صفحه 2 از 5 نخستنخست 12345 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 , از مجموع 48

موضوع: نجوم و باستان

1. Top | #1
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    115
    تشکر شده 1,325 بار در 159 ارسال

نجوم و باستان

به پیشنهاد یکی از دوستان تایپیکی رو ایجاد کردم در مورد آثار باستانی که با تحقیقات امروزی پی به نجومی بودن و یا حتی رصد خونه بودن اونها بردند.
    خوبیه این سایت اینه که بچه ها از سراسر کشورمون هستن و هر کس با معرفی مکان های باستانی شهرش که یه جورایی نجومی هم هست به بالا رفتن اطلاعاتمون کمک میکنه. پس بسم الله
    امیدوارم تایپیک خوبی بشه
    با تشکر
    بی نقطه...

2. Top | #11
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    283
    تشکر شده 6,306 بار در 874 ارسال

تو الموت هم اثاری از رصدخانه به شکل رصدخانه طوسی پیدا کردند که اگه درست باش میشه گفت اولین رصدخانه تو جهان به دست طوسی در الموت ساخته شده!!!
    امضای ایشان
    .

3. 5 کاربر مقابل از 169 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #12
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    115

جالبه!!!!! نشنيده بودم... يه تحقيقي ميكنم و نتيجه رو بهتون ميگم
    بي نقطه...

5. 5 کاربر مقابل از sara sadeghian عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #13
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    358
    تشکر شده 788 بار در 121 ارسال

نجوم در ایران باستان

من به نوبه خودم از سرکار خانم صادقیان - بخاطر ایجاد این تاپیک - صمیمانه سپاسگزارم.

قبل از اینکه با این سایت آشنا بشوم بطور جسته و گریخته مشاهداتی از نجوم در ایران باستان برایم پیش می آمد.

که از آنجمله میتوان به گاه نگار خورشیدی در کاخ تخت جمشید و همینطور رصد خانه در نیاسر کاشان و ...اشاره کرد.

من در اینجا پیشنهاد میکنم در صورت امکان عزیزانی که اطلاعات کاملتری از این اماکن و سایر اماکن نجومی

در ایران باستان سراغ دارند در سایت قرار داده تا باعث غنای اطلاعاتی اعضاء سایت گردد.

همینطور پیشنهاد میکنم به انتخاب اعضاء یک شب را برای رصد نجومی در یکی از این اماکن به گردش علمی

بگذرانیم. در هر محل که باشد من خودم را میرسانم.

من پیشنهاد میکنم در ایام تعطیلات میان ترم دانشگاه ها باشد بهتر است .چون دیگر کسی عذر و بهانه ای برای

نیامدن ندارد.( مثل ملاقات بانو طریان )!!!!

من رصد خانه نیاسر کاشان را پیشنهاد میکنم. اول به لحاظ موقعیت باستانی آن( چون خانم صادقیان عزیز میتوانند

در این خصوص - بعنوان یک باستان شناس - اطلاعات کاملی در اختیار اعضاء تیم قرار دهد.)و هم به لحاظ موقعیت

جغرافیایی و دور بودن از هر گونه آلودگی نوری ! و در آخر هم بخاطر موقعیت بسیار زیبای طبیعی (که محلی بسیار

دل نواز و روح انگیز میباشد )!!!

بقول معروف هم فال است و هم تماشا!!!!

علاوه بر اینها موقعیتی فراهم میاید تا دوستان آوا استاری دیداری نیز تازه کنند.

من منتظر اعلام نظر دوستان در این زمینه هستم.
    ویرایش توسط aflatoon : 12-05-2010 در ساعت 10:22 PM

7. 11 کاربر مقابل از aflatoon عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #14
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    358

اعتماد بنفس...

با سلام خدمت دوستان عزیز.

من متعجبم از اینکه میبینم بعضی دوستان مطالبی را در سایت مطرح میکنند ولی بعد از مدت کوتاهی بطور کلی

بی خیال موضوع مطروحه میشوند!!!

شاید انگیزه کافی برای ادامه بحث نداشته باشند!!! شاید هم عدم استقبال علمی دوستان ( منجم ) باعث این

بی رغبتی به ادامه بحث میشود!!شاید هم ( مدیریت ارشد ) سایت نسبت به موضوعات مطروحه بی رغبتی نشان

میدهند!!( که در افراد ایجاد انگیزه برای ادامه بحث بوجود نمی آورند)!!

علت هرچه باشد من الان در صدد رفع آن نیستم.

مطلبی که قصد اشاره به آن را دارم فقط دنبال کردن موضوع این تاپیک میباشد.

قبلا" از خانم صادقیان عزیز بخاطر ایجاد این تاپیک سپاسگزارم.

همانطور که در پست قبلی اشاره کردم در ضمن اجرای برنامه های کوه نوردی یا طبیعت گردی که از سالها پیش

داشتم با بعضی اماکن باستانی (گاها" نجومی ) برخورد میکردم که کسی توضیح قابل قبولی در این خصوص برایم

ارایه نمیکرد.و این خلا فکری همیشه برای من باقی بوده است.

تا اینکه با این سایت آشنا شدم.و خیلی خوشحالم از اینکه میبینم اعضای سایت علاوه بر معلومات نجومی( ؟) در

سایر زمینه ها نیز صاحبنظر هستند.!!!

همانطور که در پست قبلی اشاره کردم در شهر نیاسر ( از توابع کاشان )محلی برای رصد نجومی در زمان باستان

وجود داشته است .من پیشنهاد میدهم یک برنامه گردش علمی در این محل توسط (( آوا استار )) برگزار گردد.

لینک های زیر را در جهت آگاهی عزیزان قرار میدهم....

https://savepasa.ipower.com/2009-Feb/chartaghi.htm

https://savepasa.ipower.com/01Texts/...ghi-niasar.htm

http://www.uko.ir/uko_website/fa/mod...l=yes&id_cat=5

9. 10 کاربر مقابل از aflatoon عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #15
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    115

با شرمندگي فراوان

آقاي افلاطون عزيز، سلام!!! من زماني كه وقتم آزاد باشه ترجيح ميدم تو آوا استار مطلب بذارم تا اينكه به كاراي ديگه بپردازم. من تابستون وقتم تقريبا آزاد بود اما الان با درس ها و كارم يكم سرم شلوغه. اميدوارم نذاشتن مطلب رو بخاطر بي علاقگي بنده نذاريد. در اولين فرصت من مطلب هارو خواهم گذاشت...
    بي نقطه...

11. 6 کاربر مقابل از sara sadeghian عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #16
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    358

ادامه...

نقل قول نوشته اصلی توسط sara sadeghian نمایش پست ها
    آقاي افلاطون عزيز، سلام!!! من زماني كه وقتم آزاد باشه ترجيح ميدم تو آوا استار مطلب بذارم تا اينكه به كاراي ديگه بپردازم. من تابستون وقتم تقريبا آزاد بود اما الان با درس ها و كارم يكم سرم شلوغه. اميدوارم نذاشتن مطلب رو بخاطر بي علاقگي بنده نذاريد. :o_o:در اولين فرصت من مطلب هارو خواهم گذاشت...
    بي نقطه...
    *
    *
    *
    *
    با سلام مجدد خدمت دوستان خودم.

باز هم از خانم صادقیان عزیز بخاطر ایجاد این تاپیک تشکر میکنم.

منظور من از پست قبلی خودم در این تاپیک این بود که چرا دوستانی که مطلبی علمی در سایت قرار میدهند از

پیگیری آن منصرف شده و صرف نظر مینمایند!!!

نبود وقت کافی برای برای اعضا یکی از مهمترین این دلایل میباشد.و دلیل دوم نبود اعضاء پر وپا قرص در سایت

و نبود انگیزه کافی برای ادامه بحث توسط اعضا دلیل دیگر میباشد.

پستهای علمی کاربردی در سایت خیلی کم میباشند.مثل : انجام تورهای رصدی و کوهنوردان منجم و

ملاقاط با بانو طریان و جلسه حضوری اعضا و برگزاری کنفرانس علمی اعضا و یکی دوتا پست دیگر.

مطابق آمار 108 نفر عضو فعال در سایت فعالیت میکنند.ولی در حقیقت کمتر از 20 نفر عضو فعال در سایت

کار میکنند.

بعنوان مثال شخصی یک پست امروز میزند و میرود تا یک ماه دیگر سر و کله اش در سایت پیدا نمیشود!!!

ولی کامپیوتر سایت ایشان را بعنوان عضو فعال معرفی میکند !!!

به اعتقاد من وقتی کسی پست علمی ( نه خبری و تحلیلی ) در سایت ایجاد میکند باید انگیزه لازم برای کاربردی

کردن آن پست علمی وجود داشته باشد.

بعنوان مثال تاپیک " جلسه حضوری اعضاء سایت "مطرح میشود پز از پیگیریهای زیاد سرانجام جلسه ای

در روز یکشنبه 7 آذر تشکیل میشود.و دیگر تاپیک " برگزاری کنفرانسهای علمی اعضا" مطرح میشود و

پس از تلاشهای مستمر چند نفر از اعضا در آن شرکت میکنندو موضوع تمام میشود.

همچنین تاپیک " برنامه ملاقات با بانو طریان " ایجاد میشود و در موعد مشخص افرادی در این برنامه شرکت کرده و

برنامه تمام میشود.و یکی دو نمونه دیگر.....

بحث من این است که چه کنیم وقتی تاپیکی مثل همین تاپیک فعلی " نجوم در ایران باستان " ایجاد میشود

چه کنیم که این بحث علمی حالت کاربردی به خود بگیرد.

چه خوب میشد برنامه جلسه حضوری اعضا باز هم تکرار میشد!!! ویا کنفرانس علمی اعضا باز هم انجام میشد

ویا برنامه ملاقات با " بانو طریان " مجددا" تکرار میشد؟؟!!!

چه خوب بود اگر یک انسجام و هماهنگی بین اعضا بر قرار میشد و اعضا میتوانستند نسبت به یک موضوع به

توافق برسند.!!!

وقتی عضوی در سایت تاپیکی کاربردی ایجاد میکند با خون جگر خوردن بسیار ( جلب نظر سایر اعضا ) را

جهت کاربردی کردن آن (نظریه ) بدست میاورد.

امید وارم مدیران سایت در این خصوص اقدامات لازم و مقتضی را انجام دهند.

در رابطه با جاذبه های باستانی و علمی و نجومی و فرهنگی و طبیعی شهر نیاسر کاشان بعدا" مفصل

توضیح خواهم داد.

13. 10 کاربر مقابل از aflatoon عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #17
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    16
    تشکر شده 8,571 بار در 984 ارسال

معرفي رصدخانه دانشگاه كاشان

جهت به رکود نرفتن این تاپیک و بنا بر سفارش جناب aflatoon مطالبی را راجع به رصدخانه کاشان و شرایط بازدید از آنجا را در اختیار دوستان قرار داده ام ، امیدوارم مفید واقع شوند :

سپهر نيلگون نيمي از چشم انداز بشر را در تمامي عمر تشكيل مي دهد. لذا توجه به آن باعث آرامش انسان مي شود. در دوران ماشيني امروزي ، انسان از مظاهر طبيعت از جمله آسمان دور شده است. آشتي با زيبايي ها و شگفتي هاي بي نظير كيهان مي تواند موجب بازگشت به منشاء آفرينش بشر گردد. در سال 1379 همزمان با برگزاري همايش بزرگداشت غياث الدين جمشيد كاشاني ، رياضي دان و اخترشناس برجسته ايران زمين ، كلنگ احداث مجتمع تحقيقاتي نجوم دانشگاه كاشان در ارتفاعات شهر نياسر كاشان بر زمين زده شد. رصدخانه جهت كار در شب ، رصدخانه خورشيدي، آسمان نما، سالن آمفي تئاتر، نمايشگاه نجوم و پژوهشكده نجوم مهم ترين بخشهاي اين مجتمع را در طرح اوليه شامل مي شود. در هفتم شهريور 1385 بخش رصدخانه با زير بناي حدود 150 متر مربع و فضاي حدود 2000 متر مربع شامل پاركينگ و فضاي سبز به عنوان فاز اول اين مجموعه راه اندازي گرديد. ترويج ، آموزش نجوم در سطح دانشگاهي و پژوهش در زمينه اخترشناسي مهم ترين اهداف اين مجموعه در نظر گرفته شده است. در حال حاضر يازده ابزار اپتيكي و سه دستگاه تصوير برداري مهم ترين ابزار هاي نجومي اين رصدخانه را تشكيل مي دهد. گنبد تمام اتوماتيك رصدخانه با قط 2/4 متر و به صورت دو جداره ساخته شده و تلسكوپ اصلي رصدخانه را در خود جاي داده است. تلسكوپ با قطر دهنه 16 اينچ مستقر در گنبد در حال حاضر به عنوان يكي از بزرگترين تلسكوپهاي ايران محسوب مي شود. شش دستگاه تلسكوپ در انواع اندازه هاي گوناگون با قطر دهنه 8/4 اينچ تا 12 اينچ و چهار دستگاه دوربين دوچشمي بزرگ ديگر ابزارهاي اپتيكي اين مجموعه را شامل مي شود. يك دستگاه دوربين CCD ، يك دستگاه videoCCD و يك دوربين عكاسي ديجيتال با قابليت تصويربرداري نجومي ، ابزارهاي تصويربرداري رصدخانه را تشكيل مي دهد. يك دستگاه آسمان نماي آموزشي ، مجموعه اي از كتابهاي به زبان فارسي و زبان اصلي ، شامل كتابهاي نجوم مقدماتي و حرفه اي و نجوم قديم و يك بانك نرم افزار و فيلم هاي آموزشي نجومي نيز از جمله امكانات اين رصدخانه است.

با گذشت حدود سه سال از راه اندازي رصدخانه، مهم ترين فعاليت هاي اين مجموعه را كه متناسب با اهداف آن مي باشد مي توان در سه بخش زير خلاصه نمود.
    فعاليت هاي ترويجي نجوم در سطح منطقه و كشور
    - پذيرش بيش از 50000 بازديدكننده از بدو راه اندازي تا كنون. بازديد كنندگان از دانشگاهها ، دبيرستانها همچنين انجمنها و گروههاي نجوم سراسر كشور بوده است. در موارد خاص نظير تعطيلات نوروز نيز اقدام به پذيرش بازديد عمومي نيز مي نمايد.
    - كمك جهت تشكيل يا فعال سازي هشت انجمن يا گروه نجومي در سطح منطقه ، و همكاري با گروههاي مذكور جهت برگزاري همايشها و فعاليتهاي نجومي. لازم به ذكر است تا قبل از راه اندازي رصدخانه تنها يك انجمن نجوم به صورت محدود در منطقه فعاليت مي نمود.
    - تشكيل گروههاي رصدي جهت شركت در چهار دوره از مسابقات رصدي كشوري مانند رقابتهاي رصدي مسيه و رقابتهاي رصدي صوفي. و همكاري با ارگانهايي همچون آموزس و پرورش جهت برگزاري رقابتهاي نجومي در سطح استان اصفهان.
    - طراحي، چاپ و انتشار ساعت آفتابي افقي با تيراژ 26000 نسخه در راستاي فرهنگ سازي توجه به طبيعت ، خورشيد و انرژي خورشيدي به عنوان يك منبع انرژي پايان ناپذير . چرا كه ايران و مخصوصا كوير مركزي ايران از درصد تابش انرژي خورشدي بسيار بالايي در طول سال برخوردار است.
    - چاپ و انتشار جداول اوقات شرعي دائمي شهرستانهاي كاشان و آران و بيدگل بصورت جداگانه در جهت معرفي نجوم كاربردي.
    - چاپ و انتشار نقشه آسمان و تكثير و توزيع نرم افزارهاي نجومي بخش ديگري از موارد منتشر شده از طرف رصدخانه دانشگاه كاشان بوده كه با همكاري روابط عمومي دانشگاه انجام گرفته است.
    - انتشار اخبار مربوط به پديده هاي نجومي از طريق نشريات دانشگاه و روزنامه هاي كثيرالانتشار
    - همكاري با شبكه هاي سراسري و شبكه استاني جهت تهيه حدود 30برنامه تلويزيوني و خبري
    فعاليت هاي آموزشي
    - همكاري در ارائه دروس نجوم مقدماتي و اخترفيزيك براي دوره كارشناسي فيزيك در دانشگاه كاشان
    - برگزاري دوره هاي متعدد آموزش نجوم رصدي و كيهانشناسي در محل رصدخانه، دانشگاه كاشان و شهرستان آران و بيدگل
    - همكاري با باشگاه دانش پژوهان جوان از بدو راه اندازي تاكنون در خصوص دوره هاي آموزشي رصدي براي تيم هاي ملي المپياد نجوم جهت شركت در مسابقات جهاني و بين المللي. اين مجموعه تاكنون پذيراي 5 تيم ملي و كشوري از طرف باشگاه براي انجام تمرينات رصدي بوده است. لازم به ذكر است اين تيم ها موفق به كسب مقام هاي خوبي در سطح جهان گرديده اند. كه از آن جمله مي توان كسب رتبه اول جهاني در سال 1386، كسب رتبه سوم جهاني در سالهاي 1385 و 1387 را نام برد. در رقابتهاي بين المللي نيز يك تيم از ايران در سال 1387 موفق به در يافت رتبه هفتم شد.

فعاليت هاي تحقيقات
    اين مجموعه تاكنون 9 گردهمايي و همايش بصورت منطقه يا كشوري برگزار نموده است. گردهمايي گراميداشت روز جهاني نجوم در ارديبهشت 1386 و همايش گراميداشت روز جهاني فضا در آبان 1386 بصورت منطقه اي و در دانشگاه كاشان و محل رصدخانه برگزار گرديد. همايش سراسري نجوم در ارديبهشت 1387 به مناسبت روز جهاني نجوم در دانشگاه كاشان برگزار گرديد. گردهمايي چارتاقي نياسر از دريچه نجوم ، يكم تير ماه 1387 و دومين نشست علمي چارتاقي نياسر از دريچه نجوم هر سه در محل رصدخانه دانشگاه كاشان و به استقبال از سال جهاني نجوم از طرف اين مجموعه برگزار گرديد. همايش آلودگي نوري در اسفند ماه 1387 و همايش اخترشناسي شيخ بهايي در ارديبهشت 1388 ، سومين نشست علمي چارتاقي نياسر از دريچه نجوم در دي ماه 1388 همزمان با سال جهاني نجوم در دانشگاه كاشان و محل رصدخانه برگزار گرديد. به مناسبت هفته جهاني نجوم گردهمايي بيكران آسمان 7 ارديبهشت 1389 در دانشگاه كاشان برگزار گرديد.چهارمين نشست علمي چارتاقي نياسر از دريچه نجوم يكم تير ماه 1389 در محل رصدخانه برگزار گرديد.
    - دو كارگاه آموزشي با موضوع استرلاب و يك كارگاه آموزشي با موضوع ساعت آفتابي نيز در قالب همايشهاي فوق تاكنون ارائه گرديده است.
    - ارائه مقالات متعدد در همايشهاي سراسري و بين المللي همچون همايش سراسري علوم پايه 1385 قائم شهر ، سيزدهمين همايش سراسري نجوم و اخترفيزيك در سال 1387 در دانشگاه تحصيلات تكميلي زنجان ، كنفرانس بين المللي بزرگداشت خواجه نصيرالدين طوسي در سال 1387 در دانشگاه خواجه نصير تهران ، كنفرانس بين المللي بزرگداشت هفتصدوپنجاهمين سال تاسيس رصدخانه مراغه در سال 1388 در مراغه و همايش سراسري ميراث نجومي ري در شهرري در تابستان 1388 با موضوعات نسبيت عام ، تاريخ نجوم و ابزارهاي رصدي از طرف كارشناس رصدخانه.
    - طراحي و ساخت راديو تلسكوپ با آنتن دو قطبي با قابليت دريافت امواج ارسالي از سياره مشتري و ثبت اختراع آن و ارائه در جشنواره جوان خوارزمي 1388 .
    - طراحي و اجراي سيستم كنترل تمام اتوماتيك حركت گنبد رصدخانه با همكاري شركت تكنولوژي سانتريفيوژ ايران (تسا) براي اولين بار در ايران. با توجه به قابليت كنترل تلسكوپ رصدخانه از طريق كامپيوتر و اينترنت همچنين هماهنگ بودن حركت گنبد با تلسكوپ ، در صورت نصب سيستم مخابراتي مناسب قابليت، كنترل رصدخانه از طريق اينترنت از سراسر دنيا وجود خواهد داشت.
    - راه اندازي مركز بايگاني ، پژوهش و نشر ميراث علمي جمشيد كاشاني در راستاي پاسداشت و معرفي تاريخ درخشان نجوم در ايران. در اين مجموعه تاكنون تصوير چهار اثر از آثار اين دانشمند فرهيخته و نيز چندين كتاب و مقاله به زبان هاي فارسي و لاتين كه در ارتباط با فعاليت ها ، كشفيات و اختراعات ايشان گردآوري شده است.
    - طراحي و چاپ كيت آموزشي استرلاب مسطح با عرض جغرافيايي 34 درجه شمالي ( عرض جغرافيايي كاشان ) توسط كارشناس رصدخانه در جهت احياي نجوم قديم ايران با همكاري معاونت پژوهشي دانشگاه.
    - احيا ، طراحي و ساخت زرقاله پس از چند صدسال به عنوان يكي از ابزارهاي نجوم قديم.
    - احيا، طراحي و ساخت استرلاب زورقي به عنوان يكي از افتخارات نجوم قديم ايران.
    اهداف و چشم انداز آينده
    تلاش جهت تشكيل گروه آموزشي نجوم در دانشگاه كاشان و جذب دانشجوي اخترفيزيك در سطح كارشناسي ارشد.
    طراحي و ساخت راديو تلسكوپ با آنتن بشقابي به قطر حدود 5 متر، كه تاكنون مراحلي از آن انجام گرفته است.
    پژوهش در زمينه ابزارهاي نجوم قديم ، و بطور ويژه ابزارهاي رصدخانه مراغه به عنوان كهن ترين رصدخانه ثبت شده جهان . كه تا كنون تحقيق بر روي 26 ابزار انجام گرفته و چهار ابزار تاكنون توسط كارشناس رصدخانه ساخته شده و چهار ابزار در دست ساخت مي باشد.

شرايط بازديد از رصدخانه :

اين رصدخانه از بين گروههاي نجومي همچنين گروههاي دانشجويي و دبيرستاني علاقمند به نجوم بازديد مي پذيرد. علاقمندان مي توانند زمان بازديد را در ساعات اوليه شنبه شب تا سه شنبه شب با شماره تلفن رصدخانه دانشگاه ( 3223355 - 0362 ) هماهنگ نموده. سپس درخواست خود را به رئيس دانشكده علوم دانشگاه كاشان با شماره ( 5552935 - 0362 ) فكس نمايند. و براي بازديد يا بازديد همراه با رصد در اين مجموعه حضور پيداكنند. لازم به ذكر است. پذيرش بازديد هاي عمومي از طريق همين سايت اعلام مي شود.

برنامه هاي بازديد:
    1 - بازديد روزانه يا بازديد در شبهاي ابري
    شامل بازديد از آسمان نما ، ارائه توضيحات در باره صورتهاي فلكي و ساختار كيهان با استفاده از نرم افزارهاي نجومي ، نمايش تعدادي از فيلمها و عكسهاي تصوير برداري شده در اين رصدخانه ، بازديد از تلسكوپ اصلي مستقر در گنبر رصدخانه به عنوان يكي از بزرگترين تلسكوپهاي ايران همراه با ارائه توضيحات در باره تلسكوپ و كنبد تمام اتوماتيك رصدخانه.
    مدت برنانه براي يك گروه 15 نفره حدود 60 دقيقه وهزينه بازديد به ازاي هر نفر 15000 ريال.
    2 - بازديد همراه بارصد
    شامل كليه موارد ذكر شده در بند ( 1 ) همچنين رصد چند جرم آسماني با تلسكوپهاي 4/8 ، 5 و يا 6 اينچ .
    مدت برنانه براي يك گروه 15 نفره حدود 90 دقيقه وهزينه بازديد به ازاي هر نفر 30000 ريال.

با توجه به موقعيت استقرار رصدخانه و شرايط كوهستاني در ارتفاعات نياسر و وجود خطراتي همچون وجود پرتگاهها ، حيوانات درنده و حشرات و حيوانات گزنده ، مسئوليت آن به عهده بازديد كنندگان مي باشد.

منبع : http://www.uko.ir/uko_website/fa/static-1.html

15. 11 کاربر مقابل از Tahereh Ramezani عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #18
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    54
    تشکر شده 8,442 بار در 878 ارسال

چند وقت پیش یه ایمیل واسم اومده بود درباره اینکه کعبه زرتشت یه مکان نجومی بوده!! (یه چیزی مثل استون هنج!)

کسی اطلاعی در این زمینه داره؟
    امضای ایشان
    گاهی ستاره هدیه کن به مشت پوچ شب ها ...

17. 7 کاربر مقابل از ستاره بنیادی عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #19
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    358

نقل قول نوشته اصلی توسط ستاره بنیادی نمایش پست ها
    چند وقت پیش یه ایمیل واسم اومده بود درباره اینکه کعبه زرتشت یه مکان نجومی بوده!! (یه چیزی مثل استون هنج!)

*
    **
    کعبه زرتشت در حدود 3 کیلومتری غرب تخت جمشید در محلی بنام (نقش رستم )واقع شده است چون ظاهر آن آتشکده خیلی شبیه به ساختمان کعبه مسلمانان میباشد به آن کعبه زرتشت گفته میشود.
    در این محل علاوه بر کعبه زرتشت آرامگاه های شاهان هخامنشی نیز موجود میباشند.
    همینطور کتیبه های معروف ساسانی نیز در این محل واقع شده اند
    ویرایش توسط aflatoon : 12-18-2010 در ساعت 12:22 AM

19. 5 کاربر مقابل از aflatoon عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #20
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    شماره عضویت
    1
    تشکر شده 43,792 بار در 2,956 ارسال

نجوم و باستان         
    نقل قول نوشته اصلی توسط ستاره بنیادی نمایش پست ها

سلام خانم بنيادي ... خسته نباشيد

چند وقت پيش مقاله اي از يكي از دوستان در خرم آباد به دستم رسيد كه اين موضوع رو بررسي كرده بود .

مقاله خيلي مفصلي بود همراه با محاسبات طول و جهت سايه ها در روزهاي مختلف سال .

من مقاله را خواندم ؛ مقاله پر و پيمان و با ارزشي بود .

اگر توانستم مقاله را پيدا ميكنم و تقديم ميكنم .

شايد هم آن دوست جوان را براي عضويت در فروم دعوت كنم تا خود ايشان درباره اين موضوع و مقاله اش توضيح دهد .

موفق باشيد

21. 10 کاربر مقابل از Mostafa عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 2 از 5 نخستنخست 12345 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع