صفحه 3 از 7 نخستنخست 1234567 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 30 , از مجموع 62

موضوع: روش هاي عکاسی از گذر زهره

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای تالار عكاسی
    شماره عضویت
    2731
    تشکر شده 4,902 بار در 439 ارسال

روش هاي عکاسی از گذر زهره

با توجه به نزدیک شدن گذر زهره و اهمیت بالای علمی و رصدی آن، مستند سازی از این پدیده ی نادر بسیار با ارزش خواهد بود. در این تاپیک در باره ی روش های عکاسی، تهیه ی تایم لپس از گذر و ... بحث می شود تا برنامه ریزی مناسبی برای عکاسی این پدیده ی نجومی مهم صورت بگیرد. دوستانی که گذر قبلی رو عکاسی کردند هم از تجربه های گذر قبل توضیح بدهند.
    امضای ایشان
    .

2. Top | #21
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

بعد از دوتا عکس بالایی هر کاری میکنم نمیتونم یه عکس بدرد بخور دیگه از زهره بگیرم. هلال نازک زهره به افق خیلی نزدیک شده و اینجا تو شمال هم که همش افق پر از ابر و مه و بخار آبه. تصویرش خیلی تار و لرزونه. ببینم چرا اینجا کسی تو این روزهای آخر از هلال زهره عکس نمیگیره؟! همه با هم فقط منتظر روز آخر هستین؟! از بچه ها اگه کسی افق غربی باز و هوای شفافی داره بره عکس آخر رو هم بگیره که هلال نازک بزرگ و زیباییه. من فکر نکنم با این اوضاع جوی بتونم عکس بعدی رو بگیرم.
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

3. 5 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #22
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    2731

خب دوستان، برسیم به یکی از پروژه های عکاسی از گذر زهره که جنبه ی علمی داره؛ یعنی عکاسی از جو زهره. در گذر زهره کمی بعد از تماس اول و کمی بعد از تماس سوم، بخشی از سیاره داخل و بخشی دیگر خارج از قرص خورشید هست. اطراف بخشی که خارج قرص خورشیده، کمانی نورانی با ضخامت حدود 10 ثانیه ی قوسی قابل رصد و عکاسی هست که حاصل پخش شدن نور خورشید در جو غلیظ زهره می باشد. دیدن این کمان یا هاله ی زهره به شرایط جوی محیط رصد بستگی داره و وضعیت جوی مناسب و شفاف تو این پدیده تاثیر گذاره.

امضای ایشان
    .

5. 14 کاربر مقابل از مهدی ناصری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #23
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153

خدایا موندم موقع تماس سوم چشممو بذارم پشت چشمی تلسکوپ و آخرین لحظات عبور آهسته و زیبای زهره رو مستقیماً با چشمام تماشا کنم یا چشممو بگیرم کنار موبایلم رو بگیرم پشت چشمی ازش عکس بگیرم؟ الان سه چهار روزه دارم بهش فکر میکنم به هیچ نتیجه ای نرسیدم. بنظرتون باید چی کار کرد؟
    امضای ایشان
    Benjamin Franklin

7. 6 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #24
    کاربر طلایی عکاسی

عنوان کاربر
    كاربر طلايی عكاسی
    شماره عضویت
    254
    تشکر شده 3,054 بار در 218 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط mohsen4465 نمایش پست ها
    خدایا موندم موقع تماس سوم چشممو بذارم پشت چشمی تلسکوپ و آخرین لحظات عبور آهسته و زیبای زهره رو مستقیماً با چشمام تماشا کنم یا چشممو بگیرم کنار موبایلم رو بگیرم پشت چشمی ازش عکس بگیرم؟ الان سه چهار روزه دارم بهش فکر میکنم به هیچ نتیجه ای نرسیدم. بنظرتون باید چی کار کرد؟
    بستگی مستقیم به اعتماد شما به ابزارتون داره ؛ در این مورد احساسی تصمیم نگیرید.
    البته این فقط نظر بنده است.
    امضای ایشان
    "ارزش واقعی هر تلسکوپ به این است که چند نفر با آن به عالم نگریسته اند." جان دابسون

9. 7 کاربر مقابل از محمد مهدی عسگری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #25
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153

نقل قول نوشته اصلی توسط محمد مهدی عسگری نمایش پست ها
    بستگی مستقیم به اعتماد شما به ابزارتون داره ؛ در این مورد احساسی تصمیم نگیرید.
    البته این فقط نظر بنده است.
    میترسم موقع گذر دودل بشم یه لحظه چشممو بذارم یه لحظه موبایلو آخرسر هم نه بتونم عکس بدرد بخور بگیرم نه بتونم درست و حسابی نگاهش کنم.
    ولی آره حق با شماست باید سعی کنم احساسات رو بذارم کنار و بذارم موبایلم تصویرو تماشا کنه!
    آخه چرا نباید تماس اول و دوم رو داشته باشیم که حالا سر تماس سوم با موبایلم دعوام بشه. (مگه اینکه عکس خوب نگیری که اونوقت میشکنمت!)
    امضای ایشان
    Benjamin Franklin

11. 8 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

12. Top | #26
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    2731

نور خاکستری؟!!
    این مطلب را من در شماره ی جدید مجله نجوم دیدم، جالب بود. در مورد اینکه زهره هم چون مثل ماه هلال دارد، ممکن است نوری شبیه به نور زمین تاب هم داشته باشد. زمانی که ماه در وضعیت هلال قرار دارد، در بخش تاریک آن نور کمی دیده می شود که با عکاسی خیلی واضح دیده می شود. این نور بازتاب نوری سطح زمین روی ماه است.

برخی از منجمین ادعا کرده اند که موفق به رصد این نور خاکستری کم فروغ در هلال سیاره ی زهره شده اند اما زهره قمری ندارد که بخواهد نور سطح آن رو بازتاب بدهد، پس خیلی از اخترشناسان می گویند این نور خطای دید و تلسکوپ است. در گذر زهره زمانی که نیمی از سیاره داخل و بخش دیگر خارج از قرص خورشید قرار دارد (یعنی کمی بعد از تماس اول و سوم)، ممکن است با عکاسی از این نور برای نخستین بار تصویری تهیه شود و وجود آن را ثبت کند. برای این کار تلسکوپ با قطر دهانه ی بالا تر از 6 یا 8 اینچ و وضعیت جوی مساعد شانس ثبت این پدیده را بیش تر می کند.
    امضای ایشان
    .

13. 16 کاربر مقابل از مهدی ناصری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

14. Top | #27
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    2731

بعضی ها مثل بنده اینقدر بد شانس هستند که باید روز گذر امتحان داشته باشند و نتوانند برای رصد از شهر خارج شوند. بعضی ها هم به دلایلی دیگر قادر به رصد بیرون از شهر نیستند. در هر صورت خیلی از این افراد فکر می کنند که فرصت عکاسی با پس زمینه ای روی زمین به صورت هنری را از دست داده اند، اما این فرصت همچنان برای آن ها وجود دارد، حتی اگر افق خیلی باز نداشته باشند!
    عکاسی از گذر همراه پرندگان یکی از موضوعات جالب برای این گذر است. این شانس برای افرادی که کنار دریا خواهند رفت بسیار بالاست، البته افرادی که افق باز در اختیار داشته باشند هم موقع طلوع این شانس را دارند.

نوع دیگر از سوژه ها که عکاسی از آن ها ارزش هنری بالایی دارد، عکاسی از منظره ی گذر همراه عبور مثلا یک هواپیما است! برای این کار باید برنامه ریزی قبلی صورت بگیرد و مکان خاصی برای این کار انتخاب شود.

اما برای اشخاصی که افق کاملا باز ندارند و در نتیجه باید با فیلتر کار را شروع کنند؛ بالاخره خورشید از پشت ساختمان ها بیرون می آید (البته اگر ساختمان ها خیلی بلند نباشند)! زمانی که نیمی از خورشید بیرون آمده و بخشی از آن پشت عوارض مانده، بهترین فرصت است. مثل این تصویر که چند روز پیش از کسوف در تصویر نجومی روز جهان قرار گرفت.

امضای ایشان
    .

15. 15 کاربر مقابل از مهدی ناصری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

16. Top | #28
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    2674
    تشکر شده 556 بار در 68 ارسال

سلام به اوااستاری های عزیز میشه یکی به من کمک کنه.با شیشه جوشکاری به خورشید نگاه کنیم به چشم ضرر داره؟
    امضای ایشان
    می آید آن رفته ي من .......

17. 4 کاربر مقابل از سیاره ی ناهید عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

18. Top | #29
    کاربر فعال
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    ديوان سالار ويكی نجوم
    شماره عضویت
    1479
    تشکر شده 11,960 بار در 1,080 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط سیاره ی ناهید نمایش پست ها
    سلام به اوااستاری های عزیز میشه یکی به من کمک کنه.با شیشه جوشکاری به خورشید نگاه کنیم به چشم ضرر داره؟
    سلام دوست گرامي

استفاده از شيشه جوشكاري وقتي مناسب است كه شماره 14 آن را فراهم كنيد. اگر تشخيص شماره عينك جوشكاري برايتان ميسر نيست بهتر است از اين عينك استفاده نكنيد. در ضمن از پشت اين عينك خورشيد به رنگ سبز ديده مي شود و ناحيه اطراف به رنگ سياه. ولي تا زماني كه عينك هاي مخصوص رصد خورشيد وجود دارند استفاده از اين ماسك ها مناسب نيست.

در پست زير روش هاي مختلف رصد گذر زهره آورده شده است.

http://forum.avastarco.com/forum/sho...ll=1#post35434
    ویرایش توسط هانیه امیری : 05-30-2012 در ساعت 09:12 PM دلیل: افزودن لينك
    امضای ایشان
    وقتی خدا را دیدم که مشکلم را حل می کرد، من به توانایی او ایمان می آوردم

و وقتی حل نمی کرد

می فهمیدم او به توانایی من ایمان دارد...

19. 12 کاربر مقابل از هانیه امیری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

20. Top | #30
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153

هلال باریک سیاره ناهید، 1 هفته قبل از گذر

روش هاي عکاسی از گذر زهره         
    نقل قول نوشته اصلی توسط mohsen4465 نمایش پست ها
    بعد از دوتا عکس بالایی هر کاری میکنم نمیتونم یه عکس بدرد بخور دیگه از زهره بگیرم. هلال نازک زهره به افق خیلی نزدیک شده و اینجا تو شمال هم که همش افق پر از ابر و مه و بخار آبه. تصویرش خیلی تار و لرزونه. ببینم چرا اینجا کسی تو این روزهای آخر از هلال زهره عکس نمیگیره؟! همه با هم فقط منتظر روز آخر هستین؟! از بچه ها اگه کسی افق غربی باز و هوای شفافی داره بره عکس آخر رو هم بگیره که هلال نازک بزرگ و زیباییه. من فکر نکنم با این اوضاع جوی بتونم عکس بعدی رو بگیرم.
    گرفتمش!
    زهره تو این روزا به خورشید خیلی نزدیک شده و پس از غروب تو گرگ و میش هوا نزدیک افق باید شکارش کرد واسه همین نتونستم از حداکثر بزرگنمایی استفاده کنم و کیفیت عکس هم نسبت به قبل یکم پایینتره ولی خب از هیچی بهتره. این عکسو دیروز غروب گرفتم و در اصل یک فریم از فیلمه. امروز هم ازش عکس گرفتم اما قبل از اینکه بتونم یه عکس خوب ازش بگیرم غروب کرد. دیگه فردا نمیتونم ازش عکس بگیرم مگه اینکه سرعت عملم زیر 5 دیقه باشه! پس این آخرین عکس من قبل از گذره. بعدیشو رو خورشید میگیرم. پیش به سوی آخرین گذر قرن.

امضای ایشان
    Benjamin Franklin

21. 12 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 3 از 7 نخستنخست 1234567 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)