صفحه 3 از 6 نخستنخست 123456 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 30 , از مجموع 56

موضوع: معرفی صور فلکی

1. Top | #1
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    131
    تشکر شده 5,043 بار در 474 ارسال

معرفی صور فلکی

سلام به دوستان خودم.
    می خوایم توی این تایپیک هر چه در مورد صورت های فلکی می دونیم بگیم تا همه از اطلاعات ساده و در عین حال بسیار به درد بخور دوستان دیگه استفاده کنیم.
    پیشنهاد من اینه صور فلکی رو فصل به فصل بگیم همراه با تمام اطلاعات رصدی شون/اگر افسانه هاشون هم بگیم خیلی خوب میشه/اگر می شد باهاشون جهت یابی کنیم حتما بگیم.از گفتن اطلاعاتی که دیگر دوستان گفتن پرهیز کنیم.
    یه موضوع مهم این که :
    می دونم تمام دوستان از صورت های فلکی شناخت دارن و ازتون خواهش میکن هر روز یک صورت فلکی رو معرفی کنیم که توی یک روز تمام دوستان بتونن نظرات خودشونو بگن و در یک روز تخلیه اطلاعاتی نشیم.
    و اگر خدا عمری داد من در پایان روز به عنوان آخرین تاپیک مطالب دوستان رو توی یک تاپیک جدا با نام همان صورت فکی می گذارم.
    با آرزوی بهترین ها برای شما عزیزان/صادقیان

--------------------
    ستاره كوچولو: دراين تاپيك به معرفي صور فلكي بطور مترفه پرداخته شده است ... علاقه منداني كه صورت خاصي مدنظر دارند و جزء صور فلكي ماهانه نيست ميتوانند دراين تاپيك پست خودرا ثبت كنند.

باتشكر
    ویرایش توسط Setare KOchOlO : 05-10-2012 در ساعت 10:22 PM

2. 13 کاربر مقابل از محمدرضا صادقیان عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

3. Top | #21
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    283
    تشکر شده 6,306 بار در 874 ارسال

صورت فلکی جالبیه! میشه گفت تا حدی تقارن دارن که محور تقارنش هم که تابلوه! از اون صورت فلکی هاییه که راحت میشه به کسی یاد داد!
    ویرایش توسط *sh : 04-04-2011 در ساعت 10:55 PM

4. 3 کاربر مقابل از 169 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

5. Top | #22
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    137
    تشکر شده 5,538 بار در 611 ارسال

شکل این صورت فلکی مثل یک صلیب هست .
    وخوشه ی بازm29درنزدیکی ستاره مرکزی(گاما)قرار داره.
    وخوشه ی کرویm56 در نزدیک ستاره ی بتا در انتهای صلیب هست .

6. 3 کاربر مقابل از narcissus flower عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

7. Top | #23
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4
    تشکر شده 6,435 بار در 852 ارسال

سوتی

من سر یکی از کلاس هام زمانی که داشتم صورت فلکی دجاجه رو نشون می دادم یه سوتی خیلی بد دادم طوری که دانش آموزها داشتن ازتعجب و خنده می مردن....
    متأسفانه به دلیل قوانین سایت و از همه مهمتر آبروی خودم (!) از بازگو کردن به صورت عمومی جداً معذورم (خواهشاً پیام خصوصی نفرستین)
    دوستانی که با بنده رصد اومدن و یا سر کلاس من بودن می دونن که عجب سوتی خنده داری دادم
    (البته ببخشید که بحث علمی رو قطع کردم!)
    امضای ایشان
    مشاهده مقالات:
    فن بیان
    روش تدریس
    هوش هیجانی

bahrampoor.com/

8. 3 کاربر مقابل از پیام بهرام پور عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

9. Top | #24
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    4
    تشکر شده 6,435 بار در 852 ارسال

عکس صورت فلکی دجاجه

این هم تصویر صورت فلکی دجاجه:
    امضای ایشان
    مشاهده مقالات:
    فن بیان
    روش تدریس
    هوش هیجانی

bahrampoor.com/

10. 6 کاربر مقابل از پیام بهرام پور عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

11. Top | #25
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    26
    تشکر شده 1,409 بار در 282 ارسال
    نقل قول نوشته اصلی توسط پیام بهرام پور نمایش پست ها
    من سر یکی از کلاس هام زمانی که داشتم صورت فلکی دجاجه رو نشون می دادم یه سوتی خیلی بد دادم طوری که دانش آموزها داشتن ازتعجب و خنده می مردن....
    متأسفانه به دلیل قوانین سایت و از همه مهمتر آبروی خودم (!) از بازگو کردن به صورت عمومی جداً معذورم (خواهشاً پیام خصوصی نفرستین)
    دوستانی که با بنده رصد اومدن و یا سر کلاس من بودن می دونن که عجب سوتی خنده داری دادم
    (البته ببخشید که بحث علمی رو قطع کردم!)
    به ما نگی ، به کی بگی!!!
    یه روزی می فهمم!!!
    امضای ایشان
    گيرند همه روزه و من گيسويت / جويند همه هلال و من ابرويت
    از جمله ي اين دوازده ماهِ تمام / يك ماه مباركست و آن هم رويت

12. 2 کاربر مقابل از شايان سليم شهشهانى عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

13. Top | #26
    کاربر ممتاز
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    16
    تشکر شده 8,571 بار در 984 ارسال
    در این صورت فلکی چند سحابی پراکنده وجود دارد :

1 ) سحابی پلیکان ( ic 5067 ) : فقط در کمترین بزرگ نمایی ممکن است دیده شود و جزئیات آن فقط با صافی سحابی مشخص می شود ، جرمی که باید در آسمان بسیار تاریک به دنبال آن گشت .

2 ) سحابی پرده یا سرپوش ، سحابی پیچک ، سحابی شبکه ( 6992 ) : باقیمانده ابرنواختر که برای رؤیت آن به آسمانی تاریک با بزرگنمایی کم نیاز است و از ngc 6960 آسان تر دیده می شود .

3 ) سحابی امریکای شمالی ( 7000 ) : زیر اسمانی بسیار تاریک امکان رؤیت آن با چشم غیر مسلح نیز وجود دارد و بزرگتر از آن است که در میدان دید تلسکوپ دیده شود ، استفاده از صافی سحابی توصیه می شود .

14. 3 کاربر مقابل از Tahereh Ramezani عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

15. Top | #27
    کاربر فعال

عنوان کاربر
    کاربر فعال
    شماره عضویت
    285
    تشکر شده 56 بار در 14 ارسال

سلام من تازه به جمعه شما پیوستم در این صورت فلکی اطراف ردف هم میشه سحابی دمبل را هم پیدا کرد .
    ویرایش توسط *sh : 04-04-2011 در ساعت 10:53 PM

16. 2 کاربر مقابل از ali ahmadian عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

17. Top | #28
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    131
    تشکر شده 5,043 بار در 474 ارسال

نقل قول نوشته اصلی توسط ali ahmadian نمایش پست ها
    سلام من تازه به جمعه شما پیوستم در این صورت فلکی اطراف ردف هم میشه سهابی دمبل را هم پیدا کرد .
    خیلی به آوا استار خوشومدی علی جان.
    آفرین در اطراف این صورت فلکی هست اما سحابی دمبل در صورت فلکی روباهک قرار داره.
    ویرایش توسط محمدرضا صادقیان : 09-22-2010 در ساعت 02:03 PM
    امضای ایشان
    همیشه مراقب اشتباه دوم باش!
    اشتباه اول حق توست...!

18. 3 کاربر مقابل از محمدرضا صادقیان عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

19. Top | #29
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    80
    تشکر شده 5,177 بار در 631 ارسال

صورت فلکی قو

قو یک صورت فلکی در نیمکره شمالی آسمان .این صورت فلکی در اواسط شهریور ماه به بیشترین زاویه از افق می رسد.به شکل یک قو یا ماکیان بوده در پهنه راه شیری قرار داشته ودربرگیرنده چندین سحابی جالب ودسته های بزرگ وپراکنده ستاره ای می باشد.ستاره ای که در انتهای این پرنده قرار دارد دنب یا دم نام دارد وستاره جلویی نیز منقار نام دارد.دو سحابی بزرگ با نامهای سحابی آمریکای شمالی و تورپرده در محدوده آن قرار دارند.این دو سحابی در شبهای بسیار تاریک با دور بین شکاری قابل مشاهده است.يك چشمه راديويي با نام دجاجه A يا (Cyg A) ويك چشمه اشعه ايكس بانام دجاجه X-1 يا Cyg X-1 از مهم ترين اجرام غير ستاره اي آن به حساب مي آيند. صورت فلكي باشكوه دجاجه كه به نظر مي آيد در حال پرواز از ميان راه شيري به سمت جنوب است ، انسان را به ياد خداي خدايان زئوس مي اندازد . مي گويند او خود را به شكل يك قوي سفيد در آورد ، تا خود را به " لدا " ( leda ) ي زيبا نزديك كند . از اين ارتباط دو فرزند به وجود آمد " هلنا " ( Helena ) ي زيبا و " پلي دويكس " ( polydeukes ) كه از او با نام لاتينش يعني " پولوكس " در صورت فلکی جوزا هم یاد می شود. اما تنها هلن فرزند زئوس نامیده شد. در روایتی دیگر نمسیس الهه ی پلوپونزیایی به جای لدا قرار می گیرد. در بعضی روایات نمسیس قادر است خود را به شکل پرنده ای تغییر دهد. او تخمی می گذارد که هلن از آن متولد می شود. اما آن را به لدا می دهد یا آن را به خاطر او ترک می کند. زئوس با خود فکر می کند که تصویری از یک قو در آسمان قرار دهد تا موفقیت این مکر و حیله اش را به یادگار بگذارد (چه چیزا !!!!!!!!!!!).
    بی شک اساطیر و افسانه های بسیاری برای دجاجه ساخته شده, چه بسا تعدادی از آنها هنوز ناشناخته مانده و منسوخ شده باشند. به طور مثال در افسانه ای دیگر آمده که این قوی زیبا حیوان دست آموز ملکه کاسیوپیا ( ذات الکرسی) بوده است. آنچه که می توان از آن اطمینان داشت زیبایی این صورت فلکی است که انسان ها را در اعصار مختلف به تمجید و داستان سرایی واداشته است.

قو یا دجاجه (Cygnus) یکی از صورت های فلکی قدیمی است که از گذشته در تمدن های کهن شناخته شده. اوایل به عنوان مرغ دیده می شد اما کم کم با تعدادی از اساطیر یونانی که مربوط به قو بودند آمیخته شد. ظاهر صورت فلکی با گردنی کشیده و دمی کوتاه بیش از همه شکل قویی در حال پرواز را تداعی می کند. (Cygnus در یونانی به معنای قو می باشد.)

دجاجه صورت فلکی روشن و وسیع است که هم یادآور نام سنتی خود یعنی قو بوده و هم اسم غیر رسمی‌اش ، صلیب شمالی را دارد. این صورت فلکی که پهنه‌ای از راه شیری را در تابستان پوشش می‌دهد دارای خوشه‌های ستاره یا فراوان به همراه سحابیهای زیادی می‌باشد. این صورت فلکی صلیب گونه در میانه راه شیری واقع است. نورانی‌ترین ستاره دجاجه که در دم قرار دارد ردف یا دمچه یا دنب ماکیان نامیده می‌شود. در کنار این ستاره ، شکاف تاریکی در راه شیری دیده می‌شود که به گونی ذغال!!! مشهور است.

ستاره‌ها :

آلفای این صورت فلکی دنب است که در عربی معنای دم را می‌دهد. ستاره دنب بسیار نورانی و یک ستاره ابر غول است که با ما 1500 سال نوری فاصله دارد و قدر ظاهری آن 1.3 است. ستاره بتا یک ستاره دوتایی زیبا به نام منقار دجاجه با فاصله 390 سال نوری می‌باشد. منقار دجاجه با چشم غیر مسلح همانند یک ستاره تکی با قدر 3.1 به نظر می‌رسد در حالی که با تلسکوپی کوچک می‌توان آن را به رنگ طلایی از نوع K3III می‌باشد به اتفاق همدم آبی ضعیفش در طیف B9V مشاهده کرد.

رصد با چشم غیر مسلح :

با مشخص کردن ستاره‌های آلفا و بتا - دجاجه می‌توانید صلیبی رسم کنید. اومیکرون - دجاجه را بیابید. آیا ستاره‌ای تاریک در کنار آن می‌بینید؟

رصد با دوربین دو چشمی :

بتا - دجاجه ، یکی از بهترین ستاره‌های دوگانه برای مطالعه است و دوربینهای قوی ، بخوبی مؤلفه‌های آنرا مشخص می‌کند. این ستاره‌ها با تلسکوپ بهتر دیده می شود. ستاره ای که با عدد 61 نشان داده شده است، نخستین ستاره‌ای است که فاصله آن تا زمین اندازه گیری شد. این ستاره 11 سال نوری از ما فاصله دارد (حدود 000/650 بار دورتر از خورشید). حوزه‌های متراکم در امتداد راه شیری و در اطراف آلفا - دجاجه را مطالعه کنید. گونی زغال و ستاره‌های O1 , O2 دجاجه را رصد کنید.

رصد با تلسکوپ :

ستاره دو گانه بتا - دجاجه با قدرهای 3 و 5 و جدائی "34 به رنگهای طلائی و آبی دیده می‌شود. 61- دجاجه نیز دوگانه است. با قدرهای 5 و 6 و جدائی "23 . هر دو مؤلفه برنگ قرمز طلائی هستند. 61- دجاجه ، یکی از نزدیکترین ستاره‌های دوگانه به زمین است. در این سیستم ، مؤلفه دیگری نیز وجود دارد و با تلسکوپهای بزرگ دیده می‌شود که ممکن است چیزی همانند سیاره مشتری باشد، ستاره‌های O1 , O2- دجاجه و همچنین سحابی M39 را مطالعه کنید.

بزرگترین ستاره ای دوتایی که احتمال می رود یکی از آنها سیاهچاله باشد ستاره ماکیان X-1 ایکس یک است.

احرام غیر ستاره ای :

در نزدیکی ذنب سحابی آمریکای شمالی قرار دارد که به نام NGC 7000 نیز می‌شناسند.

در جنوب اپسیلون ماکیان سحابی‌های

NGC 6960 ,

NGC 6962 ,

NGC 6979 ,

NGC 6992 ,

6995 NGC .

قرار دارد که در ۳ درجه‌ای آنها هم یک ابرنواختر نیز وجود دارد.
    بین گاما و اتا ماکیان سحابی هلالی(NGC 6888) قرار دارد .
    NGC 6946 یک کهکشان است.

20. 5 کاربر مقابل از javadstar76 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

21. Top | #30
    کاربر ممتاز

عنوان کاربر
    کاربر ممتاز
    شماره عضویت
    286
    تشکر شده 538 بار در 108 ارسال

صورت فلكي عقرب

معرفی صور فلکی         
    سلام چون داریم به آبان ماه نزدیک می شیم من خواستم این و تابیک بسازم تا بیشتر از خصوصیات و افسانه هایی که در مورد این صورت فلکی هست به هم دیگه اطلاعات بدیم امیدوارم بتونه مفید باشه مرسی
    ویرایش توسط SaBa Ho0shmanD : 10-18-2010 در ساعت 04:57 PM
    امضای ایشان
    ما چیستیم؟

جُز مولکولهای فعال ذهن ِ زمین ،

که خاطرات کهکشان ها را

مغشوش می کنیم !

حسین پناهی

22. 7 کاربر مقابل از SaBa Ho0shmanD عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 3 از 6 نخستنخست 123456 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع