صفحه 5 از 10 نخستنخست 123456789 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 41 تا 50 , از مجموع 91

موضوع: کارگاه مجازي ساخت ابزارهای نجومی (diy)

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

Post کارگاه مجازي ساخت ابزارهای نجومی (diy)

تا حالا شده به یه ابزار نجومی احتیاج پیدا کنین ولی بهش دسترسی نداشته باشین یا قیمتش بیشتر از حد توان پرداخت شما باشه؟ خب تو این موارد چی کار میکنین؟ پولاتون رو جمع میکنین تا ابزار مورد نظرتون رو که همشون هم وارداتی و گرون قیمت هستن رو بخرین؟ اما آیا تابحال شده به این فکر بیافتین که میتونین خودتون یکیشو بسازین؟ مطمئناً استفاده از ابزاری که خود آدم میسازه خیلی شیرین تر از ابزاریه که خریداری میشه. و از طرف دیگه در حین ساختن اون ابزار با خیلی از اصول و جزئیات علمی که قبلاً در موردش چیزی نمیدونستین آشنا میشین. پس بیاین اینجا تمام ابزارهای نجومی رو که بدست خودمون ساختیم رو معرفی کنیم تا دیگران هم از تجربیات ما استفاده کنن. ابزارهایی مثل آداپتورهای نگه دارنده دوربین عکاسی دست ساز برای عکاسی آفوکال، گرم کننده لنز و آینه تلسکوپ برای جلوگیری از بخار کردن، وب کم های مودیفای شده برای عکاسی نجومی، پایه های دست ساز دوربین عکاسی مخصوص نوردهی طولانی مدت، همین قیف خورشیدی که برای رصد گذر زهره خیلی مطرح میشد، کلاهک شبنم (مخصوصاً نمونه الکتریکیش)، وزنه های تعادلی و خیلی چیزهای دیگه رو میشه براحتی از وسایلی ساده و ارزون قیمت ساخت. اگه کلمه DIY رو همراه با نام یه ابزار نجومی تو گوگل سرچ کنین متوجه میشین که چقدر ابزار نجومی واسه ساختن وجود داره. جعبه ابزارتون رو آماده کنین. به کارگاه مجازی ابزارهای نجومی خوش اومدین.

DO IT YOURSELF = DIY

ویرایش توسط mohsen4465 : 06-08-2012 در ساعت 03:52 PM

2. Top | #41
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    5378
    تشکر شده 179 بار در 18 ارسال

اقا محسن اگه منظورتون از تلسکوپ بزرگ تلسکوپی بیشتر از مثلا 14 و یا 16 اینچ هستش باید بگم تو پست قبلی اشاره کردم که ما هدفمون اونا نیست و همین تلسکوپهای کوچیک رو هم بتونیم خوب از اب در بیاریم کلی کاره! ولی یه وقت دیدی با هم یه 10 متریشو ساختیم.
    راستی مطالبتون در مورد نگهدارنده مفید بود ممنونم
    امضای ایشان
    سال ها ره می رویم و در مسیر * همچنان در منزل اول اسیر

3. کاربر مقابل از mohammad20 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

4. Top | #42
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    5378

و اما پاسخ به قسمت دوم مسائلی که امید عزیز فرمودند
    1. در رابطه با قالبهای خم کن میشه اونا رو جوری طراحی کرد که حداقل 4-3 نسبت کانونی و قطر اینه رو پوشش بده .مثلا در قالبی به قطر 30 سانت میشه اینه های تا قطر 20 سانت رو هم خم داد و مخصوصا در نصبتهای کانونی بالا مثلا 90 تا 120 از همون قالب استفاده کرد . و فکر نکنم برای برای کار محدودی که ما قصد انجامش رو داریم صدها خم کن لازم باشه
    واینکه فرمودین مقرون به صرفه نیست . اگه یادتون باشه تو پستهای قبل گفتم که اینکار بیشتر بدرد یه گروه میخوره که هدفهای خاصی رو دنبال میکنن و بعید میدونم که برای اونها ساخت چند فالب مقرون به صرفه نباشه .در ضمن شما اگه بتونین به یه کارگاه تراش عدسی عینک سر بزنین و بهتون اجازه بدن ابزارشون رو ببنید اونجا متوجه میشین که اونها برای تراش چند عدسی با قطر و نسبتهای نزدیک به هم از یه قالب استفاده میکنن و کلی قالب تو کارگاهشون وجود داره ایا برای اونها هم مقرون به صرفه نیست !این قالبها جزو ابزار کارشونه.
    2.اما اینکه برای شیشه های مثل پیرکس چکار باید کرد . روش خاص دیگه ای نیست و فقط باید حرارت کوره رو به حدود 1200 درجه برسونین .البته یادتون نره که بحث ما فعلا درباره همین شبشه های معمولی هستش.
    3.امید عزیزمن هم تو همون پستی که دلایل خم کردن شیشه رو گفتم عرض کردم که برای شیشه های بالای 6 اینچ اینکار مناسب هست .
    4.مطلبی که مطرح کردین کاملا درسته و قضیه همینه و این بیشتر به معرفی یه موضوع و راهنمایی راجع به اون میخورد تا یه دلیل برای انجام ندادن اینکار و ماده دیر گدازی که گفتین در بهترین حالت شما میتونید از فلز خوب و دم دست چدن استفاده کنین و از اون جای که سرعت خم دادن شیشه بالاست اصلا اون فلز به حد گداز نمیرسه و صیقل دادنش هم کار مشکلی نیست .
    5.خم کاری شیشه با سطح صاف فرض نیست بلکه احتیاج به تجربه و دستگاه مناسب داره و شما اگه تو بازار یه دوری بزنین شیشه های خم با کیفیتی رو مبینید. و البته همونطور که در پستهای قبل گفتم ما قرار نیست با دست کار تراش رو ادامه بدیم بلکه با دستگاه تراش شیشیه اینکارو انجام میدیم
    و حالا یه نکته:من تا بحال 4-3 تلسکوپ شکستی ساختم اما دو تا علت باعث شد که برای ساخت تلسکوپ بازتابی دست نگه دارم اول اینکه میخواستم اطلاعات جدیدی با کمک شما دوستان بدست بیارم مخصوصا محاسبات اینه ها و بلاخص اینه های غیر کروی و دوم اطلاعاتم رو راجع به اندود جیوه و الومنیوم بیشتر کنم در این رابطه یه چیزای دستگیرم شده ولی هنوز کافی نیست.
    من امیدوار بودم دوستان بیشتری مشارکت کنن و اطلاعات مفیدی در این زمینه بدست بیارم راستشو بخاین برای ارسال مابقی پستهام کمی دلسرد شدم ولی چون اینکار رو شروع کردم با خلاصه گویی بیشتر اونها رو به اتمام میرسونم تا شاید بعدها بدرد کسی بخوره.
    راستی امید جان یه وقت از من نرنجیده باشی . اگه چیزی گفتم که ناراحتت کرده ببخشید.
    ممنونم
    ویرایش توسط mohammad20 : 03-13-2013 در ساعت 04:12 PM
    امضای ایشان

5. 8 کاربر مقابل از mohammad20 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #43
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    5378

Arrow

قبل از اینکه بخوایم اینه رو خم بدیم باید یه شیشه گرد تهیه بکنیم . که شیشه گرد رو میتونید به شیشه فروشی ها سفارش بدین .یا خودتون اول گرد مورد نظرتون رو روی یه شیشه مربع رسم کنین دقت کنین مربع کمی از دایره بزرگتر باشه و بعد با شیشه بر گوشه هاشو برش بزنین و بعد زوائد رو برش بزنین زوائد باقیمانده رو در دستگاه گرد کن از بین میبریم .
    بعد از تهیه شیشه گرد اون رو با دستگاه گرد کن به اندازهای که نیاز دارین میرسونیم و طبیعتا زوائدش از بین میره و لبه شیشه از حالت برنده خارج میشه .
    دستگاه گرد کن ترکیب ساده ای داره فقط کافی در ساخت دقت بکنین . این دستگاه تشکیل شده از یه میز که یه الکتروموتور که در مکانی از دستگاه در جای خودش محکم شده و یه میله قوی که با یه بلبرینگ قابلیت چرخش پیدا کرده در روبروی اون نصب میشه و این میله در راستای خطی افقی بر روی میز قابلیت حرکت داره .بر روی میله صفحه ای گرد رو تعبیه میکنید که شیشه رو با قیر مخصوص روی اون قرار بدین بعد دستگاه رو روشن میکنید و شیشه رو به سنگ برش دستگاه نزدیک میکنین و اول با چرخوندن شیشه زوائد رو میگیرین و بعد شیشه رو به اندازه دلخواه در میارین .
    پست بعدی بحثهای گرمی داره حدود 700 درجه
    امضای ایشان

7. 6 کاربر مقابل از mohammad20 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #44
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    5378

خم شیشه

خوب دوستان رسیدیم به داغترین قسمت بحث
    شما برای خم شیشه نیاز به یک کوره و قالب مخصوص اینکار دارین . در ساخت کوره باید از اجر نسوز استفاده کنین و اندازه اون بستگی به ابعاد قطعه کار شما داره ساخت اون کار خیلی سختی نیست برای کف و دیوار کوره از اجر تخت استفاده کنین وبرای سقف کوره یه سری اجر با زاویه هست که باتوجه به دهانه کوره اجر مثلا 90درجه و یا 60 درجه میگیرین در ضمن احتیاج به خاک کوره و چسب کوره دارین که به عنوان ملات باید از اون استفاده کنین خاک کوره رو با کمی اب در حدی که گل بشه قاطی کنین و برای هر کیسه خاک کمتر از یک کیلو چسب نریزین . در ضمن از خاک قرمز رنگ استفاده نکنین و از خاک تقریبا سفید رنگ استفاده کنین. عموما همین دو خاک هستش . کوره رو روی یک میز بسازین که مسلط به کوره باشین و برای گرم کردن کوره هم میتونید از مشعلهای موجود در بازار استفاده کنین و هم در بهترین حالت از دم برقی استفاده کنین چون بوسیله دم براحتی میتونید هوای کوره رو تنظیم کنین . و قالبها هم با توجه به اندازه و نسبت کانونی اینه شما تراشیده میشه . فلزی که برای اینکار انجام میشه فلز چدن است . قالبها به دو تکه به اصطلاح نری و مادگی تراشیده میشه . برای خم کردن شیشه دمای کوره رو بین 600 تا 700 درجه متغیر است با توجه به جنس شیشه . هنگامی که دمای کوره به این حدود رسید شیشه رو روی قالب مادگی (قالب مقعر) قرار میدین و اون رو داخل کوره قرار میدین در حدود 3 تا 4 دقیقه بعد شیشه شل میشه و شروع به افتادن میکنه اینجاست که باید قالب رو بیرون بیارین و با قالب نری رو اون فشار بیارین تا شیشه فرم بگیره . بعد شیشه خم رو بر روی قالب مادگی در کنار در کوره میزارین تا شیشه بین حالت انیلینگ و تمپر سرد بشه و یه سختی نسبی بگیره تا قابلیت تراشکاری داشته باشه . انیلینگ و تمپر کردن شیشه یه بحث مفصل داره .!
    دوستان این پست بحثهای بسیار مفصلی داره که اینجا کلیاتی رو مطرح کردم
    ویرایش توسط mohammad20 : 03-15-2013 در ساعت 08:01 PM
    امضای ایشان

9. 8 کاربر مقابل از mohammad20 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #45
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    4264
    تشکر شده 692 بار در 88 ارسال

T - ring

يه مدت پيش يه دوربين زنيت 122 به دستم رسيد
    هر چي دنبال يه T-ring براي عكاسي گشتم يافت مي نشد ! اين شد كه تصميم گرفتم خودم يه چيزي شبيه T-ring براش بسازم
    خب اين رابط از دو قسمت T-ring و T-adapter تشكيل شده .
    T-ring رو ميتونيد بديد تراشكاري براتون دقيق بسازه (منظورم اندازه ي قسمتي هست كه لنز بهش پيچ ميخوره) ، منم ميخواستم همين كارو بكنم كه يه فكر بهتر به ذهنم رسيد

گشتم و يه لنز داغون شده زنيت 122 رو پيدا كردم و قسمتيش كه به دوربين متصل ميشه رو جدا كردم !

براي T-adapter هم ميتونيد از يه لوله 1.25 يا 2 اينچ استفاده كنيد ( من از يه قوطي فيلم 35 م م استفاده كردم )

حالا كافي هست اين دو قطعه رو با چسب بجسبونيد و T-ring شما حاضره

دو شكل پايين : قطعات قبل و بعد از اتصال

11. 11 کاربر مقابل از محمد سروش عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #46
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    5492
    تشکر شده 85 بار در 21 ارسال

Cool ساخت رصد خانه

با سلام
    میخام روی پشت بام خونمون یه رصد خونه(خیلی خیلی ساده) یا بهتره بگم یه اتاقک واسه نگهداری تلسکوپم بسازم.چون حمل و نقل تلسکوپ به پشت بوم اونم هفته ای چند بار واقعا سخته.(خیلی سخته.!).مخصوصا وقتی 10 اینچ دابسونی باشه.
    کسی تو این زمینه تجربیاتی نداره.
    خیلی ممنون از همکاریتون.

13. 4 کاربر مقابل از esi_96 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #47
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای تالار عكاسی
    شماره عضویت
    2731
    تشکر شده 4,902 بار در 439 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط esi_96 نمایش پست ها
    با سلام
    میخام روی پشت بام خونمون یه رصد خونه(خیلی خیلی ساده) یا بهتره بگم یه اتاقک واسه نگهداری تلسکوپم بسازم.چون حمل و نقل تلسکوپ به پشت بوم اونم هفته ای چند بار واقعا سخته.(خیلی سخته.!).مخصوصا وقتی 10 اینچ دابسونی باشه.
    خیلی ممنون از همکاریتون.
    درود
    من سه سال پیش حدود یک ماه برای چنین کاری وقت گذاشتم و تا مرحله عملی هم پیش رفتم اما چون طراحیم اون موقع خیلی خوب نبود و نوع فلز نامناسبی رو برای این کار انتخاب کرده بودم، این کار رو رها کردم. اخیرا کتابی رو دیدم به نام "طراحی و ساخت رصد خانه های کوچک" نوشته پاتریک مور که انتشارات طلایی اون رو چاپ کرده؛ فکر می کنم برای کار شما مفید باشه.
    امضای ایشان
    .

15. 9 کاربر مقابل از مهدی ناصری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #48
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط esi_96 نمایش پست ها
    با سلام
    خیلی ممنون از همکاریتون.
    خیلی عالیه. فقط چون تلسکوپتون رو دائم میخواید اون بالا بذارید حواستون به گرم و سرد شدن هوا باشه. خود گرم و سرد شدن اثر بدی نداره اما با گرم و سرد شدن رطوبت هوا تغییر میکنه و روی تلسکوپ میشینه و این به مرور میتونه باعث خراب شدن تلسکوپ بشه. پیشنهاد من اینه که یه سیستم گرمایشی کوچیک هم اونجا بذارید تا دما رو یکنواخت نگه داره (مثل اتاق). یا اینکه به هر روش دیگه ای رطوبت رو کنترل کنید.
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

17. 6 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #49
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    8517
    تشکر شده 8 بار در 1 ارسال

سلام.ميخواستم از دوستان كه تجربه اي در ساخت تلسكوپ دارن يه خواهش كنم كه اگه لطف كنند تجربيات خودشونو راجع به ساخت هر يك از قطعات تلسكوپ از فوكوسر و جوينده و نگه دارنده اينه ها گرفته تا پايه تلسكوپ بگن.چون تمام مطالبي كه در مورد ساخت تلسكوپ گفته شده فقط تراش وپرداخت اينه رو توضيح داده.و اگر كسي بخواهد تلسكوپي بسازه تا اين مرحله بيشتر نميتونه پيش بره مگر اينكه يه راهنما داشته باشه.واگه كسي مثل من هيچ راهنمايي نداشته باشه فقط 2راه براش باقي ميمونه يكي سرچ كردن توي اينترنت هست كه بعد از اينكه دنبال مطلب بگردي ميبيني يكسري مطالب تكراري وكپي پيست شدست كه اثري از تجربه ي ساختن داخلش نيست وتيوري محضه .راه دوم كتابه.كه من كتاب طراحي وساخت تلسكوپ هاي راديويي و اپتيكي رو خوندم كه فقط مرحله ي تراش وپرداخت رو خوب توضيح داده وبراي بقيه مراحل ساخت توضيحي نداره. كتاب ستاره شناس اماتور نوين از پاتريك مورهست كه اگه بخواهي ساخت پايه رو از اين كتاب كمكي بگيري فقط كليت رو شامل شده همچنين كتاب فن اوري تلسكوپ ها از سي.ار.كيچين كه اونم كمكي نمي كنه.پس عاجزانه از دوستان خواهشمندم كه تجربيات با ارزش خودشون رو در اختيار دوستاران علم نجوم قرار بدن.ممنون

19. 8 کاربر مقابل از عقيق عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #50
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    4264
    تشکر شده 692 بار در 88 ارسال

کارگاه مجازي ساخت ابزارهای نجومی (diy)         
    مدتی پیش رفتم یه وبکم خریدم برای عکاسی ، دیشب بالاخره تونستم باهاش عکس بگیرم
    برای عکاسی با وبکم نیاز هست به یک رابط که وبکم رو به فوکوسر وصل کنه که میتونید بخریدش

اما میتونید هم بسازیدش :
    اول وبکمتون رو باز کنید و لنزش رو در بیارید (ببخشید ، تو این مرحله یادم رفت عکس بگیرم )
    حالا نوبت اون رابط هست : من از قوطی فیلم 35 م م استفاده کردم

در قوطی فیلم رو بریدم :

و وصلش کردم به وبکم (سر جای همون لنز که جدا شد) :

البته چسب مشکی نداشتیم ، شاید خوشگل تر میشد

نتیجه ی عکس ها خیلی بهتر از چیزی شد که انتظار داشتم
    ویرایش توسط محمد سروش : 07-13-2013 در ساعت 04:53 PM
    امضای ایشان
    در نظر بازی ما بیخبران حیرانند / من چنینم که نمودم دگر ایشان دانند
    عاقلان نقطه ی پرگار وجودند ولی / عشق داند که در این دایره سرگردانند
    عهد ما با لب شیرین دهنان بست خدا / ما همه بنده و این قوم خداوندانند
    مفلسانیم و هوای می و مستی داریم / آه اگر خرقه ی پشمین به گرو نستانند

21. 14 کاربر مقابل از محمد سروش عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 5 از 10 نخستنخست 123456789 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع