صفحه 2 از 7 نخستنخست 123456 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 , از مجموع 62

موضوع: روش هاي عکاسی از گذر زهره

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    كاربر راهنمای تالار عكاسی
    شماره عضویت
    2731
    تشکر شده 4,902 بار در 439 ارسال

روش هاي عکاسی از گذر زهره

با توجه به نزدیک شدن گذر زهره و اهمیت بالای علمی و رصدی آن، مستند سازی از این پدیده ی نادر بسیار با ارزش خواهد بود. در این تاپیک در باره ی روش های عکاسی، تهیه ی تایم لپس از گذر و ... بحث می شود تا برنامه ریزی مناسبی برای عکاسی این پدیده ی نجومی مهم صورت بگیرد. دوستانی که گذر قبلی رو عکاسی کردند هم از تجربه های گذر قبل توضیح بدهند.
    امضای ایشان
    .

2. Top | #11
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    3081
    تشکر شده 1,341 بار در 152 ارسال

دوستان در به در دنبال یه فیلتر خورشیدی ام اگه جایی می شناسید که واسه فروش اینترنتی گذاشته بگید
    امضای ایشان
    محمد تنهاتراست!علیاز خدا نیز تنها تر است!
    خدابرای تنهاییش آدم را آفرید محمد(ص)سلمان رایافت اما,اما علی(ع)تا پایان حیاتش تنها ماند ازمیان خیل شیعیانش به جز چاه های پیرامون مدینه کسی نداشت(دکتر شریعتی)

3. Top | #12
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    4249
    تشکر شده 4 بار در 1 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط farshad نمایش پست ها
    همون عینک های خورشید گرفتگی و یا شیشه ماسک جوشکاری
    ممنون از جواب شما

ولی همین عینک های خورشید گرفتگی رو از کجا میتونم تهیه کنم ؟

4. Top | #13
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    مدال طلای كشوری المپياد نجوم
    شماره عضویت
    1120
    تشکر شده 28,319 بار در 2,458 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط **zahra** نمایش پست ها
    ممنون از جواب شما

ولی همین عینک های خورشید گرفتگی رو از کجا میتونم تهیه کنم ؟
    اکثر فروشگاه های نجومی این عینکها را میفروشند. مجلات نجومی هم در بازارچه محصولاتشون معمولا عینک خورشیدگرفتگی دارند.

5. 4 کاربر مقابل از پیمان اکبرنیا عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

6. Top | #14
    کاربر جدید

عنوان کاربر
    کاربر جدید
    شماره عضویت
    3497
    تشکر شده 10 بار در 1 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط milad77 نمایش پست ها
    سلام,يه سؤال دارم و ممنون ميشم كه منو راهنمايى كنيد.
    آيا من ميتونم با دوربين هندى كم و يه فيلتر مناسب (مثل: شيشه اى ) از گذر فيلم بگيرم؟
    لطفا كاملا منو راهنمايى كنيد.
    سلام
    سوال خوبی پرسیدین که البته جوابهای گوناگونی هم داره... بسته به اینکه شما چه ابزارهایی داشته باشین یا بخواهین چکار بکنین. اما در یک کلام و خیلی سریع، جواب سوال شما مثبت است.

خوب بنابراین مجبورم یکی یکی توضیح بدم و همین اول بگم که شما می تونین سناریوی خودتون رو داشته باشین( ترکیبی از این جوابها یا فراتر از اونها!)

