صفحه 17 از 19 نخستنخست ... 713141516171819 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 161 تا 170 , از مجموع 183

موضوع: عكس ها و گزارش هاي رصد گذر زهره از سراسر ايران

1. Top | #1
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    شماره عضویت
    1
    تشکر شده 43,792 بار در 2,956 ارسال

عكس ها و گزارش هاي رصد گذر زهره از سراسر ايران

از همه اعضا و رصدگران و عكاسان عزيز دعوت مي كنيم تا گزارش ها ، عكس ها و طراحي هاي خود از آخرين گذر زهره را در اين تاپيك به اشتراك بگذارند .

همچنين تصاوير مربوط به حواشي رصد اين پديده را هم مي توانيد در همين تاپيك منتشر نماييد .

2. Top | #161
    کاربر ممتاز
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    مدير تقويم نجومي ایران
    شماره عضویت
    98
    تشکر شده 21,151 بار در 1,931 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط Aliakbar58 نمایش پست ها
    محسن عزیز،
    فرض کنیم دو نقطه ای که حکم چشم چپ و راست رو دارن فاصله ای در حدود 12000 کیلومتر داشته باشن (در حدود قطر زمین). حالا اگه این فاصله رو کوچیک کنیم تا تبدیل بشه به 6 سانتی متر (فاصله دو چشم) مثل این میمونه که زهره هم یک کره 6 سانتی متری باشه در فاصله حدود 200 متری از این دو چشم و خورشید هم یک کره حدودا 6 متری در فاصله حدود 700 الی 800 متری . در این صورت به نظر میاد که بحث 3بعدی دیدن منتفی باشه.
    به نظرم دیدن عکسها به این صورت کمی سخته وبرای همه ممکن نیست.

البته شخصا خودم هیچ مشکلی ندارم و همون لحظه اول این گونه تصاویر رو میبینم ولی اغلب افراد برای دیدنش شاید مدتها به تمرین نیاز داشته باشند.

این رو به این دلیل میگم که مثلا تصاویر سه بعدی مجله دانستنیها رو هر کسی نمیتونه تشخیص بده و اگر هم تشخیص بده بعد از مدتی کوتاه خسته کننده است و سبب سرگیجه و خستگی چشم میشه.

مهمترین مساله فوکوس کردن چشم در حد مناسبه تا تصاویر روی هم قرار بگیره.

ولی خب دیدنش خالی از لطف نیست.ممنون.
    امضای ایشان

وقتی آرامش را در خود نیابید, جستجوی آن در جای دیگر, کار بیهوده ای است.

3. 15 کاربر مقابل از rezash عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #162
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    4650
    تشکر شده 330 بار در 20 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط mohsen4465 نمایش پست ها
    فک کنم شما هم مثل خواهر زاده من نتونستی ببینی!
    راستش روش Cross Eye (نگاه چپ چپ) یکم سخته و تمرین زیادی میخواد. من خودم از بچگی تو کتاب سرگرمیهای فیزیک (نوشته ای. پرلمان) با این روش سه بعدی سازی آشنا شدم و کلی طول کشید تا بتونم تصاویر کتابو سه بعدی ببینم. جالب اینکه دقیقاً همین امروز قبل از اینکه پست شما رو بخونم با فوتوشاپ یه آناگلیف سه بعدی از استریوگراف قبلیم ساختم. خوبی آناگلیف اینه که برای دیدن تصویر سه بعدی فقط کافیه تا عینک سه بعدی رو بزنین به چشمتون (از این عینک ها که یه شیشش آبیه اون یکی شیشش قرمز ). من روش صحیح ساختن آناگلیف رو نمیدونستم و با تجربه و خطا ساختم و با عینک خودم امتحان کردم. بعضی عینکها رنگ شیششون یکم فرق داره که امیدوارم آناگلیف من با اونها هم سازگار باشه (عینک من قرمز-فیروزه ایه). آناگلیف سه بعدی رو براتون قرار میدم تا دوستانی که نتونستن عکس قبلی رو سه بعدی ببینن با این عکس اونو تجربه کنن:

<a href="http://up.avastarco.com/images/kwq35a5z9chgmwlcitw.jpg" target="_blank"><a href="http://up.avastarco.com/images/kwq35a5z9chgmwlcitw.jpg" target="_blank"><a href="http://up.avastarco.com/images/kwq35a5z9chgmwlcitw.jpg" target="_blank"><a href="http://up.avastarco.com/images/kwq35a5z9chgmwlcitw.jpg" target="_blank">

ضمناً تمام محاسباتی که شما انجام دادین رو من قبلاً انجام دادم (توی تاپیک پروژه های پیشنهادی گذر) و برخلاف نتیجه ای که شما بهش رسیدین من به این نتیجه رسیدم که جواب میده و واقعاً هم همینطوره. حتی بدون عینک هم اگه به عکس بالا نگاه کنین متوجه پارالاکس زهره بین ایران و استرالیا میشین. تازه این اختلاف منظر بین ایران و استرالیاست و اگه میتونستم یه عکس از آمریکا گیر بیارم که بازهم پارالاکس بیشتر میشد و حالت سه بعدی بیشتری پیدا میکرد. حیف که هر چی گشتم بجز یه عکس بی کیفیت چیز دیگه ای پیدا نشد.

بعد از گذاشتن عینک یه مقدار بهش خیره بشین و صبر کنین تا چشم و مغزتون به آرومی بهش عادت کنه تا بتونه تخیل سه بعدی رو بخوبی ایجاد کنه (پیشنهاد من اینه که 1 دقیقه بهش خیره بشین). یکم سرتون رو چپ و راست حرکت بدین و عقب و جلو برین و دوباره ثابت بشینین (چون عکس بزرگه از مونیتور یکی دو متر فاصله بگیرین بهتر میشه). یواش یواش تخیل سه بعدی تقویت میشه و احساس میکنین زهره حدود یکی دو سانت از سطح خورشید فاصله گرفته. این حالت وقتی به لکه ها نگاه میکنین تقویت میشه. البته اگه بتونین همون استریو گراف قبلی رو ببینین کیفیتش بهتره.
    این یکی رو امتحان کن. به نظر من باید جای تصویر چپ و راست رو عوض میکردی:

فایل پیوست 4345
    امضای ایشان
    آیا می پنداری که جسم کوچکی هستی، درحالی که در درون تو جهان بزرگی نهفته است؟!
    امام علی (ع)

5. 9 کاربر مقابل از Aliakbar58 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #163
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    451
    تشکر شده 11,082 بار در 1,135 ارسال

گزارش تصویری کوتاه و مختصر من از گذر زهره در کتابخانه ملی

شب قبل از گذر، من به عنوان اولین نفر در کتابخانه ملی حاضر شدم حدودای ساعت یک. محوطه ای که برای رصد ما در نظر گرفته شده بود.

بعد از حضور دوستان البته تعدادشون زیاده ولی به خاطر فاصله زیاد خیلی معلوم نیست : دی

صبح قبل از طلوع آفتاب ، جمعیت زیاد تر میشود.

نمای ما از سمت خورشید، قبل از طلوع.

فکر می کنم تلسکوپش کامل فکوس نبوده

روش مستقیم تماشای خورشید بدون استفاده از فیلتر بر روی کاغذ.

درست یخرده تقلب محسوب میشه ولی بهترین کار همینه، همینطوری کشیدن واقعا سخته اصلا دقیق نمیشه.

امتحان روش های مختلف رصد خورشید بر روی تلسکوپ بنده (

ادامه دارد...
    امضای ایشان
    زندگیت رو روی یک قاعده بنا کن
    نه یک استثناء

7. Top | #164
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    451
    تشکر شده 11,082 بار در 1,135 ارسال

خورشید با زوم دوربینم بدون استفاده از تلسکوپ

به نظرتون به این میشه گفت قطره سیاه؟؟

لحظات خداحافظی با گذر

واقعا داره میره ها

رفتتتت

این بود گزارش ما، دیگه کمی ها و کاستی هاش رو ببخشید.
    راستی حالا که روز نجوم و گذرم تموم شدن باید به فکر چه کاری باشیم ؟؟!؟؟
    امضای ایشان
    زندگیت رو روی یک قاعده بنا کن
    نه یک استثناء

8. Top | #165
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    1003
    تشکر شده 3,297 بار در 484 ارسال

گذر زهره بصورت سه بعدی (3d)
    فکر می کنم اگر دو تصویر را بیشتر بهم نزدیک کنی بهتر جواب بده.

9. 2 کاربر مقابل از smhm عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #166
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

این یکی رو امتحان کن. به نظر من باید جای تصویر چپ و راست رو عوض میکردی:

فایل پیوست 4345

یه حالت دیگه ای از استریوگراف هست که بهش میگن «پارالل» و این تصویری که شما گذاشتین از این نوعه و دیدنش بازهم سختتره ولی شدنیه. من اول پارالل درست کردم ولی بعد کراس آی کردم تا هم دیدنش راحتتر باشه هم کیفیت تصویرش بیشتر بشه. تو استریو گراف کراس آی جای تصاویر چپ و راست عوض باید بشه چون قراره با نگاه چپ چپ بهشون نگاه کنیم. در این حالت چشم راست تصویر چپ و چشم چپ تصویر راست رو میبینه. بنابراین این عکسی که شما گذاشتین رو نمیشه کراس آی نگاه کرد و برعکس تصویری هم که من گذاشتم رو شما نباید پارالل نگاه کنی. در هر دو حالت حالت سه بعدی از بین میره و حتی بنظر میرسه که یجورایی زهره در داخل خورشید فرو میره!
    ویرایش توسط mohsen4465 : 06-16-2012 در ساعت 02:39 PM
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

11. 3 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #167
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153

نقل قول نوشته اصلی توسط smhm نمایش پست ها
    فکر می کنم اگر دو تصویر را بیشتر بهم نزدیک کنی بهتر جواب بده.
    نه چون تصاویر بزرگه یکم دیدنش سخته (مخصوصاً در حالت پارالل که حتماً باید فاصله دو تصویر به اندازه فاصله دوتاچشم باشه) ولی اگه به اندازه کافی تو دیدن این تصاویر مهارت داشته باشی میتونی ببینی. میتونی با زوم اندازه ش رو کوچیکتر کنی یا اینکه یکم دورتر از مانیتور بشینی (حدود 2 متر) که البته با دور شدن نتیجه بهتری میگیری. بهرحال دفعه اول بوده یکم ناشیانه ست قبول دارم. مخصوصاً اینکه یکم کجه و من هم متوجه نشدم. کجی تصاویر تو آناگلیفی که گذاشتم بهتر مشخصه (دوتا سایه زهره باید امتدادشون کاملاً افقی باشه ولی یکم اریبه؛ تو کامپیوتر خودم دیشب متوجه شدم Rotation کردم درست شد). این نسخه هایی که آپلود کردم رو هم امروز درست میکنم. البته با وجود کجی باز هم حالت سه بعدیش مشخصه و مشکل زیادی ایجاد نمیکنه.

=======================================

خب درست شد. زیاد طول نکشید. میذارم تو همین پست.

ویرایش توسط mohsen4465 : 06-16-2012 در ساعت 02:43 PM
    امضای ایشان
    Benjamin Franklin

13. 6 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #168
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    4650

نه چون تصاویر بزرگه یکم دیدنش سخته ولی اگه به اندازه کافی تو دیدن این تصاویر مهارت داشته باشی میتونی ببینی. میتونی با زوم اندازه ش رو کوچیکتر کنی یا اینکه یکم دورتر از مانیتور بشینی (حدود 2 متر) که البته با دور شدن نتیجه بهتری میگیری. بهرحال دفعه اول بوده یکم ناشیانه ست قبول دارم. مخصوصاً اینکه یکم کجه و من هم متوجه نشدم. کجی تصاویر تو آناگلیفی که گذاشتم بهتر مشخصه (دوتا سایه زهره باید امتدادشون کاملاً افقی باشه ولی یکم اریبه؛ تو کامپیوتر خودم Rotation کردم درست شد). این نسخه هایی که آپلود کردم رو هم امروز درست میکنم. البته با وجود کجی باز هم حالت سه بعدیش مشخصه و مشکل زیادی ایجاد نمیکنه.

=======================================

خب درست شد. زیاد طول نکشید. میذارم تو همین پست.

محسن عزیز،
    نباید فاصله دو تصویر چپ و راستت، از فاصله دو چشم (حدود 6 سانتی متر) بیشتر باشه. درضمن تصویر چپ و راستت رو برعکس گذاشتی. اگه جاشون رو عوض کنی درست میشه. نسخه ای که درست کردم رو دیدی؟ هم 20 درجه تصاویر رو در خلاف جهت عقربه های ساعت چرخوندم، هم جای تصویر چپ و راست رو برعکس کردم و هم فاصله تصاویر رو کم کردم (تصاویر رو کوچیک کردم). این یکی به راحتی 3بعدی دیده میشه (چند پست قبل گذاشتمش)
    امضای ایشان
    امام علی (ع)

15. 5 کاربر مقابل از Aliakbar58 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #169
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153

محسن عزیز،
    نباید فاصله دو تصویر چپ و راستت، از فاصله دو چشم (حدود 6 سانتی متر) بیشتر باشه. درضمن تصویر چپ و راستت رو برعکس گذاشتی. اگه جاشون رو عوض کنی درست میشه. نسخه ای که درست کردم رو دیدی؟ هم 20 درجه تصاویر رو در خلاف جهت عقربه های ساعت چرخوندم، هم جای تصویر چپ و راست رو برعکس کردم و هم فاصله تصاویر رو کم کردم (تصاویر رو کوچیک کردم). این یکی به راحتی 3بعدی دیده میشه (چند پست قبل گذاشتمش)
    من دو تا پست پشت هم گذاشتم فکر کنم قبلیش رو ندیدین اونجا توضیح دادم (پست 166). شما مهارت سه بعدی پارالل دارین. این مدل دید برای من یکم سخته و حتماً باید یه صفحه ای، چیزی بذارم بین دوتا چشمام و بعد آروم برش دارم تا پارالل ببینم. در مورد چرخش تصاویر هم گفتم. منم متوجه شدم و 16.7 درجه چرخوندمشون. البته این چرخش تأثیر زیادی نداشت و همون کجش هم سه بعدی میشد.
    امضای ایشان
    Benjamin Franklin

17. 7 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #170
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    4650

عكس ها و گزارش هاي رصد گذر زهره از سراسر ايران         
    من دو تا پست پشت هم گذاشتم فکر کنم قبلیش رو ندیدین اونجا توضیح دادم (پست 166). شما مهارت سه بعدی پارالل دارین. این مدل دید برای من یکم سخته و حتماً باید یه صفحه ای، چیزی بذارم بین دوتا چشمام و بعد آروم برش دارم تا پارالل ببینم. در مورد چرخش تصاویر هم گفتم. منم متوجه شدم و 16.7 درجه چرخوندمشون. البته این چرخش تأثیر زیادی نداشت و همون کجش هم سه بعدی میشد.
    حق با شماست
    من چشمم براي ديدن كراس خيلي راحت نيست و تمام سه بعدي هايي كه خودم تا به الان درست كردم از نوع پارالل هستن. البته تمرين كردم و تونستم تصوير 3بعدي تو رو به صورت كراس ببينم.
    امضای ایشان
    امام علی (ع)

19. 6 کاربر مقابل از Aliakbar58 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 17 از 19 نخستنخست ... 713141516171819 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)