیم و با دقت لبه ی ماه و سیاره را بررسی می کنیم که در کدام فریم با هم مماس اند (اگر فاصله ی بین هر دو شات 2 ثانیه بوده و شات اول با دقت ثبت شده باشد، دقت این زمان سنجی حداکثر 1 ثانیه است اما از این نظر که احتمال موفقیت آن بسیار بالا و با یک تیر 3 نشان می زند به صرفه است). زمان فریم را بدست می آوریم (فراموش نکنیم فاصله ی نوردهی بین هر شات را هم محاسبه کنیم) و زمان سنجی با موفقیت پایان می پذیرد! به این ترتیب هم زمان سنجی کردیم، هم قادر به تهیه ی تایم لپس با استفاده از این عکس ها هستیم و هم کار عکاسی را انجام داده ایم.
    همان طور که گفتم این روش را جایی ندیده ام و شاید دقیق نباشد (اگر منبعی از این روش دارید لطفا معرفی کنید که از صحت آن مطمئن شویم)، اگر نقصی در آن می بینید لطفا بیان کنید که ببینیم این روش قابل اجرا هست یا خیر. همچنین اگر سوالی یا نظر یا هر چیز دیگری در مورد اختفای ماه و مشتری مانده لطفا مطرح کنید که بتوانیم روش ها را کامل بررسی کنیم و در زمان سنجی این اختفا موفق شویم. فراموش نکنید در صورت از دست دادن این اختفا، باید تا سال 2019 صبر کنیم تا در ایران اختفای ماه و زحل را ببینیم.
    تا سال 2019 باید صبر کنیم؟!
    خداکنه هوا صاف بشه.
    آقای ناصری روشتون خیلی جالبه و بقول خودتون با یک تیر سه نشان میزنین. البته من میخوام سعی کنم دقت رو بالا ببرم و با فیلمبرداری معمولی پیش برم. فقط یک نکته ای بزهنم رسید گفتم به شما هم بگم بد نیست و اون اینکه بنظرتون دقت ثبت زمان فیلم و یا عکس توسط دوربین چقدره؟

من قصد دارم با فیلمبرداری کردن از یک ساعت دقت ثبت زمان توسط دوربین گوشیم رو بررسی کنم. گفتم به شما هم بگم اگه خواستین تست کنین.
    امضای ایشان
    Benjamin Franklin

13. 3 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #27
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    2731

نقل قول نوشته اصلی توسط mohsen4465 نمایش پست ها
    تا سال 2019 باید صبر کنیم؟!
    خداکنه هوا صاف بشه.
    آقای ناصری روشتون خیلی جالبه و بقول خودتون با یک تیر سه نشان میزنین. البته من میخوام سعی کنم دقت رو بالا ببرم و با فیلمبرداری معمولی پیش برم. فقط یک نکته ای بزهنم رسید گفتم به شما هم بگم بد نیست و اون اینکه بنظرتون دقت ثبت زمان فیلم و یا عکس توسط دوربین چقدره؟

من قصد دارم با فیلمبرداری کردن از یک ساعت دقت ثبت زمان توسط دوربین گوشیم رو بررسی کنم. گفتم به شما هم بگم اگه خواستین تست کنین.
    ممنونم، البته تا سال 2019 تو ایران اختفای ماه و سیارات داریم، اما در روز! مثلا امسال در روز اختفای ماه و عطارد رو داریم.
    فکر کنم دقت ثبت زمان توسط دوربین در حد نیاز ما قابل قبول باشه.
    امضای ایشان
    .

