صفحه 1 از 5 12345 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 46

موضوع: شاخه آماتوری انجمن نجوم ايران

1. Top | #1
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    1465
    تشکر شده 1,178 بار در 114 ارسال

شاخه آماتوری انجمن نجوم ايران

اين تاپيك به منظور انعكاس اخبار و فعاليت هاي شاخه آماتوري انجمن نجوم ايران ايجاد گرديده است

--------------------------------------------

سلام

فکر میکنم همه در جریان نشستی که به زودی توسط شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران در تهران برگزار خواهد شد هستید.
    این گردهمایی طبق آخرین اطلاعیه شاخه:
    مكان برگزاري نشست: تهران، سید خندان،سهروردی، بعد از تقاطع بهشتی، خیابان زینلی غربی، کوچه پاکزادنیا، سرای محله عباس آباد
    زمان: از ساعت 10 الي 16، جمعه ششم آبان 1390
    برگزار خواهد شد؛ باشد که قدمی کاملا ابتدایی برای بهبود وضع فعلی نجوم آماتوری در ایران باشد.

بخاطر اهمیت برنامه ، در صحبتی که با جناب امام داشتم، ایشون این حقیر رو برای ایجاد این موضوع در فروم تشویق کردن..

و حالا اینجا قصد داریم با کمک شما در این دو روزی که تا این نشست باقیست، بحث هایی رو در موردش مطرح کنیم و اینجا فرصتی خواهد بود برای کسانی که به هر دلیلی (نماینده نبودن از طرف گروهی خاص و یا مشغله شخصی) در این برنامه حضور ندارند و می خوان از طریق دوستان دیگه، حرف هاشون رو به گوش مسئولین شاخه برسونن.

البته اگر عمری باقی بود، بد نیست بعد از نشست هم اینجا به بررسی مسائل مطرح شده در اون بپردازیم...
    ---------------------------------------------------------------
    پی نوشت: اگر اینجا محل مناسب برای این بحث نیست، از مدیران خواهش می کنم به قسمت بهتر انتقالش بدن. مرسی

2. Top | #2
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    1465

- خوب یعنی از بین این 17-18 نفری که تا حالا از این موضوع دیدن کردن، کسی حرفی برا گفتن نداره، یا موضوعی درباره شاخه به ذهنش نمیرسه...

پس بذارین خودم شروع کنم...

- از فعالیت های مفید و موفق شاخه شروع کنیم که میشه به برگزاری مارتن مسیه اشاره کرد.. که خوب همین دور هم جمع شدن هم (با اینکه تاحالا نبودم) داره بار فعالیت های بسیاری مثل همین نشست رو به دوش میکشه و تا حالا که مشابه این نشست نبوده یکی از معدود گردهمایی هایی بوده ، برای هم اندیشی منجمان آماتور ایران.. که نقد خود این فعالیت هم باشه برای صاحب نظر ها و کسایی که بودن و فرصت مناسبتر و مرتبط..

- و اما یکی دیگه از مسئولیت های مهم شاخه به نظر من هماهنگی ، همکاری و حمایت از گروه های مختلف موجود در کشور هست..
    چیزی که جای خالیش در ایران شدیدا احساس میشه..
    غیر از مناسبتی مثل روز نجوم، هماهنگی دیگه ای که به صورت گسترده انجام بشه رو به خاطر ندارم (دوستان بیان اضافه کنند..) اون هم که نمودار خطیِ رو به رشدی رو به نظر من نداره.. و همه از ناهماهنگی روز نجوم امسال ناراحت بودن... مسئله ای که باعث انتقاد خیلی از صاحب نظرای نجوم ایران شد..
    به نظر بنده سال گذشته که برنامه های روز نجوم به وبلاگی مجزا سپرده شد و مسئولیتش به جناب ناظمی داده شده بود، به مراتب هماهنگی بیشتری نسبت به امسال توش دیده میشد.. (لااقل همه میدونستن برنامه هاشون بعد از ارسال کجا نمایش داده میشه و چطوری)

- یکی دیگه از مسائل مربوط به شخه آماتوری، فعالیت در فضای مجازی اینترنت هست.. اون هم که نیاز به توضیح نداره و همه به عینه میبینن... اون سایت قدیمی (خدا بیامرز) که سال ها از ساختار ساده ای برخوردار بود و از نظر پارامتر های webوب نمره ای در حد صفر داشت و بعد از اسباب کشی شاخه به پوسته جدید، باز هم کم نیستند تعداد لینک هایی که به صفحات خالی هدایت میکنن..
    تنها اطلاعیه ها و گاها گزارش های فعالیت های مختلف رو میتوان در این صفحه اصلیش انتظار داشت که اکثرا به نظر آشنا یا تکراری میان.. انگار که آدم اونها رو جای دیگه هم خونده.. ! توی سایت های نجومی معروف کشور که معلوم هم نیست کی از کی بر میداره، (شایدم جفتشو یه نفر مینویسه!)

در این سایت غیر از چند راهنما (جای شکرش باقیه) چیز دیگه ای به چشم نمیخره..

و اما میرسیم به لینک های سایت.. که واقعا آدم رو به تامل وا میداره... که معیار گزینش این لینک های تصویری و قرار دادن اون ها در صفحه اصلی سایت شاخه ، چیه؟؟؟
    از بالا شروع میکنیم:

1- آسمان پارس(parssky.com): یکی از معروف ترین سایت های نجومی فارسی.. و کیه که نشناسه.. و اینکه سالها یکی از معدود مراجع نجومی فارسی بود که خبر های نجومی ایران و جهان رو پوشش میداده و میده..
    و خوب معرفی اون از طرف سایت شاخه آماتوری اتفاقا کار بسیار خوبی به نظر میرسه.. اما خوب بقیه چی؟ آیا سایت آسمان شب ایران (nightsky.ir) بر چه مبنایی توی این لیست نیست و چند سایت دیگه که ذکر همین دو تا (چون نیازی به تبلیغ ندارن) کافیه...

2- مجله نجوم: خوب مجله نجوم رو هم که همه میشناسن.. اما ایران خیلی وقته که دو مجله تخصصی درباره نجوم داره.. آسمان شب چی؟ از میان این دو مجله خوب، چرا باید یکیش در لینک های صفحه اصلی شاخه باشه؟
    اتفاقا من از اون دسته نجومیا هستم که هر دو مجله رو هم تهیه میکنم و حتی اگه مجبور شم یکیش رو انتخاب کنم، مطمئنا نجوم رو به دلایل زیادی انتخاب میکنم.
    این رو گفتم که نگین دارم طرفداری میکنم.. و اینجا میبینم که حق آسمان شب نا حق میشه..

3- آسمان توس: انجمن معروف و فعال مشهد...
    خیلی هم خوب... در نگاه اول آدم رو یاد حمایت از گروه های نجومی میندازه... اما ... اما یعنی ایران فقط یک انجمن خارج از تهران داره؟ تو این لیستی که گروه ها پرسشنامه شاخه آماتوری رو پر کردن، من 52 تا گروه میبینم... که بی شک ده ها گروه دیگه هم به خاطر اطلاع رسانی ضعیف یا کم کاری خودشون از این لیست جا موندن... خوب حالا انجمن مشهد و دوستان خوبمون در مشهد، چه ویژگیی رو نسبت به انجمن های دیگه دارن؟ در اینکه فعالیت خوبی دارن شکی نیست، اما حداقل میشه اسم 10 تا گروه دیگه رو هم برد که در حد این انجمن دارن فعالیت می کنن و باز به دلایل نا معلوم لینک نشدن..

4 و 5- باشگاه نجوم اصفهان و تهران هم که همینطور.. باشگاه های زیادی در ایران دارن فعالیت می کنن و حتی اخبار و گزارش هاش از سایت شاخه بازتاب داده میشه، اما چرا تو این لیست نیستند؟

البته به نظر من لیست لینک های تصویری در سایت شاخه، با غرض خاصی چیده نشده اما اونچه که مسلمه، با تامل و دور اندیشی و عدالت نبوده..

شاید الان بگین "آقا همه مشکل های نجوم ایران حل شد و موند سایت؟" درست میگین... نجوم ایران مشکلات بزرگ تر از این رو داره.. اما این دلیل نمیشه از اشکالات کوچیک چشم بپوشیم..
    بزرگترین مسئله همون حمایت از گروه هاست.. حمایت رو فقط مادی نبینین..
    منتظر دوستان دیگه و نظر ها هستم...
    اگه جمعه در این نشست بودم، تمام تلاشم رو برای بازتاب مشکلات فوق میکنم..
    امضای ایشان
    رئیس خانه نجوم تبریز | عضو هیات موسس انجمن نجوم آیاز | www.AyazAstro.com

3. 16 کاربر مقابل از Emad Tabatabai عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #3
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز آوا استار
    شماره عضویت
    1
    تشکر شده 43,792 بار در 2,956 ارسال

سلام جناب طباطبایی عزیز

ممنون به خاطر تاپیک خوبی که ایجاد کردید . امیدوارم دوستان دیگری هم در بحث شرکت کنند .

در مورد مسائلی که فرمودید ( که همه هم درست هستند ) به نظرم موضوع خیلی فراتر از سایت شاخه و لینک های موحود در سایت باشد !

شاید خیلی از دوستان اساسآ فلسفه وحود شاخه آماتوری انجمن نجوم را ندانند !

متآسفانه این "شاخه " در ابتدای دهه 80 در درجه اول با هدف مقابله و حذف نام مرکزی که نام مشابهی داشت تشکیل شد !

به هر حال اینکه شروع فعالیت گروهی برای حذف نام گروه دیگری باشد به خودی خود چیز بدی است اما آنچه می تواند این موضوع را تلطیف کند فعالیت های بعدی و مثبت این شاخه است .

برای مدتی شاخه آماتوری خیلی فعال بود ؛ باشگاه های نجوم ، برگزاری مراسم نجومی ، هماهنگی روز نجوم و ....

البته آن فعالیت ها به واسطه حضور افرادی فعال در شاخه انجام می شد ( از جمله دوست خوبم شاهین جعفر زاده )

اما متآسفانه مثل تمام چیز های دیگر در کشور ، این فعالیت ها قائم به افراد بود که با تغییر افراد یا تغییر انگیزه ها ، فعالیت های شاخه به کلی تعطیل شد و فقط نامی از این شاخه باقی ماند .

اینکه امروز مسئولان وقت به فکر آغاز دوباره فعالیت افتاده اند بسیار خوب است اما امیدوارم این خیزش جدید صرفآ به برگزاری همین 1 جلسه ختم نشود .

در مورد ارائه پیشنهاد برای شاخه انشاا... در جلسه مفصلآ در خدمت دوستان خواهم بود !

اما مطلبی که به نظرم جای نگرانی دارد این است که استقبال چندان خوبی از این فراخوان شاخه به عمل نیامده است .

از کل تهران فقط 3 گروه ثبت نام کرده اند ( که 2 تاش هم خودمانیم ! )

به هر حال امیدوارم جلسه مفیدی باشد

5. 15 کاربر مقابل از Mostafa عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #4
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    1465

ممنون از شما جناب آقای امام...

اما به نظر من شاید نیت تشکیل اولیه زیاد هم در این مورد مهم نباشه، چون همچین نهادی بالاخره در کشور نیاز بوده و هست که به صورت بی طرف و به عنوان مرجعی دولتی یا نیمه دولتی ، فعالیت های ایران رو سروسامان بده و نماینده کشور در جامعه بین المللی باشه..

در مورد اطلاع رسانی هم حق با شماست.. هرچند مدت زیادی بود که اطلاعیه پرسشنامه گروه های نجومی، در صفحه اول سایت شاخه بود، اما باز هم میتونستن در سایت های پربازدید اطلاعیه رو بازتاب بدن و یا حتی با یک اطلاعیه کوچیک در چند شماره مجلات نجوم و آسمان شب این استقبال رو چند برابر کنند..

اون چیزی که کاملا آشکاره، خشکی و بی رمقی شاخه ی فعلیه که البته و صد البته ایجاد همچین نشستی، میتونه اولین قدم برای بهبود وضع فعلی باشه..

در پست بعدی سعی میکنم نوشته "شاخه شکسته" جناب شهاب صقری رو که در شماره های قبلی نجوم چاپ شده بود رو اینجا قرار بدم...
    امضای ایشان

7. 8 کاربر مقابل از Emad Tabatabai عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #5
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    536
    تشکر شده 2,761 بار در 325 ارسال

منم فکر میکنم شاخه داره کم کاری میکنه
    از همچین ارگانی با پتانسیل بالا توقع بیش از ایناس
    انشالله که فعالیتاشونو با این استارت دوباره گشترش بدن
    امضای ایشان
    هر چه با من اینجاست رنگ رخ باخته است آفتابی هرگز گوشه چشمی هم بر فراموشی این دخمه نینداخته است
    اندر این گوشه خاموش فراموش شده کز دم سردش هر شمعی خاموش شده یاد رنگینی در خاطر من گریه می انگیزد
    ارغوانم آنجاست ارغوانم تنهاست ارغوانم دارد می گرید
    چون دل من که چنین خون ‌آلود هر دم از دیده فرو می ریزد

9. 4 کاربر مقابل از rock_iml عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #6
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    447
    تشکر شده 864 بار در 97 ارسال

در تکمیل صحبتای عماد عزیز راستش من امروز رفتم رصدخونه و از مدیر مرکزمون خانم باقرپور امامی سوال کردم که اطلاع رسانی از طریق ایمیل هم صورت گرفته که متاسفانه این حرکت هم صورت نگرفته بوده ... امیدوارم برگزاری این نشست تقریبا تشریفاتی ... باعث ایجاد تغییرات بنیادی در نحوه ارتباط و تعامل بین شاخه آماتوری و گروه ها ، مراکز و انجمن های فعال نجوم در سراسر کشور باشه ... از دوستان و همکاران عزیزی که میتونن در این همایش شرکت کنن صمیمانه تقاضا می کنم به متن مشکلات رسیده گی کنن و متوجه حاشیه های فعلی نجوم آماتوری نشن که خدای نکرده این نشست هر ساله تبدیل به دور باطل بشه و نتیجه ای جز " در جا زدن " هم نداشته باشه!

11. 7 کاربر مقابل از behnum عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #7
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    1465

در اینکه نباید اجازه بدیم این نشست به حاشیه های جامعه ی فعلی بپردازه درسته بهنام جان.. چون هیچ نتیجه ای نخواهد داشت.. باید اینجا فرصتی باشه که هدف مشترک همه به کار گرفته بشه..

آقا شما هم از طرف همدان تشریف میارین؟ من انشاا.. امشب راه می افتم تا فرصتی شه برای دیدار با اساتید و گاها عرض ادب در قالب بعضی انتقاد ها...
    امضای ایشان

13. 7 کاربر مقابل از Emad Tabatabai عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #8
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    537
    تشکر شده 3,013 بار در 352 ارسال

اطلاعیه مهم در خصوص نشست IOTA/MEذ با شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران در وب سایت: www.iota-me.com

15. 4 کاربر مقابل از Atila Poro عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #9
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    330
    تشکر شده 4,568 بار در 538 ارسال

راستش من هيچ وقت در مباحث انتقادي شركت نميكنم : دليلي هم كه دارم بخاطر اطلاعات كم خودمه ... ميگم بي دليل نبايد چنين اتفاقي افتاده باشه يا چنين چيزي امكان پذير نيس .

اما در اين يك مورد وظيفه ميدونم كه انتقاد رو داشته باشيم (چون بي اطلاع هم نيستيم):

اولين انتقاد :ما بار سوميه كه چنين فروم هايي رو پر ميكنيم ... وبعضا هر بار به دلايلي بوده ،كه بعدااا متوجه ميشيم بله! قرار اتفاقاتي بيفته ... و استقبال كم بخاطر ركود سايت بوده ... درسته فروم 16 شهريور 90 درج شده اما در هربار مراجعه به سايت بي مشكل نبودند .

دومين انتقاد :
    شاخه خبر ميده كه با شما تماس گرفته ميشه و ليست وقتي ارائه ميشه كه برا شهرستانيا كار از كار ميگذره ...

سومين انتقاد: هركس شركت كرد نفعشو ميبره ... اقل كمش اينه كه چندتا آشنا پيدا ميكنه ...حالا مابقيش هيچي... و واقعا اگر در شهرستاني گروه فعالي وجود داشته باشه ،واقعا بايد بيخيال گروهش و شاخه بشه ولو شده از شاخه فقط يه چيز بخواد :فقط يه جدول برنامه زمانبندي شده برنامه هاي نجومي سالانه كه مهره شاخه پاش خورده باشه .

چهارمين انتقاد : متاسفانه با تغيير دوستان در شاخه ، قديمي ها هم آشنا هارو فراموش ميكنند ... طوري كه زنگ ميزني كلي با خنده خوشرويي سلام عليك ميكني آخرش ميگه : بجا نياوردم .

دوس نداشتم اين حرفا رو بزنم اما : ما شهرستانيا هميشه ضرر يم ... انشاا... فردا هركس حضور پيدا كرد هواي ما شهرستاني ها رو داشته باشه .

حالا برا سازنده بودن انتقاد ، منم پيشنهادات ميديم ، توكل برخدا اونايي كه عملي شدنيه و قابليت اجرا داره ،اجرا بشه و شخصا ميگم همه جوره در خدمتم:

**برگزاري دوره هاي آموزشي زير نظر شاخه براي نمايندگان آموزشي انجمن ها
    **هم بستگي بين گروه هاي هم استاني
    **ارائه جدول برنامه زمانبندي شده زير نظر شاخه ( حتي الامكان از 2 هفته مانده به تاريخ برگزاري )===> با پيشرفت و توسعه ياهو و گوگل تنها راهش يه سند تو آل تمام ... نهايتش براي 100 نفر ... نماينده هر انجمن
    ** برگزاري چنين نشست هايي در سال لا اقل 3 بار ... با هدف پيگيري كار ها و نوآوري و پيشرفت در برنامه ها ... نه فقط انتقاد و گلا يگي

فعلا همين ... موفق و پيروز باشين .
    امضای ایشان
    یه کتاب شعر دیدم با عنوان " صبح از ساعت ۱۰ آغاز می شود".
    من نخونده با هاش موافقم! شما چطور؟
    اصلا به همچین شاعری باید نوبل ادبیات داد. مگه نه؟؟؟؟

17. 11 کاربر مقابل از Setare KOchOlO عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #10
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    1465

شاخه آماتوری انجمن نجوم ايران         
    ممنون از دوستانی که اعلام نظر میکنن..
    منم برای اطلاع از آخرین ارسالهای شما دوستان سعیم رو کردم که توی راه هم که هستم در خدمت باشم..
    امیدوارم طی این فاصله 600 و خورده ای کیلومتر ارزشش رو داشته باشه و من و دوستان دیگه ای که احتمالا از شهرستانای دیگه شرکت می کنیم پشیمون نشیم...
    امضای ایشان

19. 7 کاربر مقابل از Emad Tabatabai عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 1 از 5 12345 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)