صفحه 16 از 19 نخستنخست ... 61213141516171819 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 151 تا 160 , از مجموع 183

موضوع: عكس ها و گزارش هاي رصد گذر زهره از سراسر ايران

1. Top | #1
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    شماره عضویت
    1
    تشکر شده 43,792 بار در 2,956 ارسال

عكس ها و گزارش هاي رصد گذر زهره از سراسر ايران

از همه اعضا و رصدگران و عكاسان عزيز دعوت مي كنيم تا گزارش ها ، عكس ها و طراحي هاي خود از آخرين گذر زهره را در اين تاپيك به اشتراك بگذارند .

همچنين تصاوير مربوط به حواشي رصد اين پديده را هم مي توانيد در همين تاپيك منتشر نماييد .

2. Top | #151
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

گذر زهره بصورت سه بعدی (3d)

بلاخره با کلی سرچ تو اینترنت جفت استریوسکوپی یکی از عکسهام رو پیدا کردم. عکس سمت راست رو خودم گرفتم و عکس سمت چپ رو یک نفر از استرالیا. متأسفانه ایشون اسمشون رو ننوشته بودن و زمان سنجیشون هم در حد دقیقه بوده که زیاد دقیق نیست ولی بهتر از این نتونستم گیر بیارم. نمیدونم چرا عکس های مراحل بعد از اوج گذر از حواشی اقیانوس آرام انقدر کمه؛ خیلی دوست داشتم یه عکس از قاره آمریکا گیر میاوردم ولی نشد. مطمئناً پارالکس بیشتر و در نتیجه عمق بیشتری به تصویر میداد. بهر حال این عکس هم بدک نشده. اگه روش نگاه کردن سه بعدی چپ چپ رو بلد باشین میتونین عکس سه بعدی رو ببینین که در اون زهره حدود یکی دو سانت از صفحه بالاتر بنظر میرسه. البته عمقش کمه؛ امیدوارم بتونم یه عکس از قاره آمریکا گیر بیارم.

ضمناً برای دوستانی که نگاه کردن به جفت استریوسکوپی رو بلد نیستن باید بگم که کمی از مانیتور فاصله بگیرین و بعد با چشمان چپ به تصویر نگاه کنین. اول چهارتا میشه. باید سعی کنین دو تا تصویر مات وسطی رو روی هم بندازین. در این مرحله سه تا عکس میبینین. حالا سعی کنین با فوکوس کردن چشماتون تصویر رو از حالت ماتی خارج کنین. اگه تازه کار باشین یکم ممکنه سخت باشه (خواهر زادم که آخر نتونست ببینه) ولی با تمرین بیشتر میتونین ببینین. تنظیم فاصله میتونه به فوکوس کردن بهتون کمک کنه.

بابت کیفیت شرمنده با موبایل گرفتم.

امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

3. Top | #152
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    2693
    تشکر شده 2,158 بار در 242 ارسال

با سلام
    قبلا گزارشی رصدی گذاشته بودم , منتظر موندم آقای پرهام سعیدی astronomy هم گزارشی بگذارند که نذاشتن . منم اومدم یک سری از عکسها رو انتخاب کردم و براتون میگذارم:

در حین دیدن تصاویر مواظب سنگها باشید یکوقت زیر پاتون نرن زمین بخورید.

آقای سعیدی بهمراه آقایان عمادی و ملکی از مسئولین کانون در حال نصب بنر روی اتوبوس (کلمه مرحومین رو رو بنر ننوشتن , احتمالا تصمیم به نابودی رو شب گرفته شد)

از راست بچپ : علیرضا , آقا mohammad_reza آبی پشت بتصویر , عرفان , آقای ملکی و آقای عمادی در حال آماده کردن تلسکوپ برای رصد که بعدا افتخار کلمه آبگرمکن نصیبش شد.

محمدرضا . پرهام . محسن . احمد (پشت بتصویر )و آقای ملکی

خانواده ایی هم از علاقمندان نجوم نیم ساعتی با دوچشمیشون برای مشاهده گذر اومدن که زودم رفتند . سمت راستی پشت دوربین من هستم (چشمتون روشن )

این هم همه سرگرم مشاهده گذر هستیم

شب قبل که همه داشتند یخ میزدند و ظاهرا پتو رو هم پاره کردند . انرژیشون هم تمام شده بود تا صبحانه برسه ساعت از 9 رد شده بود . اگه یکم دیرتر میرسوندن دوستان مشغول چیدن علف و خوردنش میشدن (روایت میکنند دست بعضی از دوستان علف دیده شد )

خداییش پرهام قیافش دیدنی نشده ؟

ویرایش توسط Mojtaba Gholami : 06-14-2012 در ساعت 09:35 PM
    امضای ایشان
    حافظ از مشرب قسمت گله بی انصافیست
    طبع چون آب و غزل های روان ما را بس ...

4. Top | #153
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    2693

فلش قرمز جایی بود که قرار بود خورشید بیاد بیرون (کارشناسان اینطوری گفته بودند ), نامرد بدون هماهنگی از قسمت آبی سر در آورد.

خبرنگار صدا و سیما که افتخاری دیگر به برگ زرین پرهام افزود و مصاحبه ایی با ایشون انجام داد

نمیدونم چرا هر وقت این تصویر رو این چند روزی نگاه کردم جمله 7 کله پوک بذهنم اومد (بقیه دوستان ناراحت نشن , ذهنه دیگه)

جز من بقیه دوستان زهره رو بیخیال شده بودند و هر کس در عالمی بود

این هم چند تصویر دیگه از شب معروف :

اما از شوخی گذشته شب و روز بدی نبود و جز مراسم یخ بندان همه چیز دیگر مرتب و بجا بود و از آقایان دست اندر کار تشکر میکنم , امیدوارم دوستان از طنز من دلخور نشده باشند , آقا پرهام اگر شد ایراد نداره
    امضای ایشان

5. Top | #154
    کاربر طلایی عکاسی
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    شماره عضویت
    2817
    تشکر شده 13,336 بار در 1,103 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط mojiran نمایش پست ها
    فلش قرمز جایی بود که قرار بود خورشید بیاد بیرون (کارشناسان اینطوری گفته بودند ), نامرد بدون هماهنگی از قسمت آبی سر در آورد.
    درود بر شما

به همراه داشتن یه gps دستی و دونستن آزیموت دقیق طلوع که در سایت های زیادی وجود داره این مشکل رو حل میکنه.
    امضای ایشان
    ما را، نه غم دوزخ است و
    نه حرص بهشت...

6. 14 کاربر مقابل از farshad عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

7. Top | #155
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    2693

نقل قول نوشته اصلی توسط farshad نمایش پست ها
    درود بر شما

به همراه داشتن یه gps دستی و دونستن آزیموت دقیق طلوع که در سایت های زیادی وجود داره این مشکل رو حل میکنه.
    با تشکر از شما . دقیقا همینطوره . منظورم از کارشناسان , دوستانی بود که در چند صفحه نام برده بودم که روز قبل برای شناسایی منطقه رفتند و جی پی اس نداشتند یا شایدم داشتند رو نکردند
    امضای ایشان

8. 9 کاربر مقابل از Mojtaba Gholami عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

9. Top | #156
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    2693

سلام مجدد.
    خواستم مطلبی در مورد تایپیک برنامه آوااستار برای گذر زهره بگم که بسته شده پس با اجازه مدیران اینجا میگم :
    من یکی از 7 نفری بودم که گزینه : گذر زهره چیر مهمی نیست ، بهتر است روز گذر تا ظهر بخوابیم. رو انتخاب کرده بودم ولی موضوع خنده دار اینه که اون شب از سرما اصلا تا صبح نخوابیدم , واقعا که
    امضای ایشان

10. 16 کاربر مقابل از Mojtaba Gholami عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

11. Top | #157
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    4650
    تشکر شده 330 بار در 20 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط mohsen4465 نمایش پست ها

بلاخره با کلی سرچ تو اینترنت جفت استریوسکوپی یکی از عکسهام رو پیدا کردم. عکس سمت راست رو خودم گرفتم و عکس سمت چپ رو یک نفر از استرالیا. متأسفانه ایشون اسمشون رو ننوشته بودن و زمان سنجیشون هم در حد دقیقه بوده که زیاد دقیق نیست ولی بهتر از این نتونستم گیر بیارم. نمیدونم چرا عکس های مراحل بعد از اوج گذر از حواشی اقیانوس آرام انقدر کمه؛ خیلی دوست داشتم یه عکس از قاره آمریکا گیر میاوردم ولی نشد. مطمئناً پارالکس بیشتر و در نتیجه عمق بیشتری به تصویر میداد. بهر حال این عکس هم بدک نشده. اگه روش نگاه کردن سه بعدی چپ چپ رو بلد باشین میتونین عکس سه بعدی رو ببینین که در اون زهره حدود یکی دو سانت از صفحه بالاتر بنظر میرسه. البته عمقش کمه؛ امیدوارم بتونم یه عکس از قاره آمریکا گیر بیارم.

ضمناً برای دوستانی که نگاه کردن به جفت استریوسکوپی رو بلد نیستن باید بگم که کمی از مانیتور فاصله بگیرین و بعد با چشمان چپ به تصویر نگاه کنین. اول چهارتا میشه. باید سعی کنین دو تا تصویر مات وسطی رو روی هم بندازین. در این مرحله سه تا عکس میبینین. حالا سعی کنین با فوکوس کردن چشماتون تصویر رو از حالت ماتی خارج کنین. اگه تازه کار باشین یکم ممکنه سخت باشه (خواهر زادم که آخر نتونست ببینه) ولی با تمرین بیشتر میتونین ببینین. تنظیم فاصله میتونه به فوکوس کردن بهتون کمک کنه.

بابت کیفیت شرمنده با موبایل گرفتم.

محسن عزیز،
    فرض کنیم دو نقطه ای که حکم چشم چپ و راست رو دارن فاصله ای در حدود 12000 کیلومتر داشته باشن (در حدود قطر زمین). حالا اگه این فاصله رو کوچیک کنیم تا تبدیل بشه به 6 سانتی متر (فاصله دو چشم) مثل این میمونه که زهره هم یک کره 6 سانتی متری باشه در فاصله حدود 200 متری از این دو چشم و خورشید هم یک کره حدودا 6 متری در فاصله حدود 700 الی 800 متری . در این صورت به نظر میاد که بحث 3بعدی دیدن منتفی باشه.

12. 10 کاربر مقابل از Aliakbar58 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

13. Top | #158
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    536
    تشکر شده 2,761 بار در 325 ارسال

خواهشمندم از افرادی که با تلسکوپ فاصله کانونی بین 600 تا 1200 میلیمتر از گذر زهره در لحظه تشکیل قطره سیاه به صورت پرایم فوکوس عکس گرفتن عکسهاشون رو قرار بدن
    توی عکسهایی که خودم گرفتم متوجه یک مشکل شدم که اگر دوستان کمک کنن بتونم بفهمم مشکل از اپتیک بوده یا دوربین یا چیزی دیگر
    امضای ایشان
    هر چه با من اینجاست رنگ رخ باخته است آفتابی هرگز گوشه چشمی هم بر فراموشی این دخمه نینداخته است
    اندر این گوشه خاموش فراموش شده کز دم سردش هر شمعی خاموش شده یاد رنگینی در خاطر من گریه می انگیزد
    ارغوانم آنجاست ارغوانم تنهاست ارغوانم دارد می گرید
    چون دل من که چنین خون ‌آلود هر دم از دیده فرو می ریزد

14. 9 کاربر مقابل از rock_iml عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

15. Top | #159
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

آناگلیف سه بعدی از گذر زهره

نقل قول نوشته اصلی توسط Aliakbar58 نمایش پست ها
    محسن عزیز،
    فرض کنیم دو نقطه ای که حکم چشم چپ و راست رو دارن فاصله ای در حدود 12000 کیلومتر داشته باشن (در حدود قطر زمین). حالا اگه این فاصله رو کوچیک کنیم تا تبدیل بشه به 6 سانتی متر (فاصله دو چشم) مثل این میمونه که زهره هم یک کره 6 سانتی متری باشه در فاصله حدود 200 متری از این دو چشم و خورشید هم یک کره حدودا 6 متری در فاصله حدود 700 الی 800 متری . در این صورت به نظر میاد که بحث 3بعدی دیدن منتفی باشه.
    فک کنم شما هم مثل خواهر زاده من نتونستی ببینی!
    راستش روش Cross Eye (نگاه چپ چپ) یکم سخته و تمرین زیادی میخواد. من خودم از بچگی تو کتاب سرگرمیهای فیزیک (نوشته ای. پرلمان) با این روش سه بعدی سازی آشنا شدم و کلی طول کشید تا بتونم تصاویر کتابو سه بعدی ببینم. جالب اینکه دقیقاً همین امروز قبل از اینکه پست شما رو بخونم با فوتوشاپ یه آناگلیف سه بعدی از استریوگراف قبلیم ساختم. خوبی آناگلیف اینه که برای دیدن تصویر سه بعدی فقط کافیه تا عینک سه بعدی رو بزنین به چشمتون (از این عینک ها که یه شیشش آبیه اون یکی شیشش قرمز ). من روش صحیح ساختن آناگلیف رو نمیدونستم و با تجربه و خطا ساختم و با عینک خودم امتحان کردم. بعضی عینکها رنگ شیششون یکم فرق داره که امیدوارم آناگلیف من با اونها هم سازگار باشه (عینک من قرمز-فیروزه ایه). آناگلیف سه بعدی رو براتون قرار میدم تا دوستانی که نتونستن عکس قبلی رو سه بعدی ببینن با این عکس اونو تجربه کنن:

ضمناً تمام محاسباتی که شما انجام دادین رو من قبلاً انجام دادم (توی تاپیک پروژه های پیشنهادی گذر) و برخلاف نتیجه ای که شما بهش رسیدین من به این نتیجه رسیدم که جواب میده و واقعاً هم همینطوره. حتی بدون عینک هم اگه به عکس بالا نگاه کنین متوجه پارالاکس زهره بین ایران و استرالیا میشین. تازه این اختلاف منظر بین ایران و استرالیاست و اگه میتونستم یه عکس از آمریکا گیر بیارم که بازهم پارالاکس بیشتر میشد و حالت سه بعدی بیشتری پیدا میکرد. حیف که هر چی گشتم بجز یه عکس بی کیفیت چیز دیگه ای پیدا نشد.

بعد از گذاشتن عینک یه مقدار بهش خیره بشین و صبر کنین تا چشم و مغزتون به آرومی بهش عادت کنه تا بتونه تخیل سه بعدی رو بخوبی ایجاد کنه (پیشنهاد من اینه که 1 دقیقه بهش خیره بشین). یکم سرتون رو چپ و راست حرکت بدین و عقب و جلو برین و دوباره ثابت بشینین (چون عکس بزرگه از مونیتور یکی دو متر فاصله بگیرین بهتر میشه). یواش یواش تخیل سه بعدی تقویت میشه و احساس میکنین زهره حدود یکی دو سانت از سطح خورشید فاصله گرفته. این حالت وقتی به لکه ها نگاه میکنین تقویت میشه. البته اگه بتونین همون استریو گراف قبلی رو ببینین کیفیتش بهتره.
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

16. 13 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

17. Top | #160
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    2166
    تشکر شده 7,688 بار در 659 ارسال

بالاخره عکس دسته جمعی رو پیدا کردم

عكس ها و گزارش هاي رصد گذر زهره از سراسر ايران         
    اینم عکس دسته جمعی رصد گذر زهره بچه های رصدخانه ابن صلاح

18. 21 کاربر مقابل از رخساره روشنی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 16 از 19 نخستنخست ... 61213141516171819 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)