-سال 1383 من مدیر مرکز نجوم ادیب بودم. اینترنت به گستردگی امروز نبود و ابزارها و تکنولوژی ها هم خیلی ساده تر و مقدماتی تر بود. کارت های کپچر تازه به بازار آمده بودند و من یکی از این کارت ها روی یک کامپیوتر به روز(البته مربوط به همان دوره) سلرون 500 مگا هرتز با 128 مگابایت رم( البته تا اونجایی که یادمه) نصب کردم قیمت اون کارت در اون زمان حدود 120000 تومان بود. یه هندی کم ساده ولی خوب هم در مرکز نجوم ادیب داشتیم که یه تیکه فیلم رادیولوژی کاملا سوخته(بطور همگن) در جلوی اون با چسب چسبوندیم. دوربین را هم روی تلسکوپ موتور دار(12 اینچ مید- کلاسیک) نصب کردیم. از طرف دیگه خروجی AV دوربین رو به همون کارت کپچر وصل کردیم.تمام مراحل گذر عطارد( والبته بعد از اون) گذر زهره را روی فیلم VHS ضبط کردیم که هنوز در مرکز ادیب موجود است. از کارت کپچر هم به عنوان وب کمی با کیفیت بالا استفاده کردیم و اولین پخش زنده یک پدیده آسمانی اردیبهشت اون سال در طی گذر عطارد انجام شد( جالب اینکه یه آقایی از آمریکا پرسیده بود: شما از ناسا برای این کار اجازه گرفتین؟!)-(نکته جالب دوم اینکه تازه بعد از اون بود که چند تا سایت معروف آن زمان یعنی پارس اسکای و مجله نجوم و مرکز هدایتگران اندیشه هم همین کار رو تکرار کردند و البته خوب ما هم خوشحال شدیم.)
    هر چند شاید بی ربط باشه ولی لازمه بگم که ایده این کار رو از تصویر برداری پشت میکروسکوپ گرفتم و با تغییراتی کاربری جدیدی براش تعریف کردم. در ضمن از اون موقع اینترنت Dial-Up داشتیم که جوابگوی کار ما نبود بنابراین از خانه ریاضیات اصفهان که در همسایگی ما بود یه خط اختصاصی پر سرعت!(128kb) به مدت یک روز قرض کردیم.در اون رصد آقایان مهدی و مسعود کمیلی، علیرضا تیموری و محمد رحیمی و من حاضر بودیم.
    تقریبا یک ماه بعد هم گذر زهره رخ داد که باز همین کار رو انجام دادیم.

-می تونید از فیلتر جوشکاری برای این کار استفاده کنید که هم کیفیت بهتری داره و هم اینکه خیلی گرون نیست. پارسال برای مشاهده مستقیم خورشید گرفتگی فیلتر جوشکاری شماره 14 رو به قیمتی زیر10000 تومن خریدم. البته از فروشنده جنس خوب (آلمانی) بخواهید. پهنای این فیلتر 3-4 سانتی متر بیشتر نیست وباید با مقوا یا یه چیز مناسب دیگه، براش نگهدارنده درست کنید. در ضمن مواظب باشید که روزنه ایی روی نگهدارنده(Holder) باقی نمونه که می تونه زحمتتون رو به باد بده.!

-از فیلترهای مایلار ورقه ایی هم می تونید استفاده کنید که فکر کنم هر ورق A4 اون حدود 70-80 هزار تومن قیمت داشته باشه.

- برای ضبط بهتره از دو تا دستگاه استفاده کنید که البته مطمئن تره و هم گرون تر. مثلا هم روی دوربین ضبط کنید و هم روی کامپیوتر یا دی وی رکوردر DV Recorder ( می تونید برای یکی دو روز اجاره کنید-فکر کنم حدود 30-50 هزار تومن باشه اجارش!)

- یادتون باشه که به یه ترتیبی زمان رو با دقت بالا ثبت کنید. دوربین های تصویر برداری دیجیتال از سیستمی استفاده می کنند که زمان رو با دقت کسر ثانیه ضبط می کنند که به تایم کدTime Code معروفه
    ولی لازمه که این زمانسنج داخلی رو قبلا کالیبره کنید.

-بهرحال، هر نقشه ایی که میریزید حتما قبل از گذر امتحانش کنید.

7. 10 کاربر مقابل از s_reza عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #15
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    4006
    تشکر شده 143 بار در 30 ارسال

سوال : تایم لپس چیه ؟

9. Top | #16
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    2731

نقل قول نوشته اصلی توسط خشایار زمانیان نمایش پست ها
    سوال : تایم لپس چیه ؟
    حتما فیلم هایی را دیده اید که در آن ها مثلا ابر ها خیلی سریع حرکت می کنند یا رشد گیاهان را نشان می دهند، این فیلم ها را تایم لپس می گویند. نحوه ی تهیه ی تایم لپس این است که مثلا هر روز یک عکس از گیاه گرفته می شود، طی چند روز عکس های ریادی تهیه می شود که با کتار هم قرار دادن آن ها در نرم افزاری مثل مووی میکر یک فیلم کوتاه تهیه می شود که رشد را نشان می دهد. حالا اگر این عکس ها با فاصله های مثلا یک دقیقه ای از ستارگان گرفته شوند، یک تایم لپس نجومی تهیه می شود که حرکت ستارگان را نشان می دهد. در گذر زهره می توان با این سبک فیلمی از عبور زهره از مقابل خورشید تهیه کرد.
    مطالب کامل تر در باره ی تایم لپس در تاپیک Time Lapse نجومی ببینید.
    امضای ایشان
    .

10. 5 کاربر مقابل از مهدی ناصری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

11. Top | #17
    کاربر طلایی عکاسی
    مدیر تالار

عنوان کاربر
    شماره عضویت
    2817
    تشکر شده 13,336 بار در 1,103 ارسال

اگه آلودگی هوای تهران یاری کنه و بد قلقی نکنه برای رصد گذر به هیچ فیلتری احتیاج نخواهیم داشت !!
    این عکس پارسال گرفته شده...بدون هیچ فیلتری ... این هواییه که ما داریم میدیم داخل ریه هامون

برای داشتن رصدی بدون فیلتر از چند روز قبلش سعی کنید از اتومبیل های شخصی تون بیشتر استفاده کنید
    امضای ایشان
    ما را، نه غم دوزخ است و
    نه حرص بهشت...

12. 17 کاربر مقابل از farshad عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

13. Top | #18
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    906
    تشکر شده 3,386 بار در 317 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط farshad نمایش پست ها
    اگه آلودگی هوای تهران یاری کنه و بد قلقی نکنه برای رصد گذر به هیچ فیلتری احتیاج نخواهیم داشت !!
    این عکس پارسال گرفته شده...بدون هیچ فیلتری ... این هواییه که ما داریم میدیم داخل ریه هامون

برای داشتن رصدی بدون فیلتر از چند روز قبلش سعی کنید از اتومبیل های شخصی تون بیشتر استفاده کنید
    البته همیشه هم به خاطر آلودگی هوا این اتفاق نمی افته!
    شبیه این عکس رو من هم امسال گرفتم که گرد و غبار در هوا زیاد بود و قرص خورشید کاملا نمایان، دوستان خطه جنوب می تونند از این مورد استفاده کنند!!
    دقیقا زمان طلوع که فکر می کنم حتما بشه بدون فیلتر عکاسی کرد؟!؟!

14. 11 کاربر مقابل از sara shahabi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

15. Top | #19
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4153
    تشکر شده 18,241 بار در 2,271 ارسال

این دوتا عکس رو با فاصله 19 روز از هم گرفتم. هلال زهره یواش یواش داره نازکتر میشه اما مخروط سایه اون با سرعت سرسام آوری داره از پشت به زمین نزدیک میشه تا بلاخره 17 خرداد به زمین میرسه و بعد از چند ساعت از اون سبقت میگیره و میره. اینجا هوا خیلی ابریه. امیدوارم روز گذر ابری نباشه.

دوربین درست و حسابی ندارم اما با همین موبایلم که عکس های بالا رو گرفتم میخوام گذر رو ثبت کنم. البته برای طلوع خورشید هم یه برنامه ابتکاری دارم. میخوام از جوینده تلسکوپم بعنوان لنز تله استفاده کنم. امروز که امتحان کردم خیلی خوب جواب داد. بهتر از اون چیزی که فکرشو میکردم.
    امضای ایشان
    “Most people die at 25 and aren’t buried until they’re 75.”
    Benjamin Franklin

16. 13 کاربر مقابل از mohsen4465 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

17. Top | #20
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    كاربر ممتاز آوااستار
    شماره عضویت
    2731

روش هاي عکاسی از گذر زهره         
    نحوه ی به دست آوردن فاصله ی زمین تا خورشید با استفاده از عکاسی علمی و محاسبات ریاضی در پروژه ی شماره ی 2 در سایت مجمع جهانی زمان سنجی اختفا های نجومی، بخش خاورمیانه قرار گرفت:
    http://www.iota-me.com/
    امضای ایشان
    .

18. 6 کاربر مقابل از مهدی ناصری عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 2 از 7 نخستنخست 123456 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)