صفحه 3 از 5 نخستنخست 12345 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 30 , از مجموع 48

موضوع: نجوم و باستان

1. Top | #1
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    115
    تشکر شده 1,325 بار در 159 ارسال

نجوم و باستان

به پیشنهاد یکی از دوستان تایپیکی رو ایجاد کردم در مورد آثار باستانی که با تحقیقات امروزی پی به نجومی بودن و یا حتی رصد خونه بودن اونها بردند.
    خوبیه این سایت اینه که بچه ها از سراسر کشورمون هستن و هر کس با معرفی مکان های باستانی شهرش که یه جورایی نجومی هم هست به بالا رفتن اطلاعاتمون کمک میکنه. پس بسم الله
    امیدوارم تایپیک خوبی بشه
    با تشکر
    بی نقطه...

2. Top | #21
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    330
    تشکر شده 4,568 بار در 538 ارسال

رصدخانه يا كعبه زرتشت؟؟؟

سلام به همه...

راستش اين مقاله رو شايد مي تونم بگم يك سال پيش از تبيان گرفتم ... الان هم به دليل تغييراتي كه دادند نتونستم لينكشو پيدا كنم ... ديگه خودشو ميذارم...ببخشين يه خرده در هم هستش...

"بعضي از فعاليتهاي آقاي غياث آبادي در زمينه ي اخترباستان شناسي و کتب منتشره از سوي ايشان معرفي گرديد. به نظر ايشان بعضي از بناهاي باستاني ايراني که در دوران هاي پيش از اسلام در ايران ساخته شده اند و امروزه ما شاهد آنها در نقاط مختلف کشور مي باشيم، در واقع رصدخانه هايي بوده اند، که براي رصد خورشيد و تعيين اول ماههاي شمسي و تدوين تقويم باستاني ايراني مورد استفاده قرار مي گرفته اند. در اينجا يکي از نظريه هاي ايشان درباره ي بناي باستاني کعبه ي زرتشت معرفي شده، و در مقاله ي بعدي مورد نقد و بررسي قرار خواهد گرفت

کابرد نجومي بناي کعبه ي زرتشت
    اين نظريه به استناد کتاب «رصدخانه خورشيدي نقش رستم» تأليف آقاي غياث آبادي، به طور خلاصه، به شرح زير مي باشد.

بناي کعبه ي زرتشت همانطور که در تصوير ديده مي شود، داراي تعدادي پنجره ي کور و تعدادي پله در مقابل درب ورودي بنا مي باشد. تاريخ ساخت اين بنا به اعتقاد باستانشناسان به حدود 500 قبل از ميلاد (2500 سال پيش) باز مي گردد، که يادآور يکي ديگر از آثار بجامانده از داريوش کبير هخامنشي است. کاربرد اصلي اين بنا تا بحال در پرده ي ابهام باقي مانده است. نظريات مختلفي در اين مورد مطرح شده که يکي از آنها نظريه ي آقاي مرادي غياث آبادي است. اساس اين نظريه بر مبناي تشکيل سايه هاي مختلف در پنجره هاي کور و ايجاد سايه هاي گوشه شمال شرقي بنا، بر پلکان در هنگام طلوع خورشيد و ظهر حقيقي مي باشد
    در مورد سايه ي لبه هاي دروني پنجره ها، محاسبات غياث آبادي نشان مي دهد که پرتو خورشيد در هنگام طلوع و در روزهاي اول مهرماه و فروردين ماه دقيقاً در راستاي شرق جغرافيايي است و همانطور که در شکل 1 نمايش داده شده اين پرتو در امتداد خط od بر پنجره هاي رديف سوم يا در امتداد خط 'o'e بر پنجره هاي رديف دوم قرار دارد و به همين ترتيب چون مکان طلوع خورشيد در هر ماه نسبت به شرق تغيير مي کند، امتداد پرتوهاي تابيده بر پنجره ها نيز تغيير مي کند. مثلاً در روز اول آبان و اسفند که ميل خورشيد حدود 11- درجه مي باشد، اين پرتو در امتداد oe بر پنجره ها مي تابد و زاويه ي doe دقيقاً نيز برابر با 11 درجه است. به همين ترتيب براي 9 ماه از سال مطابق شکل مقابل پرتو خورشيد بامدادي در نخستين روز هر ماه بر مکان خاص از پنجره هاي بنا مي تابد و بر اين اساس مي توان شروع هر ماه خورشيدي را با رصد سايه ها متوجه شد
    در ماههاي خرداد، تير و مرداد نيز مي توان از پرتوهاي بامدادي تابيده بر در شرقي و غربي بنا استفاده کرد. بدين ترتيب که مطابق شکل مقابل انحراف پرتو ورودي از شرق در روز اول خرداد و اول مرداد که ميل خورشيد حدود 20 درجه مي باشد، در ضلع شمالي بر اثر کسر انحراف 18 درجه ايِ بنا، به 2 درجه رسيده و در امتداد پاره خط oa که نسبت به ضلع شمالي 2 درجه انحراف دارد، بر لبه ي غربي در بنا مي تابد و در روزهاي اول تيرماه نيز به همين ترتيب پرتو خورشيد بامدادي در امتداد ob که نسبت به ضلع شمالي 5ر5 (= 18-5ر23)درجه انحراف دارد بر لبه ي شرقي بنا قرار مي گيرد
    در مورد پله ها نيز همين طور مي توان لبه ي سايه ي بنا را بر پله اي خاص براي آغاز هر ماه مشاهده کرد. زير نشان دهنده ي پلان بنا و هم چنين سايه ي لبه ي شرقي بنا بر روي پله ها و سايه ي لبه ي بام بنا، بر روي همان پله هاست. بدين ترتيب که روز اول مهر و فروردين سايه بر امتداد پله 27، در ارديبهشت و شهريور بر پله 29، در خرداد و مرداد بر پله 30، در تير بر آخرين بخش پله 30 و در آبان و اسفند بر پله 25، در آذر و بهمن بر پله 23 و بالاخره در دي ماه بر پله 22 قرار مي گيرد. همچنين در هر روز از هفته آخر شهريور سايه ي لبه ي بام، در ظهر به ترتيب بر هفت پله آخر پلکان مي تابد.

وبدين ترتيب نويسنده ي کتاب نتيجه مي گيرد که اين بنا براي نوشتن تقويم و يا يافتن اول هر ماه شمسي به طور دقيق، بکار مي رفته است، و اين نشان از دانش نجوم رياضي نزد ايرانيان باستان دارد"

2تا مقاله ديگه هستش ولي اونا يه كم زيادي درهم هست مرتبش كنم بذارم...البته اينا دانسته هاي من بود ... آقاي امام هم مقاله رو ميذارن تكميل ميكنه...عكس هم فقط از بناي زرتشت ميذارم كه ببينيتش...فقط كوچيكه...

فعلا اينها باشه...
    ویرایش توسط na3r : 12-18-2010 در ساعت 12:42 AM دلیل: ویرایش فنی
    امضای ایشان
    یه کتاب شعر دیدم با عنوان " صبح از ساعت ۱۰ آغاز می شود".
    من نخونده با هاش موافقم! شما چطور؟
    اصلا به همچین شاعری باید نوبل ادبیات داد. مگه نه؟؟؟؟

3. 11 کاربر مقابل از Setare KOchOlO عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #22
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    7
    تشکر شده 4,159 بار در 478 ارسال

تا جایی که من میدونم و شنیدم ..اغلب اماکن مقدس و تاریخی کاربرد نجومی هم داشتند

و محل ساخت این بناها از نظر طول و عرض جغرافیایی و مناظر ماه و خورشید

محاسبات دقیقی دارند.

5. 8 کاربر مقابل از *sh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #23
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    شماره عضویت
    1
    تشکر شده 43,792 بار در 2,956 ارسال

خب ... مقاله را پیدا کردم

همونطور که گفتم این مقاله کار ارزشمند آقای پویان پدرام دانش آموز دبیرستان امیرکبیر خرم آباد است که این مقاله را به جشنواره خوارزمی نیز معرفی کرده است .

مقاله مفصل و جالبی است که مطالعه آنرا به دوستان عزیز توصیه میکنم .

به دلیل حجم زیاد مقاله ، آنرا در سه بخش تقدیم میکنم .

باز تشکر فراوان از آقای پویان پدرام
    فایل های پیوست شده فایل های پیوست شده

7. 10 کاربر مقابل از Mostafa عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #24
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    شماره عضویت
    1

قسمت سوم مقاله :
    فایل های پیوست شده فایل های پیوست شده

9. 11 کاربر مقابل از Mostafa عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #25
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    330
    تشکر شده 4,568 بار در 538 ارسال

بلللللللللللله...دقيقا همين ها رو ميخواستم بذارم...كه آقاي امام زحمتو كشيدن...
    امضای ایشان
    یه کتاب شعر دیدم با عنوان " صبح از ساعت ۱۰ آغاز می شود".
    من نخونده با هاش موافقم! شما چطور؟
    اصلا به همچین شاعری باید نوبل ادبیات داد. مگه نه؟؟؟؟

11. 5 کاربر مقابل از Setare KOchOlO عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #26
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    358
    تشکر شده 788 بار در 121 ارسال

ای داد بی داد !!!!!!!!

نقل قول نوشته اصلی توسط Mostafa نمایش پست ها
    خب ... مقاله را پیدا کردم

همونطور که گفتم این مقاله کار ارزشمند آقای پویان پدرام دانش آموز دبیرستان امیرکبیر خرم آباد است که این مقاله را به جشنواره خوارزمی نیز معرفی کرده است .

مقاله مفصل و جالبی است که مطالعه آنرا به دوستان عزیز توصیه میکنم .

به دلیل حجم زیاد مقاله ، آنرا در سه بخش تقدیم میکنم .

باز تشکر فراوان از آقای پویان پدرام
    *
    **
    با سلام خدمت دوستان خوبم.
    از وقتی آقای مهندس امام زحمت آپلود این مقاله را در سایت کشیدند من بر حسب تجربیات قبلی که داشتم متوجه تقلبی بودن این مقاله شدم

با سعی و تلاش زیاد و با صرف 2 هفته وقت و انرژی سر انجام موفق شدم صاحب اصلی مقاله را بیابم و با کسب اجازه از ایشان چکیده مقاله را در سایت قرار میدهم.

ولی قبلا" لازم است به چند نکته اشاره کنم:

اول : از آقای مهندس امام گلایه دارم . چون بدون تحقیق و با اتکا به شواهد نظری اقدام به پذیرفتن این مقاله کرده اند.

دوم: آقای پویان منجم نیستند و این کار ایشان سرقت علمی میباشد.

سوم :عمدا" این مطالب را بصورت علنی در سایت اعلان کردم تا از این پس دوستان چشم و گوش بسته نسبت به قرار دادن مطالب در سایت اقدام نکنند.

در اینجا لازم میدانم از آقای پروفسور ریاضی بخاطر ارسال این مقاله برای بنده تشکر نموده و استدعا دارم درصورت مطالعه این سایت

اگرتذکری در رابطه با محتوی آن دارند ارائه فرموده تا باعث غنای اطلاعاتی اعضا گردد.

در اینجا نظر اعضای سایت را به آدرس جناب آقای پروفسور ریاضی جلب مینمایم.

http://research.shirazu.ac.ir/faculty/Detail.asp?ID=546

در پایان لینک چکیده مقاله را در زیر قرار میدهم.امیدوارم مورد توجه دوستان قرار بگیرد

http://www.mediafire.com/?is5wbimcho24dms

http://www.speedyshare.com/files/25921003/tanha.pdf
    ویرایش توسط aflatoon : 12-27-2010 در ساعت 09:37 PM

13. 4 کاربر مقابل از aflatoon عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #27
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    شماره عضویت
    1

سلام جناب افلاطون عزيز

راستش من در اين مورد فعلآ نظري نميدم چون بايد موضوع دقيق تر بررسي بشه

اما به هر حال ما ( من ) در اينجا در مقام قضاوت نيستم و اصل رو هم بر برائت افراد ميگذارم .

ضمن اينكه اين مقاله به جشنواره خوارزمي هم فرستاده شده و در مرحله اول هم پذيرفته شده و بنده به استناد همه اينها نويسنده مقاله را اعلام كردم .

ضمن اينكه فردي كه از ايشان اسم بردم از فعالين نجوم آماتوري استان لرستان هستند و پيشينه بسيار مثبتي دارند .

از همه اينها گذشته در اين نوع موارد كه در مورد اصالت يك مقاله بحث پيش مي آيد ، بررسي منبع اصلي در اينترنت غالبآ بسيار دشوار است !

جون اكثرآ مقالات با ارزش دست به دست مي شود و فقط امضاي آن عوش مي شود و در خيلي از موارد جاعل امضا خود را واقعآ صاحب اثر ميپندارد و امر بر او مشتبه مي شود !

لذا به نظرم نميتوان به اين وضوح كسي را متهم كرد . ( هرچند بنده ارادت خاصي به جناب دكتر رياضي دارم )

به هر حال من اين موضوع را بررسي خواهم كرد

15. 7 کاربر مقابل از Mostafa عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #28
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    358
    تشکر شده 788 بار در 121 ارسال

بی خیال موضوع...

نقل قول نوشته اصلی توسط Mostafa نمایش پست ها
    سلام جناب افلاطون عزيز

راستش من در اين مورد فعلآ نظري نميدم چون بايد موضوع دقيق تر بررسي بشه

اما به هر حال ما ( من ) در اينجا در مقام قضاوت نيستم و اصل رو هم بر برائت افراد ميگذارم .

ضمن اينكه اين مقاله به جشنواره خوارزمي هم فرستاده شده و در مرحله اول هم پذيرفته شده و بنده به استناد همه اينها نويسنده مقاله را اعلام كردم .

ضمن اينكه فردي كه از ايشان اسم بردم از فعالين نجوم آماتوري استان لرستان هستند و پيشينه بسيار مثبتي دارند .

از همه اينها گذشته در اين نوع موارد كه در مورد اصالت يك مقاله بحث پيش مي آيد ، بررسي منبع اصلي در اينترنت غالبآ بسيار دشوار است !

جون اكثرآ مقالات با ارزش دست به دست مي شود و فقط امضاي آن عوش مي شود و در خيلي از موارد جاعل امضا خود را واقعآ صاحب اثر ميپندارد و امر بر او مشتبه مي شود !

لذا به نظرم نميتوان به اين وضوح كسي را متهم كرد . ( هرچند بنده ارادت خاصي به جناب دكتر رياضي دارم )

به هر حال من اين موضوع را بررسي خواهم كرد
    *
    **
    با سلام خدمت دوستان خوبم.

خدمت آقای مهندس امام عزیز عارضم :

از شما ممنونم که مقاله آقا پویان (؟) را در فروم قرار دادید.

از آقا پویان هم خیلی ممنونم که لج من را در آوردند.

اگر ایشان این مقاله را معرفی نمیکردند من به سراغ پروفسور ریاضی نمیرفتم و اگر پروفسور مقاله را بصورت خلاصه برای من ارسال نمیکردند من هیچگاه دنبال اصل مقاله نمیرفتم .

و اگر همه اینها نبود من گنج پیدا نمیکردم!!

بله عزیزان درست خواندید ( گنج )

اول آقای دکتر غیاث آبادی کتابی در باب کاربرد نجومی بنای کعبه زردشت نوشته بودند.که (خانم مرضیه تنها)بعنوان رساله پایان دوره دانشگاهی خود مقاله ای در رد این نظریه

ارایه میدهند.( کنفرانس فیزیک سال 1384 خرم آباد) پروفسور ریاضی استاد راهنما بودند.سپس آقا پویان عزیز با جسارت تمام این مقاله را بنام خودشان در این جا و آنجا معرفی میکردند.

که این کار ایشان باعث شد من حدود 3 هفته در اینترنت به جستجو مشغول باشم.

لطفی که آقا پویان در حق بنده و سایر دانش پژوهان کردند این بود که ما را با آقای دکتر رضا مرادی غیاث آبادی آشنا کردند. بخاطر این لطف از ایشان سپاسگزارم.

آقای دکتر غیاث آبادی یکی از بزرگترین محققین در زمینه باستان شناسی و تاریخ و نجوم کشور هستند.

برای نمونه چند تا از شاه کارهای ایشان را در زیر قرار میدهم.

البته از این به بعد بیشتر با کارهای علمی این بزرگوار آشنا خواهیم شد.

http://ghiasabadi.com/hafteh.html

http://ghiasabadi.com/esfandegan.html

http://ghiasabadi.com/soleyman.html

http://ghiasabadi.com/dastavadhaye-do-javan.html

حالا اینها را مطالعه بفرمایید تا بعد که با زحمات این بزرگوار بیشتر آشنا شویم.

وقتی میگویم گنج یافته ام اشتباه نکرده ام.
    ویرایش توسط aflatoon : 12-30-2010 در ساعت 08:46 PM

17. 6 کاربر مقابل از aflatoon عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #29
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    115

خب دوستان با سلام مجدد. من برگشتم تا این تایپیک دوباره رونق بگیره. برای ادامه کارمون یه نکته جالبی دیدم که دوست دارم نظر شما دوستان رو هم در موردش بدونم. یه سری تصاویر منتشر شده که در ادامه عکس هایی رو در موردش میزارم براتون. بر روی دیوار ها، غار ها و سنگ هایی در کشور های مختلف مثل ژاپن، مصر و استرالیا تصاویری پیدا شده که بروی اونها تصاویری از یوفو ها ،انسانهایی با اشکال غیر طبیعی و انسان هایی با لباس های فضانوردی که امروزه استفاده میشوند، وجود دارد. حالا نظر شما دوستان مخصوصا tahoo جان چیه؟؟ من با یکی از استادام صحبت کردم و ایشون اظهار بی اطلاعی کردند. حالا من واقعا گیج شدم
    بی نقطه...

19. 11 کاربر مقابل از sara sadeghian عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #30
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    115

نجوم و باستان         
    تصویر شماره 1

تصویر شماره 2

تصویر شماره 3

تصویر شماره 4

تصویر شماره 5

تصویر شماره 6

راستی اینم منبعی که عکس ها رو استخراج کردم
    http://www.crystalinks.com/ancientastronauts.html
    بی نقطه...
    ویرایش توسط محمدرضا صادقیان : 02-02-2011 در ساعت 10:33 PM دلیل: مرتب سازی

21. 10 کاربر مقابل از sara sadeghian عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 3 از 5 نخستنخست 12345 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع