صفحه 2 از 6 نخستنخست 123456 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 , از مجموع 60

موضوع: روش های ثبت و زمان سنجی اختفا های نجومی

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای تالار عكاسی
    شماره عضویت
    2731
    تشکر شده 4,902 بار در 439 ارسال

روش های ثبت و زمان سنجی اختفا های نجومی

یکی از مهم ترین پدیده های نجومی که اطلاعات علمی بسیار با ارزشی را در اختیار اخترشناسان قرار می دهد، اختفا است. در این تاپیک می خواهیم روش های رصدی و زمان سنجی اختفا های نجومی و انواع آن را مورد بررسی قرار دهیم و به نحوه ی تهیه ی گزارش های علمی از اختفا بپردازیم.

امضای ایشان
    .

2. Top | #11
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    2731

نقل قول نوشته اصلی توسط خشایار زمانیان نمایش پست ها
    25 تیر قبل از طلوع آفتاب ، اختفا ماه و مشتریست که به نوع خودش جالبه . می خواستم اگه لطف کنین درباره ی پدیده های علمی این اختفا ( مانند زمان سنجی و عکاسی ) بحث کنین ممنون می شم .
    (برای اطلاع بیشتر به تقویم نجومی مراجعه کنید . )
    ممنون از نکته ای که اشاره کردید؛ بله به نظر من هم بهتره در جریان بحث در مورد روش های ثبت اختفا، به پدیده های مربوط به اون هم اشاره کنیم و دوستانی که از پروژه های مربوط به پدیده ها اطلاع دارن در مورد اون ها توضیح بدن. برای شروع از پدیده ی جذاب اختفای مشتری پشت ماه شروع می کنیم.

جهت اطلاع رسانی: 25 تیر سال 91، اختفای ماه و مشتری
    اختفای سیاره ی مشتری با ماه ساعت 5:47 صبح 25 تیر ماه امسال در حالی که خورشید نزدیک افق و آسمان در حالت گرگ و میش است و مشتری با قدر منفی 1.9 می درخشد آغاز می شود. خوشبختانه ماه 25 تیر فاز و ارتفاع مناسبی دارد و ما در ایران قادر به مشاهده ی اختفا در قطب جنوب ماه هستیم. به غیر از خود مشتری، در نیمه ی شمالی ایران شاهد اختفای قمر گانیمد و در نیمه ی جنوبی کشور، در مسیری از هرمزگان تا سیستان بلوچستان اختفا به صورت خراشان و همراه با اختفای قمر آیو نیز خواهد بود.
    امضای ایشان
    .

3. 10 کاربر مقابل از مهدی ناصری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #12
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    1897
    تشکر شده 153 بار در 26 ارسال

ببخشيد آقاي ناصري دوتا سوال دارم
    يكي اينكه بهترين روش براي زمانسنجي چيه ؟
    مثلا بايد يك ساعت كرنومتر دار داشته باشيم كه دقيق تنظيم شده باشه و با اون درست لحظه شروع اختفا زمان رو ثبت كنيم يا راه ديگه اي داره ؟
    دوم اينكه نقاطي از روي زمين كه اختفا كامل يا خراشان هست رو چطور تعيين مي كنيد ؟
    مرسي به خاطر موضوع خوبي كه ايجاد كرديد

5. 6 کاربر مقابل از ali77 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #13
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    2731

نقل قول نوشته اصلی توسط ali77 نمایش پست ها
    ببخشيد آقاي ناصري دوتا سوال دارم
    يكي اينكه بهترين روش براي زمانسنجي چيه ؟
    مثلا بايد يك ساعت كرنومتر دار داشته باشيم كه دقيق تنظيم شده باشه و با اون درست لحظه شروع اختفا زمان رو ثبت كنيم يا راه ديگه اي داره ؟
    دوم اينكه نقاطي از روي زمين كه اختفا كامل يا خراشان هست رو چطور تعيين مي كنيد ؟
    مرسي به خاطر موضوع خوبي كه ايجاد كرديد
    سوال خوب و مهمی رو مطرح کردید. همون طور که از اسم این تاپیک بر می آید بحث اصلی روش های زمان سنجی اختفا های نجومی است، بخش وسیعی از فعالیت های مجمع جهانی زمان سنجی اختفا های نجومی، بخش خاورمیانه (IOTA/ME) نیز معطوف به ترویج روش های پیشرفته ی زمان سنجی به منجمان آماتور است. در واقع زمان سنجی مهم ترین فعالیت در ثبت یک اختفاست چون عموم کمیت های مربوط به اختفا از داده های زمان سنجی به بدست آورده میشود. اما برای اینکه این کمیت ها به درستی محاسبه بشوند، لازمه که زمان سنجی خیلی دقیق باشد. برای زمان سنجی هر روز روش های جدیدی معرفی می شوند که زمان را به طور دقیق تر ثبت کنند، اما یکی از روش ها که به روش سنتی معروف است، همین روش بصری است. در هر زمان سنجی باید لحظات ورود و خروج جسم آسمانی کوچک پشت جسم دیگر ثبت شود، می توان با تنظیم کرنومتر با زمان جهانی و مشاهده از چشمی تلسکوپ زمان پیدا و پنهان شدن را ثبت کرد. دقت این روش در شرایط خوب حدود 0.3 ثانیه است، اما روش های دقیق تری هم برای زمان سنجی وجود دارد، مثل فیلم برداری از منظره ی اختفا. زمانی که ستاره ای درخشان پشت ماه پنهان می شود حتی بعضی اوقات می توان با زوم خود دوربین از ماه فیلم گرفت، بعدا فیلم را به فریم های سازنده تبدیل کرد. در مشاهده ی فریم ها می توان فریمی را بدست آورد که ستاره در لبه ی ماه معلوم است اما در فریم بعدی پنهان می شود. اگر از قبل زمان دوربین با زمان جهانی تنظیم شده باشد، می توان با مشاهده ی زمانی که با دقت صدم ثانیه روی این فریم قرار دارد را بدست آورد و لحظه ی پنهان شدن را فهمید. اخیرا روش های خاصی پیشنهاد شده اند که حتی دقت بالاتری هم دارند. اما روشی که گفتید (استفاده از کرنومتر) هم معمولا برای اولین تجربه ی زمان سنجی پیشنهاد می شود.
    در مورد سوال دوم شما، برای تعیین مناطقی که اختفا به صورت خراشان مشاهده می شود و پیش بینی زمان های آغاز و پایان اختفا از نرم افزار های پیش بینی اختفا استفاده می شود. از جمله ی این نرم افزار ها می توان به Occult Watcher اشاره کرد که لینک دانلود آن در سایت http://www.iota-me.com/ قرار دارد.
    اگر نکته ای هست بفرمایید.
    امضای ایشان
    .

7. 13 کاربر مقابل از مهدی ناصری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #14
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    276
    تشکر شده 366 بار در 46 ارسال

البته نرم افزار Occcult Watcher اصلا در مورد پیش بینی کاربردی نداره ! بلکه پیش بینی های انجام شده به روش های دقیق رو به صورت "خوراک" یا همون "فید" از مکان های مختلفی روی اینترنت گرفته و با توجه به مختصات جغرافیایی، شما رو از موضوع وقوع اختفاهای سیارکی مطلع می کنه ! برای محاسبه ی اختفاها روش های فوق العاده پیشرفته تر و نرم افزارهای فوق العاده پیچیده تری استفاده میشه !

9. 10 کاربر مقابل از iooi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #15
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

ببخشید یه سوال داشتم:

آیا تو ایران پس از طلوع تماس سوم و چهارم مشتری هم قابل مشاهده هست؟
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

11. 2 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #16
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    276
    تشکر شده 366 بار در 46 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط mohsen4465 نمایش پست ها
    ببخشید یه سوال داشتم:

آیا تو ایران پس از طلوع تماس سوم و چهارم مشتری هم قابل مشاهده هست؟
    اسمش رو برخورد نمیشه گذاشت، ترجیح میدم از واژه ی reappearance استفاده کنم مثل اختفاها، اما در مورد اینکه دیده میشه، منظورتون چیه دقیقا ؟ آفتاب در این لحظات طلوع کرده و رصد مشتری و ماه بعد از طلوع آفتاب طوری که بشه زمان سنجی کرد یا عکاسی فوق العاده مشکل خواهد بود، اما از منظر تئوریک قابل رصده، ماه هنوز غروب نکرده، مشتری هم طبیعتا همینطور، رصدش مثل رصد اختفای زهره با ماه خواهد بود که سال پیش تابستون اتفاق افتاد و مثلا من خودم لحظه ی ورود رو نتونستم بگیرم اما تا ساعت 11 ظهر و قبل از ورود به پشت ماه، زهره رو کاملا در کادر تلسکوپم داشتم، بعد از خروجش از پشت ماه هم همینطور، اما اینکه بشه زمان سنجی کرد که تقریبا ممکن نیست، به روش بصری حداقل، اینکه عکاسی بشه کرد هم بعید به نظر میرسه !

13. 7 کاربر مقابل از iooi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #17
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    2731

من هم یک سوال دارم؛ بهترین روش به جز روش بصری برای زمان سنجی "اختفای سیارات با ماه" چیه که دقت بالایی داشته باشه؟ مثلا برای همین اختفای بیست و پنجم؟
    ویرایش توسط مهدی ناصری : 06-24-2012 در ساعت 03:33 PM
    امضای ایشان
    .

15. 5 کاربر مقابل از مهدی ناصری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #18
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153

نقل قول نوشته اصلی توسط iooi نمایش پست ها
    اسمش رو برخورد نمیشه گذاشت، ترجیح میدم از واژه ی reappearance استفاده کنم مثل اختفاها، اما در مورد اینکه دیده میشه، منظورتون چیه دقیقا ؟ آفتاب در این لحظات طلوع کرده و رصد مشتری و ماه بعد از طلوع آفتاب طوری که بشه زمان سنجی کرد یا عکاسی فوق العاده مشکل خواهد بود، اما از منظر تئوریک قابل رصده، ماه هنوز غروب نکرده، مشتری هم طبیعتا همینطور، رصدش مثل رصد اختفای زهره با ماه خواهد بود که سال پیش تابستون اتفاق افتاد و مثلا من خودم لحظه ی ورود رو نتونستم بگیرم اما تا ساعت 11 ظهر و قبل از ورود به پشت ماه، زهره رو کاملا در کادر تلسکوپم داشتم، بعد از خروجش از پشت ماه هم همینطور، اما اینکه بشه زمان سنجی کرد که تقریبا ممکن نیست، به روش بصری حداقل، اینکه عکاسی بشه کرد هم بعید به نظر میرسه !
    منظورم رصد در طول روز و اندازه گیری زمان هاست که البته شما گفتین ممکن نیست. راستش من تابحال سیارات رو تو طول روز رصد نکردم ولی یه بار یادم میاد یه جایی یه عکس از اختفای زحل دیدم که عکاسش نوشته بود تو روز عکس گرفته. حالا سوالم اینه که آیا با روش خاصی باید عکاسی کرد یا نه همینطوری عادی هم ثبت میشه؟ با چشم داخل تلسکوپ دیده میشه؟ قدر سیاره باید حداقل چقدر باشه تا تو طول روز مشخص بشه؟
    امضای ایشان
    Benjamin Franklin

17. 2 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #19
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    4475
    تشکر شده 658 بار در 85 ارسال

سلام دوستان
    لطفا به سوال آقای ناصری و آقا محسن هر چه زودتر جواب بدید. اون قدر این اختفا مهم هست که نمیخوام با کم بودن اطلاعاتم از دستش بدم.
    امضای ایشان
    به پدر و مادر خود حتی اف هم نگویید.

وقتی خدا مشکلاتت رو حل می‌کنه، تو به توانایی‌های او ایمان داری
    وقتی خدا مشکلاتت رو حل نمی‌کنه، او به توانایی‌های تو ایمان داره

19. 3 کاربر مقابل از SSgumS عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #20
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153

روش های ثبت و زمان سنجی اختفا های نجومی         
    نقل قول نوشته اصلی توسط مهدی ناصری نمایش پست ها
    من هم یک سوال دارم؛ بهترین روش به جز روش بصری برای زمان سنجی "اختفای سیارات با ماه" چیه که دقت بالایی داشته باشه؟ مثلا برای همین اختفای بیست و پنجم؟
    فک کنم باید خودمون به خودمون جواب بدیم.
    بهترین روش برای من و شما که با وسایل آماتوری میخوایم زمانسنجی کنیم فیلمبرداری کردن از اختفاء ه. البته برای تماس اول و دوم بنظر من همون روش بصری هم دقت لازم در حد یه آماتور رو داره. ولی اگه قرار باشه ظهور دوباره مشتری از پشت ماه هم زمانسنجی بشه باید حتماً فیلمبرداری کرد چون نمیشه دقیقاً مطمئن بود از کجا در میاد. ضمناً پایه و مقر موتور دار که ترک کردن رو انجام بده هم تو فیلمبرداری هم تو زمانسنجی بصری دست و بال آدم رو بیشتر باز میذاره.

باز من مثل گذر زهره دو دل شدم چی کار کنم؟ بشینم زیبایی اختفاء رو با چشمام ببینم یا اینکه موبایلمو بذارم جلو چشمی تا لحظات زیبای اختفاء رو اون ببینه. خداییش بد دردیه این قضیه. ای کاش میتونستم با چشام فیلم بگیرم!
    امضای ایشان
    Benjamin Franklin

21. 5 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 2 از 6 نخستنخست 123456 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع