صفحه 1 از 4 1234 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 34

موضوع: روش هاي طراحی از گذر زهره

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    451
    تشکر شده 11,082 بار در 1,135 ارسال

روش هاي طراحی از گذر زهره

سلام دوستان عزیز

مطمئنم همه منتظر رسیدن روز گذر هستید و تجهیزات لازم رو برای تماشای اون و عکاسی ازش آماده کردید.

نمیدونم این تصمیم رو دارید که از این گذر اسکیچی تهیه کنید یا نه !؟! اما بد نیست که با ما تو این تاپیک همراه بشید و نظرات و پیشنهاداتتون رو نسبت به این کار به ما بگید.

کم کم با هم آماده میشیم، لوازم مورد نیازش رو تهیه می کنیم و سعی می کنیم از نقشه هایی که برای گذر آماده شده استفاده کنیم و به استقبالش بریم.

2. Top | #2
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    537
    تشکر شده 3,013 بار در 352 ارسال

طراحی از نوع بادقت آن یکی از بهترین کارهایی هست که یک منجم آماتور می تواند در طی یک رویداد نجومی انجام دهد و مطمئنا ارزش آن از بسیاری از عکس های هنری و نجومی بیشتر خواهد بود.
    امضای ایشان

3. Top | #3
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    7
    تشکر شده 4,159 بار در 478 ارسال

لطفا بفرمایید که چه مواردی را باید رعایت کنیم و دقت از چه نظر (بجز ترسیم جزییات) ؟

در واقع می خواهم انتظاراتی که از اسکیچ چنین پدیده ای می رود را برای دوستان علاقه مند روشن بفرمایید که بدانند چه مسائلی را باید مد نظر داشته باشند که هم ارزش علمی و نجومی داشته باشد هم هنری.

ممنون.
    امضای ایشان
    .................................................. .................................................. .................................................. ................................................

ای رفته به چوگان قضا همچون گوی ... چپ میرو و راست میرو و هیچ مگوی

کان کس که ترا فکند اندر تک و پوی ... او داند و او داند و او داند و اوی

4. Top | #4
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    537
    تشکر شده 3,013 بار در 352 ارسال

ممنون از سوال بجای شما... در خصوص گذر لازم هست که دوستان یک خط کش مناسب همراه داشته باشند و سعی کنند باتوجه به قطری که برای خورشید درنظر می گیرند، محل قرار گیری زهره را روی آن با دقت مناسبی محاسبه و ترسیم کنند. لازم به ذکر است که محل قرارگیری زهره در طول گذر یک خط صاف نیست.
    همچنین طراحی از قطره سیاه به طوری که واقعا مشاهده می کنید بسیار اهمیت دارد. شخصا توصیه می کنم یک طراحی از افق شرق هم که خورشید در آن طلوع خواهد کرد را با ترسیم عوارض طبیعی و مصنوعی (مانند ساختمان ها) تهیه کنید تا در گزارش ها اندازه این عوارض و نوع آن ها مشخص شود.
    مطمئنا کشیدن لکه ها برروی طرح همزمان با گذر کار جالبی خواهد بود واگر اندازه ها را رعایت کنید می توان تخمین مناسبی از اندازه لکه ها باتوجه به قطر زهره ارائه داد.
    امضای ایشان

5. Top | #5
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای ويكی نجوم
    شماره عضویت
    375
    تشکر شده 5,596 بار در 572 ارسال

طرح

باسلام

خانم کریمی ممنونم که این تاپیک رو ایجاد کردین البته طرحش از من بود یه اسمی میبردین بدک نبود حالا عیب نداره مهم اصل کاره

خوب منو خانم کریمی با چند نفر از افراد دیگه ای که میشناسیم و میدونیم که تو این کار همراهمون هستن مثل خانم شهابی فر و... میخواستیم به صورت گروهی از جاهای مختلفی که هستیم اسکچ بکشیم و ثبت زمان دقیق بزنیم و اسکچ هامون رو توی فروم اشتراک بزاریم تا اهل فن در موردش نظر بدن و اگه خوب و به درد میخوردن ازشون استفاده کنن

بعد دیدیم اگه بییایم بقیه بچه ها رو هم در جریان بزاریم میتونیم یه گنجینه از اسکچ ها درست کنیم که حتما خیلی به درد میخوره و میتونه بچه ها رو بیشتر به بحث های تخصصی نجوم بکشونه
    خب یکی هم یه خوبی داره که باعث میشه توی رصد یا توی شهر الکی پانشیم یه کار مثبت انجام بدیم

خوب اول باید علاقه مندانی که میخوان از این پدیده اسکچ بزنن معلوم بشن تا بدونیم چند نفریم بعدا چند تا اسکچ باید تحویل بگیریم

بعد ما یه فرمی درست کردیم به نام اوا استار که به دوستان تحویل میدیم که اسکچ هاشون رو اونجا بکشن تا هم موقعی که اسکچ روی سایت قرار میدن امکان کوپی رایتش نباشه(کاری که میخواین انجام بدین خیلی با ارزشه پس سرسری ازش نگزرین و مواظبش باشین)

خوب فعلا علاقه مندان اعلام امادگی کنن و به من یا خانم کریمی یه پیام بزنن که بقیه کار ها زودتر انجام بشه یه سری ایده ی خیلی جالب هم واسه رسم این کار دارم

موفق باشین
    ویرایش توسط محمدرضا صادقیان : 05-26-2012 در ساعت 04:13 PM
    امضای ایشان
    دلي سربلند و سري سر به زير
    از اين دست عمري به سر برده ايم

قيصر امين پور

6. Top | #6
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    451
    تشکر شده 11,082 بار در 1,135 ارسال

حق با آقای یکانی اصل ایده به ذهن ایشون اومد که این طرح رو راه بندازیم و من فقط تاپیکش رو زدم . از ایشون ممنونم .
    ===
    ممنون آقای پرو نسبت به لطفی که دارین و اطلاعاتی که در اختیارمون گذاشتید .
    ===
    دوستان اگه نظری نسبت به اطلاعات خاصی که رو فرم باید باشه دارید لطفا به من بگید که لحاظش کنم .
    ممنون از همه
    امضای ایشان
    زندگیت رو روی یک قاعده بنا کن
    نه یک استثناء

7. Top | #7
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    906
    تشکر شده 3,386 بار در 317 ارسال

پدیده ای که تا 105 سال دیگر نمی توانید از آن طرح بزنید!!!!!

سلام دوستان
    خوب صحبت از اسکچ به میان اومد و من نتونستم ساکت بشینم
    چه عجب که بالاخره به جز عکاسی از اسکچ هم صحبت شد، ممنون از ایده دهنده و ایجاد کننده تاپیک و همچنین آقای پرو که به اهمیت این مورد اشاره کردند.

من به عنوان شاگرد، تجربیاتی که برای اسکچ از خورشید و لکه های خورشید داشتم را مختصراً عرض می کنم: (البته رسم خود زهره ساده تر هم هست)

خوب بیشترین موردی که در این نوع از اسکچ اهمیت داره همون طور که آقای پرو اشاره فرمودند رعایت مقیاس هست، حتی اگر با خط کش هم این کار انجام نشه باید یک تخمین به نسبت درستی از مکان زهره زده بشه، پس بهتر هست چشمی ای رو انتخاب کنیم که بزرگنمایی خیلی زیادی هم نداشته باشه و قرص خورشید به طور کامل مشخص باشه! البته کشیدن خود پدیده قطره سیاه به بزرگنمایی بیشتر احتیاج داره

یک نکته مهم دیگه اینکه در اکثر کارهای گرافیکی که مسیر حرکت زهره نشان داده شده (البته چون دوبعدی هست) مسیر به صورت خط مستقیم نشان داده شده در صورتی که مثل عکس زیر هست:
    (البته این عکس برای سال 2004 هست و من rotate ش کردم که شبیه گذر 2012 بشهکه البته دقیق نیست مسلماً، اما حتما قبل از گذر و کشیدن اسکچ یه ذهنیت از مسیر داشته باشید چون خیلی کمک می کنه، یک مقدار هم نامنظم هست که شاید مشکل از عکس باشه)

مورد بعد هم اینکه اگر تلسکوپتون تصویر وارون یا وارون جانب داره دقیقا همون طور رسم کنید و سعی نکنید طرحتون رو عوض کنید بعدا با در نظر گرفتن این مورد (وارون یا وارون جانب) می شه مسیر رو تصحیح کرد یا فرم رو 180 درجه چرخوند

و مهمترین نکته اینکه: دوستان برای یک بار هم که شده اسکچ کشیدن رو امتحان کنید چه قدر خوب که شروع با این پدیده باشه، باور کنید ما آمادگی و قبل از آن هم که بودیم کشیدن دایره رو بهمون یاد دادند! اتفاقا این کار زدن تخمین بیشتر لازم داره تا قدرت طراحی؛ خلاصه این که امیدوارم کشیدن اسکچ یه جورایی فرهنگ سازی بشه
    و همچنین امیدوارم پست های این تالار حداقل به اندازه پست های عکاسی از گذر برسه اگرچه امری محال است!

در مورد فرم هم اگر در رصد باشه که توزیع بشه خیلی خوب می شه

8. Top | #8
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای ويكی نجوم
    شماره عضویت
    375

نقل قول نوشته اصلی توسط sara shahabi نمایش پست ها
    سلام دوستان
    خوب صحبت از اسکچ به میان اومد و من نتونستم ساکت بشینم
    چه عجب که بالاخره به جز عکاسی از اسکچ هم صحبت شد، ممنون از ایده دهنده و ایجاد کننده تاپیک و همچنین آقای پرو که به اهمیت این مورد اشاره کردند.

من به عنوان شاگرد، تجربیاتی که برای اسکچ از خورشید و لکه های خورشید داشتم را مختصراً عرض می کنم: (البته رسم خود زهره ساده تر هم هست)

خوب بیشترین موردی که در این نوع از اسکچ اهمیت داره همون طور که آقای پرو اشاره فرمودند رعایت مقیاس هست، حتی اگر با خط کش هم این کار انجام نشه باید یک تخمین به نسبت درستی از مکان زهره زده بشه، پس بهتر هست چشمی ای رو انتخاب کنیم که بزرگنمایی خیلی زیادی هم نداشته باشه و قرص خورشید به طور کامل مشخص باشه! البته کشیدن خود پدیده قطره سیاه به بزرگنمایی بیشتر احتیاج داره

یک نکته مهم دیگه اینکه در اکثر کارهای گرافیکی که مسیر حرکت زهره نشان داده شده (البته چون دوبعدی هست) مسیر به صورت خط مستقیم نشان داده شده در صورتی که مثل عکس زیر هست:
    (البته این عکس برای سال 2004 هست و من rotate ش کردم که شبیه گذر 2012 بشهکه البته دقیق نیست مسلماً، اما حتما قبل از گذر و کشیدن اسکچ یه ذهنیت از مسیر داشته باشید چون خیلی کمک می کنه، یک مقدار هم نامنظم هست که شاید مشکل از عکس باشه)

مورد بعد هم اینکه اگر تلسکوپتون تصویر وارون یا وارون جانب داره دقیقا همون طور رسم کنید و سعی نکنید طرحتون رو عوض کنید بعدا با در نظر گرفتن این مورد (وارون یا وارون جانب) می شه مسیر رو تصحیح کرد یا فرم رو 180 درجه چرخوند

و مهمترین نکته اینکه: دوستان برای یک بار هم که شده اسکچ کشیدن رو امتحان کنید چه قدر خوب که شروع با این پدیده باشه، باور کنید ما آمادگی و قبل از آن هم که بودیم کشیدن دایره رو بهمون یاد دادند! اتفاقا این کار زدن تخمین بیشتر لازم داره تا قدرت طراحی؛ خلاصه این که امیدوارم کشیدن اسکچ یه جورایی فرهنگ سازی بشه
    و همچنین امیدوارم پست های این تالار حداقل به اندازه پست های عکاسی از گذر برسه اگرچه امری محال است!

در مورد فرم هم اگر در رصد باشه که توزیع بشه خیلی خوب می شه
    خانم شهابی خیلی ممنون از نکاتی که ذکر کردین بله منم کاملا با شما موافق هستم

بله حتی یه بار هم امتحان کنن پشیمون نمیشن خب میشه گفت زیاد هم وقتشون رو نمیگیره میتونن گوشیشون رو کوک کنن که هر 20 دقیقه بیاین دوباره رو اسکچشون یه نگاه بندازن(البته افرادی که میگن ما وقت نمیکنیم و باید عکس بگیریم واین داستانا)
    خب ما که کل اون چند ساعت گذر رو زوممیم رو برگه

بله خوبه که بچه ها یه امتحان کنن و یه بار هم که شده یه اسکچ بزنن حالا چه بسا که موضوعش گذر زهره باشه و مراه با ثانیه زنی دقیق باشه و ارزش علمی هم داشته باشه پس اونایی که علاقه مندن بیان و اعلام امادگی کنن تا ما هم ایده هایی ه به ذهنمون رسیده رو بگیم

راستی اقای پرو خیلی ممنونم که اطلاعات مفیدی در اختیار بچه ها قرار دادین
    امضای ایشان

قيصر امين پور

9. 18 کاربر مقابل از sasan20oo20 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #9
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    61
    تشکر شده 5,754 بار در 526 ارسال

دو نمونه اسکیچ برای گذر قبلی

امضای ایشان
    Moha ی سابق!

11. Top | #10
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای ويكی نجوم
    شماره عضویت
    375

روش هاي طراحی از گذر زهره         
    اول از همه محا جان ممنون از دو عکسی که گذاشتی میشه یه توضیح هم بدی در مورد هر دو اسکچ مخصوصا در مورد اسکچ پایینی اون مماس شدن با خورشیده دیگه درسته؟؟

اا پس میشه اون طوریش هم کشید جالبه

خوب من طی سوالاتی که از اقای امام عزیز توی تاپیک پاسخ رصدی پرسیدم و ایشون هم با حوصله جواب منو دادن همین جا دوباره تشکر میکنم
    این شد که به علت اینکه خورشید در افق دیده میشه از دید ما چرخیده

پس این شکلیه که تو عکس داریم

نقل قول نوشته اصلی توسط Mostafa نمایش پست ها
    ساسان جان شکلی که شما قرار دادید ، حالت کلی گذر هستش

اما در ایران به دلیل اینکه همزمان با طلوع خورشید گذر اتفاق می افته ( هنگام طلوع زهره روی قرص خورشید قرار داره و تماس های اول و دوم را نمی بینیم ) احتمالآ گذر رو به این شکل خواهیم دید :

که طبیعتآ در لبه پاینی ، افق قرار گرفته

موفق باشی
    نقل قول نوشته اصلی توسط Mostafa نمایش پست ها
    این تصویری هم که من ارائه کردم همون تصویر خودتونه ، منتها چون در افق دیده میشه از دید ما چرخیده

یک مثال برای درک بهتر : صورت فلکی جبار رو که بارها دیدید ، به صورت یک شکارچی ایستاده تصویر میشه که دست چپش کمان ( یا پوست شیر گرفته )

اما همین جبار وقتی طلوع میکنه دست چپش به سمت بالاست ( کمانش رو به بالاست ) و وقتی داره غروب میکنه کمانش رو به پایینه

در واقع همه اینها یکی هستند و دید ما نسبت به وقتی که طلوع و غروب دارند ، تغییر میکنه

در مورد مکان زهره هم همون حوالی که شما کشیدید خواهد بود

( برای بدست آوردن مکان دقیقش ، لحظه طلوع خورشید رو در مکان رصدی تون محاسبه کنید بعد تبدیلش کنید به ut و بعد جای دقیقش رو روی این شکل پیدا کنید )

در مورد قیف هم فکر نکنم چیز خیلی مهمی باشه

به هر حال همیشه ابتکاراتی وجود دارند که میتونید استفاده کنید ، حالا الآن قیفی شکلش مد شده

مهم اینه که اگر فیلتر ندارید و میخواهید تصویر خورشید رو روی کاغذ ( یا پارچه ) بندازید ، به یک نحوی کاغذ رو فیکس کنید که بتونید تصویر رو ثابت ببینید

نقل قول نوشته اصلی توسط sara shahabi نمایش پست ها

و یه موضوع دیگه طبق گفته ی درست خانم شهابی سعی نکنین اون چیزی رو که میبینین رو هر جا که هست توی تلسکوپ یا... عوضش کنین و با یه بعد دیگه بکشین همون رو روی کاغذ بیارین

خوب من یه سوال هم از دوستان دارم باید صفحه ی دایره ی ای خودمون رو مثل اسکچی که اقای محا زحمت کشیدن و گذاشتن خط کشی کنیم یا نه اصلا اصولی ترش کدومه؟؟؟
    امضای ایشان

قيصر امين پور

12. 13 کاربر مقابل از sasan20oo20 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 1 از 4 1234 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)