15. 3 کاربر مقابل از مهدی ناصری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #28
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    276
    تشکر شده 366 بار در 46 ارسال

من هم یک سوال دارم؛ بهترین روش به جز روش بصری برای زمان سنجی "اختفای سیارات با ماه" چیه که دقت بالایی داشته باشه؟ مثلا برای همین اختفای بیست و پنجم؟
    من معذرت می خوام که دیر به دیر میتونم سر بزنم به اینجا، دوستانی که منو میشناسن با محدودیت های زمانی من آشنا هستن !
    در مورد اختفای سیارات با ماه، از نظر علمی با توجه به مشکلاتی که وجود داره در این نوع رصد ها، به واقع اختفای کامل، داده ی علمی خیلی زیادی تولید نمی کنه و ارزش علمی آنچنانی نداره، بیشتر جنبه ی زیبایی و تمرین های آموزشی اختفا رو داره ! مخصوصا که در این مورد خاص اختفا در زمان روز اتفاق میفته و فاکتورهای مخدوش کننده ی رصد هم خیلی خیلی زیاد میشن !
    در مورد دقت بالای رصد، بله، بهترین نوع رصد ویدئوییه، اما نه این نوع هایی که شما اینجا بحث کردین ! اصلا به هیچ عنوان اینا بیشتر از رصد بصری نمی تونن دقیق باشن ! رصد ویدئویی دقیق باید ویژگی های خاصی داشته باشه که هیچکدوم در روش هایی که اینجا ذکر کردین رعایت نشده ! اولین و مهم ترین چیز در زمان سنجی اختفا ها، منبع زمانی دقیقه ! شما اینجا از منبع زمانی دقیق هیچ اسمی هم نبردین ! که تو ایران بیشتر از اینترنت و از نوع اشتباهش یعنی سایت های اینترنتی استفاده میشه برای به دست آوردن منبع دقیق زمان جهانی ! اما یه رصد ویدئویی اگر به دقت تحلیل بشه باید منبع زمانی با دقت در حد 0.001 ثانیه رو داشته باشه که به هیچ عنوان از روی سایت ها نمی تونین به این دقت منبع زمانی برسین ! برای داده ی بیشتر در مورد دقت منبع زمانی به مقاله ای از آقای گالت در شماره ی 1 خبرنامه ی اختفا ها مراجعه کنید که خودم ترجمه کردم ! در مورد روش های دقیق تر استفاده از اینترنت برای منبع زمانی میتونید به آخرین شماره ی خبرنامه که اگر اشتباه نکنم شماره ی 18 باشه و مقاله ی خودم در این مورد مراجعه کنید !

این از منبع زمانی، حالا در مورد خود تحلیل یک رصد ویدئویی هم شما نمی تونید فقط نگاه کنید و لحظه ی تماس رو به عنوان لحظه ی اختفا تعیین کنید ! باید از روش های تحلیل ویدئویی استفاده کنید که مثلا از نرم افزار LiMovie برای اینکار و تشخیص کاهش سطح نور لبه ی ماه استفاده می کنیم ! پس تحلیل خود ویدئو برای زمان سنجی دومین چیزیه که اصلا رعایت نشده در مورد این راهنمایی های رصد های ویدئویی !

سومین چیزی که من اینجا دیدم و کاملا اشتباهه، تنظیم کردن ریموت تایمر روی مثلا دو ثانیه برای دوربینه که این دو ثانیه به هیچ وجه دقیق نیستن و با آزمایشاتی که خود من انجام داده با دقت های بالا، ریموت در حتی دماهای مختلف اختلافی تا حد 0.7 ثانیه هم داشت با هم دیگه ! غیر این که هر ریموتی میتونه دقت جدایی برای خودش داشته باشه !

اینکه در ثانیه ای مشخص دکمه ی شات رو بزنیم هم یه دقت جدا داره که ازش به عنوان PE اسم برده میشه و تا این موضوع رو اندازه نگرفتین نمی تونین به دقت رصد اختفاتون اعتماد کنید !

زمان دوربین رو با زمان جهانی سینک کردن اصلا دقت لازم رو برای حتی رصد های بصری فراهم نمی کنه چه برسه به رصد ویدئویی !

و در آخر اینکه این رصد اختفای مشتری با ماه رو اگر میتونید با روش های درست زمان سنجی بصری به طور دقیق انجام بدید خیلی دقیق تر از رصدی ویدئویی بدون مشخصات ذکر شده در بالا خواهد بود !
    موفق باشید !

17. 7 کاربر مقابل از iooi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #29
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153

نقل قول نوشته اصلی توسط iooi نمایش پست ها
    یه رصد ویدئویی اگر به دقت تحلیل بشه باید منبع زمانی با دقت در حد 0.001 ثانیه رو داشته باشه که به هیچ عنوان از روی سایت ها نمی تونین به این دقت منبع زمانی برسین !
    یک هزارم ثانیه؟!!!! فکر نکنم گوشی من بیشتر از 30 فریم در ثانیه بگیره!!!!!!!!!!!!! مگه اینکه از این دوربین ها که باهاش صحنه ی آهسته ی ترکیدن حباب رو میگیرن بخرم! آقای iooi ما مثلاً آماتوریم ها بعد اونوقت حرفه ای بخوایم بشیم دقت باید چقدر باشه؟ فکر نمیکنین رصد ویدئویی بهتر باشه حتی با کیفیت کم دوربین های ما. چون بهرحال میشه اونو فریم به فریم برسی کرد. تو رصد با چشم همون وقفه زمانی بین دیدن و فشار دادن دکمه Stop کورنومتر خودش بتنهایی میتونه چند دهم ثانیه اختلاف ایجاد کنه. یا مثلاً پلک زدن بد هنگام میتونه چند دهم دیگه بهش اضافه کنه. فکر نمیکنین رصد ویدئویی برای یک آماتور حتی با دوربین معمولی بهتر باشه.

فقط مشکل میزان دقت دوربین در ثبت زمان capture شدن فایل ویدئوییه که اونهم تو پست قبلم گفتم باید تست بشه و میزان اختلافش مشخص بشه. البته یک سری ترفند هم میشه زد؛ مثلاً قبل از شروع اتصال دوربین به تلسکوپ ضبط ویدئو رو فعال کنیم و بعد از یک زمانسنج که در حد دهم ثانیه زمان میگیره فیلم برداری کنیم و بعد دوربین رو به تلسکوپ وصل کنیم و در آخر کار دوباره اونو از تلسکوپ خارج کنیم و دوباره از زمانسنج فیلم بگیریم. در پایان کار توی کامپیوتر دیگه لازم نیست بریم زمان ثبت شده داخل Meta دیتای فایل رو ببینم (که به نظر من دقت نداره) و فقط کافیه داخل ویدئو لحظه ای که از ساعت فیلم میگرفتیم رو ببینم که مثلاً تو فلان فریم ساعت جهانی چند بوده. بنظرم اینطوری خیلی دقیق زمانسنجی بشه کرد. فقط یه زمانسنج دقیق میخواد.
    امضای ایشان
    Benjamin Franklin

19. 6 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #30
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    2731

روش های ثبت و زمان سنجی اختفا های نجومی         
    نقل قول نوشته اصلی توسط iooi نمایش پست ها
    من معذرت می خوام که دیر به دیر میتونم سر بزنم به اینجا، دوستانی که منو میشناسن با محدودیت های زمانی من آشنا هستن !
    در مورد اختفای سیارات با ماه، از نظر علمی با توجه به مشکلاتی که وجود داره در این نوع رصد ها، به واقع اختفای کامل، داده ی علمی خیلی زیادی تولید نمی کنه و ارزش علمی آنچنانی نداره، بیشتر جنبه ی زیبایی و تمرین های آموزشی اختفا رو داره ! مخصوصا که در این مورد خاص اختفا در زمان روز اتفاق میفته و فاکتورهای مخدوش کننده ی رصد هم خیلی خیلی زیاد میشن !
    در مورد دقت بالای رصد، بله، بهترین نوع رصد ویدئوییه، اما نه این نوع هایی که شما اینجا بحث کردین ! اصلا به هیچ عنوان اینا بیشتر از رصد بصری نمی تونن دقیق باشن ! رصد ویدئویی دقیق باید ویژگی های خاصی داشته باشه که هیچکدوم در روش هایی که اینجا ذکر کردین رعایت نشده ! اولین و مهم ترین چیز در زمان سنجی اختفا ها، منبع زمانی دقیقه ! شما اینجا از منبع زمانی دقیق هیچ اسمی هم نبردین ! که تو ایران بیشتر از اینترنت و از نوع اشتباهش یعنی سایت های اینترنتی استفاده میشه برای به دست آوردن منبع دقیق زمان جهانی ! اما یه رصد ویدئویی اگر به دقت تحلیل بشه باید منبع زمانی با دقت در حد 0.001 ثانیه رو داشته باشه که به هیچ عنوان از روی سایت ها نمی تونین به این دقت منبع زمانی برسین ! برای داده ی بیشتر در مورد دقت منبع زمانی به مقاله ای از آقای گالت در شماره ی 1 خبرنامه ی اختفا ها مراجعه کنید که خودم ترجمه کردم ! در مورد روش های دقیق تر استفاده از اینترنت برای منبع زمانی میتونید به آخرین شماره ی خبرنامه که اگر اشتباه نکنم شماره ی 18 باشه و مقاله ی خودم در این مورد مراجعه کنید !

این از منبع زمانی، حالا در مورد خود تحلیل یک رصد ویدئویی هم شما نمی تونید فقط نگاه کنید و لحظه ی تماس رو به عنوان لحظه ی اختفا تعیین کنید ! باید از روش های تحلیل ویدئویی استفاده کنید که مثلا از نرم افزار LiMovie برای اینکار و تشخیص کاهش سطح نور لبه ی ماه استفاده می کنیم ! پس تحلیل خود ویدئو برای زمان سنجی دومین چیزیه که اصلا رعایت نشده در مورد این راهنمایی های رصد های ویدئویی !

سومین چیزی که من اینجا دیدم و کاملا اشتباهه، تنظیم کردن ریموت تایمر روی مثلا دو ثانیه برای دوربینه که این دو ثانیه به هیچ وجه دقیق نیستن و با آزمایشاتی که خود من انجام داده با دقت های بالا، ریموت در حتی دماهای مختلف اختلافی تا حد 0.7 ثانیه هم داشت با هم دیگه ! غیر این که هر ریموتی میتونه دقت جدایی برای خودش داشته باشه !

اینکه در ثانیه ای مشخص دکمه ی شات رو بزنیم هم یه دقت جدا داره که ازش به عنوان PE اسم برده میشه و تا این موضوع رو اندازه نگرفتین نمی تونین به دقت رصد اختفاتون اعتماد کنید !

زمان دوربین رو با زمان جهانی سینک کردن اصلا دقت لازم رو برای حتی رصد های بصری فراهم نمی کنه چه برسه به رصد ویدئویی !

و در آخر اینکه این رصد اختفای مشتری با ماه رو اگر میتونید با روش های درست زمان سنجی بصری به طور دقیق انجام بدید خیلی دقیق تر از رصدی ویدئویی بدون مشخصات ذکر شده در بالا خواهد بود !
    موفق باشید !
    خیلی ممنونم آقای ولی پور. از پست آقای ولی پور این طور برداشت می کنم که در سطح آماتوری برای این اختفا اصلا نیازی به زمان سنجی نیست (به هر روشی، روش های ما که کلا غلط در اومد!!!)، اما آیا هیچ پروژه ی علمی برای این نوع اختفا ها وجود نداره؟ فقط ارزش دیدن یا تمرین رو دارن و داده های علمی نمیدن؟
    امضای ایشان
    .

21. 5 کاربر مقابل از مهدی ناصری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 3 از 6 نخستنخست 123456 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع